Beel ontving opdracht» nadat Romme en Drees weigerden Tweede Kamer (in tweede lezing) voor uitbreiding aantal Kamerleden 1 SNIPPER NIEUWSk Egyptisch leger nam het bewind in handen Overstelpende drukte in een sprookjesstad PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Kabinetscrisis duurt nog voort Geen enkele restrictie omtrent de aard van het Kabinet Ridgway iast grootscheepse manoeuvres af Nog geeu beslissing over zetel plan-Schuman Stevenson toch democratisch candidaat Regeringsoptreden tegen Nederlandse concurrentie Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammen.' tra at 17, Tslef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administrate 2009, Tel. redactie 2347: Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2230 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 24 JULI 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang ran Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 4.49 u., onder 20.43 u. Maan op 8.32 u., onder 21.48 u. Hoogwater Vrijdag 25 Juli: Vlissingen: 4.02 u. 2.00 m„ 16.08 u. 1.88 m. Terneuzen: 4.28 u. 2.16 m., 16.38 u. 2.04 m. Wemeldinge: 5.45 u. 1.77 m., 17.57 u. 1.56 m. Zierikzee: 5.32 u. 1.50 m„ 17.39 u. 1.30 m. Koningin Juliana heeft gisteren prof. Romme uitgenodigd de formatie op zich te nemen van een Kabinet, dat geacht kan worden het vertrouwen van het Parlement te genieten. De heer Romme heeft verzocht deze opdracht niet te behoeven te aanvaar den. De Koningin heeft daarop dr Drees ontvangen en deze uitgenodigd de vorming van een Kabinet op zich te nemen. Ook de heer Drees heeft verzocht deze opdracht niet te behoeven te aanvaarden. Daarna heeft de Koningin aan prof. Beel de opdracht verstrekt tot het vormen van een Kabinet. Deze heeft verzocht de opdracht in beraad te mogen houden. Onze parlementaire redacteur tele foneerde vannacht het volgende com mentaar: De zaken ontwikkelen zich snel. Kuim 24 uur nadat dr Drees zijn op dracht had teruggegeven, omdat de vorming van een drie-partij en-Kabinet door de houding van de K.V.P. misluk te, komt professor Beel als formateur uit de bus met de ruimste opdracht, die men zich maar denken kan, n.l. de vor ming van een Kabinet. Geen enele restrictie omtrent de aard daarvan is dus aangegeven. Dat na de mislukking van Drees eerst Romme gepolst zou Voor Nederland verandert er niets. Generaal Ridgway, de geallieerde op perbevelhebber in Europa, heeft de plannen voor de grootste na-oorlogse manoeuvres, die in September in Duits land zouden worden gehouden, opge geven, aldus gewoonlijk goedingelichte militaire kringen in Parijs. Men meent, dat de soldaten meer profijt zouden hebben van oefeningen op kleinere schaal, die beter kunnen worden gecontroleerd en dat, van mi litair standpunt bekeken, niet alle ge allieerde troepen in West-Duitsland te zelfdertijd aan de oefeningen dienen deel te nemen. Voor Nederland betekent dit geen wijziging in de bestaande plannen. Het bericht slaat waarschijnlijk op een vroeger ontworpen plan voor grotere manoeuvres dan de in September in West-Duitsland te houden oefeningen, welke thans worden voorbereid. EX-PREMIER VAN PERZIë GEARRESTEERD. Ghavam es Soeltaneh, de afgetreden premier van Perzië, is Woensdag, on geveer 80 km. ten Zuiden van Teheran, gearresteerd. Aanhangers van het na tionale front van Mossadeq hebben se dert Soeltaneh's benoeming tot pre mier, toen hij een „nieuwe politiek" aangaande het oliegeschil met Enge land aankondigde, om zijn arrestatie verzocht. Radio-Teheran had Dinsdag gemeld, dat Soetaneh uit Teheran was gevlucht. De conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van de landen van het plan-Schuman is Woensdagmiddag aan de Quai d'Orsay te Parijs begon nen. De vergadering was bijeengeroepen voor de benoeming van een uit acht leden bestaand gezagsorgaan voor de kolen- en staalgemeenschap, het kiezen van een hoofdkwartier hiervoor en het bespreken van een Frans plan voor een politieke federatie van Europese sta ten. Schuman sprak zich t.a.v. het tweede punt uit voor Saarbrücken als perma nente en Straatsburg als voorlopige ze tel, Adenauer was voor Den Haag als zetel van het gezagsorgaan en het scheidsgerecht en de Belg van Zeeland stelde Luik voor als zetel van het ge zagsorgaan en Den Haag van het scheidsgerecht. Stikker sprak zich uit voor Den Haag en Beek voor Luxem burg. Dreiging van tsetsevlieg in Zuid-Rhodesia. De boeren tussen Sinoja en de Zambesi in Zuid-Rhodesia zijn ver ontrust door een invasie van tsetse- vliegen uit het Zuid-Oosten. Jaren geleden werd dit gebied van tsetse- vliegen gezuiverd, doch zij blijken te zijn teruggekeerd en op verscheide ne boerderijen is gebleken, dat vee besmet is met nagana, welke zich bij mensen als slaapziekte openbaart. Luit-kol. Schilperoord commandant N.D.V.N. Als opvolger van de huidige comman dant N.D.V.N., de luitenant-kolonel G. H. Christan, die aan de beurt van af lossing is, zal op 4 Augustus per vlieg tuig naar Korea vertrekken kapitein C. M. Schilperoord, die m.i.v. 1 Augustus tijdelijk bevorderd wordt tot luitenant kolonel. De nieuwe commandant is 37 jaar oud. Commissie zal organisatie der Landbouwhogeschool onderzoeken. Bjj beschikking van de minister van Landbouw is ingesteld een com missie, welke tot taak zal hebben te adviseren over de vraag, in hoeverre de organisatie der Landbouwhoge school, zoals deze thans in de wet van 1917 is geregeld, wijziging be hoeft en de in verband daarmede no dige wijziging van voornoemde wet voor te bereiden. Voorzitter is prof. tbr. C. H. F. Polak, hoogleraar te Lei den. Eén der leden is de heer J. M. van Bommel van Vloten te Goes, pres.-curator der Landbouwhoge school worden, ligt voor de hand. Dat hij ge vraagd heeft de opdracht niet te be hoeven te aanvaarden is, nu men het verloop van zaken weet, ook niet zo on begrijpelijk. Zowel prof. Romme als dr Drees hadden na het gebeurde weinig kans van slagen. Het zou ons niet ver wonderen, als beiden hebben geadvi seerd om prof. Beel met de opdracht te belasten. Deze is ongetwijfeld een fi guur uit de linker K.V.P.-vleugel. Dit heeft het voordeel, dat hij met de so cialisten kan praten. Temeer, daar hij kan bogen op het leiderschap van een Kabinet op smalle basis. Het is alge meen bekend, dat de heren Beel en Drees uitstekend met elkaar overweg kunnen. En dat vergemakkelijkt uiter aard de onderhandelingen. Toch gaat het ons op dit moment te ver om te veronderstellen, dat prof. Beel rechtstreeks zal aansturen op een twee-partijen-Kabinet. In 1948 heeft hij vergeefse pogingen gedaan om een Ka binet op brede basis samen te stellen. De heer Beel zai in ruime mate reke ning moeten houden met de wensen van de K.V.P. Zolang nog niet vaststaat, dat een Kabinet op bredere basis volmaakt is uitgesloten, zal hij geen pogingen doen om voor de tweede maal rooms-rood samen te smeden. Zou prof. Romme geen enkele mogelijkheid meer hebben gezien om aan de smalle basis te ont komen, dan had hij naar onze mening dr Drees niet behoeven te laten stran den. Er waren Woensdag steeds meer aan wijzingen, dat de democratische natio nale partij conventie voornemens is gouverneur Stevenson van Illinois als haar candidaat voor de presidentsver kiezingen aan te wijzen. Een groeiend aantal afgevaardigden geraakt ervan overtuigd dat Stevenson voor de wens der partij zal zwichten, indien zij hem candidaat stelt. De gouverneur zelf heeft nog niets laten merken van een verandering in zijn voornemens: hij handelt in zijn kantoor in het conven tiegebouw te Chicago aangelegenheden af, die betrekking hebben op zijn gou verneurschap van Illinois. WAT ZULLEN DE SENATOREN DOEN? Motie-Donker tot wering van kleine groepen aangenomen. (Van onze parlementaire redacteur). Ook in tweede lezing heeft de Tweede Kamer het voorstel over haar uit breiding met grote meerderheid aangenomen. Met 76—15 stemmen werd de vereiste tweederde meerderheid ruimschoots gehaald. Evenals bij de vorige behandeling bleven de C.H. en de V.V.D., met uitzondering van mevr. Forta- nierde Wit en de heer Zegering Hadders, tegen. Het wachten is nu op de daden van de Eerste Kamer. Als ook daar tweederde van het aantal leden voor het voorstel is, dan kan de aanvulling van de Tweede Kamerfracties nog vóór Prinsjesdag plaatsvinden. Na de uitvoerige debatten in eerste argumentatie wel erg ver. Eenlingen in lezing werden geen nieuwe argumenten meer naar voren gebracht. De heer Ti- lanus (C.H.) kon over het kostenbe- zwaar moeilijk heenkomen en ook vond hij een fractie van bijv. 45 man niet in ons Parlement passen. Hij wens te eerst af te wachten, of de internatio nale ontwikkeling inderdaad zo'n vlucht zal nemen, dat de Kamerleden het te druk krijgen. De woordvoerder van een grote fractie Donker (Arb.) zag het nadeel der uitbreiding ook wel in. Maar hij was ervan overtuigd, dat juist door de uitbreiding de werkme thode van de Kamer op de helling zou worden gezet. Dat wil hij persé bevor deren. De heren de Graaf (K.V.P.) en Bruins Slot (A.R.) hadden evenmin veel moeite met dit voorstel. Voor de heer Oud was het een bezwaar, dat de verhouding tussen de Eerste en de Tweede Kamer wordt doorbroken, nu de Eerste Kamer tegen haar eigen uit breiding heeft gestemd. Niemand kon dit echter bijzonder erg vinden. Ook minister Beel niet. Over de amende menten Andriessen werd niet veel meer gesproken. Het is wel duidelijk, dat er voorlopig geen wet op de stern- overdracht zal komen, al kon de dé- missionnaire bewindsman van Binnen landse Zaken het nieuwe Kabinet na tuurlijk niet binden. MOTIE TEGEN KLEINE PARTIJEN. Het enige nieuwe aspect was een mo tie Donker, die ook was ondertekend door de heren Romme, Schouten, Tila- nus en Oud. Daarin werd uitgesproken, dat, als de uitbreiding doorgaat, de Kieswet zodanig veranderd moet wor den binnen de kortst mogelijke ter mijn dat de toekenning van zetels aan partijen, die niet anderhalf maal de kiesdeler hebben gehaald, onmogelijk is. Het is duidelijk, dat men vreest, dat talloze kleine groepen de Kamer zullen binnendringen, als de kiesdeler wordt verlaagd. De heer Donker ging in zijn j j i Vietminh-opstandelingen hebben Maandag een verlofcentrum van het Franse leger op 60 km. ten Z.O. van Saigon aangevallen en 21 personen ge dood en 23 gewond. In een medisch bulletin, dat Dinsdag te Buenos Aires is uitgegeven, wordt gezegd, dat de toestand van Eva Peron achteruit blijft gaan. 18 personen zijn omgekomen bij een botsing tussen een tweemotorig oefentoestel en een B 17 Superfort der Braziliaanse luchtmacht, welke zich in de omgeving van Recife heeft voorge daan. De bestandsonderhandelaars zijn Woensdag te Panmoendjon zeven minuten bijeen geweest. De bijeen komst is tot Donderdag verdaagd zon der dat iets over het verloop der be sprekingen is medegedeeld. Bij de behandeling van de Zweedse spion- nage-affaire door het gerechtshof te Stockholm heeft de openbare aanklager tegen de voornaamste beschuldigde, Enbom, levenslange gevangenisstraf geëist. Een dame in Zuid-Limburg heeft bij testament de Stichting 1940 1945 een bedrag van ca. f35.000 ge schonken. -• Gisteravond is van de Oos telijke Parallelweg van de Hoornbrug over de Vliet te Rijswijk een personen auto omlaag gestort, waarbij de inzit tenden, drie Haagse dames en een kind, werden gewond. de Kamer belemmeren de besluitvaar digheid in het Parlement, zo zei hij. Voor een goed functioneren van het Parlement vond hij de kleine partijtjes dus funest. Grote verontwaardiging uiteraard bij de heren Weiter en v. Dis. De fractievoorzitter van de K.N.P. was van mening, dat juist de kleine partijen nieuw leven in de bestaande politieke partijen kunnen blazen. Het is volgens hem nu eenmaal onmogelijk voor de kiezer om het beleid van een partij leiding om te buigen. Daarom vervul len de kleine groepen een nuttige rol. De motie werd tenslotte aangenomen, met aantekening, dat de C.P.N., de K.N.P. en de S.G.P. geacht wensten te worden te hebben tegengestemd. KAMERLID EN MINISTER. Op de banken der socialisten zaten de ministers Drees, Mansholt en Joe- kes, die zojuist tot de Kamer was toegelaten. Bij de K.V.P. waren de staatssecretarissen Cals en Moorman aanwezig. De heer Drees werd natuur lijk van alle kanten aangeschoten over zijn laatste bezoek aan de Koningin. Hij liet zijn ambtsgenoot Beel, zonder zich met hem te bemoeien, achter de regeringstafel zwoegen. Nog ingewik kelder werd de situatie, toen er een wetsontwerp over de Noodwetvoorzie ning Ouden van Dagen behandeld werd. Minister Joekes verliet zijn Ka merbankje en ging op een regerings- stoel zitten. Veel moeilijkheden ont moette hij echter niet. De verlenging van de wet werd goedgekeurd, want de Kamer vond het niet juist een uitvoe rig debat met een démissionnair minis ter te voeren. Tijdens het mondeling overleg had de Kamercommissie weten te bereiken, dat de inkomstenaftrek tot een bedrag van honderd gulden zou worden gehandhaafd. OLYMPISCHE SPELEN. Fanny moest record 80 meter hor den afstaan aan Shirley Strickland. Fanny BlankersKoen heeft haar Olympisch record 80 meter horden moeten afstaan aan de Australische Shirley Strickland, die, met een stevige rugwind, in haar serie 11 seconden no teerde, waarmede zij het Olympisch re cord van Fanny evenaarde, maar daar na de halve finale in 10.8 sec. liep. Ma ria Sander (Duitsland) en Jean Desfor- ges (Engeland) maakten een tijd van 10.9 sec. zodat het Europese record op beider naam kwam. Fanny Blankers won haar serie ge makkelijk, maar niet, zoals we dat van haar gewend zijn. Het lopen was wat krampachtig. In de halve finale startte ze perfect, maar stootte de tweede hor de aan, nam als eerste de vijfde horde doch helaas wierp zij deze om, waar door ze haar balans verloor. Wèl her stelde ze zich, maar eindigde als tweede ,(11.2 sec.). Willy Lust kon het niet bol werken in haar serie en eindigde als derde in de voor haar goede tijd van 11.6 sec. In de serie vèrspringen hield Willy Lust zich uitstekend. Met haar tweede sprong verbeterde zij haar persoonlijk record opnieuw en bracht het op 5.81 meter. Zij eindigde gelijk met de RuS' sin Tjurkina, doch haar andere spron gen waren beter geweest en zodoende nam Willy de vijfde plaats op de rang lijst in. DE TWEEDE DAG DER VIERDAAGSE. Kille ochtendnevel, maar verder uitstekend wandelweer. Woensdagmorgen zijn 89 wandelaars niet aan de start van de Vierdaagse verschenen, terwijl in de loop van de tweede marsdag nog 47 deelnemers hebben opgegeven. Voor een belangrijk deel is dit aantal uitvallers te wijten aan de doorgestane vermoeienissen op de eerste, zeer warme dag. De sterkte van het Vierdaagse-leger is thans tot 9674 deelnemers teruggelopen. De tippelaars trokken op de tweede dag door het vlakke land ten Westen van Nijmegen. De eerste uren werd in zeer snel tempo gewandeld, want er hing een kille ochtendnevel, die de lo pers noodzaakte er flink de pas in te houden om warm te blijven. De koude veroorzaakte evenwel heel wat spier pijn, die velen een tocht naar de me dische posten deed maken. Verder was het uitstekend wandel weer en bovendien was 's middags, toen de zon weer wat feller begon te schijnen, het grootste deel van de wandelaars al binnen. Een aardbeving, die vijftien minuten duurde, heeft Californië Maandag ge troffen. Het stadje Tehachapi, dat 3000 inwoners telt, is geheel verwoest. Negen inwoners kwamen om het leven. De foto toont de voorgevel van het Juanita Hotel na de aardbeving. Gesproken groeten voor alle militairen overzee. Het Nationaal Thuisfront, van de Stichting „Fomiba" (Fonds voor on ze militairen-Band NederlandIndo nesië) zal dezer dagen in samenwer king met de afdeling ontwikkeling, sport en ontspanning van het mini sterie van marine een actie begin nen, die ten doel heeft alle Neder landse militairen in West-Indië, Nieuw-Guinea en Korea een „ge sproken" groet uit Nederland te be zorgen. Om dit mogelijk te maken zal een met „sound mirrors" uitge rust mobiel team in de komende we ken verscheidene plaatsen in ons land bezoeken. De bandjes worden per luchtpost naar de militairen ver zonden. Op hun beurt kunnen zij dan weer een groet naar Nederland zen den. ZONDER ENIG BLOEDVERGIETEN. Generaal-majoor Naguib zette Koning Faroek onder druk. De gebeurtenissen in Egypte hebben gisteren een sensationele ontwikkeling genomen. Zonder enig bloedvergieten heeft het leger, samen met de lucht macht, onder aanvoering van generaal-majoor Naguib Mohammed, het bewind in handen genomen. De staatsgreep was zeer grondig voorbereid. In alle belangrijke plaatsen van het land bezetten troepen in de nacht van Dinsdag op Woensdag de openbare gebouwen. Een aantal hoge officieren werd ge arresteerd. De nieuwe premier Hilaly Pasja is gistermorgen afgetreden. De leider van de staatsgreep heeft daarop Aly Maher Pasja verzocht een nieuwe regering te vormen. Koning Faroek ging hiermede accoord. Het leger heeft een zuivering geëist in het opperbevel en in het politieke leven van het land. In een toespraak voor Radio Cairo heeft Naguib gewaar schuwd geen geweld te gebruiken. De buitenlanders garandeerde hij veilig heid van bezit. Naar gemeld wordt verzette Koning Faroek zich tegen de benoeming van Naguib als minister van Oorlog door de vorige premier, Sirry Pasja. In leger- kringen had men ernstige critiek op de benoeming door de Koning van bepaal de legerfunctionarissen. Als tegenmaat regel liet Faroek toen de officiersciub, waarvan Naguib president is, sluiten. Vooral bij de jonge officieren is gene raal Naguib, die tijdens de strijd in Palestina driemaal gewond werd, zeer populair. Reeds gisteravond werden de tanks en mitrailleurposten, die op de straathoeken in de grootste steden wa ren opgesteld, weggenomen. Een avondklok is niet ingesteld. VOORGANGER ZIT VAST. Nog voordat premier Hilaly aftrad erkende de regering Naguibs benoe ming tot stafchef van het Egyptische leger. Zijn voorganger, Hoessein Farid Bey, zit in de gevangenis. Het nieuwe Kabinet wordt samengesteld geheel overeenkomstig de wensen van gene raal Naguib. Troepen hebben alle wegen naar het Abdin-paleis in Cairo afgezet. Men nam gisteravond aan, dat de Koning zich nog in het Ras el Tin-paleis bij Alexan- drië bevindt. Het vertrek van Faroeks particuliere vliegtuig uit Cairo werd verhinderd. Het werd neergeschoten, toen de bestuurder zich niet stoorde aan het verbod om op te stijgen. De prijzen van straatstenen en metselbakstenen zijn thans blijkens een beschikking in de Nederlandse staatscourant vrij. Belgische industrie eist Het R.K. Brusselse blad „Het Volk" noemt onder de vraagstukken, aan wel ker oplossing ook tijdens de komende parlementaire vacantie moet worden gewerkt, de Nederlandse concurrentie op de Belgische markt. In tal van in- distrieën, maar vooral in de kleding-, deken-, papier-, levensmiddelen- en si- garenindustrie, het bouwbedrijf en de houtverwerkende industrie, laat de concurrentie zich voelen. Het grote loonverschil dertig tot veertig procent is één der oorzaken van de Nederlandse concurrentie, maar de tijd is voorbij, dat als tegenmaat regel de Belgische lonen eenvoudig verminderd konden worden. Het voornaamste middel is wel het invoeren van compenserende invoer rechten, vervolgt het blad. Men zegt, dat zulks in strijd met de Benelux zou zijn. Dat is mogelijk voor wat de ge dachte betreft, maar hier zijn de Ne derlanders schuldiger dan wij, aldus het blad, en de verdragen laten een dergelijke maatregel zeker toe. KORT GEDING CONTRA NED. KABELF ABRIEKEN. Polak en Kaufman in het ongelijk gesteld. De president van de Haagse recht bank heeft uitspraak gedaan in het kort geding tussen de firma's Polak te Middelburg en Kaufman in Den Haag tegen de Nederlandse Kabelfabrieken. De firma's Polak en Kaufman had den als eis gesteld, dat de Nederlandse Kabelfabrieken, die een monopolisti sche positie innemen, voorlopig op de oude voet verplicht zouden worden volgens overeenkomst voorraden schroot van bovengenoemde firma's af te nemen. De president heeft in zijn uitspraak de eis der firma's afgewezen. Deze zullen in appèl gaan. Oorkonden te Middelburg uitgereikt. In het Militair Hospitaal te Middel burg zijn Woensdagmorgen door de garnizoenscommandant, maj. J. Potte- boom, aan nabestaanden van vijf in 1940 omgekomen oorlogsslachtoffers oorkonden uitgereikt. Deze waren ge tekend door de minister van Oorlog en Marine. De korte plechtigheid werd na mens het gemeentebestuur bijgewoond door wethouder A. J. Berenpas. VOETJE VOOR VOETJE DOOR VEERE. Boerendansen met carillonbegeleiding. Een mensenmenigte van vele duizenden is Woensdagavond naar Veere, de sprookjesstad, badend in een feërieke verlichting, getrokken om maar niets te missen van een fantastisch schouwspel. Een stroom van extra bussen, tien tallen auto's en duizenden fietsen trok in de avonduren over de Veerseweg naar Veere, waar men voetje voor voetje door de straten liep in diepe be wondering voor het moois, dat het stadje bood. Duizenden waren getuige van de boerendansen, die door „Medioburgum" uit Middelburg werden uit gevoerd met begeleiding van carillonklanken uit de stadhuistoren. beiaard werden begeleid. Dat „Medio" een ovatie in ontvangst had te nemen Alsof het een nimmer weerkerend sprookje gold hebben de bezoekers, die na half elf de terugtocht aanvaardden, omgekeken en nogeens hun bewonde ring geuit voor wat aan schoons in Veere te genieten viel. Donkere wol kenmassa's dreven over het oude stad je en de ranke stadhuistoren en de Grote kerk domineerden in dit prach tige schouwspel. Twee hoogtepunten kende de Veerse dag in de avonduren. De boerendansen en de beiaardbespe ling door de stadsbeiaardier de heer Jan Kwist. Schuifelend door de straat jes genoot men van de sprankelende klanken, die, voortgedreven door de Noordenwind, over het stadje werden uitgestort. Veere was niet langer een dode stad, Veere leefde en beleefde nieuwe roem! De duizenden in en om het plantsoen van de Markt hebben genoten van een viertal boerendansen o.l.v. mej. C. Ver meulen, die door de heer Kwist op de was geen wonder en volop verdiend. Met pianobegeleiding van Jo den Hol lander werd ook de Kleppermars uitge voerd. Van 10 tot 11 uur voerde de heer Kwist een aantal Vlaamse compo sities uit. Hij besloot het concert met het Belgische volkslied. HULDE. Hulde voor de organisatie van de Veerse dag verdienen een aantal on bekende Veerenaars met de burge meester aan het hoofd. Zonder ook maar te vergaderen, zo vertelde jhr de Beer Poortugael, werd het initiatief tot de organisatie van de dag en het aan brengen van de verlichting genomen, Tijdens een bijeenkomst Woensdag middag heeft wethouder S. Kodde dank en hulde gebracht aan de burgemeester en zijn onbekende helpers voor dit schitterende initiatief, dat met zo'n overweldigend succes werd bekroond. In de middaguren vertoefden reeds velen in Veere en vooral op de kade, waar in rijk versierde sjezen door boe rinnen en boeren de ring werd gere den. Het was een schouwspel, dat voor al de vele buitenlanders aantrok. De technische leiding berustte bij de heren P. Brasser en J. Koole Dzn. Aan het slot van de ringrijderij kwam ook de Commissaris der Koningin een kijkje in Veere nemen. Hij kon niet nalaten, samen met zijn vrouw, een rondje in een sjees te rijden. Voor het stadhuis reikte jhr de Beer de prijzen uit. DE UITSLAGEN. De uitslagen luidden: Mooist versierde sjezen: 1. J. Breel; 2. A. Brasser; 3. D. de Bree; 4. J. Mesu; 5. M. Koole. Prijzen voor het ringsteken: 1. A. BrasserMina de Nood 24 r. 2. M. VersluijsJ. de Bree 21 r. 3. A. de VisserM. Duvekot 20 r. 4. L. P. Brassermevr. VosDingemanse 19 r. 5. Joost Breel en echtgenote 19 r. 6. C. de Looff en echtgenote 18 r. 7. Jo Mal- jers en Willy van Strien 17 r.-8. Jac. Louwerse en mej. Kasse 16 r. 9. G. Koppejan en echtgenote 16 r. 10. Jan Duvekot en echtgenote 14 r. 11. P. J. Maljers en echtgenote 14 r. 12. G. Melse en echtgenote 14 r. 13. D. de Bree en echtgenote 14 r. 2. A. Brasser; 3. D. de Bree; 4. J. Mesu; De gisteravond gespeelde voetbal wedstrijd tussen de Pingelaars en Veere eindigde met een 75 overwin ning voor de Pingelaars. Veer van autobus brak. Woensdagmorgen is op de Nieuwe Vlissingseweg bij de Abeele de voor- veer gebroken van een autobus van de N.V. Stoomtram Walcheren, die met Schelde-arbeiders op weg was naar Vlissingen. De chauffeur geraakte de macht over het stuur kwijt, waardoor de bus tegen een hoop stenen reed en beschadigd werd. Door de schok sneu velde een ruit, tengevolge waarvan één der inzittende arbeiders snijwonden op liep. Hij werd ter plaatse verbonden. St. Jansteen trekt met de daad industrie aan. In de Woensdagmiddag gehouden zit ting van de gemeenteraad van St. Jan steen is besloten aan de Confisserie De- bie een crediet van f 65.000 toe te ken nen met als zekerheid voor de gemeen te een eerste hypotheek op alle binnen deze gemeente aan de firma toebeho rende onroerende goederen. Deze hy potheek dient in 10 jaar te worden afge lost en zal een rente hebben van 4Ü pet. De firma Debie zal haar industrie die aan 20 mensen werk zal verschaf fen, vestigen op het terrein van mevr. de wed. C. J. de KerfVereecken. DE BILT ZEGT: Droog weer. Weersverwachtmg geldig tot vanavond Droog weer met wisselende bewol king. Overwegend matige noordelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1