a.r. nemen geen zitting in kabinet het Aardbeving in üalifornië „Oost Vlaanderen" feestte gisteren in Middelburg Vierde industrienai te Ooes overgedragen Premier Ghavam afgetreden k SNIPPER NIEUWS' Landbouwdeskundigen bespraken de Benelux-moeilijkheden PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Sociale Zaken" werd niet toegestaan Wel kopstukken van N*V*V* en K+A*B* op belangrijke posten, maar geen C*N*V*-er Democratische partijconven- tie begonnen Drie-dek vrachtvliegtuig ontworpen, Veiligheidsprogramma's geen bedreiging van binnenlandse economie. „Oost Vlaanderen vlagt" begroette 10.000e bezoeker Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad' Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammen:' traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2228 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE DINSDAG 22 JULI 1952 Directeur: JACQ DE SMIÏ Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.47 u., onder 20.46 u. Maan op 6.08, u., onder 21.27 u. Hoogwater Woensdag 23 Juli: Vlissingen: 2.56 u. 1.97 m., 15.07 u. 1.91 m. Terneuzen: 3.25 u. 2.16 m., 15.38 u. 2.08 m. Wemeldinge: 4.41 u. 1.72 m., 16.58 u. 1.59 m. Zierikzee: 4.30 u. 1.45 m., 16.43 u. 1.32 m. trmus en [innaar; m C. J. :ijke en ian ing luis (Van onze parlementaire redacteur). Gistermorgen heeft dr Drees medegedeeld, dat zijn besprekingen met de A.K. tenslotte een negatief resultaat hebben opgeleverd. „Ik sta op het stand punt, dat ik niet verder kan", zo verzuchtte de somber gestemde Kabinets formateur. Vanmorgen om half elf heeft hij een onderhoud met de heren Donker, Romme en Tilanus om de gevolgen van de houding der A.R. te be spreken. Hoewel hij waardering had voor het overleg met dr Schouten, moest dr Drees tot zijn leedwezen constateren, dat er geen overeenstemming is te bereiken, daar er tegenstellingen zijn gerezen, die niet te overbruggen zijn. Maar de A.R. blijven erop De formateur vertelde, dat de A.R. «erst gevraagd hebben Sociale Zaken «n Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen of Binnenlandse Zaken. Daartegen heeft dr Drees bezwaar gemaakt. Daar na heeft h(j aanvankelijk mondeling besproken de mogelijkheid, dat de A.R. aangeboden zou worden Buitenlandse Zaken en Justitie. Tenslotte is Zater dag j.l. een voorstel uitgegaan om Ju- gtitie en Verkeer en Waterstaat aan de A.R. aan te bieden. In haar vergade ring heeft de A.R. Tweede Kamerfrac tie (ook de Eerste Kamerleden Anema en Rip waren aanwezig) dit voorstel eenstemmig van de hand gewezen. Dr Drees was van mening, dat het hier twee volledige en belangrijke departe menten betreft. Ook het feit, dat er vier departementen worden aangebo den aan de A.R. en de C.H. vond de formateur alleszins redelijk. A.R. BLIJVEN STAAN OP SOC. ZAKEN. In zijn laatste antwoord heeft dr Schouten, aldus de heer Drees, dit toe Het gebied van San Francisco tot ten Zuiden van Los Angeles is in de nacht van Zondag op Maandag door een serie aardschokken geteisterd. Er zijn ten minste 12 doden te betreuren, terwijl het stadje Tehachapi (3000 inwoners) vrijwel met de grond werd gelijk ge maakt. Eige schokken hielden een kwartier aan. De eerste schok werd te Los An geles waargenomen. Alarminstallaties tegen inbrekers traden in werking, winkelruiten braken en bovengrondse kabels werden vernield, terwijl de in woners in nachtgewaad huizen en ho tels in allerijl verlieten. Na de eerste schok, die drie minuten duurde, volg den binnen een half uur nog vijf schok ken. In enige wijken werd een voort durende trilling waargenomen. De spoorwegverbinding tussen Teha chapi en Bakersfield is verbroken, doordat tenminste één tunnel op het traject is ingestort. De hoofdweg van Los Angeles naar San Francisco is door bomen versperd. gegeven staan, dat zij ook één van de sociaaf- economische departementen moeten beheren. En speciaal laten zij het oog vallen op Sociale Zaken. Verkeer en Waterstaat achten zij te weinig bij het sociaal-economisch vraagstuk betrok ken, ook al zit het hoofd van dit de partement in de Raad voor Economi sche Aangelegenheden uit de Minister raad. Er zijn, zo vervolgde de formateur, enige bedenkingen gemaakt tegen de samenstelling van het Kabinet. Hoewel er nog geen personen zijn uitgenodigd, was er toch wel gedacht aan de be zetting van bepaalde posten. N.V.V.-ER OP SOC. ZAKEN. Van principieel belang is het, dat de A.R. bezwaar maakten tegen het feit, dat een vooraanstaand man van het N.V.V. Sociale Zaken zou beheren. Waarom geen vertegenwoordiger van de werknemersorganisaties in het Ka binet? zo vroeg dr Drees. Daartegen kan geen principieel bezwaar bestaan. In andere landen gebeurt dit al lang. En in het demissionnaire Kabinet zit wel een afgevaardigde van de werk geversorganisaties. Wél verklaarde dr Drees, dat dr Schouten nooit heeft be weerd hier bezwaar tegen te hebben, maar deze vond het onjuist om op dit moment een N.V.V.-er op Sociale Za ken te zetten. Tevens lag het in de bedoeling om een vertegenwoordiger van de K.A.B. in het Kabinet op te nemen. De tegen stelling was dus niet te overbruggen. De fractie der P.v.d.A. staat op het standpunt, aldus dr Drees, dat zij niets extra's vraagt, dat zij geneigd is mee te werken aan een Kabinet op brede basis, maar dat zij geen afstand wenst te doen van een departement, hetwelk zij thans beheert. COMMENTAAR. Tot zover de verklaring van de Ka binetsformateur. Hij zal er dus niet in slagen om een vier-partij en-Kabinet samen te stellen. Wij achten de hou ding van de A.R. begrijpelijk. De in vloed van de A.R. op het sociaal-econo mische beleid werd o.m. door de hou ding der socialisten tot practisch nul gereduceerd. In de Raad voor Econo mische Aangelegenheden zouden vol gens de plannen van dr Drees de vol gende socialisten zitting hebben: de minister-president (als voorzitter), de ministers van Financiën en Sociale Za ken, terwijl ook Landbouw en Weder opbouw een rol in deze Raad spelen. De K.V.P. zou in ieder geval haar mi nister van Economische Zaken mogen leveren. En de A.R. konden dan de be windsman van Verkeer en Waterstaat een kans geven om zijn stem te laten horen. Hoewel dit departement niet onbe langrijk is, is het duidelijk, dat de A.R. onmogelijk een aandeel konden hebben in de voorbereiding en de besluitvor ming van sociaal-economische kwes ties. Het prot. chr. volksdeel is helaas verdeeld, maar het is een belangrijk volksdeel, dat een wijdvertakte sociaal- economische organisatie heeft. Het gaat niet aan om voor het C.N.V. geen goede plaats in het Kabinet in te ruimen, als de tweede voorzitter van het N.V.V., Suurhoff, op Sociale Zaken zou moeten komen en de voorzitter van de K.A.B., de Bruijn, zich zou gaan belasten met de P.B.O. FIJNGEMALEN. Het bezwaar der A.R. is dan ook niet gericht tegen het feit, dat de vakbe weging een plaats krijgt in het Kabi net, maar wel, dat het C.N.V. op deze wijze wordt fijngemalen tussen de twee andere vakorganisaties en het Kabinet, Onze vakbeweging is nu eenmaal ge baseerd op het drie-zuilen-systeem. In dien dr Drees meent in de onmogelijk heid te verkeren drie vakverenigings zetels in zijn Kabinet te creëren, dan had hij o.i. minder star moeten vast houden aan de twee topfiguren uit de katholieke en neutrale vakorganisaties. Uit niets is gebleken, dat hij op dit punt tegemoetkomingen wenste te doen. Daarom is het begrijpelijk, dat dr Schouten zich niet op dood spoor heeft laten rangeren op het punt, dat de ko mende vier jaren ongetwijfeld in het brandpunt van de belangstelling zal staan. Hilaly Pasja vormt nieuw Egyptisch Kabinet. Naguib Hilaly Pasja, die drie weken geleden door Sirry Pasja als premier van Egypte werd opgevolgd, heeft Maandagavond een nieuwe Egyptische regering gevormd, welke de meeste van de leden van zijn vorige Kabinet om vat. Het nieuwe Kabinet, dat geheel uit onafhankelijken bestaat, is het vijfde sedert de ongeregeldheden op zwarte Zaterdag" in Cairo in Januari van dit jaar en het tweede in deze maand. De conventie van de Amerikaanse democratische partij is Maandag om zes uur Nederlandse tijd in Chicago ge opend. Nadat de partijvoorzitter Frank Mc Kinney om stilte verzocht had, begon de bijeenkomst met een trompetfan fare. De democraten, die de fouten, die de republikeinen h.i. op hun conventie hebben gemaakt, willen vermijden, hebben alle afgevaardigden op het hart gedrukt zich waardig te gedragen. Op iedere stoel lag een papier, waarop te lezen was: „U zult op het televisie scherm te zien zijn. 140.000.000 ogen slaan u gade". Gouverneur Stevenson van Illinois, de staat waarin de conventie wordt ge houden, sprak een welkomstwoord. Hij werd luide toegejuicht. Na Stevenson voerde Senator Paul Douglas uit Illinois het woord, die zijn rede grotendeels wijdde aan de verde diging van de Korea-politiek van Tru man en een aanval op de republikeinen wegens hun critiek op deze politiek. Enorme belangstelling voor reuzenparade en vendelzwaalen. Middelburg kon gisteren een stad in Oost Vlaanderen zijn geweest. De Bel- doorgedrongen en duizenden Middelburgers en Belgen stonden gistermiddag gische nationale feestdag met zijn feestrumoer was tot de Zeeuwse hoofdstad op de zonovergoten Markt om te genieten van de folklore uit Oost Vlaanderen. Twee reuzen met een „reuzentrein" van kinderen, vendelzwaaiers en volks dansen waren te zien en Oostvlaamse keurig geüniformeerde fanfares deden de marsmuziek weerkaatsen tegen de bevlagde gevels van de bijna geheel herbouwde Markt. Tal van autoriteiten gaven de gehele middag blijk van hun belangstelling. Alle beschikbare materieel was door dansjes door de kinderen uitgevoerd, de Stoombootdiensten op de lijn Bres- kensVlissingen ingezet en nog was het aanbod zó groot, dat de drie boten, die een ongeregelde dienst voeren, de enorme stroom niet konden verwerken. Slechts zelden is het zo druk geweest. Tientallen bussen met Belgen, die vrij af hadden vanwege de nationale féest- dag, vervoerden duizenden toeristen naar Walcheren. Vele Middelburgers hadden een vrije dag genomen of ge kregen en de schooljeugd profiteerde eveneens volop van de vrije middag. MUZIEK. Omstreeks het middaguur heerste een gezellige drukte in de stad, die te gen half vier een ongekend hoogtepunt bereikte. Op de muziektent concerteer de de Harmonie „Nut en Vermaak" uit Aalst en het keurige corps maakte daarna een muzikale wandeling. Tegen half vier verschenen twee reuzen van Wetteren op de Markt. Jammer, dat er slechts twee kwamen opdagen. De warmte was oorzaak, dat de rondwan deling niet doorging en alles op de Markt geconcentreerd moest blijven. Een reus van 80 kg. ronddragen bij een temperatuur van 25 gr. valt niet mee! Voor de muziektent werden enkele Nieuwe huurder kocht er meteen 4500 m2 grond bij. Britse vliegtuigconstructeurs ont werpen plannen voor een grootscheep se uitbreiding van de commerciële luchtvaart. De Vereniging van Britse Vliegtuig constructeurs heeft medegedeeld, dat het nieuwste plan een ontwerp voor een drie-deks vrachtvliegtuig is, met liften tussen de dekken, gebaseerd op Europa's grootst vrachtvliegtuig de Blackburn Mark 2, vier-motorige Uni versal Freighter, waarvan het proto type volgend jaar de lucht in zal gaan. De onderste twee dekken zijn bestemd om auto's andere voertuigen te bergen; de cabine voor passagiers en de ruimten voor de bemanning is op de derde verdieping. Het vliegtuig zal 42 passagiers en hun bagage kunnen vervoeren, alsmede zes tot acht auto's. Ondanks zijn gewicht kan het vlieg tuig van een grasveld opstijgen. Zijn kruissnelheid bedraagt 180 mijl per uur en zij wordt aangedreven voor vier Bristol Centaurus motoren. Birma vraagt Sowjet-Unie en China economische hulp. De Birmese premier, Oe Hoe, heeft te Rangoen medegedeeld, dat zijn land officieel om economische hulp van de Sowjet-Unie en China zal verzoeken. „Wij willen zien, of de Sowjet-Unie en Nieuw China hulp willen geven aan een land als het onze dat wei gert hun satelliet te worden." De premier verklaarde, dat Birma van de V.S. economische hulp ont vangt zonder voorwaarden. „Wij wil len weten, of dergelijke hulp ook zal worden verstrekt door de Sowjet- Unie en Nieuw-China, op dezelfde wijze, hoewel Birma een onafhanke lijke en neutrale politiek heeft ge volgd." Scherpe critiek op dr Buiskool. In de staten van Suriname is scherpe critiek geleverd op de pre mier, dr Buiskool. De Statenleden "engel en Rens (nationale partij Su riname) meenden, dat Buiskool moet heengaan. Pengel zei geheel geen ver trouwen meer te hebben in Buiskool, me met de waarheid spreekt en zelfs i j, zou hebben scheiding en ver deeldheid in de fractie der N.P.S. te Drengen. „Persoonlijk heb ik alle espect voor deze man verloren. Hij is Wet te redden". Rens zei, dat Buiskool van de 15 real oen' hij aan het bewind is, eas 8 maanden afwezig was. KEERT MOSSADEQ TERUG? Ernstige onlusten in Teheran. Hoessein Maki, de voormalige rechterhand van oud-premier Mossadeq, heeit Maandag een grote menigte, die op het plein voor het parlementsgebouw in Teheran was samengestroomd, medegedeeld, dat Ghavam es Soeltaneh, wie de Sjah vorige week de opdracht tot vorming van een regering had gegeven, is afgetreden. Na deze mededeling vormde de me- vam bekend was geworden, trok een nigte een optocht en trok door de stra ten van de hoofdstad, zonder hierbij te worden gehinderd door de militairen en de politie, die enige uren tevoren nog bezig waren geweest de demon stranten te verspreiden. Onder leiding van afgevaardigden van het nationale front, de partij van Mossadeq, trokken de demonstranten naar diens woning. In de stoet werden portretten van hem meegevoerd. In Teheran is men overal weer aan het werk gegaan. Leiders van het nationale front heb ben via radio Teheran een oproep tot de bevolking gericht in het gehele land het werk te hervatten. De sprekers wensten de bevolking geluk met haar „moed en vastberadenheid tegenover een grote overmacht" en dankten haar voor de krachtige steun. Voor deze omzwaai in de toestand hadden aanhangers van Mossadeq ge tracht het parlementsgebouw te be stormen. Bij de hierbij ontstane botsin gen met de politie werden 20 personen gedood. Spoedig nadat het aftreden van Gha- ln tegenwoordigheid van talrijke ge nodigden is gistermiddag te Goes op het industrieterrein weer een nieuwe industriehal officieel door burgemees ter W. C. ten Kate overgedragen. De nieuwe huurder is de N.V. Ijzerhandel Van der Vliet en de Jonge uit Rotter dam, die daarmede in het bezit kwam van een negende filiaal in Nederland. De burgemeester, die begeleid werd door de wethouders, de gemeente-secre taris de heer B. Burger, de directeur yan gemeentewerken, de heer J. Oranje, alsmede de hoofdopzichter Ver beek, vertolkte de dank van het ge meentebestuur, dat de N.V. hier domi cilie had gekozen, daarmee blijk ge vend de centrale positie dezer gemeen te te hebben begrepen. Voorts bracht mr Ten Kate dank aan de directie van de Wederopbouw, de Spoorwegen en de directeur van gemeentewerken. Eén der directeuren der vennoot schap, de heer J. de Boer, dankte voor de overdracht. De reden, dat de N.V. Goes koos, ligt in de groeiende be langstelling bij de afnemers en de gun stige aanvoergelegenheid. De heer Oranje vertelde vervolgens A De onderhandelaars te Panmoendjon hebben twintig minuten met gesloten deuren onderhandeld. Zij kwamen overeen vandaag wederom te vergade ren. Generaal Clark heeft verklaard, dat de communisten in Korea sedert het begin van de onderhandelingen hun strijdkrachten hebben versterkt van 500.000 tot 1.000.000 man en hun lucht macht van 1000 tot 2000 vliegtuigen. Er zal geen speciale zitting van de Alg. Vergadering der V.N. over de Tunesi sche kwestie worden gehouden. Slechts 23 staten steunden de Aziatisch-Arabi- sche groep, die om een speciale zitting verzocht. De scheidende Amerikaan se Hoge Commissaris in Duitsland, Mc Cloy, is Maandagmorgen in Bremer haven aan boord gegaan van het pas sagiersschip „America", waarmee hij naar de V.S. zal reizen. De Oostduit- se autoriteiten hebben verscheidene van haar toezeggingen t.a.v. het 75ste congres van Duitse Katholieken, dat van 19 tot 25 Augustus te Berlijn zal worden gehouden, ingetrokken. Zondagmiddag is de 27-jarige mej. S. tijdens het zwemmen in zee nabij het strand op Texel verdronken. Het slachtoffer was lid der Veluwse boe- rendansers uit Putten. Mevrouw J. KalffBendien uit Almelo is Zondag met haar personenauto dodelijk veron gelukt bij Jagel in Slees wijk. Gister avond is een negenjarig jongetje uit de Utrechtsedwarsstraat te Amsterdam in de Prinsengracht gevallen en verdron ken. menigte naar de woning van de hof fotograaf van de Sjah. Er werd schade aangericht en foto's van leden van de koninklijke familie werden van de mu ren getrokken. CLANDESTIENE ZENDERS OPGESPOORD. De opsporingsdienst der P.T.T. heeft in samenwerking met de Rijkspolitie twee clandestiene zenders opgespoord, en wel de „Brunswijk" te Vriezenveen, werkende op de 250 m. en de „Ban doeng" alias de Curagao, in de gemeen te Hardenberg, werkende op de 240 m. Proces verbaal werd opgemaakt tegen resp. de 26-jarige textiel-arbeider F. A. te Bruinehaar en de 20-jarige kwe ker H. M. te Brucht. MOTORSLOEP VERMIST. De Terschellinger motorsloep „Zee hond" met twee man aan boord is gis teren van een tocht naar het Molengat niet teruggekeerd. De sloep was uitge varen naar de schelpenzuiger „Volhar ding", die in het Molengat aan het werk is. De „Zeehond" heeft de „Vol harding" niet bereikt. Truman rapporteert t In zijn halfjaarlijkse economisch aan het congres heeft President Tru man de stromingen in de Verenigde Staten tot beperking van de invoer aangevallen en verklaard, dat de mi litaire veiligheid van de niet-commu- nistische wereld onafscheidelijk is van haar economische toekomst. Truman betoogde, dat de Ameri kaanse veiligheidprogramma's de kracht van de binnenlandse economie absoluut niet bedreigen. Het inkomen per hoofd van de Ame rikaanse bevolking is zelfs, na aan passingen in verband met prijsveran- deringen vergeleken met 1939 onge veer 40 pet. gestegen evenals de bruto nationale productie. De industriële productie is bijna verdubbeld en de agrarische productie met ongeveer een derde gestegen. één en ander over de ontwikkeling van het industrieterrein, waar thans vier hallen en 75 woningen gereed zijn ge komen en één particuliere hal wordt gebouwd. De nieuwe hal heeft een op pervlakte van 16x50 m., terwijl de N.V. bovendien nog 4500 vierk. meter grond heeft gekocht voor ev. uitbrei ding. Namens het personeel sprak de heer J. M. Verstelle, vertegenwoordiger te Middelburg, die aan de directies van Amsterdam en Rotterdam foto-albums over de bouw van de hal aanbood. Na mens de smedenpatroons van Noord en Zuid-Beveland voerde de heer I. Adriaanse het woord; namens de Wal- cherse smedenpatroons de heer J. de Nood, namens de Vitrite Works te Mid delburg de heer Joziasse. Nadat tenslotte de heer Mulder na mens de beide directies het woord had gevoerd werd het feest besloten met een diner in de Korenbeurs. „KAREL DOORMAN" LIEP AAN DE GROND. Gistermorgen is ter hoogte van Maas sluis het vliegkampschip „Karei Door man" aan de grond gelopen. Tengevolge van de dikke mist moest de „Karei Doorman" voor anker gaan, waarbij door het sterke getij het schip aan de grond liep. Met behulp van vier sleepboten van L. Smit en Co is het om ongeveer één uur vlot getrokken. Vier gewonden bij autobotsing. Maandagmiddag zijn op de Rijksweg Rotterdam—Delft twee auto's met elkaar in botsing gekomen, waarbij vier personen werden gewond, van wie twee ernstig. Het ongeluk gebeurde, doordat beide uit de tegenovergestelde richting komende wagens op hetzelfde moment een voor hen rijdende auto wilden inhalen. geassisteerd door in historische costuums gestoken pijpers en tromme laars. Herhaaldelijk klaterde het spon tane applaus over de Markt. Na het vertrek van de reuzen kwamen de ven delzwaaiers, die met de fanfare een wandeling door de stad hadden ge maakt, op de Markt. Op keurige wijze hebben de acht vendelzwaaiers hun kunnen getoond. De groep „Boerke Naes" uit St. Niklaas trad vervolgens op met een aantal volksdansen. Daarop was de beurt aan de Harmonie „St. Cecilia" uit Deinze. Het corps gaf een concert, dat met de beide volksliederen werd besloten. „OOGSTJUBEL". Oogstjubel'\ was de titel .van het spel, dat werd opgevoerd door de Boerinnejeugd uit het gewest Aalst. De meisjes zongen liederen, voerden volks dansen uit op het podium, terwijl op uitstekende wijze door één van de meisjes, staande op een boerenwagen, werd voorgedragen. Dit festijn der Vlaamse jeugd vormde een waardig slot van de zo geslaagde folkloristische middag, die duizenden op de been bracht. Ook in de avonduren was het in de binnenstad een gezellige drukte. De V.A.R.A. wijdde gisteravond een korte reportage aan de tentoonstelling en de feestelijkheden. De Amerikaanse ambassadeur te Pa rijs, James Dunn, heeft van Frankrijk een memorandum ontvangen, waarin wordt verklaard, dat het Franse bewa peningsprogram zal moeten worden be perkt, tenzij de omvang van de Ame rikaanse militaire orders aan Franse bedrijven belangrijk wordt uitgebreid boven het peil, dat tot dusver is toege zegd. Tweede Kamer komt morgen bijeen De Tweede Kamer zal morgenmid dag bijeenkomen. Op de agenda staat de beraadslaging over het wetsontwerp verandering in de grondwet, strekken de tot uitbreiding van het aantal leden van de Tweede Kamer en over het wetsontwerp nadere wijziging van de Noodwet Ouderdomsvoorziening (uit breiding tot nieuwe leeftijdsgroepen). APPARATUUR WATERLEIDING BEDRIJF TE HUIZEN ERNSTIG VERNIELD. Zondagmiddag hebben tot heden on bekende daders zeer ernstige vernie lingen aangericht aan de electrische apparatuur in het waterreservoir van het provinciaal waterleidingbedrijf op de Tafelberg op de grens van Huizen en Blaricum. De watervoorziening van Huizen is hierdoor ernstig gestagneerd geweest. Belg kreeg aquarel van Heijmans. Gistermiddag passeerde de 10.000e bezoeker de controle van de tentoon stelling „Oost Vlaanderen vlagt" te Middelburg. Het was de heer Anton van Hoecke, een bekend etser uit Gent, die de schoonheid van het Vlaamse land uit een oogpunt van folklore en archeologisch gezien weet uit te beel den. Reeds 200 werken zijn door hem ver vaardigd. Uit handen van mevr. de Casembroot ontving de gelukkige Vla ming een aquarel van Louis Heymans. De heer van Hoecke vertelde ons, dat hij meer in ons land is geweest, doch er niet heeft gewerkt, behoudens dan voor enkele schetsen. Over de tentoonstel ling toonde hij zich zeer ingenomen. Tot hen, die gisteren de tentoonstelling ook bezochten, behoorden dr O. van Mulder, directeur Schone Kunsten van het dep. van Openbaar Onderwijs in België en de heer Knapen, directeur van het Belgisch-Nederlandse Cultu reel Accoord. VERHELDEREND EN IN PRETTIGE SFEER. Belgen en Nederlanders verdedigden hun standpunten. In de Middelburgse Concert- en Gehoorzaal was het gisteren Benelux wat de klok sloeg. Het is de landbouwsector, waar nog altijd grote moeilijkheden te overwinnen zijn om te komen tot een algehele verwezenlijking van de Economische Unie. In de morgenvergadering spraken twee Belgische des kundigen over het zuivelwezen en de landbouw (zie voor het verslag pag. 2), waarna 's middags vooral het vraagstuk werd bekeken met betrekking tot de tuinbouw en fruitteelt. Tenslotte werden de deelnemers door het Prov. bestuur in de Statenzaal ontvangen. Ir M. A. Geuze, de voorzitter van de Z.L.M., besprak de akkerbouw in ons land en de Benelux. Hij wees erop, hoe de verbouw van suikerbieten en tarwe voor beide landen van groot belang is. In België evenwel wordt tweemaal zo veel tarwe verbouwd als in ons land. Ook besprak de heer Geuze het diri gisme in beide landen. Wat de op brengsten in beide landen betreft zei hij, dat er weinig verschil is. Met be trekking tot het vraagstuk van de ho gere lonen in België en de daarmee sa menhangende hogere productiekosten merkte de heer Geuze op, dat het voor Nederland bij een dalende wereld markt thans onmogelijk is de lonen te verhogen. Dit zou prijsverhogingen met zich brengen en onze export belemme ren. Ir J. F. van Riemsdijk behandelde de positie van de Ned. landbouw getoetst aan de doeleinden van de Benelux. Hij betoogde o.m., dat België zich op de binnenlandse markt door heffingen op de import gemakkelijk tegen concur rentie kan beschermen. In ons land is dat moeilijker. In beide landen vraagt de landbouw om bestaanszekerheid. Voor de minimumprijzen van België, die vaak hoger liggen dan de markt prijzen, had hij weinig goede woor den. Ook hij ging verder in op de ver schillen in productiekosten tussen Ne derland en België. Hij toonde zich voorstander van een langzame egalisa tie echter in groter verband dan alleen de Benelux. FRUITTEELT EN TUINBOUW. De heer R. de Keyzer sprak over de Belgische fruitteelt. Hij zei, dat deze in zijn land sterk verouderd is. Moder nisering is dringend geboden. Het vei lingwezen is nog in opbouw. De groen teteelt staat gelijk met Nederland. Men wil verruiming van de markt, maar door de Belgische export van fruit te beperken zal dit toch moeilijkheden blijven geven. Tenslotte zei hij, dat de bloemisten rond Gent zich in een eco nomische crisis bevinden. Zij willen de invoer van potplanten en snijbloemen beperken. De heer P. J. J. Dekker te Wemel dinge, die sprak over de groente- en fruitteelt in ons land, kwam met con crete dingen aandragen. Hij wilde af schaffing van het stelsel van minimum prijzen in België en een commissie op hoog niveau, die moet uitmaken welke minimumprijzen zullen gelden. De heer Dekker merkte op, dat het minimumprijzenstelsel van België de kloof tussen de beide Beneluxpartners meer vergroot dan verkleint. ONTVANGST. In de Statenzaal vond een ontvangst plaats, waar de Commissaris der Ko ningin zijn vreugde uitte over deze landbouwdag, waar weer op hartelijke wijze de banden tussen Oost Vlaande ren en Zeeland zijn aangehaald. Er is openhartig gesproken, aldus de Com missaris, en allen hebben hun zwakke en sterke zijden getoond. „Wij kunnen vaststellen, dat de wil voor het tot standkomen van de Benelux er is. La ten wij in de geest van vandaag „sa- menboeren", zo besloot de Commissa ris. Ir E. de Wilde, lid van de Best. Deputatie van Oost Vlaanderen, sprak een dankwoord. Bevelandse scholieren deden verkeersexamen. Honderd zes en zestig scholieren, leerlingen van negentien scholen op Zuid- en Noord-Beveland, zijn geslaagd voor het verkeersexamen, dat de Ver. voor Veilig Verkeer „De Bevelanden" van Donderdag tot gisteren te Goes heeft gehouden. Dank zij de volharding van de secre taris der vereniging, de heer Joh. Bor- rie te Goes, en de steun, die hij ver kreeg van zijn corpschef, Inspecteur Siebels, de adjudant Louisse en vijf agenten, was het mogelijk het examen, dat in Bouwplan III te Goes plaats vond, vlot te doen verlopen. Zij deden hun uiterste best, de jon gens en meisjes en er waren zelfs scho len, waarvan geen enkel candidaatje zakte. Over het algemeen bleek, dat de scholieren van het platteland het best de verkeersregels beheersten. De In specteur van het LO.. in het rayon Middelburg, de heer A. A. Leenhouts, woonde het examen bij. Zijn collega, de heer Kuiper te Goes, was verhinderd. Het bestuur van de bij de C.I.O. aan gesloten vakbond van arbeiders in de Amerikaanse staalindustrie heeft be sloten de staking in de industrie te la ten voortduren, totdat er een bevredi gende oplossing van de strijd is bereikt. Er wordt reeds vijftig dagen gestaakt. Voor de jaarlijkse conferentie van da Labourpartij in September zal de linker vleugel der partij zestig resoluties indie nen, die Bevan steunen in zijn eis tot beperking van Engelands bewapenings programma. DE BILT ZEGT: Droog weer. Weersverwachting geldig tot vanavond Droog weer met nu en dan bewol king en een matige westelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1