Vandaag zal de A*~R*-fractie beslissen H. Willemsen zwom in 70 minuten van Nieuwesluis naar Vlissingens badstrand Vogt blijft bij de Ned* Radio Unie Noorse vrachtschip Black Gull" brandend op de Oceaan k SNIPPER NIEUWSk Olympische Spelen werden Zaterdag geopend PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De Kabinetsformatie Prof* Dr W» J* A* Kernkamp (C*H*) aan Overzeese Rijksdelen? Roofoverval op hazardspelers Bouwbedrijf eist één dode per week! Medezeggenschap van Westduitse arbeiders Grote Volksdag te Middelburg -J) Rotaryclubs uit België en Nederland bijeen De elfde internationale Scheldebekerzwemwedstrijd De roeiers in de jollen konden de zwemmers niet bijhouden Protest in Zierikzee tegen Maandagsluiting. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammens traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2227 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 21 JULI 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. 1. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuiöema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 4.45 u., onder 20.48 u. Maan op 4.54 u., onder 21.12 u. Nieuwe Maan 0.30 u. Hoogwater op Dinsdag 22 Juli: Vlissingen: 2.17 u. 1.91 m., 14.32 u. 1.89 m. Terneuzen: 2.45 u. 2.10 m., 15.02 u. 2.08 m. Wemeldinge: 4.00 u. 1.66 m„ 16.23 u. 1.58 m. Zierikzee: 3.50 u. 1.28 m„ 16.07 u. 1.31 m. Zaterdagavond heeft de leider der A.R.-fractie, dr Schouten, aan de Kabinets formateur schriftelijk het resultaat medegedeeld van de bijeenkomst der A.R.- Tweede Kamerfractie, welke die dag gehouden was naar aanleiding van de kwestie der zetelverdeling over de departementen. Dr Schouten gaf daarbij de wens te kennen met de formateur nog een bespreking te hebben. Dit onderhoud is bepaald op vanmorgen. Dr Drees heeft Zaterdag ontvangen prof. dr W. J. A. Kernkamp, hoogleraar in het staatsrecht, administratief recht en de wijsbegeerte vqn het recht, te Utrecht. Deze werd gepolst voor de portefeuille van Overzeese Rijksdelen. Prof. Kernkamp bleek bereid een ev. verzoek om dit toekomstige departement te be heren in positieve overweging te nemen. Prof. Kernkamp is o.m. lid geweest Marine zal optreden, wil men in poli- VI do IMpdorlariflcO doloaa+ifl tor moeln 4-mlm Imivirrnr, Jn ZJ_i. van de Nederlandse delegatie ter zesde Algemene Vergadering van de Ver. Na ties. In deze functie was hij te Parijs voorzitter van de speciale commissie betreffende de minder ontwikkelde ge bieden. Hij heeft toen het Nederlandse standpunt verdedigd met betrekking tot het al of niet rapporteren over Su riname en de Ned. Antillen. Gezien het feit, dat prof. Kernkamp tot de C.H.-richting behoort en de waar schijnlijkheid, dat minister Staf, ook C.H., weer als minister van Oorlog en Vrijdagavond was in een huis op de Walenburgerweg te Rotterdam een groepje bezig met hazardspel, toen er plotseling drie met revolvers ge wapende mannen binnendrongen en grote schrik verspreidden. Eén der indringers ze waren niet gemas kerd en kennelijk dus niet bang voor herkenning hield de spelers met zijn wapen in bedwang, terwijl de twee anderen zich snel van het op tafel liggende geld meester maakten. Daarna vertrokken zij even haastig als zij gekomen waren, maar niet dan nadat zij de hazardspelers in de kamer hadden opgesloten. Toen dezen van schrik bekomen waren en krijgsraad hadden gehouden, besloot één van de spelers zich aan de achterkant uit het raam van de eerste verdieping te laten zakken. Het gelukte hem. Ver volgens wist hij langs de normale weg binnen te komen en zijn lot genoten te bevrijden. Weer werd er overlegd, met het resultaat, dat be sloten werd de politie in de zaak te mengen. Die is nu naar de daders op zoek. Egyptische premier afgetreden. Minister-president Sirry Pasja van Egypte is onverwacht afgetreden. Hij had Zaterdagavond nog gezegd voor nemens te zijn binnenkort onderhan delingen met Engeland te beginnen. P.Z.E.M. sprak met werkers aan de Centrale over veilig bouwen. Het is een goede gedachte geweest van de directie van de P.Z.E.M. om al die mensen, die op het ogenblik werkzaam zijn aan de bouw en de montage van de Centrale Zeeland, eens bij elkaar te roepen en eens met hen te praten over het „veilig wer ken" en alles wat daarmee samen hangt. Want wat de heer H. C. Jonge pier, oud-ambtenaar van de Arbeids inspectie te Breda, op het ogenblik belast met het houden van toezicht bij de bouw van de Centrale, op de eerste bijeenkomst onthulde (er wor den er twee gehouden) zal niet alge meen bekend zijn. Hij vertelde, dat het bouwvak ge middeld één dode per week eist en twee zwaar verminkten. Niet minder dan 20 pet van alle bouwvakarbeiders loopt drie of meer dagen achtereen in de ongevallenwet en deze cijfers nemen nog steeds toe. Uitvoerig behandelde spreker Vei ligheidswet, Veiligheidsbesluit en al lerlei andere wetten en bepalingen, welke op dit terrein van kracht zijn. Hierbij bleek, dat zeer veel details en uitleggingen van de wettelijke be palingen berusten op arresten van de Hoge Raad. Veel aandacht besteedde spreker aan de verplichtingen en de verantwoordelijkheden van bouw- directie, aannemers, uitvoerders en ar beiders. Verschillende strafprocedu res, gebaseerd op de artikelen 307, 308 en 309 van het W. v. S. (dood resp. verminking door schuld) werden be handeld als voorbeelden van ongeval len, waarbij de schuld aan een der hiergenoemde categorieën ten laste werd gelegd. Deze materie, hoewel voor velen in het bouwvak moeilijk verteerbaar, is toch juist voor hen van uitermate groot belang. Na een korte pauze werd de Ne derlandse flim ,,'t Kan wel veilig!" van het Veiligheidsmuseum te Am sterdam vertoond, waarna de heer Jongepier aan de hand van een aan tal lantaarnplaatjes veilige en onvei lige werkmethoden bij het bouwen besprak, zoals het stempelen van de zijwanden van grondgleuven, veilig heidsmaatregelen bij heistellingen, de behandelingswijze van stalen kabel, Kettingen en touwen, enz. De avond werd geopend door de directeur van de P.Z.E.M., ir T. Mi- cmelsen, die een dringend beroep deed op het gezond verstand. „Niet genoeg kan worden gewaarschuwd aldus spreke: tegen het onver antwoordelijke z.g. „stoer" doen door, ai is het maar even, risico's te nemen, de beveiligingsmaatregelen na te la ten en dergelijke, waardoor men de •wns loopt zichzelf, zijn collega's en •ijn familie in het ongeluk te storten. sjot van de avond beant- vro Jf Jongepier nog enkele viagen. tieke kringen de conclusie trekken, dat het departement van Justitie in een an dere politieke kleur zal overgaan. Twintig journalisten verlieten hun toevluchtsoord. Acht maanden lang zaten zij In het Perzische parlementsgebouw. Twintig journalisten, die acht maan den geleden hun toevlucht zochten in het parlementsgebouw te Teheran, hebben Zaterdag hun toevluchtsoord verlaten en zieh naar de nieuwe Per zische premier, Gravam es Soetaneh, begeven. Zij namen indertijd binnen het gebouw van de „Madjlis" de wijk, omdat volgens hen hun leven in ge vaar was wegens hun oppositie tegen Mossadeq. Zaterdagmorgen heeft de Ameri kaanse ambassadeur, Henderson, pre mier Ghavam bezocht. Zaterdagavond en ook Zondag de den zich in Teheran verspreide botsin gen voor tussen aanhangers van Mos sadeq en politie en soldatem Twee per sonen werden ernstig gewond en men vreest voor hun leven. De politie be waakte de bureaux en de clubs van het nationale front. Naar aanleiding van de onlusten is de avondklok inge steld. Het nationale front heeft voor vandaag een algemene staking uitge roepen uit protest tegen het aftreden van Mossadeq. Vakverenigingen zijn niet voldaan. De Westduitse Bondsdag heeft de wet op de vertegenwoordiging van de ar beiders in de bedrijfsleiding in derde lezing met 195 tegen 140 stemmen aan genomen. De leiders van de vakverenigingen, die de bepalingen dezer wet niet in grijpend genoeg achten, zullen van daag te Diisseldorf bijeenkomen om te beslissen, of en zo ja welke actie zij zullen ondernemen. De nieuwe wet regelt de samenstel ling van arbeidsraden en verzekert de arbeidersvertegenwoordiging in de raad van commissarissen van indus triële ondernemingen. De vakvereni gingen zijn vooral gekant tegen een voorziening in de wet, volgens welke een derde van het aantal leden van de raad van commissarissen uit arbeiders zal bestaan. Zij wilden deze raden voor In het kader van de Oostvlaamse Veertiendaagse wordt vandaag te Middelburg een grote volksdag ge houden. De Belgische en Nederland se Landbouw-afgevaardigden komen 's morgens om 10 uur in de Concert zaal bijeen. 13 uur: Concert op de Markt door Kon. Fanfare „Nut en Vermaak" te Aalst. 14.30 uur; Muzikale wandeling Kon. Fanfare „St. Cecilia" te Deinze. 15.30 uur: Optocht van de reuzen uit Wettern en Zelzaete met de Boerke Naes-groep uit St. Niklaas. Opvoering van volksdansen. 16.15 uur: Concert op de Markt door „St. Cecilia". 17 uur: Optreden van 55 leden van de Oostvlaamse Boerinnejeugd op de Markt met reidansen en het symbolisch spel „Oogstjubel". Veer Anna Jacobapolder—Zijpe gestremd. In verband met baggerwerkzaamheden In de haven van Zijpe zal de veerpont Anna JacobapolderZijpe in de nacht van Donderdag 24 op Vrijdag 25 Juli, tussen zeven uur 's avonds en vier uur 's morgens, en in de nacht van Vrijdag 8 op Zaterdag 9 Augustus, tussen half acht en half vijf 's morgens, niet varen, de helft uit arbeiders zien samenge-aldus de A.N.W.B. A.V.R.O.-VERTEGENWOORDIGERS STEMDEN TEGEN. Het bestuur van de Ned. Radio Unie heeft Zaterdagmiddag met de twee stemmen van de A.V.R.O. tegen besloten aan de heer W. Vogt te verzoeken zijn functie van technisch commissaris van de N.R.U. te blijven bekleden. De heer Vogt heeft dit verzoek ingewilligd en neemt reeds vandaag zijn nieuwe kantoor aan de Ampèrestraat te Hilversum in gebruik. Van de zijde der A.V.R.O. werd de De A.V.R.O.-vertegenwoordigers had benoeming van de heer Vogt als 'n slag in het gezicht dezer omroepvereniging beschouwd. Van andere zijden werd op gemerkt, dat het wel gebruikelijk is de commissariaten te verdelen onder de vertegenwoordigers der verschillende omroepverenigingen en dat er de be paling bestaat, dat dit bij voorkeur ge schiedt, maar dat het statutair niet ver plicht is. VAN DE 49 OPVARENDEN WERDEN ER 45 GERED. Aan boord van het Noorse vrachtschip „Black Gull'' (4929 ton), dat een lading ontplofbare stoffen, hoofdzakelijk naphtaline, vervoerde, heeft zich Vrij dagavond een ontploffing voorgedaan, waardoor het schip in brand geraakte. Het bevond zich toen op 100 km van Montauk Point (Long Island). De redding boten verbrandden op één na. Van de 49 opvarenden zjjn er 45 gered. Slechts één lid der bemanning, de derde officier Nils Varen, liep ernstige brandwonden op. Acht anderen kregen lichte verwondingen. Vier bemanningsleden sprongen over boord. Zq zijn tot heden nog niet opgespoord. Onder de negen passagiers bevonden zich vqf Nederlanders. Het Zweedse schip „Gripsholm" was met het aantrekken van de reddings- het eerste dat bij het brandende vaar- gordels en hen naar de reddingboot tuig arriveerde. Met aanwijzingen van brachten, vliegtuigen van de kustwacht werden de 39 mannen en 6 vrouwen van boord gehaald. Een kotter van de kustwacht nam hen over en bracht hen aan de wal. Een reddingboot van de „Grips holm" kwam juist op tijd om 21 per sonen. die op het achterdek van de „Black Gull" waren samengedrongen, over te nemen. Zjj stonden op het punt in het water te springen. Alle geredden prezen het optreden van de beide ste wardessen, die de passagiers hielpen Lichtende voorwerpen boven de Ver. Staten. Volgens dr Lincoln la Paz, vuurbol- deskundige aan de universiteit van New Mexico, wordt de lucht in het Zuidwesten van de V.S. overstroomd met lichtende voorwe.pen. „Hoe je deze ook noemt vliegende schotels, geleide projectielen of ruimteschepen zij gedragen zich vreemd", aldus dr la Paz. Volgens deze deskundige zijn het geen vallende sterren noch meteoren, daar deze laatste slechts korte tijd licht geven en altijd hoorbaar zijn. De lichtende voorwerpen bewegen zich op buitengewoon grote hoogte en kunnen 3% minuut lang worden waargenomen. Te Poesan is officieel hekend ge maakt, dat de verkiezingen voor het president- en vice-presidentschap in Zuid-Korea op vijf Augustus zullen worden gehouden. Candidaat van de liberale (regerings-)partij is president Syngman Rhee. President Truman is na een behan deling van drie dagen uit het zieken huis teruggekeerd. Truman zei aan de pers, dat hij zich best voelt. Tenge volge van een wervelstorm zijn op Zuid-Formosa vijftien personen om het leven gekomen en ruim dertig ge wond. De storm werd door overstro mingen gevolgd, die ruim 150 huizen weggespoeld hebben. Japan heeft verzocht te worden toegelaten tot de algemene overeenkomst voor tarieven en handel, de G.A.T.T. De Oosten rijkse regering heeft haar diplomatie ke vertegenwoordigers bij ledenstaten van de V.N. opdracht gegeven de aan dacht te vestigen op de onhoudbare toestand in Oostenrijk, waar zeven jaar na de z.g. bevrijding de bezetting nog steeds voortduurt. Britse geleer den en scheepvaartdeskundigen zullen op een speciaal waarnemingsschip twee maanden lang een studie maken van het drijven van ruwe olie en stookolie, die schepen mijlen uit de kust achterlaten en waardoor de kust bevuild wordt. Onverwachts is Zon dag in zijn woning te Hilversum op 54-jarige leeftijd overleden de heer N. A. Felix, directeur van publieke wer ken te Hilversum en voorzitter der Ned. Ver. van Brandweercommandan ten. Den Haag toch geen zetel voor het plan-Schuman? De „Soir" meldt uit welingelichte bron vernomen te hebben, dat de com missie, die een reis langs de candi- daatsteden voor de zetel der kolen- en staalgemeenschap heeft gemaakt, niet tot een definitieve conclusie is geko men. Vrijdag maakte het Brusselse blad melding van een bericht uit Pa rijs, volgens hetwelk de keuze der commissie op Den Haag zou zijn ge vallen. den voorgesteld de heer J. Korver, secretaris van het A.V.R.O.-bestuur, tot technisch commissaris te benoemen. Door het bestuur der Unie, waarin zit ting hebben vertegenwoordigers van alle omroepverenigingen en enkele re geringsvertegenwoordigers achtte in grote meerderheid deze keuze niet ge lukkig, niet om de persoon van de be trokkene, maar wel ojn., omdat diens leeftijd 73 jaar voor deze drukke en technisch veeleisende functie een be zwaar werd geacht. Het Internationaal Gerechtshof zal morgen om 5 uur des middags in een openbare zitting zijn oordeel In het Anglo-Iraanse oliegeschil bekend ma ken. Met auto over de kop geslagen. Zaterdagmiddag omstreeks twee uur is de 30-jarige heer v. V. uit Middel burg met een huurauto ter hoogte van de Grote Abeele op de weg Mid delburgVlissingen uit de bocht ge vlogen. Hij kwam in een sloot terecht, maakte met de auto een salto, reed weer verder en sloeg nogmaals over de kop. Een juist passerende arts uit Arne- muiden, dokter v. d. Moer, verleende hem de eerste hulp. De man werd bui ten kennis naar het ziekenhuis te Middelburg vervoerd. Hij had een hersenschudding opgelopen. De zwaar beschadigde auto werd door een takel wagen teruggehaald. Geslaagd. Voor het examen Engels M.O. (A) slaagde te Amsterdam de heer G, J. Fonteijne te Vlissingen. Indrukwekkend défilé der deelnemende ploegen. „Wy zweren, dat wy op eerlijke wijze bij de spelen zullen mededingen met in achtneming van de bestaande voorschriften en in de geest van ware sportiviteit tot eer van ons land en tot roem van de sport". Met het uitspreken van deze traditionele eedsformule door de Finse turner Ileikki Savolainen, deelnemer aan vijf opeenvolgende Olympische Spelen en winnaar van twee gouden médailles, was het hoogtepunt van de openings plechtigheid in het stadion van Helsinki Zaterdagmiddag bereikt. Al vroeg in de morgen wapperden de vlaggen van alle deelnemende natieis aan de masten op de hoogste gaanderij van het prachtige stadion, dat in een complex van parken en vijvers is gele gen, op nauwelijks twee kilometer van het centrum van de Finse hoofdstad. Alle 73.000 plaatsen waren al weken van tevoren uitverkocht. En toen om elf uur in de druilerige morgen de toe gangspoorten werden geopend, bleven de loketten dicht. Er was geen kaartje meer beschikbaar. Nadat president Paasikivi zijn zetel in de ereloge had ingenomen, begaven ook de leden van de comités zich naar hun plaatsen. INTOCHT DER DEELNEMERS. Onmiddellijk daarna begon de intocht van de ploegen der deelnemende landen, in de volgorde van de Finse benamin gen. Marsmuziek weerklonk, toen Grie kenland conform de traditie de rij open de, en tijdens het hele défilé, dat een uur duurde, speelde een militaire kapel pittige wijsjes, die echter bij tijden vol komen overstemd werden door de don derende toejuichingen, die door de echo's in het stadion nog in kracht ver dubbeld werden. Na het défilé en de opstelling der ploegen hield de heer Erik von Frenckell, zich achtereenvolgens van de Franse, de Engelse, de Finse en de Zweedse taal bedienend, de protocolaire begroetingsrede aan het slot waarvan hij de Finse president uitnodigde de Spelen geopend te verklaren. DE VLAG GING OMHOOG. Toen dit was geschied, rees langzaam de witzijden Olympische vlag, overge dragen aan de president van het I.O.C. door Sir Frederick Wells, die in 1948 Lord Mayor van Londen was, aan de hoge mast, de Olympische fanfare sihalde door het stadion, zwermen post duiven werden losgelaten en wiekten rond in cirkels voor ze hun richting ko zen en een battery geschut loste 21 sa luutschoten. En toen snelde de laatste van de esta fette-lopers, de athleet Paavo Nurmi, die voor de overbrenging van het vuur uit Olympia, dat in Noord-Finiand ver enigd was met de door de middernacht zon ontstoken fakkel uit Lapland, door de Marathonpoort het stadion binnen en werd het vuur op de schaal aan de zui delijke zijde van het middenterrein ge bracht. Terwijl de vlaggendragers zich in een halve cirkel voor het spreekge stoelte opstelden sprak aartsbisschop Ilmari Salomies een indrukwekkend ge bed in de Latijnse taal uit. Daarna volg de de eedsaflegging. De Oostvlaamse Veertiendaagse. In het kader van de Oostvlaamse Veertiendaagse kwamen Zaterdag de Rotaryclubs uit Nederland en België in Middelburg bijeen. Ook de Gou verneur van Oost Vlaanderen, de heer M. van den Boogaerde, woonde de bijeenkomsten bij. De burgemees ter van Middelburg, mr dr N. Bolke- stein, sinds vier maanden lid van de Rotaryclub, sprak tijdens een ont vangst door het gemeentebestuur over de herbouw van Middelburg. In aanwezigheid van enkele wet houders en raadsleden werden de Ro tarians in de Statenzaal ontvangen. De burgemeester zei, dat de helft van de aandacht van het gemeente bestuur tegenwoordig wordt opgeëist door de bouwactiviteit. Hij herinnerde aan de critiek, die vele oud-Middel burgers hebben op de herbouw en stelde de vraag of men in een stad als Middelburg huizen en gebouwen van verschillende architectuur mag bouwen. In dit verband wees hij op het Stadhuis, een gothisch bouwwerk, met meubelen uit latere eeuwen, maar waar de harmonie niet wordt ver stoord. Hij meende, dat de toekomst zal leren of de verschillende bouw stijlen in Middelburg een harmonisch geheel zullen vormen. Mr P. van Empel, president van de Middelburgse Rotaryclub, sprak een dankwoord. Het gezelschap, dat in Vlissingen geluncht had, bracht daar na een bezoek aan de tentoonstelling. De elfde internationale Scheldebekerzwemwedstrijd, Zaterdagmiddag tussen Nieuwesluis en het Vlissingse badstrand gehouden, is gewonnen door H. Wil lemsen van „De Vechtstreek" uit Utrecht met de prachtige tijd van 1 uur 10 minuten en 8,6 seconden. Dit is bijna de kortste tijd, die ooit over deze afstand is gezwommen. Alleen in 1936 werd een nog kortere tjjd genoteerd, n.l. 1 uur 1 minuut en 52,2 seconden, die gehaald werd door de Engelsman Deane. Er is trouwens Zaterdag toch uitstekend gezwommen. Dat bljjkt niet alleen uit het feit, dat van de 20 zwemmers en zwemsters niemand is uitgevallen, maar niet minder uit de omstandigheid, dat op één na alle deelnemers en deelneemsters binnen de twee uur de finish bereikten. De prestaties spreken wel het duide lijkst, wanneer men bedenkt, dat er een harde wind stond, die het water meters hoog opzwiepte. De eerste dame was dit jaar Annie Veldhuyzen van „De Robben" uit Hilversum, die een tffd noteerde van 1 uur 16 minuten en 7,6 secon den en als nummer vier uit het water stapte. bleek al ras: sommigen hadden op de Er moest dit jaar ongeveer op het middaguur worden gestart, omdat het circa half één hoog water was in Vlis singen. In de loop van de morgen sleep ten twee sleepboten van de S.H.V. en ,De Schelde" ruim 20 jollen uit de Bui tenhaven naar de startplaats, enige honderden meters uit de kust bij Nieu wesluis, waar de sleepboten voor anker gingen en de jollen keurig in één lijn naast elkaar hielden. De jollen waren bemand met eén viertal roeiers, een stuurman, een reserve roeier en vlak voor de start der zwemmers een lid van de Reddingsbrigade. Het was een mooi gezicht deze ranke bootjes op en over en tussen de soms huizenhoge golven te zien dansen. IN HET VET. Met een tender van het Belgische Loodswezen werden vanaf het Roeiers- hoofd Rode Kruismensen, doktoren en genodigden tot bij de startplaats ge bracht, waar allen die een functie bij de wedstrijdorganisatie hadden, op de marinevaartuigjes, belast met de ver binding tussen jollen en tender, over gingen. Tijdens de tocht naar de over kant werden de zwemmers en zwem sters flink in het vet gezet, hetgeen niet bepaald flatteerde, maar voor het behouden van een goede conditie uit stekend was. Dat sommige zwemmers zich beter voelen in dan op het water tender flink last van zeeziekte. Het overbrengen van de zwemmers naar de jollen was allerminst gemak kelijk door het woelige water. Grote sprongen moesten worden gemaakt van de tender op de motorboten en daaruit weer in de jollen. Maar zonder onge lukken verliep dit alles. DE START. Toen allen in de jollen zaten werd vanaf de juryboot het startsein gege ven. Dat geschiedde door het afschieten van een vuurpyi, nadat een halve mi nuut daarvoor reeds een kegel was ge hesen. Toen begon de tocht door het water. Het duurde maar een paar mi nuten, of de linie, waarin de jollen had den gelegen, was volkomen verbroken. Alles lag uit elkaar, maar het verve lendste was, dat de roeiers in de jollen tengevolge van de wind en de sterke stroom bijna niet in staat waren hun zwemmer of zwemster te begeleiden. De mensen in het water, die zelf wei nig hinder van de golven bleken te onder vinden, waren voor de bemanningen (matrozen en Vlissingse zeeverkenners) vaak niet meer te zien en nog minder te volgen. Zo kon het dan ook gebeu ren, dat zij met hun jol maar zo veel mogelijk in de buurt trachtten te blijven van degeen, die zij het dichtst bij zich in het water ontdekten. NUMMERS KLOPTEN NIET. Deze gang van zaken had ook tot ge volg, dat zij, die op de vaartuigen rond om het terrein van de strijd stonden, maar moesten gissen, wie hier en wie daar aan het zwemmen was. Want het nummer op de muts klopte bijna nooit met het nummer van de begeleidende jol! Op een gegeven ogenblik waren er drie, vier jollen bij elkaar, maar een eind verder was een zwemmer rus tig bezig zijn 7 kilometer vol te maken! Verschillende malen nam één der mo torboten van de marine een jol op sleep touw en bracht die naar één der zwem mers of zwemsters. Een ander gevolg van deze onvermijdbare situatie was, dat vanaf de tender (die wegens motor stoornis al vlug uitviel) of de grote Belgische loodsboot geen goede repor tage kon worden gegeven. Diverse ma len ging er in een jol een rode vlag naar boven ten teken, dat de zwemmer was uitgevallen. Maar iedere keer bleek even later, dat de jol zijn man of vrouw kwijt was, die of al lang was doorge zwommen öf door een andere jol voor zijn rekening was genomen! Hoe het zij: bij deze Scheldebekerzwemwedstijd heb ben de roeiers het moeilijker gehad dan de zwemmers en zwemsters. Hetgeen wel bleek uit de gemaakte tijden. Niettemin was het reeds spoedig duideiyk, dat de Utrechtenaar Willem sen, die pas Donderdag j.I. voor een an der was ingevallen, van plan was de wedstrijd te winnen. Een paar minuten na de start trok hij er al tussen uit en hy wist, met zijn soepele schoolslag, zijn voorsprong het gehele traject te behou den. Kayser van „De Robben" leverde een om-en-om-gevechtje met zijn club genote Annie Veldhuyzen, die het groot ste gedeelte van de tocht de crawlslag zwom. GERING TIJDSVERSCHIL. De anderen lagen vaak honderden meters uit elkaar. Het was ontzettend moeilijk hen met het oog vast te hou den, omdat telkens weer de golven hen opnamen. Toen de wedstrijd voor de helft achter de rug was, kreeg men de (Zie voor vervolg pag. 2). Stichting van de Nederlandse eierhandel opgericht. Te Utrecht is opgericht de Stichting van de Nederlandse Eierhandel. Deze stichting beoogt aaneensluiting van alle grossiers en handelaren in eieren die zich hoofdzakelijk met de binnenlandse handel bezig houden. Ter vergadering waren aanwezig afgevaardigden van de Nederl. Bond van erkende eierverzamelaars. Zij verklaarden zich bereid zich met hun organisatie bij de genoemde stichting aan te sluiten. Een voorlopig bestuur is samengesteld. Besloten is dat het voorlopige secretari aat zal worden waargenomen door de heer Faber (Schiestraat 72), Den Haag. Goede resultaten van Zeeuwse GymnastLverenigingen. Ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan van de Zeeuws-Brabantse Turnkring en het 55-jarig bestaan van de Gymnastiekvereniging U.D.I. te Bergen op Zoom, organiseerde laatst genoemde vereniging Zaterdag een groot gymnastiekfeest, waaraan doof 15 verenigingen, in totaal met onge veer 1000 turners en turnsters werd deelgenomen. Bij de wedstrijden, die in het Sport park Rozenoord werden gehouden, be haalden de Zeeuwse verenigingen tal van successen. Er werd een driekamp gehouden, bestaande uit vrije oefenin gen, paardspringen en brugoefenin- gen. Medioburgum behaalde zelfs een eerste prijs (meisjes 14 en 15 jaar) met 231 punten. Een tweede prijs ging naar Olym pia uit Kapelle (meisjes 14 en 16 jaar) met 217% punt, V.Z.O.S. uit Ier- seke (meisjes 14 en 15 jaar) met 221 punten en Medioburgum (jongens 12 en 13 jaar) met 223 punten. Een derde prijs verwierven Sparta uit Krabbendijke (meisjes 12 en 13 jaar) met 199% punt, Volharding uit Goes (meisjes 14 en 15 jaar) met 209 punten, Olympia uit Kapelle (jongens 12 en 13 jaar) met 206% punt en Volharding te Goes (jongens 12 en 13 jaar) met 206 punten. Bij de demonstratie hoogrek van de keurploeg viel vooral het werk van de Goesenaar v. d. Sande op. De dag werd besloten met een turn- feest in Thalia, tijdens hetwelk Thor uit Sas van Gent grondgymnastiek demonstreerde en Medioburgum met 16 dames een eerste en bijzonder ge slaagde opvoering gaf van een menuet van Betehoven. In het Volkerak verdronken. Tijdens het zwemmen in het Vol kerak nabij Dinteloord is Zaterdag middag de heer P. Borghouts uit Bergen op Zoom door de sterke stroom gegrepen en meegesleurd. De heer Borghouts was met enige kennissen uit Halsteren daar gaan zwemmen. Hoewel hij zelf de zwem kunst niet geheel meester was en ter plaatse een zeer gevaarlijke stroming staat, ging hij toch te water. Op een gegeven moment kon hij niet meer terug. Mej. Veraart uit Halsteren, die het ongeluk zag gebeuren, probeerde hem nog te helpen, doch werd ook door de stroom meegesleurd. Met veel moeite kon zij door een andere zwem mer gered worden. De heer B. ver dween in de diepte. Tot heden is hij nog niet gevonden. Hij was gehuwd en laat een vrouw en enige kinderen achter. Een groot aantal winkeliers en nering doenden uit Zierikzee hebben besloten te protesteren tegen de uitspraak, die dezer dagen is gedaan door de plaatselijke mid denstandscentrale en waarin werd geko zen voor winkelsluiting op Maandag morgen. Men is namelijk van mening, dat win kelsluiting op Maandagmorgen ongewenst moet worden geacht met het oog op aan bederf onderhevig zijnde waren. Op een bijeenkomst is daarom besloten band tekeningen te verzamelen teneinde tot sluiting op Dinsdagmiddag te komen. DE BILT ZEGT; Weersverwachting, geldig tot van avond. Wisselende bewolking. Overwegend droog weer met wis selende bewolking en een matige noordelijke tot noordwestelijke wind. In de zuidelijke helft van het land iets koeler, in de noordelijke .helft iets warmer dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1