l S|OUK VAN HOLDINGE °~l'r de loupe Achter het ijzeren gordijn durft men elkaar niet meer recht in de ogen te kijken* BAA YENS UW OPTICIEN KERK Honderd jaar Rijkstelegraaf in Nederland» BARNEVELD waterleiding en riool gaat ongewoon eeuwfeest vieren» Een Pool ontvluchtte naar Nederland. Duizenden Polen bidden iedere dag om een nieuwe oorlog t bevrijding van het communistische juk» Ian moest zich legitimeren voor Fanntj. Verhaal uit de tijd der Kerkhervorming. HIER Zaterdag 19 Juli 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 (Van een bijzondere medewerker.) „Kom er in, schuif je stoel maar bij, doe maar net of je thuis bent $n schuif je zorgen op zii" ongeveer met deze woorden, maar dan in het Pools verwelkomde ik mijn landgenoot, die op waarlijk sensationele wijze kortgeleden uit Polen is ontsnapt) en die zo juist de trappen van mijn bovenwoning beklom. Zorgen? Ja zorgen, want hoewel hij in vrijheid is en zich onder de hoede van de Vereniging van Poolse Oud-strijders bevindt, moet hij nog afwachten of Den Haag hem politiek-asyl verleent. Het is een forse jongeman van nauwelijks 20 jaar met een verma gerd gezicht en holle ogen, die zo typisch zijn voor vluchtelingen van achter het ijzeren gordijn. En terwijl het carillon op de St. Jacobs- toren een versje begint te spelen, en mijn vrouw de koffie klaar zet, komt het gesprek als vanzelf op Polen. Men moet liegen l In Polen moet men liegen om in leven te kunnen blijven. Aan kinderen wordt Seleerd bun ouders te bespionneren. tudenten (en tot deze categorie behoort onze vluchteling) moeten liegen om hun Studie te kunnen voltooien, onderwijzers en officieren moeten onderricht geven in zaken waaraan zij niet geloven; terwijl de werknemer moet liegen om zijn baan Ëiet kwijt te raken. Communisten liepen weg uit de Indische Kamer. De gehele communistische fractie heeft Vrijdag de vergadering van de Indische Kamer verlaten, nadat stormachtige dis cussies waren gevoerd over het wetsont werp betreffende preventieve hechtenis, dat de regering de bevoegdheid geeft personen zonder proces gevangen te zet ten. De communisten kantten zich fel tegen dit ontwerp. Na een woordenwisseling met de voor zitter, die zij van oneerlijkheid beticht ten, verlieten de dertig communistische en communistisch gezinde leden de zaal. Men durft in Polen elkander niet meer recht in de ogen te kijken uit Vrees dat men zijn gevoelens zou ver gaden, want door de voortdurende Communistische propaganda en mate riële nood bloeit het spionnenstelsel en door de angst voor aanklagers wordt het leven ondragelijk gemaakt. DE JEUGD MOEI COMMUNISTISCH WOEDEN. Alle jongelui die willen studeren moeten voor een speciale commissie verschijnen om op hun politieke ken nis te worden onderzocht. De leraren is het niet toegestaan een oordeel over hun eigen leerlingen te geven. De jeugd wordt gedwongen Stalin te roe men als „de grootste man ter wereld" en Bierut en Rokossowski als „de grootste mannen van Polen". Studen ten moeten belangstelling tonen voor het communisme om hun studies te kunnen voortzetten. Voor diegenen echter die familieleden in het buiten land hebben is de weg naar het mid delbaar onderwijs gesloten. Directeu ren van scholen zijn niet vooraan staande leraren, maar communisten, dikwijls zonder enige ontwikkeling. Alle jeugdorganisaties werden sa mengesmolten tot één communistische jeugdbeweging. Jongens en meisjes die de lagere school hebben verlaten moe ten lid zijn van de „Dienst aan Polen'' Daar ontvangen ze politieke oplet ding en worden tevens op de militaire dienst voorbereid. Wanneer de jonge Ueden hun voor-opleiding hebben vol tooid moeten zij vanaf hun twintigste tot hun drie-en-twintigste jaar in het leger dienen, waar zij tevens minstens acht uur per week les in „politieke opvoeding" ontvangen. DE LONEN EN DE PRIJZEN. Hoewel de lonen ln Polen vrij hoog lijken (een arbeider verdient 500 zloty omstreeks 550 per maand) Is het net te veel om te sterven en te weinig om van te leven. De prijzen in Polen zijn namelijk fantastisch hoog. Een herencostuum Kost b.v. f 1.400 tot f 2.000, heren- jchoenen f 300 tot f 700, damesschoe nen f 400, kousen tot f 70, nylonkou- en f 200 tot f 250. Een fiets kost 600 een Duitse fiets f 1000, een ra io f 1500 tot f 2.000 Een kilo margarine kost f 12, een kilo boter tot f 50, suiker f 28, levens middelen zijn niet slechts duur maar bovendien zeer schaars. Wil men iets krijgen dan moet men urenlang in de rij staan. IN GEVAL VAN OORLOG. „En hoe denkt men ln Polen over oor log?" „Aan de ene kant Is men bang voor een nieuwe oorlog, maar aan de andere kantmen verwacht die oorlog, ja, sterker men bidt zelfs om een oorlog ale de bevrijding zal brengen. En de meeste jongelieden zjjn besloten in geval van oorlog bi) de eerste de beste gelegenheid over te lopen naar de geallieerden!" „Om terug te komen op uw ont snapping, hoe bent u eigenlijk hier in Nederland terecht gekomen?" „Het spijt mij dat ik op deze vraag het antwoord schuldig moet blijven. Want een relaas van mijn geslaagde ontvluchting, alsmede aanduidingen van plaatsen waar ik een toevlucht vond, zouden de communisten in staat kunnen stellen om represailles toé te passen op diegenen die mij hielpen. De kansen voor een ontsnapping zijn zeer gering en bovendiener zijn nog anderen die het op dezelfde ma nier zullen proberen", voegde hij er nadenkend aan toe. Onze jonge vluchteling wiens naam we om dezelfde reden niet zullen vermelden, is een zoon van een Poolse officier die gevochten heeft voor de bevrijding van Nederland en die ook in het buitenland vertoeft. Het zal dus een ontroerend weerzien zijn van va der en zoon na dertien jaar B. S. Smokkelarijen over Argentijns- Braziliaanse grens. De Argentijnse minister van Binnen landse Zaken, Borlenghi, heeft verklaard, dat 21 Argentijnse grenswachten om het leven zijn gekomen en 112 gewond bij pogingen om het smokkelen over de Ar gentijnse grenzen tegen te gaan. Hij voeg de hieraan toe, dat deze smokkelarijen Argentinië jaarlijks een bedrag van 265.000.000 gulden kosten. „Grote hoeveel heden levensmiddelen en kledingstukken worden het land uitgesmokkeld. De re gering zai spoedig een wetsontwerp aan het congres voorleggen, dat voorziet in krachtdadiger optreden tegen de smok kelaars", zei hij. Belgische senaat gaat „electrisch' stemmen. De Belgische Senaat heeft beslist, dat zij voortaan zal stemmen met behulp van een electrisch systeem. Door het inschakelen van lampjes van verschillende kleuren brengen de leden him stem uit. Een verlichte tabel geeft het aantal voor- en tegenstemmen, ont houdingen en afwezigen aan. Een stem ming zal slechts drie minuten tijd kosten. Diergaarde Blijdorp heeft een zeer ernstig verlies geleden. De vier netgi- raffen, die zij kort geleden had ont vangen, zijn deze week aan een darm ziekte overleden. Vermoedelijk hebben bezoekers ondanks het verbod de die ren verkeerd voedsel toegestopt. Ingezonden Mededeling (adv.). LANGE VORSTSTRAAT 106 - GOES TEL. 2159 ending Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Tiel, H. van 't Hof, voor ganger evangelist aldaar; te Garderen, drs J. C. Hooijkaas te Scheveningen. Aangenomen naar Kesteren, C. van den Berg, cand. te Hilversum. Bedankt voor Vlissingen, G. C. Tromp te Boskoop; voor Benthuizen, G. C. Roosendaal te Lienden; voor Halle, H. G. Groenewoud te Gronin gen. Geref. Gemeenten. Aangenomen naar Aalst en Brakel, W. Hage, cand. te Den Haag, <Jje be dankte voor Aagtekerke, Benthuizen, Bodegraven, Borssele, Dinteloord, Dor drecht, Ederveen, Enkhuizen, Giessen- dam, Goes, 's-Gravenpolder, Hendrik Ido Ambacht, Herkingen, Hilversum, K.'uiningcn, Leerdam, Leiden, Melis- kerke, Nieuw-Beijerland, Nieuwer- kerk, Nieuwerkerk a. d. IJssel, Njj- kerk, Oostkapelle, Oudemirdum, Rhe- nen, Ridderkerk, Rilland-Bath, Rijssen, Tholen, Tricht, Veenendaal, Waarde en voor Werkendam. Chr. Gevef. Kerken. Beroepen te Leerdam, H. C. van der Ent, cand. te Barendrecht. Jan Blankers, echtgenoot en coach van Fanny Blankers-Koen was in zijn functie van sportjournalist Woensdagavond te Turku ge weest voor de wedstrijd tussen Nederland en Brazilië. In de nacht was hij per auto naar Hel sinki teruggereden en zodoende had hij zijn vrouw, die met de athletiekploeg per vliegtuig te Helsinki was aangekomen, niet ontmoet. Eerst de volgende dag had hij gelegenheid haar op te zoeken in het gebouw, waar de deelneemsters zijn ondergebracht. Geen man kan daar echter verder komen dan de hal, waar leidsters de mannelijke bezoekers opvan gen en vragen naar de reden van het bezoek. Dat geschiedde dus ook met Jan Blankers, die eerst moest bewijzen, dat hij de echt genoot van Fanny is. Toen dat was gebeurd, kreeg hij toestem ming voor een ontmoeting met zijn vrouw, maarFanny kreeg een boodschap op haar ka mer, op de achtste verdieping en moest naar de hal komen om haar man te begroeten. Eeuwfeest der techniek. Interessante tentoonstelling in het Postmuseum. In het gebouw van de Theosofia Stichting aan de De Ruyterstraat te 's-Gravenhage Is gistermorgen een bijeenkomst gehouden ter herdenking van het honderdjarig bestaan van de rijkstelegraaf ln Nederland. De hoofddirecteur der Telegrafie en Telephonie, voorzitter van het uitvoe rend comité „Eeuwfeest Rijkstelegraaf 1952", ir A. J. Ehnle, verwelkomde o.a. de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. H. Wemmers; afgevaardig den van post-, telegraaf- en telefoondiensten uit het buitenland en ook uit In donesië; directeuren van post- en tele graaf musea in die landen en represen tanten van particuliere telegraafmaat schappijen. De heer T. van Houwellngen, voor zitter van de Stichting „Het Neder lands Postmuseum", hield een korte re de. „Het huidige en toekomstige ge slacht moet in de gelegenheid zijn te zien en te bestuderen hoe het thans be staande zijn oorsprong vond en hoe het vroeger was. Musea in het algemeen hebben altijd in een grote behoefte voor zien en het bestuur van de Stichting „Het Nederlands Postmuseum" heeft het vertrouwen, dat een bedrijfsmuseum als het Postmuseum in de toekomst ten I'volle de daaraan bestede gelden waard zal zijn", zo zei hij. - Waar de kippen voor de deviezen zorgen. Zonder eiermarkt een onbetekenend en dood stadje» (Van een speciale verslaggever). Zonder slag of stoot nam de gemeenteraad van Barneveld op 8 Mei 1852 het besluit om voortaan een wekelijkse markt voor boter te houden. De vroede vaderen konden niet vermoeden, dat zij die dag een vérstrekkend besluit namen. Men kan veilig aannemen, dat Barneveld een onbetekenend stadje zou zijn geworden, indien het marktwezen het aanzien van de plaats niet radicaal had veranderd. Geen sterveling kent Barneveld heden om zijn botermarkt. De jaren waarin frisse boerinnen op marktdag met grote kluiten boter naar Barneveld togen om haar product er aan de man te brengen, behoren reeds lang tot het verleden. Op dit gebied hebben de fabrieken het „handwerk" overvleugeld. Barneveld heeft ook een graanmarkt jaar 1939 verhandelde men te Barneveld gehad, die thans verlopen is en voorts bestaat er nog een paardenmarkt, welke tweemaal per jaar gehouden wordt doch waarop slechts één of twee paarden wor den verhandeld! Meer betekenis heeft de varkensmarkt en vooral de kippenmarkt. Voor de laat ste wil het gemeentebestuur een moderne hal laten verrijzen, aangezien de verhan deling van pluimvee sinds jaar en dag van 's morgens 6 tot 9 uur in de open lucht geschiedt. Al deze markten zinken echter in het niet bij de eiermarkt. Hierom is Barne veld beroemd; niet alleen in Nederland maar in geheel West-Europa, omdat ner gens in ons werelddeel zulk een grote eiermarkt is. De verkoop wordt er niet belemmerd door marktgeld. BESTE TIJD GEHAD. Het eeuwfeest van Barneveld als marktplaats wordt dan ook gevierd rond om de eiermarkt. Nu heeft deze markt wel aan betekenis ingeboet. Voor de oor log bereikte men het hoogtepunt. In het niet minder dan 100 millioen eieren. Dat was in het begin van de oorlog natuur lijk afgelopen. Jaren bleef de eierhal ge sloten, totdat zij op 7 December 1947 weer openging. Nimmer echter keerde het hoge cijfer van 1939 terug. De markt heeft haar beste tijd gehad, althans voorlopig. De aan voer bedraagt momenteel 46 millioen eieren. Als oorzaken voor deze teruggang wordt niet alleen aangewezen de ver kleining van de pluimveestapel in dit ge bied maar vooral de concurrentie van de „eierhalers", dat zijn de mensen die rechtstreeks bij de boeren de eieren op halen. Al brengt dit in menig geval voor de boeren mindere inkomsten mee, er zit voor de boer deze goede zijde aan, dat hij niet meer als voorheen in alle vroegte naar de markt behoeft te tijgen, waar hij misschien urenlang moet staan aleer hij zijn productie kwijt kan aan de handel. Toch ziet men te Barneveld de toe- i) „Nee Frelle, nee da jonker wil het niet" „Ach toe, Bouke. Heit is niet thuis. fn hij komt ook vooreerst niet thuis, n dan ben ik al lang weer terug". Bouke schudde het hoofd, ,,'t Is niet vertrouwd. De bles heeft kuren. Alleen de jonker zélf kan hem berij den".. „Maar ik heb hem toch ook al be reden". „Dat was heel wat anders. Toen Was de Jonker er bij. En toen ging het stapvoets. De Frelle zou haar nek kunnen breken". „Dan was je meteen een lastpost kwijt, Bouke, maar hoor eens ik zal er op rijden Sjouk van Holdings stampte drif tig op de grond. „Zadel de Bles, Bou ke. En gauw". De oude knecht zuchtte. Maar hij dacht niet aan toegeven. Hij kende Sjouk van kindsaf. Ze zou nu kwaad worden. En dan straks driftig weg lopen. Maar gewoonlijk duurde de boze bui slechts kort. Sjouk was zijn lieveling en trouwens alle knechten én meiden op Holdinge vereerden hun jonge meesteres. „Ge weet, Frelle, dat ik u graag een genoegen doe. Maar de Jonker dit nadrukkelijk verboden. En ai had hij 't niet, dan deed ik 't nog met. t Dier is niet te vertrouwen. Vooral vandaag niet. 't Was vanmor gen al onrustig, 't Kon de kolder wel m de kop hebben". »9ch kom, Bouke. Ik ben toch geen kind meer". van onwil vertoonde zich op het gelaat van Sjouk van Holdin- Freller ^"U'<e was een Fries. „Neen, „Bouke.... Bouke...." Schel klonk ie stem van de hulshoudster. „Wat moet die weer", bromde Bou ke. „Je moet ook altijd klaar staan voor die vrouwen". Heimelijk was hij echter blij, dat hij geroepen werd. Hjj slofte weg naar de keuken, waar de huishoudster zich bevond. Sjouk wachtte tot Bouke vertrok ken was. Er kwam een ondeugende glans in haar ogen. „HalloJanhelp me even". Jan, de staljongen, kwam naderbij. „Maak de bles even klaar, Jan. Mijn zadel er op en mijn stijgbeugels". Jan aarzelde: „Maar, Frelle dat paard is zo wild. Hij zit vol ku ren. Sjouk wuifde met de hand. „Dat geeft nietsWacht, ik zal je wel even helpen". Jan durfde niet weigeren. Hij was veertien jaar en nog niet lang bij Jonker van Holdinge. En hij wist al bij ervaring: jonkvrouw Sjouke re geerde op Holdinge. Maar zou dit wel mogenDoch hij dacht niet langer na. Het duurde maar even voor het paard gereed was. Was een pracht- dier. Op de fraai gebogen hals stond een fijne kop. Slank waren de poten. Ongeduldig schraapte het met de voorpoten. Het trilde van zenuwen. „Pas op, Frelle.... U mag het wel goed...." Maar verder kwam Jan niet. Met een flinke sprong zat Sjouk in het zadel. En nauwelijks voelde het paard de last, of het snelde weg als een pijl uit de boog. Met open mond bleef Jan het paard en zijn berijdster nastaren. Reeds lang waren ze door de voorpoort ver dwenen. „Wat sta jij daar te suffen Heb je niets te doen...."? 't Was Bouke, die hem deze woor den toebeet. Doch onmiddellijk liet hij er op volgen: „Waar is de Frel le....?" „Met de bles weg". „Dat Is toch niet waar?" Bouke was verschrikt. „Ze is net de poort uitgereden". „Jijuilskuiken". Vóór Jan het goed bevroedde, had hij een klin kende oorvijg van Bouke te pakken. „Jij eendBlijf aan je werk". Bouke schreeuwde luid. „Maar de Frelle riep me. En ik heb haar nog gewaarschuwd", zei Jan angstig, terwijl hij zijn wang wreef. „Ik heb haar nog gewaarschuwd! Je had het paard niet moeten op tuigen. Je weet toch wel, dat de jon ker alléén het paard aan kan.... Als er maar geen ongeluk gebeurt". Met grote stappen ging Bouke naar de poort. Hij keek maar van Sjouk was geen spoor meer te zien. Hij schudde het hoofd,Als dat maar goed gaat", mompelde hij. „'k Hoop dat ze maar weer thuis is vóór de jonker komt. Anders waait er wat". Hoofdschuddend bleef hij nog enkele ogenblikken staan. Dan ging hij weer aan zijn werk. (Wordt vervolgd). komst van de eiermarkt niet donker in, al zal zij zeer waarschijnlijk nooit meer haar vroegere omvang bereiken. DEVIEZENBRON. Voor ons land heeft de eiermarkt be tekenis als deviezenbron. Immers gaat het te Barneveld verhandelde naar Bel gië, Frankrijk, Spanje, Italië, Zwitser land, West-Duitsland, ja zelfs naar N.- en Z.-Amerika. Voor Barneveld is de aanwezigheid van de markt als vanzelf een oorzaak van vreugde. Niet alleen trekt daardoor heel de West-Veluwe met zijn grote dorpen naar de stad (een zeer goed gesorteerde middenstand getuigt van het veelvuldig bezoek dat de plattelander en zijn vrouw aan Barneveld pleegt te brengen) maar ook de toeristen nemen Barneveld graag in hun programma op. Wie zijn vacantie op de Veluwe doorbrengt en er geniet van het natuurschoon, heeft meestal wel zin om een dag rond te wandelen in het gezellige stadje. Uiterst leerzaam is een bezoek aan een der vele pluimveebedrijven, inzonderheid wanneer men daar een broedmachine of een sorteerapparaat aan de gang ziet. ONGEWENSTE TOESTANDEN. Op dit gebied is Barneveld wel met zijn tijd meegegaan. Op andere punten heeft het stadje, ol beter de gemeente Barne veld (een uitgestrekt gebied met 20.000 bewoners), nog een grote achterstand in te halen. Toen Jan van Schaffelaar er op 16 Juli 1482 van de toren sprong had men in Barneveld geen waterleiding en evenmin riolering. In dat jaar behoefde zulks nie mand te verbazen. Maar dat tot op heden deze middel eeuwse toestand gehandhaafd is, mag men toch wel ongewenst achten. Burge meester mr. C. E. E. Kuntze, die wij hierover hoorden spreken, bleek aller minst tevreden met die toestand. Tot voor kort was ook de straatver lichting middeleeuws, maar daarin is nu verbetering gekomen. Evenals in de toe stand der wegen. Op cultureel gebied heeft Barneveld nog zeer veel in te ha len. Overigens is het een welvarende ge meente met een oerdegelijke bevolking, gelijk de burgemeester ons niet zonder trots verzekerde. Volgende week zal Barneveld feest vieren. Dan zullen alle markten er vrij zijn, hetgeen ongetwijfeld talrijke standhouders en kopers naar het stad je lokt. Er zijn tal van feestelijkheden, waarvan we een openluchtspel en een concours-hippique vermelden. Het aan trekkelijke van de laatste gebeurtenis zit in het deelnemen van Z.K.H. Prins Bernhard aan dit festijn. en over de grenzen In de loop van deze maand zullen de Ver. Staten, Frankrijk. Engeland, Canada en Japan besprekingen voeren over de handelspolitiek in het Verre Oosten, ten einde tot een zo nauw mogelijke samen werking te komen. Gedurende de maand Juni is bij de spaarbanken in Nederland ingelegd 71.24 min en terugbetaald 67.53 min, hetgeen dus een besparing betekent van 3,71 min. Deze is ontstaan door een overschot bij alle spaarinstellingen. De Rijkspostspaarbank boekte n.l. een over schot van 500.000, het overige is be spaard bij de algemene en de bankspaar- banken. Het centrale verbond van Duitse groot handelaren in zuivelproducten heeft bij het Westduitse ministerie van Voedsel voorziening aangedrongen op een onmid dellijke verlaging van de invoerrechten op boter. De boterprijzen zijn in de laat ste drie weken in Duitsland sterk ge stegen en wanneer geen mogelijkheden voor invoer worden geopend zullen zij volgens het verbond nog veel verder moeten stijgen. Pawel Koeznetsof, tweede secretaris van de Sowjet-ambassade te Londen, wiens terugroeping door de Britse rege ring verzocht was, is Donderdagavond aan boord van een Pools schip naar zijn land teruggekeerd. BEZINNING EN AANSPORING. De directeur-generaal der P.T.T., de heer L. Neher, hield een herdenkings rede. Hij verklaarde de viering van dit Ju bileum als een plicht te beschouwen, omdat wy diegenen te eren hebben, die ln het verleden initiatieven hebben dur ven nemen, welke van groot belang zyn geworden voor het nageslacht. Bezin ning op de geestdrift, energie en kun digheid van onze voorgangers kan een aansporing zijn om op de door hen ge wezen weg verder te gaan. In zijn rede gaf de heer Neher een uitvoerig overzicht van de ontwikkeling van de telegraaf. Bijzondere aandacht wijdde hij aan de figuur van Thorhecke, die de wettelijke grondslag voor dit te- legraafbedrijf in ons land heeft gelegd. Ook sprak hy met grote waardering over de ingenieurs Wenkebach, Conrad en van der Kun, de mannen van het eerste uur. De heer Neher besloot zijn toespraak met de mededeling, dat vijf mensen, die reeds 40 jaar bij de rijks telegraaf werken, bij deze gelegenheid door de Koningin zijn onderscheiden. Na de herdenkingsbijeenkomst begaf het gezelschap zich naar het postmu seum, waar de tentoonstelling „Eeuw feest Rijkstelegraaf 1952" werd geo pend. Ter gelegenheid van de tentoonstel ling zijn in de postzegelgalerij enige ob jecten tentoongesteld, die door Konin gin Juliana welwillend ter expositie af gestaan werden, en wel: een vei Navo- zegels, welke H.M. van president Tru man ten geschenke ontving en het al bum met de oudste en de nieuwste Ne derlandse postzegels, dat t.g.v. de ope nlng van de I.T.E.P. door het uitvoe rend comité aan de Koningin werd aan geboden. V OLYMPISCH BABYLON. De gedachte die aan de Olympische Spelen, die op het ogenblik in Helsinki gehouden worden, ten grondslag ligt, is een mooie gedachte. Zij wordt uit gedrukt in het symbool der Spelen: de vijf in elkaar grijpende ringen, die de vijf werelddelen uitbeelden. Die ringen zijn als een opwekking tot broederschap: niemand in deze we reld wordt geweerd, uit welk wereld deel hij komt, van welke nationaliteit hij ook is, of zijn huid nu blank is of bruin, geel of zwart. Ieder kan mee doen.... als hij maar bezield is van de Olympische gedachte, dat het deel nemen aan de Spelen belangrijker is dan het winnen. Nu weten we het ook wel: deze bei de gedachten zijn lang niet altijd en lang niet bij iedereen even levend: het geharrewar in de diverse bonden, de niet altijd even sportieve gedragingen der deelnemers, de ongewilde helden verering die er op volgt, zijn er het bewijs van. Niet iedere verliezer heeft zoveel moreel dat hij zijn ovrwinnaar zonder wrok de hand kan drukken. Nu geloven wij niet dat men daar om de Olympische Spelen kan ver oordelen. Naar ons gevoelen zijn zij een middel om tot meer overeenstem ming, meer begrip in deze wereld te geraken en wij menen, dat men dat middel met beide handen mag aangrij pen. Helsinki is op het ogenblik de enige plaats waar Russen en Amerika nen, bewoners van deze en van gene zijde van het ijzeren gordijn elkaar ongedwongen kunnen ontmoeten en normaal met elkaar kunnen spreken. Dat levert natuurlijk geen grote resul taten op maar de besprekingen die achter groene tafels in grote paleizen worden gehouden kunnen evenmin op succes bogen! Er is echter één ding: aan die ge dachten ontbreekt iets dat de kern be hoorde te zijn. Er ontbreekt aan, dat ook de beste middelen van nul en gener waarde zijn als de Schepper van alle dingen er niet Zijn zegen op geeft. Deze erkenning ontbreekt ten enen male en dot blijkt alleen al hieruit, dat men ook op Zondag wedstrijden houdt, alsof niet Gods gebod heiliging van deze dag eiste. Wij betreuren dat zeer, want zo duidelijk blijkt hieruit, dat deze Spelen door en door humanis tisch zijn, uitgaande van de gedachte dat de mens in zichzelf goed is en het goede wil. Dat mag door Gods genade wel eens een ogenblik waar lijken, maar de geschiedenis, vol immers van oorlogen en oorlogsvoorbereidingen, leert wel anders. En Gods Woord leert wel anders! Het ware te wensen dat de christe nen van alle landen hun protest deden horen tegen deze Zondagsontheiliging, die het symptoom is van de verkeerde gedachte. En het ware te wensen dat de christelijke geest ook in deze kring van sportmensen zou doorwerken. Nu verheugen wij ons over het feit dat deze Spelen gehouden worden dan zouden we ons nog temeer verheugen! Japan wil textielbedrijf op Java stichten. Naar de correspondent te Tokio van de „Financial Times" meldt, hebben drie grote Japanse textielfabrieken plannen nabij Djogjakarta op Java een moderne textielfabriek te vestigen in samenwer king met Indonesische belangen. Het be drijf zou worden uitgerust met 16.000 spinspoelen en 600 automatische weefge touwen en zou 500.000 yards aan stof per maand voor afzet in Indonesië produce ren. De kosten worden geraamd op 10 millioen gulden. Pakistan en Nederland hebben een luchtvervoersovereenkomst getekend, die voorziet in wederzijdse rechten voor de luchtvaartmaatschappijen in beide landen. VEILINGBERICHTEN GOES 18 JULI: Grote Veiling: Zwar te bessen 60; Rode bessen 40.05; Dubb. Princessebonen I 41.9042.10 id. II 39. Verpakt fruit: Beauly of Both A 57; B 51; C 35—36; I 38—46. Fruit voor export: Yellow Transparant A 46.20; BC 41.80—44.70; I 38.50^43.10; II 24.1025.50; Oomskinderenpeer B 46; I 37.60; II 23.80. Gewone Veiling: Yellow Transparant 733; Beauly of Both 2430; Oomskinderenpeer 20 37; Kroetappels 0.505; Klerken 66 77; Vleeskersen 3759; Eierkrieken 55 61; Zure Morellen 19—22; Kruis bessen 1530; Rode bessen 3542; Frambozen 63112; Blauwe Druiven 180; Bramen 6190; Oranjepruimen 1430; Early Laxton 2886; Tolle naars 1422; Okkulanen 1117; Groenten: Komkommers 1124; Krop sla 1214; Bloemkool 1854; Meloe nen 5582; Dubb. Princessebonen 38 50; Saxabonen 2838; Stoksnijbo- nen 5253; Stamsnijbonen 2027; Stokprincessebonen 66; Groene kool 6 15; Tomaten 2950; Andijvie 12 19; Uien 15; Kroten 812; Augurken 60—65; Aardappelen 8.5010; Drielin gen 7—9 Kriel 57; Bospeen 1620; Uien 1517; Selderij 14. Alles per 100 kg. stuks of bos. MIDDELBURG, 18 Juli. Aardappe len: Bonken 1011.30; Grote 810; Drielingen 57; Kriel 45; Bintjes Bonken 10; Bintjes grote 79; Doré Bonken 1011; Doré Grote 910; BI. Eigenheimers grote 8; Rode Eersteling grote 10; Alles er 100 kg. Aanvoer 54 ton. Fruit: Tomaten 2160; Appels: Yellow Transparant 1644; Appels kroet 222; Rode kruisbessen 3541; Witte kruisbessen 1438; Rode bessen per kg. 5493; Rode bessen per doos 1217; Witte bessen 6668; Perziken per stuk 124; Druiven: Frankentha- ler 1.902.02; Netmeloenen 54—101; Pruimen: Early Laxton 3896; Occu- lanen 12; Oranjepruimen 3642; Gol den Japan per stuk 814; Tollenaar 3236; Kersen: Klerken 56—80; Vlees kersen 4253; Krieken 5762; Zure Morellen 1721; Frambozen per doos 2135; Groenten: Sla 717; Bloem kool A4663; idem B 3549; idem C 24—40; Komkommers A 1217; idem B 816; idem C 812; idem kg. krom 5—12; Rodekool 617; Savoyekool 15 23; Spitskool 1117; Dubb. Princes sebonen 4153; Snijbonen 4590; Dop pers 3235; Tuinbonen 3840; Wage naars 32—41; Kroten kg. 410; Bos- kroten 3—6; Bospeen 1332; Augur ken 1353; Zilveruien 2330. Alles per kg. bos of stuks. KAPELLE, 18 Juli. Grote veiling: Duitse Zure Bessen 3941; Frambozen 56.20; Zure Morellen ontsteeld 46.10; Dubb. Princessebonen I 41.1043.20; idem II 38.30; Zwarte bessen 60; Ap pels: Yellow Transparant A 48.70 49.10; idem BC 37.70—39.40; idem I 37.2042.90; idem II 23.30—24.10; idem K 22.10—26.30; idem. F 16.40; Kroet 3.40; Oomskinderen A 52.20; idem B 47.90; idem I 40.4043; idem II 25.20 —20, alles per 100 kg. Kleine veiling: Kersen: Klerken 5182; Krieken 45 59; Vleeskersen 4156; Abesse de Moulon 4457; Zure Morellen 3556; Meikersen 28—31; Pruimen Oranje pruimen 14—39; Occulanen 619; Tol- lenaarspruimen 14—26; Princepruimen 10—18; Early Laxton 3093; Ruth Gerstetter 27—47; Eldense Blauwe 16; Diversen: Rode bessen 3755; Kruis bessen 1131; Bramen 75110; Fram bozen 50135; Kasperziken 7.510; Tomaten 36—53; YYellow Transp. 4 34; idem va 29.5; Oomskinderenpeer 638; Janbaaspeer 912; Beauty of Bath 10—21, alles per kg.; Groenten: Aardappelen 710; Uien 9.9.5; Augurken 1566; Savoyekool 12; Dop erwten 41; Snijbonen 20, alles per kg.; Kropsla 3.510; Komkommers 1117, beide per stuk; Bospeen 814; Kroten 4; Selderij 67, alles per bos. ZIERIKZEE, 16 Juli. Aardappelen 7— 10; Andijvie 1012; Princ.bonen 2031; Stamsnijbonen 2251; Postelein 1516; Tomaten 3457; Zwarte bessen 62; Rode bessen 51—57; Kruisbessen 23—30; Yellow Transp. huish. 20—33; idem val 10—13; Pruimen (Ontario) 81—91; Perziken 14— 19; Kropsla 38; Bloemkool 1151; Kom kommers 1723; Bospeen 813; Bos- kroten 1—4; Frambozen per doosje 23 et.* —26 ct.; Earley Laxton per doosje 32 ct. —36 ct., per 100 kg, stuks of bos. ST. MAARTENSDIJK, 17/7. Eigenh. I 10.36—9.50; idem n 8.20; Eersteling 9.10; Bintjes 8.60; Bonken 9.04—8.70; Voer 4.90; Bonen 34, alles per 100 kg. Aanvoer 20 ton. THOLEN, 18/7. Eerst, bonken 9.62; gewone 9.34—9.77; poters 6.03—6.32; kriel 5.02; Doré gew. 10—10.30; Witte Eigen heimers gew. 8—8.50; Bintjes gew. 8.11; Aanvoer 30 ton. Stambonen zonder draad 37 per kg. Aanvoer 375 kg. STAVENISSE, 17 Juli. Witte Eigenh. 9.50—9.90; Blauwe idem 10.70; Blauwe ld. 2e soort 7.50; Doré 10.40; Bintjes 8.80; Bonken 8.10; Bi. Eigenheimers poters 7.20 Witte eigenheimers poters 7.80. Aanvoer 472 kisten. ST. ANNALAND, 18 Juli. Doré, gew. 10.21; Eigenheimers, gewone 1011.09; Gewone afwijkend 8.31—9.99; Drielingen 8.43; Bintjes gewone 8.769.24, alles per 100 kg. Aanvoer 50 ton. Bonen 31 per 100 kg. SCHERPENISSE, 18 Juli. Doré gew. 9.50—10.57; Gewone afwijkend 8.54—8.73; Eerstelingen gewone 8.069.27; Eigenh. gewone 8.25—8.44; Drielingen 7.08; Bint jes gewone 8.58. Alles per 100 kg. Aanv. 35 ton.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 5