Dr A. A, van Rhijn installeerde vijf bedrijfscommissies. E ZEELAND DOOR WATER EN VUUR SPORT eft SPEL. upe ('hefarme .4 Beslissing in zomeravondcompetitie zal niet lang meer uitblijven. Export vóór bewapening* Goese machine^ en apparaten- fabriek heeft thans volop werk* Aan welke zijde van de tafel behoort het leidinggevend personeel plaats te nemen Allerwege bereidwilligheid. Vierdoen méér dan één! Belgische oppositie boycot Kamerzittingen. Onwaardige ambtenaar Foster Dalles aan buiten landse zaken KERK EN ONDERWIJS Competitie S.D.K.B. VEILINGBERICHTEN Pagina 2 Donderdag 17 Juli 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 wm its ontdekte misschien", lip van het zal het wel 3 VERGIF! g een paar vervolg op n Zaterdag zers) heb- t schrijven me uit ge sverstanden lij nog van htmakingen dat ik in engekomen, Lieden die past", „be iden dat ik heb, schij- op zichzelf als ze zich itputten en ten dat die mag wor- ■n! Scheid- bewijs van innerlijke de zaken getrokken m de heer n. Ik moet ■ij een brief verzoek die '.er hij zijn er meen ïk in gebracht atste stukje dbestuurder jke organi- ng persoon- persoonlijke volkomen lat de heer zin heeft .iervoor zal lor hem op- gezind ble- ik de in- verre over- nauwelijks toetten gul- loor adver- igbladrecla- niet dat de tropie doet. overtuigd, terugkeer enorme in- iten en de rs. dat ik te- het C.N.V.. Voor zover van een als ik ben, ezer v. d. werk van ies steunen, rsbeweging heeft opge- men daarin rees dat in balans te de werk- verwaar- belangen is can mij dan beraal" uit- ',at iedereen, ver, alleen anneer men te vinden, licht bij het vermogen denken dat telijke par- ge uitslag het C.N.V. in! kelen na de heeft (en seeft willen t!) kan we- ngen op een christelijke paragraaf, ingedrongen g meer dan principiële, re broeders, geneigd zijn korganisatie i een strijd- \en belang :h in de strijdorgani- >r de eer ltschappelijk i, dat de ba- precies de- de christe- en die i ers biet het geding te trachten zuigen. Als esultaat op en van eti- i", dan sluit maar lieverl Het eerste schaap is over de darnl Meer dan twee jaar zijn verlopen $inds de Eerste Kamer haar fiat gaf gan de Wet op de Ondernemings raden, waardoor defe wet in het Staatsblad kon worden gepubliceerd en gisteren was het dan zover, dat de staatssecretaris van Sociale Zaken, jnr dr A. A. van Rhijn, de eerste be drijfscommissies noem ze de over koepelende organen van de onderne mingsraden kon installeren. Het Waren de commissies voor de textiel branche, de vleeswarenindustrie, het tlagersbedrijf en de schoen- en leer- adustrie. Bij deze gelegenheid heeft de voorzitter van de commissie onder nemingsraden van de S.E.R., prof. dr jr, j. H. M. van der Ven, een over wicht gegeven van de stand van zaken en enkele punten besproken, die een belemmerende invloed hebben op de volledige uitvoering van deze wet. Prof. van der Ven deelde mede, dat lijn commissie met 43 bedrijfstakken besprekingen heeft gevoerd, zowel met werkgevers als met werknemers en hij constateerde met dankbaarheid de bereidwilligheid bij beide groepen om tot verwezenlijking van de onderne mingsraden te komen. Een moeilijk heid blijft echter de afbakening der Onderdelen van het bedrijfsleven, waarvoor een bedrijfscommissie be hoort te worden ingesteld. Noodgedwongen is men afgestapt van elk vooropgezet indelingscrite rium; in nauw overleg met het geor ganiseerde bedrijfsleven zoekt men naar realiseerbare oplossingen. Een andere moeilijkheid betreft de plaats, welke voor het hogere en lei dinggevend personeel in de onderne mingsraden dient te worden inge ruimd. Werkgeversorganisaties pleiten er voor, dat voor deze mensen een plaats wordt ingeruimd aan de werk- nemerszijde, terwijl de arbeidersorga nisaties van mening zijn, dat deze mensen mentaal meer aan de andere zijde van de tafel thuis horen. Prof. van der Ven hoopte dat met de nodige objectiviteit en nuchterheid een op lossing voor deze moeilijkheid zal worden gevonden. GEEN NUMMER MEER! Hierna sprak dr van Rhijn zijn in stallatierede uit. Hij schetste aller eerst de noodzaak van de onderne mingsraden: de arbeidslust dreigt verloren te gaan als de arbeider, ook bij de moderne, gecompliceerde be drijfsvoering, geen inzicht krijgt in de Ingezonden Mededeling (Adv.) De werking van 4 geneesmiddelen in één tablei verenigd is krachtiger en weldadiger dan van elk middel af- xonderlijk. Chelarine „4" helpt ook bij hevigo pijn on griep, wanneer andere middelen (alen. j| economische en sociale gang van za ken binnen de onderneming en geen begrip heeft voor de betekenis van zijn aandeel in het geheel. De arbei der mag zich geen nummer voelen maar moet weten dat hij een integre rend onderdeel is in het gehele pro ductieproces. Dr van Rhijn gaf vervolgens een overzicht van de opvattingen, die heden ten dage in de wereld heersen over de samenwerking binnen de onderneming: die van volkomen vrij heid zonder enige overheidsinvloed en de in velerlei schakeringen voor komende dat de wetgevers op dit ter rein wel degelijk een taak heeft. Vol gens spreker staat men in Nederland min of meer op de scheidslijn: men aanvaardt algemeen de opvatting dat het bezwaarlijk is wezenlijke samen werking door middel van dwang te bewerkstelligen, anderzijds heeft men toch een wettelijke regeling hiervoor ontworpen. Veel zal afhangen van de gezind heid, waarmee de werkgever zowel als de arbeider aa de wet toepassing zullen geven, aldus de staatssecretaris. Hij deed een beroep op de hoofden der ondernemingen om persoonlijke interesse te tonen voor het werk der ondernemingsraden en daaraan leiding te geven en de werknemers vroeg hjj er zorg voor te dragen door een voort durende scholing een personeelskader te kweken, dat in alle opzichten be rekend is voor zfjn verantwoordelijke taak. Churchill moet toegeven In de Wandelgangen van het Engelse Lagerhuis is men van mening, dat de con servatieve regering op verzoek van de minister van financiën, Butler, het prin cipe heeft goedgekeurd van absolute voorrang van de productie voor de ex port, zelfs ten koste van de uitvoering van het bewapeningsprogramma. De cri sis der betalingsbalans, zo zegt men, heeft zelfs Churchill gedwongen de nood zakelijkheid van een herziening van het bewapeningsprogramma toe te geven. Deze overwinning van de mening van Aneurin Bevan in de conservatieve re gering trekt in politieke kringen de aan dacht. In de' gehele kwestie, die de lei ders van de Labourpartij, Attlee en Mor rison, opstellers van het Engelse bewa peningsplan, in een moeilijke positie plaatst tegenover Bevan, zal vöör het parlementaire reces tijdens een debat over de economische toestand in Enge land besproken worden. MENTEN KREEG REEDS EEN KWART MILLIOEN. Ondanks het feit dat het eerste kamer lid, de heer Reijers. zijn op 20 Juni j.l. gestelde vragen in zake de affaire-Men- ten enkele dagen later introk nadat door de ministers van Oorlog en van Jus titie reeds een scherp antwoord hierop was gegeven heeft de minister van Oor log het thans toch nodig geoordeeld zijn gedetailleerde antwoorden ter kennis van de kamerleden te brengen. Uit deze antwoorden blijkt ondermeer dat de heer Menten reeds een bedrag van 250.000 heeft ontvangen, dit als resultaat van de schikkingsonderhande- llngen die zijn gevoerd over het erkende deel van de vordering van de heer Men ten. Over het niet-erkende deel van de vor dering kunnen voorlopig geen onderhan delingen worden gevoerd namens het mi nisterie van Oorlog. Het wachten is im mers op de uitspraak van de Beroeps commissie. De minister zegt dan ook er van overtuigd te zijn dat van zijn kant alle toezeggingen ten volle en loyaal zijn nagekomen. Een bedrijf met toekomst. Contacten met het buitenland, zelfs Mexico belangrijke opdrachten komen binnen. De Goese Machine- en Apparatenfabriek, die een half jaar geleden op het in dustrieterrein te Goes één der nieuwe hallen betrok en wier ontwikkeling dus nog in een beginstadium verkeert, blijkt, als we de jonge directeur, de heer S. Wisse, mogen geloven, een bedrijf met goede toekomstmogelijkheden. Er lopen talrijke grotere en kleinere orders en het ziet er naar uit, dat vergroting van het bedrijf noodzakelijk zal zijn. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET 'n 4lje doet wonderen.' Bedrijfsgroep Voedings- en Genotmiddelenindustrie. De bedrijfsgroep Voedings- en Ge notmiddelenindustrie van de Chr. Be drijfsgroepen Centrale heeft in „Ons Centrum" te Driebergen vergaderd pnder presidium van de heer C. van Baren Jr. De hoofdbestuurders, mr W. Brak en P. Reitsma, gaven een overzicht van de verrichtingen in de bedrijfs groep over 1951. Nadat uitvoerig over de verschillen de vraagstukken in deze bedrijfstak ken was gediscussieerd, sprak de voorzitter een slotwoord van propa gandistische strekking. De fabriek kan zich erop beroemen, het eerste Nederlandse bedrijf te zijn, dat fo tomateriaal naar Duitsland heeft geëxpor teerd. Wat dat betekent zal iedereen be grijpen, die weet, dat onze Oosterburen dé vervaardigers zijn van alles wat met fotografie heeft uit te staan. Het betreft hier echter een nouveauté, een z.gai. „donkere kamerlamp" waarvan er in ons land reeds vescheidene in ge bruik zijn. Door deze lamp is het namelijk mogelijk aUe fotografische materialen, zelfs de meest gevoelige FAN-materiaien en ortho-materialen te verwerken, zonder dat het fotografisch materiaal gesluierd wordt. Deze lamp, die een gebruik heeft van 1 Watt per uur, is voorzien van een re flecterende plaat met lichtgevende verf het vroegere Spaarstroom-procedé. Een technische groothandel in Nijme gen verzorgt de verkoop. Ook naar Ame rika en zelfs naar Mexico zijn de lampen verzonden. FLESSENVUL-MACHINE. Een ander in dit bedrijf vervaardigde produet is de Vacuum-flessenvulmachine voor de zuivelindustrie. Dit apparaat, dat geconstrueerd werd in samenwerking met de technische dienst van de Kon. Neder landse Zuivelbond trekt ook in het bui tenland grote belangstelling. Met deze machine is het mogelijk 750 flessen in een uur te vullen. In het buitenland hebben tientallen grote firma's deze machine al in bedrijf. Een belangrijke opdracht, die duide lijk spreekt voor het vertrouwen in het technisch kunnen van de fabriek, is de vervaardiging van een speciale machine voor het vullen van bloedplasma-fles- sen. Het Rode Kruis heeft lang gezocht naar een fabriek, die een dergelijk pre- cisie-apparaat kon vervaardigen het komt bij de docering van de flessen immers neer op enkele kubieke centi meters en koos tenslotte deze fa briek. Het is de eerste machine die in Europa wordt gemaakt en ze wordt vervaardigd van zeer duur materiaal. Zelfs zilver moet er in verwerkt worden want het geheel moet volkomen bacteriën-vrij zijn. ACCU-MEETAPPARAAX. Voor een snelle accu-contröle werd de Tuscha celtester vervaardigd waarmee het mogelijk is een accu-cel zowel geladen als in ongeladen toestand te meten. Ook in het donker is het apparaat te gebrui ken, daar de meetschaal tijdens de test automatisch wordt verlicht. Duizenden van deze apparaten werden reeds voor het buitenland vervaardigd en ook het Nederlandse leger is een ge regelde afnemer. ANDERE OPDRACHXEN. Zijn dit de in het bedrijf vervaardigde apparaten, voor verscheidene grootbedrij- en firma's worden nog allerlei onderdelen vervaardigd. Voor de spoorwegen en voor de P.T.T. maakt men constructiewerk. Voor de oliemaatschappij Firezone-oil vervaardigt men mengsmeringsapparaten, enz. Met vijf mensen begonnen, heeft het bedrijf in een half jaar tijds reeds een tiental arbeidskrachten er bij moeten ne men en indien verdere uitbreiding voor montagewerk mogelijk was zouden er ze ker veertig personen hun brood kunnen verdienen. De bedrijfsleiding is er van overtuigd, dat voor deze uitbreiding financiële me dewerking zal worden gevonden. De ligging van het bedrijf is uitstekend. De eindproducten kunnen bü wijze van spreken zo op de trein gezet worden en terecht spraken dan ook de directies van andere grote firma's zoals Philips hun grote bewondering uit voor de keuze van dit industrie-terrein, hetgeen weer een pluim op de hoed betekent voor het gemeentebestuur van Goes. De politie van Frankfort heeft de Oost duitser Horst Bitschkowski, die zegt me dewerker aan een Oostberlijns blad te zijn, gearresteerd op beschuldiging van pogingen om de Bondsrepubliek omver te werpen. MARNIX D'HONTENISSE 117. De Wilde luisterde naar de radioberichten. Het offensief tfis Rundstett was in volle gang. De Duitse -pers ver telde, dat het de bedoeling was, Antwerpen te heroveren Sn deze stad als een Kerstpresentje Hitier aan te Bieden. Malmedy was weer heroverd door de Duitsers Sn de tankformaties van Hitier waren weer dertig kilometer België binnengedrongen. Als ze maar weer niet opnieuw Zeeland binnenkomen, *ei moeder De Wilde. k Geloof er niks van, zei De Wilde gedecideerd. De geallieerden hebben verreweg de meerderheid aan tanks en Vliegtuigen. Wanneer ze alles op alles gaan zetten, dan ver- P veren ze de Duitse benden. Het is de laatste stuiptrek- ng van Hitier. De daad van een waanzinnige. Let maar sens op m n woorden. Hij ligt op zijn rug en mag nog eens trap geven met zijn poot, op z'n poten komt hij nooit meer te staan. werdT grimmig gezegd en hij dacht aan Henk, die met }i Preses Irene-brigade misschien ook wel in de hel daar -j -Ardennen aan. het vechten was. wsi„e „C™icht kikkerde en verminderde. Er was maar weinig carbid meer in voorraad. der M-6 n}oesfe,n rnaar naar bed gaan, kinderen, zei moe de Kerstdagen nnen we n0§ wat carbid bewaren voor H?; stond op om Kazan uit te laten. ?icl da knop van de deur in zijn hand en Kazan stond naast hem, zich lui uitrekkend. t*rh°®mSpitste het dier zijn oren en draaide de kop in luis- naar de deur. Er was plots motorgeronk, dat een lniL m3]11' grint knerpte en Kazan schoot uit in no iinj 811 oeg de voorpoten tegen de deur. flitste hZTv.0?!"08 d,eze en ëing de gang in. Een fel licht afgezet tr bovenlicht van de voordeur, een motor werd sehnnt te„ Za? was niet meer te houden. Hij jankte en m t gcn e voordeur op. deur enTt h3Jt' dat in zi->n keel klopte, opende De Wilde de eur stond voor zijn zoon. Mneri' m',n iongen! riep hij. Ze h„n' Trfhii ht-^rs ,snekien toe en allen tegelijk wilden kwam binnen26*1' 2 in het uniform van de vliegeniers gelaat. geZ°nd en sterk en met een op het Toen de Belgische Kamer Dinsdag middag haar vergadering opende, wa ren alleen de leden der regeringspartij, de Christelijke Volkspartij, aanwezig. De oppositie was niet verschenen, zij heeft de vorige week verklaard niet meer aan de beraadslagingen te zul len deelnemen zolang het voorstel de Gryse, over betaling van wegens collaboratie opgelegde boeten, niet in behandeling wordt genomen. De stemmingen over een aantal wets ontwerpen, die de vorige week niet konden worden gehouden doordat er na het vertrek van de oppositie geen quorum meer aanwezig was, konden Dinsdagmiddag voortgang vinden. De voorzitter constateerde dat het quorum aanwezig was en dat de wetsontwer pen waren aangenomen. Daarna kwam de oppositie opnieuw de kamer binnen, onder gejouw van de regeringspartij. De socialist Spaak vroeg of de Kamer nog deze week op reces zou gaan en wat er zou ge beuren met bet voorstel de Gryse. De voorzitter antwoordde, dat nog niets dienaangaande was besloten en dat de zitting nog wel veertien dagen kon duren. Een voorstel van Spaak tot vast stelling van de datum van behande ling van het voorstel de Gryse werd bij zitten en opstaan (C.V.P. tegen oppositie) verworpen. De kamer ging daarna over tot verdere discussie van het voorstel tot wijziging van de on derwijswetten. Verlof tot na Kerstmis, moedertje! Kazan was buiten zichzelf. Hij blafte zich schor en in een hoestbui en niet eerder was hij tot bedaren te brengen, dan nadat Henk zich eerst met hem bemoeid had. Toen kwamen de vragen, ze stormden op Henk af en hij vertelde. Waarom heb je ons toch niets laten weten, jongen? Henk keek vreemd op. Maar ik heb jullie toch direct na de bevrijding van Zeeland bericht gedaan? Is m'n vriend Raily niet bij jullie geweest? 'n Captain bij de Engelsen? Hij zou jullie bericht brengen, dat ik bij het luchtescader was. Ik kon onmogelijk eer vrij komen. We waren allemaal zo hard nodig in Frankrijk en daarna boven Duitsland en toen weer die laatste gekke sprong van Hitier in de Ardennen, die ons allemaal vasthield. Niemand had ooit Captain Raily gezien of gesproken. Misschien behoorde ook hij bij de gesneuvelden. Maar Henk was thuis en de rest was bijzaak geworden. Het werd laat die nacht. De carbidlamp had het begeven en De Wilde had een laatste eindje kaars gevonden in een lade van zijn bureau, waarmee hij zijn lakstempels klaar maaktev Moeder De Wilde bekeek haar jongen. Haar ogen waren niet van hem af. Ieder gebaar, zijn gelaatstrekken, zijn manieren, ze nam het in zich op en haar moederoog merkte wel, dat Henk ouder geworden was, maar dezelfde Henk gebleven was. Hij vertelde van zijn vlucht naar Engeland, zijn opleiding daar, het gesprek met de Koningin, de bom bardementen van Londen, de V I 's en de V II 's. De in vasie van Normandië, de tocht door Frankrijk. Zijn raids op Duitsland. En De Wilde vertelde van zijn broer en toen werd het' heel stil in huis. Henk zweeg, maar zijn kaken klemden op elkaar. Hij wist het al van latere Engelandvaarders, maar nu werd hij voor het eerst met het verschrikkelijke feit geconfronteerd. Hij zag de ledige plaats en moeder gaf hem de laatste brief van zijn broer en toen ging hij naar zijn kamer, boven. De rouw had het die avond toch nog weer gewonnen van de blijdschap, zoals dat in de huizen en harten van duizenden en tienduizenden in die dagen gegaan is...... (Slot volgt.) In het najaar eerste bijeenkomst van Europees jeugdparlement. In het najaar zal de eerste bijeen komst van het Europese jeugdparle ment in Den Haag worden gehouden Dit jeugdparlement zal in zijn samen stelling overeenkomen met het toe komstige Europese parlement. In Bonn is medegedeeld, dat 144 jonge „afgevaardigden" uit de West- Europese staten in het jeugdparlement de Europese politieke kern zullen vor men. In parlementaire stijl zullen de jongeren van gedachten wisselen over vragen, die betrekking hebben op de Europese politiek. Het initiatief tot de vorming van dit jeugdparlement is genomen door de „Europese jeugdactie". Deze organi satie staat een gemeenschappelijke ac tie van alle Europese jeugdorganisaties met uitsluiting van de communisten voor. Minister van O.K.W. verwerpt beschuldiging van de heer Reijers. Op vragen van het Eerste Kamerlid, Reijers (C.H.) naar aanleiding van de benoeming van een administrateur in tijdelijke dienst bij het ministerie van O. K. en W., tegen wien sinds anderhalf jaar 'n justitieel onderzoek gaande is, op grond van de verden king, dat betrokkene in zijn functie van raadsheer-commissaris zich aan het vervaardigen van een vals proces verbaal heeft schuldig gemaakt, heeft de minister thans geantwoord. Naar zijn mening is er geen sprake van „een ernstig justitieel onderzoek, zulks op grond van de verdenking van het vervaardigen van een vals proces verbaal". Ze is immers deze, dat naar aanleiding van een door derden inge diende klacht door de justitie een ge rechtelijk voor-onderzoek is ingesteld. Naar de, mening van de minister kan hier niet van „een aantasting van de waardigheid van de justitie" wor den gesproken. Het zou integendeel onrechtvaardig genoemd moeten wor den, indien aan iemand een functie in 's Rijks dienst zou worden onthouden enkel op grond van het feit, dat tegen hem een aanklacht is ingediend, die ook na welhaast twee jaren van diep gaand onderzoek de justitie nog geen aanleiding heeft gegeven tot strafrech telijke vervolging over te gaan. Als Eisenhower wint. In een bericht in het Amerikaanse tijdschrift „U. S. News and World Re port", dat veelal beschouwd wordt als spreekbuis van de republikeinse partij, is verklaard, dat als Eisenhower ge kozen zal worden lot president van de V.S., John Foster Dulles minister van Buitenlandse Zaken, Paul Hoff man minister van Defensie en gene raai Lucius Clay minister van finan ciën zullen worden. Volgens dit blad is John Foster Dulles van mening, dat de Ver. Sta ten hun verdedigende houding op het gebied van de buitenlandse politiek moeten laten varen en tot het offen sief moeten overgaan. De Franse Hoge Commissaris in West- Duitsland, André Francois Poncet, heeft Maandag, ter gelegenheid van de her denking van de inneming der Bastille, achttien Duitse oorlogsmisdadigers op vrije voeten doen stellen, terwijl de straf fen van 29 anderen zijn verminderd. VOETBAL. In de Zomeravondcompetitie begin nen de beslissingen te naderen. In Middelburg zijn er nog drie candida- ten overgebleven. Het zijn Boele en van Eesteren, V.S.V. en de Pingelaars. Boele en van Eesteren behield de beste papieren door een 31 overwinning op P.G.Z. V;S.V. bleef goed volgen en stuurde Z.C.F. met een 41 nederlaag naar huis. De Pingelaars wonnen op 't Zand met 03. Olympia verloor met 24 van de Heidemij. en bleef dus lantaarndrager. De P.Z.C. bond Focus aan zijn zegekar, terwijl E.M.V.V.V. zich mét 32 geklopt zag door V.C.N.M. De stand is nu: Boele en v. E. 8 8 0 1 16 36—7 V.S.V. 8 6 2 1 14 28—6 Pingelaars 8 5 0 3 10 3020 P.G.Z. 9 5 0 4 10 25—22 Focus 9 4 1 4 9 22—24 V.CJN.M. 9 4 0 5 8 35—34 Heidemij. 9 4 0 5 8 1938 P.Z.C. 9 4 0 5 8 22—41 E.M.V.V.V. 6 3 1 2 7 19—11 Z.C.F. 9 2 2 5 6 18—28 S.V.Z. 9 2 0 7 4 21—31 Olympia 7 0 2 5 2 719 In Vlissingen zijn er nog maar twee gegadigden voor de titel, namelijk V.S.T. en Uiterton, die evenveel ver- liespunten hebben. V.S.T. won gemak kelijk van S.M.Z. (26). Coal 52 en de Bakkers scoorden elk éénmaal en deelden dus eerlijk. Bakkers 2 ver overde een puntje op S.G.V. (22), maar zag zich met 30 geklopt door V.S.T. 2. De stand is hier: V.S.T. Uiterton Coal 52 Bakkers S.B.L.V. V.A.W. P.T.T. V.S.T. II S.M.Z. Bakkers II *S.G.V. In Terneuzen laat de beslissing nog wat langer op zich wachten. V. d. Sande behield de tweede plaats door een 51 zege op de Z.V.T.M. Water staat kon het ook nu niet tot punten brengen, want het verloor met 12 van Scheepswerf. De stand is: Centra v. d. Sanda P.T.T. Scheepswerf Z.V.TJ1. Waterstaat •Twee winstpunten in mindering wegens niet opkomen. 9 8 0 1 16 51—12 6 4 2 0 10 17—7 8 3 3 2 9 18—16 8 3 3 2 9 18—23 6 3 1 2 7 16—13 6 3 0 3 6 17—16 5 2 0 3 4 25—22 9 1 1 7 3 12—30 2 1 0 1 2 5—8 7 0 2 5 2 8—27 4 0 2 2 0 7—20 3 3 0 0 6 16—3 4 3 0 1 6 21—12 3 2 0 1 4 13—9 3 2 0 1 4 10—9 3 0 0 3 0 5—19 4 0 0 4 0 5—18 ZWEMMEN. De Zeeuwse waterpolocompetitie. Voor de 1ste klasse heren van de Zeeuwse waterpolocompetitie won Bruinvis 2 in eigen huis met 52 van de Schelde, maar verloor in Souburg met 20 van S.V.Z. Schelde behaalde de eerste punten door Luctor met een 53 nederlaag naar Middelburg terug te sturen. De stand is nu: Zeehond 3 6; Luctor 46; S.Z.V. 46; Bruinvis 65; Schelde 32; Luctor II 61. In de 2de klasse heren won Schelde II met 41 van Scheldestroom en kwam daardoor meteen aan de kop. De stand is hier: Schelde II 12; Schelde stroom 22; Luctor HI 10. Bij de dames had S.Z.V. geen moeite om aan de kop te blijven, want Luctor H moest met 05 het onderspit del ven. De stand is: S.Z.V. 610; Luctor 56; Zeehond 34; Schelde 44; Luctor II 5—2; S.V.Z. II 3—0. KORFBAL. le Klasse In een doelpuntenrijke wedstrijd bleef Zeemeeuwen met 96 de baas van D.S.S., dat de kans, om aan de laatste plaats te ontkomen, steeds kleiner ziet worden. Hiertoe werkte ook mede de 52 overwinning, die Velocitas op Strandvogels in Renesse behaalde. Burgh kwam door een 30 zege weer dichter bij het kampioen schap en heeft nu uit 4 wedstrijden nog maar 3 punten nodig om zich kam pioen te kunnen noemen. De stand is nu: Burgh Zeemeeuwen 10 6 1 10 9 1 50—17 19 Unitas Die Gouwe O.WJC. Strandvogels 11 Velocitas D.S.S. 9 3 45—33 13 4 53—37 12 3 20—26 4 28—27 6 38—45 4 19—33 9 23—58 10 6 9 3 3 3 2 3 2 9 2 3 10 1 2e Klasse De eerste S.D.K.B.-kampioen is er. Door een 62 overwinning op de Burgh-reserves kon Brouwershaven de kampioensvlag hijsen. D.E.S., dat de tweede plaats inneemt, moest on danks een 30 voorsprong tegen Stormvogels tenslotte met 33 ge noegen nemen. Met dezelfde cijfers als de vorige week (41) bevestigde D.O.S.K.O. haar meerderheid over Zwaluwen, waardoor deze vereniging naar de on derste plaats verwezen werd. Wat is er met Seharendijke aan de hand? De stand is: Brouwershaven 8 8 D.E.S. D.O.S.K.O. Burgh II Stormvogels Zwaluwen 1 1 1 3 7 2 9 5 7 2 7 2 8 1 36—20 16 3 35—17 11 4 18—28 5 4 19—32 5 4 23—29 5 5 16—21 4 Reserve 2e Klasse A Strandvogels II bracht uit Seharen dijke een 90 overwinning op de •Zwaluwen-reserves mee. Burgh IV moest met 51 de meerderheid van haar clubgenoten Burgh ni erkennen. D.O.S.K.O. II leed op eigen terrein een 21 nederlaag tegen Zeemeeuwen H. Reserve 2e Klasse B De koplopers D.S.S. II en Unitas II speelden met 55 tegen elkaar gelijk, waardoor zij nu ieder één verliespunt meer hebben dan N.O.A.D. I, dat met 61 de meerdere bleef van Unitas Hl. N.O.AJD. II leed een zware 111 ne derlaag tegen de Brouwershaven reserves. Junir«en Groep A StrandvogelsBurgh 103. ZeemeeuwenStormvogels 51. Junioren Groep B Die Gouwe BDie Gouwe A 12. D.S.S.O.W.K. 0—10. Programma voor Zaterdag, le Klasse D.S.S. I—Velocitas I; O.W.K. I—Die Gouwe I; Strandvogels IZeemeeu wen I. 2e Klasse Brouwershaven ID.O.S.K.O. Burgh IIZwaluwen I. r,- Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ernst, Molenaarsgraaf, Nieuwland en te Oosterwijk, G. van Estrik, cand. te Maurik; te Utrecht, H. van Schothorst te Deventer. Aangenomen r.aar De Wilp, H. Brou wer, cand. te Groningen. Bedankt voor Poortvliet, C. van den Berg, cand. te Hilversum. Geref. Kerken. Beroepen te Oud-Beijerland, J. B. v. Mechelen te Oostburg. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Arnhem, I. de Bruyne te Werkendam; te Vianen, H. C. van der Ent, cand. te Barendrecht. Geref. Gemeenten. Beroepen te Rhenen, W. Hage, cand. te Den Haag. EXAMENS. Voor het Mulo-diploma A slaagden Woensdag te Goes: C. J. van Mourik, H. M. Verhoeff, F. K. P. Schets, H. W. Schuys, J. Meerman, C. van Splunder, P. A. de Visser, J. Theune, allen te Vlissingen; M. C. Hollestelle, Souburg, J. de Looff, Kamperland, M. J. de Vis ser, Kattendijke, M. J. Wisse, Hein- kenszand, J. J. v. Wijck, Kloetinge, A. v. Loo, Goes, G. J. Andriessen, Sluis kil, M. C. de Bruyn, Terneuzen, S. C. de Smidt, Axel, J. Louwerse, Vrou wenpolder, J. P. Pieterse, A. J. de Kam, M. Dubois, C. Bolier, allen Mid delburg, W. M. Commelin, Veere, M. J. Vasseur, Cadzand, I. M. Houg, Re- tranchement, K. A. de Die, Biervliet. Geslaagd voor 2e stuurman. Voor 2e stuurman Grote Handels vaart, slaagde de heer H. Sondag, leerling der „De Ruyterschool". GOES. 16 JULI: Grote Veiling; Zwarte bessen 60.50; Rode bessen 35.50; Dubb. Princessebonen I 32.1035; id. II 28.40. Kleine Veiling: Yellow Trans parant'A 50; BC 36—44; I 40—46; XI 22.70—23.40; Keuken 25—30; Kroet 419; Klerken 5567; Vleeskersen 3954; Eierkrieken 32—49; Hedelfin- ger 47; Zure Morellen 14—47; Kruis bessen 1028; Rode bessen 3438; Witte bessen 2526; Frambozen 66 109; Bramen 89; Oranjepruimen 10 29; Early Laxton 3581; Ruth Gerst- ette 25—48; Tollenaars 817; Okke- lanen 810. Groenten: Komkommers 1118; Kropsla 613; Bloemkool 18 25; Dubb. Princessebonen 2731; Sa- xabonen 1825; Stamsnijbonen 30 36; Stoksnijbonen 66; Groene Kool 8 11; Rode Kool 1113; Tomaten 28 49; Andijvie 1015; Sjalotten 18; Ra barber 34; Postelein 1112. Aard appel 89; Drielingen 67; Kroten 1—5; Uien 14—15. Alles per 100 kg, stuks of bos. MIDDELBURG, 16 Juli. Fruit: Ap pels: Madeleinen 1739; idem fabr. 13 21; idem kroet 219; Kersen: Kler ken 6271; Krieken 4555; Vleesker sen 6365; Zure Morellen 45; Prui men: Oranjepruim 2030; Early Lax ton 2191; Golden Japan per stuk 3 15; idem per kg. 104109; Frambo zen p. doos 1731; idem per kg. 89; Druiven: Frankenthaler 181194; To maten 2355; Rode kruisbessen 29 41; Witte kruisbessen 1836; Rode bessen 3787; Witte bessen 4561; Perziken 524; Netmeloenen 87103; Aardappels: aanvoer 45 ton; Bonken 1011.30; Groten 811; Drielingen 5 6.70; Kriel 45; Doré bonken 10; Doré groten 910; Blauwe Eigenhei mers groten 1011; Koopm. Blauwe groten 10; Bintjes bonden 89; Groen ten: Bloemkool A 3646; idem B 25— 38; idem C 2132; Komkommers A 8 23; idem B 8—21; idem C 814; idem krom kg. 920 Sla 213; Dub belen 3552; Snijbonen 2978; Tuin bonen 3536; Boskroten 49; Bos- pen 824; Andijvie 524. Heden werd de eerste witte kool aangevoerd door dhr J. Louws te Westkapelle. KAPELLE, 16 Juli. Grote veiling: Duitse Zure Bessen 36.3036.70; Zure Morellen (ontsteeld) 46.10; Frambozen 65.10; Zwarte bessen 60.80; Dubb. Prin cessebonen I 3434.40; idem II 30.25 30.55; idem afw. 24.70; Appels: Yel low Transparant A 54.90; BC 41.80 42.60; I 42—42.30; II 19.40—23.60; K 27.20; F 16; Kroet 1, alles per 100 kg. Kleine veiling: Kersen: Klerken 53 85; Krieken 3255; Zure Morellen 38 56; Markiezen 5770; Morellen 47 52; Vleeskersen 3855 Meikersen 49; Citroenkersen 3441; Mierlose Zwarte 54; Wilhelmina 48; Inspecteur Lhönis 66; Varikse Zwarte 58; Pruimen: Oran jepruimen 1035; Tollenaars 724; Occulanen 821; Citroenpruimen 9 18; Early Laxton 25109; Ruth Ger stetter 1562; Kaspruimen 76115; Diversen: Rode Bessen 3166; Witte idem 34; Kruisbessen 835; Frambo zen 50108; Bramen 83151; Toma ten 1848; Yellow Transparant 728; Val idem 48; Jan Baaspeer 1827; Groenten enz.: Aardappelen 89.5; Augurken 562; Uien 1315; Savoye- kool 12; Doperwten 17; Dubb. Prin cessebonen 2035; Saxasbonen 15, al les per kg.; Kroten 4 per bos; Kom kommers 8—15 per stuk. KRABBENDIJKE, 16 Juli. Export veiling: Yellow Transp. A 50; idem B 35.20; idem I 70 en op 37.80; idem I 60/70 32.40; idem n 18—18.30; Zwarte bessen 60; Plantuien 17.60; Binnenl. veiling: Prolific 3237; Frambozen 51 67; Bramen 110; Oranje pruimen 16 22; Ear ley Laxton 1975; Bonen 23 34; Yellow los 148; idem verpakt 28—33. THOLEN 16 JULI: Eerstelingen Bonken 8.75; Gewone 8.30—899; Po ters 6.53; Kriel 5; Doré Bonken 8.06; Doré gew. 9.50—10.34; Witte Eigenh. gew. 910.07. Alles per 100 kg. Aan voer 30 ton. Stambonen 32 ct per kg. Aanvoer 1245 kg. SINT MAARTENSDIJK 15 JULI: Eigenheimers I 10.60; H 8.708.50; III 7.00; Doré I 8.90; Eerstelingen I 9.00; II 8.30; Drielingen 5.10 5.40; Bonken 8.70; Kriel 4.80. Dubb. Bonen 35; Poot- uien levering 28 Juli gewone Bonken 19.10; 18.30; Drielingen 12.00; Picklers 15.00. Alles per 100 kg. Geveild 72.000 kg. ST. ANNALAND 16 Juli. Doré gew. 10.07; Eigenh. gew. 10.04—1130; Gew. af wijkend 7.64—8.62; Drielingen 8.20; Been tjes gew. 8.108.28; Gew. afw. 9.50. Aan voer 55 ton. Bonen 25. SCHERPENISSE 16 Juli. Eerstelingen gew. 8.25; Eerstelingen afw. 7.527.61; Doré gew. 8.769.23; Doré afw. 7.037.38; Eigv.ih. gew. 8.138.53; Drielingen 7.33; Bintjes gew. 7.517.89. Aanvoer 35 ton. VISMIJN. VEERE, 16 Juli. 905 kg. export gar nalen 116150; 411 hg. handels gar- naP I 68—71; 102 kg. schar 43—47; 238 kg. bot 33—49; 39 kg. rog 22—30; 69 kg. tong 65—130; 6 kg. ongesorteerde vis 29.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3