KEFAUVER AAN DE KOP IN CHICAGO Worden officieren voorgetrokken Öeneluxrondevan een avontuur tot een traditie Nieuwe arrestaties in Egypte SNIPPER NIEUWS Engelse sportslieden aangekomen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Democraten evenaren republikeinen in rumoer Harriman trekt zich terug en steunt Stevenson Met een lach VA*» 4 i \W bij verdeling van woonruimte 1 Derde monsterrit door drie landen Gistermiddag vertrokken uit B* op Zoom, vanavond terug in Middelburg The FricKley Colliery Band concerteerde in Middelburg i\ igföa 6 Stichting Uitgave t „Eeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorstatr. 90, Tel. 2488, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammens traat 17, Talef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2232 ZATERDAG 26 JULI 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Caport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zon op 4.52 u., onder D.40 u. Maan op 10.54 u., onder 22.08 u. Hoogwater Zondag 27 Juli: Vlissingen: 5.05 u. 1.86 m., 17.12 u. 1.73 m. Terneuzen: 5.30 u. 2.03 m., 17.41 u. 1.91 m. Wemeldinge: 6.44 u. 1.69 m., 18.55 u. 1.48 m. Zierikzee: 6.29 u. 1.44 m., 18.32 u. 1.24 m. De democratische conventie te Chicago isgisteren tot de tweede stemming kunnen komen. De uitslag daarvan luidt: Kefauver 362'/2, Stevenson 324'/2, Russell 294, Harriman 121 en Barkley 78'/2 stemmen. Truman kreeg 6 stem men, hoewel bij niet candidaat stond. Verder werden kleine aantallen stemmen op andere candidaten uitgebracht. Er zijn 1230 afgevaardigden. De candidaat voor het presidentschap moet 616 stemmen op zich verenigen. Harriman heeft zich uit de racq naar de presidentschapscandidatuur terug getrokken en medegedeeld, dat hij Stevenson zal steunen. Stevenson beeft verklaard, dat hij een benoeming gaarne zou aanvaarden. Volgens een nog niet bevestigde verklaring van Senator Blair Moody zal ook Kefauver zijn aanhang achter Stevenson plaatsen. Voordat het tot stemmen kwam speel den zich heftige taferelen af in de con greszaal. De „oorlog tussen de staten", die men dacht te hebben bedwongen door een aantal compromissen, begon opnieuw, doordat voorzitter Rayburn bepaalde, dat Louisiana, Zuid-Carolina en Virgi nia niet aan de stemming zouden mo gen deelnemen, omdat zij geweigerd hadden de „belofte van trouw" af te leggen. Deze houdt in, dat de partij- candidaten, wie dat ook mogen zijn, moeten worden gesteund. De voorzitter nam dit besluit, terwijl \ylER JAAR GELEDEN, tijdens de V Olympische Spelen in Londen, werd een Nederlandse athlete be wierookt, Fanny BlankersKoen. „Golden Fanny" noemde men haar, zin spelend op haar blonde lokken en op de gouden médailles die ze in de wacht sleepte. Nu, in Helsinki, heeft men deze athlete zien falen. Een paar kleine lichamelijke ongemakjes zoals ieder mens die wel eens kan hebben, deden haar haar wedstrijdvorm en haar kalm te verhezen. Zo werd ze uitgeschakeld, voor deze Spelen en wel voor altijd waarschijnlijk, want het vermoeden is wel gewettigd, dat zij de wedstrijdsport vaarwel zal zeggen. De toeschouwers ze kijken even, ze zeggen een paar woorden van medelijden.en ze kij ken met ogen vol bewondering naar de nieuwe ster. Fanny is niet vergeten, maar ze is ook niet belangrijk meer! Zeg nu niet, dat dit nu eenmaal het lot is van iédere sport-ster, waarbij ge een minachtende nadruk legt op het laatste woord. We weten het wel: er is veel sportverdwazing, veel „sterren verheerlijking", maar dat ligt bijna pooit aan de sportbeoefenaar het is het dwaze publiek, dat zich aan die verering schuldig maakt. En we weten ook wel dat sommigen een overwinning op het sportveld zien als een belang rijke bijdrage tot de eer van het land; de dwazen! Alsof de eer van een land daar iets mee uit te staan heeft! Maar de athlete Fanny Blankers is ook de mens Fanny Blankers. Die mens moet deze tegenslag verwerken en dat zal haar net zo moeilijk vallen als ieder ander die een tegenslag te incasseren krijgt. Zij moet nu terugtreden en men verwacht van haar dat zij dat doet met een lach! O PORT STAALT SPIEREN zegt men 'O en het is waar. Maar sport is niet alleen maar een lichaamstraining, een juiste sportbeoefening geeft een zeker even belangrijke mentale training. Als het goed is leert men niet alleen het lichaam beheersen, maar ook de geest. Men leert „sportief" zijn en dat woord heeft veel meer een geestelijke waarde dan dat het slaat op het lichaam. Spor tief wil zeggen dat men op een eerlijke wijze, met inachtneming van de regels van het spel en met waardering voor de tegenstanders, tracht een doel te be reiken. En dat men de tegenstander, die ais overwinnaar uit het strijdperk treedt, met een eerlijk hart de hand kan drukken, zonder afgunst, zonder boosheid. Dat kan men leren op het sportveld en daarom is de beoefening van sport zo uitermate belangrijk voor de geestelijke volksgezondheid. Daarom is sport ook een stuk cultuur. Menigeen heeft vier jaar geleden Fanny Blankers bewonderd en vele malen is zij toen als voorbeeld gesteld. Nu kan zij weer een voorbeeld zijn. Een voorbeeld voor iedere sportbeoefe naar, die verliest door welke omstan digheden dan ook. Een voorbeeld ook voor ieder mens in het leven van elke dag. Tegenslagen met een lach te kun nen opvangen, dat is een levens deugd. En dan niet met een geforceerd lachje, alleen ter wille van de toeschouwers °P het gezicht geperst, maar eerlijk, uit de grond van "het hart. Dan mag in het oog nog wel een traan glinsteren! TN SOMMIGE KRINGEN heeft men nog steeds maar weinig met sport op. 'voor hen moet onze krant van vandaag •vel een ergernis zijn: een verslag over de vierdaagse, een verslag over de Be- nelux-ronde, berichten over de sport- aitwisseling MiddelburgFolkestone, berichten uit Helsinki. Laten zij zich eens op het bovenstaande bezinnen. De Christen moet uit het geloof leven het is waar. En in zijn Bijbel leest hij, dat hij m tegenspoed geduldig en in voorspoed dankbaar moet zijn. Kan hij dat? Uit zichzelf nooit hij kan het alleen als God het hem geeft. Maar om zich daarin te bekwamen mag hij de middelen gebruiken, die God daartoe schenkt. En het is onze vaste overtui ging, dat sport en spel prachtige mid delen daartoe zijn. Zoals werken het middel is om het dagelijks brood te verdienen, dat men toch ook uit Gods vaderhand ontvangt. Sport leert lachen, ook onder moeilijke omstandigheden. En heus, ook een Christen mag lachen candidaatstellingen, het gebruikelijke tumult heerste en demonstraties ten gunste van ieder der vele pretenden ten werden gehouden. Onmiddellijk na het opnemen der stemmen vóór de officiële bekend making nam een overheveling der stemmen een aanvang. Connecticut he velde zijn 16 stemmen over naar Ste venson, Kansas 8 van zijn 16 stemmen eveneens naar Stevenson en Michigan zfjn 40 stemmen naar Kefauver. SCHWEITZER NAAR NEDERLAND. Dr Albert Schweitzer, leider van het ziekenhuis van Lambarene in Afrika, is voor een bezoek van enkele maanden aan Europa in Bordeaux aangekomen. Hij zal enige tijd in Frankrijk verblij ven en in de Elzas vertoeven om orgel muziek over te schrijven, Nederland, Engeland, Denemarken, Zweden en Zwitserland bezoeken en eind October in Lambarene terugkeren. in de conventie, naar aanleiding van de lanus (C.H.). De Kabinetsformateur, prof. Beel, heeft gistermorgen een onderhoud ge had met de heer Donker (Arb.) en Romme (K.V.P.). Des middags sprak hij met de heren Schouten (A.R.) en Ti- FAROEKS POSITIE BLIJFT ONGEWIJZIGD. Strategische punten in Alexandrië bezet. De Egyptische legerautoriteiten hebben in Cairo drie generaals en twee kolonels laten arresteren, die plannen hadden gemaakt om „de openbare orde" te verstoren. Generaal Naguib, die tot maarschalk is bevorderd, heeft op een persconferentie verklaard, dat de positie van de Koning ongewijzigd is en dat er geen pogingen gedaan zullen worden om het staatsstelsel te veranderen. A.F.P. meldt uit Alexandrië, dat het leger strategische punten van de stad heeft bezet, hierbij gebruik makend van tanks en machinegeweren. Ook straaljagers vliegen boven de stad. De bevelhebber van de grenstroepen, generaal Hoessein Sirry Amer Bey, van wie aanvankelijk gemeld was, dat hij erin geslaagd zou zijn per vliegtuig naar Libye uit te wijken, is bij Mersa- Matroeh gearresteerd, nadat hij ge dwongen was te landen. De commodore bij de luchtmacht, Hassan Akef Bey, die zich in zijn gezelschap bevond, werd eveneens aangehouden. Het vlootbezoek, dat Lord Mountbat- DE „PIET HEIN" IN HELSINKL Na een reis van 15 dagen is het Ko ninklijk jacht, de „Piet Hein", te Hel sinki aangekomen. De reis was goed geweest, zo zeide ltz. Eibers, de adju dant van de Prins, die aan boord was. Alleen had men door slecht weer twee dagen oponthoud gehad. Vandaag worden de Prins en de twee oudste Prinsessen verwacht. Vliegende schotel boven Frankrijk gefotografeerd. Een jonge Franse technicus is erin geslaagd vier foto's te maken van een vnegende schotel, die hij op een hoogte '■anl 3000 a 8000 meter boven de Puy- fle-Dom heeft waargenomen. Ook zou "O een schets van de schotel hebben getekend Mededeling (adv.) KIEST U DE ZONZIJDE DE BILT ZEGT: Veranderlijke bewolking. eersverwachting geldig tot vanavond veranderlijke bewolking en overwe nt roog weer. Zwakke tot matige d» gestelijke wind. Ongeveer dezelf- nuddagtemperaturen. OLYMPISCHE SPELEN. Puck Brouwer in finale 200 meter. De Nederlandse athlete Puck Brou wer heeft voor een aangename verras sing gezorgd door zich te plaatsen in de finale van de 200 meter. Nadat zij haar serie zeer gemakkelijk had ge wonnen, in 24,6 sec., terwijl Marcella Gabarrus (Frankrijk) 0.7 sec. meer no dig had, was zij in een op het oog zeer sterke halve eindstrijd ingedeeld. Toen het startschot klonk ging zij fraai weg. De eerste 100 meter liep de athlete zeer snel, zodat zij bij het uit komen van de bocht achter Marjorie Jackson lag maar gelijk met Daphne Hasenjager (Zuid-Afrika) en Sylvia Cheeseman (Engeland). Puck Brouwer liep Daphne voorbij en zij zorgde ervoor, dat ze op de twee de plaats bleef. Onze landgenote liep niet eens uit, hetgeen verdisconteerd werd in haar tijd van 24.3 sec. Op verzoek van Jan en Fanny Blan kersKoen heeft de chef de mission besloten, dat Fanny tot 4 Augustus te Helsinki zal blijven. Oorspronkelijk was het de bedoeling geweest, dat zij met de andere leden van de athletiek- ploeg op 29 Juli zou terugkeren. i k r ten aan Egypte zou brengen ter gele genheid van zijn benoeming tot bevel hebber der Britse vloot in de Middel landse Zee, is uitgesteld. VIERDAAGSE IS TEN EINDE. Médailles voor 9492 tippelaars. Ruim vijf uur duurde Vrijdagmiddag de triomftocht door Nijmegen van de meer dan 9000 wandelaars, die de 36e Vierdaagse tot een goed einde hebben gebracht. Vele belangstellenden, die de kranige tippelaars wilden zien binnen trekken, brachten de nacht van Don derdag op Vrijdag in de open lucht door, teneinde zich van een goed plaatsje te verzekeren langs de brede St. Annastraat, waardoor het Vierdaag- se-leger Nijmegen binnentrok. Over het geheel genomen is deze 36e Vierdaagse zeer gunstig verlopen. Het totale aantal uitvallers bedroeg 332, welk getal laag genoemd kan worden en waartoe de gunstige weersomstan digheden van de laatste drie dagen veel hebben bijgedragen. Onder deze uitval lers bevonden zich van de ruim 250 deelnemers uit het buitenland 5 Belgi sche militairen, één Engelsman en één Zwitser. Aan 9492 wandelaars werd de Vierdaagse-onderscheiding uitgereikt, w.o. 82 gouden kruizen voor de deelne mers, die voor de 10e maal met succes hebben deelgenomen. „Churchill-straat" werd „Mossadeq-straat". Een kleine groep aanhangers van het nationale front, de partij van Mossadeq, heeft te Teheran het naambord van de „Churchill-straat", de weg die naar de Britse ambassade leidt, vervangen door een bord met de naam „Mossadeq- straat". De heer Fens stelt vragen aan minister Staf. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Fens (K.V.P.), heeft aan de minis ter van Oorlog de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is het juist, dat in het garnizoen Zuidlaren de vijf nagenoeg gereed geko men woningen ten behoeve van militai ren alle zijn toegewezen aan officieren, van wie drie zijn ingedeeld bij de 32ste gevechtsgroep en dus niet gelegerd zijn in Zuidlaren, terwijl van de twee ove rigen één officier is overgeplaatst naar Amersfoort, en derhalve evenmin gele gerd is in Zuidlaren, en de andere in Zuidlaren op kamers woont en derhalve vooreerst niet in aanmerking zou ko men voor een woning? 2. Kan de minister deze verdeling van woonruimte billijken of ware het wel licht redelijker de woningen ter be schikking te stellen van die gezinnen, waarvan het hoofd wel in Zuidlaren ge legerd is, daarbij een verdeling aanhou dende, volgens welke ook aan onder officieren enige der vijf nagenoeg ge reed gekomen woningen worden toege wezen, b.v. drie woningen voor officie ren en twee woningen voor onderoffi cieren 3. Is het de minister hekend, dat in het garnizoen 's-Hertogenbosch grote ongerustheid heerst in de kringen der onderofficieren aangaande de verdeling der 66 voor militairen gebouwde wonin gen, omdat in genoemd garnizoen door het Huisvestingsbureau ministerie van Oorlog 55 woningen zijn toegewezen aan officieren en slechts 11 aan onderoffi cieren, terwijl de door de garnizoens- huisvestlngscommissie met grote zorg 'samengestelde lijst van toewijzingen ge heel andere cijfers bevat? 4. Indien vraag 3 bevestigend zou worden beantwoord, heeft dan 't Huis vestingsbureau ministerie van Oorlog zich wel gerealiseerd, dat urgente ge vallen, voorkomende op de prioriteits- lijst van de garnizoenshuisvestingscom- missie, nu niet voor woonruimte in aanmerking komen, terwijl b.v. een tweede-luitenant, op 18 Febr. 1952 ge huwd en hoofd van een gezin zonder kinderen, w e 1 op de lijst van het Huis vestingsbureau ministerie van Oorlog voorkomt? 5. Is de minister bereid het in boven staande vragen gesignaleerde beleid op het gebied van huisvesting van militai ren nader te doen onderzoeken, ten ein de te bereiken, dat de verdeling der woningen naar recht en redelijkheid ge schiede, zodat bij de verdeling urgente gevallen prioriteit zullen genieten en ook de gezinnen der onderofficieren op juiste wijze zullen worden bedeeld? In Tweuthe en de Gelderse Achterhoek is de roggeoogst in volle gang. Dan hebben de boeren geen tijd om 's middags naar huis te gaan voor de maaltijd, want het koren moet zo spoedig mogelijk worden binnengehaald. Om vier uur wordt het brood genuttigd op de akker. Men noemt dit „Vesperen". WELCOME IN MIDDELBURG! De feestelijkheden zetten uitstekend in. De Oostduitse regering heeft Donder dag een wet goedgekeurd tot oprichting van een geüniformeerd, semi-militair arbeidscorps voor jongens en meisjes van 17 jaar en ouder. Het corps wordt „Dienst voor Duitsland" genoemd. De jeugd zal werk van nationaal belang verrichten. De jongens en meisjes zullen zes maan den per jaar in kampen worden onder gebracht. Zij krijgen behalve voeding en onderdak één oostmark (ongeveer 25 ct.) per dag. Op de internationale „runderhuiden- conferentie", die in Scheveningen wordt gehouden, is een resolutie aan genomen, waarin vooral het ontbreken van voorschriften bfj de bestrijding van de runderhorzel in verschillende lan den wordt veroordeeld. De Schotse pijpers zijn weer in Mid delburg. Gisteravond klonk hun ietwat weemoedige muziek al in de Zeeuwse hoofdstad en zelfs in de eerbiedwaar dige Statenzaal, waar de Commissaris der Koningin met een vlotte speech de Engelsen uit Folkestone en omgeving, die voor de sportuitwisseling naar Mid delburg zijn gekomen, een welkom toe riep. Even na zevenen kwamen de Engelse gasten op de Groenmarkt aan na een voorspoedige reis via Oostende. Nadat men zich had opgesteld, begaf het ge hele ruim 225 man sterke gezelschap zich in de Statenzaal, waar de Commis saris met zijn echtgenote, de Gouver neur van Oost Vlaanderen en de Grif fier der Staten de gasten opwachtten. Burgemeester Bolkestein had de Engel sen per auto van de boot in Vlissingen gehaald. Daar startten ook de estafette lopers, die een oorkonde van de burge meester van Folkestone voor de Com missaris naar Middelburg zouden bren gen. De laatste loper, de heer J. de Looff, die op de Pottenmarkt startte, bracht de oorkonde in de Statenzaal en overhandigde het document aan de Commissaris, die hierop de boodschap voorlas. Jhr de Casembroot zei daarna getroffen te zijn door de muziek der pijpers, muziek, waaraan de bewoners van Walcheren zovele goede herinne ringen uit de bevrijdingstijd bewaren. Hij sprak zijn vreugde erover uit, dat de Engelsen uit Kent, een landstreek, die hij zo goed kent, naar Middelburg kwamen. Hij wenste allen genoeglijke dagen toe. De heer A. G. S. Clark, counceller of Folkestone, dankte en zei, dat men een jaar lang met verlangen naar deze dag had uitgezien. „God bless In een communiqué van het opper bevel der V.N. worden de geheime be sprekingen, die drie weken geduurd hebben en gisteren met de 18e bijeen komst te Panmoendjon eindigden, vol komen vruchteloos genoemd. De com munisten bleven bij hun standpunt, dat de V.N. alle gevangenen moeten terug zenden of deze dit willen of niet. President Truman heeft bepaald, dat Denemarken Amerikaanse hulp zal blijven ontvangen, ondanks het leveren door een Deense scheepsbouwmaat schappij van een 13.000 ton metende tankboot aan de Sowjet-Unie. Het staal, dat na de staking in de Ver. Sta ten geproduceerd zal worden, zal ten minste vijf dollar en 20 cents meer kos ten dan daarvoor, één en ander door de toegestane loonsverhoging. Churchill heeft in het Lagerhuis een motie inge diend, waarin hij toestemming vroeg voor de nieuwe maatregelen, die de re gering wenst te nemen om het econo mische herstel van Engeland te be spoedigen. De maatregelen werden niet bekend gemaakt. In de Merwehaven te Rotterdam arriveerde gisteren het Amerikaanse „American Judge" uit New York. Bij de lading bevonden zich 22 Sherman-tanks en 5 trucks van elk 214 ton voor ons leger. Om redenen van practische aard heeft het ministe rie van Landbouw besloten de overna me van gesmolten slachthuisreuzel door het Centraal Bureau voor Marga rine, Vetten en Oliën m.i.v. 9 Augustus a.s. stop te zetten. De prijzen voor voedergranen en veekoeken zullen per 1 Augustus a.s. worden verlaagd. (Van een speciale verslaggever). Vrijdagmiddag 12.45. Op de gezellig drukke, met vlaggen versierde markt van Bergen op Zoom zwaaide vanmiddag loco-burgemeester J. Kuijpers met zijn arm. De chauffeur J. Blanker drukte de gaspedaal in en daar zoefde de gloednieuwe comfortabele D.A.F.-touringcar van de fa. Blanker uit Middelburg weg, bemand met acht journalisten, onder wie uw verslaggever en een aantal genodigden plus twee lieve, als boerenmeisjes verklede, stewardessen, de tientallen motoren en auto's van de Belgen en Hollanders achterna, die reeds vertrokken waren. Om het kwartier schoten ploegen motoren en auto's grommend naar voren om in de verte te verdwijnen voor de derde Benelux-ronde, de 1200 km.-rit door Nederland, België en Luxemburg met Middelburg als finish: een ronde, die op 1 en 2 September 1950 begon als een avontuur maar uitgegroeid is tot een traditie. jongens onder elkaar". Daarom voelen wij ons hier als de grootste équipe en ook de meest comfortabele, want laat ik U vertellen, dat „Scheldegouwen", dat ons heeft uitgenodigd, puik voor ons zorgt. Er is van alles aan boord en jhr mr D. van Doorn heeft de leiding. Voor de Moerdijk, waar de eerste con trole werd gehouden, haalden we een hele massa motorrijders in. Ze waren vol goede moed; trouwens dat waren ze in IJsselmonde, waar de tweede con trole was, ook nog. We zagen er ook een Duitse deelnemer; hij kwam uit het Zuiden en maakt dus kans op de prijs voor de verstkomende deelnemer. Hij lachte breed! Om half vier waren we in 's-Gravenzande. Daar kregen we bij ons stempel ook een perzik. MARTIEN VAN DOORN IS DE JONGSTE. In Den Haag maakte de chauffeur, omdat hij wat verloren tijd wilde in halen, het kort. Wij zagen er de hele stoet auto's en motoren weer staan met vele médailles en plaquettes en ook de jongste deelnemer van de tour, de 20 Voordat de 300 deelnemers in 240 voertuigen, waarvan 45 auto's, vertrok ken, zijn er heel wat toespraken gehou den. Er was een ontvangst voor de autoriteiten en de deelnemers op het stadhuis, waar door loco-burgemeester Kuijpers, de voorzitter van de M.A.C. „Scheldegouwen", Dr J. C. Arends en de heer I. Bosch namens het dagelijks bestuur van de K.N.M.V. en de Fede ration International Motocycliste (F.I. M.) werd gespeecht. Er was vrolijke muziek en hotel „De Draak", waar de deelnemers hun plombe rond de arm kregen en hun formulieren, was ge zellig vol. Bij de start stonden honder den mensen te kijken en de deelnemers hebben heel wat handen moeten schud den. Sommigen waren daar maar half bij en waren onder de indruk van de vele dure, snelle wagens, die meedoen. „OUWE JONGENS". Journalisten mogen dan trachten elkaar steeds een vlieg af te vangen, als ze samen in een bus zitten (in de bus zitten liever gezegd voor een mon sterrit door drie landen, die dag en i nacht duurt) wel, dan zijn het „ouwe1 jarige Martien van Doorn, die voor zijn eindexamen een auto gekregen had en nu met een oud-wiskundeleraar als kaartlezer de tour meemaakt. In Noordwijk hebben we de zee gezien, maar in Haarlem, waar in de Hout een controle was, misten we het mannetje. Amsterdam werd vlug genomen: een hoop verwonderde en lachende gezich ten, vooral voor onze boerenmeisjes. Chauffeur Jan Blanker, die de stad kent als zijn broekzak, bracht ons er vlot doorheen. Langs de Vecht knorden we naar Utrecht. Even voor Baambrug- ge heeft een motorrijder een slippertje gemaakt, maar niet ernstig hoorden we van een Belg aan de volgende con trole. Dank zij een rustig stuk weg haalden we Utrecht nog net op tijd n in Amerongen kwam de burgemeester van Kloetinge ons achterop gestoven. In Renkum vierdaagse muziek, maar om kwart over negen stonden we toch in Arnhem. En daar zagen we poffer tjes: het was een zindelijk kraam te genover Musis Sacrum. De bakker leek op een oud-leraar en had veel schik over het Zeeuwse bezoek. Nijmegen, een sprookjesstad. Wij reden er snel doorheen, want het was 10 uur gewor den en om II uur moesten we in Vel den zijn. We waren er tien over 11 en zagen er alle deelnemers, want hier was een uur verplichte rust. Straks vertrekken we naar het Zuiden, België en Luxemburg liggen voor ons. Als U dit leest zijn we al op de terugweg. Karren maar ONGEVAL. Uit velden telefoneerde onze verslag gever vannacht nog het volgende: Tussen Moerdijk en Dordrecht is de heer J. Noorddam, een motorrijder van de Motorclub „Westland", door een auto aangereden. Zijn motor werd vol komen vernield en hij zelf moest naar het ziekenhuis in Dordrecht worden overgebracht. the people of Middelburg", zo besloot hij. De burgemeester dankte daarop de Commissaris voor de ontvangst. DE FEESTELIJKHEDEN. De tweedaagse feestelijkheden, geor ganiseerd door de Kon. Ver. „Uit het VolkVoor het Volk", zijn gisteravond begonnen met een uitstekende uitvoe ring van de trommelmars van wijlen Jan Morks. Onder de bekwame leiding van de directeur van de Chr. Muziekver. „On- da", de heer J. C. F. van Kamer, werd de mars door het muziekcorps en 58 trommelaars van „Achilles", „Juliana", de Padvindersband, „Astrow", Souburg en V.T.V. Vlissingen, op de Markt uit gevoerd. Eerst gaf de muziekvereni ging de uitvoering, daarna de tromme laars en tenslotte allen samen. De mars, die door Morks in 1907 werd ge componeerd, is zover bekend slechts eenmaal uitgevoerd in 1909. „Onda", dat tevoren op de Markt had geconcerteerd, maakte daarna met de trommelaars een fakkeloptocht. Daarna was de beurt aan de drie Middelburgse gymnastiekverenigin gen, die onder leiding van de voorzitter van „Wilbelmina", de heer R. van Roo, op keurige wijze op het Marktplein gymnastiekdemonstraties gaven, die bestonden uit vrije en rhythmische oefeningen, alsmede oefeningen met werktuigen. De dag werd besloten met een concert van „Onda". Duizenden waren de gehele avond in de binnen stad op de been om de feestelijkheden die vandaag een hoogtepunt bereiken, bij te wonen. j.n ue middaguren, kort nadat Ihe Frickiey Colliery Band in Middelburg was gearriveerd, werd het gezelschap in de burgemeesterskamer ontvangen, revoren waren voor een talrijk pubiiuk op de buitenhof twee marsen ten ge- nore gebracht. In zijn welkomstwoord tot de corpsleden zei de burgemeester, dat hij het zeer appreciëerde, dat Let eerste concert van de tournée door ons land in Middelburg werd gegeven. Hij wees, ook al in verband met de komst der Engelse sportlui uit Folkestone, op de hechte banden, die met het Engelse volk zijn gelegd. Tot de heer J. J. La- roes, directeur van bet Middelburgse muziekcorps „Excelsior", dat het con cert organiseerde, zei de burgemeester, dat het gemeentebestuur dankbaar is voor dit initiatief. Nadat de heer La- roes enkele woorden gesproken had, dankte de Engelse dirigent voor de ont vangst. DE UITVOERING. Vrijdagavond gaf de Band een con cert in de Concert- en Gehoorzaal. Dit faniarecorps bestaat geheel uit mijn werkers, afkomstig uit Frickiey in Yorkshire. Dirigent was de heer Harry Mileman. Een rijk gevarieerd program ma, nog vermeerderd met verscheidene toegiften, werd voor een stampvolle zaal ten gehore gebracht. De klank van het corps is specifiek Engels. De instru menten hebben die algeronde, enigs zins weke toon, die wij oij de Holland se corpsen niet kennen. Het scherpe, aigemetene, dat we hier vaak horen, is aan de Engelse instrumenten totaal vreemd. Overigens blijkt dit absoluut niet minder te zijn. En zeker niet oij een corps als dit, dat vrijwel geheel uit virtuozen bleek te bestaan. Het is bij na ongelofelijk hoe zeldzaam deze mu zikanten hun instrumenten beheersen. Meermalen deden zij voor beroepsspe lers niet onder. Het beste kwam dit uit in de zeer virtuoos gespeelde piston-, tuba- en trombonesob, maar ook in het ensemölespel was de indruk voortref felijk. De aard van de uitgevoerde num mers, w.o. vele transcripties van sym- phonieorkestwerken, was niet bepaald gemakkelijk, Maar zelfs de moeilijkste werken, zoals b.v. La Gaza Ladra van Rossini, werden met verbluffend ge mak en soepelheid gespeeld. B. 1 I

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1