Uit Zeelands ÏUeuudjeó u~an <Me> £ilcuiden Technisch onderwijs staat in België op zeer hoog peil* If) §crlf«n en ^aarlje* Middelburg. Vlissingen. Goes. T kolen Zienkzee. DE BEURS NOTEERDE GISTEREN Een uitstekende propaganda- uitgave van Walcheren. DE ^ADIO brengt u Dinsdag 15 Juli 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Dag van het Technisch Onderwijs. Interessante en leerrijke causerie van Ir A. de Munnijck. In het kader van de Oostvlaamse Veertiendaagse is gisteren te Middelburg de dag van het Technisch Onderwijs gehouden. Daartoe waren tal van leerkrachten, die bü het Technische Onderwijs in Zeeland betrokken zijn, in het Schuttershof bijeen. Ir. A. de Munnijck, inspecteur van het Technisch Onderwijs in Oost- Vlaanderen, gaf een bijzonder leerzame en interessante uiteenzetting over de organisatie van dit onderwijs in België. e at)< De vergadering, die werd gepresideerd door de heer K. E. Famelaer, ere-hoofd- inspecteur van het Technisch Onderwijs in Oost-Vlaanderen, werd o.m. bijge woond door de heer A. Schout, lid van G.S. Na een kort openingswoord van de heer Famelaer sprak de heer Schout een woord van dank, in het bijzonder cot de directeur van de Technische en Macfai- nistenschooi te Middelburg, de heer E. Visscher, die deze dag had voorbereid. De heer Schout wees erop, dat zowel de organisatie van de dag ais de rede, die de heer Munnijck. zou uitspreken1 door het dept. van Onderwijs, van grote waar de werd geacht. Ook wees de heer Schout op het aangename contact, dat er op on derwijsgebied reeds bestaat tussen Oost- Vlaanderen; en Zeeland. HEK VORMINGEN Nadat ir. de Munnijck had gezegd, dat alleen in Oost-Vlaanderen 40.0QQ leerlin gen de technische schalen bezoeken, het geen. Id,! uitmaakt van geheel België, stond hij stil bi} de hervormingen in het onderwijs, waartoe vorig jaar de Hoge Baad is geïnstalleerd. Deze raad ia samen gesteld uit representatieve figuren uit handel, industrie, arbeidersorganisaties e.d. De structurele hervormingen, die de raad1 wil invoeren, houden niet in, dat een streep wordt gehaald1 door het ver leden. Wel zal alle soepelheid aan het onder wijs gegeven dienen te worden, die er voor nodig is. Het eerste streven is ge richt op de verhoging van de product! viteit. Bovendien is het onderwijs eropi ingesteld, dat steeds meer bet verstan delijke van de arbeiders wordt geëist en minder de spierkracht. De productie moet echter ondergeschikt blijven aan de op voeding. De uitbouw van het onderwijs moet bovendien gelijke tred houden met de industriële ontwikkeling. DE SCHOLEN. Uitvoerig behandelde de inspecteur hierna de soorten scholen, die men in België kent, zowel voor dag- als avond onderwijs. Wat de A-scholen betreft (de dagscho len; noemde hij naast de bestaande drie scholen, een vierde school, waar 14-jari gen opgeleid worden, die geen diploma lager onderwijs hebben. In deze z.g. leer. werkscholen wordt deze leerlingen de COMMISSIE SLOËBOEREN ONTBONDEN. in verband met de omstandigheid, dat de- definitieve toewijzing van bedrijven in de Zuid-Steepolder binnenkort zal plaats vinden, werd de commissie die. destijds uit, de tijdelijke pachters van, ka vels in deze nieuwste polder was ge vormd, vorige week ontbonden, In zijn slotwoord wees de voorzitter van de commissie uit de tijdelijke pach ters, de heer de Dreu er op, dat het doel Van de commissie, de gemeenschappe lijke helangen van de tijdelijke pachters; te behartigen, was bereikt. Verschillende malen werd niet zonder succes gemeen schappelijk opgetreden tegen de belagers, ih het koolzaadgewas. Met dankbaarheid dacht de voorzitter terug aan de belang stelling en medewerking, die steeds van de zijde van Domeinen en de Landbouw- voorlichtingsdienst ondervonden, werd. De heeE van Beekonx dankte, voor het in de voorlichtingsdienst gestelde ver-| trouwen. Wij voeten ons boer onder de hoeren, merkte hij op, en hebben als zo danig getracht er het beste "an te ma ken. De heer Dieteman spras namens de Rentmeester der Domeinen, die verhin derd was deze laatste bijeenkomst bij te wonen. Hij memoreerde eveneens de goe de samenwerking met de tijdelijke pach ters enerzijds en met de Landbouwvoor- lichtingsdienst anctezijds. Hij; vroeg; dfe Landbouwconsulent ook na de definitieve toewijzing de Sloepolder nog als een troetelkindje te willen beschouwen. Als blijk van waardering voor het vele door hem verrichte werk werd de rayon- assistent bij de Landbomwvaorliehtings- dienst de heer A Nieuwenhuijse een Inekwerk aangeboden. handvaardigheid bijgebracht. De B-seho- len zijn de avondscholen. GEWESTELIJK ASPECT. Vervolgens wees ir. de Munnijck op het gewestelijke aspect van de schoten, hetgeen voordelen biedt op sociaal en economisch gebied.. Daardoor kan ook een soepele structuur ontstaan. De scho len hebben een grote mate van vrijheid bij de keuze van het leerplan. Tenslotte betoogde hij, dat Oost-Vlaanderen voor aan staat wat het technisch onderwijs be treft Het Frew. Bestuur doet in deze provincie zeer goed werk om het onder wijs te stimuleren en te steunen. Bij de discussie werd a.m. verzocht iets te vertellen over het schoolgeld. Ir. de Munnijck noemde het schoolgeld, betrek kelijk gering. Weliswaar werken de par ticuliere scholen ander financieel moei lijke omstandigheden, omdat de subsidies van staat, provincie en gemeente vaak niet toereikend zijn. Men bestudeert, de mogelijkheden om hierin verbetering te brengen. Er is een wetsontwerp inge diend, zo vertelde hij, waarin wordt voor zien in de schoolgelden voor de A S school, de dagschool voor de werkende klasse. Men wil het school geld voor deze school afschaffen. Na de beantwoording der vragen verenigde men zich aan de koffietafel waarna men gezamenlijk een bezoek bracht, aan de tentoonstelling. V.V.V, -festiviteiten te Terneuzen. Door de Vereniging voor Vreemdelin genverkeer te Terneuzen zijn voor IS, 21 en 23 Juli diverse feestelijkheden geor ganiseerd. Zaterdag 19 Juli wordt op het schiet- terrein bij de Oostkolk. een internationale boogschutterswedstrijd gehouden, gevolgd door een muzikale rondwandeling door de Harmonie Terneuzen. Op het sport terrein aan het Westelijk Bolwerk wordt vervolgens een internationale voetbal wedstrijd gehouden tussen het politie- elftal van Lokeren (B.) en een versterkt Terneuzens- politie-team. Tot slot zal de Harmonie Terneuzen concerteren op de markt. Als hoogtepunt in. dë feestdagen wordt, op 21 Juli de jaarlijkse internationale krabbenviswedstrijd om de „Zilveren. Krab" gehouden nabij de pier aan de- middenkanaalarm. Op 23 Juli worden, des namiddags in ternationale zwem- en polowedstrijdeni gehouden in het kanaal nabij de midden- sluis. Deze wedstrijden worden, afgewis seld met demonstraties in reddend zwem men door de Temeuzense Reddingsbri gade, met opluistering, door het Pijpers- corps „Irene". Des avonds wordt op het. H.B'.S.-terrein een tuinfeest gehouden,, met Jan Corduwener, Cbr Steyn en. zang van Sonja Oosterman. Van 16 tot 23 Au gustus zal de jaarlijkse winkelweek met braderij worden gehouden. EEN MOOI PLAN Aandachtig las Gertjan de brief nog eens door. „Ja", sprak hij. toen, „mor gen is de wedstrijd al, Maartje. Oh, wat heb ik een. medelijden, met Kriek. Hij wilde dat geld natuur lijk winnen voor zijn moe der, want ze is heel arm". „Voor morgen zal Kriek wel niet heter zijn, Gert jan", antwoordde Maartje. „Maar kom, daar zullen wa straks wel eens over praten. Kan jij dat wiel er aan zetten, dan trekken we het wagentje voorzichtig naar huis„Ja. maar dacht je nu werkelijk dat ik die gemene Knibbel morgen de eerste prijs laat winnen?" sprak Gertjan opgewonden. „Poehdan krijgt hij zeker nog een eremedaille toe! Je- begrijpt toch zeker wel, dat het paard van Kriek veel sneller is dan die oude Knol van Knibbel! Daarom heeft hij het natuurlijk gestolen". Nadenkend trokken Gertjan en. Maartje het wagentje, dat aan alle kanten kraakte en piepte, het bos uit. Er werd geen woord gesproken, teder zocht naar een oplossing totdat Gertjan plotseling bleef stilstaan. „Ik weet het!" riep hij. „Wij zulten die prijs voor Krietes moeder gaan winnenNu moest Maartje toch lachen. „En we hebben niet eens een paard", zei ze. Maar Gertjan was niet meer van zijn plan af te brengen. „Ga mee", sprak hij kordaat, eerst maken we het wagentje in orde en daarna zullen we wel verder zien". Molenwaterconcert, Op Donderdag 17 Juli a.s. Het concert, dat is vastgesteld op het Molenwater op ia Juli a.s.. zal i.v.m. de Vlaamse tentoonstelling gegeven worden op de Markt van 8 tot IQ uur. Het wordt verzorgd' door de muziekvereniging „Ex celsior". Subsidie voor het E.T.L? B. en W". hebben de raad een voor stel doen toekomen om opnieuw over te gaan tot het verlenen van een sub sidie van f 0,05 per inwoner aan het E.TJ. Bij, de behandeling, van de be groting van 1952 heeft de raad op voorstel van B. en W. besloten in af wachting van een oplossing der rond om het E.T.L gerezen moeilijkheden geen subsidie te verlenen. Na een be spreking met Ged. Staten en het dag. bestuur van het E.TJ. zijn B. en W. van mening, dat opnieuw tot subsidie verlening kan worden overgegaan Openbare Leeszaal. Het boekenbezit van de Openbare Leeszaal te Vlisingen werd uitgebreid met de volgende werken: Plessen, In leiding tot het denken van J. P. Sar tre; BUber, De weg van den mens; Heyster, Levende opvoedkunde; Schrij ver, Spiegeltje, spiegeltje aan de wand; de Wolff, Sport encyelopaedie; Bruggeman, Nieuw land; Fierens, Rembrandt; Treves, De brief van Don Juan; Miller, Death of a salesman. Gemeentelijke Middelbare Handelsavondschool. Aan. de gemeentelijke middelbare han delsavondschool hebben de volgende per sonen het einddiploma behaaldL. L. Alewjjnse, M. N. Baart, M. Bosschaart, C. J. Geervliet, C. N. van Kervinck; A. C. Kwist, J. H. Goetheer, A. L. Maas, K. Minderhoud, L. Minderhoud, J. J. Tax, G. J. Verdonk. Voor machinesehrijven diploma A (120 aanslagen) slaagden: P. Adrlaanse, A. Boucherie, C. Eiff, F. Jacobs, J. Looisen, A. Kwist, G. Koelse, K. L. van Splunder, C. van Splunder, C. H. S. Janssen, J. Mannaart, S. Stroo, L v. d. Hoeven, A. Samderse, A. Tellier, G. Jansen, L. Pie- rens, C. Mulder. A. de Koning, S. de Vos, J. Damen, P. Martijn, J. Wisse, W. Pou- welse, P. de Kraker, W. J. van Leeuwen, A. Plevier, J. H. Goetheer, C. de Bidder. L. Minderhoud, L. L. Alewijnse, G. van Splunder. Voor machinesehrijven diploma B (175 aanslagen) slaagden; A. Kwist, P. van Splunder, R. Mille, A. Tellier, C. Mulder, W. Pouwelse, C. de Ridder. Verkeersexamens voor de jeugd. Het practisch verkeersexamen voor de jeugd van de vereniging voor vei lig verkeer „De Bevelanden e.o." zal worden gehouden op Donderdag a.s. te Goes. De startplaats is Beatrixplein Promotie bij de belastingen De heer J. Kwekkeboom, inspecteur van 's Rijks belastingen te Goes is bij K. B. benoemd tot hoofdinspecteur- titulair van 's Rijks belastingen al daar. Wedvlucht uit Pt. St. Maxence. De P-V. „De Trouwe Duif" te Tho- len hield een wedvlucht vanuit Pont Saint Maxence. De uitslagen luiden 1, 8. Joh. Deurloo; 2, 3, 4, 7.L. Laban: 4. M. Nijs; 5, 6. H. Cornelisse. Aanvoer van mosselen niet groot De besomming van de visserij was vorige week niet bijzonder hoog. Ook de vangsten op de weer visserij en wa ren minder. De kreeftenvisserij is bijna afgelopen. Over het algemeen waren de vangsten van dit seizoen goed lo nend. De aanvoer van mosselen, of schoon de kwaliteit vrij goed is, wa ren alsnog niet hoog. Harmonische lichaamsontwikkeling Het H.L.O.-diploma 2e graad werd be haald door de heer M. van Gastel te Schuddebeurs. Het 3e graads .diploma werd behaald door de heer J. Homan te Noordwelle. Voor de tweede maal werden de proe ven afgelegd door mej. H. Zappefj en de her-en S. M. Argelo en L. van 't Leven te Zierikzee. Het diploma 4e graad werd behaald door mej. T. Westerhof te Nieuwerkerk (bouwplan IH). De examens vinden en de heren N. van der Wolf, D. Lucas plaats tussen 8 en 11 uur. |en P. A. Constandse te Zierikzee. Nachtelijke vechtpartij in Bergen op Zoom. In de Molenbergplaats te Bergen op Zoom is in de nacht van Zaterdag op Zondag een vechtpartij ontstaan tussen de 36-jarige A. v. A. te Halste ren en zijn 19-jarige stiefzoon A. v. O. uit Bergen op Zoom. Van A., die in onmin met zijn vrouw leefde, wilde Zaterdagavond weer bij haar in huis komen, maar dit werd hem geweigerd en hevig verbolgen ging hij toen in Steenbergen naar de kermis, waarvan hij 's nachts in een overspannen bui terugkeerde en toen. weer in de woning wilde binnendrin gen. Bij trachtte de deur open te breken, hetgeen hem niet gelukte. Toen hij daarna op andere wij-ze de inwoners; overlast ging bezorgen, ging dit de stiefzoon vervelen. Hij greep een ijze ren mestvork en ging daarmee paar buiten om zijn stiefvader weg te ja gen. In de vechtpartij, die daarna volgde, sloeg hp van A. enige keren op zijn hoofd, waardoor deze levensgevaarlijk werd gewond. De man werd naar het ziekenhuis vervoerd. Men. vreest voor zijn leven. De jongeman werd later door de politie aangehouden. Hij heeft een be kentenis afgelegd en vertelde; dat hij zijn moeder wilde beschermen. BRES KENS Motorjacht te water. Zaterdagmiddag werd- een door de jaehthouw Gehr. Maas gebouwd motorjacht te water gelaten. Het jacht werd- gebouwd vaar een op drachtgever uit de Belgische haven plaats Oostende. Door de Gebr. Maas wei-den de afgelopen twee jaren reeds diverse zeiljachten afgeleverd, meest gebouwd voor buitenlandse opdracht gevers. Momenteel is ih- de haven van- Breskens een scheepshelling in aanbouw voor het tewaterlaten van jachten, het geen thans nog op primitieve wijze: moet geschieden. Deze scheepshelling; wordt gebauwd voor rekening van de Gebr. Maas en de Gebr. v. d. Sande, welke laatste firma een machinefabriek exploiteert, speciaal voor scheepsmoto ren. COLIJNSPLAAT Voetbal. Op het sportterrein speel de Col. Boys I een vriendschappelijke wedstrijd! tegen Amemuiden- L De- uitslag was 31 voor Amemuiden. Collecte. De collecte voor het Rode- Kruis bracht f 219.60 op. ELLEWOUTSDIJK 60-jarig bestaan. Zaterdag. 9> Augustus hoopt de Handboogschutterij' „Zorgvliet'' haar 6Q-jarig bestaan te- vieren. Er zal een concours worden gehouden. HAAMSTEDE Schoolsportwedstrijden. Ter inleiding van de sportdag vaar de scholen uit Wes telijk Schouwen die op Zaterdag 26 Juli a.s. zal worden 'gehouden, werden Zater dag j'.L als vervolg op dë te Benesse ge houden voor-wedstrijden korfbal, op het speelterrein achter „De Brouwerij" s" balwedstrijden gehouden. De finale zal gespeeld worden tussen. Haamstede A en Noordwelle op 26 Juli a.s. HEINK EN SZAND Onderscheiding. De minister van Oor log heeft het ereteken voor Orde en Vrede toegekend aan de ex-oorlogsvrij williger Jac. Vermeulen Fz. ARENDSKERKE Concert Zaterdagavond gaf de muziek vereniging „Excelsior"' een concert op de fabriek van de Gebr. Weststrate aan het Spoorpad, SLOT KOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de BA INK NV - INC ASSCT- BA' N 6LV- GOES Nederland 1942 W/ 89% Dollarlening, 1947 94*4 93*4 Divest, CertiF. 91*4- 92' Ned. 1962/64 cum 92 92*4 Grootboek. 1Ö4& 90% 9Qï 3J4 K. Olie '50 114;<4 119 Cult. H. Ind. Bk 44*4 44 Nat. Handelsbank 96*4 96- Ned. Handel Mij 153x/2 136*4 exd. A.K.U. Bergb's Jung, Berkei's Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Kon. Hoogovens Ned .Ford Ned. Kabelfabr. Philips' GloeilL Do 6 cura. pref. wd. Unilever W i 1 ton - Fijenoord Gelder Zonen Siliton I rubr. Üiton II rubr. Dordtsche Petr. Kon.a Olie 14a 14354 2241«xd. 95 95 m m 142exd. st. 10654 106J4 141 142/ 187 196 20054 15254 15954 12612754 .m/ ws/ 16054 163 I4Ü 14254 19354" 19054e* 302 30üex 31754 331J4 Dito) pref. DitOj; onderaamL Moeara. Enim A'dani Rubber Bandar Rubber Dek Bat. Rubber Kend'eng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Sèrtiaxljadi Jav. Ciu. Japdijtc Hblll Am. Lijn Koir. Boot Kon. Paketvrt Kon. Rott. Lloyd Ned. Sch. Unie Ommeren's Schvvrl St.v. Mij Ned. S..VA Java Cult.. N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij Dek Mij: Senembab Muiier Co.. Amsferd. BR Escompto Bk 306*4 309ex Rotterdl Bk 315U 330 Twentsche Bk 475/ 495B Overzeese Gas 78- 80& 82- Boriieot Sumatra 81 Internatio m 87 Ami. Radiator 79/ 81 Am. S'meltiiiff 29-Bi 30*4 86/ Betlil., Steel 83 J Anaconda. Copper 30*4 31 Qhysiter m/, l Ford Canada; 157 157*4 General Motora 123*4 126 Hudson Motor 101 103*4 Intern. Nickel 118%;. 122 Kennecott 121 125H 1 Rfcpi Steel 183 185 Stand. Brands 136 138*4 U.S. Steel 9554 98/ Nbrfcfi. Am. 39' Cities. Service Cont. Qil 18*4 18/ Midcont. Oil 92*4 95 "Pliiüpsi Oil 73*4 73/ Shell. Unioit 58- 59*4 Tide Water 169*4 172 Baltimore 15554 156/ Miss. K. Texas 47/ 49 New York Centr. 155*4 155- 158/ 159/ 75 76/ 117/ VA 14VA 145 17 17 44L 45 50 52 45/ 46/ 78*4 n 58B 58B 57*4 5854 14*4' 46*4 47 80*4 81 41*4 42*4 25 25 39- 40/ 22H 22/ 105*4 106*4 66*4 71*4 70J4- 61 62 8154 82 m 2A/ 23% 7/ 20% Wedvlucht. De P-V. „Sportvogel" hield een. wedvlucht vanuit Orleans. Uitslag: N. van Antwerpen I,. 6; Jan Meulbroek 2, 3; W. Meulbroek 4 en M. Beenhakker 5. HOEDEKENSKERKE Bevolkingsonderzoek. Bij het ln deze gemeente gehouden bevolkingsonderzoek op t.b.e. hebbeni 928; personen aan het onderzoek: deelgenomen. Hierbij waren inbegrepen 56 kinderen beneden de 15 -jaar. Ruim 82 is onderzocht en bijna 14,5- weigerde aan het onderzoek deel -te nemen. Tijdens het onderzoek te Kwa- dendamme is de 150000ste foto in Zeeland gemaakt. KOUDEKERKS Nieuw sportveld. Enige tijd geleden besloot de gemeenteraad van Koude- kerke om grond aan te kopen voor de aanleg van een nieuw sportveld. Tévens werd een bedrag van f12.500 gevoteerd voor de aanleg. Thans is gebleken dat, Indien de D.TJ.W. het werk uitvoert en het ar beidsloon voor zijn rekening neemt, met de aanleg ongeveer f 22.000 ge moeid zal zijn. Derhalve hebben B. en W. de raad om een aanvullend cre- diet van f 9.500 gevraag. LEWEDORP Zomermiddag. De besturen van de Zondagsscholen te Nieuwdorp, 's-Hee- renhoek, Heinkenszand, 's-H. Arends- kerke en Lewedorp- organiseren Za terdag a.s. een zomermiddag voor de kinderen- van genoemde scholen, in de boomgaard van de heer M. Braamse aam- de Oude Rijksweg. Indien- het Zaterdag slecht weer is, wordt de middag op 26 Juli gehouden. OOSTBURG Schoolvierkamp. Vrijdag werd op het gemeentelijk: sportterrein een sehoolvier- kamp gehouden. 237 scholieren kwamen in het bezit van. een diploma, n-L 44 A, 81 B, 85 C en 27 D onderverdeeld in pres tatieklassen. Bijzondere prestaties lever den G'abriëlse bij hoogspringen- jongens met 1.45 m. en Janny de Boo op de 80 m. met 8 sec. De prestaties waren zeer goed. Verwerkt werden de nummers hoog springen, verspringen, balwerpea en hardlopen. RILLAND-BA TH Arm gebroken. Een schoolgaand meisje van de heer C. v. d. Weij kwam tijdens het fietsen zodanig te vallen, dat zjf haar linkerarm brak. Sportmiddag. Zaterdag werd op de weide van de landbouwer T. Nieu- wenhuize te Bath een sportmiddag ge houden door de leden der Knapen- verenigingen van Bath, Rilland, Krab- bendijïe, Kruidingen en Hansweert. Er werden verschillende wedstrijden gehouden in ringsteken per fiets, esta fette, zak- en hindernislopen en touw trekken. Dit werd afgewisseld met het zingen van diverse liederen. De leider van Hansweert opende en sloot deze middag. RITTHEM Geitenkeuring. De jaarlijkse geiten keuring werd alhier gehouden. Aange voerd werden 6 melkgeiten. De uitslagen zijn als volgt: Jannie, provinciale stam boekgeit van J. M. Cevaal, le prijs; een geit van J. A. de Visser, le prijs; een geit van J. M. Cêvaal. 2e prijs; een geit van M. Hoogesteger, 2e prijs, terwijl aan twee geiten van P. Cevaal ook elk een 2e prijs werd toegekend. Getracht zal worden de beste geiten in te zenden naar de kring keuring op 18 September a.s. te Middel burg. SLUISKIL Drukte aan de kade. Met de komst van een grote Spaanse zeeboot, de „Santo Domingo", bij de Comp. Neerl. l'Azote, is de drukte weer toegenomen. Het schip heeft een hoeveelheid kunst mest ingenomen met bestemming Cana- rische eilanden. SLUIS Wandeltocht. De wandeltocht, die in Juni uitgesteld was, zal nu doorgaan op Zaterdag 26 Juli. Aan deze mars kunnen ook jeugdigen deelnemen, maar deze zullen bij het kruispunt Potjes af zwaaien rechtstreeks naar Sluis, terwijl de anderen via Cadzand en Retranche- ment de 25 km. vol zullen maken. De tocht gaat over Hollands gebied. Franse toeristen. Sluis verheugt zich in een nog steeds toenemend toeristen bezoek. Niet alleen dat duizenden Bel gen het oude stadje aandoen, doch steeds meer Franse auto's ziet men de laatste tijd geparkeerd staan. Met de Engelsen, vooral scholierengezelschap- pen geven zij de plaats een internatio nale sfeer. Znidertentevangelisatie. De Zuider- tentevangelisatie is van Woensdag 9 tot en met Zondag 13 Juli in Sluis geweest. Medewerking hebben hieraan verleend twee Christelijke zangkoren uit Oost burg en het zangkoor van Nieuwvliet en Zaterdagavond het Christelijk Fanfare corps uit Cadzand. Iedere avond was er een andere spreker. Het algehele onder werp van deze week luidde: „De on zekerheid van het leven". In het geheel kunnen de organisatoren van deze tent campagne op geslaagde avonden terug- zierr. WAARDE Ouden van dagen op reis. Donderdag zijn de ouden van dagen onder leiding van burgemeester van Burg en wethou der Dek een dagje uit geweest. Met 23 auto's is een tocht gemaakt door Schou- wen-Duiveland, met een bezoek aan vele mooie plaatsen. De oudjes waren zeer voldaan. Ongeveer 10 uur kwamen ze onder luid gejuich van de bevolking in het dorp aan. WESTKAPELLE KIngrijden. Zaterdag a.s. zullen te Westkapelle de kampioenschappen. 2e klasse, verreden worden. Ongeveer 60 deelnemers hebben zich voor dit ring- rijdersfestijn aangemeld. De wedstrijden beginnen des morgens om negen uur. WOLPHAARTSDIJK Boogschieten. Zaterdag werd de jaar lijkse boogschutter ij gehouden, waaraan 60 personen deelnamen. De prijzen vielen als volgt: hoofdvogel: G.'de Beste, Edele Handboog Oudelande; le klep: H. J. Driedijk, Doel naar Hoger, Wolphaarts- dijk; 2e klep: W. van de Kreke, Doel naar Hoger, Wolphaartsdijk; 3e klep: J. Verdonk, Concordia, 's-ffeerenhoek; le zijvogel: P. de Koster, Soranus, Heinkens zand; 2e zijvogel: J. Boonman, Doel naar Hoger, Wolphaartsdijk; Ie hoofdkal: J. Gleis, Willem Teil Kapelle; 2e hoofdkal: L. Rijk, Willem Teil, Ovezande; le hoofd kal: C. Stouthamer, Zorgvliet, Ellewouts- dijk; 2e hoofdkal: C. Bek, Soranus, Hein kenszand. YERSEKE Grote vraag naar mosselconserven. Met al het beschikbare personeel wordt in de mosselconservenfabrieken gewerkt om aan de vraag te voldoen. De afnemers krijgen echter nog niet de helft van hun vraag. Vooral in België en de Afrikaanse kolonies is de vraag enorm, speciaal in de Belgische Congo. Men was van plan de fabrieken aanzienlijk uit te breiden, maar het tekort aan personeel vormt een belemmering. Nu rijden er 's morgens vroeg bussen naar Amemuiden om volk. Kreeften. Vandaag is de laatste dag, dat er kreeften mogen worden gevangen. Meestal worden dan de korven reeds ge licht. De vangst is dit seizoen zeer be vredigend geweest. l]ZENDl]KE Een goede vangst? Vrijdagmorgen was de heer H. van S. met een werp hengel aan het vissen in de Veste. Toen hij tegen 11 uur even naar huis ging en zijn hengel onbeheerd achter liet, trok dit de aandacht van de zwa nen, die op onderzoek togen om uit te maken wat dat vreemde ding had te betekenen. Echter de kennismaking was niet erg meegevallen, daar één van de zwanen met zijn vleugel ver ward raakte in de vislijn. Gelukkig was de gemeentewerkman de M. in de buurt aan het werk, die onmiddellijk de heer v. S. waar schuwde. Door middel van een 'vlot wist men de zwaan te bevrijden uit zijn be narde positie. De Markt veranderd. Vorige week werd een begin gemaakt met de werkzaamheden op het Marktterrein Nadat in Febr. de muziektent werd verplaatst, wordt het tweede deel der werkzaamheden van het Marktplan uitgevoerd, n.L de ontgraving van het binnenterrein. Het ligt in de bedoeling dit terrein hol uit te graven waar door de gehele Markt een fraaier ge heel wordt. Na de afgraving wordt 'n riolering in dit terrein aangebracht om het afkomende water op te van gen en af te voeren. Vervolgens zal dit terrein geheel worden bestraat in blokverband. Ook de bestrating om het Markt terrein wordt opgebroken en ong. 10 cm dieper herbestraat. Een en ander betekent een belang rijke verbetering temeer daar een eind komt aan de moddervlakte die bij regen het binnenterrein vormde. De grond die vrij komt, zal worden gebruikt voor ophoging van terreinen in het uitbreidingsplan. ZOUTELANDE Geitenkeuring. De jaarlijkse geitenkeu ring had plaats o.l.v. de heren Cevaal, voorzitter van de kring Walcheren en C. Engelsen, secretaris P. V. De aanvoer was vrü goed en van goede kwaliteit. Aan gevoerd werden 24 dieren. AM. Zoutelande. lammeren 2 st.:l. A. Louwerse; 2. K. Francke. 1-jarige: 1. P. Stroo. Oudere geiten: 1. P. van Sluijs Wz.; 2. K. Francke; 3. P. van Sluijs Wz. Een stamboekgeit: 1. P. Stroo. Afd. Boudew(jnskerke. lammeren: 1. A. Boogaard; 2. K. Kleinepier; 3. Js. de Wit te Fz.; 4. J. Sturm. 1-jarige: 1. K. de Witte; 2. K. Kleine- pier; 3. P. van Sluijs Kz. Een 2-jarige: P. J. Kleinepier, 2e prijs. Twee 3-jarige: 1. A. Boogaard; 2. P. de Visser Pz. 3 stamboekgeiten: 1. C. van Sluijs Kz 2. K. Kleinepier. BURGERLIJKE STAND KBUININGEN. Geboren: Leuntje A, d.v. P. C. Wiskerke en J. van der Hart; Suzanna M., d.v. J. A. Kruidenier en J. D. S. Bax. Ondertrouwd: A. Hoogerheide, 26 j. te Goes en R. A. E. Theenaart, 22 j. WEMELDINGE. Geboren: Pieternella H., d.v. P. Ruissen en A. van den Boa- gaart. Overleden: L. S. van Dommele, 55 j., echtgen. van J. C. Berkheij. Er is een uitstekend verzorgde propa- ganda-uilgave verschenen over Walcne- ren. Zij Kwam tot stand onder auspiciën van de Prov. Ver. voor Vreemdelingen verkeer, met medewerking van de op Walcheren aangesloten V.v.V.'s, en zy werd verzorgd door het Algemeen Pu- oiierteitskamoor Amsterdam. Op een kleine 40 pagina's van groot xormaat wordt op populaire wijze een beschrijving gegeven van ai hetgeen op Waicneren Bezienswaardig is voor vreemdeling en inwoner. Aan Middelburg en aan Vlis singen worden afzonderlijke hooldsiuk- ken gewijd, terwijl m andere artikelen duizend en één bijzonderneden woraen verteld over de andere plaatsen. Een apart hoofdstuk beschrijft de taaie strijd van de Walcherenaren tegen het water; een beschrijving van Waicnerens terug kerende scnooimeid ontoreekt evenmin. Daarmede is dit op prima pap.ier gedruk te boekwerkje een voortreiiehjke gids géworden voor allen, die wat meer van net eiland willen weten en het een be zoek willen brengen. Tientallen fraaie foto's maken het zeer aantrekkelijk. De veie advertenties laten bovendien me mand in het onzekere omtrent de vraag, waar men voor de bevrediging van zijn materiële behoeften teredu kan. Verder ontvingen wij van de V.V.V. Walcheren de eerste na-oorlogse in de Engelse taai uitgegeven Gids voor Wal cheren, eveneens een zeer geslaagd boek werkje, dat geschreven is door de heer G. Baliintijn, en dat op korte, overzich telijke wijze een voortreffelijke indruk geeft van Walcheren, met zijn mooie ste den en aardige dorpen, waar de rijkdom aan folklore nog groot is. Ook in deze „Guide of Walcheren", met een fijnzin nige kleurentekening op de omslag van de kunstenaar G. Wagensveld, staan zeer veie mooie foto's. SCHEËËS 1 ijOINGEN GROTE VAART. ANNENKERK; 13 te Antwerpen; LAAGKERK; 14 te Madras naar Rotter dam; R1JNKERK: 15 te Suez; LEERDAM: 13 te Philadelphia; RIJNDAM: 13 van Southampton naar New York; ZUIDER KRUIS: 12 te New York; AAGTEKEHK: 13 van Aden naar Port-Said; JOHAN VAN OLDENBARNEVELT: pass. 13 Kaap Guardafui naar Amsterdam; WESTER- DAM: 13 te Rotterdam. HAVEN VAN VLISSINGEN. Vhssingen aangekomen 137: SCHOK LAND van Warschau; JUPITER van Antwerpen; BRITA van Oostende. Vertrokken 13ROSE MARIE naar Kopenhagen. Gepasseerd naai Antwerpen 137 EDAM van Rotterdam; GLORY van Ip- wich; PARAMO UTH van Geste naar Gent; MARIA THERESIA van Londen; JURA van zee; ROSSUN van Setubal n. Terneuzen. 147: JACARANDA van Rotterdam. Gepasseerd van Antwerpen 137: HOOGEZAND naar Reguejada; TRUDE K. naar Zweden; HAVLK naar zee; EL- MINA naar Bordeaux; EDAM naar New York; MARIA THERESIA naar Amster dam. HILVERSUM I (.402 m.). VARA: 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gram. (9.359.40 Waterstan dfin). VPRO: 10.00 Boekbespreking. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgelspel. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade orkest en solist. (13.30^-13.45 Kinderver- telling). 14.00 Gesproken portret. 14.15 Gram. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Planoreci tal. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Voor de jeugd. '17.15 Lichte muziek. 17.30 Rege- ringsuitzending: K. H. Smit, „Wat wil je weten?", jeugduitzending. 17.40 Nieuws. 17.50 Voetbalwedstrijd NederlandBrazi lië. VPRO: 19.45 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 „De Getuigen", hoorspel. 21.05 Dans muziek. 21.40 „Over de gedragingen der dieren", causerie. 21.55 Concertgebouw orkest. 22.30 „Het vuur in de nacht", klankbeeld. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.35—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.). NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Een weord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8T5 Gewijde muziek. 8.45 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 „Pioniers" hoorspel. 12.00 Fluit en piano. 12.30 Land- tuinbouwmededelingen. 12.33 Suri naamse volksmuziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interker kelijk Thuisfront. 13.20 Salonorkest. 13.50 Gram. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Viool en piano. 15.40 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Omroeporkest en so list. 19.00 Spectrum van het Chr. Orga nisatie en verenigingsleven". 19.15 Boek bespreking. 19.30 Gram. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.10 Vijf minuten. 20.15 Kamerorkest. 21.00 „Adu- ard", klankbeeld. 21.30 Metropole orkest en soliste. 22.00 Clavecimbelrecital. 22.30 Internationaal Evangelisch commentaar. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams 324 m-)-11.46 Gram. 12.30 Weerberichten. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 13.30 Kroniek, 13.35 Gram. 14.00 Gram. 15.30 Wagnereoncert. 16.15 en 16.30 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Filmmuziek. 20.00 Omroepkoor, -orkest solisten. 22.00 Nieuws. 22.15 Piano recital. 22.55—23.00 Nieuws.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 2