Feestelijk versierd Orange verbeidt vandaag Koningin Juliana Zooder uitvallers de vierdaagse door. Ex-koning Faroek niet naar Amerika k SNIPPER NIEUWS Prof. Bed probeert de zetels te verdelen Prins en Prinsessen getuigen bij Nederlandse zwemsuccessen Loskade zal door Rijkswaterstaat worden verbeterd ren PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Bezoek aan de stad der vaderen Vanavond zal H.M. de opvoering van „Joseph in Dothan" bijwonen Oude banden Doden en gewonden bij wilde wedloop naar de baar Zeeuwse Nat. Reservisten wonnen corpsprijs* dl Ti 1 t i i Engelse sportslui troffen het slecht Hannie Termeulen won zilveren medaille Pech voor „Ons Streven" met voorgenomen bouw 1 Pagina 4 ise lide IRG »om is ndustrie tren handel! 'CO, ■rtgebouw tigde de le laatste ren, zeer niet al- De nadruk len ontvan- >ducten uit bedrag 18 komen aan de rest htgevogel- vooral op Is nodig Tenslotte t van ele- ig 293 mil- 'oerde, viel mdat bet lager dan ing West- jke plaats 49 nog 79 oen stuks. gehandl- irijs, welke )p de duur spr. :1e malen gesteld? open wij de eerste <ar tegen te oplage aanraden lijk in te den aan k besteld aatselijke er en rag is delijk uilen Uitgave Stichting „Zeeuwsch" Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammena traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2234 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 29 JULI 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.57 u., onder 20.36 u .Maan op 14.15 u., onder 22.52 u. Eerste Kwartier 2.51 u. Hoogwater op Woensdag 30 Julis Vlissingen: 7.02 u. 1.57 m., 19.18 u. 1.45 m. Terneuzen: 7.25 u. 1.79 m., 19.41 u. 1.66 m. Wemeldinge: 8.29 u. 1.56 m., 20.44 u. 1.38 rru Zierikzee: 8.12 u. 1.36 m., 20.23 u, 1.18 m. Vandaag is het de grote dag voor Orange, het ongeveer 18.000 inwoners tellende stadje in de Provence, want vandaag arriveert daar, komende uit Parijs, waar zij gisteren verbleef, Koningin Juliana om vanavond het drama van Vondel „Joseph in Dothan" te zien opvoeren in het oude Romeinse amphitheater, waar nu al enige dagen achtereen toneelwerken, die een wereldnaam hebben verworven, worden gespeeld. Ter ere van het bezoek is het stadje versierd: eenvoudig zoals het in een dorp gebruikelijk is. Veel vlaggen en veel „lichtjes" en in de étalages portretten van onze koninklijke familie. En natuurlijk hebben de winkeliers zich uitgesloofd om hun winkels een „Nederlands cachet" te geven en dies ziet men er kunsttulpen, poppen in boerinnekleding of een soort Volendams costuum en er zijn zelfs avondtoiletten in rood-wit-blauw te koop. Het is alles simpel, maar daardoor een ontroerend bewijs hoezeer men het op prijs stelt, dat „la reine Juliana", telg uit het Oranjehuis, terugkeert naar de bakermat der Oranjes. Want dat is Orange, de bakermat van deze prinsenstam. In het begin van de 16de eeuw werd een zekere Reinier van Nassau prins van Oranje. Hij sneuvelde in 1544 door artillerie vuur (zijn stoffelijk overschot ligt begraven in de grafkelder in de Grote Kerk te Breda) en vermaakte prins dom en titel bij oorlogstestament aan zijn neef Willem de Zwijger. In 1713 werd het prinsdom Oranje wel aan Frankrijk teruggegeven, maar het recht op de titel werd daarbij aan Nassau overgedragen. HET PROGRAMMA. In deze historische stad nu, zal vanmiddag om 15.40 uur de expresse- trein stoppen, waaraan het koninklijk rijtuig is gekoppeld. En van dat ogen blik af zal Koningin Juliana een heel programma hebben af te werken. Zij zal worden ontvangen door de prefect van Vaucluse, de heer Boisser, de burgemeester van Orange, de heer Balester, de Nederlandse consul-gene raal te Marseille, dr H. V. Hoguerzeil, en de vice-consul te Orange, dr Eche- noz. In de wachtkamer van het kleine station zal een aantal senatoren en afgevaardigden aan de Koningin wor den voorgesteld, waaronder de oud president Daladier. Na een ere-wacht te hebben geïnspecteerd zal de Ko ningin naar het stadhuis te Orange rijden, waar de leden van de Raad aan haar zullen worden voorgesteld. Terwijl alle klokken zullen luiden, zal zij op het balcon verschijnen. Paleizen ter beschikking van onderwijsinstellingen en zieken huizen. Naar het schijnt zijn de berichten dat ex-koning Faroek van Egypte zich in Amerika zal vestigen, ietwat voorbarig geweest. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft laten weten, dat geen toestem ming tot vestiging was aangevraagd. Vermoedelijk zal Faroek vandaag op Capri aankomen en daar overstappen op zijn nieuwste jacht, de „Feid el Bichar", dat daar voor anker is ge gaan. In Egypte zelf is de toestand rus tig. Er zijn enkele honderden politieke gevangenen vrijgelaten, waaronder leden van de Wafd-partij en ook com munisten. De leider van de Wafd, Nahas Pasja, is in Cairo aangekomen. Hij bezocht generaal Nagoeib op diens hoofdkwartier, omhelsde hem en noemde hem „de redder der natie". Ook de Mohammedaanse Broeder schap en de liberaal-constitutionele partij hebben Nagoeib hun medewer king toegezegd. En uit de Soedan zijn honderden gelukstelegrammen aan de generaal verzonden zowel van de voorstanders als de tegenstanders van aansluiting bij Egypte. Intussen gaan de arrestaties door: gisteren is veldmaarschalk Haidar Pasja gearresteerd, de voormalige opperbevelhebber der strijdkrachten. Vermoedelijk zal het onderzoek in zake het z.g. „wapenschandaal" uit de Palestijnse oorlog opnieuw geopend worden en wel door generaal Nagoeib zelf. Enkele paleizen van ex-koning Fa roek zullen aan onderwijsinstellingen cn ziekenhuizen ter beschikking wor den gesteld. Twee paleizen zullen in tact gehouden worden voor de jonge koning Ahmed Foead de tweede. Zowel de Britse als de Franse am bassadeur zijn Maandag naar Cairo teruggekeerd van vacantie. De Brit had eerst een onderhoud met minister Eden, die naar Londen is terug gekeerd. Hij verbleef in zijn landhuis te Sussex, waar hij herstellende was van geelzucht. Hierna vertrekt Koningin Juliana naar de heuveltop van Sint Eutropius, waar zich de resten bevinden van de burcht der Oranjes. De leden van de Neder landse kolonie zullen daar aan de Koningin worden voorgesteld en daar zal een symbolische eik worden ge plant. Om zeven uur begeeft zij zich-weer naar het gemeentehuis, waar aan H. M. documenten zullen worden aan geboden, die betrekking hebben op de geschiedenis van het huis der Oran jes. Hierna wordt het officiéél diner in het gemeentehuis gegeven, dat van betrekkelijk korte duur zal zijn, daar de Koningin om half tien in het am phitheater zal arriveren voor het bij wonen van de Vondelopvoering. Want daarvoor immers is zij spe ciaal uitgenodigd en dat is dus het hoogtepunt van de dag. Het stuk wordt in het Frans gespeeld en staat onder regie van de Nederlandse re gisseur, Johan de Meester. Minister Rutten zal eveneens de voorstelling bijwonen. NOG EEN PAAR DAGEN VACANTIE. Koningin Juliana zal na afloop in gezelschap van de prefect van Vau cluse naar de prefectuur in Avignon vertrekken, waar zij de nacht door brengt. Woensdag zal het bezoek aan Avig non een meer intiem en minder offi ciéél karakter hebben* Koningin Ju liana zal het kasteel der pausen be zoeken. De schooljeugd zal een ballet uitvoeren: „Het kind van Oranje". Na een erewacht van het zevende re giment genie onder commando van kolonel Colletaz te hebben geïnspec teerd, zal Koningin Juliana uitgeleide worden gedaan door de prefect van Vaucluse en de burgerlijke en mili taire autoriteiten. Zij vertrekt per auto en zal nog enige dagen incog nito in Frankrijk verblijven, om waar schijnlijk Zaterdag met de beide jong ste prinsesjes, die al enige tijd met vacantie in Frankrijk zijn, terug te keren. Na de dood van Eva Peron. Vijf personen zijn omgekomen en 2000 werden gewond bij de eerste wilde wedloop van een half millioen Argentijnen, die het stoffelijk over schot van mevrouw Eva Peron wil den zien, dat ligt opgebaard in het ministerie van Arbeid te Buenos Aires. Dinsdag wordt het stoffelijk over schot naar het hoofdbureau van het algemeen vakverbond overgebracht. Bij haar begrafenis zullen militaire eerbewijzen worden gebracht, die nor maliter slechts worden gebracht aan een overleden president in functie. Het parlement heeft een wet aan genomen, op grond waarvan 26 Juli voortaan een nationale rouwdag zal zijn. In het gehele land zal dan het werk worden neergelegd. Zolang de huidige zitting van het parlement duurt tot 30 September zal aan het begin van elke vergadering een minuut stilte worden betracht. Het komende jaar zullen, naar de regering besloten heeft, slechts post zegels met de beeltenis van Eva Peron worden verkocht. Het ministerie van Onderwijs heeft voorgeschreven, dat in alle scholen van het land een por tret van de overleden presidents vrouw wordt opgehangen, waarvoor elke morgen bloemen moeten worden neergelegd. MOORDZUCHT IN INDONESIË. Rust cn orde zijn in Indonesië nog steeds ver te zoeken. Zondagnacht is een Nederlander, employé van een suikeronderneming, door twee revol verschoten in zijn slaapkamer ver- Woord. Van de dader geen spoor. De vermoorde laat een vrouw en zeven studeren achter. Zaterdagavond liet een bende van omstreeks 40 man een trein ontspo- en. Acht doden en tientallen gewon- fen was het resultaat. 2e teren overviel een groep van 'vetl man een kampongwoning waar 7®n huiselijk feestje werd gevierd, fe schoten in het wilde weg op de Wezigen: drie doden en een tien- 1 gewonden. Als buit namen ze een geweer meel Zonder één enkele uitvaller hebben de Zeeuwse Nationaal-reservisten de Vierdaagse uitgetippeld. Dat is een prestatie, want hoewel ze natuurlijk getraind hebben, ze marcheren nu eenmaal minder vaak dan de gewone dienstplichtigen. Met trots hebben zij dan ook de corpsprijs in ontvangst genomen, een fraaie plaquette met de beeltenis van de Koningin. Over het geheel genomen waren het een paar pittige daagjes; eerst met hitte en daarna met koel weer. Maar wat er ook gebeurde, de stemming blééf erin. Op de foto zien Nederland ontvangt binnenkort 29 Thunderjets-straaljagers voor de lucht macht. Het zijn Republic F-84 G's, een verbeterde uitgave van de toestellen', die thans in ons land ge bruikt worden. Vermoedelijk door kortsluiting is te Bierum een grote boerderij afgebrand. De reeds binnen gehaalde oogst ging geheel in vlam men op. In West-Berlijn boekte men gisteren een record: bijna 1000 Oostduitse vluchtelingen vroegen om politiek asyl. Het Rode Kruis heeft onmiddellijk in lege fabriekshallen twee noodkampen ingericht. In Korea is men het eens over 50 van de 64 punten van de ontwerpovereen komst voor een wapenstilstand. Maar over het 51ste punt is men gestrui keld....! Volgende maand zullen Eisenhower en Stevenson in Los An geles op hetzelfde podium hun eerste verkiezingsredevoering uitspreken. Het zal er wel vol worden! De Engel sen hebben hun zin: de Britse gene raal Tephen Shoosmith is benoemd tot plaatsvervangend stafchef van het opperbevel der Ver. Naties in Ko rea. mm Op 48-jarige leeftijd, is senator Brien McMahon overleden, die een leidende rol heeft gespeeld in het Amerikaanse programma voor atoom energie. we de Zeeuwen aan de wandel onder commando van Kapt. R. Fassaert. Die meisjes naast de troep vormden de „aanhang", „omdat het zo lekker tip pelt op het rhythme van soldatenkist- jes". Op 6 September zal het District Zeeland van de Nationale Reserve deelnemen aan de Airborne-mars, die in Arnhem wordt gehouden. Het tra ject is 25 km, een peuleschil voor die makkers hierboven. (Van -onze parlementaire redacteur.) De bespreking, die de kabinets formateur, professor Beel, gistermid dag heeft gevoerd met de vier fractie leiders, was binnen een uur afgelopen. De woordvoerder van de formateur deelde gisterochtend mede, dat prof. Beel bij zijn besprekingen uitgaat van het program van zijn voorganger, dr Drees. Het is dus logisch, dat prof. Beel een voorstel heeft gedaan aan de heren Donker, Romme, Schouten en Tilanus, over de verdeling der zetels. Of dit voorstel aanvaardbaar is voor de verschillende fracties en of de formateur er dus in geslaagd is de Gordiaanse knoop door te hak ken, zal eerst in de loop van deze week blijken. De fractievoorzitters willen geen antwoord geven, voordat ze met hun eigen mensen hebben gesproken. De K.V.P.-fractie zal hedenmiddag om één uur over het jongste voorstel ver gaderen, de socialisten komen om half drie bijeen, terwijl voor de AR. Twee de Kamerleden een vergadering is uitgeschreven tegen morgenochtend half elf. Wanneer de C.H.U.-fractie zal vergaderen is op dit ogenblik nog niet bekend. Eerst hedenochtend zal uitgemaakt worden of er inderdaad een fractievergadering moet worden gehouden. Een lid van deze fractie betwijfelde echter of dit het geval zal zijn. De heer Tilanus heeft n.l. in zijn rede te Lunteren gezegd, als verwijt tegen de A.R., dat de fracties over vergaderen. de zetelverdeling niet behoeven te vergaderen. De Engelse sportslui, die deze week in Middelburg verblijven in het kader van de sportuitwisseling met Folke stone, hebben het gisteren op hun vaartocht wel bijzonder slecht getrof fen wat het weer aangaat. Gister morgen reed het ruim 300 man sterke gezelschap met o.m. de burgemeester van Middelburg, mr dr N. Bolkestein, en de wethouder van Volkshuisves ting, de heer L. J. Geers, naar Vlis singen, waar men zich inscheepte op de „Prins Willem I" van de Prov. Stoombootdienst. Via Hansweert en het kanaal door Zuid-Beveland ging men naar Zierikzee, waar het gezel schap met grote vertraging op het tijdschema arriveerde. De burgemees ter, jhr mr J. W. Schuurbeque Boeye, ontving de gasten voor het stadhuis, waar hij hen toesprak. De groep Schotse dansers voerde een volksdans uit. Voor een rustig bekijken van het stadje was geen tijd over, omdat men zich onmiddellijk moest inschepen voor de tocht naar Veere, waar men tegen de avond aankwam. Hier was burgemeester jhr I. F. den Beer Poor- tugael de gastheer. Zowel in Zierik zee als Veere bedankte de heer Clark voor de ontvangst. Nadat in het stad huis de bezienswaardigheden waren bekeken, luisterde men in de regen naar de beiaardklanken van Jan Kwist, die enkele Engelse liederen en het volkslied speelde. Om acht uur vertrok men weer naar Middelburg. Voor vandaag staat een bezoek aan Vlissingen op het programma met vanavond een feestavond in het Schuttershof met de gastvrouwen en -heren. BELGISCHE SCHIPPER BIJ BAARLAND VERDRONKEN. Tengevolge van het ruwe weer is Maandagmiddag op de Westerschelde ter hoogte van üe hoek van Baarland de 34-jarige Belgische schipper J. de Grutter, van het Belgische motorschip „Jeanne", dat op weg was van Door nik naar IJmuiden, overboord gesla gen en voor de ogen van zijn vrouw verdronken. NEDERLANDSE TROEPEN WORDEN MET MARSMUZIEK BEGROET. Terwijl een Koreaanse militaire kapel marsmuziek speelt gaan Nederlandse troepen, die met een Amerikaans troepentransportschip zijn aangekomen, in Poesan aan wal. De Spelen te Helsinki Prins Bernhard en zijn beide oudste dochters, de prinsessen Beatrix en Irene, besteden de tijd, die zij in de Finse hoofdstad doorbrengen, goed. Elke ochtend en middag zijn zij in een der Olympische arena's aanwezig om te genieten van de prachtige sport, die er door de deelnemers uit alle delen van de wereld in felle strijd wordt bedreven. Vanzelfsprekend geniet de paardensport veel belangstelling van de zijde van de Prins en de prinsessen, maar ook de bezoekers van het fraaie zwem- stadion kunnen het drietal elke dag met zijn klein gevolg op de tribunes zien. In het bijzonder het schoonspringen en de oefensprongen van de 10 meter toren trekken him aandacht en terwijl de Prins zijn filmcamera op het springhassin richt, vragen Beatrix en Irene honderd uit. Zij kunnen trouwens tevreden zijn over de Nederlandse prestaties in het zwemstadion. Gisteren verraste Han nie Termeulen vriend en vijand door een zilveren medaille in de wacht te slepen in het nummer 100 meter vrije slag. De finale was uitermate span nend en de jury had veel tijd nodig om tot de slotsom te komen, dat de Hongaarse Katalyn Szoke gewonnen had in de tijd van 1,06,8. De tijd van Hannie Termeulen was 1,07. Irma Heyting Schumacher werd zesde in 1,07,3. De nu nmers 3, 4 en 5 noteer den allen 1,07,1! In hetzelfde stadion plaatste Joris Tjebbes zich in de halve finales voor de 400 meter vrije slag. Er waren 24 plaatsen en hij werd 23ste. Veel kans op een ereplaats heeft hij dus niet! De waterpoloploeg deed wat men van haar verwachten mocht: in een zware wedstrijd werd Zuid-Slavië met 32 verslagen. De tegenstanders wa ren kennelijk bang voor onze ploeg en deden wat ze konden om het spel af te breken. Een fraaie wedstrijd was het dan ook niet! Door deze overwin ning is Nederland naar de volgende ronde overgegaan: twee ploegen van vier teams. Hieruit zullen weer vier teams worden gevormd, die de eind strijden mogen spelen. De Nederlandse kanovaarders zijn net niet aan een medaille toegeko men. Mevr. Lida van den Anker- Doedens op wie Nederlands hoop ge vestigd was, bracht het in de finale tot een vierde plaats (vier jaar ge leden werd zij nummer twee) en Wim van der Kroft zag ook net de bronzen medaille zijn neus voorbijgaan, daar de Fransman Gantois hem op het laatste nippertje passeerde. Inmiddels zijn ook de wieier- en de bokswedstrijden begonnen. In de sprint over 1 km 'st de Nederlander Jan Hijzelendoorn zich in de kwart finales te plaatsen door een over winning in zijn serie. Ook de Neder landse achtervolgingsploeg komt uit in de kwart eindstrijd. De lichtwelter- bokser Piet van Klaveren tenslotte, bokste zich in de tweede ronde door een overwinning op punten op de Canadees Roy Keenan. Hij moet nu uitkomen tegen de Ier Terence Milli- gam. HET VOETBALTOURNOOI. In het voetbaltournooi was het ge sprek van de dag de prachtige over winning der Hongaren op het toch sterke Zweedse team. De Zweden hadden geen schijn van kans, want de Hongaren gaven 'n voetbaldemon stratie zoals het Finse publiek nog nooit te aanschouwen had gekregen. Het werd dan ook 60! OOK DIT GEBEURT! Dat het in Helsinki toch niet altijd zo sportief toegaat heeft de Ameri kaanse scheidsrechter Arrell onder vonden, die een basketball-wedstrijd tussen Frankrijk en Uruguay leidde. De Fransen wonnen met 6866 en dit had de Zuid-Amerikanen blijkbaar zo verhit, dat zij na afloop de scheids rechter, die naar hun mening partij dig was geweest, te lijf gingen en ernstig verwondden. Finse politie mannen moesten er aan te pas komen om een van de Uruguezen, die niet van ophouden wist, weg te brengen. Waarschijnlijk zullen drie spelers van Uruguay geschorst worden. Motorbotsing te Middelburg. Op de Rouaansekaai bij de Spijker- brug te Middelburg zijn een motor en een motor met zijspan met elkaar in botsing gekomen. De berijder van de motor, de Middelburger F. S., ver anderde plotseling van richting, waar bij hij tegen de motor met zijspan, bestuurd door A. W. B. uit Zierikzee, botste. Er ontstond uitsluitend mate riële schade. DE BILT ZEGT: Minder buien. Weersverwachting geldig van van avond tot morgenavond. Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. GEMEENTERAAD VAN SOUBURG Ernstige critiek op bestuur van „Astrow" In antwoord op een vraag van de heer B. Koole (A.R.), gesteld in de vorige vergadering, kon de 'burge meester van Souburg, de heer A. H. S. Stemerding, in de Maandagmiddag gehouden raadsvergadering verheu gende mededelingen doen. Bij bespre kingen met de Rijkswaterstaat is ge zegd, dat het in de bedoeling ligt om te komen tot een verbetering van de Loskade te Souburg. Hierdoor zal het wellicht mogelijk worden om twee schepen tegelijk te laden, waarop met het oog op de bietentijd door de heer Koole was aangedrongen. De raad keurde de wijziging van de verordening voor het gebruik van de Alg. Begraafplaats goed. Het Marnix- plein werd aangewezen als standplaats voor woonwagens. De heer G. Janse (C.H.) betreurde dit, omdat een op geknapte wijk wordt ontsierd. Hij verzocht B. en W. om, wanneer in de toekomst een andere mogelijkheid wordt gevonden, deze te benutten. De heer Jac. Sinke (C.H.) wilde weten of staangeld betaald moest worden en de heer J. v. d. Have (C.H.) drong aan op het plaatsen van een water kraan. De voorzitter zei, dat het Mar- nixplein de enige geschikte plaats is voor de woonwagens. De mogelijkheid om staangeld te laten betalen zou worden bekeken. Het plaatsen van 'n kraan werd moeilijk geacht. Men wil de de staanplaats ook niet aantrek kelijk maken. ONTSTEMMING. Het voorstel tot wijziging van de tarieven voor het gebruik van het gymnastieklokaal was voor de heren M. Pierens (Arb.) en G. Janse (C.H.) aanleiding om ernstige critiek te la ten horen over het bestuur van de Gymnastiekvereniging „Astrow". De heer Pierens vond de brief, die geschreven was naar B. en W. om verlaging der tarieven, onfatsoenlijk en hij hekelde vooral de houding van de voorzitter van „Astrow", die op een feestavond buiten zijn boekje was gegaan. De heer Janse was teleur gesteld over de houding van het be stuur, temeer daar er geen reden voor wantrouwen is. De burgemeester zei, dat ook het college van B. en W. ont stemd is. Men liet echter de sport- belangen prevaleren en daarom was men ondanks het minder fraaie ver zoek, toch gekomen tot tariefsverla ging'. HUISHOUDSCHOOL Gelden werden gevoteerd voor de aankoop van leermiddelen o.m. voor de Julianasehool. Het pand Oranje plein 47 werd aangekocht en als ambtswoning van de burgemeester aangewezen. Tevens zal in dit pand een huishoudlokaal ten behoeve van het v.g.l.o. worden ingericht. Een brief van „Nemidso" betreffen de het vestigen van een winkel in de Vlissingsestraat, werd voor kennis geving aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer v. d. Have trottoirs en een betere be strating voor het wegdek van de Dijk straat en de heer Huson wilde het korfbalveld zo gauw mogelijk in orde gemaakt zien. Dit laatste zal vóór de afloop van het seizoen wel niet meer mogelijk blijken. Vlotte vergadering van Goese raad De Goese raad heeft gisteravond in nog geen twintig minuten tijd een agenda van 18 punten afgewerkt en het was derhalve geen wonder, dat de vroede vaderen, na de laatste hamerslag ietwat beduusd op hun horloges keken. De heer R. Zuidema was afwezig. Voordat men aan de agenda begon, heeft burgemeester mr W. C. ten Kate het oud-gemeenteraadslid, de heer H. Hollestelle, herdacht, die vorige week is overleden. Naar aanleiding van het voorstel tot de bouw van 24 wonin gen aan de C. de Graaffstraat vroeg de heer W. J. J. M. Vroome (K.V.P.) of er nu nog bouwvolume overblijft voor de bouw van burgerzinwoningen. Hij kreeg ten antwoord, dat 't bouw volume tot en met 1953 is opgesnoept, doch dat er gewerkt wordt om alsnog nieuw volume voor de burgerzinbouw te verkrijgen. B. en W. werden voorts gemachtigd met de P.Z.E.M. onderhandelingen te voeren over volledige electrificatie van de stad. De gasstraatverlicbting zal dan worden opgeruimd en de P.Z.E.M. zal 329 masten en 25 over spanningen plaatsen. Deze electrificatie kost de gemeen te f 28.735.per jaar. Voor de be staande gasverlichting is voor dit jaar een uitgaaf van f 29.750 geraamd. Bij de rondvraag vestigde de heer De Munck de aandacht op de stink sloot achter de woningen aan de Heernisseweg en tussen de stenen ba rakken. Hij kreeg de toezegging, dat deze toestand bekeken zal worden. Desgevraagd door mr Sepers vertelde wethouder Buijs, dat het met de voor genomen bouw van de woningen van „Ons Streven" in het Westen niet erg best loopt. Grondboringen hebben aangetoond, dat er waarschijnlijk ge heid zal moeten worden. Men heeft zekerheidshalve nogmaals boringen laten verrichten; indien dit onderzoek eveneens negatief uitvalt zal de bouw f50.000 meer gaan kosten, hetgeen betekent, dat het huurpeil sterk ver hoogd zou moeten worden en dit is welhaast niet te doen. Men zal ech ter het rapport af moeten wachten.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1