S|OUK VAN HOLDINGE eiland waar men de wereldproblemen vergeet. v Splitsing in West-Duitse vakbond mogelijk genoemd* Chefarine „4" doet wonderen Citroenbomen en rozentuinen HIER „Zuiderkruis" voer te snel m de mist. Washington in spanning over j=„vliegende voorwerpen De S. E R. over de grote gezinnen. Olympische Spelen KERK Ruhrgebied produceert weer volop staal. Verhaal uit de tijd der Kerkhervorming. Woensdag 3G Juli 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 CAPRI, Het jacht „Mahroessa" met ex-koning Faroek aan boord is gisterochtend vroeg op Capri in de Golf van Napels aangekomen. Dit kleine bericht brengt ons plotseling weer dat kleine eiland In ge dachten, dat altijd dromend in het heldere blauwe water ligt te soezen onder de Italiaanse hemel en zich van onze wereld weinig of niets aantrekt. Het zou niet zonder reden zijn dat de Koning-in-ballingschap dit oord ver koos. Van de oorlog hebben de mensen op Caprl practisch niets gemerkt. Zeker, het eten was er gerantsoeneerd en aan de horizon heeft men de lucht bombardementen op Napels kunnen zien, maar op Capri zélf is er niets gebeurd. Alleen voer het bootje naar Napels niet meer en ontbraken de toeristen, die anders dit eiland in grote aantallen bevolkten, zodat de be woners met de visvangst een boterham moesten verdienen. Maar de oorlog was nog niet afgelopen of ze kwamen weer, de toeristen uit alle delen van de wereld en nu lééft dit eiland weer van hen. De blauwe grot een geldmijn. U zult zich er over verwonderen hoe de stevige Caprinese vissersjon gen, die u naar de beroemde blauwe grote roeit, Engels spreekt als de bes- „Mooie grot sien", weet hij zelfs in het Nederlands te zeggen, want ook Nederlandse toeristen heeft hij al heel wat in zijn bootje gehad. Natuurlijk gi o e t u die blauwe grot zien als u op Capri bent, want het is de moeite waard. Met een roei- of motorbootje kunt u er vanuit het schilderachtige Vissersdorpje Marina Grande worden gebracht. De opening van de grot is maar heel klein. U moet op de bodem van het bootje gaan zitten en flink bukken. Dan trekt de roeier aan een touw, dat boven langs de opening hangt, het bootje met kracht de ope ning door de grot inHet is stik donker als u de grot inkijkt, maar als u even later uw hoofd omdraait, dan gelooft u uw eigen ogen niet meer. Dan is het water achter u heel licht blauw en lijkt het alsof de roeibootjes drijven op lichtgevende verf. Als de foeier met zijn roeispaan het water kat opspatten regent het blauwe drup- bels, die fel tegen de donkere achter grond van de grot afsteken. Die grot op Capri is 60 meter lang en het water is er 20 meter diep. On geveer 120 jaar geleden is zij ontdekt en sindsdien zijn er millioenen men sen in geweest. De mensen op Capri hebben aan hun grot al een aardige Cent verdiend. SCHILDERACHTIG. Er wonen op Capri heel wat „groten der aarde", die er de prachtigste vil la's hebben staan. Daar is b.v. de Ame rikaan Williams, van de bekende Wil liams scheerzeep. Het is leuk om eens rustig te gaan Sitten op één van de vè'ïe terrasjes op de intieme „Plaza Umberto", het plein tje midden in het boven op de rots gelegen dorp Capri. U ziet daar de toeristen uit alle delen van de wereld flaneren. Capri is heerlijk om te wandelen. De schilderachtige laantjes en straa tjes, die zich door de citroen- en ro xentuinen slingeren, en de kust met het prachtige uitzicht op de eindeloze zee, nodigen altijd weer tot wandelen uit. U zult dikwijls even moeten stil staan om op adem te komen, want het gaat voortdurend op en af. 's Avonds hebt u een pracht gezicht op de on telbare fonkelende lichtjes van Napels ver aan de horizon U zult genieten van het gezicht op de bekende Faragl' mirotsen, die steil vanuit de blauwe zee voor de kust van Capri oprijzen en zonder welke Capri geen „Capri" zou zijn. Strand is er niet veel op Capri, want bijna overal rijzen de rotsen direct uit zee op. Op enkele plaatsen kunt u echter wel in zee komen, maar die paar stukjes strand, die er zijn, worden meest ge ëxploiteerd door hotels. De Faraglioni-rotsen vorr ?t „hoofdmotief' van Capri en men ziet ze op vrijwel alle foto's van het eiland. ZUINIG MET DRINKWATER. Drinkwater is er niet op Capri; dat moet elke dag per boot uit Napels worden aangevoerd. Vandaar, dat u verzocht wordt op Capri zuinig met water te zijn. Er verschijnt geen krant op Capri, dat 10.3 km2 groot is en 8800 inwoners telt. In de kiosken op het eiland kunt u echter kranten ko pen uit tal van landen. Meestal zijn deze al enige dagen oud, maar och, wie zal daar om treuren? Want wie naar Capri gaat, wil voor enige dagen liefst zoveel mogelijk van de wereld problemen vergeten en alleen maar genieten. Om verfrist en als het ware herboren weer naar de wereld terug te keren. In te rood vaarwater. Chr, leiders hebben er maar weinig te vertellen» De pogingen van Adenauer om het eenheidsvakverbond, met zijn zes miliioen leden en met zijn vertegenwoordigers op sleutelposities in de zware industrie, buiten de sfeer der partijpolitiek te houden, kunnen vrijwel mislukt worden genoemd. De versterking van het oppositionele front tegen de West-Duitse bonus regering door een nauwer samengaan van het eenheidsvakverbond met de sociaal democratische party wordt te Bonn aangeduid ais het eerste gevolg van de weigering van de meerderheid van het parlement om toe te geven aan de eisen van het vakverbond voor een verder gaand recht van medezeggenschap der arbeiders. en over de grenzen Twee Aii.criK.tai.je li et sc.. t.,.i viiegtui ïeu zijn op Groenland aangeaomen op weg naar ixuropa. Zij legden de afstand van Goos Bay (Labrador) naar Groen land. 770 mijl, af in 8 uur en 50 min. De uiaehines zuilen grondig worden nageke ken voor zij aan het volgende traject, Groenland-IJsland (880 mijl) zullen be ginnen, De hefschroefvliegtuigen zijn be stemd voor de reddingsdienst van de lU' .itmacht in Duitsland. iexu'o is een autoous in een rivier e-'1 csiagen, waardoor de passagiers het vo-t tuig niet konden verlaten. Men neemt aan, dat 23 personen verdronken zijn. Internationale gladioiententoonscciiing. vrijdag a.s. zal in het Krelagehuis te naariem een internationale glauioienten- oonstelling worden geopend ter gele- «enneid van het veertigjarig bestaan van e -teaeriar.ase giadioicuceitrsvereniging. N.V. ö.andaard films in Leiden en ,e ;--V. Hagnefiim in Den Haag, hebben vn"\°"ea een Prijsvraag uit te schrijven or een oorspronkelijk Nederlands film- saciario. lie Italiaanse minister van defensie, hin Tacciaröi, heeft tijdens een aa- eisvergaclermg bekend gemaakt, dat te,. su<*es op een artillerie-proef- sie*0U1 ^y.ur°Êeuium met een explo- reactie in linium omgezet is. Kort d'lHr n br^-ndmaking was de „Giornale bei-fjit gekomen met het sensationele hnm öat üslië de eerste waterstof- mim-, ontploffing had gebracht De ■"ster sprak dit bericht echter tegen. Het vakverbond, dat over grote finan ciële middelen beschikt is thans met een plakkatenooriog tegen de bondsregering gestart. Hieroij wordt cntiek uitgeoefend op de economische koers van de rege ring, die, naar de mening van het vak- veiüond, de ondernemers verrijkt ten Koste van de arbeiders. Voorts wordt van de volgende bondsdag een revisie van de meaezeggenscnap geeist die slechts door een grote versterking der sociaal-demo cratie te bereiken zou zijn. In elk geval is het zo, dat de aanvaarding der wet de gemoederen rond het vraagstuk tot rust neeit gebracht. Het ziet er eerder naar uit, dat vakbond en S.P.D. de medezeg genschap tot een der schlagers van de verkiezmgscompagne zuilen maken. Het aangekondigde samengaan van vakverbond en socialistische party in de komende verkiezingsstrijd heelt overigens een stimulans gegeven aan sedert geruime vyd optredende spiitsmgstendcnties in het V ak verbond. De uit de vroegere christelijke vakbon den afkomstige arbeiaersieiders tonen zich verbolgen over de eenzijdige machts positie, aie de socialisten volgens hen m ue organisatie van de D.G.B.. de Duitse vakoond, innemen. Zij klagen er over dat net gehele schohngssysteem van de vak oond is gescnoeid op socialistische basis, c-nristeiijke leiders zouden niet meer aan net woord komen dan om de uiterlijke scmjn van onpartijdigheid te bewaren. Gok het concrete program van het vak verbond is naar de mening der christe lijke leiders te socialistisch ingesteld. De leiders van de katholieke arbeiders beweging koesteren nu het voornemen om weer een christelijk vakverbond te sticnten en daarmee de, in 1845 onder Britse regie ingevoerde, eenheid te ver breken. ha de openlijke zwenking van de Deutscne Uewerbscnaitbund naar het Zware regens in Korea Zware regens in Koreal beperken thans de activiteit te land tot een minimum. Ben communistische pogmg om het zui delijk uiteinde van de „Oude Kale" heu vel aan -het Westelijk front te veroveren werd afgeslagen. V-N.-vliegtuigen hebben, geleid door radar, chemische fabrieken te Hoengnam en rangeerterreinen te Hamhoeng gebom bardeerd. Ook spoorbruggen bij Jongmi in Noordwet-Korea weraen aangevallen. De inspectem-generaal voor de scheep vaart heeft ae raad voor de scheepvaart verzocht de 57-jarige kapitein van het s.s. „Zuiderkruis", H. J. P., diens be voegdheid om op zeeschepen te varen te ontnemen voor de tijd van twee weken. De Zuiderkruis, die in charter voor onze regering voer, vertrok op 14 Maart j.I. uit Haliiax naar Nederland. In de vooravond van de 21e Maart tijdens een dikke mist in het Kanaal kwam zij in aanvaring met het franse schip „Colonel Vieijeux". De inspecteur-generaal was van oor deel, dat de snelneid waarmede gevaren werd (6 mijl) te groot was. Ook al heeft een schip radar aan boord. De raad zal schriftelijk uitspraak doen. rode vaarwater, acht men het in Bonn mogeiyk, dat een groep van christelijke -vakbondsleiders in het parlement in Sep tember een oproep tot de christelijke ar beiders zal richten, die het begin van een scheidingsproces zal zyn. Algemeen hebben de arbeiders van christelijke huize tot nog toe zeer lauw gereageerd op pogingen om de richting van de D.G.B. te critiseren. Zelfs onder de christelijke leiders zijn de meningen over de wenselijkheid van een scheiding zeer verdeeld. Ingezonden Mededeling (Adv) De Amerikaanse bladen beste den veel aandacht aan het com muniqué over het verschijnen van „voorwerpen van onbekende her komst" in het luchtruim van Washington in de nacht van Vrij dag op Zaterdag. Alle militaire vliegvelden van de Oostkust hebben opdracht zich paraat te houden en onafge broken staan straaljagers gereed, om bij een mogelijke waarneming met radar van de voorwerpen het luchtruim te kiezen. De Maandagbladen brachten verklaringen van astronomen en andere geleerden. De president van de „U.S. Rocket Society" bij voorbeeld, sluit de mogelijkheid niet uit, dat het hier interplane taire ruimteschepen betreft. Een andere geleerde oppert de moge lijkheid, dat de „voorwerpen" toestellen zijn, waarmede marine en luchtmacht van Amerika proe ven nemen. Hij voegt er aan toe, dat het tijd wordt, dat een einde wordt gemaakt aan deze bespot ting van de wereld". Ingezonden Mededeling (adv.). TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 4 F 0.75 De sociaal-economische raad die aan de minister van sociale zaken advies heeft uitgebracht omtrent de vraag, of ten behoeve van grote gezinnen nadere wettelijke voorzieningen die nen te worden getroffen, is van oor deel, dat, mede uit het oogpunt van de persoonlijke verantwoordelijkheid der ouders ten aanzien van de gezins vorming, niet de volle „additionele kosten" der voor kinderbijslag in aan merking komende kinderen dienen te worden vergoed. Zolang in de huidige loonpolitiek geen wijziging wordt aangebracht, is de raad van mening, dat uitkering van kinderbijslag aan de loontrekkenden van het eerste kind af dient te ge schieden. De rar J - van oord ->°1, dat over het algemeen de uitkeringen dienen te worden verstrekt tot het bereiken van de 16-jarige leeftijd. Ten behoeve van kinderen tussen de 16 en 21 jaar, die hetzij omdat zij onderwijs volgen, het zij omdat zij tijdelijk niet in staat zijn beroepsarbeid te verrichten, dienen de aanspraken op kinderbijslag te wor den voortgezet zolang deze situatie voortduurt, zulks uiter1"'- tot aan het tijdstip, waarop de 21-iarige H-^iid wordt bereikt. Het moet ongewenst worden geacht bij de berekening der uit te keren bedragen rekening te houden met ver dienende kinderen, he1—"" - h-1-- zij boven de 16-jarige leeftijd. Ook een loongrens, boven welke geen kin- derbüslag wordt toegekend, wordt on gewenst geacht. Een meerderheid van de raad staat op het standpunt, dat het tegenwoor dige systeem van uitkering, zoals dit voor de loontrekkenden ingevolge de kinderb"~1agwet geldt, dient te wor den gehandhaafd, zulks voornamelijk ter vc- "ding van een verdergaande verstoring van de verhouding tussen prestatie- behoefteloon. Zij acht der halve verhoging van de huidige uit keringstarieven ongewenst. Drie doden bij Grieks-Bulgaars grensincident Een officier van de Griekse gendar merie en twee Griekse soldaten zijn op een Grieks eiland in de rivier de Ebre (Maritza) by de Grieks-Bulgaars-TurkRe grens bij een vuurgevecht met een Bul gaarse patrouille gedood. Vier Grieken werden gewond, aldus een communique van de Griekse legerleiding. Luidens het communique hadden Griek se soldaten na een kort vuurgevecht een landingspoging van Bulgaarse soldaten op het eiland afgeslagen. De Bulgaren wa ren echter teruggekeerd en hadden zich in hinderlaag gelegd. Geertje Wielema verbetert olympisch record In de eerste serie van de 100 m. rugslag dames is Geertje Wielema er gisteren in geslaagd het Olympisch record te verbeteren. Het Hilversumse meisje, dat met haar lange rustige slag reeds een tiental meters met een leng te leidde en na het prachtig genomen keerpunt steeds meer was uitgelopen noteerde tenslotte een tijd van 1.13.8. Het oude record stond sedert de Spe len van 1948 op naam van de Deense Karen Harup met 1.14.2. De uitslag luidde: 1. Geertje Wiele ma 1.13.8; 2. Joan Stewart (N.Z.) 1.16.3; 3. Margaret Mc Donald 1.17.5; 4. Barbara Stark (V.S.) 1.17.9; 5. Ger- da Olsen (Denemarken) 1.20.1; 6. Asta Haaranen (Finland) 1.21.7. Nederlandse schoonspringsters niet op dreef In de ochtenduren werd onder aan wezigheid van ongeveer 2000 toeschou wers bij wie de prinsesjes Beat--- en Irene zich weer bevonden, begonnen aan de eerste groep van de gelimiteer de sprongen van de 3-meter plank voor dames. Van de Nederlandse deelneemsters bracht Elsje van der Horn het er nog het beste af. Vooral haar eerste sprong, een gestrekte salto met 1- kreeg behoorlijke cijfers. Leni Lanting-Kel- ler, die bij de training een betere in druk had gemaakt dan haar landge note, kwam bij de twee eerste spron gen niet boven het gemiddelde van het cijfer 5. Haar laatste sprong, een auerbach-salto, was behoorlijk en de juryleden honoreerden deze sprong dan ook met zessen en zevens. Dit kon echter niet verhinderen dat Leni Lan- ting-Keller na de drie eerste sprongen de laatste plaats van de 15 deelneem sters bezette met 26,63 pnt. Elsje van der Horn neemt momenteel de 12e plaats in met 29,74 pnt. De Amerikaan se springster Pat Mc Cormick heeft de leiding met 42,50 pnt gevolgd door Mady Moreau (Frankrijk) met 41,11 pnt, Charmam "T-=lsh (G.B.) 36.36 pnt en Zoë Ann Jansen Olsen (V.S met 35.69 pnt. pending Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Leek-Midwolde, D. Bender te Marssum; te Lage Vuursche, G. H. van Kooten te Brandwijk. Benoemd tot res. legerpredikant met standplaats Tilburg D. v. d. Werff te 's-Heer Abtskerke. Bedankt voor Eemnes-Buiten, H. Goedhart te Middelharnis; voor Ede, L. Blok te Kampen; voor Njjverdal, W. Brinkman te Asperen. Geref. Kerken. Beroepen te Treebeek, A. C. Scher- penisse te Ooltgensplaat. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te 's-Gravenzande, M. Vlietstra, cand. te Hoogeveen. Geref. Gemeenten. Beroepen te Ottersville (Canada), C. Hegeman te Siou-Center. VEILINGBERICHTEN GRENSINCIDENT IN BERLIJN. Maandagmiddag is het aan de grens tussen de Franse en de Sowjet-sector van Berlijn tot een incident gekomen tussen Westberlijnse politie en leden van de Volkspolitie. Een commando van de Westberlijnse politie poogde het wegvoeren van lo comotieven en ander spoormateriaal uit een loods te verhinderen daar de loods volgens de tot nu toe heersen de opvatting in West-Berlijn was ge legen. Daarop rukte een commando van ongeveer 100 man Volkspolitie uit. De politie-officier verklaarde, dat de loods zich op Oostberlijns terrein be vond. De Volkspolitie poogde de West- Berlijners terug te dringen en hierbij ontstond een handgemeen. Een politie man werd door de Volkspolitie over weldigd en naar de Sowjet-sector ge voerd. Na dit incident stonden ongeveer 100 man Volkspolitie en een even groot aantal Wratberlijnse politie mannen me- schietwapens tegenover elkaar. De Westberlijnse officier on derhandelde daarop met een lid van de spoorwegdirectie, die eveneens verklaarde, dat de loods op Oost berlijns grondgebied stond. De West berlijnse politie trok zich hierop terug. De drie westelijke geallieerden hebben Maandag het toezicht opgeheven, dat aan het einde van de oorlog ingesteld werd op de staalproductie van West-Duitsland. De geallieerde hoge commissie maakte bekend, dat de productie van ruw staal in het Ruhrgebied niet langer beperkt behoeft te blijven tot 11.1 miliioen ton per jaar voor civiele doeleinden. De ge allieerden maatregel vloeit voort uit het feit, dat verleden week de overeenkom sten betreffende het plan-Schuman van kracht zijn geworden. In het verleden hebben de geallieer den aan West-Duitsland feitelijk reeds toegestaan de grens van 11,1 miliioen ton te overschrijden, maar wat meer gepro duceerd werd moest voor de defensie van het Westen beschikbaar gesteld worden. Geallieerde ambtenaren ramen dat het Ruhrgebied dit jaar 15 miliioen ton staal, of bijna evenveel als in 1938, zal produ ceren. 10. „Ga naar uw weelderig I uis, waar men braspartijen aanricht, terwijl - Gods kinderen vervolgd worden en in kommer en ellende worden gedom- meende de jonker van Helbada te peld. Ook de heer van Holdinge hoort moeten opmerken. tot de vrienden van de onderdruk kers". „Zwijg, als ge wilt, d?t - langer aan hoor". Sjouks ogen fon kelden. Ze wilde haar paard de spo ren geven. Maar iets hield haar terug. De knecht scheen haar ge dachten te raden. „Waarom rijdt ge niet terug?" vroeg hij. „Ik zal het u zeggen. Dat kunt ge niet. Gij zult niet voor mij bidden tot uw valse goden. Maar ik zal de Heer bidden, of Hij ook u de ogen wil openen. En God zal mij ver horen. Mij, onwaardige". Toen met een plotseling overgang, zeide hij; „Vergeef mij frelle, dat ik u ophield". Hij sprak nu op gewone toon. „Ik ben maar een van v~r geringe knecl '?n. En ik zelf ben een groot zondaar. Moge God mij genadig zijn". Hij wendde zich af en ging met grote stappen weg. Sjouk zag hem verbaasd na. Zijn optreden had een diepe indruk ge maakt. Hij sprak niet als een gewone molenaarsknecht. Er had in zijn ogen een woeste gloed gelegen, die haar verschrikte. „Ah.... daar heb je Sjouk". Het gezelschap had zich vergaderd. „Waar ben jij zo lang geweest, Sjouk?" jPollo en ik gingen achter een langoor aan", antwoordde Sjouk haar vader. „En waar is je buit?" Spijtig trok Sjouk haar schouders op. „Ik wilde net schieten.... toen is het over de Anjumervaart ontko men". „Wij maakten ons al bezorgd". Waarom?", vroeg Sjouk. „Was je bang, dat ik in de vaart zou sprin gen?" De jonker bloosde. „Mijn paard is geen beste springer", mompelde hij. Sjouk had al spijt van haar scherpe uitval. „Een volgende keer springt uw paard over sloten waarvoor het mijne blijft staan", zeide ze vriende lijk. „Maar wat dukt u, Heit, zouden we niet eerst gaan middagmalen?" „Dat lijkt me best toe". Onder vrolijke scherts zette de stoet zich in beweging. Naast Sjouk reed thans de heer van Geroltsma. ,,'t Is nu een heel ander gezicht op het dorp dan vijftig jaar geleden", zei hij. Vragend keek Sjouk hem aan.... Hij lachte, ,,'t Is waar ook", zei hij in antwoord op haar vragende blik, „jullie weet van vroeger niets af. En 't tegenwoordige geslacht stelt er ook weinig belang in". „Dat moet u niet zeggen", zei Sjouk. „Ik hoor graag over vroeger. Zag ons dorp er toen anders uit?" „Dat zou ik denken", antwoordde de heer van Geroltsma. „De terp, waarop de kerk staat, was veel lager. Dan was de kerk veel kleiner. Het kleine torentje was voorzien van een gemetselde spits". „Wanneer Is dat veranderd?", vroeg Sjouk. „Na 1516. Je hebt misschien wel eens gehoord van de vreselijke overstro mingen in dat jaar. Er zijn toen veel adellijke huizen ingestort. Ook mijn burcht is toen gedeeltelijk verwoest. Holdingeburcht bestond toen nog niet. Jouw Grootvader heeft het ge bouwd een paar jaar na de over stroming. Nu, in dat jaar is ook de kerk ingestort, 't Was een verschrik kelijke tijd. Van het hele dorp bleef bijna geen huis staan, De kerk is al spoedig weer opgebouwd en veel gro ter dan de oude. Maar ik vrees, dat de kerk nu veel heviger aanval zal hebben te weerstaan". „U bedoelt van de ketterij?" De heer Geroltsma knikte. „Ja", antwoordde hij. Dan zweeg hij na denkend. „Ik vraag me wel eens af", vervolgde hij, „of de ketters ongelijk hebben". Sjouk keek verschrikt op. De heer van Geroltsma bemerkte haar blik. Hij glimlachte. „Ik ben geen ketter", zeide hij. „Anders zou gewis heer Gabbe me niet hebben uitgenodigd. Ik mis mijn vriend Botma ook! Maar ik kan de mensen, die ketters ge noemd worden, niet helemaal onge lijk geven. De kerk heeft inderdaad vele gebreken. Op het leven van de geestelijkheid is veel aan te merken". „Maar op onze heer pastoor toch niet", viel Sjouk hem in de rede. „Nee", antwoordde de heer van Geroltsma. „Cornelis Everhardi is een vroom man. Daardoor komt het, dat de ketterij hier geen wortel schiet. Toch zijn er hier in ons dorp ook al aanhangers van de nieuwe leer". (Wordt vervolgd). GOES, 29 Juli 1952. Dubb. Prin- cessebonen I 61, II 51.10. Fruit voor export: Yellow Transp. A 42, BC 30—30.35, I grof 38, I 24.70 25, II 13.6014.20, Perzikrode Zó- merappels A 39.20, BC 26.8027.30, I grof 35.30, I 24.70—25.10, II 12.60— 16.50, Beauty of Bath BC 32, C 29, I grof 41, I 31, II 14, Early Victoria I grof 14.10, I 10.80—11, II 6.10, Ooms- kinderenpe r A 40, B 36, I grof 37, I 24.10—26.10, II 16.50—16.90, Précose de Trévoux A 42, BC 33.4034.20, I grof 38, I 27.30—27.80, II 24.30. Verpakt fruit: Beauty of Bath AA 5457, A 5258, B 4449, Perzikrode Zomerappels A 4750, B 41, C 36, Précose de Trévoux A 45, B 41. Gewone veiling: Yellow Transp. 4 28, Perzikrode Zomerappels 621, Early Victoria 49, Melba 8.5020, r-auty of Bath 1337, Kroetappels 0.506.50, Oomskindereneer 1027, Précose de Trévoux 823. Pruimen: Ontario 865, Czarpruimen 1363, Early Laxton 2152, Eldense blauwe 713, Perzikpruimen 3556 Tolle naars 110, Okkelanen 1.508, Gol den Japan 3456, Washingtonpruimen 4750. Bramen 3054, alles per 100 kg. Perziken 2223 per 100 stuks. KAPELLE, 29 Juli 1952. Exportvei ling: Zure Morellen 39, Bramen 37.50, Dubb. Princessebonen I 58.20, II 50.70 —51.20. Appels: Yellow Transp. A 41.80, BC 32—33.30, grof I 37.90, fijn 1 24.10— 25, II 14.80—15.30, K 19.60, F 12.20— 12.50, val 7, kroet 33.10, Perzikappel A 40.50—41, BC 26.70—27.20, I 22.80 —24.40, II 12.80—13.20, K 14.60—14.70, F 12.50, Early Victoria I grof 11.90, I fijn 11.60—13.10, IX 6.30, F 3.60—3.90, K 9—9.90, val 0.65—1, kroet 0.75. Peren: Précose de Trévoux A 39.90, BC 33.50—33.80, I 32.10—33.30,1128.10, K 25.20, Oomskinderenpeer A 35.30, F 28.30—30.05, I 25—25.30, II 18.30, K 22.30—22.50, F 15—15.10, alles per 100 kg. Kleine veiling: Pruimen: Ontario 2161, Czar 2861, Early Laxton 20 55, Eldense Blauwe 422, Perzik- pruimen 50, Occulanen 26, Prince- pruimen 1- 10. Divers< Zure Mo rellen 2630, Bramen 4664, alles per kg. Appels: Yellow Transp. 10 24, Early Victoria 48, Perzikappel 7 18. Peren: Oomskinderenpeer 12— 36, Précose de Trévoux 1327, alles per kg. Perziken 18 per stuk. KRABBENDIJKE, 29 Juli 1952. Ex portveiling: Yellow Transp. A 34, BC 28, II 20, Perzikrode Zomerappel A 37.30, BC 25.50- 27, I grof 30.30, H—I 22.50, II 15.80, Early Victoria I grof 13.50, I 60/70 11.40, II 7.40, Précose de Trévoux A 40.6042.40, B 39.50, BC 33—39.70, C 29.50, I grof 35.20, I 60/70 28.10—29.10, Bonen 36—47.20. Gewone veiling: Yellow Transp. ver pakt 2342, Yellow Transp. 1724, Zomerappel 1327, Early Victoria 3 11, Précose de Trévoux verpakt 39 40, Précose de Trévoux 730, El dense Blauwe 339, Czaarpruim 26 52, Ontariopruim 1756, Bramen 47 —65. BERGEN OP ZOOM, 28 Juli. Rode bes sen 2647; Washington 70—80; Czar 36 77; Ontario 4058; Abricos 2945; Eld. BI. 6—10; Kroes 16—38; Frambozen 50 65; Kasperzik 910; Ananas Meloen 62 69; Net Meloen 3246; Yellow Transpa rant A 43; idem C-C 2231; idem Hl 21 31 idem HII1420; P.rode Zomerappels A li 36—37; idem A 37—39; idem B-C 29 —33; idem Hl 33—5; idem HH 20; E. Vic toria 817 Oomskinderen A 4245; idem B 3637; idem Hl 2335; idem HII 21— 23; Precose 1623; N. Holl. Suikerpeer 14 21; Sla 24; Stambonen dubbele Prin- cessen 3154; staak Princessen 6063 staak Snijbonen 4758; Stamsnijbonen 3440; Bloemkool AA 6163; idem A 35 54; idem B 2429; idem C 13; Savoye- kool 1224; Rodekool 815; Kroten 10; Bospeen 1225; Waspeen 1332; Andijvie 713; Wittekool 1415; Tomaten 4764; Komkommer 816. THOLEN, 29 Juli. Eerstelingen gewone 10.50; Poters 7.06; Voer 4.58; Doré bonken 11.31; Doré gewone 11.7711.82; Witte Eigenheimers gewone 11.312.0; Bintjes gewone 0.50. Alles per 00 kg. Aanvoer 10 ton. Stambonen zonder draad 49 ct. per kg. Aanvoer 600 kg. ST. ANNALAND, 29 Juli. Bintjes ge wone 9.9010.45; Eigenheimers gewone 11.07—12.29; Drielingen 8.94; Bonken 9.55. Alles per 100 kg. Aanvoer 20 ton. Bonen 4243 per 100 kg. SCHERPENISSE, 29 Juli. Bintjes ge wone 10.3410.48; Eigenh. gewone 11 11.87; Drielingen 8.14; Bonken 9.85; Blau we Eigenheimers gew. 11.5712.41; Koop- mansblauwe gew. 12.21. Alles per 100 kg. Aanvoer 21 ton. VEEMARKT. ROTTERDAM, 29 Juli. Aanvoer in to taal 2735. Vette koeien en ossen 400; Ge- bruiksvee 885; Vette kalveren 180; Gras kalveren 115; Nuchtere kalveren 449; Var kens 107; Biggen 154; Paarden 124; Veu lens 64; Schapen of lammeren 223; Bok ken of geiten 34. Vette koeien 2.70—2.85, 2.50—2.70, 2.20 2.40; Vette kalveren 2.402.50, 2.20 2.40, 2.00—2.20; Graskalveren 350, 300, 200; Nuchtere kalveren 65, 60, 55; Biggen 53, 5, 45; Slachtpaarden 2.30, 2.20, 2.10; Scha pen 120, 90, 70; Lammeren 85, 70, 55; Kalfkoeien 1100, 975, 850; Melkkoeien 1100, 975, 850; Vare koeien 780, 700, 650; 1 Vaarzen 850, 750, 680; Finken 580, 500 375. EIERMARKT. GOES, 29 Juli. Prijs voor verzamelaars: Kipeieren 13 ct., Kleine 12.5 ct., Eend- eieren 8 ct.. Kalkoeneieren 15 ct., Gans eieren 20 ct. Prijs voor verse kippeneieren tot _.s. Zaterdag f2.48 per kg. Voor vuil- schalige en gewassen eieren wordt 2 ct. per stuk minder uitbetaald.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3