Internationaal Gerechtshof verklaart zich niet bevoegd de zaak te behandelen Drees van op dracht ontheven Fanny moest zich terugtrekken voor de finale 100 meter dames Mossadeq weer premier van Perzië ttA*V* K* Ch-bestuur gaat onver antwoord te werk" k SNIPPER 4 VJ NIEUWS1 Straaljager voerde perfecte nood landing uit PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het Brits-Perzische oliegeschil Anglo-Iraanse oliemaatschappij zal aan wijzing van een arbiter vragen Twee partijen hebben gelijk Zuidelijke delegaties in de oppositie Rotterdams telefoniste vermoord. r\EZE MERKWAARDIGHEID, dat J-y partijen gelijk hebben, komt naar onze mening hieruit voort, dat men bij de socialisten is gaan hinken op twee gedachten. Men wil een nationaal Ka binet vormen, dus een Kabinet waarin ook de vroegere oppositiepartijen zich thuis kunnen voelen en tegelijkertijdwil wen de stembuswinst gehonoreerd krij gen. En dit lijkt ons onmogelijk samen te gaan. Gaat men alleen uit van het doel: een nationaal Kabinet, dan is de houding van de A.R.P. volkomen juist en kan men de weigering van dr Drees ais „te star" betitelen. Gaat men daar entegen uit van de „winstgedachte", aan heeft de heer Voskuil volkomen gelijk. Belgen temden de feeks meesterlijk! 'agina 4 Ivoor ad? :se Beta- :heid van crediet Je moge- Engeland rden ver- iver een 100 mil- iden. Het (leze cre- >te plaats rivoer van norkomen. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammen:- traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administrate 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2229 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 23 JULI 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Temeuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuictema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag:, Zon op 4.48 u., cfnder 20.45 u. Maan op 7.21 u., onder 21.38 u. Hoogwater Donderdag 24 Juli: Vlissingen: 3.29 u. 2.00 m., 15.39 u. 1.92 m. Terneuzen: 3.58 u. 2.17 m., 16.08 u. 2.09 m. Wemeldinge: 5.14 u. 1.75 m„ 17.29 u. 1.60 m. Zierikzee: 5.03 u. 1.48 m., 17.11 u. 1.33 m. Het Internationaal Gerechtshof heeft zich niet bevoegd verklaard het Anglo-Iraanse oliegeschil te behandelen. Van de veertien rechters van het Hof waren vijf het niet met dit oordeel eens. Dit is gistermiddag medegedeeld door de vice president J. G. Guerrero tijdens een openbare zitting van het Hof in de grote zaal van het Vredespaleis in Den Haag. Door het besluit zijn ook de indertijd door het Hof voorlopig aangegeven maatregelen vervallen. llllllllllllllll SB:! AFGESPRONGEN" heette gisteren het hoofdartikel van „Trouw' terwijl „Het Vrije Volk" met een hoofdartikel kwam getiteld „Ongerijm de eisen". Op het ogenblik dat dr Brums Slot zijn artikel senreef wist hij nog niet, dat dat „afspringen" zo defi nitief zou zijn, dat formateur Drees zijn opdracht moest teruggeven. En even zeer tastte de heer Voskuil nog in het duister toen hij zijn artikel schreef over de verhoudingen tussen de A.R. Ka merfractie en het C.N.V., anders was hem niet de zin uit de pen gegleden, dat men in het C.N.V. niets zal begrij pen van de weigering van de A.K.P. Uit de verklaring van de heer Ruppert is gebleken, dat men het daar wel de gelijk begrijpt! En dat men volkomen accuord gaat met die weigering. Hoe dit ook zij, wij menen er goed aan te doen deze beide hoofdartikelen eens naast elkaar te leggen. Omdat men dan tot de merkwaardige conclusie komt dat beide partijen het gelijk aan hun zijde hebben. Allereerst dan het artikel van Trouw. Dr Bruins Slot schrijft hierin o.m.: „De Anti-Revolutionnairen hebben zich op het standpunt gesteld, dat in de binnenlandse politiek in de ko mende jaren het sociaal-economisch vraagstuk van overwegende beteke nis is. Op dit punt had zich de A.R.- critiek op het regeringsbeleid in het verleden voor een belangrijk deel toegespitst. En daarom waren zij van mening, dat aan hun meedoen aan het bewind voor de komende jaren noodzakelijk verbonden moest zijn dat een Anti-Revolutionnair in de keuken van die sociaal-economische politiek als volwaardig kok aanwezig zou zijn. Die keuken wordt in feite gevormd door de departementen van Economi sche Zaken, van Sociale Zaken en van Financiën. Hier ergens moest, naar de mening der Anti-Revolution nairen, plaats zijn voor één hunner. En daarbij ging hun voorkeur uit naar Sociale Zaken. Aan deze wens kon dr Drees niet voldoen". En zie nu wat de heer Voskuil hier tegen in brengt. Hij zegt o.a.: „De overwinning van de P.v.d.A. en daartegenover de nederlaag van de A.R. Partij en van de K.V.P. be tekenen, dat een voortzetting van het beleid der P.v.d.A. door de kiezers verlangd wordt. Dat in dit verlangen het accent ligt op het sociale beleid, behoeft geen betoog. Men behoeft zich maar te herinneren, hoe de anti- revolutionnaire verkiezingscampagne tekeer is gegaan juist tegen het so ciale beleid van de P.v.d.A.-ministers Het klinkende antwoord van de kiezers op deze propaganda was de overwinning van de P.v.d.A. De overdracht van de portefeuille van Sociale Zaken, uitgerekend aan een anti-revolutionnair, zou met de uit spraak van de stembus dan ook vol komen in strijd zijn geweest. Dat de formateur op deze eis neen heeft ge zegd, spreekt vanzelf. Wij zijn er van overtuigd, dat ook in de kringen der anti-revolutionnairen zeer velen het zo zullen verstaan". Noch in het meerderheidsoordeel van het Hof, noch in de individuele ver klaring van één der rechters werd met een enkel woord op de eigenlijke zaak ingegaan. Het oordeel van het Hof was slechts een juridische interpretatie van de Anglo-Iraanse overeenkomst en de Iraanse verklaring en het gaf op geen enkele wijze aan, of Engeland in zijn recht was met betrekking tot de eigen lijke zaak. HERNIEUWD BEROEP. Een zegsman van de Anglo-Iraanse Oliemaatschappij heeft medegedeeld, dat de maatschappij onmiddellijk een hernieuwd beroep op het Hof zal doen voor het aanwijzen van een arbiter in het oliegeschil. De democratische partijconventie in Chicago. De nationale democratische partij conventie is Dinsdag te Chicago in een atmosfeer van grote spanning voortge zet. Achter de schermen werd gepoogd de opstandige zuidelijke vertegenwoor digers ertoe te krijgen de conventie niet te verlaten en een scheuring in het democratische kamp te vermijden. De oorzaak der moeilijkheden is het vraagstuk van de burgerrechten der Negers. De delegaties van tenminste vijf zuidelijke staten hebben gedreigd hierom de conventie te zullen verlaten. De conventie heeft besloten, dat alle delegaties een belofte van trouw moe ten afleggen aan de candidaat, die bij meerderheid van stemmen wordt aan gewezen voor de strijd om het presi dentschap; hiertegen verzetten de zui delijke delegaties zich. Vice-president Alben Barkley heeft zich als democratisch candidaat voor het presidentschap teruggetrokken. Hij deelde mee, dat zijn maatschappij zal voortgaan haar aanspraken te doen gelden op elke wijze, die haar nog open staat. Inmiddels handhaaft zij haar aanspraken op alle ruwe olie en olie producten uit haar concessiegebied in Iran en gaat zij verder alle noodzake lijke stappen te ondernemen om haar belangen in deze olie te beschermen. DE KABINETSFORMATIE. Het Kabinet der Koningin deelt mede: „Dr W. Drees heeft aan H. M. de Ko ningin verzocht hem te ontheffen van de opdracht tot het vormen van een Kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te ge nieten. De Koningin heeft het verzoek ingewilligd". De heer Ruppert deelt mening der A.R. Tweede Kamerfractie. Naar aanleiding van in de pers ver schenen berichten als zouden verschil len van inzicht bestaan tussen het C.N.V. en de A.R. Tweede Kamerfrac tie heeft de heer M. Ruppert als lid der A.R. Partij als zijn persoonlijk oor deel te kennen gegeven de bezwaren van A.R.-zijde te delen met betrekking tot het zitting nemen in het nieuwe Kabinet. De geringe invloed, welke aan de prot.-christelijke groep op het sociaal- economisch beleid der regering was toegedacht, maakte deelneming niet mogelijk. Voorts zouden zeker niet onder alle omstandigheden steeds drie mensen uit de vakbeweging moeten worden opge nomen in het Kabinet, maar onder de huidige omstandigheden heeft het op nemen van een man uit één der drie richtingen consequenties voor de beide andere richtingen. Achttien leden van de volkspolitie naar West-Berlijn. Maandag hebben achttien leden van de Oostduitse volkspolitie de wijk ge nomen naar West-Berlijn. Dit is tot dusver het grootste aantal, dat zich op één dag bij de West-Berlijnse politie heeft gemeld. Politie op zoek naar dader. Maandagmiddag kwam aan het poli tiebureau Bergsingel te Rotterdam een opgewonden vrouw vertellen, dat zij haar 22-jarige zuster, de telefoniste A. G. B„ dood in de achterkamer van haar woning aan de Willebrordusstraat had aangetroffen. De moeder en een zuster van het meisje, die in het zelfde huis wonen, waren met vacantie. De politie vond het stoffelijk over schot met zware verwondingen aan hoofd en lichaam, die op een geweld dadige dood wezen. Het omvergewor pen huisraad wees erop, dat aan de moord een worsteling is vooraf ge gaan. Aanstonds stelde de recherche een uitgebreid onderzoek in, met mede werking van de technische opsporings dienst. De moord moet gepleegd zijn op Zondagmiddag tussen 13 en 18 uur. Voorzover men heeft kunnen nagaan kampeerde het slachtoffer Zondag j.l. op Duinrell bij Wassenaar. Zij is daar al vroeg vertrokken, zodat ze om een uur al thuis geweest moet zijn, kenne lijk om bezoek te ontvangen. Uit de situatie in de woning bleek, dat er li monade is gedronken en bonbons zijn gegeten. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. DE OLYMPISCHE SPELEN. Onze langenoot Saat met ere uitgeschakeld. Wat velen de laatste dagen gevoeld hadden, is Dinsdag werkelijkheid ge worden. Fanny Blankers, die zich reeds enkele dagen niet fit voelde, bleek Dinsdag temperatuurverhoging te hebben. Zij klaagde over een karbonkel, voorts had zij opgezette lympheklieren en men vreesde bovendien voor een darminfectie. Jan Blankers besloot daarom, dat Fanny niet zou starten in de eerste halve eindstrijd 100 meter dames. Men hoopt door haar in bed te hou den en haar volkomen rust te geven, dat zij vandaag in zoverre hersteld zal zijn, dat zij r zal kunnen starten op de 80 meter horden. In deze halve finale 100 meter zou onze landgenote haar Australische ri vale, Marjorie Jackson, hebben ont moet, die zich overwegend de sterkste toonde en niet eens uitliep. Dat was niet bepaald verstandig, want zij zou de kans hebben gehad het wereldre cord van 11.5 sec. van Helen Stephens en Fanny te verbeteren. Nu evenaarde zij het wereldrecord en tevens het Olympisch record. SAAT UITGESCHAKELD. Onze landgenoot Saat kwam gisteren uit op de 200 m. In de eerste serie startte hij uitstekend en wist zijn te genstanders te slaan. Hij noteerde een tijd van 22 sec. In de tweede ronde lag Saat, die op de binnenbaan liep, tot Afgetreden premier naar Bagdad uitgeweken? De Perzische Tweede Kamer heeft zich uitgesproken voor de herbenoeming van Mossadeq als premier. Er waren geen tegenstemmers, Mossadeq was de enige candidaat. Hij is bereid een Kabinet te vormen. De Sjah heeft Mossadeq tot premier benoemd. Een woordvoerder van de Perzische ambassade te Bagdad heeft verklaard, dat de afgetreden Perzische premier Filantroop schonk vier millioen weg De 79-jarige filantroop Claud Foster uit Cleveland en Ohio, heeft Maandagavond bijna vier millioen dollar weggegeven en meegedeeld dat hij zich in een huis van vier kamers zal terugtrekken. Het geld gaat voor het grootste deel naar 15 zie kenhuizen en weeshuizen te Cleveland. 33 Labourparlementsleden hebben een motie ondertekend, waarin het La gerhuis wordt verzocht de arrestatie van Zuidafrikaanse vakverenigingslei- dërs te beschouwen als „een opzette lijke poging om de vakverenigingen en de politieke vrijheid in Zuid-Afrika te ondermijnen". ACTIE-COMITE SPREEKT ZICH UIT. Ledenvergadering en spreekrecht geëist. NAAR ONS GEVOELEN is tegen geen van beide redeneringen veel in te brengen. De anti's hebben volko men gelijk als zij zeggen: „Jullie willen dat wij uit de oppositie komen, goed! Maar accepteer ons dan ook als vol waardige partner. Als de christelijke partijen vier zetels toegewezen krijgen, dan moet er toch minstens één sleutel positie bij zijn op sociaal-economisch gebied. Als dat niet zo is worden we een bijwagen van de Rooms-rode coa litie en betekent ons meedoen een vol ledige capitulatie voor het door ons zo scherp bestreden beleid in de sociaal- economische sector!" Als de heer Voskuil het echter zo stelt, dat de christelijke partijen juist door hun houding ten opzichte van het sociaal-economische vraagstuk verlie zen geleden hebben, dus dat het toch al te gek zou zijn als zij nu uitgespro ken het departement van Sociale Za ken te beheren krijgen, kan men hem evenmin ongelijk geven. Hoe onprettig of dit geluid ook klinken mag, het is een niet te ontkennen waarheid. En dat de socialisten derhalve de A.R.-eisen als „ongerijmd" betitelen kan men hen niet kwalijk nemen! Om uit de impasse te geraken lijkt net ons daarom juist, dat de P.v.dA, Het comité van belangen der A.V.R.O.-leden heeft in een communiqué als zijn mening uitgesproken, „dat door het dage lijks en algemeen bestuur van de A.V.R.O. op onverantwoordelijke wijze wordt beschikt over de gel den van de luisteraars". Maandag werd in de A.V.R.O.- studio een langdurige bespreking ge houden tussen dit actiecomité en de voorzitter en secretaris van het A.V.R.O.-bestuur, de heren G. de Actie voor de Clercq en J. Corver. De heer De Clercq vertelde toen desgevraagd, dat deze besprekingen geen aanleiding gaven tot mededelingen. Van de zijde van het comité werden echter gisteren wel mededelingen verstrekt en wel in de vorm van het reeds genoemde Arj Volgens het Columbiaanse regerings blad „El Siglo" hebben eenheden van het leger in het gebied van de rivier de Cimitarra 35 bandieten gedood, al len leden van de bende, die enige da gen geleden 20 Columbiaanse militai ren heeft gedood. Koning Faroek heeft Dinsdagmiddag de lijst van mi nisters van de nieuwe regering-Hilaly goedgekeurd. Op het achterdek van het door brand geteisterde Noorse vrachtschip „Black Gull" heeft men Dinsdag de verkoolde resten van drie van de vier vermiste leden van de be manning gevonden. De secretaris generaal van de Australische commu nistische partij, Sharkney, zal eind Juli om „gezondheidsredenen" naar de Sowjet-Unie vertrekken. 72 nog in Nederland gevangen gehouden Duitse oorlogsmisdadigers moeten volgens de Duitse liberale partij voor gratie in aanmerking komen. Te Midlaren is gearresteerd J. F. uit Assen, die de laatste maanden in de noordelijke pro vincies tal van zakenlieden heeft opge licht door grote opdrachten te verstrek ken, maar daarna nooit iets van zich liet horen. zich eerst in ernst gaat afvragen: „Wat willen we?" Als het hun ernst is te streven naar een werkelijk nationaal Kabinet, dan zullen ze de winstgedach- te moeten loslaten en de christelijke partijen (met of zonder V.V.D.) tot een der sociaal-economische sleutelposities moeten toelaten. Willen ze dat niet, dan zullen ze met een socialistisch pro gram moeten komen en op basis daar van trachten een of meer regerings partners te vinden. En aangezien dit laatste vrijwel onmogelijk is, zal men het eerste moeten kiezen ofin de oppositie moeten gaan. Het laatste zou den we betreuren. Als het falen van dr Drees er toe leidt dat men werkelijk serieus het eerste wil gaan kiezen, dan heeft de thans afgesloten periode toch nog een verheugend resultaat opge- leverdi communique. Als voorzitter van het comité blijkt op te treden de heer ir A. Ruis te Bilthoven, die in 1950 nauw betrok ken is geweest bij de indiening der voorstellen tot statutenwijziging, waarover nimmer meer iets werd ge hoord. Deze zaak is niet verder geko men dan de instelling van een com missie en een interimrapport. Het co mité vindt dit al een bewijs, dat het A.V.R.O.-bestuur zich weinig gelegen laat liggen aan de wensen, die uit de boezem der leden voortkomen. De te Maastricht gehouden vergadering (waarin de heer Vogt zich verwijder de) wordt op grond van artikel 13 der statuten niet geldig genoemd. De heer De Clercq weigerde antwoord te geven op de vraag, wat men nu eigenlijk over de heer Vogt verzwijgt en waar om men niet ingaat op diens uitda ging alle feiten te noemen. De heer De Clercq wilde hierover eerst het dagelijks bestuur raadplegen. LEDENVERGADERING GEËIST Op grond van de beantwoording van vele vragen door het comité gesteld en de vele ongevraagde inlichtingen, die het hereiken, heeft het comité de eis gesteld, dat de A.V.R.O. op korte termijn een buitengewone algemene ledenvergadering in het centrum van het land zal houden, waarin alle leden recht van toegang, spreken en stemmen krijgen, opdat de leden ge legenheid hebben zich uit te spreken over het beleid van het algemeen be stuur van de A.V.R.O. Tevens heeft het comité de eis gesteld zijn stand punt voor de A.V.R.O.-microfoon te mogen uiteen zetten. Omtrent de twee laatste eisen deel de aldus het communiqué de heer De Clercq mede, dat hij eerst overleg moest plegen met de andere leden van het dagelijks bestuur. Hij bood hierop een tweede bespreking aan, thans met het volledige dagelijks bestuur van de A.V.R.O. Het comité heeft die aanbieding aanvaard. Deze tweede bespreking zal op Dinsdag 29 Juli te Hilversum worden gehouden. Het comité verwacht na de bespre king van 29 Juli nadere mededelin gen te kunnen verstrekken over „han gende kwesties". FELLE BRAND BIJ GOUDSE ZAKKENHANDEL. Een half millioen schade. Gistermiddag is door onbekende oor zaak een felle brand uitgebroken op de opslagzolder van de firma J. G. de Jong en Zonen aan de Verlorenkost te Gouda. In het gebouw lagen opgesla gen 700.000 jute zakken, waarvan 80 pet nieuw. Geweldige steekvlammen schoten over de straat en schroeiden de verf van de huizen aan de overzijde, die er 15 meter vandaan stonden. In het pand stonden 45 machines voor het naaien en stoppen van zakken, die ern stig werden beschadigd. De totale scha de wordt geraamd op een half millioen. Ghavam es Soeltaneh in Bagdad is aan gekomen. Dinsdagmorgen zijn de lijken van 48 bij de onlusten van Maandag om het leven gekomen personen naar het par lementsgebouw gebracht. Het nationale front zal voor deze doden een speciaal erekerkhof vragen. ORANGE TREFT VOOR BEREIDINGEN. Het bezoek van Koningin Juliana. Orange treft reeds voorbereidingen voor het bezoek, dat Koningin Juli ana er, behoudens verhindering in verband met de Kabinetsformatie, aanstaande week zal brengen. Vol gens het opgestelde programma zal de Koningin Dinsdag 29 Juli te 16.38 uur in het station van Orange aan komen en daar door de burgemees ter, de prefect van het departement Vaucluse en volksvertegenwoordi gers worden verwelkomd. Na een ontvangst op het stadhuis zal de Ko ningin zich naar de heuvel begeven, welke het stadsbeeld beheerst om er de overblijfselen van het kasteel, de ,wieg" der Oranjes te bezichtigen. Er zal een eik worden geplant ter herinnering aan dit bezoek. 20 m. voor het einde op de tweede plaats, doch door een betere finish wist Pinto nog juist tweede te worden. Daardoor werd Saat met ere uitgescha keld. De Nederlandse twee zonder stuur man (Triton) ondervonden bij de twee de herkansing de terugslag van de zware race van de vorige dag, waarin de roeiers zich tot het uiterste gegeven hadden tegen de sterke Engelse ploeg. Helaas werden alle Nederlandse roeiers uitgeschakeld. Bij de zeilwedstrijden van de derde dag werden redelijke Nederlandse re sultaten in de Drakenklasse en bij de Finnjollen geboekt. Nederland plaatste zich als vijfde. Denemarken ligt aan de kop. Frankrijk en Engeland hebben be sloten het embargo op wapenleveran ties aan Spanje op te heffen. De ophef fing zou beperkt zijn en geen betrek king hebben op wapens, die onontbeer lijk worden geacht voor de nationale verdediging. DIT JAAR BEVREDIGENDE OESTERBROEDVAL. De oesterbroedval, die voor de Zeeuwse oesterkweker van groot be lang is, omdat daarvan volgend jaar de zaaioesters weer moeten dienen om de oestereultuur gaande te houden, treft dit jaar buitengewoon goed weer. Microscopische onderzoekingen op de collecteurs toonden reeds aan, dat de broedval bevredigend was, geheel overeenkomstig de verwachtingen en de waarnemingen van dr Korringa, de bioloog van het Instituut voor Visserij- onderzoek te Bergen op Zoom. In de uit de Ooster-Schelde genomen watermonsters zijn nog talrijke grote re en kleinere larven te zien en de temperatuur van het water is nog steeds gunstig. Doordat deze tempera tuur tengevolge van het koelere weer enkele graden lager werd, is het gevaar voor schelpziekte (polydora) tijdelijk afgewend, daar eerst bij een tempera tuur van 22 graden de schelpziekte ac tief wordt. Piloot Groenendijk voor de tweede maal aan de dood ontsnapt. Reserve-sergeant vlieger C. Groenendijk uit 's-Gravenhage, die nog geen twee weken geleden ternauwernood het leven eraf bracht bij een vliegtuig botsing boven Baam door per uitschietbare stoel zijn Gloster „Meteor te verlaten, is gistermiddag weer aan de dood ontsnapt. Toen hij tegen half vijf wilde landen pillar Club". Van deze club wordt elke met een Gloster „Meteor" op de vlieg-1 piloot op de gehele wereld^ lid, wan- basis Soesterberg, bleek het landings gestel van het toestel niet goed te func- tionneren. Met grote tegenwoordigheid van geest wierp Groenendijk midden op het vliegveld één der reserve-tanks af om brand te voorkomen. Na een grote boog beschreven te hebben met de „Meteor" voerde hij met het toestel een perfecte buiklanding uit op de crash- strip. Ademloos hebben honderden toe schouwers langs de weg en het perso neel op het vliegveld toegezien. In een enorme stof- en rookwolk bleef de „Meteor" liggen. De mannen van de vliegveldbrand weer waren onmiddellijk ter plaatse. Tegen hen zei Groenendijk, terwijl hij uit zijn gehavend toestel klom: „Ver roest, dat is de tweede keer". De Glos ter „Meteor" is door midden gebroken. Juist dezer dagen is Groenendijk lid geworden van de 30-jaar oude „Cater- neer hjj van een parachute of uitschiet bare stoel heeft gebruik gemaakt. Eén dode bij ongeluk met zolderschuit. Grote consternatie werd gistermor gen bij de brug over de Rotterdamse spoorweghaven verwekt, doordat plot seling een boot scheen om te slaan en de twee opvarenden te water geraakten van een hoog met hout opgeladen zol derschuit. Plotseling maakte de deklading zich los en gleed in het water, de schipper meesleurend. Deze had het geluk mid den tussen het hout terecht te komen, waardoor hij zich drijvende kon hou den. De roerganger echter gleed van het schip af in het water en kwam niet meer boven. Zijn lijk is later door de rivierpolitie geborgen. DE VIERDAAGSE. Eerste dag was een zwaar begin. De eerste dag van de 36e Vierdaagse is voor de 9824 deelnemers, die Dins dagmorgen aan de start verschenen, een zware dag geworden. Weliswaar werden de eerste kilometers in vlot tempo afgelegd, maar toen omstreeks 7 uur de zon doorkwam, begon de tem peratuur snel te stijgen en het duurde niet lang, of de medische dienst kreeg vele blaren te verzorgen. In het bij zonder het laatste traject over de dijk van Oosterhout naar Nijmegen eiste slachtoffers. Voor velen waren deze laatste kilometers te machtig. Blaren en moeheid deden zich sterk gelden, terwijl ook verscheidene wandelaars door de hitte werden bevangen. In to taal hebben op de eerste dag 44 deel nemers opgegeven. Daders van roofoverval op Rotterdamse hazardspelers gearresteerd. In verband met de overval tijdens hazardspel op de Walenburgerweg te Rotterdam is door de recherche aange houden de 32-jarige binnenhuisarchi tect A. M. H. van G., een bekend gok ker uit Haagse kringen. Bovendien zijn nog twee andere personen die aan de overval deelnamen, gearresteerd. Naar de vierde dader wordt nog gezocht. Zes en vier jaar wegens doodslag op baby. Conform de eis heeft de rechtbank te Amsterdam de 32-jarige kleermaker J. H. uit Amsterdam veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek en zijn 28- jarige buurvrouw H, W. B.D. tot vier jaar met aftrek. Veertien dagen geleden hebben zij terecht gestaan onder beschul diging van mededaderschap aan doodslag op een enkele uren oude baby. De dood van de baby is lange tijd geheim ge bleven. De vrouwelijke verdachte heeft het geheim tenslotte echter niet onder zich kunnen houden. De Wereldgezondheidsorganisatie heeft de leider van de afdeling hygiëne van de gemeentelijke geneeskundige en ge zondheidsdienst te Rotterdam, tevens quarantaine-arts, dr. J. W. Tesch, uit genodigd gedurende een jaar op te tre den als „public health adviser" van de Het provinciebestuur van Oost- Vlaanderen bood gisteren in het kader van het veertiendaagse vlagvertoon een toneelavond aan in de Schouwburg te Middelburg. Het Nationaal Toneel van België kwam op de planken met Shakespeare's blijspel „De getemde feeks" en het dient gezegd: deze Bel gen hadden nauwelijks een beter stuk kunnen kiezen. Regisseur Maurits Bal- foort heeft er zo'n dolle comedie van gemaakt, dat het gelach soms de spe lers overstemde. Shakespeare is een man geweest met een diepe kijk op het leven, maar altijd heeft hij de ernst weten te verzachten met een weldadi ge humor. In dit stuk tekent hij de ver houding tussen man en vrouw in het huwelijk, waarbij hij de vrouw een dienende, gehoorzamende rol toebe deelt (hij leefde dan ook ver voor het begin van de vrouwenemancipatie!). De manier echter waarop hij deze le vensles gestalte heeft gegeven is zo ko misch, dat niemand er bezwaar tegen kan maken. En juist dat humoristische lag de Belgen volkomen. Weliswaar werd er gespeeld in een vertaling van Dr L. A. J. Burgersdijk, maar af en toe ging het er zo sappig Vlaams toe, dat de toeschouwer meer geneigd was te geloven, dat het spel in Vlaanderen speelde dan in Italië. Men denke slechts aan de manier, waarop de be dienden van Petruccio over het toneel dartelden! Aan het einde van de voorstelling overhandigde de Commissaris der Ko ningin bloemen aan de medespeelsters. Vooral „de feeks", Gella Allaert, ver diende die hulde ten volle. Naar ons gevoelen had Marcel Cauwenberg die de rol van Petruccio speelde, ook wel een bouquet verdiend, want hij was veruit de beste! DIEFSTAL TE VLISSINGEN. In een consumptietent op de Boule vard te Vlissingen is een ruit inge drukt. Er werden geringe hoeveelheden drop, pepermunt en suikerwerk weg genomen. De dader is nog niet gevon den. Oude man te Vlissingen dood in bed gevonden. Doordat leveranciers al een paar da gen geen antwoord hadden gekregen op hun bellen en zij een vreemde lucht roken uit een woning op de Koude- kerkseweg te Vlissingen, werd de poli tie gewaarschuwd. Deze forceerde het slot van de voordeur en vond de be woner van het pand, de 76-jarige J., dood in bed. Het onderzoek van de po litie en een arts heeft uitgewezen, dat van misdaad geen sprake is. The Frickley Colliery Band komt naar Middelburg. The Frickley Colliery Band, die Vrij dag a.s. naar Middelburg komt, zal om 3 uur op de Markt arriveren. Om half vier is er een officiële ontvangst door het gemeentebestuur. Bij gunstig weer zal het orkest, direct na aankomst en voor de ontvangst, enkele nummers spelen op de buitenhof van het Stad huis. Het concert, dat 's avonds in de Concert- en Gehoorzaal wordt gegeven, begint om 8 uur. Het concert te Mid delburg is het eerste van een reeks, die in Nederland gegeven wordt. Op het programma staan verschillen de bekende nummers, zoals de ouver ture „De barbier van Sevilla" van Ros sini. Voorts een piston- en een tuba solo. De kampioen trombonist van En geland, Frank Wesson, zal hierbij op treden. DE BILT ZEGT: Iets minder warm. Droog weer met wisselende bewol king. Overwegend matige noordweste lijke tot noordelijke wind. Iets minder warm.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1