KONING FAROEK VAN EGYPTE GEDWONGEN AF TE TREDEN Oost Vlaanderen heeft in Middelburg vlaggen gestreken de Eva Peron Zaterdagavond overleden Druk bezochte receptie van het Middelburgs gemeentebestuur PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dramatische ogenblikken Zijn zeven maanden oude zoon tot koning uitgeroepen Stevenson democratisch caadidaat „Feest van glas" te Groede geopend Vader en zijn twee kinderen verdronken Geen eindpaal maar een mijlpaal Belgische onderscheidingen voor de heren Mes, Schout en Lijnzaad Uitgave achting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tal. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vllaalngen: Lammen.' traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dgkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2283 MAANDAG 28 JULI 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W.'C. v. Burgeier, Kruiningen; A. 1. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 4.56 u., onder 20.37 u. Maan op 13.24 u., onder 22.33 u. Hoogwater Dinsdag 29 Juli: Vlissingen: 6.16 u. 1.64 m., 18.31 u. 1.49 m. Terneuzen: 6.41 u. 1.72 m., 18.56 u. 1.72 m. Wemeldinge: 7.48 u. 1.59 m„ 20.02 u. 1.40 m. Zierikzee: 7.31 u. 1.38 m., 19.41 u. 1.20 m. De 32 jaar oude koning Faroek van Egypte heeft afstand gedaan van de troon ten behoeve van zijn zoon, de 7 maanden oude Ahmed Foead. Zaterdagmorgen vroeg was zjjn paleis omsingeld door troepen van de vorige week In opstand ge komen maarschalk Mohammed Nagoeib. Premier All Maher, die na de staats greep als premier was aangezocht bracht om half acht 's ochtends de koning een bezoek, terwijl een lange rü gevechtswagens voor het paleis stond opgesteld en viermotorige bommenwerpers in de lucht cirkelden. Maher verzocht de ko ning afstand te doen van zijn troon en deelde hem mede dat hy vóör 6 uur 's avonds het land verlaten diende te hebben. Faroek heeft aan dit verzoek vol daan en is in de middag aan boord gegaan van zijn jacht de „Mahroessa" op weg naar Genua. By hem bevonden zich koningin Narriman en hun zoon en twee dochters uit het eerste huwelijk. Vermoedeiyk zullen zg in Genua een vliegtuig nemen naar Amerika en daar in ballingschap verbiyven. Zaterdag avond is het jonge prinsje tot koning uitgeroepen. Als hy' zeven jaar is zal hg naar zgn land terugkeren. De ministerraad zal voorlopig voor de koning op treden totdat een regeqjschapsraad zal zgn geïnstalleerd. Behoudens een aantal arrestaties van leden van de hofkliek is het in Egypte rustig. De bevolking toont zich eerder biy dan bedroefd met het vertrek van koning Faroek. Vreugde in Cairo! Het is niet bakend wat precies de re den is van de uiteindelijke breuk tussen maarschalk Nagoeib en Faroek. Bekend was dat er reeds lang onenigheid be stond tussen jonge officieren van het leger en het paleis. Men herinnere zich het wapenschandaal in de Palestijnse oorlog, waaraan velen het wijten dat het Egyptische leger een zo droevig fi- fuur sloeg. Ook bij de bevolking was aroek zeer impopulair; men verweet hem dat hij en zijn omgeving zich baad den in weelde terwijl de bevolking ar moe leed. RIJK EN IMPOPULAIR. Ex-koning Faroek was een van de Jongste en rgkste monarchen ter we reld, maar aan het einde van zyn rege ring waarschgnlgk de meest impopu laire. Toen hy in 1936 op 16-jarige leef tijd de troon besteeg, was hij zeer ge zien by zijn volk; op dertigjarige leef tijd zag hy er veel ouder uit dan zyn jaren en was het middelpunt van een nationale en persoonlijke controverse geworden. Hij werd 11 Februari 1920 te Cairo geboren als enige zoon van koning Foead de eerste en koningin Nazli. Zijn naam betekent: „Degene die zorgvuldig onderscheidt maakt tussen goed en kwaad". Als kind leerde hij Frans, En gels, Arabisch en Turks. Op 15-jarige leeftijd werd hij naar Engeland gezon den. Door de dood van zijn vader moest hij echter zijn verblijf in Engeland af breken en werd tot koning uitgeroepen. Vier maanden na zgn troonsbestijging bond hij de strijd aan met de nationalis tische Wafd-partij. Hij ontsloeg pre mier Nahas Pasja en belastte zijn per soonlgke vriend Mohamed Mahmoed Truman een winner! De democraten hebben op hun congres te Chicago Adlai Stevenson, de gouverneur van Illinois, gekozen tot candidaat voor het presidentschap. Voordat de stemming begon had pre sident Truman officieel bekend ge maakt, dat Stevenson de candidaat zijner keuze was. Hij verklaarde, dat Stevenson een „winner" was. „Het ge heim van het feit, dat de democra tische partij 20 jaar achtereen aan de regering is geweest zo zei Truman bestaat hierin, dat deze partij het volk de regering geeft, die het wenst. Wg hebben ons succes niet aan „truc jes" te danken, zoals de republikeinen menen!" Adlai Stevenson, een in Californië geboren advocaat, administrateur en diplomaat, is opgevallen door zijn tegenzin om benoemd te worden tot democratisch candidaat voor het pre sidentschap. Hg zei, dat hij liever zijn werk als gouverneur van Illinois wil de afmaken. Pas toen hij op de con ventie op de lijst van candidaten kwam te staan, gaf hij toe. Voordat Stevenson zich als advocaat ging vestigen, heeft hij als verslag gever gewerkt. Hij had een levendige belangstelling voor het wereldgebeu ren. In 1943 ging hij aan het hoofd van een delegatie naar Italië om te werken aan plannen voor de bezet ting. Op de eerste assemblee van de V.N., in 1946 te Londen, werd hij eerste adviseur van de Amerikaanse dele gatie. Toen hij in Chicago terugkwam, werden de republikeinen in Illinois beschuldigd van omkoperij. De demo craten kozen hem als candidaat voor bet gouverneurschap. Hij won en heeft in vier jaren roem verworven we gens zijn zuivering van het bestuur van de staat. Stevenson staat bekend °m zijn welsprekendheid. Hij is een warm voorstander van internationale samenwerking. DRIE ZWAKKE PUNTEN. Volgens het Duitse blad „Die Welt" heeft Stevenson als candidaat voor het presidentschap drie zwakke pun ten, namelijk: 1. De populariteit van zijn republi keinse tegenstander, generaal Eisen hower. 2. De nauwe persoonlijke betrekkin- Ben, die hij heeft onderhouden met ?e. ?'s verrader (ten bate van de Sow- Jet-Unie) veroordeelde Alger Hiss. 3. Zijn echtscheiding, die kortgele den voltrokken is. Dit laatste punt kan 10 de komende verkiezingsveldtocht eveneens van invloed zijn, omdat de Amerikanen er niet van houden een "«gezel tot president te kiezen, meent „Die Welt". .®®nat°r Joseph J. Sparkman uit Alabama is met algemene stemmen gekozen tot officiële partijcandidaat voor het vice-presidentschap. Pasja met de vorming van een nieuwe regering. Ook met zgn familie staat hy niet op goede voet. In 1950 weigerde hy de morganatische huwelijken van twee van zijn zusters te erkennen. Faroek is voor de tweede maal ge huwd. Zgn eerste huwelgk, met konin gin Farida die hem drie dochters schonk, werd in 1948 ontbonden, gelgk met het huwelgk van zijn zuster prin ses Fawzia met de Sjah van Perzië. In het voorjaar van 1951 werd zijn ver loving met Narriman Sadek bekendge^ maakt. In Mei 1951 werd het huwelgk onder grote pracht en praal gesloten. Na een huwelijksreis van enige maanden in Europa keerde het paar naar Egypte terug. Op 16 Januari van dit jaar werd hun een zoon geboren, Ahmed Foead, die thans zijn vader als koning opvolgt. ZIJN VERTREK. Voordat Faroek aan boord ging van zijn jacht, haalde een lid van de lijf wacht de koninklijke standaard in, vouwde deze op en overhandigde de vlag aan de afgetreden vorst. Hierop speelde een militair orkest het Egyp tische volkslied, terwijl Faroek, ge kleed in de uniform van admiraal, het laatste saluut beantwoordde. De ex- koning was, evenals de leden van de lijfwacht, zeer ontroerd. Hij werd uit geleide gedaan door premier Maher Pasja en andere leden van het kabi net, hoofdofficieren en anderen. Ieder een, van de premier tot de officieren van de wacht, zag men de ogen af wissen van ontroering. Faroek, die er bleek en veel ouder dan zijn 32 jaren uitzag, schudde een ieder de hand. Stuk voor stuk kniel den de aanwezigen op de kade en kusten de hand van de scheidende vorst. Deze kon zfjn ontroering niet lang meester blijven en, toen hij nog van drie personen moest afscheid nemen, haastte hij zich aan boord van de „Mahroessa", terwijl hij met een zakdoek zijn gezicht verborg. Precies op de vastgestelde tijd ver trok het koninklijk jacht uit de haven van Alexandrië, geëscorteerd door twee torpedobootjagers. Op hetzelfde ogenblik rukte een kolonel in het al gemeen hoofdkwartier van het leger te Cairo een portret van de ex-koning van de muur in het voorportaal. Alle portretten van Faroek in regerings kantoren, kazernes en openbare ge bouwen werden eveneens vernield. VREUGDE IN CAIRO. De bevolking van Cairo gaf luid ruchtig uiting aan haar vreugde, na dat zij bekomen was van de verras sing toen zij door de radio het com muniqué vernam, waarmede de troonsafstand van de koning werd aangekondigd. De dagbladen gaven speciale num mers uit en in één hiervan stond met vette letters gedrukt „Maarschalk Mohammed Naguib Pasja zegt, dat de toestand goed is". Op alle kruispunten vormden zich groepen, die uiting gaven aan hun geestdrift en het leger prezen. Zaterdagmiddag is de expositie „Feest van glas", die van 26 Juli tot en met 14 Augustus in het gemeente huis te Groede wordt gehouden, offi ciéél geopend. Deze voor Zeeuwsch- Vlaanderen unieke tentoonstelling, die is georganiseerd door de V.V.V. te Groede, in samenwerking met de N.V, Nederlandse Glasfabriek Leerdam en ook een uitgebreide historische col lectie uit het Koninklijk huisarchief bevat is een flonkerende staalkaart van de Nederlandse glasblazerskunst van vroeger en nu. Des namiddags verzamelden zich in het gemeentehuis de genodigden o.w, de heren E. Smit en G. Houtekamer, resp. directeur en secretaris van de Provinciale V.V.V. en tal van ande ren met hun dames. De voorzitter der V.V.V., de heer P. Hoste, sprak een welkomstwoord, inzonderheid tot ir Witte van de glas fabriek Leerdam met zijn staf en mevr. C. J. Bodenhausen, plaats- vervangster-intendante van het huis archief van H. M. <_e Koningin, die haar medewerking verleende voor het totstandkomen der Koninklijke inzending. Mr J. de Vries, referendaris der Prov. Griffie, sprak namens het pro vinciaal bestuur zgn waardering uit voor dit initiatief. Hg hoopte, dat het zou slagen. Burgemeester Everaars van Groede wees op de betekenis van deze expo sitie en zei voorts, dat men in de touristentijd de aandacht der buiten landers wilde vestigen op deze ten toonstelling en daaraan de mogelijk heid verbinden, om de badplaats Groede meer bekendheid te geven. Na zjjn dank te hebben geuit aan H. M. de Koningin voor Haar inzen ding, overhandigde de burgemeester mevr. Bodenhausen namens het ge meentebestuur een bouquet bloemen. Ir Witte, wnd directeur van de glasfabriek, sloot de rij van sprekers. Ook hij overhandigde mevr. Boden hausen een geschenk en wel een zil veren tafelbel met inscriptie „Feest van glas, Groede" en het wapenschild der gemeente. 's Avonds werd in hotel „Het laemse duin" een recital gegeven door Louis Pas (piano), Laurette Cleyman (viool) en André Moerloose (cello), die werken vertolkten van Beethoven, Ravel, Debussy, Liszt, enz. Door het gemeentebestuur werd een telegram gezonden aan Koningin Ju liana, waarin dank wordt geuit voor de Koninklijke inzending en de ge voelens van aanhankelijkheid der in gezetenen wordt vertolkt. Een auto-ongeluk dat Zaterdagmid dag omstreeks kwart over "vijf tussen Ouderkerk aan de IJssel en Goude rak is gebeurd, heeft het leven gekost aan een vader en zijn twee kinderen. Een vierde inzittende wist zich te redden; hij is naar een ziekenhuis in Gouda overgebracht. Op het genoemde tijdstip reed de bestelwagen van de 43-jarige Frank van den Heuvel uit Gouderak, tussen Ouderkerk aan de IJssel en Gouderak door een hek langs de dijk in de ri vier. Hij en zijn dertienjarige zoon Jan en zevenjarig dochtertje Pietje verdronken. De stoffelijke overschot ten van de bode en de jongen zijn na een uur dreggen opgehaald. Zaterdagavond is de auto uit het water opgehaald. Er is gebleken, dat een blad van een der voorveren was gebroken. Men neemt aan, dat dit de oorzaak van het ongeluk is geweest. NEDERLANDS ECHTPAAR IN FRANKRIJK VERONGELUKT. Een ernstig verkeersongeval nabg Antibes in de Franse Rivièra, heeft Vrgdag het Nederlandse echtpaar SchuddeboomSparringa uit Alkmaar het leven gekost. Zij maqkten samen per motor een tocht door Zuid-Frank rijk. Nabfj Antibes wilde de heer Schuddeboom een Franse auto pas seren juist op het moment, dat deze zwenkte om een andere weg in te slaan. Er ontstond een botsing, die werd verergerd, doordat de motor rijders aan de achterzijde daarop werden aangereden door een Engelse Jaguar. Het echtpaar raakte bekneld tussen beide auto's en overleed ter plaatse. ROUW IN ARGENTINIË BOERENDOCHTER WERD GEVIERDE PRESIDENTSVROUW Na een ziekte van enige maanden is Eva Peron, de echtgenote van de president van Argentinië, Juan Peron, op 33-jarige leeftijd overleden. Hoe wel zij de machtigste vrouw van Argentinië genoemd kon worden, be kleedde zij volgens de grondwet geen officiële functie. Zij had echter bijna evenveel macht en invloed als haar echtgenoot. Vooral bij de arbeiders bevolking was zij buitengewoon populair, waarbij waarschijnlijk vooral tot de verbeelding sprak, dat zij de dochter was van een eenvoudige boer en vele jaren van haar leven in armoede heeft doorgebracht. De verslagenheid in het land is dan ook buitengewoon groot. Een wenen de mensenmenigte staat dag en nacht voor het ministerie van Arbeid, waar het stoffelijk overschot ligt opgebaard. Het algemeen vakverbond heeft haar leden verzocht twee dagen het werk neer te leggen en dertig dagen rouw in acht te nemen. Hoewel Eva Peron zich wel eens gedroeg als een filmster en niet schuwde voor de daaraan verbonden publiciteit, kan niet ontkend worden, dat zg in haar land een grote en een goede rol speelde en dat zij als orga nisatrice grote bekwaamheden bezat. Toen in 1944 de stad Juan door 'n aardbeving werd geteisterd, waarbij 8000 inwoners om het leven kwamen en 50.000 werden gewond, werd een landelijke actie voor hulp aan de slachtoffers opgezet. Eva Duarte zoals haar eigen naam luidt toonde toen haar leiderscapaciteiten door met een door haar samengestelde groep acteurs en actrices het land in te trekken om fondsen in te zamelen. Door haar werk kwam zij in contact met kolonel Juan Peron, de toenmali ge minister van Arbeid en Sociale Zaken. Toen de leider van het radio station, waarvoor Eva werkte, hoorde van haar goede connecties, werd on- SPRAAKVERWARRING OP BUITENHOF ZILVEREN MEDAILLE VOOR Ir A. VAN DER STEUR De paar honderd genodigden, die Zaterdagmorgen op uitnodiging van het gemeentebestuur van Middelburg, op de buitenhof van het stadhuis byeen waren moeten het gevoel hebben gehad temidden van een spraakverwarring terecht te zgn gekomen. Men hoorde er uiteraard de eigen landstaal, maar ook het sappig Vlaams der Oost Vlaamse gasten en het Engels van de sportlieden uit Fol kestone, die rich met radde tong tegen hun eigen landgenoten over de schoon heid van het stadhuis uitlieten. En daartussendoor 't school-Engels, waarmee sommige Middelburgers probeerden zich voor hun Engelse vrienden verstaan baar te maken! Geslaagd. Te 's-Gravenhage slaagde voor de middelbare akte scheepswerktuig- kunde (N XIII),, alsmede voor het paedagogisch getuigschrift bij die akte, de heer K. Faasse te Souburg, leraar aan de „De RuyterschooT. Drie feiten werden door het gemeen- tebestur Zaterdagmorgen gevierd. De Oost-Vlaamse veertiendaagse werd be sloten, de sportweek MiddelburgFol kestone geopend en tenslotte was er het niet minder belangrgke feit van het ge reedkomen van een groot deel van de nieuwbouw van 't stadhuis. Allen, die met een van deze drie feiten iets had den uit te staan, waren door het ge meentebestuur genodigd. ONDERSCHEIDING. De burgemeester mrdrN. Bolkestein heette allen welkom. Het bracht dank aan de Oost Vlamingen, die betrokken waren bij de organisatie van de ten toonstelling en zei, dat de veertiendaag se is uitgegroeid tot een grootse cultu rele manifestatie. Wgzende op de tal loze vreemdelingen, die in deze weken de stad bezochten, sprak hg de hoop uit, dat nog velen zouden volgen. In het Engels sprak mr Bolkestein de gasten uit Folkestone toe, daarbg herinnerend aan het bezoek van de Middelburgers aan Engeland. Hij deelde mede, dat de burgemeester van Folkestone vandaag naar Middelburg komt. Hg bracht de heer D. Hugsse dank voor de organisa tie. Met trots wees de burgemeester vervolgens op de nieuwbouw van het stadhuis en op de ontstane buitenhof. Hy dankte allen, die aan de bouw heb ben meegewerkt in het bgzonder de ar chitect ir A. v. d. Steur. B. en W., zo deelde mr Bolkestein mede, hebben besloten om de heer v. d. Steur de hoogste onderscheiding van de stad, de zilveren medaille, toe te kennen als blijk van waardering voor wat hij in de herbouw en bouw van dit stadhuis voor Middelburg heeft gedaan. De bur gemeester overhandigde ir. v. d. Steur daarop de onderscheiding. GASTEN AAN HET WOORD. De gourverneur van Oost-Vlaanderen, de heer M. v. d. Boogaerde, die zich in een gesprek, dat we met hem hadden zeer tevreden toonde over het slagen van de expositie, bracht de burgemees ter vervolgens dank. Hg overhandigde mevr. Bolkestein bloemen. Ook de loco burgemeester van Gent, de heer Ver meulen, dankte de burgemeester en sprak de hoop uit, dat de uitwisseling in de toekomst zal voortgaan. De heer A. G. S. Clark, wnd. burgemeester van Folkestone sprak namens de Engelse gasten woorden van dank en liet zgn toespraak door de sportlui besluiten met drie hoera's voor Middelburg. Ir v. d. Steur sprak vervolgens een dank woord en hij herinnerde er daarbg aan, dat niet plan A tot de bouw van het stadhuis heeft geleid, doch pas plan S. Ir v. d. Steur schonk een plastieken beeldje voor de burgemeesterskamer. Na deze toespraken was men nog enige tijd genoegelgk bijeen. De Oostvlaamse Veertiendaagse, met de tentoonstelling „Oost Vlaanderen vlagt", is weer geschiedenis geworden. De banden van vriendschap tussen Oost Vlaanderen en Zeeland zgn zeer versterkt en in de slotzitting, die Zaterdag middag in de Middelburgse Concert- en Gehoorzaal is gehouden, kwam in alle hartelijke toespraken dezelfde wens tot uiting: de twee provincies moeten op de ingeslagen weg voortgaan, niet alleen voor zichzelf, maar ook met het oog op de noodzakelgkheid van de eenwording van Europa. Deze slotzitting kreeg een nog feestelgker accent door de mededeling, dat Koning Boudewyn van België drie onderscheidingen had verleend wegens verdlensteiyk werk ter verdieping der culturele betrekkingen tussen België en Nederland. Mr dr A. J. J. M. Mes, lid van Ged. Staten, werd benoemd tot Commandeur in de Orde van Leopold El, de heer A. Schout, eveneens lid van Ged. Staten, ontving de benoeming tot Officier in dezelfde orde en de heer C. Lijnzaad, directeur der Stichting Zeeland voor Maatsehappeiyk en Cultureel Werk, werd Ridder in de Kroonorde van België. De zitting, die onder leiding stond van de Oostvlaamse Gouverneur, de heer M. v. d. Boogaerde, begon met een dankwoord van het lid der Bestendige Deputatie van Oost Vlaanderen, Adv. G. d'Hanens. Hg stelde vast, dat er hg het vlaggen van zgn provincie geen zwarigheden waren en dat alles naar wens is verlopen. De feestweken waren zwaar van beloften voor de toekomst, maar leverden ook het bewgs, dat de voorbereidingen van het evenement in de juiste toon geschiedden. Er kwamen zelfs meer contacten tot stand dan het programma vermeldde. Door de volksdag zyn beide bevolkingen elkaar dichter genaderd. Het bezoek aan de tentoonstelling heeft alle ver wachtingen overtroffen. „Oost Vlaande ren vlagt" zal voor velen een stimulans zijn deze provincie te bezoeken. „Leve Zeeland, leve Oost Vlaanderen!'' zo be sloot de heer d'Hanens zgn rede. Daarna sprak de heer Schout. Hij was van oordeel, dat zowel de kwanti teit van het bezoek als de kwaliteit van het tentoongesteld, uitstekend was. „Wij hebben inderdaad de schoonheid van Oost Vlaanderen gezien en ervan genoten. Nu de tentoonstelling wordt zeker nog eens in Gent komen praten", gesloten mag het contact niet verbro ken worden. In de toekomst mogen wij zo zei hy. EEN CULTURELE DAG IN 1953. De heer Lgnzaad hield vervolgens een rede onder de titel „Verantwoording en perspectieven". Hy loofde het en thousiasme, de goede wil en het uithou dingsvermogen van alle medewerkers en noemde het eindo der Veertiendaag se een nieuw begin. Dank bracht hg aan de Best. Deputatie en vooral aan de Gouverneur voor zgn groot enthousias me, aan Ged. Staten, aan de Oostvlaam se organisatoren, aan het Zeeuwse ten- toonstellingstear.'. waarbg hij vooral de alle bewondering teboven gaande acti viteit van de heer de Reg prees. Op de vraag, waarom wy dit alles eigenlgk doen, antwoordde de heer Lgnzaad: „Omdat wy geloven in een grotere een heid der volkeren van Europa. Met alle kracht en overtuiging moeten wy bou wen aan een verenigd Europa. Wat wg doen is een schakel in dit grote werk". De heer Lynzaad deelde mede, dat een Idee van jhr mr Schorer tot het stichten van een Vereniging Oost Vlaanderen-Zeeland nader wordt uitge werkt en na de goedkeuring van Ged. Staten aan de Best. Deputatie zal wor den voorgelegd. Bovendien is het waar- schgnlijk, dat in 1953 een Oostvlaamse- Zeeuwse Cultuurdag zal worden geor ganiseerd. De heer Lijnzaad besloot: „Dit is geen eindpaal, maar een mijl paal. Wij gaan door!" DRIE ONDERSCHEIDINGEN. Gouverneur v. d. Boogaerde consta teerde in zgn rede, dat, terwgl Oost Vlaanderen vlagde, wg ons hebben ge realiseerd hoe verwant wij zijn. Hij fe liciteerde de Commissaris met zgn hoge onderscheiding, die hij het zegel noemde op de Zeeuwse-Oostvlaamse toenade ring. Daarna deed hg mededeling van de drie andere onderscheidingen. De heer Mes had, aldus de Gouver neur, op gevoelige wijze bygedragen, vooral door zijn gezaghebbende advie zen, tot een grotere toenadering. De heer Schout had op zeer bgzondere en de voorbereidingen en de heer Lynzaad was de man, die overal het eerste en het laatste by was en die altyd op de bres middellijk haar salaris vertienvoudigdl Op 4 Juni 1946 werd Juan Peron. die kort tevoren in het geheim met Eva Duarte was gehuwd, geïnstal leerd als president van Argentinië. Van het begin af bleek, dat Eva niet, zoals haar voorgangsters, achter da schermen zou bl'jven. Op haar eerste officiële reis werd zij in de afgelegen provincie Tucuman zo geestdriftig ontvangen, dat in het gedrang der menigte zeven personen onder de voet werden gelopen en om het leven kwamen. Gewoonlijk was de echtgenote van de Argentgnse president een der be stuursleden '7an de Argentijnse ka tholieke liefdadigheidsorganisatie, doch mevrouw Peron werd door deze in stelling genegeerd. Zij stichtte toen haar eigen organisatie onder de leuze, dat liefdadigheid een belediging van het behoeftige volk was, doch sociale voorziening een weldaad is. De stichting van Eva Peron groeide de katholieke liefdadigheidsorganisa tie verre boven het hoofd: alle Ar gentijnse arbeiders gaven het fonds van de stichting elk jaar het loon van twee dagen, vakverenigingen schon ken aanzienlijke sommen en voorts verkreeg de stichting o.m. de op brengst van hoeten en belastingen op bioscopen en loterijen. Hoewel nooit van officiële zijde iets gezegd is over de aard van de ziekte van mevrouw Peron, heerste allerwegen de mening, dat zg aan een of andere vorm van kanker leed. Zeven jaar na de atoombomaanval op Hirosjima. De commissie, die belast is met het onderzoek naar de gevolgen van atoombomaanvallen, heeft in een rap port bekend gemaakt, dat van de 400.000 inwoners, die Hirosjima telde, toen in Augustus 1945 een atoombom op de stad werd geworpen, er 282.000 het leven hebben verloren, hetzij di rect, hetzij in de loop van de volgende vijf jaar. stond om allerlei practische moellgkhe- den op te lossen. Nadat hg de drie heren de onder scheidingen had omgehangen of op de borst had gespeld dankte hg Ged. Sta ten, de Stichting Zeeland, de gemeente Middelburg. Rijkspolitie, Maréchaussée, douane, Stoombootdiensten, Veeres bur gemeester en alle Belgische personen, verenigingen en instanties, die zich voor de tentoonstelling verdienstelijk maak ten. EEN WIL EN EEN WEG. Nadat de heren Mes, Schout en Lgn zaad een dankwoord hadden gesproken, nam de Commissaris der Koningin het woord. Hg verklaarde overal de abso lute wil en de spontane bereidheid te hebben gevonden om de tentoonstelling te doen slagen. Zeer verheugd was de Commissaris, dat er mogelijkheden zgn tot verdere concretisering der toenade ring. „Waar een wil is, is een weg. De weg is geplaveid. Aan ons de taak hem te betreden!" Tenslotte sprak de heer v. d. Boo gaerde nog enkele woorden. En die wa ren gericht aan het adres van mevr. de Casembroot, Harteiyk dank werd haar gebracht voor haar „beminnelgke alom tegenwoordigheid" en de luister en gra tie, waarmede de eerste vrouw van Zee land de afgelopen veertien dagen tot een feest heeft gemaakt. In haar wer den alle Zeeuwse vrouwen gehuldigd. Mevr. de Casembroot mocht uit handen van de Gouverneur enkele met zorg ge kweekte Oostvlaamse bloemen In ont vangst nemen. De slotzitting was tegelgk een kunst manifestatie door de brillante zang van het Gentse Kamerkoor „Crescendo" on der leiding van Omer van Puyvelde, dat drie keer optrad met liederen van Ne derlandse polyphonisten, Oud-Neder landse volksliederen en liederen van moderne Vlaamse toondichters. Toen Zaterdagmiddag zes uur de ten toonstelling werd gesloten waren er rond 17000 bezoekers geweest. Ds Witteveen secr. N.C.S.V. Wegens aanvaarding van zijn be noeming tot algemeen secretaris van de Ned. Chr. Studentenver. heeft ds M. H. F. Witteveen, Ned. Herv. pre dikant te Biggekerke, het beroep, dat de Gen. Synode op hem uitbracht voor het verrichten van buitengewone werkzaamheden, aangenomen. Ds Witteveen hoopt in het najaar zijn werk te kunnen beginnen. Hij zal zich in Zeist vestigen. SWIFT—REST VAN ZEELAND 9—4. Terwijl het Middelburgs voetbalelf tal Folkestone een nederlaag toe bracht, speelde Swift een korfbalwed strijd tegen „De Rest van Zeeland". Deze wedstrijd werd in een zeer hoog tempo gespeeld. Al dadelijk bleek, dat de Middelburgers hun tegenstan ders in technisch en tactisch opzicht de baas waren. Het duurde toch nog 20 minuten alvorens het eerste doel punt gemaakt werd door Rie Looise (10). Maatje de /oogd bracht de stand op 20, waarna Bruggeman Swift een veili. e 40 voorsprong v rschafte, met welke stand de rust in ging. Na de rust bleef Swift het beste van het spel houden. Wisse bracht de stand op 5—0, maar daarna slaagde Kuipers er in het eerste tegen- punt te scoren (51). Het werd 61 door Goedbloed, waarna Leys kans zag de achterstand tot 62 te ver kleinen. Mevr. v. Bergen en Henk Bruggeman (uit een strafworp) gaven Swift een 82 voorsprong, maar Kui pers bracht de stand op 83. Nel Vader vergrootte de voorsprong tot 93 en als laatste scoorde mej. Blok, waardoor de eindstand 94 werd. DE BILT ZEGT: Vrij koud. Veranderlgke bewolking met nu en dan buien, sommige met onweer. Overwegend matige wind, hoofdzake lijk tussen West en Noord. Vrij koud.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1