ADEAUER BELOOFT BERLI|N ZI|N VOLLEDIGE STEUN Programma voor sociale- en economische hulp A Misère op „Vrederust": te weinig verpleegsters Koninklijk paar te gast in Oranjestad Breda Oranjehemden voor Olympisch tournooi uitgeschakeld Bomaanslag in Parijs Toestand van Eva Peron critiek Ruim één en een kwart millioen gevangenen in arbeidskampen k SNIPPER NIEUWS' PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Ook het zwakzinnige kind moet een tehuis krijgen Schilderij van vier prinsesjes aangeboden Door Brazilianen over' tuigend verslagen Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammen.' traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2028. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2224 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 17 JULI 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHE1DE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. 'Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R, Zuiaema, Goes. i Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 4.39 u., onder 20.53 u. Maan op 0.49 u., onder 19.03 u. Hoogwater op Vrijdag 18 Juli: Vlissingen: 11.34 u. 1.59 m., u. m. Terneuzen: 12.04 u. 1.79 m., u. m. Wemel- dinge: 0.17 u. 1.35 m„ 13.08 u. 1.48 m. Zierikzee0.01 u. 1.14 m., 12.50 u. 1.26 m. Voor de flatwoning van Paul Didier, president van het hof van appèl, dat onlangs besloot de Franse communis tenleider Jacques Duclos in vrijheid te stellen, is Woensdagmiddag een bom ontploft. Twee flatwoningen werden vernield en het flatgebouw ernstig be schadigd. De concierge van het gebouw werd gewond. Op het tijdstip yan de ontploffing was Didier niet thuis. Omstanders ver klaarden, dat zij kort voor de ontplof fing een man uit een taxi hadden zien stappen, die zich met een pakje het gebouw inspoedde. De bom is voor de deur van Didiers flat ontploft. Politie zette onmiddellijk de omgeving van 't gebouw af en stelde een onderzoek in. Didier is lid van de onder commu nistische leiding staande „Vredespar- tisanen". TRUMAN NAAR HET ZIEKENHUIS. 0 President Truman is Woensdag ter observatie in een militair hospitaal te Washington opgenomen. De president, die 68 jaar is, lijdt sinds Zondag aan een lichte virus-aan doening. Zijn medewerkers noemen de ziekte niet ernstig. Alle afspraken van de president voor deze week zijn ech ter afgezegd. De woordvoerder van het Witte Huis, Short, deelde mee, dat de presi dent misschien „twee of drie dagen" in het hospitaal zal blijven. De aan doening was „een heel stuk beter", terwijl de koorts „ongeveer geweken is". Westduitse oppositie acht conventie van Bonn ongrond wettig. De 144 bondsdagleden van de Socialis tische Partij en de Centrum- en Beierse partij hebben het Westduitse constitutio nele hof verzocht de conventie van Bonn „in strijd met de grondwet" te verklaren. Het Hof heeft reeds een verzoek van deze partijen in behandeling om het verdrag voor een Europees leger ongrondwettig te verklaren. Deze bondsdagleden bestrijden de grond wettigheid van het in de conventie voor ziene scheidsgerecht, van de paragraaf over de hereniging van Duitsland en van de clausule op de noodtoestand, die door de geallieerden kan worden afgekondigd. Als het Hof het E.V.G.-verdrag en de conventie van Bonn in strijd met de grondwet verklaart, zal dit, volgens Reu ter, zeker het aftreden van de huidige regering en nieuwe algemene verkie zingen tot gevolg hebben. De Sociaal democraten zouden hopen onder de hui dige omstandigheden deze verkiezingen te winnen. Bondskanselier Adenauer heeft gisteren een bezoek gebracht aan Berlijn om de Berlijners en de 18 millioen Oost-Duitsers „te verzekeren, dat zij nooit door de rest van Duitsland in de steek zullen worden gelaten". De kanselier kondigde een uit vijf punten bestaand programma aan voor sociale en economische hulp aan West-Berlijn, dat bedoeld is om de werkloosheid te verminderen en de handel en industrie te steunen. Dit program zal een aanvulling zijn op de millioenen marken, die West-Duitsland maandelijks aan West-Berlijn uitkeert. De Bondsminister Erhard van econo mische zaken, die Adenauer vergezel de, vertelde dat Berlijn een groter aandeel zal krijgen bij de levering van herstelbetalingsgoederen aan Israël en van goederen voor de Europese ver dediging. West-Duitsland zal goederen, die via de Sowjet-zone van en naar Berlijn worden vervoerd, verzekeren tegen verlies of inbeslagneming en wel tot een bedrag van 100 millioen mark. Dit is noodzakelijk geworden, omdat verzekeringsmaatschappij en weigeren goederen, die via Oost-Duits gebied moeten worden vervoerd, te verzeke ren wegens het grote risisco. Door een subsidie zullen de kolen- prijzen in West-Berlijn laag gehouden worden. Dit betekent tevens, dat de tarieven voor gas, electriciteit en wa ter niet zullen stijgen. Op velerlei gebied zal West-Berlijn belastingsontheffing worden verleend. WERK VOOR 50.000 WEST- BERLIJNERS. Voorts zal 75 millioen mark worden besteed voor speciale projecten, die 50.000 West-Berlijners werk zullen ver schaffen. Een eerste voorwaarde om te komen tot hereniging van Duitsland noemde Adenauer, dat de bevolking van Oost- Duitsland voor zowel als na het uit brengen van haar stem, zonder vrees zou kunnen leven. Publicatie van Russische vlugschriften in V.S. verboden. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Dinsdag de Russische ambassade te Washington bevolen de publicatie en verspreiding van vlugschriften in de V. S. stop te zetten. Dit is het antwoord op de moeilijk heden die de Russen aan de versprei ding van „Amerika" in de weg leggen. Een woordvoerder van het ministe rie zei, dat het tijdschrift „Amerika" in de Sowjet-Unie zo populair was, dat het in de kiosken binnen enige uren was uitverkocht, terwijl tweede hands exemplaren soms op de zwarte markt vele malen de oorspronkelijke prijs van tien roebel opbrachten. In vijf „bevrijde" landen. Volgens verklaringen, die zijn afge legd voor een speciale commissie van onderzoek der V. N., zouden er on geveer 442 kampen voor dwangarbeid zijn in Tsjechoslowakije, Polen, Roe menië, Bulgarfje en Hongarije met ge zamenlijk, naar schatting, 1.255.000 in woners. Aan de commissie zijn documenten overhandigd, die hoofdzakelijk geba seerd zouden zijn op getuigenissen van ontsnapte gevangenen. Hierin is de verdeling van de kampen als volgt ge geven: Tsjecho-Slowakije: 247 kampen met 350.000 gevangenen. Roemenië: 45 kampen met 500.000 gevangenen. Bulgarije: 30 kampen met 62.500 ge vangenen. Hongarije: 95 kampen met 93.000 ge vangenen. Volgens de documenten bestaan de inwoners der kampen merendeels uit kleine kooplieden en handwerklieden, personen uit vrije beroepen, kantoor- „PLANSOEN-EXPERTS" BEZOCHTEN ZEELAND* Tientallen hoofden van beplantin- gen, leden van een Vereniging van die naam, hebben gisteren, voor het eerst sinds het 40-jarig bestaan hunner ver eniging een bezoek aan Zeeland ge bracht om er de beplantingen te be houden*11 hUD iaarverSadering te Des ochtends werd de beplanting in Goes bezichtigd en werd na een lunch, waarbij aanzaten burgemeester W. C. ten Kate en de directeur van Gemeen tewerken de heer J. Oranje, een rit gemaakt door Zuid-Beveland. In de na middag werden de „plantsoen-experts" door het college van B. en W. te Mid delburg ontvangen, waarbij burge meester Bolkestein hulde bracht aan ^^.er. Broerse, de landschaps architect, die de herbeplanting op Wal cheren ontwierp. De voorzitter, de heer dankvrotfrcf1^3 em> sPrak een w3 eer; ^zoek aan de Oost-Vlaamse tentoonstelling en een diner in het «wi o vertrok men naar Vlis- ngen waar de jaarvergadering werd gehouden en waar de heer K. Goud swaard, 0pz. gemeente-plantsoenen uit ctoes, een overzicht eaf van iiotooon personeel, voormalige landeigenaars, „economische saboteurs" en na de oor log gerepatrieerden. De gevangenen, zowel mannen als vrouwen, moeten gemiddeld 10 tot 12 uur per dag hoofdzakelijk zware han denarbeid verrichten. Een groot ge deelte van de kampbewoners lijdt aan allerlei ziekten ais gevolg van onder voeding en onvoldoende huisvesting. DIEF LIEP POLITIE-AGENT TEGEN HET LIJF. De 24-jarige J. P. uit Goes, die dezer dagen omstreeks middernacht zich via een ruit toegang verschafte tot de con sumptietent van R. Z. op de Oude Vis markt te Goes en er beladen met snoepwaren weër uit kwam, had niet veel geluk bij zijn inbraak. Hij liep n.l. op weg naar de Oostwal juist een surveillerende agent tegen het lijf en deed toen zo verdacht, dat deze hem maar eens aan de tand voelde. Bij fouillering vond men de gestolen waar en viel P. door de mand. Hij is voor lopig weer op vrije voeten gesteld. a' t i i i.„j ëaf van hetgeen gaderirf» g<rzïen- De volgende jaarver- hnndo "i Antwerpen worden ge houden en wel in September 1953. Op „„Jan?taande winterbijeenkomst zal den besproken.rtVeldenVraagStUk WOT' Op de stoep van het agentschap van de Ned. Bank te Meppel is gisteren een bijzondere operatie uitgevoerd. Op de bank werkt namelijk een lid van de natuurbeschermingswacht en deze heeft, samen met een aanstaand tand arts, een 39 cm. lange stok van 2% cm. dikte uit de hals van een aalscholver gehaald. Het dier werd door voorbij gangers in de Drentse hoofdvaart ge vonden en dreigde te stikken in de stok, die het in zijn gulzigheid voor een paling moet hebben aangezien. Te Amsterdam is een vijfjarig knaap je, dat op een woonschip thuis hoor de, spelenderwijs in het Noord-Hol lands kanaal geraakt en verdronken. In de Weeszaal op het Haagse Bin nenhof is gisterenmiddag de nationale adviescommissie voor de Europese landbouw geïnstalleerd door Minister S. L. Mansholt. In Catania bp Sicilië is een operatie uitgevoerd op een 42- jarige man wegens een nierkwaal. Hij bleek vier nieren te hebben, iets wat volgens medici nog nimmer is voorge komen. Een Amerikaan is met een „Piper Cub", een sportvliegtuig met een vleugelwijdte van slechts 6.5 m. van Minneapolis naar Hamburg gevlo gen. Hoewel het Oost-Duitse persbureau A.D.N. had voorspeld, dat de Bonds kanselier in West-Berlijn zou worden begroet door een storm van protesten van werklozen en „andere slachtoffers van zijn politiek", heeft zich geduren de zijn bezoek geen enkel incident voorgedaan. Kort voor zijn vertrek naar Bonn, verklaarde Adenauer 's avonds op een persconferentie van mening te zijn, dat de Sowjet-Unie niet ernstig was ver ontrust door de mogelijke Duitse bij drage van twaalf divisies aan de Wes telijke verdediging. ERNSTIGE ONTPLOFFING TE HOEK VAN HOLLAND. Hoek van Holland is gistermorgen opgeschrikt door een ernstige ontplof- ring, waarbij twee arbeiders vrij ern stige brandwonden opliepen en drie andere minder ernstig werden gewond. Het gebeurde bij het zeehospitium „St. Joseph", waar ter uitbreiding enige houten gebouwtjes worden bij geplaatst. Twee arbeiders, een 26-ja- rige verwarmingsmonteur en een 16- jarige leerlingmonteur, beiden uit Rot terdam, waren bezig een meter aan te sluiten en gebruikten een acetyleen- fles. Toen deze hevig begon te sissen, snelden de werklieden weg, maar de metershoge steekvlam, die de daarop gevolgde ontploffing vergezelde, be reikte hen nog net. De drie andere ar beiders, die minder ernstig gewond werden, moesten toch naar een zieken huis worden vervoerd. Het zijn een 41-jarige timmerman en een 21-jarige en 23-jarige collega. De ontploffing had een geweldige ravage tot gevolg. Een van de houten gebouwtjes werd vernield en een an der is scheef gezakt. Het zeehospitium zelf liep geen schade op en de daar vertoevende kinderen bleven onge deerd. In de omgeving van de ontplof fing sneuvelden verscheidene ruiten. Brand in kapitale boerderij te Dubbeldam. Dinsdagmiddag is door hooibroei brand uitgebroken in de kapitale boerderij van de heer S. J. Leeuwenburg te Dubbeldam bij Dordrecht. De schuur en de gehele inventaris, bestaande uit een grote hoeveelheid hooi en een aantal landbouwmachines ging geheel verloren. Een kostbaar stamboekpaard, waarmede de eigenaar reeds vele successen heeft geboekt, kon op het laatste nippertje worden gered. De Dordtse brandweer, geassis teerd door een aantal vrijwilligers heeft de brand, die ten dele het woon huis aantastte geblust. De schade wordt geraamd op f 70.000 aan vast goed en f40.000 aan roerend goed. De eigenaar is verzekerd. Zijn buurman het ziekenhuis ingeslagen. Toen gistermorgen de 58-jarige pe- troleumventer J. Haak te Axel-Sas sing in zijn tuintje aan het werk was, werd hij onverwachts aangevallen door zijn 34-jarige buurman P. D., die nog een vete uit te vechten had. H. werd door diverse stokslagen aan het gelaat en linkerhand gewond en moest in het ziekenhuis te Sluiskil worden opgenomen. Het Westduitse gerechtshof heeft de neo-naziïstische partij tijdelijk verbo den openbare vergaderingen te hou den en propagandamateriaal te ver spreiden. Het verbod geldt ook voor de onderafdelingen der partij. In dc omgeving van de resiiienue van Mevrouw Peron zijn borden aange bracht, waarop staat „vermijdt la waai". Hieruit leidt men af, dat de toestand van Eva Peron critiek gewor den is. Op de weg langs haar residen tie wordt alleen nog licht verkeer toe gelaten; vrachtauto's worden door de politie omgeleid. Deze foto van Eva Peron werd gemaakt juist voordat zij ziek werd. Zij is nooit geheel hersteld van de operatie, welke zij in Novem ber van het vorige jaar heeft onder gaan. Waar blijven de Zeeuwse meisjes De kerk van „Vrederust" te Bergen op Zoom was tot de laatste plaats bezet, toen gistermorgen ds J. de Vries uit Goes de 48e jaarvergadering opende van de Ver. tot Christelijke verzorging van Geestes- en Zenuw zieken in Zeeland. Voordat begonnen werd met de behandeling der huis houdelijke zaken leidde ds G. N. Lammens te Heinkenszand de bidstond. In de middagsamenkomst hield de heer J. M. van Daal, arts voor long ziekten te Goes, een lezing over het onderwerp: „Gezondheid, ziekte, geloof", die gevolgd werd door een goede bespreking. Ds Lammens sprak tijdens de bid stond naar aanleiding van Genesis 4 7b en Johannes 21 15b. Tegenover de rhetorische vraag van Kaïn aan God: „Ben ik mijns broeder hoeder?" stelde hij de opdracht van Christus aan Pe trus en in hem aan Zijn gemeente: „Hoed mijn schapen!" Voordat de eigenlijke jaarvergade ring begon vertelde dr C. Dekker, ge neesheer op de inrichting, iets over de volkszang der Patiënten als een mid del van grote therapeutische betekenis. Er werd een koor van ongeveer 100 verpleegden, mannen en vrouwen ge vormd, aangevuld met enige leden van het verplegend personeel. Er werd met groot enthousiasme geoefend en reeds werden een Kerst- en Lentecan tate uitgevoerd. Enige delen van deze laatste cantate waren op de wire-re- corder opgenomen en deze werden nu ten gehore gebracht. Ds de Vries sprak hartelijke woorden van dank voor dit moeilijke werk tot de heren ds v. d. Bloemen, défilé en rijstebrei. Breda, waar men deze zomer met zoveel feestelijkheden het 700-jarig be staan viert, had gisteren inderdaad alle reden om zich Oranjestad te noe men, want niet alleen was huis aan huis versierd met het rood-wit-blauw en oranje, maar bovenal verdiende zij deze naam omdat door haar stra ten Koningin en Prins reden, telg uit het Oranjehuis. Het leek Prinsjesdag: nadat de Koningin aan de grens van de stad was welkom geheten door de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, Prof. Dr J. E. de Quay en door de burgemeester van Breda, Mr Dr C. Kortman, en bloemen in ontvangst had genomen, haar aangeboden door Ineke Prinsen, het dochtertje van de overleden burgemeester, reed zij in een open calèche naar het stadhuis. Voorop ging de Koninklijke Militaire Kapel in gala-uniform, daarna een groep van 150 manschappen van de garde-grenadiers, eveneens in gala, terwijl de stoet gesloten werd door 150 man van het regiment jagers. Dui zenden stonden langs de wegen opgesteld, hingen uit de ramen of waren zelfs op de daken geklommen. En voor het stadhuis wachtte opnieuw het militaire eerbetoon: hier was een erecompagnie garderegiment fusilliers Prinses Irene opgesteld. Natuurlijk stond in deze stad van de Kon. Militaire Academie het militaire vertoon op de voorgrond: tijdens de receptie in stadhuis gaven de prach tige uniformen een bijzondere noot aan het festijn, terwijl ook het défilé later op de dag van bijzonder gehalte was. Drie drumbands namen hieraan deel n.l. die van de grenadiers, van de K.M.A. en van de Kon. Marechaussee. De tambour-maitre van de kapel van de luchtmacht haalde vlak voor de baldakijn een stout stukje uit door zijn baton zeker twintig meter in de lucht te gooien en weer keurig op te vangen. Een van de hoogtepunten van de dag was de aanbieding van het ge schilderde portret van de vier prin sesjes, dat gemaakt werd door de in Amsterdam woonachtige kunstschilder Theo Swagemakers en dat overhan digd werd door de voorzitter van de Stichting „Breda Oranjestad 1952", Mr Ph. van Woensel. Dit schilderij is bestemd voor Prinses Wilhelmina en aan H. M. werd dan ook verzocht het aan haar ter hand te stellen. Koningin Juliana bekeek het werk met grote interesse. De heer Swage makers heeft maar een uur de gele genheid gekregen de prinsessen op Soestdijk nader te bestuderen en de sfeer in zich op te nemen. Het geheel heeft dan ook een enigszins impres sionistische inslag gekregen: de schil der heeft meer getracht de sfeer uit' te beelden dan preciese portretten te leveren. Verscheidene keren bedekte de Koningin met haar hand een ge deelte van het gezicht van haar oud ste dochter. „De ogen vind ik goed lij ken, maar ik geloof dat u nog wel iets aan de mond moet veranderen", zei de Koningin. Overigens zeide zij zeer tevreden te zijn met het werk van de heer Swagemakers en zij wilde hem dan ook in de gelegenheid stellen na de vacanties nog eens in paleis Soest dijk terug te komen om de nodige ver beteringen aan zijn werk te kunnen aanbrengen. Prins Bernhard had in teresse voor de figuur van prinses Margriet, wier gelaat op het schiderij enigszins smaller aandoet dan in wer kelijkheid het geval is. „Ik geloof ook wel" merkt de Prins lachend op „dat Margriet een heel knap meisje zal worden". „U hebt dat kennelijk met vérziende blik reeds gezien!" RIJSTMAAL IN HET BEGIJNHOF. Een ander hoogtepunt was het be zoek aan het oude Bagijnhof, het eni ge in Nederland, dat nog werkelijk in gebruik is. Hier werd in het huisje van de Overste der Begijntjes de tra ditionele rijstschotel aangeboden. Na een lunch, die in het stadhuis werd genoten is H. M. te voet gegaan naar de Grote Kerk op de markt, waar het monument van Graaf Engelbregt van Nassau in ogenschouw werd ge nomen. Vervolgens werd de historische Oranje Nassau tentoonstelling bezocht en in de receptiezaal van de K. M. A. de thee gebruikt, waarbij H. M. ont vangen werd door de gouverneur van de academie, brigade-generaal K. Puf- fius. Een korte rit met de calèche door het gerestaureerde Valkenberg, besloot dit koninklijk bezoek. MET 5-1 NEDERLAAG NAAR HUIS. Het Nederlands elftal is gister avond voor het Olympisch voetbal- tournooi uitgeschakeld op een ma nier, die niets aan duidelijkheid te wensen overlaat. Met een zware 5—1 nederlaag verlieten de Oranje hemden het veld, terwijl hun tegen standers, de tengere bruinkleurige knapen van Brazilië, springend van vreugde in hun kleedkamers ver dwenen. In het eerste kwartier van de ont moeting demonstreerden de Nederlan ders een zeer aantrekkelijk spel, zo aantrekkelijk zelfs, dat de Nederlandse kolonie op de tribune al een tevreden gezicht ging zetten. Toen van Roessel, de midvoor, uit een vrije sahop een net doelpunt wist te toveren, dachten velen zelfs, dat de Oranjehemden best van dit Braziliaanse studentenploegje konden winnen. Maar het kwam an ders uit. Eerst kwamen de Brazilianen, door een slecht weggewerkt schot van Kraak aan een gelukkige gelijkmaker en dat doelpunt werd gevolgd door een goal uit een strafschop, wegens aan geschoten hands van Odenthal, een ongelukje, dat door scheidsrechter Barnardi, die een zeer matige indruk maakte, wel zeer zwaar werd gestraft. De Oranjehemden waren toen blijk baar niet meer in staat om de 21 achterstand moreel te boven te ko men. Ze werden nerveus door de slangachtige bewegingen van hun ten gere tegenstanders,, die tevens vol met kleine handigheidjes zaten, en die over een formidabele snelheid beschikten. Alberts was er volkomen uit, Terlouw miste snelheid en werd keer op keer gepasseerd, Van der Kuil en Clavan schenen geïntimideerd te zijn. Vooral na de rust namen de Brazi lianen, die nu met de zon in de rug speelden het initiatief in handen. Verscheidene kansen voor onze land genoten gingen verloren. Een schot van Bennaers ging tegen de lat en een kopbal van Van Roessel suisde er juist over heen. Al spoedig volgde een der de doelpunt. De nederlaag werd een zekerheid, toen Ljj een verdwaalde aanval de hal terecht kwam bij de linksbuiten aan voerder Moreira, die na een felle rush en van grote afstand een keihard schot loste, schuin en fel langs de grond, dat door Alberts niet werd gestopt, omdat onze achterspeler meen de dat de bal naast het doel zou gaan. Toen dit schitterende schot in het doel verdween en Brazilië dus met 41 de leiding had, sprong Moreira twee me ter hoog en drie meter ver. Dit is een feit, een zeer sterke kant aan het Braziliaanse spel was de schot vaardigheid. Onverwacht en in de meest onmogelijke situaties waren zij in staat scherpe en keiharde schoten te lossen. Weliswaar waren niet alle vijf doelpunten van grote kwaliteit, maar het staat als een paal boven wa ter, dat het doel van Kraak veel meer in gevaar is geweest dan dat van zijn overbuurman, die de ballen als appels uit de lucht plukte. Berg, de geestelijk verzorger van „Vre derust", die als dirigent optrad, dr Dekker en de huismeester Geuze. HET OPENINGSWOORD. In zijn openingswoord moest Ds de Vries helaas constateren, dat het aan tal patiënten niet afneemt. Eind 1941 bedroeg dit aantal in alle inrichtingen van Nederland 25039. In de oorlog daalde het tot 20987, maar eind 1949 was het weer tot 24.537 gestegen, hoe wel er maar plaats was voor 23.600 patiënten. Deskundigen schatten, dat er eind 1955 plaats moet zijn voor 29.000 mensen. In andere inrichtingen moet al wor den gebouwd. Hier is dat nu nog niet nodig, omdat de Zeeuwse bevolking niet toeneemt en het aantal geestes zieken hier practisch niet stijgt. Maar toch adviseerde de voorzitter met het woord van de Spreukendichter: „Al wat uw hand vindt om te doen, doet dat uit alle '- acht". En, zo voegde hij er aan toe, doet het als onder Gods oog, want anders loopt het niet goed. VOOR DE ZWAKZINNIGE KINDEREN. Ds de Vries deelde vervolgens mede, dat het ledental thans tot boven de 11.000 is geklommen, waarvoor hij de propagandist hulde bracht. Hij vertel de ook, dat er plannen worden ge maakt voor het stichten van een te huis voor zwakzinnige kinderen. Aan alle kerkeraden, predikanten, dokto ren en gemeentebesturen in Zeeland, Zuidoost Zuid-Holland, Noord-Brabant en Limburg zijn lijsten gezonden met het verzoek inlichtingen te verstrek ken over het aantal in aanmerking ko mende kinderen. Op de ruim 2000 ver zonden brieven werden 1300 antwoor den ontvangen. Met de inspecteurs is er reeds overleg gepleegd, terwijl dr Muntendam, de Staatssecretaris van Sociale Zaken, voor dit doel een be zoek aan „Vrederust"' bracht. De Provinciale Besturen van Zee- lam Zuid-Hólland en Noord-Brabant willen de plannen gaarne steunen, maar de uitvoering er van zal wel niet met overheidsgelden kunnen geschie den, zodat de vrienden van „Vrede rust" het zelf zullen moeten doen. „God roept ons daartoe en het kan", aldus ds de Vries, „God van de hemel zal het ons doen gelukken en wij zul len ons opmaken en bouwen!" TEKORT AAN VERPLEEGSTERS Naar aanleiding van het jaarverslag van de secretaris, drs J. J. Knibbe, kwam het tekort aan verpleegsters aan de orde. Ondanks het feit, dat tal van vrouwen- en meisjesverenigingen be zoeken brachten aan de inrichting la ten de Zeeuwse meisjes verstek gaan. Het bestuur zou een paviljoen heb ben moeten sluiten en 80 mensen naar huis hebben moeten sturen, met alle consequenties daarvan, indien niet zou zijn ingegrepen. Nogmaals werd daar om een zeer dringend beroep gedaan op de Zeeuwse meisjes hier haar krachten te geven. De vergadering besloot over te gaan tot het instellen van een zelfstandige Stichting Pensioenfonds voor het ver plegend personeel. Een kapitaal van f 1000 uit het bezit der vereniging werd daarvoor afgezonderd en er werd besloten het kapitaal van het oude pensioenfonds in het nieuwe over te hevelen. Aan de beurt van aftreden en niet herkiesbaar waren de heren J. Biert, A. I. Catsman, M. Krijger en C. van Zweeden, terwijl voorzien moest wor den in de vacature J. W. v. d. Doel. Gekozen werden resp. de heren L. A. Verburg te Stavenisse (met 198 van de 223 stemmen), Notaris van Mazijk te Sluis (196), A. A. van Eeten te Nieuwerkerk (194), Notaris Kram te Kapelle (181) en J. A. van Waveren te Haamstede (193). Aan het einde der morgenvergade ring bracht de heer J. J. Duvekot de voorzitter hartelijk dank voor zijn zorg, toewijding en werk in het belang van „Vrederust". Na de middagpauze, waarin geza menlijk een koffiemaaltijd werd ge bruikt, sprak dokter van Daal. Hij onderstreepte, dat de geestelijke in stelling van de mens van zeer grote betekenis is voor zijn bestaan als zo danig. Een overzicht werd gegeven van de voorzorgen, waarmede wij ons leven omringen, ja zelfs omringd wor den voor onze geboorte. Dokter van Daal verklaarde, dat wij bij al ons werk zullen moeten weten, dat wij stervelingen zijn, die leven midden in de gebrokenheid van deze wereld en dat alleen de genade van onze Heer, Jezus Christus, ons kan redden. Tij dens de discussie kwamen o.m. ter sprake de gebedsgenezingen, de in vloed van een lichamelijke ziekte op de geest en het zich behoeden tegen gevaren, die in de toekomst kunnen dreigen. Ds M. v. d. Klis uit Zierikzee eindigde deze vergadering met dank gebed. Aan de uitgang werd gecollec teerd voor de ontspanning der pa tiënten. DE BILT ZEGT: Veel bewolking. Veel bewolking met voornamelijk in de Noordelijke helft van het land nu en dan regen of motregen. Matige, tij delijk krachtige wind tussen Zuidwest en West. Weinig verandering in tem peratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1