MOSSADEQ TREEDT AF NEW YORK spreekt over wapenstilstand Churchill kondigt drastische maatregelen aan Weinig kans op Kabinet deze week Millionnair Soeltaneh thans formateur Honderd jaar Rijkstelegraaf «PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Onder protest van Nationaal front rusland roept koeznetsof terug. Londen niet optimistisch senator russell vergooide een kans. WEST-BERLIJN VRAAGT STEUN de strijd in korea. dodelijke val van balcon. Interessante expositie in Haags postmuseum engelands economische positie. gerr1t de stotteraar weer in de cel. Invoer en verbruik worden verminderd VARENDE RECEPTIE IN EEN SFEER VAN VRIENDSCHAP de bilt zegt: Uitgave Stichting „ZeeuwscK Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammenzetraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2225 VRIJDAG 18 JULI 1952 Abonnementsprijs 0.44 per tveek, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Hujjssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 4.41 u., onder 20.52' u. Maan op 1.34 u., onder 19.52 u. Hoogwater op Zaterdag 19 Juli: Vlissingen: 0.01 u. 1.60 m., 12.29 u. 1.71 m. Terneuzen: 0.26 u. 1.80 m., 12.59 u. 1.90 m. Wemeldinge: 1.33 u. 1.44 m. 14.08 u. 1.52 m. Zierikzee: 1.18 u. 1.21 m., 13.52 u. 1.28 m. N.A.V.O. legeroefeningen „blue alliance". Zoals bekend zullen ook in dit na jaar in de Britse zone van West- Duitsland N.A.V.O.-legeroefeningen worden gehouden. Naar het A.N.P. thans verneemt draagt deze oefening de codenaam „Blue Alliance". De ver dedigende partij ia deze manoeuvres wordt gevormd door de zogenaamde Northern Army", bestaande uit Bel gische, Nederlandse en Engelse leger eenheden. Dit leger staat onder bevel van de opperbevelhebber van het tritse Rijnlegen Generaal Sir John arding. Het Nederlandse legercorps, gevormd uit de derde divisie onder Generaal-Majoor Warringa, de staven van de tweede divisie alsmede uit le- gercorpsgroepen, wordt gecomman deerd door luitenant-generaal A. T. C. Opsomer, de commandant strijdkrach ten te velde. De oefening „Blue Allian ce" duurt van 15 tot 22 September. De Sowjet-Unie heeft zich bereid verklaard de tweede secretaris van haar ambassade te Londen, Pavel Koeznetsof, wiens naam onlangs in een te Londen gevoerd spionnagepro- ces was genoemd, terug te roepen, zo deelde een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse za ken Donderdag mee. Dc vertegenwoordiging der arbeiders in Schuman-plan. Delegaties van het Internationaal Chr. Vakverbond en het Internatio naal Verbond van Vrije vakverenigin gen, hebben gisteren te Parijs een stemmig besloten dat de arbeiders vertegenwoordigd moeten zijn in de hoge autoriteit, het gerechtshof en het consultatief comité van het Schuman- plan. De heer P. J. F. Serrarens, die afscheid heeft genomen als secretaris generaal van het I.C.V., wordt door beide internationales gemeenschappe lijk candidaat gesteld voor een plaats jp het gerechtshof van de Europese Gemeenschap. Verschillende regerin gen hebben met deze candidatuur hun Instemming betuigd. Truman waarschijnlijk Zaterdag weer thuis. De perschef van het Witte Huis heeft meegedeeld, dat president Tru man, die Woensdag ter observatie in het Walter Reed-hospitaal werd opge nomen, een goede nacht heeft gehad. De president verwacht Zaterdag weer thuis te zijn. Mevrouw Truman is van een ver blijf in Missouri te Washington terug gekeerd om bij haar echtgenoot te kunnen zijn. Dr Mohammed Mossadeq, die op elf Juli opdracht kreeg tot het vor men van een nieuwe Perzische regering, is gisteren afgetreden. Hij heeft zijn ontslag bij de Sjah ingediend. Als reden van zijn aftreden wordt genoemd, dat de Sjah weigerde te voldoen aan een wens van Mossadeq om zowel premier als minister van oorlog in het nieuwe kabinet te worden. Mossadeq wilde, als direct verant woordelijke voor de strijdkrachten, be zuinigingen invoeren in het leger. De Sjah weigerde hierop in te gaan, daar hij van mening was, dat een generaal minister van oorlog zou moeten zijn. Mosadeq bood daarop zijn ontslag aan, dat door de Sjah werd aanvaard. De Sjah heeft A het parlement naar men meent te weten te ken nen gegeven, dat een nieuwe pre mier de politiek van Mosadeq diende te volgen. Als candidaten, die eventueel voor het premier schap in aanmer king kwamen, werden genoemd Gha- van Soeltaneh en Ali Mansoer bei den voormalige premier en Allah Yar Salleh, die in het kabinet van Mossadeq minister van binnenlandse zaken was. Volgens afgevaardigden, die een be sloten bijeenkomst van de Kamer hebben bijgewoond, staan aanhangers van het Nationale Front er op, dat Mossadeq weer premier zal worden. Zij zouden hebben besloten de kamer niet te verlaten, alvorens een desbe treffend besluit is genomen. Op een besloten vergadering van de Madjlis, waaraan 43 leden deel namen, hebben 40 zich uitgesproken voor Ach- mad Ghavan Soeltaneh. De leden van het Nationale Front waren niet aan wezig. Kort na het bekendmaken van de uitslag der stemming besloot de Sjah Canada benoemt nieuwe ambassadeur. De Canadese regering heeft de be noeming bekend gemaakt van de heer Thomas A. Stone, thans Canadees ge zant in Zweden en Finland, tot bui tengewoon en gevolmachtigd ambassa deur in Nederland. Verwacht wordt, dat de heer Stone begin September zijn werkzaamheden in Den Haag zal aanvangen. De heer Stone is op 12 December 1900 in Chatham, Ontario, geboren. Zijn diplomatieke carrière begon in Februari 1927, toen hij als derde se cretaris werd verbonden aan de Cana dese legatie in Washington. om Sjah Ghavam Soeltaneh te verzoe ken een kabinet te vormen. De senaat zal naar men verwacht morgen over de kwestie debateren. Via de radio is bij de bevolking aan gedrongen haar kalmte te bewaren. SOELTANEH. Achmad Ghavam Soeltaneh werd aan het begin van 1946 premier. De Sowjet-troepen hadden toen in het Noorden gelegen delen van Perzië be zet en in die tijd poogde de Sowjet- Unie olieconcessies in deze gebieden te verkrijgen. De premier reisde toen naar Moskou en bezocht maarschalk Stalin. Toen Soeltaneh echter in 1947 de regering verliet had de Sowjet- Unie haar concessies niet ontvangen en hadden haar troepen het land ver laten. De 77-jarige Soeltaneh is million nair. Geruchten rond besluit van Malik Een besluit van Malik, het hoofd van de Sowjet-delegatie naar de Verenigde Naties, om zijn voorge nomen reis naar de Sowjet-Unie te annuleren, heeft in New York ge ruchten doen ontstaan over een mo gelijke definitieve regeliog van het Koreaanse vraagstuk, ja zelfs over een wapenstilstand. Politieke waarnemers, zien namelijk als enige mogelijke reden voor Maliks besluit een eventuele bijeenroeping van de algemene vergadering der Ver. Naties voor het bespreken van de Ko reaanse kwestie. Volgens het besluit van de vorige algemene vergadering moet de secretaris-generaal onmiddel lijk na het tot stand komen van een wapenstilstand de assemblee bijeen roepen. Van andere zijde vermoedt men, dat een mogelijk bijeenroepen van de as semblee, zou kunnen leiden tot een conferentie van de in Korea met el kaar strijdende mogendheden, met in begrip van het continentale China. Van de zijde der Sowjet-delegatie werd geen commentaar op Maliks.be sluit verstrekt. Ee„ hooggeplaatste functionaris der V.N., die van de Koreaanse situatie naudwkeurig op de hoogte is gebleven, heeft verklaard, dat, hoewel hij nog verbinding heeft gestaan met Mank, de hoge functionarissen van het secretariaat algemeen van oordeel zijn, dat binnenkort belangrijk nieuws uit Korea verwacht kan worden. STRUIKELBLOK: KRIJGSGEVANGENEN. Washington werd bovendien ge meld, dat een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten- 6uZa?t?n had verklaard, dat Ame- r ,r-lc had ontvangen over rv,ür ti gevoerde onderhandelingen I cking-China betreffende de Ko- priitfSe kwestie. De berichten waren cpiiiL.r 2° ver.ward, dat men er onmo- "if W1JS U1t kon worden of er een onrwuf'ement in de wapenstilstands- strufvM^J1 is gekomen. Het blok blijft nog steeds de kwes tie van het uitwisselen der krijgsge vangenen. Te Londen is men niet optimistisch ten aanzien van de mogelijkheid, dat India de supervisie over de krijgsge vangenen zal aanvaarden, gesteld, dat de Chinezen met dit plan accoord zou den gaan. Men ziet het onderschrijven van de Conventie van Genève door Peking niet als een noodzakelijk goed teken voor het verdere verloop van de bestandsbesprekingen, doch acht 't niet uitgesloten, dat de erkenning uit propaganda-overwegingen is gedaan, of om het Noordelijke standpunt tegen de vrijwillige repatriëring van krijgsge vangenen te versterken. De Amerikaanse senator Richard Russell, die een geducht concurrent werd genoemd voor Senator Kefauver op de partij conventie van de demo craten in Virginia, schijnt het ver bruid te hebben. Hij heeft n.l. zo'n on gunstige verklaring afgelegd over de huidige arbeidswet van Taft en Hart ley, dat zijn vrienden, oud-gouverneur William Tuck en Senator Harry Byrd ervan zijn géschrokken. Tuck, die gisteren op de partijcon ventie van de staat Virginia, waar 2000 democraten bijeenkwamen, een rede uitsprak, eritiseerde het „Truma- nisme" en de „Fair Deal" en liet een complimenteuze verwijzing naar Rus sell, die in de klaargemaakte tekst van zijn rede voorkwam, weg. Dit zegt wel genoeg. Kefauver, die thans de leiding heeft met 248 stemmen, zal dus wel favoriet blijven. HARRIMAN. Averell Harriman, directeur van de Mutual Security Act, is zeker van zijn overwinning op de democratische con ventie te Chicago. Hij zei geen rede nen te hebben, dat Truman zijn can didatuur zou steunen. Door hooibroei is gisteravond te Benningbroek (N.-H.) de boerderij van de heer J. Slijkerman geheel uit gebrand. Tegen dreigende ontvoeringen. De gemeenteraad van West-Berlijn heeft gisteren eenstemmig een beroep op de Westelijke autoriteiten gedaan om de West-Berlijnse politie te hel pen bij haar pogingen om ontvoerin gen naar Oost-Berlijn en Oost-Duits- land onmogelijk te maken. Het parlement verzocht de Weste lijke autoriteiten, militaire posten op te richten langs de grenzen met Oost- Duitsland en patrouilles uit te voeren, de West-Berlijnse politie beter te be wapenen en bepaalde burgers het recht te geven, wapens te dragen. Er zijn reeds versperringen op de wegen tussen West-Berlijn en Oost- Duitsland opgericht. Ook zijn 15 alarm- posten ingericht, die dag en nacht zijn bezet. De politie heeft karabijnen ge kregen. De Oost-Berlijnse politie en de Russische wachten, die de overkant van de grens bezetten, hebben auto matische wapens. Het parlement verzocht het alarm stelsel uit te breiden, zodat bij iedere ontvoeringspoging de grens automa tisch wordt afgesloten. Ook wil de volksvertegenwoordiging sterkere poli tiebescherming voor vluchtelingen kampen, welke nabij de grens zijn ge legen, strengere straffen voor ontvoer ders en steun aan de verwanten van ontvoerden. Anti-Stalinistisch congres in Dusseldorf. In de landdag te Dusseldorf zal van daag een congres worden geopend, dat bedoeld is als een poging om vertegen woordigers van Oost- en West-Euro- pese landen, in een gemeenschappelijk front tegen „Het Stalinisme" te ver enigen. Het congres is bijeen geroe pen door een comité, in hoofdzaak be staande uit vroegere verzetslieden, politieke gevangenen en emigranten uit Oost-Europese landen. Het zal twee dagen duren. Een der leiders van het comité vertelde op een persconfe rentie, dat Minister-President Drees en de oud-president van de Assemblee van de Raad van Europa in telegram men hun instemming met het congres hebben betuigd. Volgens het program ma zal de heer Koos Vorrink spreken over de „Sociale voorwaarden voor 'n offensieve voering van de koude oor log". Een aantal politieke emigranten uit de Sowjet-Unie zal het congres bij wonen. Volgens een te San Francisco opge vangen bericht van Radio Peking heb ben de Noordelijke strijdkrachten op 14 Juli een geallieerde landingspoging aan de Westkust van Noord-Korea af geslagen. De aanval werd door ruim driehon derd Zuid-Koreaanse manschappen bij Kamsoe op andere punten ten Zuid- Oosten van Monggoempo uitgevoerd onder dekking van luchtmacht en vloot, aldus dit bericht. Gistermorgen is in een nieuw hui zenblok aan de Middenweg te Amster dam een 54-jarige verhuizer van een balcon gestort en overleden. Met twee andere verhuizers leunde hij tegen de balustrade, waarvan zij niet wisten dat hij nog niet was vastgemetseld. De twee andere verhuizers werden licht gewond. Rode Kruis richt het 52ste rampendepot in. Vertrouwend op de opbrengst van de fondsenwervings-campagne 1952, heeft het hoofdbestuur van het Rode Kruis besloten om het 52e rampen depot in te richten in het gemeente huis van Mijnsherenland. Het depot zal in tijd van nood, als de bewoners van de Hoekse Waard mogelijk hun toevlucht zoeken op de eilanden, be langrijke diensten kunnen bewijzen. In het gerestaureerde Postmuseum in Den Haag wordt morgen de ten toonstelling „Honderd jaar Rijkstele graaf" geopend. Zoals de heer L. Ne- her, directeur-generaal van P.T.T. ver telde, die de pers voordien een kijkje gunde, is het de bedoeling om de men sen nog eens de ontwikkeling in her innering te roepen, die deels geschie denis is en deels door henzelf is mee gemaakt. P.T.T. wil niet met haar prestaties „geuren", maar laten zien, hoe alles als het ware gegroeid is uit de vrije be oefening van de natuurwetenschappen in de achttiende eeuw. Interessant is de expositie in ieder geval. De toe schouwer krijgt een beeld van de ont wikkeling vanaf het seinen door mid del van vlaggen tot de modernste transmissiemiddelen toe. Men ziet er de wijzertelegraaf, de naaldtelegraaf en de morsetelegraaf, de Hughes-, de Baudot- en de Siemenstelegraaf als mede de teletype en teleprinter. Er is een overzicht van de lijnverbindingen en een afdeling voor draadloze tele grafie en radio-verkeer met schepen op zee. In verband met het eeuwfeest zal voor het personeel van P.T.T. een telegrafeerwedstrijd in zuiverheid en snelheid worden gehouden. Gerrit de Stotteraar, de 32-jarige Amsterdamse in- en uitbreker, is weer eens gearresteerd en wel op het dak van een woning in de Commelinstraat te Amsterdam-Oost. Hij wordt ver dacht van poging tot diefstal. Gerrit was de woning binnengegaan om te zien of er iets van zijn gading te vin den was. De bewoner bleek echter thuis en Gerrit vluchtte toen het dak op om aan de intussen gealarmeerde politie te ontkomen. Bij zijn arrestatie was hij in het bezit van een costuum, twee overhemden, een kussensloop, een breekijzer en een grote schroe vendraaier. Gebleken is, dat hij met het breekijzer in de Javastraat een deur heeft geforceerd. Gerrit, die be gin van dit jaar voorwaardelijk in vrijheid was gesteld, zit dus weer. Winston Churchill, de Engelse minis ter-president, heeft in het Lagerhuis zeer ernstige en verstrekkende econo mische maatregelen aangekondigd, die betrekking hebben op het binnenland se leven en de defensie. In het Lager huis zal hierover binnenkort gedebat teerd worden. Volgens wel ingelichte kringen zul len deze maatregelen in hoofdzaak de volgende punten omvatten: 1) De periode van uitvoering van 't herbewapeningsprogramma zal wor den verlengd tot vijf jaar. Zoals be kend had de Labourregering de uit voeringsperiode reeds tot drie jaar verlengd en is de tegenwoordige re gering er enige tijd geleden reeds toe overgegaan voor de uitvoering van het programma een periode van vier jaar vast te stellen. Men merkt in dit ver band op, dat Bevan reeds lang voor stander is van een vijfjaren plan voor de herbewapening. 2) De invoer en het verbruik zullen opnieuw worden beperkt. Deze beper kingen zullen onder meer herinvoe ring van de benzinerantsoenering voor andere dan zakelijke- en beroepsdoel einden inhouden. 3) De exportindustrieën zullen wor- Moeilijkheden nog niet van de baan (Van onze parlementaire redacteur.) Het Kabinet is nog steeds niet gereed en de mogelijkheid dat dr Drees nog deze week zal slagen is wel zeer klein geworden. De zetelverdeling en het aantrekken van personen blijft een moeilijk probleem, hetgeen door de gang van zaken wordt bevestigd. Na het onder houd tussen de heren Drees en Schouten op Woensdag is de heer Tilanus op het Plein ontvangen. De A.R.-fractievoorzitter heeft tijdens het onderhoud laten weten, dat Hij zich nog op enkele punten wenste te beraden. begrijpelijk, dat zij evenmin zonder pijn afstand doen van een gewichtig departement. Weliswaar zijn waar schijnlijk in dit stadium nog niet alle posten verdeeld, maar het kan wel eens zo zijn, dat er voor de A.R. niet al teveel over blijft. Het drukke over leg tussen de heren Drees en Schou ten wijst er hier wel op. Ook op dit punt wensen de A.R. blijkbaar be schouwd te worden als volwaardige regeringspartner. Intussen ontplooide „het Kamerlid" Drees tijdens de vergadering van de Tweede Kamer waar alleen huis houdelijke zaken werden afgehandeld een grote activiteit. Men zag hem in gesprek met de heer Tilanus en la ter met zijn fractievoorzitter Donker. De heer Romme verkreeg de grootste eer. Beiden ontrokken zij zich aan de waarnemingen der journalisten door achter de glazen klapdeur te verdwij nen om elders de besprekingen voort te zetten. Gisterochtend heeft een tweede on derhoud tussen de formateur en dr Schouten plaats gevonden. Dit gesprek duurde ongeveer een uur. Daarna is mr Donker op het Plein 1813 ontvan gen. Gedurende deze moeilijke periode vallen in het overleg drie phasen te onderscheiden, te weten: de zetelver houding, het bezetten van de departe menten door partijen en het aanzoe ken van personen. Het is niet uitgesloten dat over de zetelverhouding overeenstemming is bereikt. Verwonderlijk zal het heus niet zijn als de moeilijkheden bij de tweede phase beginnen. De K.V.P., die van zes op vjjf zetels moet terugvallen zal niet graag een „zwaar" departement prijsgeven. De socialisten, die uiter aard weer de minister-president wil len leveren, zijn sinds 1946 door de K.V.P. enigszins weggedrukt. Het is den gereorganiseerd, in het bijzonder de machine- en autoindustrie, die van het grootste belang is voor de buiten landse handel van Engeland. Wanneer er voor auto's geen afzet meer is, moe ten de fabrikanten zich gaan toeleg gen op de productie van civiele of militaire vliegtuigen. 4) De investeringen zullen opnieuw worden beperkt, waardoor meer ma chines en zwaar industrieel materieel voor export vrij zullen komen. Tot de inzendingen op de ten toonstelling behóórt een electri- seermachine uit het jaar 1729. Met dit toestel ontdekte Stephen Gray het onderscheid tussen ge leidende en niet-geleidende stof fen, welke ontdekking van zo grote betekenis werd voor de ontwikkeling van het telegraaf- wezen. Helsinki: dames-turnploeg vol goede moed. De tien Nederlandse meisjes, die de Nederlandse Olympische turnploeg vormen, zijn thars in een hypermo derne turnzaal te Helsinki onder lei ding van chef d'équipe, mej. N. Ver hoef, bezig de laatste hand te leggen aan de zware training, die zij hebben gehad. „Wij zullen Holland houden", klinkt het daar iedere avond door de zaal, want zij zijn vol goede moed. De ge reedschapsoefening is haar grootste troef. Vier jaar geleden in Londen had den zij pech; het was een baloefening en een van de meisjes liet een bal vallen. Maar nu hanteren zij ieder twee knotsen en het ziet er naar uit, dat zij hier tot de beste deelneemsters gaan behoren, 't Zou de ploeg geen windeieren leggen, want voor dit laat ste nummer van de negenkamp wor den aparte prijzen toegekend. Bondselftal speelt vanavond tegen Finse ploeg. Vanavond om zeven uur wordt te Kurhula, een stadje 150 km. van de Finse hoofdstad verwijderd, een voet balwedstrijd gespeeld tussen een Ne derlandse bondsploeg en een Fins elf tal, dat wordt samengesteld uit spe lers, die niet voor de Olympische ploeg van dit land zijn gekozen. Het Bondsteam is als volgt samen gesteld: Doel: Landman (Sparta); Ach ter: de Jong (Ado) en Odenthal (Haar lem); Midden: van Schijndel (S.V.V.), Hendriks (Vitesse) en Biesbrouck (R. C.H.); Voor: van der Tuyn (Hermes- D.V.S.), van der Gijp (Emma), van Melis (Eindhoven), Bennaars (Dosko) en Clavan (Ado). Tocht vol symboliek. Met meer dan 700 gasten aan boord voer gisteren de Mecklenburg van de Stoomvaart Mij. „Zeeland" de haven van Vlissingen uit. Die opvarenden waren de gasten van de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot en zijn echtgenote. Deze door de Commissaris gegeven varende receptie is niets on gewoons: ieder jaar immers worden allen, die bij het hoofd van onze pro vincie hun opwachting willen maken, op een dergelijke vaartocht vergast. Ditmaal echter had deze receptie een bijzonder cachet, verband houdende houdende met de Oost-Vlaamse fees ten, die in Middelburg gehouden wor-' den. Gisteren hadden juist de Oost- Vlaamse en Zeeuwse gemeentebestuur ders hun congresdag in Middelburg en zij allen, een groep van omstreeks 300 man, kwamen omstreeks het uur dat de tocht een aanvang'zou nemen, aan boord van de Mecklenburg. Dus had deze receptie een bijzon dere sfeer, een sfeer van vriendschap tussen twee naburige provincies, die nog geaccentueerd werd doordat ook de gouverneur van Oost-Vlaanderen, de heer M. v. d. Boogaerde, aan boord was. En de symboliek van de tocht werd nog verhoogd, doordat het schip, nadat het de haven uit was, Zuidwaart koerste en omstreeks een uur langs de Belgische kust voer, aldus een duide lijk beeld gevend van de Vlaamse bad plaatsen. Deze geste werd gewaardeerd en verhoogde nog de toch al bijzonder genoeglijke stemming aan boord. He ren in jaquet flaneerden met hun da mes over de' wandeldekken, overal werden handen geschud, vriendelijke woorden gezegd, vriendschapsbanden gelegd. En zo is deze receptie meer geworden dan alleen maar een eerbe toon aan de gastheer en gastvrouwe zij werd tot een manifestatie van vriendschap tussen twee naburige vol keren. Menigeen zal dat gevoeld heb ben toen, ten afscheid, het Belgische volkslied opklonk zo goed als het Ne derlandse. Jhr. en mevrouw de Casem broot hebben hiermee een goed werk verricht. Weersverwachting, geldig avond: Veel bewolking met af en toe enige regen of motregen. Overwegend ma tige Westelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. Examens alg. ontwikkeling n.o. te Goes. Van 14 t.m. 17 Juli zijn in de Am bachtsschool te Goes de examens ge houden voor het Bewijs Algemene Ontwikkeling Nijverheidsonderwijs. Dit bewijs geeft recht op toelating tot één door de Minister van O., K. en W. erkende cursussen voor opleiding voor N.O.-acten-examens en toelating tot het examen ter verkrijijging van enige der N.O.-acten. Van de 40 candidaten slaagden er 25. De voorzitter van de examencommis sie, de heer Buurman, die gisteren de diploma's uitreikte, noemde dit exa men „het voorportaal van het N.O.- gebouw", feliciteerde de geslaagden en gaf de raad de studie met kracht vort te zetten. Vooral voor Zeeland, aldus de heer Buurman, gaat de studie met veel moeilijkheden gepaard. Dit komt niet alleen doordat deze examens een langdurige en gedegen studie eisen, maar ook, doordat de opleidingsmoge lijkheden door het beperkt aantal stu derenden voor deze acten in Zeeland gering is. Hierdoor is het n.l. veelal niet mogelijk een cursus te vormen. Ir H. M. v. d. Maas, inspecteur van het N.O. woonde het examen bij. De namen der geslaagden zijn: W. F. Blom en J. V. v. Waes te St. Jansteen; D. J. de Bree, J. L. Steketee en'J. G. Verlinde te Terneuzen; A. v. Damme, Yerseke; P. B. S. v. Damme, Sas van Gent; P. J. Duyvesteyn, 's-Heeren- hoek; M. K. Hengsdijk, Den Helder; G. Heyboer, Kapelle-Biezeinge; C. Hoogerheide, Wemeldinge; J. G. de Jager, Driewegen; D. de Jonge, Kwa- dendamme; J. Kuipers en A. v. Wit- zenburg te Goes; W. Lansu, Clinge; J. Lokerse, Hansweert; C. A. Moens, Bier vliet; R. A. de Regt, Wissenkerke; J. v. Schaik, Halsteren; C. J. Smalle- gange, Wolfaartsdijk; J. L. de Schrij ver, Terhole; H. J. E. Tilborg, Bergen op Zoom; G. C. Tijsen, Schagen; A. M. C. Voet, Hontenisse.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1