VERSCHERPTE KOERS SOW|ET-ZONE r Grenzen gaan hermetisch dicht felle rode aanval op de kerk Stadhuis te Gouda door de Koningin heropend Getroffenen in fruitteeltgebied van O* Zuid-Beveland worden geholpen Jhr Mr A» F* C* de Casembroot door Koning Boudewijn onderscheiden :P ROTE STA NTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Hereniging van Duitsland een illusie De klok deugt niet Verdeling departementen moeilijk probleem. Italiaanse immigranten dreigen met oproer. Het oudste in ons land» Verklaring van Soeltaneh. Goesenaar door electrische stroom gedood» Roulettespelers in 's-Graven- hage gearresteerd. UitgsVq Stichting „ZeetfSfSlK Dagblad". Hoofdkantoor r Goes, L. Vorste tr. 90, Tel. 9488, bti geen gehoor voor advertenties 2970, vöör redactie 2435. Giro 274289. Kantoren s Vliïsingenr Lammen^traat 17, Telef, 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2006, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2226 ZATERDAG 19 JULI 1952 Abonnementsprijs j' 0.44 per week, ƒ1.83 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek KaDouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEÏDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.42 u., onder 20.50 u. Maan op 2.34 u., onder 20.28 u. Hoogwater op Zondag 20 Juli: Vlissingen: 0.56 u. 1.72 m., 13.15 u. 1.79 m. Terneuzen: 1.22 u. 1.91 m., 13.44 u. 1.98 m. Wemeldinge: 2.32 u. 1.51 m., 14.58 u. 1.54 m. Zierikzee: 2.20 u. 1.26 m., 14.44 u. 1.28 m. i illllllllllllllll NEDERLAND telt nog altijd een zeer groot aantal werklozen en men behoeft niet zelf de verlammende Invloed van werkloosheid aan den lijve gevoeld te hebben om zich te kunnen Indenken hoeveel leed dit betekent. Hoe komt dat en hoe is het te ver helpen? Onlangs beluisterden wij over dit onderwerp een spitsvondige rede nering, die door heel veel mensen on derschreven wordt. Deze mensen on derwerpen de arbeidsmarkt aan een beschouwing en constateren daar tal van misstanden. Zij zien hoe steeds meer gehuwde vrouwen een werkkring buitenshuis zoeken, hetzij uit vrije wil hetzij gedwongen omdat men nu een maal de eindjes aan elkaar moet kun nen knopen. Zij zien hoe arbeiders uit continubedrijven b.v. na het vervul len van hun deels nachtelijke taak nog ergens anders emplooi zoeken, dikwijls in de landbouw, waar ongeschoolden immers bft gemakkelijkst een plaatsje vinden. Zij zien dat schooljongens, die een vacantiere'isje willen verdienen, hetzelfde doen, zij zien hoe gepension eerden tegen een Jaag salaris behoor lijke baantjes in de wacht slepen en hoe sommige exploitanten van mid- denstandsbedrijven tevens in loon dienst gaan om zo hup inkomen op te voeren. En zo kan men nog door gaan. Dan gaan ze hun conclusies trekken. „Het gaat niet op zo zeggen ze dat het ene gezin via een dubbel in komen van het vette dér aarde geniet om een ander, juist daardoor, in ar moede te laten demoraliseren!" En: „Dit complex van scheve verhoudin gen leidt niet tot productievermeerde ring maar tot verkeerde verdeling van (je werkgelegenheid en het nationale inkomenr En het middel dat ze aan geven is daarom radicaal: het moet verboden worden en er moet een ver gunningstelsel komen om te kunnen controleren dat die bepalingen ook in derdaad worden nageleefd. En iemand voegde hieraan toe: „Ik begrijp heel goed dat voor sommige anti-revolution- nairen deze denkbeelden een doorn in het oog zijn, maar de ontwikkeling van de maatschappij heeft ons op dit punt gebracht en hoe kan men de wijzers van de klok terugzetten?" Fr HET AFGETREDEN KABINET had een minister zitting, die speci aal belast was met de productieverho ging Dit was niet zo maar om deze exc ""'entie toch ook wat te doen te ge\ maar terecht beschouwt men pr iuctieverhoging als 'n levensnood- zar. Nederland moet meer produceren om meer te kunnen exporteren. Meer export betekent dat we meer kunnen importeren, dat we meer machines kunnen aanschaffen, dat we meer ka pitaal kunnen vormen om nieuwe in dustrieën op te zetten. Productieverho ging betekent meer werk voor meer handen, dus: meer welvaart bü minder werkloosheid. Maar wat is nu productieverhoging? Het betekent dat alle mensen die wer ken kunnen, ook zo hard en zo effi ciënt als maar mogelijk is, moeten werken en moeten kunnen werken. Want economie mag dan een voor ve len ondoorgrondelijke wetenschap zijn ook daar geldt dat 1 plus 1 samen 2 maakt oftewel dat twee mensen sa men meer kunnen produceren dan een man alleen. En dat men in 8 uur meer kan produceren dan in 4 uur. Voor productieverhoging is het dus noodzakelijk dat meer mensen meer en efficiënter werken. Maar dat is pre cies tegen de zin van die arbeids markt-ordenaars. „Verbiedt die men sen dat langer werken!" zeggen zij. „Dan kan een ander ook aan de slag komen en er is toch geen sprake van arbeidsvermindering!" Inderdaad maar men verkleint er de kans op pro ductieverhoging door, wat toch een le vensnoodzaak is voor ons volk. Weliswaar wordt door dat vergun ningenstelsel weer een aantal mensen als ambtenaar aan een boterham ge holpen, maar hun werk is vólkernen improductief. Nederland wordt er al leen maar armer door! T S HET DAN GEEN MISSTAND dat mensen werkloos rondlopen, terwijl anderen een dikke boterham verdie nen? Ja, werkloosheid is een misstand, die zo snel mogelijk moet verdwij nen. Dat is niet zo eenvoudig, maar men komt er zeker niet door de werk lust van de mensen de kop in te druk ken. Wij geloven integendeel, dat men meer bereikt door die werklust te sti muleren waarbij men dan dient te zorgen, dat er ook inderdaad werkge legenheid is. En dat is een van de din gen waarmee de staat zich dient te be moeien. Heus, die „conservatieve anti- revolutionnairen" weten ook wel, dat overheidsbemoeiing in het huidige tijdsgewricht een noodzaak is. Maar die taak moet in de eerste plaats sti mulerend gezien worden: het kapitaal moet worden aangespoord om aan zo veel mogelijk handen werk te ver schaffen tegen een behoorlijk loon. In sen land als het onze is daarvoor in dustrialisatie nodig en dan liefst fa brieken die arbeidsintensief zijn. Op wat punt moet de overheid leiding ge ven en ordenend werken in deze zin, dat er zo efficient als maar mogelijk is wordt omgesprongen met de beschik bare ruimte, de beschikbare deviezen, de beschikbare vervoersaders, enz. enz. En dat is nu precies wat in de laat ste jaren heeft ontbroken. De socialis tische staat stimuleert het kapitaal met maar remt het veel meer door grote stukken naar zich toe te trek- iten en te verbruiken voor de staats huishouding. Er zijn maar weinig pen denken om over het stichten van werkgevers die over uitbreiding kun- leuwe fabrieken maar niet te praten. .waarmee zij het zouden moe ien betalen komt immers voor een aanzienlijk deel bij de fiscus terecht. (Bijzondere correspondentie.) Oost-Duitse mannen, vrouwen en kinderen, door de Volkspolitie verplicht schop of houweel ter hand te nemen, zijn de laatste dagen druk bezig met het aanleggen van prikkeldraadversperringen waarmee de hermetische af sluiting van de zonegrenzen een feit wordt. Met steeds grotere bezorgdheid begint men zich in West-Duitsland af te vragen of deze grensmaatregelen gezien moeten worden als een begin van een volledige tussenregering van de Sowjetzone In het Oostelijk blok. Deze vrees wordt versterkt door aankondigingen en maatregelen van de Oost- Duitse regering, die alle wijzen ep een versnelde Sowjettisering van het Oostelijk deel van Duitsland. Al deze aanduidingen voor een verscherpte koers leiden tot de overtuiging, dat de Sowjet-Unie haar interesse voor een hereniging van Duitsland volkomen heeft verloren. De „Duitse democratische republiek" is nu in vijftien districten verdeeld, die in hoofdzaak om de Industriële zwaartepunten van de zone zijn ge legen. Zo heeft men bü Fürstenberg a. d. Oder het belangrijkste staaldistrict ge vestigd. Hier heeft men nieuwe staal fabrieken gebouwd, en is een nieuwe stad verrezen, die door het rode be wind bestemd is als model voor de so cialistische toekomststad. Onder de 25.ÓÖ0 mensen, die er wonen, zijn geen zelfstandige ondernemers. Iedereen, of het nu artsen of bloemenverkopers zijn, is in staatsdienst. De verzorging der stad is in handen van staatswin kels. Particuliere bedrijven zijn ver dwenen. Een grote campagne is begonnen om socialisering op 't platteland in te voe ren. Zelfstandige boeren worden be dreigd. En dan zijn er de giftige aanvallen van de communistenleider der S.E.D., Ulbricht, op de kerken, die volgens hem „verbindingen onderhouden met imperialistische agenten". En dat zijn woorden geen loze bedreigingen in houden, blijkt wel uit het feit, dat de regering der Oostzone een reis van 5000 Oost-Duitse afgevaardigden naar t-t Luthers wereldcongres in Hanno ver onmogelijk heeft gemaakt. OOST-DUITS LEGER. Voorts blijkt uit verscheidene be richten, die uit de Oostelijke zone bin nendruppelen, dat de voorbereidingen voor de vorming van een Oost-Duits leger gestadig voortgang maken. Hoe wel nog geen dienstplicht is afgekon digd, zijn beambten al bezig met het samenstellen van recruteringslijsten. Onder de camouflage van het „re gistreren der arbeidskrachten" worden deze lijsten in de fabrieken opgesteld. Volgens de plannen had men op on geveer 100.000 leden der communisti sche jeugdbeweging gerekend, doch 't schijnt dat vrijwillige aanmelding voor de Volkspolitie beneden de verwach ting bleef. BERLIJN. Inmiddels hebben de Westelijke ge allieerde commandanten van Berlijn de patrouille-eenheden van de Weste lijke militaire politie opdracht gegeven de West-Berlünse politie te helpen bij het verhinderen van ontvoeringspogin gen. Daartoe werd de patrouille-activi teit verhoogd. Dr Drees bevestigt: (Van onze pari. redacteur.) Gisteren is formateur Drees voor de eerste maal voor journalisten versche nen om hen op de hoogte te brengen van de stand van zaken. Het was niet te verwachten dat hij grote geheimen zou onthullen. Maar hij had er kenne lijk behoefte aan, om de vele geruch ten, die thans circuleren, tegen te spre ken. Hij vertelde, dat de discussies tussen hem en de fractievoorzitters op dit moment alleen maar lopen over de verdeling van de portefeuilles en niet over een kwestie aangaande personen. Dr Schouten heeft gisterochtend weer drie kwartier met de formateur gesproken. Hedenochtend vergadert de A.R. Tweede Kamerfractie. Dr Drees wenste zich in geen geval concreet uit te laten over de wensen die zün geuit. De moeilijkheid is, zo zeide hij, dat drie politieke partijen reeds portefeuilles bezetten, die zij na tuurlijk niet graag prijsgeven. Op dit ogenblik wordt gedacht aan een Kabi net met vijftien Ministers. Maar ook deze plannen zijn nog voor verande ringen vatbaar. Aan een tijdvoorspel ling omtrent de afloop wenste dr Drees zich in geen geval te wagen. En was het nu zo, dat de staat zelve in staat was de zaak van de onderne mer over te nemen, maar de achter ons liggende jaren hebben ons wel ge leerd, dat hij daartoe niet by machte is. De staatshuishoudrekening is aan zienlijk hoger geworden dat is vrij wel het enige dat men heeft bereikt! En dan wil men de staatsbemoeiing nog gaan uitbreiden om sociale mis standen te gaan bestrijden misstan den die juist door die staatsbemoeiing in het leven zijn geroepen! Het is als wil men vuur met olie gaan bestrijden! „We kunnen de klok niet terugzetten!" zegt men. Dat is ook niet nodig, want die klok deugt niet. Die moet naar de klokkemaker. We moeten gaan inzien dat we op de verkeerde weg zijn; dat we een weg moeten zoeken, die ons voert uit het moeras van de staats- almacht. Als we dat niet doen dan zal het aantal werklozen waarschünlijk eer meer dan minder wordenl KINDEREN BEDREIGD. De correspondent van de „Daily Te legraph" te Wenen meldt, vernomen te hebben, dat de politie te Boekarest se dert het begin dezer maand, een drie honderdtal kinderen tussen 10 en 17 jaar, zonder opgave van redenen bij middernachtelijke overvallen thuis heeft weggehaald. Men denkt, dat men de kinderen als gijzelaars wil vasthou den of dat men inlichtingen over hun huisgenoten tracht te verkrijgen. Moeilijkheden in Australië. Meer dan 200 gewapende militairen en vijf pantserwagens patrouilleren in de buurt van het kamp Victoria (Australië), omdat tweeduizend Itali aanse immigranten hebben gedreigd hun kamp in brand te steken en op te rukken naar de nabij gelegen steden Albury en Wodonga, indien er niet on middellijk werk voor hen gevonden wordt. Een delegatie heeft Vrijdag een on derhoud gehad met de Australische minister van immigratie, Holt, en de eis gesteld, dat de Immigranten onmid dellijk werk krijgen of naar Italië te ruggezonden worden. De minister beloofde regelingen te treffen voor een onderhoud met pre mier Menzies te Canberra de volgende week indien intussen geen werk voor de immigranten gevonden zou zijn. Volgens de Italiaanse delegatie zijn de immigranten reeds vier maanden zon der werk en zonder middelen. Boven dien moeten zij in Italië achtergeble ven leden van hun gezinnen onder houden. Gevechten tegen benden in Midden-Java. Bij gevechten ten Zuiden van Brebes in Midden Java zijn zes militairen ge sneuveld. Twee werden gewond. Volgens de „Soeara Merdeka" werden deze ge vechten geleverd tussen drie compag nieën van het leger en een bende ter sterkte van 600 man. De verliezen van de bende zijn niet bekend. Dagelijks bestuur der Z. L. M. vergaderde Het dagelijks bestuur der Z.L.M. heeft in zijn deze week gehouden ver gadering besloten onmiddellijk stappen te ondernemen, teneinde de getrof fenen in het fruitteeltgebied Oost-Zuid-Beveland te helpen in hun crediet- moeilijkheden. Onderzocht zal worden, of het Borgstellingsfonds voor de Landbouw hier de helpende hand kan bieden. De vergadering was van mening, dat de betaling van de grote bedragen aan voorschotten ten behoeve van de wachtgeld- en werkloosheidsverzeke ring aan de bedrijfsverenigingen moeilijkheden met zich kan brengen. Zij achtte het gewenst af te wachten in hoeverre het protest van het K.NA.C. resultaat zal hebben alvorens tot betaling over te gaan. In dit verband werd ook nog gesproken over de mogelijkheid het boekhoudbureau in te schake len bij de vereenvoudiging van de administratie. Bij het bestuur van de N.A.K. zal erop worden aangedrongen zoveel mo gelijk uniforme richtlijnen voor de kwaliteitseisen over een heel jaar vast te stellen, omdat coöperatie en handel veel schade ondervinden van een te vaak plaats vindende tussentijdse wij ziging der normen. De vergadering was ook van oordeel, dat mede gezien de uitbreiding van de aardappelziekte in de laatste jaren de bepalingen van de betreffende wet op de overtreders zullen moeten worden toegepast. DE FRUITPRIJZEN. Medegedeeld werd, dat de ophoud- prijzen, heffingen en vergoedingen voor enige fruitsoorten de volgende zün: voor aardbeien zonder dop resp. 45, 4 en 15. Aardbeien met dop resp. 45, 4, 35. Aardbeien afw. 45, 4 en 15. Frambozen 50, 5, voorschot f 0.30. Ro de bessen 25, 4 en 20. Zwarte bessen 60, 5 en 20. In de heffingen is twee cent begrepen ter dekking van speciale risico's. Als de fondsen dit toelaten, zal hiervan na afloop van het seizoen gehele of gedeeltelijke terugbetaling volgen. De aardbeienoogst is wat be treft het aantal kilo's tegengevallen, zodat de prijs vrij bevredigend ge noemd kan worden. De frambozen, be stemd voor de industrie, halen de prijs niet en worden doorgedraaid. De voor consumptie bestemde frambozen lig gen nog iets hierboven. Voor de door gedraaide frambozen zal nog een voor schot worden gegeven. Door de warm te is de consumptie van rode bessen sterk gestimuleerd. De invoerstop voor kool en bonen in West-Duitsland baart veel zorgen. De eerste prijzen voor de appels vielen niet tegen. Het Bedrijfschap voor Aardappelen Ar aft een Egalisatiefonds Aardappelen m nieuwe vorm ingesteld. Dat voor consumptie-aardappelen wordt opgehe- Jen en het overblijvende saldo is het aanvangskapitaal van de onderreke ning voor consumptie-aardappelen van het nieuwe fonds. Met het oog op het nauwe verband, dat bestaat tussen fabrieks- en con sumptie-aardappelen, zullen ook de eerstgenoemde met een heffing wor den belast. Voor beide groepen is één fonds gesticht, met twee aparte reke ningen. De verdeling van de inkomsten 'zal eerst na afloop van het seizoen aan de hand van de vermalen fabrieks- hoeveelheden geschieden. De areaal heffing blijft f30 per ha. Vrijgesteld zijn de vroege aardappelen. Voor po- In een vlaggend en feestvierend Gouda heeft gisteren de Koningin het gerestaureerde stadhuis, het oudste in ons land, heropend. De inwoners van Gouda zijn trots op dit fraaie bouw werk en terecht, want het is het hart van de stad, zoals het daar pralend staat aan het ruime marktplein. Met vrolijk trompetgeschal werd de landsvrouwe ontvangen toen zij, na een verwelkoming aan de rand der ge meente, voor het stadhuisbordes arri veerde. In de nieuwe raadszaal nam de Ko ningin in de voorzitterszetel plaats waarna 'n bijzondere raadszitting een aanvang nam. In een toespraak prees burgemeester, mr dr James, zich ge lukkig, dat het stadhuis niet alleen het geografische middelpunt zijner ge meente is, maar ook het object bij uit stek van burgerzin is gebleken. Nadat de Koningiin het stadhuis voor heropend had verklaard, begon de, uit het begin der zestiende eeuw stammende, torenklok „Gabriël" te luiden. Haar klank, slechts gehoord bij bijzondere gebeurtenissen, zoals bij de geboorte van de Prinsessen, was het sein voor feestelijke fanfares buiten het raadhuis. Nadat H.M. een oorkon de had getekend, volgde de bezichti ging van enkele vertrekken van het stadhuis en werd de Koninklijke gast voorgesteld aan de architecten, ir A. v. d. Steur en ir W. A. C. Herman de Groot. In de trouwzaal werd haar een glaspaneeltje van Willem de Zwijger aangeboden alsmede een koffieservies van Gouds aardewerk. Des middags woonde de Koningin een marktspel bü. Ook de inwoners van Oudewater, Haastrecht en Moordrecht hebben de Koningin, die korte onofficiële bezoe ken aan deze gemeenten bracht, aller- hartelükst ontvangen. In Moordrecht kreeg H. M., bij een bezoek aan de Kon. Ver. Tapijtfabrie- ken, een zeer fraai handgeknoopt ta- Als een juweeltje staat het ge restaureerde stadhuis van Gouda daar aan het marktplein. De ster op de voorgrond is het middel punt van de oude stad. Op het moment dat deze foto werd ge nomen, betrad de Koningin het bordes van het stadhuis. pijt voor Prinses Beatrix. De Koningin wilde het tapijt van twee bij drie me ter, dat door een 24-jarige handknoop- ster in twee weken gereed werd ge maakt, direct meenemen. „Ik vind het beeldig", zei ze en ze onderhield zich geruime tijd met de vervaardigster. Aanhangers van Mossadeq protesteren. De nieuwe Perzische premier, Gha- van es Soeltaneh, heeft verklaard, dat hij een geheel nieuwe politiek zal gaan voeren en dat de oplossing van de oliekwestie het voornaamste punt van zijn programma is. Tegen iedereen, die zich tegen zijn politiek zal verzetten, zal hij streng optreden, voegde hij eraan toe. In de hoofdstraten van Teheran patrouille ren pantserwagens. Twee jaar geleden werd Soeltaneh in een communique .Jan het Perzische Hof nog „een ver- Jader en een misdadiger" genoemd en werd hem de titel „Zijne Hoogheid" door de Sjah ontnomen. Men gelooft dat hij deze titel nu weer terug zal krijgen. Dertig aanhangers van Mossadeq hebben besloten een delegatie naar de Sjah te zenden om hun standpunt, dat de aanwijzing van Soeltaneh door de kamer onwettig is, omdat slechts veer tig leden voor hem stemden, uiteen te zetten. Deze aanhangers waren niet bü de stemming aanwezig en zü menen, dat de premier moet worden aange wezen met goedkeuring van drievierde van het aantal in Teheran aanwezige parlementsleden. Voorts hebben zij een verklaring ondertekend, waarin zü „zweren Mossadeq en dienst poli tiek te steunen". ters blijft de heffing voor het aparte Poteregalisatiefonds gehandhaafd. Gistermorgen is de heer J. Milhoui uit Goes door electrische stroom gedood. Het slachtoffer verrichtte te Yerseke met een electrische boor werkzaamheden aan een auto. Door nog onbekende oor zaak is hy in aanraking gekomen met de stroom met het bovenvermelde gevolg. Geruime tijd heeft men nog getracht door kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken, doch zonder resultaat. De Justitie heeft de zaak in onderzoek. De Haagse politie heeft Donderdagavond een routine-contróle verricht in perceel Groot Hertoginnelaan 54, waarvan be kend was, dat er gelegenheid tot spelen werd gegeven. Toen de politie aanbelde, werd door een deurmicrofoon gevraagd wie daar was. Op het antwoord: „Politie, doe open" duurde het vrij lang voor de deur werd geopend. De recherche stond op het punt de deur te forceren, toen werd openge daan. Binnengekomen zag de politie vijf zenuwachtig kijkende mensen rond een tafel zitten. Op de vraag „wat speelt u?" werd ge antwoord: „Wij een en twintigen alleen maar". De politie deed een kast open en zag een grote roulette staan. Uit een de ken, die in een andere kast was neerge legd, kwamen honderden fiches te voor schijn rollen. Eveneens vond de recher che fiches in een papiermand. Nader aan de tand gevoeld bekenden de aanwezigen zich met het roulettespel te hebben bezig gehouden. De politie heeft de roulette en de fiches meegeno men en de spelers in verzekering gesteld. Zij bond hem de voeten In Berlijn heeft een kamerverhuur ster een postbode, die na zün dagtaak met de voeten in een bak water wat uit zat te rusten en in slaap was ge sukkeld, aan zich trachten te binden door gebrande gips in het water ta gooien. Toen de postbode wakker werd bevond hij, dat zijn voeten in een soort muur van gips waren vast- gemetseld. Hij wist, met behulp van een hamer zich vrij te maken, zij het, dat een groot deel van de huid zijner benen achter bleef. Slotfase: 300 mark boete voor de verhuurster. NEDERLANDSE COASTER REDT SPAANSE VISSERS. Het Nederlandse kustvaartuig „Prin ses Wilhelmina" heeft vier Spaansa vissers gered van hun zinkend schip dat op 48 mijl uit de Spaanse kust was lek geslagen. Te Nieuwland werd 200 kg. betonijzer gestolen. Te Nieuwland is aangifte gedaan van de diefstal van 200 kg. betonijzer. Tot op heden ontbreekt nog ieder spoor van de dader(s). De Rijkspolitie stelt een onderzoek in. Het Nederlandse Bondselftal heeft in Karkola een 21 overwinning behaald op een gecombineerd team van dé stad Kantka, een elftal, met ongeveer de kracht van een zwc.k Fins B-elftal. Ingezonden Mededeling (adv.) DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen. Matige tot vrü krachtige Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Grootofficier in de Kroonorde van België Met grote vreugde zal men overal in Zeeland kennis nemen van het feit, dat Koning Boudewijn van België de grote verdiensten van de Commissaris der Koningin in onze provincie, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, heeft erkend en hem heeft benoemd tot Grootofficier in de Kroonorde van België, een onderscheiding, die zelden wordt verleend en vergeleken kan worden met de Orde van de Ned. Leeuw. De Belgische ambassadeur in ons land, Z. Ex. E. Graeffe, die gisteren in Middelburg vertoefde, heeft ten huize van de Commissaris het heugelijke feit meegedeeld. De onderscheiding is verleend we gens de aan België bewezen diensten door de wijze waarop Jhr. de Casem broot steeds de banden tussen Neder land en België tracht aan te halen en de grote hartelijkheid, waarmee de Commissaris dit doet. DE UITREIKING. In de ambtswoning van de Commis saris waren slechts enkele personen getuige van deze plechtigheid. De am bassadeur hield een korte toespraak, waarin hij mededeling deed van het verlenen van de onderscheiding. De gouverneur van Oost-Vlaanderen, de heer M. van den Boogaerde, die even eens aanwezig was, heeft daarna de versierselen aan zijn Zeeuwse ambts genoot uitgereikt. De Commissaris, die de Belgische Koning dank bracht voor de onderscheidi ng, zei zeer getroffen te zijn door dit bUjk van waardering. Het verheugde hem, dat deze onder scheiding hem juist ten deel is geval len tijdens de Oost-Vlaamse Veertien daagse. In de middaguren bracht de ambas sadeur een bezoek aan de tentoonstel ling „Oost-Vlaanderen vlagt". Hij ver toefde twee uur in de expositiezalen en toonde zich zeer verheugd over de tentoonstelling. Hij werd voorgelicht door dr Paul de Rijck. Nadat ten huize van de Commissaris de thee was ge bruikt vertrok de ambassadeur om streeks half zes weer naar Den Haag. MEER DAN 7000 BEZOEKERS. Nadat Donderdag 2000 bezoekers „Oost-Vlaanderen vlagt" hadden be zocht is het totaal aantal bezoekers gisteren tot ruim 7000 gestegen. NOG DRUKKER. Volgende week vaart iedere dag een extra boot tussen Gent en Vlissingen. Maandag komen de reuzen uit Wet- tern en Zelzaete naar Middelburg. Zij brengen de groep van Boerke Naes uit St. Niklaas mee. Dit zijn een dertigtal dansers, zangers en vendeliers, die in de optocht de entourage van de reu zen zullen vormen. Aan het spel „Oogstjubel", dat Maandagmiddag op de Markt wordt opgevoerd, zullen 55 leden van de Oost-Vlaamse boeren- jeugd deelnemen. Vandaag komen de leden van rotaryclubs uit Zeeland, Brabant en Zuid-Holloand, alsmede uit Vlaanderen naar Middelburg. Zij zulen 's middags door het gemeente bestuur ontvangen worden. Donder dagavond zal op de Markt een concert worden gegeven door de Kon. Harmo nie „Ons Genoegen" uit Vlissingen o. 1. v. de heer P. de Rooy.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1