OOSTVLAAMSE VEERTIENDAAGSE TE MIDDELBURG OFFICIEEL INGEZET Dr Drees op zoek naar ministers Tsjoe-en-Lai protesteert tegen V.N.-bombardement „Laat het AVRO-bestuur de waarheid zeggen' Vlottere betaling van polderlasten door verhoging pachtprijzen and PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het vlagvertoon is begonnen „Oost Vlaanderen vlagt" niet alleen een symbool* de vlag dekt de lading Achttienjarige jongen op roof in Frankrijk Chr. technici voor beambtenbond tt De problemen van de Zeeuwse polders en waterschappen SNIPPER NIEUWSk Onderhoud van de polderwegen werd besproken laf I» 19 iring li, om ;s. lie in- ukt in :ibutie hypo- sleden uur: ■zitter. :taris. Uitgave Stichting „ZeeuwscK Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammens traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD IZZZ -»N ONVOHWf 08 MAANDAG 14 JULI 1952 Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per nun. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuictema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 4.35 u., onder 20.57 u. Maan op 23.50 u., ondet 15.25 u. Hoogwater op Dinsdag 15 Juli: Vlissingen: 8.05 u. 1.67 m., 20.28 u. 1.49 m. Terneuzen: 8.30 u. 1.89 m., 20.53 u. 1.70 m. Wemeldingej 9.33 u. 1.58 m., 21.54 u. 1.36 m. Zierikzee: 9.16 u. 1.38 m., 21.33 u. 1.16 m. Het vlagvertoon van Oost-Vlaanderen in de Zeeuwse hoofdstad is Zater dagmiddag begonnen. In de Concert- en Gehoorzaal vond de officiële openingszitting der Oost-Vlaamse Veertiendaagse plaats. In hooggestemde redevoeringen werd uiting gegeven aan de wederzijdse vreugde over dit hernieuwde culturele contact op Zeeuwse bodem. Namens de Belgische regering was de minister van Arbeid en Sociale Voorzieningen, de heer G. van den Daele, aanwezig, terwijl ook de oud-minister van Landbouw, prof. dr M. P. Orban, van zijn belangstelling blijk gaf. De Staatssecretaris van O. K. en W., mr J. M. L. Th. Cals, vertegenwoordigde de Nederlandse regering. Na de openingsziting opende de Gouverneur van Oost-Vlaanderen, de heer M. van den Boogaerde, op symbolische wijze de tentoonstelling. Om half zeven hield het Prov. Bestuur van Zeeland een receptie, om acht uur concerteerde het Nationaal Orkest van België in de Concert- en Gehoor zaal. De dag werd besloten met een receptie door het Prov. Bestuur van Oost-Vlaanderen. De Commissaris der Koningin, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, sprak een begroetingswoord. Hij achtte het een verademing, dat in deze tijden van in ternationale spanningen de betrekkin gen tussen twee landen steeds inten ser en beter worden. De Commissaris was er trots op als geboren en getogen Zeeuw te kunnen onderstrepen de op merking van de heer Mes bij de ope ning van „Zie Zeeland" in October '50 te Gent, dat er een Vlaamse inslag be staat in het Zeeuwse volk. Deze heeft z.i. een zeer gunstige invloed gehad op het Zeeuwse karakter. De Zeeuwse gemoedelijkheid is er ongetwijfeld het gevolg van. BEGRIP Nadat jhr de Casembroot had gewe zen op het grote economische contact tussen beide provincies, verklaarde hij, dat de Prov. Besturen van Oost-Vlaan deren en van Zeeland hebben begre- Ïien, dat de verwezenlijking der Bene- uxgedachte eerst recht kan plaats vinden, als de beide volken elkaar kennen, waarderen en in hoofd en hart een belangrijke plaats voor el kaar inruimen. Een sfeer van weder zijds begrip, gespeend van alle egoïs me, is hiervoor een noodzakelijke voorwaarde. Bereidheid tot samenwer king is allerwege nodig voor het be houd van onze geestelijke vrijheid. De Commissaris was ook van me- Avontuurlijk leven eindigde in gevangenis te Nice. In het Zuid-Franse badplaatsje Men ton is een jongeman uit Hilversum ge arresteerd die tal van inbraken heeft gepleegd. Deze jeugdige avonturier is de 18-jarige W. D. M. die onder rege- ringstoezicht in een inrichting te Utrecht werd verpleegd doch was ont snapt. Via het poltieblad was reeds een verzoek tot opsporing bekendge maakt. Hij deed alsof hfj een student was, die met vacantie in Zuid-Frankrijk vertoefde, kwam in Monaco en be- Êroefde zijn geluk aan de speelbanken. Ij verloor daar zoveel geld, dat hij besloot op het inbrekerspad te gaan. Aanvankelijk lukte dat. Hij wist in verscheidene hotels grote bedragen te stelen door brutaalweg slaapkamers te doorzoeken. Het ging net zolang goed tot hij 's nachts betrapt werd door een Zwitserse dame. Hij ont vluchtte, doch zijn signalement was nu bekend. De politie kwam hem op een ochtend om 5 uur op straat tegen en nam hem een verhoor af. Hij moet zeker voor vele duizenden francs, dol lars en lires hebben gestolen. In de gevangenis van Nice eindigde 't avon tuur. Tussenstation op weg naar bedrijfstakgewijze organisatie. In haar te Utrecht gehouden buiten gewone algemene vergadering heeft de Ned. Ver. van Christelijke Technici Met 59 tegen 6 stemmen besloten zich zelf op te heffen per 30 September a.s. en daardoor mede te werken aan de oprichting van een Ned. Chr. Beamb tenbond per 1 October. Afgewacht dient nog te worden of de Chr. Werkmeestersbond zal mede werken. De heer Ruppert, voorzitter van het C.N.V. sprak zijn blijdschap uit over het genomen besluit. De nieuwe beambtenbond zal een tussen station zijn op de weg naar de be drijfstak gewijkte organisatie, zei hij. In zijn openingswoord maakte voor zitter Boer gewag van het feit, dat tal van technici ongeorganiseerd zijn. julks tot hun eigen schade. Zo konden ^.^'Ssnisaties bij de architectenbond .•NA. geen C.A.O. afsluiten, aange zien te weinig personeel op architec- tenbureaux aangesloten is bij één der bonden. ning, dat de laatste twee jaren de be trekkingen tussen de nabuurprovincies aanmerkelijk aan betekenis hebben gewonnen. Zeer verblijdend achtte hij het, dat thans van de diensten van het Belgisch-Nederlandse Culturele Ac- coord gebruik kon worden gemaakt en dat nu ook een landbouwdag en een volksfeest zullen worden gehouden. Hij sprak de hoop uit, dat de sfeer, die op hoger niveau in beide provin cies heerst, tot duizenden mensen van die provincies zal worden uitgebreid. „Moge alles wat in onze provincie in de komende veertien dagen gebeurt, onder hoge zegen vruchten afwerpen voor Oost-Vlaanderen en Zeeland", aldus eindigde de Commissaris zijn rede. VLAANDEREN EN MIDDELBURG. Namens de gemeente Middelburg sprak de burgemeester, mr dr N. Bol- kestein, een welkomstwoord. Hij her innerde eraan, dat de staatkundige en culturele relaties tussen Oost-Vlaande ren en Zeeland in vorige eeuwen zeer nauw zfjn geweest, maar na de Her vorming en de 80-jarige oorlog zeer sterk zijn verminderd. Mr Bolkestein ging na, hoe de Vlaamse invloeden in Middelburg zijn geweest. In velerlei opzicht blijkt uit de structuur dezer stad, dat men hier niet met een zuiver Noord-Nederlandse stad te doen heeft, maar dat de Zuid-Nederlandse inslag groot is. Er is hier veel meer open heid dan b.v. in Delft. Middelburgs schoonste schepping, 't Stadhuis, dankt zij de beroemde Mechelse bouwmees tersfamilie Keldermans. De huidige bouwwijze in België en Nederland verschilt zeer veel. Er zijn zeker grote verschillen tus sen Oost-Vlaanderen en Zeeland. Het karakter, speciaal door het belijden van verschillende godsdienst, is an ders. En toch: als wij b.v. door Gent lopen, dan voelen wij ons daar meer thuis dan waar ook in het buitenland. Zeer belangrijk is, dat wij één taal spreken. De burgemeester verklaarde onder de indruk te zijn van de zoveel groot sere allure der Vlaamse litteratuur, die zo zeer. boeit en ontroert en die wij Noord-Nederlanders heel anders zien dan enkele tientallen jaren gele den, toen wij deze litteratuur meestal alleen maar genoegelijk vonden. Mr Aan verdrinkingsdood ontkomen. Sloep zonk plotseling weg. Aan de verdrinkingdood ontkomen zijn Zaterdag drie leerlingen van de zeevaartschool te Den Burg toen hun sloep waarmede ze naar Texel wilden M'en op 1500 m uit de kust water schepte en zonk. Twee hunner wisten nog een zwemvest te bemachtigen. De derde, J. E velaar uit Rotterdam, die h?n kundig lange afstandzwemmer ti j? zijn' wist cén van zijn mak- Kers, die ondanks zijn gordel in nooa h ai?; *e re(kfen. De andere drenke- ng die ook uitgeput raakte werd door enicele landarbeiders, de jeugdige gebroeders Meester, gered. De kabinetsformateur, dr W. Drees, heeft thans een begin ge maakt met het polsen van de per sonen, die in aanmerking komen voor de functie van minister. Zaterdagmiddag heeft de minister van Binnenlandse Zaken, dr L. J. M. Beel, daartoe gemachtigd, door H. M. de Koningin, de zitting der Staten Generaal gesloten. In zijn rede noem de hij het verstreken zittingsjaar van toenemende betekenis voor de inter nationale betrekkingen en hij noemde hier het verdrag tot oprichting van de Europese Gemeenschap voor kolen en staal en de Atlantische Unie. Hij dank te de leden der beide Kamers voor de betoonde ijver en toewijding. Slachtoffers van het water. Het weekend heeft in Noord-Bra bant enkele slachtoffers van het wa ter geëist. In de Maas te Boxmeer ver dronk een 12-jarige jongen nabij „De Steenoven". In het zwembad de Nieuwe Wiel on der Vlijmen verdronk Zaterdag een 9- jarige jongen. Bolkestein besloot: „Ik hoop, dat u, wanneer u straks naar huis gaat, zult zeggen: wij zijn uit geweest, maar ook: wij hebben ons thuis gevoeld". IN DE NAAM LIGT DE BESTEMMING. De heer Adv. G. d'Hanens, lid van de Bestendige Deputatie van Oost- Vlaanderen, stelde vast, dat de per soonlijke, administratieve en zakelijke relaties na „Zie Zeeland" steeds meer gekenmerkt zijn door hartelijkheid en hij was blij, dat men thans elkaar te rugzag in de Zeeuwse sfeer. Hij dankte allen, die aan de tentoonstelling hun medewerking gaven, zeer hartelijk en hoopte op eenzelfde succes als twee jaar geleden. De Gouverneur van Oost-Vlaande ren, de heer M. van den Boogaerde, gaf tenslotte een uitvoerige beschou wing onder het motto „Oost-Vlaande ren vlagt". Met een verwijzing naar de Romeinse spreuk: „Nomen est omen" verklaarde hij, dat ook in de naam der beide tentoonstellingen, „Zie Zeeland" en „Oost-Vlaanderen vlagt", de bestemming is aangegeven. „Zie Zeeland" was voor tienduizenden een prettige ontdekkingstocht. Sindsdien hebben veel meef Vlaamse toeristen de weg naar Zeeland gevonden. Wat Oost-Vlaanderen thans brengt is ech ter geen panorama, zoals Zeeland in Gent bracht. „WIJ HIJSEN DE VLAG". „Wij hijsen de vlag aan de gevel top" van Oost-Vlaanderen en wij to nen u onze culturele familieportret ten, maar wij kunnen onmogelijk alle schatkamers van ons huis openen", zo zei de Gouverneur, die o.m. tot zijn spijt moest mededelen, dat het niet verantwoord was de Vlaamse primi tieven naar Middelburg te brengen, omdat het afnemen ervan, het ver schil in temperatuur en het halen uit de eigen sfeer zeer vele bezwaren zou hebben opgeleverd. Maar wat er ver der aan schilderijen ook aan andere zaken is gebracht, is volkomen repre sentatief voor de cultuurschatten van de provincie. De naam „Oost Vlaanderen vlagt" is niet alleen een symbool: het zal straks ieder blijken, dat de vlag de lading dekt! En daarom wilde de heer v. d. Boogaerde ieder uitnodigen aan te schikken aan de rijk voorziene dis, om, wanneer het heeft gesmaakt, in nog hogere mate te komen genieten van hetgeen zijn provincie biedt. „Wij ho ren bij elkaar en zijn op elkaar afge stemd", aldus de Gouverneur, „en ik hoop, dat uit deze manifestatie een nog hechter en nauwer verband zal ontstaan tussen onze volken". Het Middelburgs Mannenkoor onder leiding van de heer Jan Kuiler luister de deze openingszitting op met voor treffelijke zang. Aan het begin werden beide volksliederen gezongen en aan het slot „De Vlaamse Leeuw" en het Zeeuws Volkslied. OPENING EN RECEPTIES. Daarna gingen de aanwezigen naar het Stadhuis aan de Markt, waar de heer v. d. Boogaerde met het door knippen van een lint de tentoonstel ling symbolisch opende. Om half zeven recipieerde het Prov. Bestuur van Zeeland in de Statenzaal en om half elf, na afloop van het con cert, geschiedde dit door het Prov. Bestuur van Oost-Vlaanderen. Voor beide recepties, waarbij ook van de tuin naast de woning van de Commis saris gebruik kon worden gemaakt, bestond zeer grote belangstelling. Bij de tweede receptie bood de tuin een bekoorlijke aanblik door de 450 bran dende vetpotjes, die langs de bloem perken en de struiken waren gezet. AMERIKA BETREKT DE WACHr. Tegen eventuele Russische aanval. 150.000 vrijwilligers zullen vandaag de wacht gaan betrekken tegen een „Sowjet-Russische luchtaanval" inge volge het besluit der V.S. om elk ogenblik waakzaam te zijn, sinds de inlichtingendiensten hebben verklaard, dat de Sowjet-Unie lange afstands bommenwerpers heeft, die atoombom men tot boven de V.S. kunnen ver voeren. Er zullen zes duizend wachtposten lags de Amerikaanse kusten en gren zen worden ingericht, welke dag en nacht op haar hoede zullen zijn en de jachtvliegtuigen zullen waarschuwen, indien zij een vliegtuig van onbekende nationaliteit waarnemen. Volgens de Amerikaanse generale staf is Septem ber de „waarschijnlijkste maand voor een plotselinge aanval van vijande lijke strijdkrachten". President Truman heeft een oproep tot de Amerikaanse bevolking gericht om deel te nemen aan het corps van vrijwilligers. Volgens Truman zijn er behalve de 150.000 vrijwilligers nog 350.000 nodig om de bewaking van de grenzen der V.S. doeltreffend te doen zijn. BRAZILIAANS VLIEGTUIG NEERGESTORT. Nabij Salvador, de hoofdstad van Bahia (Brazilië) is een militair vlieg tuig met 31 personen aan boord in zee gestort, waarbij vijf personen om het leven kwamen, terwijl er nog drie worden vermist. BRITSE EIS: RUS KOEZNETSOF TERUG. De Britse regering heeft Zaterdag in een nota aan de Sowjet-Unie geëist, dat Koeznetsof, de 2e secretaris van de Sowjet-Ambassade te Londen, wiens naam is genoemd in het proces tegen William Marshall, binnen een week zal worden teruggeroepen. In de nota wordt voorts het Sowjet-protest tegen de ondervraging van de Rus van de hand gewezen. Marshall is tot vijf jaar veroordeeld. IKE: schilderen en biefstuk! Eisenhower heeft twee liefhebbe rijen: dat is schilderen en biefstuk bakken. Zijn vrouw, die zich al ziet als Ameria's „first Lady", heeft het op een persconferentie verteld. Ike's eerste portret was dat van zijn echt genote. Het was bijzonder geslaagd, vertelde zij. De biefstuk maakt hij het liefst klaar boven een kolenvuur en al ziet het vlees er uit of het verbrand is, het smaakt heerlijk. Hij gebruikt er knoflook bij. Weer bommen in Mandsjoerije Geen nieuw Noordelijk offensief verwacht Volgens Radio Peking heeft de rode Chinese minister-president, Tsjoe-en- Lai, geprotesteerd tegen een bombardement door acht Amerikaanse Sabre straaljagers op de steden Leonto en Antoeng aan de Mandsjoerijse kant van de Jaloe. Hierbij kwamen 2 personen om het leven en werden er 47 ge wond. Tsjoe-en-Lai zou hebben verklaard, dat de Amerikanen alle verant woordelijkheid voor de gevolgen zullen moeten dragen en er aan hebben toegevoegd, dat het bombardement het afbreken van de bestandsbesprekin gen te doel heeft. Voordat gisterochtend de bestands besprekingen werden hervat, deelde de leider van de Noordelijke delegatie, generaal Nam II, mede, dat de ver bondenen bij de grote luchtaanval op Pjongjang, een kamp van V.N.-krijgs- gevangenen hadden getroffen. Hier door kwamen 13 gevangenen om het leven. Dertien anderen worden nog vermist. Tot welke nationaliteit de slachtoffers behoorden, vertelde hij niet, doch volgens de jongste gege vens, waarover de V.N. beschikken, bevinden zich Zuid-Koreaanse gevan genen in het betrokken gebied. De woordvoerder der V.N. Brigade-Gene raal Nuckols, deelde mede, dat het kamp in kwestie een van de kampen is, die niet goed zijn aangegeven. Geen der Noordelijke kampen is aangeduid met lichten, zodat zij bij nacht niet zijn waar te nemen. In een uitzending van Radio Pjong- PRINSES BEATRIX OP SCHOUWEN. Ter afsluiting van het schooljaar heeft Prinses Beatrix met haar 13 me deleerlingen van de eerste en tweede klas van het Baarnse Lyceum van 7 tot 14 Juli in Haamstede gekampeerd. Het kamp stond onder leiding van Jonkvrouwe C. Sickinghe, bijgestaan door enkele docenten. Dank zij het fraaie weer kon volop genoten wor den van bos, duin, strand en zee. De bevolking werkte, evenals verleden jaar, uitstekend mee, zodat de Prin ses vrijwel ongestoord van haar va cantie kon genieten. De meisjes maak ten verscheidene fietstochten o.a. naar Renesse, Burgh, Wester-Schouwen, Brouwershaven en Zierikzee. Woens dag stond een boottocht met de R.P. 4 naar Veere op het programma. Gister morgen werd in de Nederlands Herv. Kerk te Haamstede een dienst bijge woond, geleid door ds A. Vraakman uit Amersfoort. Vandaag wordt de te rugtocht via Zijpe aanvaard. Dc heer W. Vogt: Op de persconferentie in Hilversum over het ontslag van de heer W. Vogt, heeft het A.V.R.O.-bestuur zich be perkt tot twee verzekeringen, name lijk, „dat er geen malversaties waren gepleegd en dat er geen aanmerking was op het persoonlijk leven van de heer Vogt", maar iets anders, waar voor men hem wilde sparen". De heer Vogt heeft thans het A.N.P. verzocht mede te delen dat hij met deze, zoals hij het noemt, „geheimzin nigheid" allerminst gediend wordt, omdat iedereen er nu het zijne van denkt. „Nu men zich in vaagheden uit, meen ik, aldus de heer Vogt, dat ik mijn vrienden zou teleurstellen, wan neer ik niet antwoordde, dat ik de bescherming van het A.V.R.O.-bestuur, zoals in de persconferentie-vorm wordt gegeven, minder begeer dan de volle waarheid. Laat het bestuur de volle waarheid zeggen. Ik kom daar niet brandschoon uit, maar zeker niet oneervol". Desgevraagd deelde de voorzitter van het bestuur der A.V.R.O., de heer G. de Clercq ons mede, dat de A.V.- R.O. op deze verklaring van de heer Vogt geen comments ir heeft. RICHTPRIJS KOOLZAAD ONVERANDERD. Minister Mansholt heeft voor kool zaad van oogst 1953 de richtprijs vast gesteld op f 55 per 100 kg. Deze prijs geldend voor koolzaad van gezonde doorsnee-kwaliteit met een vochtge halte van 13 pCt en een zuiverheid van 97 pCt, bij levering door de teler franco pakhuis handelaar, is dus on veranderd. k J A H. M. de Koningin zal Vrijdag a.s. een bezoek brengen aan Gouda, waar het gerestaureerde raadhuis wordt heropend. Een 27-jarige man is Za- terdaj gedood toen in de buurt van Wolvega een auto van een colonne militaire vrachtwagens op een melk- wagentje reed. De Nederlandse An- des-expeditie heeft, naar thans wordt gemeld, op 7 Juli de top van de Andes die 6396 m. hoog ligt, bereikt. Bjj draverijen te Aduard in Groningen, daar gehouden t.g.v. het 750-jarig be staan, is Zaterdag een tribune inge stort, waarbij vele personen gewond werden. Den Haag gaat, als de raad er mee accoord gaat, bijna f9.5 mil- lioen lenen voor de bouw van 741 wo ningen, 56 bedrijfsruimten en 16 berg ruimten. In Nijmegen is mej. Er nestine Schulz Zaterdag honderd vier jaar geworden. In verband met de nieuwe richtlijnen inzake de normen van de pacht prijzen, mag worden verwacht, dat de pachtpri^Ji van gronden van goede kwaliteit met goede gebouwen zodanig zijn verhoogd of worden verhoogd, dat betaling van de hoge polderlasten door de grondeigenaars-verpachters mogelijk zal worden. Deze verwachting werd uitgesproken door de voorzitter van de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond, de heer P. J. J. Dekker uit Wemeldinge op de Zaterdag te Goes gehouden algemene vergadering van deze hond, waar uitvoerig is gesproken over de polderlasten en de toestand van de onver harde polderwegen. De opening dezer vergadering werd bijgewoond door Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, de Comm. der Koningin in Zeeland, drie leden van G.S., de Griffier der Staten, Mr J. M. Pilaar, de wethouder van Goes, de heer A. Buys, de hoofdingenieur-directeur van de R.W.staat, Ir Th. Heijblom, de hoofd-ingenieur-directeur der Prov. Waterstaat, Ir H. D. J. Swaters, de cul tuurconsulent voor Zeeland, Ir A. Franke, de voorzitters der drie Zeeuw se landbouworganisaties, en de Stich ting v. d. Landbouw in Zeeland, de voorzitter en directeur van de Unie van Waterschapsbonden, resp. Mr J. W. W. van der Hoeven en Mr Dr Th. F. J. A. Dolk. In het begin van zijn openingsrede wees de voorzitter op de gestadige groei van de bond waarbij thans 163 polders en waterschappen zijn aange sloten. De polderlasten blijven nog steeds stijgen, gemiddeld met 212 pet. voor alle polders, vergeleken met 1939. Vervolgens sprekend over de reeds eerder genoemde richtlijnen, wees hij er op, dat het pachtprijsniveau van gronden van afwijkende kwaliteit niet zo wordt opgetrokken, dat de eigenaar verpachter voldoende compensatie zal kunnen vinden voor de hoge polder lasten. Hier dienen andere maatrege len te worden getroffen. Spr. achtte het overweging waard om in polders met gronden van afwij kende kwaliteit classificatie in te voe ren. Wellicht zal hierdoor een billijke verdeling van lasten worden verkre gen. QUARTAIRE WEGEN. Ten aanzien van het onderhoud der quartaire wegen was hij van mening dat het vraagstuk der financiering der waterschapswegen niet behoort bij de Commissie-Oud. Wat de mededeling, door Minister Wemmers in de Eerste Kamer gedaan over het verlenen van een uitkering in 1953, inhoudt, zal blij ken als het bedrag bekend is en op welke basis het verdeeld zal worden. Tenslotte sprekend over de financie ringsmoeilijkheden bij de polders en waterschappen bracht hij hulde aan de Unie van waterschapsbonden die het voor elkaar kreeg, dat belangrijke be dragen aan kort geld ter beschikking kwamen. Na goedkeuring van het jaarverslag en de rekening over 1951 er was een saldo van f 1174.54 werden de heren J. Dregmans te Hoek en E. C. W. A. Geuze te Poortvliet in het be stuur herkozen. Na afdoening van de agendapunten, sprak de heer C. Hamelink, lid van G.S., over de onverharde polderwegen. Hij rekende de aanwezigen voor, dat het verharden var. de polderwegen een voordeel zal betekenen. Van de ruim 5150 km. openbare onverharde polder wegen in Zeeland zijn 1041.5 km. in onderhoud bij de polders en de ge meenten. Hij vroeg zich af, of de on derhoudsplichtige niet verplicht kon worden tot verharding van die wegen, indien het algemeen belang dit zou eisen. Wellicht zou dé grondkamer een belangrijk verschil kunnen maken in de pachten voor gronden die aan ver harde wegen liggen tegenover die aan onverharde wegen, «was zijn conclusie. Nadat Ir C. Krijn, hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat in Noord-Holland, had verteld over zijn ervaringen met het aanbrengen van gesloten wegdek, sprak, voordat men aan tafel ging, de Commisaris der Ko ningin. Het rapport van de Commissie- Harmsen zal dit jaar door de staten in behandeling genomen worden. T. a. v. de quartaire wegen was hij er van overtuigd, dat de minister ook liever anders zou willen. In dit verband sprak hij tevei s zijn afkeuring uit over een ingezonden stuk, dat ge- jang is meegedeeld, dat bij de aanval len op de Noord-Koreaanse hoofdstad van Vrijdag 2000 mensen om het leven zijn gekomen en 4000 werden gewond. 250 personen worden nog vermist. De V.N. wierpen vlugschriften bo ven de stad uit, waarin gewaarschuwd wordt, de stad niet te betreden, aan gezien zich bij belangrijke spoorweg verbindingen nog onontplofte tijdbom men bevinden. De stafchef van het Amerikaans® leger, generaal Lawton Collins, ver klaarde te Seoel, na een inspectietocht langs het front, dat hij „er sterk aan twijfelt" of de Noordelijken een nieuw offensief zullen beginnen. Hij kwam Zondagochtend in gezelschap van de opperbevelhebber der V.N., generaal Mark Clark, te Seoel aan. DE TERUGGAVE VAN OMZETBELASTING. Het is gebleken, dat vrjj veel onder nemers, die in de termen vallen voos een gedeeltelijke teruggaaf van omzet belasting over de op 1 Juli jl. b\j hen aanwezige voorraden goederen, niet tijdig voor 10 Juli 1952 een desbetref fend aangifteformulier by de inspecteur der invoerrechten en accijnzen hebben ingeleverd. De minister, van Financiën a.i. heeft daarin aanleiding gevonden toe ta staan, dat ook nog de na 9 Juli 1952 bij de inspecteurs ingeleverde aangiftefor* muiieren voor vaststelling van een ver rekeningsbedrag in aanmerking komen, mits die formulieren vóór 20 Juli 1952 bij de inspecteurs der invoerrechten en accijnzen zijn binnengekomen. Op na 19 Juli 1952 ingekomen formulieren zal geen teruggaaf meer worden verleend. Wens tot briefcensuur voor buitenlanders in Indonesië. Naar aanleiding van de verklaring van de P.N.I. breekt het te Scniarang verschynende blad Suara Merdeka In een hoofdartikel een lans voor het in stellen van briefcensuur voor buiten landers die in Indonesië woonachtig zjjn. Het blad acht de door de P.N.I. ge wenste controle op buitenlanders aan bevelenswaardig en wil deze zien uitge breid tot hun correspondentie en hun geldzaken. Met deze aanbeveling be doelt de Suara Merdeka, niet de ver wezenlijking van een politiestaat ta wensen; het zou een en ander slecht® willen zien ingevoerd als een tijdelijké noodmaatregel. Truman wenst herziening handelsbepalingen. President Truman heeft een speciale commissie ingesteld met de opdracht rapport uit te brengen over de bui tenlandse handel. De recente beper kingen op deze handel brengen vol gens de president het program van de hulpverlening (M.S.A.) in gevaar en kunnen zelfs een ernstige moeilijkheid gaan vormen voor de hele Ameri kaanse buitenlandse politiek. Ongeval te Krabbendijke. Gistermiddag is de motorrijder K. uit Kloetinge met zijn echtgenote op de duo tegen een voor hem rijdende auto gereden van de heer M. uit Nieuwland toen deze plotseling moest remmen voor een over de weg ge waaide boomtak. De motorrijder en z'n echtgenote werden tegen de grond ge smakt doch konden, na verbonden te zijn, de reis per trein i-aar huis voort zetten. Inwoner van Stavenisse in Utrecht verongelukt. Bij Baanbrugge (Utr.) is de 31- jarige Mach. Potappel uit Sta venisse toen hi, een stier over dé spoorlijn aldaar wilde leiden veronge lukt en later aan de gevolgen over leden. Het dier bevond zich reeds over de spoorbaan toen plotseling een trein naderde. P. kon niet meer over de spoorbaan komen waardoor een ket ting waaraan hij het dier leidde onder de wielen kwam. De ketting sprong daardoor terug en trof P. aan de slaap. In het ziekenhuis te Utrecht overleed P. later. schreven werd in een te Terneuzen verschijnend blad en waarin geageerd werd tegen de uitdrukking „inboor lingen" door Minister Wemmers ge bruikt. Hij noemde de inhoud van dit stuk „hoogst ongepast". Na afloop der vergadering werd een gemeenschappelijke maaltijd gehouden, waar het woord gevoerd werd door weth. Buys van Goes en Mr v. d. Hoe ven. Hierna werd een excursie met auto's gemaakt door een groot gedeelte van Zuid-Beveland, waar te Wilhelmina- dorp, de heer A. Minderhoud de voor zitter van de Waterkering Oost-Beve land en Wilhelmina de geschiedenis van het calamiteus worden van de Wilhelminapolder uiteenzette. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond. Koel weer. Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige westelijke wind. Koel weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1