STAKINGEN IN WEST-DUITSLAND TER ELFDER URE AFGELAST Russen speelden machinaal en fantasieloos Oostvlaamse tentoonstelling tot tien uur 's avonds open Uitstel van beslissing gevraagd Prof. v. d. Brink en mr Stikker niet terug Staten-Generaal (in nieuwe samen stelling) begonnen met hun werk* NIEUWS1 De woningnood oplossen* burg :n PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het Middelbaar Technisch Onderwijs. Skyrocket vloog 2100 km per uur AI vroeg op het reporterspad Nederlands elftal samengesteld 1 SNIPPER A De Tweede Kamer bijeen J Resultaten N.I.P.O.- onderzoek. Dr J* Tazelaar ten grave gedragen Paulis- door B. :aal te .m. Bij :e; op- enige [TEN 1- met waskast, peluw en pklapbed, keuken- nopje. iu van Br. dit Goes ie rassen ;e hennen 'atr. legh., n Patr. X bedrijf J. [eer NET Brieven reau v. d. edig pen- articulier lkele we- at 107. Uitgave Stichting „ZeeuwscH Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammen^traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 8228 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 16 JULI 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d, Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Blezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag Zon op 4.38 u., onder 20.54 u. Maan op 0.14 u., onder 17.59 u. Hoogwater op Donderdag 17 Julll Vlissingen: 10.26 u. 1.52 m., 22.5Q m., 23.18 u. 1.67 m. Wemeldinget u. 1.47 m. Terneuzen: 10.52 u. 1.72 11.50 u. 1.44 m., u. i». ZIerikzee: 11.34 u. 1.24 m., u. m. OM DE MEDEZEGGENSCHAP DER ARBEIDERS. Het hoogste orgaan van het West-Duitse vakverbond heeft er Dinsdag na een volle dag van stormachtig debat vanaf gezien door nieuwe stakingen te elfder ure nog versterkte druk op het parlement uit te oefenen, nu dit vandaag zal beginnen met de behandeling van het wetsontwerp op de me dezeggenschap der arbeiders in de bedrijven. De federale raad van het vak verbond heeft besloten in dit stadium te volstaan met een oproep aan het parlement, waarin om opschorting der beslissing tot de herfst wordt ge vraagd. Zulk een uitstel zou volgens het West-Duitse vakverbond nieuwe be sprekingen voor een compromis kun nen inluiden. Naar door leiders van het vakverbond verklaard werd heeft men nog niet tot stakingsacties beslo ten om niet het verwijt uit te lokken, dat men ondemocratische pressie op het parlement uitoefent. Mocht de Bondsdag echter het, volgens het vak verbond, onvoldoende wetsontwerp aanvaarden, dan zullen de vakvereni gingen naar wordt verklaard, daarna de arbeiders uitnodigen om door sta kingen en betogingen hun misnoegen te uiten. Volgens een verklaring van het be stuurslid van het vakverbond Bührig heeft het verbond zich in feite reeds bereid verklaard voor het ogenblik zijn voornaamste eis, vijftig procent vertegenwoordiging der arbeiders in de raden van toezicht, te laten vallen: Het contact tussen regering, parle ment en vakbonden is in de afgelopen dagen gestrand op andere eisen van het vakverbond. Het wil namelijk ook zijn eigen functionarissen zien optre den als vertegenwoordigers der arbei ders in de hoogste bedrijfsorganen. Voorts wil het de medezeggenschap ook uitstrekken tot de overheidsarbei- ders, wier rechten door de regering in een afzonderlijk wetsontwerp zijn ge formuleerd. De leiding van het vakverbond heeft er bij het nemen van zijn besluit om voorlopig niet tot staking op te roe pen op gerekend, dat binnen de chris telijke partij nog naar een uitstel der beslissing wordt gestreefd. In de re gering zelf is sterk verzet gerezen te- DE ZETELVERDELING. (Van onze pari. redacteur.) De kabinetsformateur heeft gisteren Prof. Romme ontvangen, waarmee hij een gesprek van ongeveer een uur voerde. Ongetwijfeld zal dr Drees nog met de andere fractievoorzitters spre ken. Tijdens het gesprek met Prof. Romme is de mogelijke zetelverdeling ter sprake gebracht. Het staat nu wel vast, dat twee kop stukken uit het vorige kabinet, de ministers Van den Brink en Stikker, niet meer zullen terugkeren. De formateur streeft naar de vol gende zetelverdeling: P. v. d. A. 5; K.V.P. 5; C.H.U. 2 en A.R. 2, waarbij het niet uitgesloten moet worden geacht, dat nog een vak minister zal worden toegevoegd. Voorts ligt het in de bedoeling, om het departement van Minuor te split sen. De Unie-aangelegenheden zullen waarschijnlijk voortaan ressorteren onder Buitenlands Zaken, zodat er nog slechts een klein departement over blijft, dat belast zal worden met de Overzeese Rijksdelen, n.l. de West en Nieuw Guinea. Speciale commissie gaat onderzoek instellen. Minister Rutten heeft een commissie ."an onderzoek inzake het middelbaar technisch onderwijs ingesteld. Aan de commissie is opgedragen te onderzoe ken, welke eisen onder de huidige om standigheden dienen te worden ge steld ten aanzien van strekking, in houd en vorm van het middelbaar technisch onderwijs; na te gaan welke eisen dit onderwijs stelt t.a.v. het leerplan, de onderwijsmethoden cvl de leerkrachten; voorstellen te doen t.a.v. de opleiding van leerkrachten voor dit onderwijs; te onderzoeken met wel ke middelen kan worden bereikt, dat de leraren in volledige betrekking vol doende contact blijven onderhouden met de praktijk van het bedrijfsleven, teneinde op de hoogte te blijven van de ontwikkeling van de techniek en de eisen van het bedrijfsleven; advies te geven omtrent het invoeren van nieuwe onderwijsmethoden en in het algemeen omtrent het nemen van maatregelen in verband met de ver nieuwing van dit onderwijs en ten slotte leiding te geven aan experimen tele onderzoekingen. Verbond van Christelijke V oetbalvereni gingen. Op de Zaterdag te Utrecht gehouden jaarvergadering van het Verbond van christelijke Voetbalverenigingen in Ne derland (V.C.V.) is het conceptreglement voor samenwerking met de neutrale ver eniging Zaterdag Clubs (V.Z.C.) ongewij zigd goedgekeurd. Aan het hoofd van de Urne, die alle Zaterdagvoetbalverenigin- gen vertegenwoordigt, komt een unieraad te staan. lr-^°°r de vergadering werd een tot het Jv.N.V.B.-bestuur gerichte motie aange nomen waarin aangedrongen wordt op Wijziging van het in 1949 genomen be stuit, betreffende de onverenigbaarheid van sportjournalistieke arbeid tegen be- 5' KNVBhe' bestuurslidmaatschap van gen een doordrijven der wet tegen het vakverbond in. De ministers Kaiser en Storch heb ben een uitstel en nieuwe onderhan delingen bepleit. Mogelijk zal een deel der christelijke partij alsnog trachten zulk een uitstel te bewerken teneinde de verhoudingen niet opnieuw te ver scherpen. Op jacht naar snelheid. Een „Skyrocket" van de Ameri kaanse marineluchtmacht heeft 2100 kilometer per uur gevlogen, hetgeen ongeveer het dubbele is van de snel heid van het geluid. Het toestel be reikte een recordhoogte van ruim 24.000 meter. Het voerde luchtkoe- lingstoestellen tot een totaal gewicht van 225 kilogram mee, die in staat zijn een schouwburg met drieduizend plaatsen te koelen. Dit was nodig om te beletten dat het zich aan de oppervlakte der vleugels bevindende metaal door de hoge temperaturen, ontwikkeld door de wrijving der lucht, zacht zou worden en om te voorkomen dat de vlieger door dezelfde oorzaak zou worden geroosterd. HET ROMMELT IN ROEMENIË. Volgens vluchtelingen uit Roemenië bevinden Anna Pauker en Luca zich in een Roemeense gevangenis, waar zij „psychologisch op het komende proces voorbereid" worden. In het leger en in de partij zouden vele arrestaties uitgevoerd zijn. Meer dan 5000 personen waren naar de Sow- jet-Unie gedeporteerd. In de Donau- vlakte, ten Zuiden van Cabacalu, zou den ernstige botsingen tussen boeren en onderdelen van het leger plaats vinden, waarbij vele doden zouden vallen. Uit het K.L.M.-toestel, dat uit Tokio op Schiphol arriveerde, stapten gisteren twee jeugdige bewoners uit het land van de rij zende zon. Deze twee Japanse kinderen, de elfjarige Haruhiko Ohtani uit Kyoto en zijn 12-jarig medereizigstertje Kazuko Sugi- yama, zijn namelijk op weg naar Helsinki, waar zijals pers correspondenten voor een Japan se kinderkrant dagelijks hun er varingen op schrift zullen stellen. Zij zijn de winnaars van een opstelwedstrijd, die een grote chocoladefabriek in Japan had georganiseerd met als hoofdprijs een reis naar de Olympische spe len. Een groot dagblad-concern in Tokio, de Asahi-press, zag er kopij in en stelde hen aan als verslaggevers voor het kinder- hoekje. De sportcorrespondent van Asa- hi, die zich eveneens in Helsinki bevindt, zal dagelijks hun bevin dingen doorseinen. Beide kinderen worden bege leid door een onderwijzer van een school in Tokio. Nederlands vlieger in Amerika verongelukt. De 22-jarige adelborst-vlieger eer ste klasse A. W. G. Poelder uit Nij megen is gistermiddag bij een vlieg ongeval op „Kelly Airforce base" na bij San Antonio (Texas) op slag ge dood. Hij volgde daar een voortgezette training voor vliegdekschippiloten. Hij was gehuwd. INBREKER TE VLISSINGEN GEARRESTEERD. De Vlissingse politie heeft de inbre ker gearresteerd, die bij zijn vlucht uit een café zijn colbertjasje moest ach terlaten. Bij huiszoeking vond de po litie de bij het jasje behorende broek en tevens vele bij andere diefstallen onrechtmatig verkregen goederen. De man bekende zich schuldig te hebben gemaakt aan diverse rijwiel diefstallen en inbraken. Hij zal voor de Officier van Justitie worden voor geleid. Van Roessel als midvoor. Het Nederlands elftal, dat heden avond 19 uur te Turku tegen Brazilië zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Odenthal (Haarlem) en Al berts (Vitesse). Midden: Wiertz (D.W.S.), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (R.C.H.). Voor: Van der Kuil (V.S.V.), Ben- naars (Dosko), Van Roessel (Willem II), Mommers (Willem II) en Clavan (A.D.O.). Naar bekend worden geen invallers toegestaan. Het Nederlands elftal is Dinsdagmiddag te Turku aangekomen. De uitslagen van de gespeelde wed strijden voor de voorronde van het Olympische voetbaltournooi luiden: BulgarijeSowjet Rusland 12 (na 'verlenging), rust 00. PolenFrankrijk 21, rust 11. HongarijeRoemenië 21, rust 10 DenemarkenGriekenland 21, rust 20. Zuid-SlaviëIndia 101, rust 50. Eerste zittingsperiode eindigt al op 13 September. Wetsontwerp tot uitbreiding van de Tweede Kamer komt in behandeling. De door de verkiezingen vernieuwde Staten-Generaal zijn gisteren hun taak begonnen. Op enigszins plechtige wijze heeft minister Beel, daartoe door H.M. de Koningin gemachtigd, deze eerste zittingsperiode van ons parlement, welke maar zeer kort zal duren, n.l. tot 13 September, geopend. De leden der Eerste en Tweede Kamer waren daartoe samengekomen in het gebouw der Tweede Kamer. Tegen één uur verliet de minister van Binnenlandse Zaken, dr. Beel, in een gala-hofrijtuig het paleis Noordeinde om zich naar het Binnenhof te begeven. Aan beide zijden van hét rijtuig ging een la kei, terwijl het geëscorteerd werd door Rijkspolitie te paard in ceremonieel tenue. Nadat de voorzitter der verenigde ver gadering, mr. Jonkman, de bijeenkomst had geopend, werd minister Beel ont vangen door een commissie van in- en uitgeleide. REDE MINISTER BEEL. Nadat hij achter de regeringstafel had plaats genomen, sprak hij de volgende rede uit: „De Koningin heeft mij opgedragen deze buitengewone zitting van de Staten- Generaal in haar naam te openen. Het stemt de regering tot verheugenis, i i i i i De Prinsesjes Margriet en Marijke vertoeven thans in Zuid-Frankrijk, waar zij vacantie doorbrengen bij haar vroegere Franse gouvernante Made moiselle Seston. Prinses Wilhelmina is met vacantie in Gerardmer in de Vo gezen, waar zij enkele dagen rust zal nemen. Het A.V.R.O.-comité zal Maandag a.s. met het dagelijks bestuur der omroepvereniging de gerezen moeilijkheden bespreken. De K.L.M. zal m.i.v. Donderdag haar diensten op Zuid-Amerika gaan uitvoeren met de nieuwste Douglas D.C.-6b, die plaats bieden aan 50 passagiers. De „rode deken" van Canterbury, die stijf en strak volhoudt dat de Amerikanen in Korea een bacteriologische oorlog hebben gevoerd, zal niet door een tri bunaal gehoord worden. Churchill heeft zich hiertegen verklaard omdat, naar hij zei: „Een dergelijke handel wijze de uitlatingen van de deken be langrijker zouden doen schijnen dan ze zijn." Aan de Technische Hoge school in Delft bouwt men thans een reusachtig cyclotron met een vermo gen van 600 millioen volt. Het doel is de opleiding van atoomingenieurs. In de Sevenumse Peel is een D.U.W.- conflict uitgebroken. 110 van de 150 arbeiders die daar werken zijn in sta king gegaan omdat zij werden ge schorst toen ze naar huis gingen daar zij hun loon niet op tijd ontvin gen. Het was reeds de vierde keer dat dit gebeurde. dat gij, leden der Staten-Generaal, aan wie het Nederlandse volk vorige maand zijn vertrouwen schonk, heden uw taak aanvangt. In het komende korte zittingstijdvak zal in de eerste plaats uw aandacht wor den gevraagd voor de behandeling in tweede lezing van het wetsontwerp, strekkende tot uitbreiding van het aantal leden der Tweede Kamer. De beslissing omtrent de totstandkoming van deze voorziening mag immers als urgent wor den beschouwd. Gelijktijdig wordt ingediend het voor stel tot verandering van de grondwet op het stuk der buitenlandse betrekkingen. Hoewel kort van duur zal derhalve deze zitting door de aard der te ver richten werkzaamheden van bijzonder belang zijn. Moge God uw werk rijkelijk zegenen, opdat het tot heil zal strekken van land en volk. Door Hare Majesteit daartoe gemach tigd, verklaar ik deze buitengewone zit ting van de Staten-Generaal te zijn ge opend". (Van onze pari. redacteur.) Een uur later presideerde (oud)- voorzitter Kortenhorst de vergadering van de Tweede Kamer. De commissie die de geloofsbrieven moest onderzoe ken werd benoemd. Het bleek dat 99 geloofsbrieven waren ingekomen. Piet van Staveren, de Indië-deser- teur, die verblijft houdt in de gevan genis, had laten weten, dat hij zijn be noeming niet kan aanvaarden. Geen wonder, want behoudens het feit, dat hij in de gevangenis zit heeft hij bo vendien de vereiste leeftijd nog niet bereikt. Eén communist moet dus nog benoemd worden, terwijl minister Joe- kes door ziekte niet in staat was om de eden af te leggen. AMSTERDAM KON NIET TELLEN. Het verslag van de commissie voor de geloofsbrieven was voor de stad Amsterdam niet bijzonder vleiend. Bij de natelling van het Centraal Stem bureau is namelijk gebleken, dat er vele fouten zijn gemaakt. Zo bevatte o.a. een P. v. d. A.-lijst maar liefst 200 stemmen te weinig. Ook op tal van andere punten waren de klachten niet van de lucht. De commissie conclu deerde, dat nagegaan moet worden, welke Amsterdamse stembureaux in gebreke zijn gebleven. De gemeente Amsterdam heeft in deze richting reeds toezeggingen gedaan. De communist Gortzak was boos over de wijze waarop er is omgespron gen met de volmacht stemmen en te vens was hij gebelgd, over de anti communistische platen die door het comité Recht en Vrijheid in verschil lende delen van ons land zijn ver spreid. DE VOORZITTERSNOMINATIE. Dr Kortenhorst heeft nog nooit zo 'n ruime meerderheid van stemmen op zich verkregen voor het voorzitter schap. Drie en negentig stemmen wer den op hem uitgebracht. De heer Rom me kreeg er één en vier waren er blanco. Al het gepraat, dat de socia listen de kamervoorzitter moeten leve ren, omdat zij behoren tot de grootste partij was daarmee volledig van de baan. De heer Burger (Arb.) kwam op de tweede paats van de voordracht en de heer Terpstra (A.R.) op de derde. Voor het eerst na de oorlog ging de heer Kortenhorst begeleid door een commissie de voordracht aan H. M. de Koningin overhandigen. Intussen waren de grondwetsvoor stellen voor de tweede lezing inge diend en kon de voorzitter mededelen, dat de Kamer op 23 Juli a.s. bijeen zal komen om deze zaak af te handelen. Eind Julibegin Augustus zal dan waarschijnlijk de Eerste Kamer het laatste oordeel vellen over deze ont werpen, waarin ook de uitbreiding van de Tweede Kamer is begrepen. Ook aan de overzijde van het Bin nenhof had men enige tijd nodig voor de beëdiging. Vooral bij onze senato ren zijn vele nieuwe gezichten te ont dekken. Voorschot op doorgedraaide frambozen en zwarte bessen. Het Centraal Bureau voor de Tuin bouwveilingen heeft besloten dat op de doorgedraaide frambozen een voor schot van 30 cent per kg. en op door gedraaide zwarte bessen een voorschot van 20 cent per kg. zal worden be taald. Aanvankelijk kreeg de kweker bij doordraai voor deze producten niets uitbetaald. Een uitkering zou later volgen aan de hand van de op brengst van de doordraai. Aangezien de doordraai van deze producten groot is geweest en vooral vele kleine be drijven grote moeilijkheden ondervin den omdat zij niets uitbetaald kregen, is nu besloten een voorschot te ver strekken. Dit zal door de veilingen worden verrekend. EXPORT VAN APPELS. De eerste grote veilingdag van ap pels bracht direct ook vraag voor ex port naar Duitsland. Vanaf de veiling Kapelle werden Dinsdag reeds vier wagons Yellow Transparant voor ex port verladen. Voor de eerste huis- houdkwaliteit werd plm. 40 cent be taald en voor de tweede soort plm. 22 cent. Over deze prijzen is men zeer tevreden. Karei Lotsy liep gisteravond, na de wedstrijd RuslandBulgarije, wat ver bijsterd rond. „Men kan zich nauwe lijks voorstellen, dat dit het nationale Russische team is", was zijn commen taar. De roep, die de Russen vooruit was gegaan, is deze wedstrijd niet bewaar heid geworden en was de Bulgaarse midvoor niet na een half uur reeds ge blesseerd geworden en daardoor prac- tisch uitgeschakeld, wellicht hadden de Bulgaren voor een verrassing ge zorgd. Nu profiteerden de Russen van de regel, dat geen invaller mag wor den toegestaan, waardoor zij gedu rende driekwart van de wedstrijd een numerieke meerderheid hadden. Spectaculair was de wedstrijd geens zins, hetgeen wel voornamelijk lag aan het perfecte dekkingssysteem van bei de ploegen. Vooral de Russen waren hierin meesters en zelden heeft men een grendel gezien, die meer afdoende sloot, dan dit Russische verdedigings- blok. De achterspelers stelden zich dia gonaal op in de richting van de aanval met de spil als centraal punt. De vleu- gelhalfs legden het accent op hun ver dedigende taak en zo nodig kwamen de vleugelspelers ver naar achteren om hun achterhoede te steunen. De binnenspelers opereerden daarbij in het middenveld, waarbij elke speler zo snel bleek te zijn, dat hij onmiddellijk kon aanvallen, zonder dat het verband tussen de linies verloren ging. Het ge heel leek teveel op een goed gesmeer de machine, waardoor het spel ont aardde in een fantasieloos geheel. De wedstrijd eindigde in een blanco gelijkspel, doch na verlenging maak ten de Russen er met korte schoten onverbiddellijk 21 van. Toen het zover was namen ze geen risico's meer en kwamen er lange schoten onder het motto „weg is weg". Maandagmiddag werden in het Olympisch dorp in Helsinki de vlaggen gehesen van de landen, welker ploegen reeds geheel of gedeeltelijk waren aangekomen. Overzicht van de plechtigheid. Enquêteurs en enquetrices van het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie hebben vele mannen en vrou wen uit alle lagen der bevolking ge vraagd: „Wat moet de regering vol gens u in het komende jaar het eerst opknappen?" Deze vraag is door het'Nipo sinds da bevrijding ieder halfjaar aan het Neder landse publiek gesteld. Ditmaal zijn de belangrijkste antwoorden: 39 woningnood oplossen. 15 werkloosheid bestrijden, werk gelegenheid scheppen. 12 lonen en prijzen in evenwicht brengen, levensstandaard opvoeren. 9 belastingen verlagen, sociale lasten verlagen. 5 pensioenen verbeteren, voor ouden van dagen zorgen e.d. 2 betere sociale voorzieningen. 2 hogere levensstandaard voor de middenstand, kindertoeslag voor kleine zelfstandigen e.d. 2 begroting in evenwicht brengen, minder ambtenaren e.d. 2 voor vrede zorgen, oorlog voor komen. Evenals in Maart 1952 staan de woning nood oplossen en de werkloosheid be strijden bovenaan op de ranglijst. De woningnood oplossen is sinds de bevrij ding steeds door de meeste mensen het meest urgent genoemd. In Teheran is vernomen, dat Mossadeq op de besloten bijeenkomst van het par lement heeft verklaard van plan te zijn Schacht, vroegere minister van Financiën van Duitsland, te verzoeken naar Perzie te komen. THANS DRIEDUIZEND BEZOEKERS Het aantal bezoekers van de Oost- Vlaamse tentoonstelling te Middel burg steeg gisteravond tot ruim drie duizend. Men heeft besloten, in ver band met het drukke bezoek in de avonduren de expositie een uur langer open te stellen, dus tot tien uur 's avonds. Vrijdag zal de Belgische am bassadeur in ons land een bezoek aan de tentoonstelling brengen. Gisteren bezocht een aantal contro leurs van het leerlingenstelsel in de bouwvakken de Zeeuwse hoofdstad. Zij woonden een bijeenkomst bij waarin de heer E. Famelaer, ere- hoofdinspeeteur van het Technisch on derwijs m Oost-Vlaanderen, een cau serie heeft gehouden over de stand van zaken van het leerlingenstelsel in België, alsmede over de toekomstige hervormingen op dit terrein. Hij ver telde daarbij een en ander over de zgn. éédagsschool, een instelling die het mogelijk maakt, dat mensen, die bij 'n patroon werken, daarnaast een school opleiding ontvangen. Een dag per week bezoeken zij de school, waar men des ochtends algemeen vormend onderwijs ontvangt en des middags practisch werk verricht. In België heeft men slechts voor enkele beroe pen een dergelijke opleidingsmogelijk heid. Men kan zo opgeleid worden tot patroon, waarbij tevens rekening wordt gehouden met de eisen, die de vesti gingswet, die wellicht binnenkort ook bij onze zuiderburen zal worden inge voerd, zal gaan stellen. Naast de vele Belgische bezoekers kwamen gisteren ook enkele groepen Engelsen een kijkje nemen, terwijl ook leerlingen van diverse scholen de expositie bezochten. Dat Oost-Vlaanderen vlagt, betekent overigens niet, dat de Middelburgers geen vlaggen zouden mogen uitsteken. Vooral Maandag, de Belgische natio nale feestdag, die nu ook in de hoofd stad met concerten en een grote op tocht zal worden gevierd, verwacht men, dat zeker in de binnenstad de vlaggen zullen wapperen. Morgen Is de afd. Zeeland van de Vereniging van Ned. Gemeenten de gastvrouwe van talrijke Oost-Vlaamse gemeentebe stuurders. Voorts vindt om half twaalf een défilé plaats van de C.O.A.K., waaraan de drumband en 500 man schappen zullen deelnemen. DE BILT ZEGT: Wisselende bewolking. Wisselend bewolkt met laatselijk enkele buien, maar ook opklaringen. Zwakke tot matige Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Overweldigend is de belangstelling geweest, waarmee gisteren het stoffe lijk overschot van dr J. Tazelaar, in leven geneesheer te St. Maartensdijk, ter aarde is besteld. Van geheel Tho len, uit Bergen op Zoom en ook uit West-Brabant waren honderden naar St. Maartensdijk gekomen om deze arts, die voor zovelen niet alleen en niet in de eerste plaats een bekwaam huisdokter was geweest, maar boven al een goede en wijze vriend, op wie niemand ooit vergeefs een beroep deed, de laatste eer te bewijzen. Voordat de stoet naar het kerkhof ging is in het huis van de overledene een lijkdienst gehouden, waar een jeugdvriend, Ds J. H. C. Kamsteeg, die verschillende Ned. Herv. gemeen ten in Zeeland gediend heeft, voor ging. Langs de weg naar het kerkhof had den zich honderden opgesteld, onder wie ook de kinderen van de hoogste klassen van de lagere school, die, toen de stoet voorbijkwam, een krans op de baar legden; op het lint stond geschre ven: „Rust zacht, lieve dokter!" Aan de groeve werd allereerst hfet woord gevoerd door Dr Vermet, een familielid van de overledene uit Nw.- Vosmeer, vervolgens door mej. Noord- hoek, door burgemeester D. C. Bou- wense, door de heer Bastiaanse, onder wijzer te St. Maartensdijk en een huis vriend van wijlen Dr Tazelaar, door Dr Susante als vertegenwoordiger van de Kon. Mij. voor Geneeskunde, kring West-Brabant-Zeeland, door Mr Heyse, de kringcommissaris van het Ned. Ro de Kruis en door een schoonzoon van de overledene, Dr ten Cate. De plaat selijke predikant, Ds Joh. de Brest, bad tot slot het Onze Vader. ''I I

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1