ENGELAND GAAT DE INVOER MET 25 PCT VERMINDEREN Actie-comité door bestuur op straat gezet. Geen gehuwde ambtenaressen in dienst van de gemeente Gijzelaars voor Westerling vk SNIPPER NIEUWS1 Geen piekuren meer Orange bejubelde Koningin Juliana Geertje Wielema verbeterde Olympisch record iPROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND „Harder werkenminder kopen, meer verkopen" Kolenexport zal worden verdubbeld, export van wapens en uitrusting verhoogd Blijft Faroek in Italië Beroep op gehele Nederlandse volk* Maar zuinigheid blijft geboden Brommend naar de bruiloft. J Duizenden daklozen door brand in Djakarta. Raad van Middelburg vergaderde Etagewoningen voor de Rotterdamse Kaai en Punt Uitgave Stichting „ZeeuwscH Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammen.'traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2235 WOENSDAG 30 JULI 1952 Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per nun. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Temeuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.58 u., onder 20.34 u. Maan op 16.08 u., onder 23.21 u. Hoogwater op Donderdag 31 Juli: Vlissingen: 7.56 u. 1.51 m., 20.17 u. 1.44 m. Terneuzen: 8.19 u. 1.71 m., 20.41 u. 1.65 m. Wemeldinge: 9.20 u. 1.50 m., 21.40 u. 1.35 m. Zierikzee: 9.02 u. 1.30 m., 21.21 u. 1.15 m. Gisteren is in het Engelse Lagerhuis het tweedaagse dehat begonnen over de economische toestand van het land. De minister van Financiën, Butler, heeft meegedeeld, dat de Engelse regering besloten heeft in de toe komst de invoer uit die landen, die niet tot het sterlinggebied behoren, strikt te beperken tot hetgeen Engeland zich kan veroorloven. Vergeleken met het tweede halfjaar van 1951 zal de invoer in het komende halfjaar met 25 pet worden verminderd. Daartegenover hoopt Engeland zijn kolen- uitvoer te kunnen verdubbelen en eveneens de uitvoer van de laatste types wapens naar de bevriende landen te kunnen vergroten. „Wij moeten har der werken, minder kopen en meer verkopen!" was het advies van Butler. In antwoord hierop heeft de Labourfractie een motie ingediend, waarin de regering verweten wordt, dat zij niet voldoende maatregelen heeft ge troffen om de economische zekerheid van het land te bevorderen. Labour verklaart verder, dat men gekant is tegen bekrachtiging van het Duitse verdrag. Als deze motie wordt aangenomen zal de regering-Churchill aftreden. In November Gemenebest' conferentie Premier Churchill kondigde als ope ning van het debat aan, dat in de laatste week van November te Lon den een conferentie zal worden be legd van het Britse Gemenebest ter bespreking van dringende financiële, economische en handelskwesties. Alle landen, uitgezonderd India en Zuid- Afrika, zullen vertegenwoordigd zijn door hun premier. Na deze verklaring was het woord aan Butler, die de hierboven genoem de maatregelen tot invoerbeperking en uitvoerverhoging aankondigde. Tot de goederen waarvoor de invoer beperking zal gelden zullen waar schijnlijk papier en pulp en industrie producten behoren, vot>r zover deze laatste niet voor de defensie nodig zijn en geen machines zijn. Ook de tabaksinvoer uit de dollarlanden zal drastisch worden beperkt. Butler betreurde het, dat hij de in voer moest beperken, maar, zo zei hij, onze maatregelen hebben ten doel 'n beslissende bijdrage te leveren tot het tot stand brengen van een evenwicht in het komende halfjaar. Hoe de defensie-inspanning van Engeland zich zal ontwikkelen is nog niet duidelijk. Vandaag zal Churchill zelf de strategische en technische kan ten van de defensiesituatie uiteenzet ten. Butler kondigde wel aan, dat Enge land zal proberen in de komende twee jaar voor 9 millioen pond ster ling aan wapens en uitrusting naar Ex-koning Faroek van Egypte is gisteren te Capri aangekomen en heeft zijn intrek genomen in een luxueus hotel, waar een gehele verdieping en een daktuin tot zijn beschikking staan. Het vermoeden bestaat, dat hij 'n week in Italië zal vertoeven. Of hij daar asyl zal vragen of dat hij naar Ame rika zal gaan is nog niet bekend. Of ficiële kringen te Rome zijn van me ning, dat hem toestemming om in Italië te blijven zal worden verleend, Indien hij belooft zich te onthouden van politieke activiteit. De Egyptische pers is inmiddels begonnen met wat genoemd wordt „achtergehouden bijzonderheden over het particuliere leven van ex-koning faroek" te vermelden. Zijn vermeen de voorkeur voor luxe en nachtleven, geheime verstandhouding met corrup te elementen, slechte behandeling van paleisbedienden en inmenging in re- geringspolitiek en benoemingen wor den breed uitgemeten. De Britse en Franse ambassadeur hebben een onderhoud gehad met pre mier Maher Pasja. Na afloop ver klaarde de Franse ambassadeur, dat de afzetting van de koning beschouwd wordt als een binnenlandse aan gelegenheid. Alle Britse militairen, die met ver lof op Cyprus waren, hebben opdracht gekregen naar hun basis in de zóne van het Suezkanaal terug te keren. Nederlanders (2Yi jaar gevangen) gingen in hongerstaking. Naar aanleiding van berichten dat een groep van 12 in Indonesië gevan gen gehouden Nederlanders in hon gerstaking is gegaan, wordt uit Dja karta vernomen, dat de betrokken personen enige tijd geleden geduren de zes dagen geen voedsel hebben gebruikt, in de hoop daardoor bespoe diging van hun berechting te bevor deren. Het betreft hier twaalf Neder landers, die werden aangehouden on der verdenking van medeplichtigheid aan de actie-Westerling in Januari 1950. Zij zitten reeds meer dan twee en een half jaar gevangen. Het hoofd van het Parket heeft aan Aneta te kennen gegeven, dat het onderzoek nog steeds gaande is en dat derhalve nog geen nadere mede delingen kunnen worden gedaan. Hier aan werd toegevoegd, dat een ver hoor van Westerling ongetwijfeld de behandeling aanmerkelijk zou be spoedigen. Wereldrecord van Marjorie Jackson erkend Ne tijd van 10.4 sec., die Marjorie Jackson (Australië) in Maart j.l. op ne loo yards maakte, is door de IAAF ais wereldrecord erkend. Het oude record stond op naam van ^anny BlankersKoen met 10.8 sec., welke tijd thans nog als Europees re cord geldt. België uit te voeren, om zodoende de E.B.G.-schuld te verminderen. De be talingsbalans van het sterlinggebied in zijn geheel met de niet-sterling- landen zal naar Butlers mening bin nen het half jaar in evenwicht wor den gebracht. Zijn rede onder luide interrupties van de Labourbanken eindigend, zei minister Butler, dat de Engelse arbei ders het equivalent van drie uren extra per week zouden moeten wer ken, wanneer zij de invoer op voor oorlogs) niveau wilden handhaven. Butler waarschuwde tevens, dat door hogere lonen de Engelse prijzen zo danig zouden worden, dat Engeland van de wereldmarkt verdreven zou worden, hetgeen tot een bankroet zou leiden. GAITSKELL AAN HET WOORD. Natuurlijk was Butlers rede een kolfje naar de hand van de specialist op financieel gebied van de Labour, oud-minister Gaitskell. Hij betoogde dat het de verkeerde kant opgaat door deze beperkende maatregelen, omdat andere landen dan tot dezelfde tac tiek gedwongen worden. „Het gevolg zal zijn" zo voorspelde hij „dat Engeland aan het einde van dit jaar tussen de 600.000 en 700.000 werk lozen zal hebben!" Daarna werd de motie ingediend en werd het besluit meegedeeld, dat Labour zal verzoeken de ratificatie van het Duitse vredesverdrag uit te stellen, daar dit op het ogenblik „in opportuun" is. Vier redenen worden hiervoor aangevoerd: a. De Westelijke landen stellen nog steeds pogingen in het werk om tot een bespreking van de Duitse kwestie met de Sow jet-Unie te komen. b. Bewapening van de Atlantische mogendheden dient vóór die van Duitsland te gaan. c. Een Duitse strijdmacht dient op zodanige wijze met de Westelijke strijdkrachten te worden vervlochten, dat zij geen gevaar zal kunnen gaan vormen. d. De goedkeuring van het Duitse volk op de voorstellen moet worden gevraagd. Conflict in A.V. R. O. spitst zich toe. In het conflict in de A.V.R.O. be ginnen de golven steeds hoger te slaan. Het A.V.R.O.-bestuur heeft gis terochtend plotseling het comité-van actie, uit de leden gevormd, op straat gezet. Zoals bekend, werd vorige week Maandag een eerste bespreking ge houden tussen bestuur en comité, waarna besloten werd de besprekin gen gisteren voort te zetten. Welnu, het actiecomité heeft vijf minuten in de bestuurskamer vertoefd om een verklaring aan te horen van de A.V.R.O.-voorzitter, de heer G. de Clerq, waarin deze mededeelde, dat het bestuur van verder contact met het comité afzag. Volgens een communiqué van het A.V.R.O.-bestuur heeft het comité, na de eerste bespreking, zonder overleg te plegen, een bericht gepubliceerd, waarin „eisen" werden gesteld (Zeeuwsch Dagblad van 23 Juli). Op een Zaterdag 26 Juli gehouden „klein- appèl" van het algemeen bestuur van de A.V.R.O. met vertegenwoordigers van alle gewestelijke besturen werd eenstemmig, aldus het communiqué, een dergelijke handelwijze gelaakt als een daad, niet alleen in strijd met het burgerlijk fatsoen, maar ook in strijd met de belangen der vereniging. Allen waren van mening, dat de strekking' van deze publicatie kennelijk moest dienen om onrust en wantrouwen te verwekken. Deze vergadering besloot derhalve het dagelijks bestuur op dracht te geven van elk verder con tact met het comité af te zien. PROTEST ACTIE-COMITé. Het actie-comité heeft thans een te- gencommuniqué doen publiceren, waarin het standpunt van het A.V.R. O.-bestuur wordt verworpen. Op een persconferentie, die gisteren om vjjf uur in Grandhotel Gooiland te Hilver sum werd gehouden, heeft het comité i j i Gisteren is uit de Waal bij Nijmegen het lijk opgehaald van een 12-jarige jongen, die Zaterdag bij het zwem men is verdronken. In Zaandam is een vijfjarig jongetje, dat op een rij dende groentenauto was geklommen, gevallen en onder het achterwiel ver morzeld. In de Amsterdamse Jor- daan woedde gisteren een korte maar felle brand. Gelukkig bleef de schade beperkt tot de zolderverdieping. In Grave werden de stadswallen gesierd door twee kanonnen, die dateerden uit de Franse invasie van omstreeks 1800. Nu is één kanon gestolen. Een knappe dief, die dit gevaarte van 3000 kg heeft meegenomen. De K.L.M. laat op het ogenblik 52 Amerikaanse journalistes door Europa reizen. Mor gen zijn ze een paar uur in ons landGisteren schreven we, dat de stroom van Oostduitse vluchtelin gen naar Berlijn een record had be reikt maar het is alweer gebroken, want gisteren kwamen er 1100 om politiek asyl vragen. Het totaal van de maanden Juni en Juli is nu 19.000. In Amerika begint men met de bouw van een laboratorium voor atoomvliegtuigen. Het zal 35 millioen dollar kosten. In Zuid-Korea zijn vier ministers afgetreden, nadat de regering ervan was beschuldigd be trokken te zijn bij een schandaal, waarbij een oorlogswinst van vier millioen dollar zou zijn gemaakt. Wijsheid van vandaag: „Er is geen koe zo bont....l" besloten een beroep te doen, niet al leen op de A.V.R.O.-leden, maar op het gehele Nederlandse volk opdat „een met moeite en strijd verworven cultuurgoed niet verloren gaat" TOESTAND IN TUNESIE WEER GESPANNEN. Bey wil drie maanden denken over nieuwe Franse voorstellen. Graaf de Hauteclocqe, de Franse resident-generaal, heeft Maandag aan de Bey van Tunesië de definitieve tekst overhandigd van dé door Frank rijk voorgestelde hervormingen in het bestuur van Tunesië. De voorstellen luiden: 1. Verkiezing van een geheel Tu nesische consultatieve vergadering. 2. Oprichting van een Frans-Tune- sische Raad voor de begroting. 3. Verkiezing van gemeenteraden in geheel Tunesië en niet uitsluitend in Tunis. 4. Voorrang voor Tunesiërs bij de civiele dienst. De Bey heeft twee a drie maan den tijd gevraagd om de voorstellen te bestuderen. In officiële Franse krin gen is men van oordeel, dat dit neer komt op een verwerping. De atmos feer in Tunis na de audiëntie wordt „gespannen" genoemd. De resident-generaal heeft de tekst van de decreten weer meegenomen toen hij vertrok. Verwacht wordt, dat hij Donderdag nogmaals zal pogen de souverein over te halen ze te tekenen. Terugbetaling heffing rode bessen. Dit seizoen is op de veilingen 4 cent per kg van de opbrengst van de rode bessen ingehouden om bü doordraai een vergoeding te kunnen betalen. De doordraai is echter meegevallen en hierdoor is het mogelijk dat aan de kwekers van rode bessen 2 cent per kilo wordt terugbetaald. Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat in de ko mende wintermaanden geen dwin gende maatregelen zullen worden genomen tot beperking van het electriciteitsverbruik tijdens de z.g. piekuren. Het bouw- en uitbreidingsprogram ma van de openbare eentrales heeft tot nu toe een gunstig verloop ge had. Voorts toont de vraag naar elec- trische energie niet meer de grote toeneming die in de afgelopen jaren plaats gehad heeft. De situatie blijft echter zodanig, dat zuinigheid bij het verbruik van elec- triciteit, in het bijzonder tijdens de piekuren, geboden blijft. In verband hiermede heeft de mi nister van Economische Zaken een rondschrijven tot de grootverbruikers van electriciteit gericht, waarin hij een beroep doet op hun medewerking om vooral tijdens de piekuren grote zuinigheid bü het verbruik van elec- trische energie te betrachten. KOLENPOSITIE ONTWIKKELT ZICH GUNSTIG. Hooggeplaatste functionarissen uit de landen van de O.E.E.S. hebben on langs de kolensituatie in Europa be sproken en zijn tot de conclusie ge komen, dat de productie gestadig toe neemt. Men verwacht dat in 1954 de situatie zodanig zal zijn, dat de ab normaal hoge invoer van steenkool uit Amerika overbodig zal worden, uitgezonderd dan voor bijzondere kwaliteiten. Gisterochtend is in Den Haag Rene Willink in het huwelijk ge treden met mejuffrouw J. A. Smidt. Dat de weg naar het stad huis van deze bromfietsenpionier (hij snorde als free lance journa list met zijn bromfiets van de Sahara naar Lapland en door kruiste geheel Europa) niet op de traditionele wijze werd afge legd mag men verwachten. Het koetsje was vervangen door een met bloemen versierde tandem met hulpmotor en het gevolg, 'voor het merendeel bromfiets enthousiasten, volgde in een lange stoet op een vijftigtal snorrende fietsen. De heer Willink is overigens nog niet uitgebromd. Een brom- tocht door Noord-Amerika is in de maak. Zo mogelijk zou deze tocht uitgebreid worden tot een deel van Zuid-Amerika. Ook de huwelijksreis zal brommend door gebracht worden. .Aanvankelijk hadden wij het plan in alle stilte te trouwen, zo zeide hij, doch een en ander lekte uit en u ziet het resultaat In Djakarta heeft een brand ge woed, waarbij 600 huizen zijn afge brand en waardoor duizenden perso nen dakloos zijn geworden. De brand, die de grootste is die na de oorlog in Djakarta is voorgekomen, is uitgebro ken bij de kampong Bunder, die ach ter de winkelstraat Pasar Baroe is ge legen. Tachtig brandweerlieden heb ben met zeven spuiten het vuur be streden en waren na drie uur de brand meester. De Javasche Bank heeft een rekening geopend voor de slachtoffers, waarop tot nu toe 70.000 rupiah is gestort. Chinese handelaren hebben balen rijst ter beschikking ge steld. Vermoedelijk begon de brand in een Chinese rotanmeubelmakerij en breid de zich snel uit door de droge atap- woningen. HET WAS ALLES ORANJE Tienduizenden verdrongen zich langs de wegen Orange, het Franse stadje in de Provence, was haast te klein om alle bezoekers te ontvangen, die gisteren getuigen wilden zijn van het bezoek van H. M. Koningin Juliana. Niet alleen waren uit de omtrek de Fransen gekomen om „la Reine" te verwelkomen, maar bij duizenden ook waren de Nederlanders, die in Frankrijk wonen of daar met vacantie zijn, aan wezig, zodat de hotels overvol waren en velen de nacht in hun auto hadden moeten doorbrengen. En zij zijn niet teleurgesteld, want door haar een voud en haar charme heeft de Koningin het hart van deze Zuidelijke Fransen gestolen. De artikelen vol enthousiasme en de grote foto's in de kranten getuigen er van. Tienduizenden stonden langs de weg toen de Koningin, van het station komend, in een open auto naar het stadhuis reed. Zij hadden zich met oranje getooid, dat overal in de win kels gratis te krijgen was. „C'est pour la Reine zei men. En het en thousiasme kende haast geen grenzen toen onze landsvrouwe zich met een bos oranje gladiolen in de arm op het bordes van het stadhuis vertoonde. De redevoering waarmee de burge meester Haar verwelkomde, was kort, maar getuigde van warme vriendschap voor het Oranjehuis. „Geen verbinte nis is ooit zo langdurig, zo gelukkig en zo vruchtbaar geweest als het ver bond van de jonge Republiek der Nederlanden met het Huis van Oran je", aldus de burgemeester. Treffend was het antwoord van de Koningin. „Niet alleen de geschiedenis verbindt ons zo zei zjj maar ook het heden en nog meer de toekomst. Het besef groeit, dat de Europese eenheid ons meer en meer verbindt!" VLOT VERLOOP. Het programma, dat wij gisteren publiceerden, werd hierna in vlot tempo afgewerkt. Tegen 7 uur begon het diner in het stadhuis. Het bestond uit acht gangen en er was keus uit 25 wijnsoorten. Vooraf ging een „con sommé de volaille glacé" en daarna een tongschotel met truffels uit de Provence. Deze werd opgediend in de vorm van de grote muur van het Romeinse theater. Vervolgens „cham pignons du Ventoux" en daarna een gevogelte-schotel uit de streek Bresse. Na een vruchtensalade a la crème volgden ijs, taart en fruit. Vóór het fruit werd een „Evocation de Hollan- de" geserveerd, een taart van de pa tissier Souche uit Orange, die reeds meermalen aan de Koningin leverde. Het was een molen op welker wieken de namen van de Prinsesjes voor kwamen. IN HET AMPHITHEATER. Omstreeks negen uur was het grote Romeinse amphitheater al geheel ge vuld met naar schatting 40.000 men sen. Zij kwamen om het Vondel drama „Joseph in Dothan" te zien, Zo vertrok Koningin Juliana uit Parijs, op weg naar Orange. Rechts achter haar de Nederlandse ambassa deur in Frankrijk, Mr C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout. dat in het Frans de titel draagt „Jo seph vendu par ses frères" maait misschien nog meer kwamen zij om Koningin Juliana te kunnen toe juichen. Om kwart voor tien arri veerde H. M., vergezeld door de auto riteiten. Nadat een orkest het Wil helmus en de Marseillaise had ge speeld, nam zij plaats in de speciaal voor deze gelegenheid gebouwde Ko ninklijke loge, terwijl het publiek haar toejuichte. Hierna nam het spel een aanvang, dat spelers en regisseur Johan de Meester een enorm applaus als dank opleverde. Na afloop liet de Koningin de medespelenden aan zich voorstellen. En toen was het einde van dit his torische bezoek aangebroken. Om om streeks twaalf uur vertrok H. M. met een klein gevolg naar Avignon, waar zij de nacht doorbracht. OLYMPISCHE SPELEN Het pad der Nederlandse water- polospelers gaat niet over rozen: de wedstrijd, die zij eergisteren tegen Zuid-Slavië speelden en met 32 wonnen, moet Vrijdag worden over gespeeld. De Slaven dienden n.1. een protest in tegen de leiding van de Belgische scheidsrechter en het pro test werd toegewezen. Hierna diende Nederland een tegenprotest in, dat warm gesteund werd door de leider van de Nederlandse sportvertegen- woordiging, de heer Karei Lotsy, maar het baatte niet. Bovendien is Neder land bij de loting voor de halve fina le terecht gekomen bij het sterke Hongarije, bij Zuid-Slavië en Rusland. Van Rusland heeft men al gewonnen. Verliest men van Zuid-Slavië en van Hongarije, dan is de ploeg uitgescha keld voor de finale. De beslissing in zake het Zuidslavische protest weegt wel zwaar! Ook de zeilers is het niet voor de wind gegaan: geen der Nederlanders heeft een medaille kunnen behalen. De Middelburgse gemeenteraad heeft zich gistermiddag bij de vaststel ling van het Ambtenarenreglement op glad ijs begeven, door te gaan dis cussiëren over het al of niet toestaan van het in gemeentedienst nemen of houden van gehuwde vrouwen. De meerderheid van B. en W. stond op het standpunt, dat er principieel noch practisch bezwaren zijn. Mr P. van Empel diende namens de Prot. Chr. fracties echter een amendement in, waarin werd verzocht de bepa lingen te handhaven en het in gemeentedienst nemen of houden van ge huwde vrouwen niet toe te staan. Deze motie werd met 9 tegen 8 (alleen de P. v. d. A. en V.V.D.) aangenomen. De heren A. J. Berenpas en jhr mr T. A. J. W. Schorer, beiden P. v. d. A., waren afwezig. Aan het begin van de vergadering legde de burgemeester een verklaring af. Hij kwam terug op de door hem in de vorige vergadering op minder juiste wijze geuite critiek op de werk wijze van de Commissie van Finan ciën. Hij deelde mede, dat besprekin gen hadden plaats gehad, die tot een veel betere verstandhouding hebben geleid. De voorzitter van de commissie de heer J. S. Hoek (A.R.) sprak hier over zijn vreugde uit. De heer A. J. Schot (S.G.P.) vroeg of er bij het ter beschikking houden van de woning St. Pieterstraat 44 als pastorie voor de Herv. gemeente geen huur was bedongen. Dit zal worden onderzocht. De woning is nu toe gewezen aan de Ambonese predikant, daar de Herv. gemeente afstand van de woning heeft gedaan. GEHUWDE AMBTENARESSEN. Bij behandeling van het Ambtena renreglement wees mr P. van Empel (C.H.) op het feit, dat de 3e Pink sterdag als vrije dag is opgenomen. Hij voelde daar niets voor. Tevens vroeg hij handhaving van de artikelen met betrekking tot het ontslaan van hu wende ambtenaressen en het niet in dienst nemen als ambtenares van ge huwde vrouwen. De heer Schot sloot zich daarbij aan en vroeg waarom de Rijks verlof regeling niet is gevolgd. Mevr. de Vlieger pleitte voor de ge huwde ambtenares. De voorzitter wilde de 3e Pinkster dag als vrije dag blijven handhaven. Dat de Rijksverlofregeling niet is overgenomen vindt zijn oorzaak in het feit, dat bij wijziging daarvan ook het reglement weer gewijzigd dient te worden. Hij stond voorts op het standpunt, dat normaal overwerk door ambtenaren niet betaald diende te worden. Evenwel blijft de gratificatie mogelijkheid open. De burgemeester verdedigde voorts de arbeid van de gehuwde vrouw op principiële en practische gronden. („Iedere vrouw moet weten of ze wer ken wil of niet, zowel in het vrije bedrijf als in overheidsdienst!"). Hij deelde mede, dat het georganiseerd overleg, dus ook het C.N.V., hiermee had ingestemd, gezien het advies. De heer M. Wattel (A.R.) wees nog op de taak, die de vrouw is gesteld in Gods Woord. WONINGBOUW. De verkoop van grond op de Rot terdamse kaai en Punt ontmoette geen bezwaren, doch wel waren er vragen. De heer Flipse (C.H.) wilde weten waarom er niet meer arbeiderswonin- Ook hier is een Nederlander bena deeld door een uitspraak in een pro testzaak, n.l. Koos de Jong, die in een Finn jol meedeed. Een Canadees en 'n Engelsman hadden n.l. tijdens de wedstrijden hun zeilen veranderd, wat reglementair niet is toegestaan.... althans volgens de Nederlandse opvat tingen. Een fraai succes voor Nederland werd gehaald in het zwemstadion. Geertje Wielema verbeterde in de 100 meter rugslag het olympisch re cord met 0,4 seconde. Samen met de Nederlandse zwemsters Ria van der Horst en Joke de Korte komt zij in de finale uit. Nel Garritsen heeft het in de fi nale 200 meter schoolslag niet verder dan de laatste plaats kunnen brengen. Twee Hongaarse Eva's wonnen n.1.: 1. Eva Szekely en 2. Eva Novak. Bij het wielrennen werd Hij zelen- doorn in de sprint uitgeschakeld. Hij gaat het nu nogeens in de tijdrit pro beren. De bokser Leen Jansen doet het goed. Door een technische knock-out versloeg hij gisteren de Canadees Ma- louf; in de volgende ronde komt hij nu uit tegen de Amerikaanse neger Patterson. Een overwinning zou hem in de halve finale brengen! Tot slot het voetbalnieuws. Giste ren heeft Zuid-Slavië met 31 van Duitsland gewonnen en zich daardoor in de finale geplaatst. Zaterdag zal dus worden uitgemaakt of Hongarije dan wel Zuid-Slavië zich olympisch voetbalkampioen mag noemen. gen worden gebouwd en vroeg of daarvoor geen bouwvolume beschik baar is. Ook de heren Meliefste, Hoek en Hesseling stelden vragen in die richting. De burgemeester gaf daarop een uiteenzetting van de situatie. Middel burg kreeg 32 woningen toegewezen voor drie jaar. Vorige jaar kwamen daar 20 industriewoningen bij, dit jaar heeft men daarover niets ge hoord. Ten behoeve van het volbou wen van enkele gaten, zoals de Rot terdamse kaai, is een extra bouw volume van 79 woningen verkregen. Aan de Breestraat zullen, als alle moeilijkheden uit de weg zijn geruimd 24 arbeiderswoningen kunnen worden gebouwd. De huur der nu te bouwen 38 étagewoningen zal omstreeks f 36 per maand bedragen. DE BILT ZEGT: Afnemend buiïg. Veranderlijke bewolking met slechts enkele verspreid optredende buien. Zwakke tot matige wind tussen Zuid west en Noordwest. Dezelfde of iets hogere temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1