Uit Zeeiandi ïlieuwtjeó u-cui a£te Eilanden Prov. Staten voor uitbreiding van Zondags diensten op de lijn Vlissingen-Breskens. Principiële debatten over de Zondagsrust. Derde motie werd met 21-19 stemmen aangenomen. Poolvormiog voor bramen. MeJmlIc Wat brengt de radio? Vlissingen Goes. SCHEEPSTIJDINGEN Zierikzee. 7 emeuzen. SPORTNIEUWS DE BEURS NOTEERDE GISTEREN Woensdag 30 Juli 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 De gehele morgen hebben de Prov. Staten gisteren besteed aan discussies over de bootdienst VlissingenBreskens op Zondag naar aanleiding van een verzoek tot uitbreiding der vaarten van het Gemeentelijk Bureau voor Toerisme te Knokke. Niet de practische, maar de principiële kant kwam daarbij aan de orde. Tot drie maal toe diende de heer L. P. van Oorschot (Arb.) een motie in, dat de diensten moeten worden uitgebreid. In zijn tweede motie stelde hij zelfs voor deze uitbreiding voor alle veerdiensten der Provincie te doen gelden. Deze motie was echter buiten de orde, zodat de heer van Oorschot verplicht was haar te wijzigen. Met 2119 stemmen aanvaardden de Staten haar. Ged. Staten werden daarin verzocht de dienst regeling op Zondag voor de lijn VlissingenBreskens aan te passen aan de eisen, die het verkeer op deze dag stelt. Direct na de stemming stelde de Commissaris de uitoefening van de bootdienst VlissingenBresken op Zondag aan de orde. De eerste spreker was de heer L. P. van Oorschot (arb.) Met waardering en respect voor de principiële opvattingen van anderen, achtte hij het onjuist, dat in Vlissingen of Breskens op Zondag schepen liggen met personeel, waarvan geen gebruik mag worden gemaakt. Uitbreiding is in het belang van Zeeland. Onze pro vincie heeft het blijvend nodig in de internationale en nationale belang stelling te worden geplaatst. Met de godsdienstige overtuiging van het dienstpersoneel dient echter rekening te worden f°v"-uden. Daarom moet aan de directie der Stoombootdiensten opdracht worden gegeven zodanige maatregelen te ne men, dat het personeel zal kunnen voldoen aan zijn godsdienstige ver plichtingen. De heer J. L. Verhagen (V.V.D.) wilde in waardering voor de gods dienstige overtuiging van anderen voor de heer van Oorschot niet onderdoen. Ook zijn fractie is voor uitbreiding tot de weke lijkse dienstregeling en het zo nodig inleggen van extra boten. Het speet de heer Verhagen, dat Ged. Staten zelf niet met een initiatiefvoorstel wa ren gekomen. Hij vroeg of eventuele uitbreiding nog met Augustus kan in gaan. KNUPPEL IN HET HOENDERHOK. Namens de A.R.-fractie voerde de heer J. Hommes het woord. Hij wees erop, dat na 16 jaar de rust wordt verstoord, doordat het Gemeentelijk Bureau voor Toerisme te Knokke de „knuppel in het anders zo rustige hoenderhok heeft gegooid". De heer Hommes betreurde dit: de rust is spoediger verstoord dan her-*-1-1 Ar tikel 5 van het A.R.-beginselprogram zegt, dat de overheid als dienaresse Gods de Zondagsrust heeft te hand haven en te p—'-'l;gen. Niet de practische kant, maar het goddelijk gebod is hier richtsnoer. En daarom wil de fractie zich niet men gen in discussie over de Zondagmarkt in Parijs, souvenirwinkels enz. Inderdaad is er een evolutie op het gebied van het reizen op Zondag, maar dit is een helaas onjuiste en betreu renswaardige ontwikkeling. De heer D. Kodde (S.G.P.) verklaar de, dat het eigenlijk niet nodig moest zijn, om over dit onderwerp een dis cussie te voeren. „Voor mij geldt hier het goddelijk gebod en wij zullen ons als overheid schuldig maken, wanneer wij dit gebod gaan overtreden", aldus de heer Kodde. De S.G.P. wil zelfs nog verder gaan en alle vervoer met uitzondering van dat van zieken enz. stopzetten. Ja, maar dat kan niet, zeggen velen. Zou er bij God iets onmogelijk zijn en zou Hij niet ongedacht en onverwacht de oplossing geven? De Zondag is ons niet gegeven om onszelf uit te leven, maar om Hem te eren en te dienen en Zijn dag te heiligen. Er staat een zware tijd te wachten. Gods oordelen zijn op de wereld en waar zullen wij ons dan bergen? Het had de heer Kodde bedroefd, dat er in de afdelingen Statenleden alleen maar hebben gesproken over geld. Het is belangrijker recht voor God te staan. MEER NA- DAN VOORDELEN. Mr W. F. E. Baron van der Feltz verwees eerst naar het artikel in het C.H.-beginselprogram over de hand having der Zondagrust. „Wij zijn tegen een Farizeese Zondagsopvatting", al dus de heer v. der Feltz. „Wij moeten onze tijd kennen en aanvaarden, dat er op Zondag allerlei dingen moeten gebeuren. Maar ook ligt er het gebod, dat wij de Zondag moeten heiligen", Hij was van mening, dat financieel de uitbreiding van de Zondagsdienst meer na- dan voordelen oplevert, maar hoe dat ook zij, wat God van ons eist, komt in de eerste plaats en daarom moeten wij een mogelijk financieel voordeel laten vallen of een nadeel accepteren. De heer A. Vermaire (Midd. Partij) was van oordeel, dat uitbreiding van de dienst op Zondag niet noodzakelijk is. Want zij, die voor hun genoegen uit zijn kunnen net zo goed over Perkpolder of Terneuzen reizen. Naar zijn inzicht zullen bij uitbreiding min stens 10 man meer dienst moeten doen. Dit schaadt de gezinnen ernstig, ter wijl het volstrekt niet nodig is. Er zijn drie ingangen tot Zeeland en die kun nen alle gebruikt worden. Mevr. E. J. v. d. Broecke-de Man (arb.) antwoordde de heer Kodde, dat niet ieder dezelfde opvattingen heeft over de Zond' st en Gods gebod niet op dezelfde wijze verstaat. Ernstige bezwaren maakte mevr. v. d. Broe- cke tegen de publicatie, met namen der sprekers, van de notulen der con tactcommissie voor de bootdiensten in de provinciale pers. In het regle ment der commissie staat alleen, dat het verslag der vergaderingen, die niet openbaar zijn, aan Ged. Staten moet worden uitgebracht. De heer P. V. M. Vei- -.uteren (K. V.P.) deelde mede, dat zijn fractie voor uitbreiding is, maar dat rek—ung moet worden gehouden met de gods dienstige opvattingen van het perso neel. ER IS VEEL VERANDERD. Namens Ged. Staten antwoordde de heer A. L. S. Lockefeer, die meedeel de, dat de zaak ook in Ged. Staten meermalen onderwerp van breedvoe rige discussies is geweest. Hij wilde niet ingaan op de prin cipiële kant, maar verklaarde, dat de Provincie nu eenmaal een vervoers onderneming exploiteert en dat men niet kan doen, alsof er niets is ver anderd. Wij staan nu eenmaal voor het feit, dat het vervoer nog steeds toeneemt. Het spreekt vanzelf, dat Ged. Sta ten zoveel mogelijk met de godsdien stige plichten van het personeel reke ning zullen houden, maar wij moeten niet vergeten, dat het enorme moei lijkheden oplevert. Wil eventuele uitbreiding nog dit jaar effect sorteren, dan moeten Ged. Staten zeer spoedig de minister van Verkeer om toestemming vragen. De heer Vermaire kreeg ten ant woord, dat de andere veren geen ver ruiming kunnen bieden op Zondag, omdat deze ook al zwaar belast zijn. Het gaat voorts niet aan, dat Ged. Staten het vervoer dirigeren in een door hen gewenste richting. En bo vendien is de praktijk nu eenmaal zo, dat de meeste toeristen van de dienst VlissingenBreskens gebruik maken. In de tweede ronde voerde aller eerst de heer van Oorschot het woord. Hij sprak zijn waardering uit voor de handelwijze van Ged. Staten, die niet verplicht waren over deze kwestie de Prov. Staten te raadplegen. Nogmaals verklaarde de P.v.d.A. fractie-voor zitter groot respect te hebben voor de eerlijke overtuiging van anders den kenden. Maar wij staan z. i. voor de harde noodzaak van uitbreiding. NIET CONSEQUENT?? Volgens hem is de heer Kodde de enige geweest, die consequent heeft geredeneerd, omdat hij alle diensten op Zondag afwijst, behalve dan voor zieken, voor hulp bij natuurrampen enz. Maar de anderen hebben die consequenties niet getrokken, omdat zij reeds accoord zijn gegaan met be perkte diensten. In 1936 kwam men reeds tot een compromis. Nu staat men voor het onloochenbare feit, dat het verkeer is geëvolueerd en hoe moet men nu het nationale en vooral het internatio nale verkeer verwerken? Als men zich reeds op het beperkte behoeftestand punt heeft gesteld, dan kan men de „reismentaliteit" op Zondag betreu ren, maar in feite heeft men dan zijn principieel standpunt reeds prijsge geven. Daarna diende de heer van Oorschot een motie in, mede ondertekend door de heren Verhagen en Vercauteren, waarna aan Ged. Staten opdracht wordt gegeven tot uitbreiding der vaarten op de lijn VlissingenBres kens op Zondag als op werkdagen en waarbij met de godsdienstige opvat tingen van het personeel rekening wordt gehouden. De heer Verhagen noemde het com promis van 1936 een concessie aan eigen beginsel door de rechtse fracties. Nu dat eenmaal zo is, zal men nolens volens aan deze uitbreiding dienen mede te werken. Inderdaad staan prin cipes op de voorgrond, maar hier zijn de materiële belangen door de gecom pliceerdheid van onze maatschappij zodanig, dat aan uitbreiding der vaar ten niet kan worden ontkomen. De heer Verhagen vroeg respect voor zijn en anderer overtuiging. Er zijn vele mensen, die geen bezwaar hebben te gen reizen op Zondag en dat is hun goed recht. NIET VERANDERD. Inderdaad ztfn de behoeften sinds 1936 gegroeid, zo merkte de heer Hom mes op, maar de beperkte behoeften, waarom het 16 jaar geleden ging (zie- kenvervoer enz.) zijn niet gegroeid. De opmerking van de heren van Oorschot en Verhagen is dus niet juist. De A.R. zal en mag niet toegeven aan de onjuiste ontwikkeling van het internationale verkeer. Dan willen wij maar liever de Chinezen van Europa blijven, aldus de heer Hommes in ant woord op een opmerking van de P.v. d.A.-spreker, want voor ons is het goddelijke gebod primair. Baron van der Feltz wees erop, dat het niet gaat om een respect voor de principiële overtuiging van anderen, maar om de apostolische opdracht, die wij als christenen hebben. De heer van Oorschot zegt, dat de opvatting van de moderne Europese mens nu eenmaal moet worden aanvaard als een feit, maar daarboven gaat het goddelijke gebod De heer Kodde vestigde nadrukke lijk de aandacht op de grote verant woordelijkheid van Ged. Staten. Zü mogen niet vragen naar de wil van hen, die zij besturen, maar moeten alleen rekenen met de uitdrukkelijke wil van God. De heer Kodde verklaarde zich vrij te gevoelen van de beslissing van 1936, waaraan hij niet meewerkte. Het zou een eer zijn, wanneer men overal zou kunnen zeggen, dat in Nederland en in Zeeland Gods geboden worden ge houden. Het gaat er helemaal niet om tegenover anderen onverdraagzaam te zijn, maar het gaat om Gods ere. TWEEDE MOTIE. Daarna diende de heer van Oorschot een gewijzigde motie in, waarin aan Ged. Staten wordt opgedragen de diensten op Zondag zodanig te rege len, dat zij zich aanpassen aan de ei sen, die het verkeer op Zondag stelt. De heer Lockefeer was het met de heer Kodde eens, dat, wanneer Ged. Staten straks een beslissing nemen, deze voor hun verantwoording ligt. Op een desbetreffende vraag ant woordde de heer van Oorschot, dat de motie voor alle veerdiensten geldt. De heer van der Feltz was van me ning, dat deze motie volkomen buiten de orde was. Wij kunnen er dan ook wel iets over de Zuiderzee-verbin dingen in zetten! De heer A. H. S. Stemerding (C.H.) verklaarde, dat de nieuwe motie veel verder ging dan de eerste. Want aanpassen aan de behoeften op Zondag zal betekenen, dat er veel meer personeel moet komen en veel meer boten in de vaart. „Het is goedkoop om de mond vol te hebben over het respect voor de overtuiging van anderen, maar voor deze handelwijze kan ik niet het min ste respect hebben. De vrijheid van overtuiging wordt vervangen door de dwang tot arbeid door anderen. Want dat rekening houden met de godsdien stige opvattingen van het personeel is ee:i doekje voor het bloeden. De rust gaat er volledig door verloren", aldus de heer Stemerding. De heer Hommes was van oordeel, dat door de tweede motie alle remmen voor de Zondag worden losgeslagen. Nadat de heer van Oorschot nog maals de bedoeling van zijn gewijzigde motie had uiteengezet, gaf de Com missaris der Koningin hem in over weging de motie te beperken tot de dienst VlissingenBreskens. Na een korte schorsing diende de heer van Oorschot voor de derde maal een motie in, waarin aan Ged. Staten wordt verzocht de dienstregeling op Zondag voor de lijn VlissingenBres kens aan te passen aan de eisen, die het verkeer op deze dag stelt. Daarna werd de motie met 2119 stemmen (rechts contra links) aange nomen. Gistermiddag gingen de Staten in besloten zitting om te spreken over de organisatie en de tarieven der booldiensten op de Wester-Schelde. Met ingang van Maandag 28 Juli geldt voor bramen op de veilingen een ophoudprijs van 30 cent per kg. Beneden deze prijs zullen er geen ver kocht worden, maar als er geen be langstelling voor is zullen ze voor re kening van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen worden ver werkt. Bij verkoop krijgt de kweker het be drag boven 30 cent per kg direct uit betaald. 30 cent wordt er ingehouden en hiervan wordt een pool gevormd. De inhoud van deze pool wordt we kelijks uitbetaald over alle in de be treffende week verkochte en d-ge draaide bramen. Als er 20 pCt is door gedraaid, wordt dus over alle bramen 24 cent per kg uitbetaald. De afzetvooruitzichten schijnen voor dit product ongunstig te zijn. Er wordt in Nederland een oogst verwacht van 750.000 kg. Hiervan groeit ruim één derde in de omgeving van Kapelle. Geen wonder dat er Maandagavond een grote belangstelling was voor de vergadering van bramentelers in de veiling te Kapelle. Het is immers juist een product van het klein-bedrijf en het al of niet lo nend zijn van deze teelt is voor deze omgeving van groot belang. Ondertussen is het verschil met het vorig jaar wel bijzonder groot. Toen was in Kapelle de middenprijs f 1.12 per kg. Het zijn de import-beperkende maatregelen van Engeland die nu van grote invloed zijn. Oorlogsgewonden naar Walcheren. Naar wij vernemen zullen Zaterdag a.s. een honderdtal ernstige oorlogs gewonden uit Noord-Brabant en Lim burg een bezoek aan Walcheren bren gen. Om 12 uur wordt het gezelschap ontvangen in Middelburg, waar B. en W. in de Burgerzaal een ontvangst hebben georganiseerd, waarna men het stadhuis zal bekijken. De lunch wordt gebruikt in het Strandhotel te Vlissingen. Daarna zal men met de Prov. boot naar Breskens en terug varen. De Prov. Stoombootdiensten hebben aan geboden het gezelschap gratis in de eerste klasse te vervoeren. De tocht is georganiseerd door de afd. Zeeland van de, Stichting „Meer ontspanning voor ernstige oorlogsgewonden". Deze afdeling treedt hierdoor voor het eerst naar buiten op. Walcheren tweemaal in de aether. De N.C.R.V. zal vanavond in 'n tweetal uitzendingen de aandacht op Walcheren vestigen. Om 7 uur zal in „Spec trum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven" een beeld worden gegeven van hetgeen de Stichting Rusthuizen Walcheren tot stand heeft gebracht. Van negen uur tot half tien vindt de uitzending plaats van het klankbeeld, dat onlangs grotendeels te Veere werd opgenomen over de garnalenvisserij. Concours Zeeuwse Bond van Handboogschutterijen te Heinkenszand Te Heinkenszand vond het jaarlijkse bondsconcours plaats van de Zeeuwse Bond van Handboogschutterijen. Er werd op de doelen in viertallen ge schoten met als inzet een wisselbeker, die in het bezit was van de handboog sociëteit „Juliana" te Kwadendamme. Het Kwadendamse viertal bewees ook thans weer zijn superiteit en wist voor de derde achtereenvolgende maal als eerste te eindigen, waardoor de beker definitief in haar bezit kwam. De uitslag luidde verder: Eerste viertallen: 1. Juliana, Kwa dendamme 348 punten; 2. Soranus, Heinkenszand 321 p.; 3. St. Sebastiaan, Yerseke. Tweede viertallen: 1. Juliana, Kwa dendamme 182 punten; 2. Soranus, Heinkenszand 145 p. Individuele uitslagen: Meeste pun ten: H. Steenbakker, Juliana, Kwaden damme 97 punten; meeste rozen: P. Rijk, Soranus, Heinkenszand (4); Meeste vieren: C. Geus, Juliana, Kwa dendamme (12); Meeste drieën: C. de Jong, Soranus, Heinkenszand (9); Meeste tweeën: A. Rijk Jz„ Soranus, Heinkenszand (9); Meeste enen: M. Glerum, St. Sebastiaan, Yerseke (10). Uitslagen vrije baan: 1. C. Geus, Juliana, Kwadendamme 19 punten (kampschot 5); 2. M. Verbeek, als- vóren 19 p. (kampschot 4.4.4.); 3. M. Steenbakker, alsvoren 19 p. (kamp schot 4.4.3.); 4. L. Geus, alsvoren 18 p.; 5. A. Rijk, Soranus, Heinkenszand 17 p.; 6. P. Rijk, alsvoren 16 p.; 7. L. Remijn, Juliana, Kwadendamme, 15 p. Verlichting van Veere op Donderdag en Zaterdag. De initiatiefnemers van de verlich ting van Veere tijdens de afgelopen weken hebben besloten om de illumi natie nog enige tijd voort te zetten. Zo zal op Donderdag 31 Juli en Zater dag 2 Augustus a.s. de verlichting van half tien tot elf uur branden. Op 7, 9, 14 en 16 Augustus zal Veere verlicht zijn van negen uur tot half elf. Geneeskundige benoemd op „Zonneveld" Het bestuur van het Zeehospitium „Zonneveld" te Oostkapelle heeft be noemd tot geneeskundige aan deze in richting mevrouw N. C. Lamaison-van de Berg-Pondsmaan, kinderarts en longarts, thans wonende te Heenvliet. Zeeuwse mosselkwekers kunnen bijna niets leveren De mosselexport naar Frankrijk levert nog niet veel op, alleen België neemt af. De verzending bedroeg ongeveer 6000 ton, bijna uitsluitend van de Wadden. De Zeeuwse mosselkwekers klagen dan ook, dat ze bijna niets kunnen leveren. Maar ook van de Wadden worden mossels ge leverd, al geven ze 26 kg. vlees per ton, zogenaamd „weeke mosselen", klein en broos. (Ingezonden Mededeling advert.) voor voor 'T INTERLOCK HUIS de beste prestatie's I In de Graslinnen Treffer-Lakens, ondanks stijging van het graslinnen, brengen wij U prachtige GRASLINNEN TREFFER- LAKENS extra grote maat en liefst met 2 x Cordon voor de spotprijs van 16.95 Morgen op de Markt te Middelburg DONDERDAG 31 JULI 1952. HILVERSUM I (402 m.) AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram. VPRO: 7.50 Dagope ning. AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.45 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram.; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Wa terstanden; 9.40 Gram.; 10.35 „Ik weet, ik weet, wat U niet weet"; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Gram.; 11.10 Gevarieerd amateurprogramma; 12.00 Orgel en viool; 12.25 „In 't spionnetje"; 12.33 Gram.; 12.45 Olympische Spelen; 13.00 Nieuws 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek; 13.20 Lichte muziek; 13.50 „Document A 777", hoorspel; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 Gram.; 17.30 Militaire causerie; 17.40 Gram.; 17.45 Regerings uitzending: Dirk de Vries: „Moderne In donesische Kunst"; 18.00 Olymp. Spelen; 18.30 Nieuws; 18.45 Hongaars orkest; 19.15 Gespr. brief uit Londen; 19.20 Gram.; 19.40 Rubriek van kunst en cultuur; 20 00 Nieuws; 20.05 Kamerorkest; 21.05 Vocaal dubbelkwartet; 21.15 „Haar Chinese fa milie", hoorspel; 22.30 Lichte muziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport; 23.20—24.00 Dansmuziek. HILVERSUM H (298 m.). KRO: 7.00 Nieuws; 7.30 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; f.40 Gram.; NCRV: 10.00 Gram.; 10.30 Morgen dienst; KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 11.50 „Als de ziele luistert"; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert; (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Gram.; NCRV: 14.00 Metropole orkest; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Vocaal dubbelkwartet; 15.30 Harpensemble; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Gram.; 16.45 Accordeonmuziek; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Voor dracht; 18.00 Nieuws; 18.15 Dameskoor; 18.35 Gram.; 18.40 „Op de Stelling"; 18.50 Gram.; 19.05 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.20 Geestelijke liederen; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.10 Zomeravoijdconcert; 20.50 Reportage; 21.10 Gram.; (plm. 21.30 ,,'t Wespennest") 21.55 Buitenl. overzicht; 22.15 Twee piano's; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL (324 m. Vlaams). 11.45 Gram. 12.30 Weerber.; 12.34 Voor de landbou wers; 12.42 Pianorecital; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Engelse les; 14.15 Ka mermuziek; 14.30 Franse les; 14.45 Gram.; 15.30 Idem; 16.15 Militaire Kapel; 17.00 Nieuws; 17.15 Voor de kinderen; 18.00 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 en 19.50 Gram.; 20.00 Klank beeld; 20.20 Verzoekprogr.; 21.00 Olymp. Spelen; 21.15 Voor de vrouw; 22.00 Nieuws; 22.15 Pianorecital; 22.5523.00 Nieuws. Ingezonden Mededeling (Adv.) Onbeperkte garantie Warm OP °E Gertiisloos Ipm— Diploma voor boekhouden Het diploma boekhouden van de Asso ciatie voor Practijkexamens werd be haald door de heer W. Blinkhof, alhier. Nieuwe lagere school De plannen voor de nieuwe zevenklas- sige lagere school in Oost zijn thans ge reed en de aanbesteding zal plaats vin den op Donderdag 14 Augustus a.s. Zodra ze gereed ls wordt school A vrij gegeven voor de kantoren van Centraal Beheer en krijgt de Kath. bewaarschool beschikking over de houten noodschool in de Tulp straat. DOMBURG Tirools concert. Gekleed in Tirools cos- tuum heeft een orkest uit het Oosten rijkse plaatsje Langenfeld een concert op de muziektent gegeven. Ongeveer 1500 bezoekers hebben dit concert bijgewoond. Het programma, uitgevoerd onder leiding van kapelmeester Karl Scheiber, bestond uit orkestnummers, marsen, volksliede ren en jodelen. De 13-jarige Siegfried Reindl oogstte met zijn jodelnummers veel succes. Zij werden verwelkomt door burgemeester Crommelin. Ook sprak de vice-consul van Oostenrijk, de heer Brunner. De commissaris der Koningin in Zeeland met zijn echtgenote woonden een deel van het concert bij. De V.V.V. van Domburg had de organisatie op zich genomen. HEINKENSZAND Samenwerking. Tijdens de algemene vergadering van de coöp. vereniging pre pareerinrichting, Zaterdag onder voorzit terschap van de heer M. B .van Iwaar- den gehouden, zijn enkele artikelen uit de statuten gewijzigd. Serenade. „Euterpe's" voorzitter, dr P. Staverman, vierde zijn koperen bruiloft. Ter ere van dit feit bracht het corps hem Zaterdagavond een serenade. KORTGENE Herbenoeming. Met ingang van 1 Aug. a.s. is herbenoemd tot burgemeester van de gemeente Kortgene de heer A. A. Schuit. KRUININGEN Benoeming. De heer W. Brouwer, on derwijzer aan de O.L. school te Kruinin- gen is met ingang van 1 October a.s. be noemd tot onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs te Arnhem. O.- EN W.-SOUBURG Concert. Donderdag a.s. zal de Harmo nie „Voorwaarts" uit Koudekerke een concert geven op de tent aan het Oranje- plein des avonds van 810 uur. ST. ANN ALAND Wedvlucht. De uitslag van de vlucht van de P.V. „De gevleugelde vrienden" uit Vilvoorde luidt als volgt: A. J. Soe- ters 1 en 2; C. P. Nelissede Witte 3. ST. LAURENS Woningbouwvereniging. Het timmer werk aan de drie woningen te Brigdam- me zal in 1953 uitgevoerd mogen worden door de fa. Mesu en die bij de begraaf plaats door de fa. Walraven. Zo werd besloten op de vergadering van Maandag van de woningbouwvereniging „Huis en Hof". De rekening sloot met een bedrag van f2848.90 in ontvang en uitgaaf. De balans gaf een bedrag aan van f21713.31. De secretaris-penningmeester, de heer P. Wisse, werd herkozen en gekozen in de vacature van de heer J. Boon de heer M. Boogaard. Als commissaris werd her kozen de heer P. Passenier en gekozen de heer J. Wisse in de plaats van de heer J. Mesu. Voor jeugdige woningzoekenden verdient het aanbeveling zich als lid der vereniging op te geven. De leiding van deze vergadering berustte bij de heer S. Simonse. ST. MAARTENSDIJK Vergadering Groene Kruis. Door enige ogenblikken stilte in acht te nemen heb ben de leden van de Groene Kruisafde- ling, in vergadering bijeen, het overlijden herdacht van dr J. Tazelaar. De voorzit ter, de heer W. G. Bastiaanse, sprak zijn waardering uit voor het werk van dr Tazelaar, dat hij 40 jaar lang voor het Groene Kruis heeft mogen verrichten. Tevens sprak hij een woord van welkom tot dr de Smit, die voor de eerste maal de vergadering bijwoonde. Deze werd tot bestuurslid benoemd, evenals notaris Blindenbach. In de rondvraag kwam de aankoop van een wijkgebouw nog ter sprake. ST. PHILIPSLAND Ereteken. De burgemeester heeft het ereteken voor orde en vrede uitgereikt aan de heren F. Quist en L. Geluk. WAARDE Geslaagd. De heer K. Ruissen slaagde te Rotterdam voor hoofdonderwijzer aan de school der Geref. Gemeente. YERSEKE Van verdrinkingsdood gered. Maandag avond viel met hoogwater het 5-jarig zoontje van de heer Kole in de Schelde. Een van zijn kameraadjes waarschuwde de ouders, die de heer R. Vlaming, leraar aan de Schippersschool, om hulp riep. Deze sprong gekleed te water en wist het jongetje, dat inmiddels een 40 a 50 meter met de stroom was afgedreven, te red den. Dr Ampt, te hulp geroepen, behoef de geen bijstand meer te verlenen. Toen de heldhaftige redder aan de wal stond, bleek hij zijn portemonnaie met inhoud te hebben verloren. ZOUTELANDE Collecte. De Emmabloemcollecte heeft in deze gemeente f59.18 opgebracht. GROTE VAART. CRONENBURGH: 29 v. Rotterdam naar Castro Urdiales. JOHAN VAN OLDEN- BARNEVELT: 29 te Amsterdam. KLIP- FONTEIN; 1 van Amsterdam naar Oost- Afrika. BONAIRE: pas. 29 Round EiL naar Plymouth. GROOTEKERK: 28 van Aden naar Suez. ZUIDERKRUIS: 30 van York naar Rotterdam. BOSKOOP: 29 te Amsterdam. KOTA INTEN: 3 te Rotter dam verwacht. NIEUW AMSTERDAM: 29 van Southampton naar Le Havre. NOORDAM: 28 te New York. BLITAR: 29 van Penang naar Rotterdam. ORAN JEFONTEIN: pas. 28 Finisterre naar Southampton. RIJNKERK: 28 te Rotter dam. SIBAJAK; 29 340 mijl N.N.W. Bris bane naar Soerabaja. WATERMAN: 28 van Sydney naar Melbourne. GAROET: 29 te Belawan. HEEMSKERK: 29 te Co lombo. Geslaagd voor H.L.O.-diploma Het H.L.O.-comité werkt nog op volle kracht. Het 3e graadsdiploma, wegens het voor de derde maal afleggen van de proeven, werd behaald door de dames Jopie de Bie, Annie Korsten. Lenie Ver- speek en Lucie Wisse te Zierikzee. Voor de tweede maal werden de proeven afge legd door de dames Inge de Boer, Lenie de Oude, Nellie van de Woestijne te Zie rikzee, Eila van Dongen, Willie Steen- land te Dreischor en Marie Bolijn te Ouwerkerk en door de heren H. Koster en G. Verseput te Zierikzee. Het 4e graads diploma werd behaald door de dames J. Feijen, A. Koning Groenendaal, Thea Koning, B. Krakeel en L. Schot te Zierikzee, N. Boone, D. Gan- zeman, D. van de Kasteele en M. Vis te Noordgouwe, B. Boot en K. Boot te Kerk- werve, M. van den Bos te Brouwersha ven, N. Hanse en L. van den Hoek te Noordwelle, B. van der Meer te Zonne- maire, A. Moelker te Serooskerke, A. Steendijk te Nieuwerkerk en J. van der Weele te Burgh en door de heren H. Ber- man, Ir. C. Koning en T. Ultée te Zierik zee, A. Botbijl te Brouwershaven, C. Bouwman te Burgh, S. de Haan te Haam stede, E. Hoogmoed te Nieuwerkerk, J. Kort te Noordgouwe, W. de Waaij te Dreischor en P. van der Werf te Ooster- land. Geslaagd voor boekhouder Voor het praktijkdiploma boekhouden is geslaagd de heer D. Goudzwaard te Zierikzee. Hij werd opgeleid door mej. Fermin te Zierikzee. belicht. Op deze vergadering was tevens aanwezig ter bezichtiging een collectie van de eerste Ned. postzegels. Geslaagd voor nijverheidsacte De heer L. A. v. d. Boom, leraar aan de Ambachtsschool alhier, slaagde te Rot terdam voor de Nijverheidsacte NI (na tuurkunde en werktuigkunde). Examen jonggezel-zetter Bij de te Amsterdam en Roosendaal gehouden practische en theoretische exa mens jonggezel-zetter door de Vereniging tot bevordering der vakopleiding in de Typografie slaagde o.a. de heer G. Snoek alhier. Weg verbetering Een alleszins gewaardeerde wegverbe- tering wordt thans uitgevoerd aan het Zevenaardok. De scherpe bocht verdwijnt door verlegging van de weg. Door oprui ming van een ter plaatse staande schuil kelder wordt het uitzicht voor het ver keer zeer verbeterd. In twee opzichten wordt hier dus een verbetering aangebracht, welke zeer is toe te juichen. Duplexwonincen betrokken Dezer dagen werden aan de toekom stige bewoners van de duplexwoningen gelegen aan de Azaleastraat de sleutels overhandigd. De woningen, staande in de Dokweg, zullen in de maand Augustus gereed zijn voor bewoning. Gedeelte van Axelsestraat geopend voor het verkeer De geheel verbeterde en vernieuwde Axelsestraat van de Moffenschans af tot hoek Leeuwenlaan is thans voor het ver keer opengesteld. Nu reeds blijkt, dat deze vernieuwing een verbetering is. Zo komen de bushalte heuvels zeer tot zijn recht, daar nu het rijwielverkeer ongehinderd kan door gaan en de buspassagiers geen gevaar voor aanrijding hebben. Geslaagd De heer D. Weststrate slaagde te Den Haag voor het examen le stuurman ter koopvaardij. Postzegelvereniging vergaderde Onder voorzitterschap van de heer H. A. Lyppens vergaderde in Lunchrocm- Koene de Z.-Vlaamse vereniging van postzegelverzamelaars. De hoofdschotel van de avond was een causerie van de voorzitter over de I.T.E.P. de grote internationale postzegeltentoon stelling te Utrecht. Enkele van de daar tentoongestelde verzamelingen werden door hem nader ZWEMMEN. Vierde competitiedag Zaterdag wordt de vierde en op één na laatste ontmoeting van de Zeeuwse zwemcompetitie gehouden. Ditmaal is Sluis aan de beurt. Zoals bekend heeft Luctor uit Mid delburg op het ogenblik de leiding in deze competitie. De laatste ontmoe ting zal plaats vinden in Terneuzen op Zaterdag 30 Augustus. SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld dooi de AMSTERDAMSCHE BANK N.V. - INCASSO-BANK N.V., GOES. Nederland 1947 Dollarlening 1947 Invest. Ceertif. Ned. 1962/64 cum Grootboek 1946 94# 92 92# 90# 3# K. Olie 1950 115# Cult. H. Ind. Bk 44# Nat. Handelsbank 101# Ned. Handel Mij 137 A.K.U. 137 Bergh's Jurg. 237# Berkei's Patent 95# Calvé Delft 115# Centrale Suiker Fokker 95 Gelder Zonen 140 Kon. Hoogovens 1-7 Ned. Ford 178 Ned. Kabelfabr. 190 Philips' Gloeil. 155 Do 6 cum pref. wd. 127 Unilever 170# Wilton- Fijenoord Biliton I rubr. Biliton II rubr. Dordtsche Petr. 295 Dito* pref. 95# 92 92# 90# 116# 44# 102# 137 137# 236# 95# 117# 146 100 140# 148# 181B 192# 155# 128 174# 159 190 296# 302 Kon. Olie Dito ander aand. Moeara Enim A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. lijn Jav. Ch. Japanlijn Kon. Boot Kon. Paketvrt Kon. Rott. Lloyd Ned. Sch. Unie Ommeren's Sch.vrt St.v. Mij Ned. H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Deli Bat. Mij Vorstenlanden Deli Mij. Senembah Muller Co Amsterd. Bank Escompto Bank 321# 322# 321# 322# 483 787# 78# 82 82# 92 92# 80# 8011 31B 3011 87# 87# 31# 31# 153# 155# 118 122# 122 102# 102# 116 117 120# 120# 173 169 132# 131# 94 95 38# 67 66# 98# 99# 17# 17# 72# 72# 56B 57 1697# 171 153# 153 51# 51# Rotterd. Bank Twentsche Bank Overzeese Gas Borneo Sumatra Internatio Am. Radiator Am. Smelting Anaconda Copper Bethl. Steel Chrysler Ford Canada General Motors Hudson Motor Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel Stand. Brands U.S. Steel North. Am. Cities Service Cont. Oil Midcont. Oil Philips Oil Shell Union Tide Water Baltimore Miss. K. Texas New York Centr. 153% 153(4 158 157 75% 77 119 119 144 144/jB 17 17 44% 45 (4 46% 4t>7' 51 (4 51(4 77% L 76% 58(411 588 57% 58% 14% 15 47 47(4 79% 79(4 41% 41% 25 25 40% 59% 22% 22(4 102 102 66% 66% 70 69)4 60 77% 77% 23(4 23S4 22% 19% -

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 2