EISENHOWER DE FAVORIET DER REPUBLIKEINEN Kon. Marine heeft 1100 Zeeuwen nodig voor het corps mijnenwachters Regering wil de lasten van het bedrijfsleven verlichten Gisteren werd de grote luidklok van de Lange Jan omhoog gehesen k SNIPPER NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Verheugend Na een spannende strijd Hij behaalde tien stemmen meer dan nodig en liet Taft ver achter zich Kuilvoer en melkwinning. Meerderheid der A.R. accoord met regeringsprogram r r i i Bewaak de zeegaten van uw land" Flessenmelk wordt een cent goedkoper Kerkfondsen verdwenen Uitgave s stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammenctraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2220 ZATERDAG 12 JULI 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand,- 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.33 u., onder 20.59 u. Maan op 23.17 u., onder 12.41 u. Hoogwater op Zondag 13 Juli: Vlissingen: 6.17 u. 2.08 m., 18.34 u. 1.83 m. Terneuzen: 6.46 u. 2.26 m., 19.05 u. 2.03 m. Wemeldinge: 7.59 u. 1.83 m„ 20.18 u. 1.55 m. Zierikzee: 7.44 u. 1.60 m., 19.56 u. 1.32 m. Dr. W. DREES heeft de eerste etappe van de lange weg, die naar een nieuw kabinet leidt, met succes afge legd: gisteravond heeft dr. Schouten, als laatste van de vier fractievoorzit ters met wie de formateur overleg heeft gepleegd, doen weten dat ook zijn fractie zich met het program kan ver enigen, zij het dan dat dit besluit niet jnet eenstemmigheid genomen kon worden. Niemand zal ontkennen, dat dit voor dr. Drees een succes is, hoe men ook over een vier-partijen-kabinet mag denken. Uiteraard kan men over het nieuwe regeringsprogram slechts gis singen maken wat weinig zin heeft 1- maar het moet wel een knap stuk werk zijn: vier partijen te verenigen, die op verscheidene punten toch wel zeer sterk uiteenlopen, is een knap stuk werk! Of dr. Drees er in zal slagen ook het tweede deel van de weg met even veel succes af te leggen, is in dit sta dium nog moeilijk te bezien. In de eerste plaats weet men nog niet met hoeveel ministers dr. Drees in zee wil gaan. In de laatste weken zijn er im mers verschillende suggesties gedaan voor het in het leven roepen van nieu we ministeries, zo b.v. een voor de Westeuropese aangelegenheden, een voor arbeidsaangelegenheden (idee van de C.N.V.-voorzitter), terwijl er aan de andere kant op wordt aange drongen geen minister voor Üniezaken meer aan te stellen. Naar veler over tuiging kan dit beter onder Buiten landse Zaken ressorteren. Derhalve kan men naar het aantal zetels slechts gissen en is het onmogelijk een ver- delingsformule op te stellen, een werk waarmee de pers zich bij de vorige ka binetsformatie zeer intensief heeft be ziggehouden. En dan nog: aan welke partij worden welke zetels toegewezen? Wie gaat er b.v. het zo belangrijke de partement van financiën beheren? Ook daaromtrent kan nog heel wat verschil van mening aan de dag treden! Hoe dit alles ook zij, dr. Drees is al een eind op weg en de rustige manier, waarop hij te werk gaat, doet vermoe den dat hij ook kans zal zien de vol gende hinderpalen uit de weg te rui men. De anti-rev olutionnairen hebben zich dus ook laten vinden en als dr. Drees in zijn opzet slaagt, zal deze partij mede regeringsverant woordelijkheid gaan dragen. Over het punt uit Drees' ontwerpprogramma, waaromtrent men niet tot eenheid is kunnen komen in de A.R.-fractie, zijn vele gissingen gemaakt. De parlemen taire redacteur van „De Rotterdam mer" meende dat het geschil ging over de eenwording van Europa, terwijl on ze Haagse redactie zowel als die van „Trouw" de mening is toegedaan, dat het gaat om Nieuw-Guinea. Het laatste lijkt ons heel wat waar schijnlijker dan het eerste. Weliswaar is die Westeuropese samenwerking een punt dat in A.R.-kring niet overal ge lijk beoordeeld wordt en is lang niet ieder het eens met de vooruitstrevende ideeën van dr. Bruins Slot b.v., maar wij kunnen niet aannemen, dat dit ge schil tot verdeeldheid zou leiden, nu het ging over een zo belangrijk punt als al dan niet deelnemen aan een nieuw kabinet. En naar ons gevoelen is dat wel in de kwestie-Nieuw-Gumea het geval. Hoe dr. Drees dit punt ook omschreven heeft, wij zijn er wel zeker van dat het nooit de goedkeuring van prof. Gerbrandy heeft kunnen wegdra gen. Let wel: de meeste anti-revoluti- onnairen denken er niet anders over dan deze oud-premier maar hij is als een hond die zich een kluif heeft vastgebeten en nu nergens anders oog meer voor heeft! (de professor wil ons deze vergelijking wel vergeven!). Nu is het natuurlijk goed dat een mens op zijn standpunt blijft staan als hij meent dat dat het juiste is, maar men be hoeft dat niet uitdagend te doen. De kwestie-Nieuw-Guinea werkt nu een maal op sommige lieden in Indonesië ais een rode lap op een stier het is niet nodig met die lap te gaan zwaaien en die lieden daar nog eens extra te gaan prikkelen. Met rustig standhou den bereikt men vaak meer dan met een woedende aanval! Intussen zijn we niet bang (vooropgesteld natuurlijk dat onze veronderstelling juist isdat prof. Gerbrandy een minder loyale op positie zou gaan voeren. Daarvoor is hij een te goed parlementariër en een te eerlijk en rechtschapen mens AflOET MEN HET TOEJUICHEN, dat de A.R.-partij haar positie als opposante heeft prijs gegeven en mee gaat doen in de regering? Naar ons gevoelen ja en velen in deze partij zullen er net zo over denken. In de eerste plaats verheugen wij er ons over oat men die oppositie heeft kunnen prijs geven (nogmaals vooropgesteld dat dr. Drees slaagt), omdat het een bewijs is, dat het regeringsprogram van het nieuw kabinet er een is, dat door het grootste deel van ons volk, ook het Prot. christelijke deel, onderschreven kan worden. Dat het zodanig is dat de socialistische tendenzen er niet een tè stuitende boventoon in voeren. Dat is het eerste winstpunt. En in de tweede plaats verheugen wij er ons over omdat het mogelijk de A.R.-partij en de C.H.-Unie dichter bij elkaar zal brengen. Het samen dragen van verantwoordelijkheid brengt het nauwer aanhalen der vriendschaps banden met zich mee. Wij geloven dat de christen en dus ook de christen staatsman een roeping heeft in deze wereld. Hoe groter de invloed is des te beter zal men die roeping kunnen vervullen. Een krachtig, principieel geluid zal ook in de kring van het ka binet zijn invloed kunnen doen gelden en daardoor een zegen zijn voor land en volk. Dat dr. Drees die mogelijkheid wu scheppen pleit voor Jrem en dat beide christelijke partijen die mo gelijkheid willen benutten, is verheu gend. „Meneer de voorzitter, de stemmen, die wij hebben uitgebracht op candidaat Stassen willen wij wijzigen ten gunste van generaal Eisenhower". Zo sprak gisteren op de republikeinse conventie de afgevaardigde uit Minnesota, toen de spanning ten top gestegen was. Eisenhower had bij de eerste stemming 595 stemmen en nu de 19 stemmen van Minnesota daarbij konden worden opgeteld, kreeg hij 10 stemmen meer dan het vereiste aantal van 604. Het enthousiasme over deze overwinning van „Ike" was zo groot, dat de .ver gadering een motie aannam, waarin werd verklaard, dat Eisenhower met algemene stemmen tot candidaat voor de presidentsverkiezingen was gekozen. De spanning in de conventie was tot het kookpunt gestegen. Bij de stem ming gaven de candicjaten Eisenhower en Taft elkaar weinig toe, doch toen het einde naderde kreeg Eisenhower een voorsprong, die hij behield. Toen bekend werd, dat Eisenhower candidaat was geworden wijzigden ve le delegaties hun stemmen, waardoor de eindsuitslag werd: Eisenhower 845 stemmen, Taft 280, Warren 77, Mac Arthur 4. DE VERLIEZER. Taft heeft de wedloop met Eisen hower verloren. Hij toonde zich een goed verliezer en wenste de generaal persoonlijk geluk met zijn overwinning daaraan de belofte vastknopend, dat hjj hem zal steunen bij de komende verkiezingen. Generaal Dwight Eisenhower is dus de favoriet van de republikeinse partij, doch of hij ook de favoriet van het merendeel der Amerikanen is, zullen de in November te houden verkiezin gen uitmaken. De Duitse schadevergoeding aan Israël De besprekingen in Den Haag tus sen Duitsland en Israël over de door Duitsland te betalen schadevergoeding hebben een gunstig verloop, zodat reeds spoedig op een gunstige afloop der conferentie kan worden gerekend. De onderhandelaars zijn het er in beginsel over eens geworden, het Duit se aanbod voor een schadevergoedings- bedrag van drie milliard te aanvaar den. SOCIALE PREMIES OMLAAG Wijziging percentages vereveningsheffing, kinderbijslagpremie en werkloosheidsverzekering Bjj de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot verlaging van de vereveningsheffing. De regering stelt voor de vereveningsheffing van iVi op 4 procent te brengen en tegelijkertijd de premie voor de kinderbijslag te verlagen van 6 tot 5'A procent, alsmede een verlaging van de premie voor de werkloosheidsverzekering van 2,8 tot 2,4 procent. De njaatregelen dienden te worden genomen, omdat de heffing van een premie van 2,8 procent voor de werkloosheidsverzekering zonder compensatie voor het bedrijfsleven een te zware last zou betekenen. Door de Stichting van de Arbeid was voorgesteld deze compensatie te vinden in een verlaging van de verevenings heffing tot 2 procent. Dit betekende echter een te zware aderlating voor de schatkist, waardoor naar andere we gen is gezocht, aangezien de regering een compensatie alleszins billijk acht te. Overigens is de regering er zich van bewust, dat de eerstkomende periode nog voor een aantal andere vraagstuk ken, waaronder het huurprobleem, een oplossing zal moeten worden gevonden. Tengevolge van de omstandigheid, dat het wetsontwerp niet voor 1 Juli j.l. tot wet kon worden verheven zal na Er zouden gevaren dreigen. De rijkSzuivelconsulent te Hoorn, ir C. Verschoor heeft op de zeventiende landbouwweek te Wageningen, ge sproken over: „Het streven naar win- tervoeding uit eigen bedrijf en de in vloed hiervan op de kwaliteit van de melk en de melkproducten" Er dreigen ernstige gevaren indien te sterk de nadruk wordt gelegd op het streven naar het gebruik van kuil- voerproducten. De zuivelindustrie zal dus die bereidingswijze van kuilvoer moeten steunen, welke de zuivelpro ducten het minst schaden. Voorts moet worden getracht de vee houders ervan te overtuigen, het kuil voer na het melken te geven, waardoor vele moeilijkheden worden voorkomen. Belangrijk minder risico wordt ver kregen door zindelijke melkwinning, grondige reinigng en desinfectie van het melkgereedschap en van de stal. Indien het voeren van het kuilvoer in Maart wordt beëindigd, schept dit voor de zuivelindustrie de mogelijk heid, in Mei export- en opzet-kaas te produceren zonder een verhoogd risi co aldus. In het nemen van voor allen gel dende maatregelen is Zwitserland ons reeds doeltreffend voorgegaan. Onze toestanden beletten ons echter zover te gaan en dwingen ons zo voor zichtig mogelijk, ter beperking der ri sico's, een tussenweg te kiezen. de inwerkingtreding teruggaaf worden verleend van de na 1 Juli teveel be taalde vereveningsheffing. De heer J. C, Gordeau beëindigt zijn reis door de V.S. De heer J. C. Gordeau, districts secretaris van het C.J.M.V. in Zeeland, die momenteel een studiereis door de Ver. Staten maakt, zal zich op 21 Au gustus a.s. inschepen aan boord van de „Rijndam" van de Holland Amerika- lijn. De heer Gordeau hoopt op 30 Au gustus met het schip in Rotterdam 'aan te komen. Twee Ambonezen te Koudekerke slaags In het kamp te Koudekerke geraak ten gistermiddag een tweetal Ambo nezen met elkaar slaags. Ze hadden ruzie met elkaar gekregen en sloegen er meteen maar op los. Er vielen flin ke klappen en beiden liepen verwon dingen op. III ERNSTIG SPOORWEGONGE LUK IN OOST-DUITSLAND Volgens te Berlijn aangekomen oog getuigen zijn een hoge Sowjetrussische generaal en ruim 160 Sowjetrussische soldaten om het leven gekomen bij 'n spoorwegongeluk bij Bottschow, ten Oosten van Frankfort aan de Oder ge legen. De trein met verlofgangers van Frankfort naar Brest-Litowsk zou ont spoord, naar beneden gestort en in een meer gevallen zijn. De Sowjetrussische machinist, de controlerende chef en alle Poolse spoorwegarbeiders tussen Reppen en Botschow zouden gearresteerd zijn, verdacht van sabotage. STREVEN NAAR VIER-PARTIJEN-REGERING De voorzitter van de A.R. Tweede Kamerfractie, dr. Schouten, heeft gis teren aan de formateur een definitief antwoord gegeven. De heer Schouten kwam het persoonlijk overhandigen en deelde de formateur mede, dat de A.R.- fractie in meerderheid van oordeel is, dat op de grondslag van het ontwerp- regeringsprogram medewerking kan worden verleend aan de formatie van een kabinet. De formateur begint in verband hier mede thans aan de derde phase der kabinetsvorming. Hij zal nu trachten op basis van vier partijen een kabinet te vormen en per sonen zoeken voor de ministerszetel. Hij is voornemens het weekend te ge bruiken ter voorbereiding van deze derde phase. Straatversperringen in West-Berlijn In alle wijken van West-Berlijn, wel ke aan Oostduits gebied grenzen, is men begonnen met het oprichten van straatversperringen. Voorlopig wil men er 117 aanbrengen om ontvoeringen te voorkomen. Moeilijkheden rond C.A.O. grafische bedrijven opgelost Tussen de onderscheidene organisa ties van werkgevers en werknemers in de grafische industrie is thans vol ledig overeenstemming bereikt op alle punten, waarover tussen de organisa ties in verband met de vernieuwing van de C.A.O. voor deze bedrijven, on derhandelingen zijn gevoerd. EEN „DING" VAN 6670 KG. ZWEEFDE DOOR DE LUCHT Na een dag van ingespannen werken is de grote luidklok van de Middel burgse Lange Jan gistermiddag omstreeks zes uur boven in de toren op de plaats van bestemming gearriveerd. Daar is de klok, die 6.670 kilo weegt, ruim 2 meter breed en even hoog is, ongeveer 40 meter boven de begane grond, op de tweede betonzolder neergezet, nadat zij aan een sterke staal kabel langzaam omhoog was gehesen uit de torenkamer, die de afsluiting vormt van de z.g. trouwkerk. En daarmede was een spannende episode in de restauratiegeschiedenis van de Lange Jan achter de rug. Zo spoedig mo gelijk zal de klok in haar stoel worden opgesteld. ZWARE LUCHTAANVALLEN IN KOREA In totaal hebben gisteren 800 vlieg tuigen van de V.N. deelgenomen aan bombardementen op doelen in Noord- Korea. Deze aanvallen zijn de zwaar ste en uitgebreidste, die tot nog toe zijn ondernomen. De burgerbevolking van Noord-Korea was tevoren gewaar schuwd. Het heeft gisteren de mannen, die bij het restauratiewerk zijn betrokken en de beide mannen van de fa. Eijs- bouts uit Asten, die de leiding hebben bij het omhoog brengen van carillon- en luidklokken, niet mee gezeten. Na dat in de loop van de week een nieuwe staalkabel was aangekomen, speciaal voor het takelen van de luidklok be stemd, waren de voorbereidingen gis termorgen zover gevorderd, dat de mannen met het draaien aan de grote lier konden beginnen. Van kwart voor acht tot kwart over negen ging alles goed. Langzaam maar zeker ging de klok, die één der groot ste in ons land is, omhoog. Toen zij bijna 20 meter boven de aarde hing, kionk plotseling een harde klap. Op hetzelfde ogenblik zakte de klok iets en de mannen aan de lier renden weg. Niemand kon precies zeggen, waar de klap vandaan was gekomen. Maar dat bleek onmiddellijk, nadat de lier weer in werking was gesteld. Die deed het n.l. niet meer. Later kwam uit, dat de trommel, waarover de kabel zich op rolde, finaal door midden was gebro ken. Gelukkig had de as het gehouden, zodat er verder niets had kunnen ge beuren. EEN TWEEDE EN DERDE LIER. Direct werd omgezien naar een an dere lier. Die werd spoedig gevonden. In de tussentijd werd de klok met twaalf klemmen op de staaldraden he lemaal bovenin vastgezet, zodat zij niet naar beneden kon vallen. Maar nadat de kabel op de nieuwe lier was over gebracht, bleek, dat deze lier niet zwaar genoeg was om het enorme bronzen gevaarte te kunnen houden. Toen werd opnieuw een onderzoe kingstocht ondernomen. En weer had men geluk! Uit een pakhuis aan de Lange Giststraat kon van een aanne mer een zware lier worden geleend, die door de mannen op een lorrie naar de kerk werd vervoerd. En intussen hing daar maar, 20 meter boven de grond, de klok heel zachtjes te ben gelen. Eén der arbeiders, die al vanaf 1940 aan de toren werkt, werd er zelfs wat boos op! „Dat ding is nog altijd dwars geweest!", zei hij, „in '40 krijgt zij alleen maar een scheur, de moffen halen haar op het laatst weg, maar „Oost Vlaanderen Vlagt" opent om half zes haar poorten De tentoonstelling „Oost Vlaanderen vlagt" te Middelburg zal vanmiddag om half zes haar poorten voor het pu bliek openen. In verband met de verwerking van de mensemBenigte, die wordt verwacht en met bet oog op een zo rustig mo gelijk bezoek aan de tentoonstellings zalen is het gewenst dat men eerst het Stadhuis, daarna het Schuttershof en tenslotte het Kunstmuseum een bezoek brengt. Voor het concert hedenavond in de Concert- en Gehoorzaal is geen enkele kaart meer verkrijgbaar. De belang stelling was zó groot, dat heel wat mensen teleurgesteld moesten worden. A Nederlandse Uitgebreid net van uitkijkposten langs de Wester-Schelde gereed In materieel en organisatorisch opzicht is de Mijnenuitkijkdienst voor de Wester-Schelde thans gereed. Maandag a.s. begint er een campagne tot het werven van personeel, op vrijwillige basis, dat zich verplicht in oorlogstijd aan de kusten van de Wester-Schelde uit te kijken naar mijnen, terwijl er voor ditzelfde doel ook mensen nodig zijn op scheepjes, die op de rivier voor anker zullen gaan. De Kon.Marine heeft voor dit alles 1.100 Zeeuwen nodig, welke echter, ook in oorlogstijd, thuis kunnen blijven wonen. Reeds is aan de Wester-Schelde een uitgebreid net van uitkijkposten uitgezet, zowel op het land als op het water. De opstellingen van de waluitkijkposten zijn aan wezig en op elke post zal een nauwkeurig peilinstrument worden gemonteerd. Voor het doorgeven van geobserveerde mijnacties is door middel van radio en lijntelefoon een doeltreffende verbindingsapparatuur aangelegd. De posten zijn onderling verbonden en alle meldingen komen samen in een z.g. „plot" op het hoofdkwartier van het Marinecommando. De posten beginnen bij de Wielingen en het Oostgat en strekken zich, langs beide oevers van de Wester- Schelde, uit tot aan de Belgische grens, waar de Belgische Marine het werk door middel van een vrijwel gelijk systeem overneemt. Deze uiterst belangrijke mededelin gen werden gistermiddag op de Prov. Aan boord van een neuciiauusc ----- -*■ kustvaarder heeft zich een ontploffing Griffie Hjdens een persconferentie ge- voorgedaan, waarbij drie mensenlevens J?,aan ^001l *er zee le klasse Mossadeq kabinetsformateur Vrijdagochtend is een keizerlijk de- reet, waarbij aan dr. Mossadeq de orming van een nieuwe regering wordt opgedragen, getekend. te betreuren zijn. Een postkoets heeft gisteren brieven en bloemen uit Breda naar Soestdijk gebracht. Het gezel schap werd enthousiast door H.M. de Koningin ontvangen. Prins Talal van Jordanië is voor een kort bezoek in ons land aangekomen. De bekende Nederlandse motorrijder Louis van Rijswijk, die vele malen aan de T.T.- races te Assen deelnam en viermaal kampioen van Nederland werd, is in Duitsland verongelukt en omgekomen. In Rotterdam is een Amsterdamse jongen aangehouden. Hij bleek niet naar huis te durven omdat hij een slecht rapport op zak had. Het mo torschip „Nelly" is uit Rotterdam met 1265 emigranten naar Australië ver trokken. Binnenkort zal worden be gonnen met de aanleg van een vlieg veld op Ameland, waardoor het eiland voor goed uit het isolement is verlost. Ons land telde op 1 Juni 10.369.814 inwoners. C. M. de Jager, hoofd van de Mijnen uitkijkdienst in Nederland, in aanwe zigheid van de Commissaris der Konin gin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Iedere post zal minimaal twee man sterk zijn en er zal in geval van oorlog dag en nacht uitgekeken moeten wor den, uiteraard volgens een wachtsys- steem. De Kon. Marine heeft zeker veel mensen nodig, maar, zo werd opge merkt, omdat de Schelde vooral een Zeeuwse aangelegenheid is, meent zij, dat de Zeeuwen in de eerste plaats moeten worden benaderd om dit vaar water in oorlogstijd te observeren. Bo vendien betekent dit, dat er dan geen of minder marinepersoneel, waarvoor andere oorlogsbestemmingen gelden, behoeft te worden ingezet voor de mijnenuitkijkdienst. CORPS MIJNENWACHTERS. De vrijwilligers zullen worden sa mengebracht in het Corps Mijnen wachters, dat pas in oorlogstijd zal worden gemilitairiseerd, maar natuur lijk in vredestijd reeds voor zijn taak wordt opgeleid. In het algemeen zal men niet worden Ingedeeld bij een post, die verder dan 10 km. van zijn woonplaats is verwijderd. In aanmer king komen mannen, die tenminste 18 jaar zijn en nog niet de 50-jarige leef tijd hebben bereikt. Als er echter ge gadigden zijn, die ouder dan 50 jaar, maar niet ouder dan 58 jaar zijn, dan kunnen die zich toch opgeven. De mi nister van Marine kan dan n.l. over wegen, of wijziging van de gestelde leeftijdsgrens aanbeveling verdient. Dienstplichtigen of buitengewoon dienstplichtigen, alsmede zij, die bij de Nat. Reserve of een andere militaire bewakingsdienst zich verbonden heb ben, kunnen niet in aanmerking ko men. DE OEFENINGEN. In normale tijden kan met 3 of 4 dagen oefening worden volstaan en gedurende die tijd ontvangt de mij- nenwachtei een redelijke vergoeding, terwijl ieder een jaarlijkse toelage krijgt. In oorlogstijd wordt dezelfde geldelijke beloning genoten als geldt voor het beroepspersoneel, terwijl de Kon. Marine dan ook wat de sociale verzekeringen betreft het risico zal dragen. Op elke Zeeuwse gemeente secretarie zal iedere belangstellende vanaf Maandag een folder kunnen krij gen en daar worden hem ook alle ge wenste inlichtingen verstrekt. Van hoeveel belang een goede mij nenuitkijkdienst is, heeft de laatste oorlog wel bewezen. Engeland had be gin 1941 al een z.g. „minewatehing service", die moest uitkijken naar af geworpen mijnen, de posities daarvan moest bepalen en deze gegevens moest doorgeven naar het maritiem hoofd kwartier. De drijvende posten waren meestal marineschepen. In de winter van 19441945 was er ook een mijnen uitkijkdienst aan de Wester-Schelde. GROTE NOODZAAK. In een ev. volgende oorlog zulien aan de nauwkeurigheid van de positie bepaling hogere eisen moeten worden gesteld. Men zal er rekening mede moeten houden, dat wellicht andere of nog meer geperfectionneerde mijnen in betrekkelijk ondiep water, b.v. cle Schelde, worden geworpen en dat deze niet door mijnenvegers onschadelijk gemaakt kunnen worden. Dit zal b.v. door duikers moeten geschieden, maar daartoe is het nodig zeer nauwkeurig de positie van een afgeworpen mijn te weten. Overdag zowel als 's nachts zullen overal uitkijkposten moeten staan. Eentonig zal de wacht vaak zijn en grote accuratesse en plichtsbesef zijn nodig. Maar het werk is van nooit te overschatten belang. „Bewaak de zeegaten van uw land": dat geldt nu wel in de eerste plaats voor de Zeeu wen! ze komt niet verder dan Rotterdam. In Heiligerlee moet zij helemaal gere pareerd worden en nu ze weer terug is, wil ze nog niet eens naar boven!" TOCH OMHOOG! Maar dat laatste bleek gelukkig niet waar te zijn. Want toen de kabel een maal op de lier was overgebracht, de klemmen boven waren weggehaald (het was toen al vier uur geworden), begon het spel opnieuw. En nu met meer succes. Nog even moest worden gestopt om de lier, die toch al met vele duizenden kilo's was verzwaard, nog wat vaster te zetten, maar toen was het pleit ook vlug beslecht. Ongeveer zes uur kon de klok op de tweede zolder worden binnengehaald. Nog wat vieren, nog wat trekken, alles met belsignalen de mannen beneden duidelijk gemaakt, en daar stond het „ding" van bijna 6700 kg. Er is flink gezweet, want het draaien aan een lier is een zwaar karwei. Maar dat hadden de mannen er wel voor over! Want het zal hun wel nooit meer overkomen, dat zij zo'n grote klok naar boven hel pen brengen. Er staat nu nog één klok op de grond, die naar boven moet. Maar daarvoor draait geen mens zijn hand meer om, want die weegt nog niet eens het derde deel van de luid klok. Met ingang van Zondag worden de thans geldende maximum-consumen tenprijzen voor flessenmelk en melk producten met één cent per liter ver laagd. Deze prijsverlaging is mogelijk doordat de verwerkingskosten lager zijn gebleken dan die waarop de be staande maximumprijs wordt geba seerd. TOMATENUITVOER NAAR ENGELAND GESTREMD De uitvoer van tomaten naar Enge land is, voorshands voor de komende veertien dagen, gestremd. In de afge lopen nacht heeft de Britse regering de havens voor dit product gesloten. De aanvoer van Engelse natuurtoma- ten op de Britse markt is op het ogen blik zo overstelpend, dat aanvoer van buiten af de reeds slechte markt nog ernstiger zou verstoren. De gestremde uitvoer naar Engeland zal, naar verwacht wordt, geen ern stige terugslag op de Nederlandse markt behoeven te hebben. De uitvoer naar andere landen, speciaal naar Duitsland, is bevredigend. Moeilijkheden bij Ned. Herv, Gemeente. Reeds enige tjjd hadden ingewijden de indruk, dat er door het college van pastorievoogden en notabelen van de Nederlands Hervormde Gemeente-Tjal- leberd (Friesland), een gemeente, die zeer rijk is aan roerende en onroerende goederen, vreemd met het beheer van deze goederen werd omgesprongen. De beide predikanten, ds C. van 't Riet en ds C. Riegstra, hebben thans in overleg met de drie kerkvoogden een accountantsonderzoek doen instellen. Volgens een ruwe schatting van de ao- countant zou er in een tijdvak van 30 tot 40 jaar voor enige tienduizenden guldens op wonderlijke wijze zijn ver dwenen. Een oud-notabel zou op een gegeven moment enige duizenden guldens ln de kerkkas hebben teruggestort. Verder zouden privérekenlngen met kerke- raadsgéld zijn betaald. Ook kreeg de accountant de indruk, dat het toezicht op het beheer van de vaste eigendom men (de gemeente bezit vele boerderij en en landerijen) te wensen overlaat. De predikanten, die in de loop der jaren in de gemeente hebben gestaant moesten, naar ons werd medegedeeld, bjj hun komst een verklaring tekenen, waarin zjj zich verbonden nimmer te gen de pastorievoogden te protesteren. De politie heeft inmiddels ambtshal ve een onderzoek ingesteld. Het ligt niet in de bedoeling van de Ned. Herv. ge meente de betrokken personen, voor zo ver zij nog in leven zijn, gerechtelijk te doen vervolgen. Wel zal getracht wor den de gelden zoveel mogelijk te achter halen en terug te doen storten. te Aan de Technische Hogeschool Delft zjjn geslaagd voor: Ingenieursexamen eleetrotechnlseh ingenieur W. J. vanOev eren, Vlis singen; Ingenieursexamen scheikundig ingenieur J. F. S t o u t j e s d ij k, Sint Annaland; Candidaatsexamen vliegtuig- bouwkundig Ingenieur H. P. van Leeuwen, Vlissingen. DE BILT ZEGT Koeler. Tijdelijk veel bewolking met op vele plaatsen enige regen. Matige, af en toe vrij krachtige Zuidwestelijke tot Wes telijke wind. In het uiterste Zuidoosten van het land aanvankelijk nog vrij warm, overigens koeler. Ingezonden Mededeling (adv.). Jtfii'uias

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1