ULUUa SOCIALISTEN ZETTEN PROF- BEEL DE VOET DWARS Diepe verontwaardiging over weder invoering der Scheldetarieven Noord-Beveland moet spoedig een vaste oeververbinding hebben bediende Churchill: „Er staat nog meer te wachten F Een koning in ballingschap OTEN vacantie 9 Aug. a.s. cautie? 'PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Eerste opzet niet geslaagd Dank zij splitsing van Sociale Zaken wilde de A.R.P. meedoen Toch een figuur uit de vakbeweging Motie van Attlee werd verworpen Middagmaal met bespoten andijvie. DRIE DODEN. Koningin blijft nog enige dagen in Frankrijk. „Noord-Beveland" voorlopig nog niet in de vaart Scherpe motie der ProvStaten Exploitatie van de veren moet in handen der Provincie blijven Plan tot inpoldering van Noord-Sloe Daar zijn de Statenleden het over eens Maarde meningen zijn verdeeld bij keuze tussen de drie plannen Twee V.V.D.-ers stemden tegen Pagina 3 IJN SE en Zn. ne Draak"' siburg kinrichting en Walcheren", ;el 6, te Mid- St iet boven 20 j. sollicitaties us ten kantore Beslist geen zoek vóór op- C. KRAM te irnemens t.v.v. DE ZEEUW lij inschrijving eerkopen en peren in gaard aan de te Wemeldinge Is, peren en in de oude imgaard aldaar 1 voor elk per- lijk in te le- jk Dinsdag 5 2 ten kantore leetdan niet hoofdpijn- je rijft de en U heerlijk ofdpijnstaaf 5 dpijnstaaf 5 Vlissingen Walstraat tuis is nog goed- erbeste wit rib- Ondergoed norw .95, nu voor de 195. mis is nog goed- rbeste Interlock ied voor de spot» )5. Extra lange Pantalons met 295. luis is nog goed- om onze unieke in de allerbeste ïffer Lakens en zeer bekende mis is nog goed- op de markt te achtige Baddoe- :en, Keukendoe- jes, Tafellakens LLEN raat 3 Goes imes regenman- in beide kanteü van twee kleu- peline ƒ37.50. - jn J. HOOFT- rkt 33-35, Mid- A'acht nog meer gabardine re- peau de suede 27.50. Kleding- HOOFTMAN, 15, Middelburg. ïdbouwers! Pri- egenjassen van tex, absoluut .75. Kledingma- iFTMAN, Vlas- tiddelburg. Is! Regenjassenl mantels en jas- S9.ƒ95.— en al huis voor re- HOOFTMAN, 15, Middelburg. begon Gert jan brulde hij naar ha-ha-ha!' Haeck. Souburg n f83490; Met lok, Vlissingen 78850; Poelman, ond, Vlissingen Uitgave Stichting „ZeeuwscK Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammen;.' traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2285 DONDERDAG 31 JULI 1952 Abonnementsprijs 3 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezeliuge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuldema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 5.00 u., onder 20.33 u. Maan op 17.28 u., onder u. Hoogwater op Vrijdag 1 Aug.: Vlissingen: 8.59 u. 1.51 m., 21.37 u. 1.47 m. Terneuzen: 9.27 u. 1.71 10.25 u. 1.45 m., 23.02 u. 1.38 m. m., 2.03 u. 1.66 m. Wemeldinge: Zierikzee: 10.07 u. 1.26 m., 22.46 u. 1.18 m. (Van onze parlementaire redacteur.) De eerste poging van prof. Beel om een kabinet te vormen is mis lukt. Gisteravond deelde hij in het persgesprek mede, dat de socialis ten zijn voorstel niet hebben aanvaard, daar zij hierin zagen een „ver slapping van hun positie in het kabinet". De fracties der K.V.P., A.R. en C.H.U. hebben haar instemming met de plannen van de formateur betuigd. „Er valt dus te concluderen, dat ik in deze poging niet ben geslaagd!" zo zeide de heer Beel. „De situatie is nu uiterst moeilijk en ik zal mij nader moeten beraden". In het schema van prof. Beel waren de departementen als volgt verdeeld: P. v. d. A.: Justitie, Arbeid en Sociale Zekerheid, Financiën Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening en We deropbouw en Volkshuisvesting (vijf). K.V.P.: minister-president (Beel), Binnenlandse Zaken, Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, Maatschappe Hjke Zorg en Volksgezondheid of een minister zonder portefeuille aan Bui tenlandse Zaken (vijf). A.R.: Economische Zaken en de mi nister zonder portefeuille op Buiten landse Zaken of Maatschappelijke Zorg en Volksgezondheid (twee). C.H.: Oorlog en Marine en Over -*ese Rijksdelen (twee). SPLITSING VAN SOCIALE ZAKEN. Zoals men uit dit schema ziet zou het departement van Sociale Zaken worden gesplitst. Prof. Beel zeide, dat het zijn bedoeling was om een einde te maken aan de jarenlange strijd tus sen Binnenlandse Zaken en Sociale Zaken over de maatschappelijke zorg. Binnenlandse Zaken heeft daar een dienst voor, die zich o.a. belast met de verzorging van oorlogsslachtoffers en gerepatriëerden. Het departement van Sociale Zaken heeft daarnaast een afdeling sociale bijstand. Een goede taakafbakening was volgens de heer Beel practisch niet mogelijk meer. In het maatschappelijk leven bestaat er een sterke verwevenheid tussen maatschappelijke zorg en volks gezondheid. Aan de hand van zijn ervaring vond de formateur het daarom gewenst om een ministerie voor Maatschappelijke Zorg en Volksgezondheid in het ieven te roepen. Na deze aderlating zou het departement van Sociale Zaken het Engelands economische toestand. Winston Churchill heeft op de twee de dag van het debat over Engelands economische aangelegenheden zijn landgenoten er op voorbereid, dat de door Butler aangekondigde bezuini gingen nog maar een voorspel zijn van de besluiten, die in November genomen zullen worden als de pre miers van het Gemenebest bijeen komen. Churchill behandelde speciaal de Engelse defensie-inspanning en merk te onder luid applaus van zijn partij genoten op, dat „blijvende militaire kracht niet gewaarborgd kan worden zonder een krachtige economische basis en dat geen defensieprogramma kan stand houden zonder economische hulpmiddelen om het uit te voeren". „De regering wil de opzet van het dafensie-program dan ook zodanig wijzigen aldus vervolgde de pre mier dat van de machine-industrie minder geëist wordt en in de komen de jaren een waardevol deel van zijn productievermogen voor export van niet-militaire goederen vrijkomt". Voor het overige sloot Churchill aan op wat Butler gisteren zeide, dat En geland zal trachten wapens te ver kopen aan de bevriende naties en ook op deze wijze zal trachten de eigen defensie op te bouwen. „Het ligt voor de hand", aldus Churchill, „want wapentuig is op het ogenblik een „best seller". Butler schat, dat Enge land hiermee per jaar 10 millioen pond sterling verdient. LABOURMOTIE VERWORPEN. Na Churchill's rede voerden ver schillende afgevaardigden het woord, die voorstelden een internationale handelsconferentie te beleggen. Ten slotte was het woord aan Attlee en he van. Attlee diende de motie in, waarvan wij gisteren melding maakten, terwijl van een aanval deed op Amerika. „Amerika zou best een groter aandeel van de lasten van het herbewapenings program op zich kunnen nemen", al dus Bevan. „Onze economie is vrijwel vastgelopen, terwijl die van Amerika ®ch nog enorm kan uitbreiden". Hij stelde voor een minister voor econo mische expansie te benoemen en deed tenslotte een beroep op de regering aj te treden „als daad van het hoog de Patriottisme"! De motie van Attlee werd verwor pen met 302 tegen 277 stemmen en 2qq Regeringsvoorstellen werden met tegen 277 stemmen aangenomen. „c,n de suggestie van Bevan zal geen 00r worden gegeven....! beste Arbeid en Sociale Zekerheid genoemd kunnen worden. OOK BUITENLANDSE ZAKEN GESPLITST. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken zou een partijloos minister moeten komen, die gesteund zou wor den door een minister zonder porte feuille. De taakverdeling tussen deze twee was nog niet precies geregeld, maar het schijnt in de bedoeling ge legen te hebben om een reizende en een zittende minister van Buiten landse Zaken aan te trekken. Bovendien zou er een staatssecre tariaat worden ingesteld voor aan gelegenheden betreffende de P.B.O., Middenstand en bezitsvorming, waar voor een K.V.P.-man zou worden ge kozen. Of er 'n staatssecretaris moest komen op financiën, zou afhangen van de wil van de nieuwe minister op dit departement. Wat Overzeese Rijksdelen betreft, zeide prof. Beel, dat met de minister van dit departe ment zou worden overlegd over de afbakening van de taken betreffende Suriname, de Antillen en Nieuw- Guinea. Drie personen uit Varsseveld zijn Dins dagmiddag na het gebruiken van een warme maaltijd onwel geworden en vrij wel onmiddellijk overleden. De 3 over ledenen zijn de gebroeders B. en H. te Lindert en hun zuster. Alle drie waren op middelbare leeftijd. Kort na de maal tijd werden zij onwel en binnen een uur stierven de 54-jarige B. en de 52-jarige zuster. De andere broer de 45-jarige H., werd nog naar het Wilhelminaziekenhuis te Doetinchem overgebracht, doeh is daar eveneens overleden. Men heeft hier ver moedelijk met voedselvergiftiging te doen. De overledenen hebben 's middags o.a. gegeten aardappelen, andijvie en spek. Het is volgens de politie waar schijnlijk dat de oorzaak gezocht moet worden in de andijvie, die op het land dicht naast de aardappelen stond, welke bespoten zijn. ONRUST IN MACAO. In het grensgebied tussen de Por tugese kolonie Macao en China is het de laatste week onrustig. Vrijdag j.l. was het al tot een incident gekomen en ook gisteren heeft er weer een schietpartij plaats gehad, waarbij een Portugese soldaat en een Chinese vrouw werden gewond. Het grens gebied is ontruimd en stromen vluch telingen spoeden zich naar de Britse kolonie Hongkong. „Wat betreft het optreden van fi guren uit de vakbeweging, heb ik verklaard, dat het in mijn voornemen ligt om voor een der posten, die voor de P. v. d. A. bestemd zou zijn, een vooraanstaand figuur uit het N.V.V. aan te zoeken", zo zeide de forma teur. Deze gaf nog een uitvoerig over zicht van zijn werkzaamheden. Na de oriënterende bespreking met de vier fractievoorzitters heeft hij zich beraden of er een goede kans bestond om een oplossing te vinden op basis van de richtlijnen van zijn voorgan ger en van de politieke formule 55221. Hij achtte een kans aanwezig en daarom zette prof. Beel het werk van dr Drees voort. Dat was ook de reden, waarom hij geen contact opnam met de V.V.D. Met nadruk stelde prof. Beel vast, dat de splitsing van Sociale Zaken niet be schouwd moest worden als een oplos sing voor de moeilijkheden, maar dat dit een zeer reële wenselijkheid is. Wat het vice-premierschap betreft, zeide de formateur, dat dit instituut niet in ons staatsrechtelijke bestel past. Eerst in 1948 is het ingevoerd om minister Teulings een rol te kun nen laten spelen in de Raad voor eco nomische aangelegenheden. Wel was het de bedoeling van prof. Beel om voor hem een plaatsvervanger te be noemen en ongetwijfeld zou dit een P. v. d. A.-man zijn geweest. Het bezoek, dat Koningin Juliana gisteren aan Avignon gebracht heef, droeg een minder officieel karakter. 's Morgens bezocht zij in gezelschap van de prefect van Vaucluse en een klein gevolg „Le palais des papes". Voor de grote ingang tot het paleis keek de koningin met veel belangstel ling naar de provencaalse dansen, die door een folklorische groep uit Avig-, non op het bordes werden uitgevoerd. De koningin nam verscheidene be zienswaardigheden in Vieux-Avignon aan de overzijde van het water in ogenschouw. Verwacht wordt dat Ko ningin Juliana nog enige dagen incoge nito in Frankrijk zal doorbrengen al vorens naar Nederland terug te keren. De Commissaris der Koningin heeft in de vergadering der Prov. Staten van gistermiddag een „bitter teleur stellende" mededeling gedaan over de verbinding met de nieuwe boot „Noord-Beveland" voor het veer Kort- geneWolphaartsdijk. De boot zelf is practisch klaar en zal binnen twee weken aan de Provincie worden over gedragen. In verband echter met het feit, dat door de bouw van de nieu we aanlegplaatsen aan de bestaande steigers nog werkzaamheden moeten worden uitgevoerd, kan de nieuwe boot voorlopig nog niet aanleggen. Met de betrokken instanties is reeds overleg gepleegd en het werkschema wordt zodanig opgezet, dat de werk zaamheden zoveel mogelijk worden versneld. Ex-Koning Faroek van Egypte (links) en ex-Koningin Narriman zijn op Capri aangekomen, waar zij enige dagen zullen verblijven. De banneling zal voortaan de naam Prins Faroek Foead dragen. Vanmiddag zal hij een persconferentie houden. De Egyptische regering zal binnenkort een „zwart boek" uitgeven over Faroeks regeringsperiode. Als teken van democrati sering heeft men er de titels „Bey" en „Pasja" voor burgerlijke en mili taire autoriteiten afgeschaft. Het land is hermetisch gesloten: niemand mag binnenreizen of vertrekken zonder een speciale toestemming. C Men kan heus niet zeggen, dat de Prov. Staten van Zeeland zich met een Jantje van Leiden van de vrije-verenkwestie hebben afgemaakt. Nadat zij Dinsdagmiddag van half drie tót klokslag zeven uur in besloten verga dering de voornemens der regering van alle kanten hadden bekeken, moest het „seniorenconvent", de fractievoorzitters, gistermorgen tussen de bedrij ven door een motie van afkeuring ontwerpen. En gistermiddag hieven op nieuw voor anderhalf uur de deuren gesloten. Toen zij om even vier uur weer open gingen, volgde er geen debat meer: slechts de heer van Oorschot kreeg het woord om een motie voor te lezen en kort toe te lichten. Deze werd met op twee na algemene stemmen aanvaard. De Staten spraken er hun diepe verontwaardiging in uit over de voornemens weer tot volledige tariefheffing op de Wester-Scheldeveren te komen en eisten eveneens, dat de exploitatie dezer veren in handen van de Provincie blijft. Tegen een zeker financiëel belang der Provincie bij de uitkomsten der exploitatie bleken zij in beginsel geen bezwaar te hebben, maar de voorgestelde bij drage van 20 pet in de exploitatiekosten achtten zij funest voor de te voeren welvaartspolitiek. De twee tegenstemmers bleken de heren A. J. Cambier en J. L. Ver hagen (beiden V.V.D.) te zijn. Eerst genoemde verklaarde, dat een matig tarief naar zijn mening gewenst is, ook al, omdat de duizenden vreemde lingen het zeer normaal vinden iets te betalen. Er dienen echter, speciaal voor de Zeeuwen, lagere abonne mentstarieven te komen. De heer Verhagen was tegen de motie, omdat z.i. door de moeilijke toestand van 's lands financiën een matig tarief billijk ls. Beide heren waren van oordeel, dat de exploitatie in handen der Provincie moet blijven. TOELICHTING OP DE MOTIE. In de motie werd o.m. verklaard, dat het regeringsbesluit van October 1945 de veren over de Wester-Schelde kosteloos te doen gebruiken, i.v.m. de noodzakelijkheid de bevolking van Z. Vlaanderen gemakkelijker in contact te brengen met het overige gedeelte van Nederland, aan het doel heeft beantwoord, omdat meer dan voordien de band in economisch-, sociaal- en cultureel opzicht tussen Z.-Vlaande- ren en overig Nederland is versterkt. Bij wederinvoering van een vol ledig tarief echter zouden de verkre gen rechten volledig worden teniet gedaan, zonder dat aannemelijk is ge maakt, dat de motieven op grond waarvan de vrijdom werd verleend, thans niet meer zouden gelden. De gevolgen zullen desastreus zijn voor de prille ontwikkeling op het gebied van de economische-, sociale- en cul turele binding van Z.-Vlaanderen aan overig Nederland. Voorts werd in de motie gewezen op het feit, dat de minister zijn voor nemen om de exploitatie der veren over de Wester-Schelde in handen van het Rijk te leggen, vooralsnog wil laten varen, indien de Provincie 20 in het exploitatietekort zal bijdragen. De Staten verklaarden, dat niet al leen nu, maar ook in de toekomst de exploitatie in handen der Provincie dient te blijven, die daarvoor het meest aangewezen lichaam is. Het zou van een onjuist bestuursbeleid getuigen de veren door een Rijks dienst te doen exploiteren. Het belang van Nederland en van Zeeland vordert, dat de zorg voor de veren bij het Prov. Bestuur blijft, zowel uit een oogpunt van efficiënte bewindvoering als met het oog op de praktijk van meer dan een eeuw. Een eventueel direct financiëel be lang der Provincie bij de exploitatie uitkomsten wordt in beginsel niet ver werpelijk geacht, maar een dergelijk aandeel zal nimmer zodanig mogen zijn, dat de ontwikkeling van Zeeland in gevaar wordt gebracht, hetgeen het geval zou zijn, wanneer Zeeland daar door tot een staat van noodlijdend heid zou vervallen of wel de bemoei ingen op economisch-, sociaal-, hygië nisch- en cultureel terrein zouden moeten blijven beneden het peil van die bemoeiingen in andere provincies. Bij een deelname van 20 in het tekort zou dit volstrekt het geval zijn. De Prov. Staten nodigden Ged. Staten uit in de geest van het in de motie genoemde werkzaam te zijn en hen daaromtrent regelmatig in te lichten. De motie zal ter kennis wor den gebracht van de Koningin, de minister en de Staten-Generaal. Olympische Spelen. NEDERLANDS POLOTEAM SPEELDE GELIJK TEGEN HONGARN. Onder luide toejuichingen van een talrijk publiek, waaronder Prins Bern- hard en de twee Prinsessen is de Nederlandse poioploeg erin geslaagd met 44 gelijk te spelen tegen de sterke Hongaren, na kort na de rust met 41 te hebben achtergestaan. In dezelfde afdeling speelde Zuid-Slavië gelijk tegen Rusland. Nederland in finale 4 X 100 meter vrije slag dames In de finale van de 4 x 100 meter vrije slag estafette dames welke 1 Augustus wordt gehouden, hebben zich geplaatst: Hongarije, Verenigde Staten, Nederland, Groot-Brittannië, Denemarken, Zweden, Duitsland en Frankrijk. Het overzicht, dat Ged. Staten aan de Prov. Staten hadden overgelegd omtrent de kosten van het drie-eilandenplan, het damplan en het brugplan voor Noord-Beveland, bleek gistermiddag geen der Statenleden te hebben bevredigd. Zij achtten het al te summier en hadden graag wat concretere gegevens ontvangen. Opnieuw werd de vaste oeververbinding met dit eiland uitputtend behandeld. Het éne Statenlid was voor het éne, het andere lid voor het andere plan. Tot moties kwam het echter niet. Namens Ged. Staten verklaarde de heer C. Philipse daaraan geen behoefte te_ hebben. Wèl vroeg hij het volle vertrouwen in het college, dat in elk opzicht voor de belangen van Noord-Beveland op de bres staat. Ged. Staten wensen gaarne in onderhandeling te treden met het Rijk en zullen ook bekijken, of er mogelijkheden liggen hier iets te doen uit een oogpunt van werk verruiming. De heer J. L. Verhagen (V.V.D.) voerde als eerste het woord. Hij was van mening, dat Ged. Staten met al te globale cijfers hebben gewerkt, hoewel hij het ermede eens was, dat een onderzoek naar de mogelijkheden tot uitvoering van het drie-eilanden plan zeer hoge kosten medebrengt. Ged. Staten begrootten dit op f 25.000 per jaar zonder de kosten van op drachten aan derden gedurende 2 jaar. Er zullen met het onderzoek echter minstens 3 jaar zijn gemoeid en de kosten zullen zeker een ton bedragen, w.o. zeker f 25.000.voor onderzoek door het Waterloopkundig Laborato rium. Toch zal het moeten gebeuren. Nu het Rijk geen initiatief zal nemen, moet dit van de Provincie uitgaan. Een deskundige commissie onder voor zitterschap van een lid van Ged. Sta ten dient te worden ingesteld, aan gevuld met Rijksambtenaren. Als het Rijk zélf evenwel een commissie zou instellen, moeten daarin ook mensen uit Zeeland zitting hebben. Mr H. B. Bouwman (Arb.) vroeg, of G.S. de uitvoering van het brugplan afhankelijk stellen van het drie-eilandenplan. Hij zou dit onjuist achten. Op Noord-Beveland krijgt men dan de indruk, dat het drie- eilandenplan als een kapstok wordt gebruikt. Tenslotte vroeg de heer Bouwman, waarom Ged. Staten niet met concrete cijfers waren gekomen over het brugplan en waarom zij niet hadden begroot, hoeveel voordeel zou ontstaan, doordat de verbinding met Zierikzee veel korter zou worden. De heer C. A. Kaan (C.H.) was erg pessimistisch gestemd t.a.v. de uitvoering van het drie-eilandenplan. De Noord-Bevelanders moeten echter spoedig geholpen worden. Is het niet mogelijk aan beide zij den van de Zandkreek landhoofden uit te bouwen en een vaste brug aan te leggen, die over hoge opritten kan worden bereikt? Deze oplossing zal waarschijnlijk goedkoper zijn dan de aanleg van een brug met beweegbaar gedeelte. VOORDELEN. De heer J. Hommes (A.R.) acht te het drie-eilandenplan verreweg de beste oplossing, o.m. uit eeri oogpunt van verkeersverbetering en werkloos heidsbestrijding. Een onderzoek moet er komen; de toezegging van Ged. Staten een provinciale bijdrage hier voor te verlenen, is zeer toe te jui chen. In een brug zag de heer Hom mes niet zoveel heil, omdat deze de uitvoering van het grote plan in de weg zal staan. De heer J. L. J. B r u ij n z e e 1 (C.H.) toonde zich voorstander van het brugplan. Het gaat er om zo vlug mogelijk een vaste oeververbinding tussen de Bevelanden tot stand te brengen. Tegen de uitvoering van het drie- eilandenplan bestaan vele bezwaren. In de eerste plaats zal het nog tien tallen jaren duren, voordat het zo ver is. Vervolgens zit er volgens deskun digen uit een oogpunt van landaan winning niet zoveel in (er is veel zand) en als middel ter bestrijding van de werkloosheid leent het zich niet bijster. Een dam ten Noorden van Veere betekent niet alleen geen verbetering der verbindingen tussen de Bevelan den, maar zal ook duurder komen. Ir G. P. M. Dikötter (K.V.P.) drong nadrukkelijk aan op een nader onderzoek, hetgeen z.i. in het geheel niet behoeft te betekenen, dat er drie of vier uitgewerkte plannen komen. „Laten wij onze goede wil tonen en een bedrag op de begroting zetten voor onderzoek. Dan kan het Rijk de zaak niet op haar beloop laten", aldus ir Dikötter. De heer Joh. de Kruijter (C.H.) verklaarde, dat z.i. Noord-Beveland de laatste jaren veel te weinig aan zijn trekken komt. Hij wilde de zaak in groter verband zien en wees op Schouwen, dat zich helaas steeds meer van de provincie afwendt en zich op het Noorden oriënteert, maar dat door aanleg van een brug over de Zand kreek weer veel sterker aan de eigen provincie zal worden gebonden. De heer A. Vcrmaire (Midd.) voelde niet zoveel voor het drie- eilandenplan en zeker zou hij het be treuren, als het tot uitvoering zou moeten komen als object ter bestrij ding van de werkloosheid. Bovendien is het niet verantwoord nu gelden voor onderzoek uit te trekken, wan neer men niet weet, of er straks geld voor de uitvoering zal zijn. Een brug is de beste oplossing. De staalprijzen zijn thans flink aan het dalen. De heer J. S. Visscher (Arb.) drong aan op een zo spoedig moge lijk gereed maken der plannen. Als de voortekenen niet bedriegen, staat een ernstige werkloosheid voor de deur. Als het inderdaad zo ver komt, moeten de plannen (speciaal drie- eilandenplan) niet meer behoeven te worden gemaakt. De heer van Oorschot wenste concrete mededelingen van Ged. Sta ten en op zijn minst een overzicht der kosten, die het éne of het andere plan medebrengt. Naar zijn mening zal uitvoering van het drie-eilandenplan uiteindelijk het goedkoopst blijken te zijn. De heer D. Kodde (S.G.P.) wilde zich aan geen der plannen binden. Spoedig en solied moet een plan tot uitvoering worden gebracht. HET ANTWOORD. Namens Ged. Staten antwoordde de heer C. Philipse. Hij vertelde, dat het college al verschillende malen de verbinding met Noord-Beveland met de regering heeft besproken. Maar wij moeten nuchter zijn: Op het moment en binnen korte tijd is uitvoering van welk plan ook niet mogelijk. Ged. Staten weten ook wel de grote voordelen van het drie- eilandenplan: minstens f 60.000.be- een ton voordeel op de exploitatie kosten der stoombootdiensten, goed weiland op het ingepolderde land voor Noord-Beveland, dat daaraan hard gebrek heeft, grote sociale voordelen doordat werklozen van Noord-Beve land niet meer elders in Zeeland be hoeven te gaan werken, betere ver bindingen met Noord-Zeeland, enz. Is het momenteel echter verant woord in het geheel van 's Rijks fi nanciën bezien, voor een eiland van 7000 inwoners en van 7000 ha, zulke kostbare werken te gaan uitvoeren? zo vroeg de heer Philipse. Hij deelde verder mede, dat de Prov. Commissie voor de Werkverrui ming reeds voor 40 millioen aan ob jecten in portefeuille heeft en dat grote objecten als het drie-eilanden plan, de inpoldering van het land van Saeftinge, enz. serieus worden be keken en aan de landelijke commissie zeker zullen worden voorgelegd. Ged. Staten hebben daarom geen behoefte aan moties, want zij zijn in elk op zicht diligent. Momenteel zijn reeds plannen in voorbereiding voor de in poldering van het Noord-Sloe, die volgens geruchten 6millioen zal kosten. Zeker zijn Ged. Staten bereid met het Rijk in onderhandeling te treden en zo nodig een crediet voor onder zoek te vragen. De heer Philipse acht te het niet verstandig thans onder handelingen met België aan te kno pen met betrekking tot het Schelde- regiem. Men moet het de commissie, die deze zaken bespreekt, niet moei lijker maken. Op een vraag van mr Bouwman, of er nu nog een rapport over een brug plan komt, antwoordde de heer Philipse, dat dit zeer moeilijk gaat, omdat het weggegooid geld zou zijn, wanneer het overleg met het Rijk resultaten zou opleveren, waardoor uitvoering van het drie-eilandenplan tot de mogelijkheden gaat behoren. DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Half tot zwaar bewolkt met enkel® verspreid optredende regenbuien. Zwakke tot matige wind tussen West sparing op de oeververdediging, zeker en Zuid. Iets hogere temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1