Gent, 'n stad van tegenstellingen. Oost-Vlaanderen is economisch èn cultu reel een belangrijke provincie. De schatten van Vlaanderen liggen in Middelburg te pronken. Van het drukke gewoel der fabrieken naar de ongeschonden schatten der eeuwen is er slechts een stap. Korte „inventarisatie" goede buur. van een DAMESSCHOENEN L r Het land van onze gasten Fascinerend om haar schoonheid Uitstekend vacantieland. SEIZOEN-OPRUIMING ADVOCAAT Ordeloze verzameling werd harmonisch geheel In de drie gebouwen zal men zich de ogen uitkijken, want groot was Vlaanderen in het verleden en groot in het heden. YÏUjri üng,. -J) Sfeer, die niet te omschrijven is» In de Guldensporenslag overwonnen poor ters het ridderleger van Philips de Schone* Q&nt o' Vrijdag 11 Juli 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Eén van de mooiste dingen van de tentoonstelling „Oost Vlaanderen vlagt" is, dat er bij de Zeeuwen meer belangstelling zal ontstaan voor de nabuurprovincie over de Zuidergrens. Een belangstelling, die zich onge twijfeld bij velen zal uiten in de wens om daar één of meer vacantiedagert te gaan doorbrengen. Welnuwij kunnen de verzekering geven, dat zo'n bezoek uitstekend in de smaak zal vallen! Oost Vlaanderen is een deel van van België, waar volop te genieten va It. Niet alleen van de verstilde schoon heid uit vervlogen tijden, moor ook van het natuurschoon. Teneinde eni ge indruk te geven van de structuur dezer Belgische provincie laten wij hieronder enige zakelijke gegevens volgen. elk gebied, die aan wedstrijden deelne men en van wie het werk door jury's wordt beoordeeld. Culturele dagen wor den geregeld gehouden. Het toneelleven bloeit en niet minder het muziekleven. Het onderwijs is zeer ontwikkeld en de Gentse universiteit is overal bekend. Oost-Vlaanderen, met een oppervlakte van bijna 3000 vierkante kilometer en een bevolking van ruim 1.2 millioen in woners, grotendeels kleiachtig heuvel land ten Noorden van Schelde en Leie, wordt bestuurd door een Gouverneur, benoemd door de Kroon, en een Provin ciale Raad van 90 leden, die voor vier jaar door de bevolking worden gekozen. De taal, die men er spreekt, is Neder lands, uitgezonderd 2 pet. Fransspre kenden hoofdzakelijk te Gent en in de streek van de Kluisberg wonende. ECONOMISCH ASPECT. Oost-Vlaanderen, met zijn zeer dichte bevolking (circa 390 inwoners per km2) biedl van economisch standpunt bezien een zeer gevarieerd aspect. Nijverheid, landbouw, handel en vervoer vervullen e: een zeer voorname functie. Oost- Vlaanderen is de eerste Belgische tex- tlelprovincie met bedrijven voor verwer king van katoen, wol, vlas, lijnwaad, hennep, jute, zijde en tegenwoordig ook chemische garens. Gent, Ronse, St, Ni klaas, Aalst, Lokeren en Deinze zijn onder de 297 gemeenten, die deze pro vincie telt, de voornaamste centra. De metaalnijverheid, met constructie werkplaatsen, draadtrekkerijen en ma chinefabrieken is hoofdzakelijk in het Gentse gevestigd, evenals de scheikun dige industrie, die langs het Kanaal van Terneuzen bpinnTr'-p n-winrnemingen telt. LANDBOUW. Ook de landbouw speelt in het economisch leven van Oost Vlaande ren een belangrijke rol. De verregaan de versnippering van de grond nood zaakt de talrijke middelmatige en klei ne ondernemingen aan intensieve cul tuur te doen. Alleen in het Meetjes land, benoorden Eeklo, zijn er wat gro te ondernemingen, waar de landbouw mechanisatie tot ontwikkeling is geko men. De grote teelten beslaan circa 193.000 ha, de naoogst van vooral voe derproducten circa 58.000 ha. Tarwe, rogge, aardappelen, suikerbie ten, vlas, koolzaad, tabak en groenten zijn de voornaamste teelten. De fruit teelt wordt intensiever, de bloementeelt (wie kent niet de beroemde vijfjaarlijk se Gentse „Floralia"?) is vooral rond Gent gevestigd. De veefokkerij kreeg als verlengstuk van de landbouw een be langrijke uitbreidftig in de loop der laat ste jaren. DE CULTURELE BEDRIJVIG HEID. De culturele bedrijvigheid in Oost- Vlaanderen heeft een hoge vlucht ge nomen, vooral door het stimulerende werk van het Prov. Bestuur. Jaarlijks verschijnt er een uitstekend verzorgd Cultureel Jaarboek van vele honderden pagina's, waarin zeer deskundige en oriënterende artikelen zijn geschreven over letteren, schilderkunst, beeldhouw kunst, muziek, toneel, opgravingen enz. Vele duizenden francs stelt de Pro vincie telkenjare beschikbaar als aan moediging voor jonge kunstenaars op (Ingezonden Mededeling advert.) Restanten tegen halve prijzen! De toerist kan in Oost Vlaanderen te kust en te keur gaan. Welhaast iedere plaats in deze provincie biedt hem iets aparts. Hij moet alleen maar oppasserr niet (figuurlijk) te verdrin ken in de grote vloed., die hij te ver werken krijgt. Talrijk zijn de folders, die over Oost Vlaanderen verschijnen en die, van verschillende zijden belicht, in hooggestemde bewoordingen (overi gens zeer terecht!) de lof van dit scho ne land bezingen. den Mededeling (adv Zo er één stad is van tegenstellingen, dan Gent! In geen plaats is de herinnering aan het verleden zó overweldigend. Maar er is ook geen stad te vinden, waarin naast dat verleden het moderne leven met zijn industrie en zijn nijverheid zich zo'n belangrijke plaats heeft veroverd. Van de stilte en de beslotenheid der musea en begijnhoven naar het drukke gewoel der fabrieken en het lawaai van de havens en de dokken, het is maar een stap. Gent, de Arteveldestad, de stad van het wonder lijk schone Belfort en van „Klokke Roeland maar ook de stad van de moderne zakelijkheid, hard en sterk in de strijd tegen al wie haar wil belagen Het Gravensteen in Gent, een der merkwaardigste bezienswaardigheden van heel België. De burcht werd in 1180 opgetrokken op bevel van Filips van den Elzas, graaf van Vlaanderen, naar het model der versterkte kastelen, die de kruisvaarders in Syrië bouwden. Onze foto toont een reproductie van de pentekening van de zeer begaafde tekenaar Herman Verbaere Toen wij Woensdagmiddag een bezoek brachten aan de drie ge bouwen,, waarin de tentoonstelling „Oost Vlaanderen vlagt" is onder gebracht, kregen wij veel bewondering voor de Belgische dames en heren, die uit deze ordeloze verzameling kunstvoorwerpen een har monisch geheel moesten te voorschijn toveren. In de hall van het Stad huis was net een klein gangetje, waardoor men naar de trouwzaal kon lopen. En daar stonden zilveren bekers op tafels, hingen al een paar wapens en schilderijen aan de wanden en waren ook enkele bustes opgesteld. In de Burgerzaal was er al wat meer tekening. De grote zaal van het Schuttershof bleek voller te zijn dan ooit met stands, die tot aan het plafond reikten. In het Kunstmuseum moest men nog be ginnen met het ophangen van de schilderijen. óók voor koopjes! Morgen gaan de deuren open, maar dan behoeft men niet meer te vrezen, dat het er nog zo Is. Een paar dagen en een paar nachten werken brachten alle voorwerpen op hun plaats. Woensdag was alles reeds in grote vrachtauto's in Middelburg gearriveerd. Maandag was met het vervoer begonnen, hetgeen zonder ongelukken of hindernissen ver liep. Behalve de te exposeren voorwer pen brachten de Belgische vrienden ook de vitrines en de stalen expositietafels mee. De provincie Oost Vlaanderen heeft die in eigendom en dat was voor de Zeeuwen een uitkomst, want waar had men deze onmisbare requisieten van daan moeten halen? Het is natuurlijk ondoenlijk ook maar een korte beschrijving te geven van al hetgeen op de tentoonstelling te zien is. In grote trekken willen wij slechts ver tellen waar men de verschillende afde lingen en onderdelen kan vinden. HET STADHUIS. In het Stadhuis zal de bezoeker di rect na het binnenkomen in de grote hall modem Oostvlaams meubelwerk aantreffen, evenals voorwerpen van mo derne sierkunst door Oostvlaamse kun- Mijn ring is rond, als alle ringen. O lach niet, zeg niet: arme man! Wacht even op mijn buitelingen, ik neem mijn aanloop en ik kan door zijne ronding overspringen van hier naar overzijde, van het alledag naar eeuw'ge dingen. Mijn ring is rond; 'k heb in zijn wezen, vol eindelóósheidssymboliek, 't begrip van eeuwigheid gelezen; in zijn volmaakten cirkel zie 'k begin noch einde, en door dezen - let op en volg me, want ik wiek en boven ruimte en tijd gerezen bereik ik sferen en gedachten waar alles cirkelt: zon en maan en alle sterren; dagen, nachten; dood, leven wentelend bestaan van onbegrensde vaste machten - waar, tijdloos, cirkelvormig gaan oneindig, ord'nend, God, Uw krachten! Dit is een gedicht van de jonge Oostvlaamse dichter JOZEF STERKENS, die hier zijn ring ziet als een symbool van het eindeloze en daarachter God weet, Die het eindige op een de mens cirkelvormig lijkende wijze in de eeuwigheid heeft opge nomen). stenaars vervaardigd. In de vestaire is een volledig begijnenkamertje ingericht en in de aangrenzende trouwzaal zijn de afdelingen letterkunde en folklore ondergebracht. De bezoeker kan hier genieten van de schitterende voorwer pen, die gebruikt werden en worden door de schuttersgilden, terwijl hij er veel zal kunnen leren van het werk der rederijkers en bovendien kennis kan maken met het werk van enkele heden daagse Oostvlaamse literatoren. DE BURGERZAAL. De Burgerzaal, die een zeldzame ge legenheid biedt voor een expositie als deze, huisvest weer verschillende an dere onderdelen. De hoek bij de ramen aan de voorzijde is gereserveerd voor oude oorkonden van de stad Gent, oude zegels en andere historische stuk ken, die in de uitrines zijn gerang schikt. In de andere hoek treft men een kostbare en unieke verzameling Oudvlaamse kant aan, w.o. een bruids mantel der Belgische Koninginnen en afkomstig uit de privé-verzameling van Koningin Elisabeth. Het middengedeelte van de zaal is gewijd aan edel-smeedwerk. Men ziet daar hoofdzakelijk werk van Oostvlaam se edelsmeden en ook nog wat smeed werk, dat in Oost Vlaanderen wordt be waard. Tenslotte ligt er een keuze uit oude miniaturen, afkomstig uit Oost- Vlaanderen of van Oostvlaamse kunste naars, terwijl enkele prachtige tapijten en schilderijen van oude meesters dit onderdeel voltooien. HET MODERNE OOST-VLAANDEREN. Het Schuttershof is aan het moderne Oost Vlaanderen gewijd. Tegen de ach terwand Is een enorme maquette opge steld van de provincie, waarop tiental len electrlsehe lampjes zijn aangebracht. Als het mechanisme in werking wordt gesteld gaan de lampjes groepsgewijze branden, steeds In verschillende kleu ren. Elke kleur geeft één de vele tak ken van onderwijs aan, die Oost Vlaan deren rjjk is. Tegen de linkerwand staan grote stands, die door middel van fo to's, tekeningen, grafieken enz. de be tekenis van het technisch onderwijs toelichten. Aan de andere zijde is o.m. een ma quette van de haven van Gent en de dokken opgesteld, terwijl in de vitrines tientallen voorwerpen liggen als even- zovele bewijzen van het hoge peil, waarop het technisch onderwijs in Oost Vlaanderen staat. In de zaal bevindt zich ook de bijzonder aantrekkelijke stand van de Federatie voor het Toe risme in Oost Vlaanderen. De z.g. blau we zaal is gereserveerd voor de Oost vlaamse architectuur. Schitterende fo to's hebben hier een plaats gevonden. In de groene zaal worden filmvoorstel lingen gegeven. HET KUNSTMUSEUM, In het Kunstmuseum tenslotte zijn de schilderijen en de beeldhouwwerken on dergebracht. De organisatoren hebben daarvoor een keuze gemaakt uit het werk van 19e eeuwse Oostvlaamse kun stenaars, terwijl er ook werk aanwezig is van kunstenaars uit de eerste helft van deze eeuw, voorzover deze reeds zijn overleden. Eén zaal is gereserveerd voor de beroemde Lathemse school. Wie in Gent komt, keert zo vlug mogelijk terug. Deze stad fascineert om haar schoonheid, die de eeuwen hier als het ware hebben neergelegd in de on telbare monumenten, waarvan iedere steen herinnert aan een glorieus verle den, maar nog meer aan de mensen, die hier leefden en streden. Het is een weergaloos schone verzameling van grote en kleine zaken met een sfeer, die men niet kan omschrijven, doch slechts kan proeven Reeds in de 7e eeuw wordt van de stad Gent gewag gemaakt. De Heilige Amandus, apostel van Vlaanderen, bis schop van Maastricht, predikte er het Evangelie en stichtte er de kloosters van St. Pieter, op de Blandinusberg, en van St. Baafs, in de Benedenstad. In 1180 wordt Gent, gelegen aan de sa menvloeiing van Schelde en Leie, hoofd stad van Vlaanderen. Drie eeuwen latei- is zij groter en dichter bevolkt dan Pa rijs. De laken- en linnennijverheid heb ben er zich gevestigd en de zeeschepen komen er langs de oude Schelde, thans het Kanaal van Terneuzen, aanleggen. VOL WAPENRUMOER. De geschiedenis der stad is vol van wapenrumoer. Niet voor niets wordt Gent de vechtstad genoemd. De vrij heid is de Gentenaren van verleden en heden aangeboren. Zonder vrijheid is hun het leven niets waard. In 1539 moet Keizer Karei V zelf naar Gent komen om de opstand tegen het Spaanse juk te onderdrukken. Hij laat nie't minder dan 26 aanvoerders van de opstandige bevolking ombren gen. En anderen moeten, met de strop om de hals en in hun hemd, voor hem verschijnen. De thans nog gangbare spotnaam „stropdragers" herinnert de Gentenaren aan deze bewogen episode uit de historie. De stad wordt zwaar beboet en moet een dwangcitadel bou wen. De economische geschiedenis van Gent is er één van op- en neergang. Concurrentie van andere steden en on- enigheid tussen patriciërs en arbeiders in de stad zelf veroorzaken vaak enor me crises. Maar steeds weer richt de stad zich op en met een groot aanpas singsvermogen kunnen de Gentenaren spoedig de zich onophoudelijk wijzigen de omstandigheden en de ontwikkeling der economische verhoudingen in oude en nieuwe tijden aan. HET MODERNE GENT. Thans telt Gent ruim 166.000 inwo ners en is, na Antwerpen, de tweede haven van België. Tienduizenden arbei ders vinden er een bestaan in de vele en veelsoortige industrieën. Geen won der, dat de arbeidersorganisaties hier zeer sterk zijn. Gent is dus een industriestad, die voor geen andere behoeft onder de toen. Maar toch is het „klimaat" hier an ders. Toch leeft hier iets, dat men in andere steden met veel nijverheid tevergeefs zoekt. Dat ligt niet alleen aan de karakteristieke bevolking, die schertsend de last van het leven weet te dragen, feest viert bij alle blij ge beuren en in droeve dagen niet bij de pakken gaat neerzitten, maar mis schien nog meer aan de omgeving en de sfeer, waarin deze bevolking leeft. Het lijkt wel, of het verleden, dat hier gaver dan waar ook bewaard is gebleven, de betrekkelijkheid van het leven onderstreept en is het dan met zo, dat „leven en laten leven" het te gendeel van onverschilligheid is, een bewijs van diepe levenswijsheid Wie het oude Gent wil leren kennen en daardoor het jonge Gent wil leren begrijpen en waarderen, kan niet beter doen dan de stad in te gaan en zich over te geven aan wat hij ziet, buiten en binnen de musea en kerken. Hij moet eerst het Belfort uit de 15e eeuw be wonderen en de Halle en hij mag voor al de St. Baafskathedraal niet voorbij lopen. Want wie in Gent komt en daar, in de St. Baaf, het wereldberoemde meesterwerk van de gebroeders van Eyck „Aanbidding van het Lam Gods", dat na een bewogen, dramatische tocht door vele landen eindelijk hier weer is teruggekeerd, niet heeft gezien, die heeft het mooiste gemist. En als hij in deze kathedraal op het schoonste orgel van België, met zijn 5849 pijpen, hoort spelen, maakt hij iets mee, dat hij nooit meer zal vergeten. Wij zouden nog veel meer namen van kerken en beroemde huizen kunnen noemen. Maar wij volstaan hiermede. Wie in Gent komt, vindt de schoonheid in iedere straat. En één dag is veel te kort om dit alles in zich op te nemen. Het Klein Begijnhof, getekend door Herman Verbaere. Dit uit 1234 date rende hofje is altijd een bezienswaardigheidgeweest van de stad Gent, zowel wegens de eigenaardige bouwtrant als om de typische levenswijze der bewoonsters. De pl.m. 200 begijntjes die hier nog wonen, vormen als het ware een stad in een stad, zo teruggetrokken leven zij. Zij dragen nog altijd de oude klederdracht der „begijntjes"! Vandaag 600 jaar geleden. Zeshonderdvijftig jaar geleden, op 11 Juli 1302, werd een machtig ridder leger van de Franse koning, Philips IV, de schone, door Vlaamse poorters en ambachtsleden in de guldensporenslag bij Kortrijk vernietigend ver slagen. Dit wapenfeit, dat voor de staatkundige en culturele ontwikkeling van Vlaanderen van de grootste betekenis was, wordt thans in geheel Vlaanderen herdacht. Het rijke en ijvere Vlaanderen was voor de Franse koning uiter aard een aanlokkelijke buit. Aan de andere kant begonnen de gil den in Gent en Brugge, de in welvaart groeien de ambachtslieden van de gehele streek, zich van hun toenemende macht bewust te wor den, De uitslag van de botsing op het veld van Groeninge, voor de poorten van Kortrijk, redde Vlaanderens zelf standigheid en luidde het democratische tijd vak van zijn steden in. Inder aanvoering van Gewijde van Namen, Willem van Gulik en Jan van Renesse be haalden de Vlaamse gilden de overwinning. Aan de vierduizend gouden sporen, die de gesneuvelde Franse ridders op het slagveld achterlieten, ontleent deze slag zijn naam. In vele Vlaamse ste den en dorpen worden feestelijkheden gehou den ter herdenking van dit zo belangrijke histo rische feit. Het hoogte punt valt natuurlijk vandaag, de 11de Juli en het centrum der herdenkingen is de oude stad Kortrijk. Daar wordt elke avond het guldensporenspel, een openluchtspel, dat de gebeurtenissen van 1302 uitbeeldt, opge voerd. De Nederlandse zender van de Belgische omroep wijdt dagelijks een deel van zijn uit zendingen aan de histo rische gebeurtenis en vele Vlaamse culturele organisaties hebben bij zondere bijeenkomsten belegd. Gent! Vol klinkt uw naam, kort als een daad, vast als t cement van Vlaanderens wezen en zijn [faam. Vechtstad, in heel- de wereld [staat, voor goed en kwaad, geen burcht van koppigheid [opeen als in uw stout steen. Eeuwen zijn meegeperst door eiken muur, door elk [gewelf, Als ooit dit harde harte berst, sterft Vrijheid zelf. In Gent heb ik geleefd, in Gent heb ik geloofd. Daarom diaag ik zoo hoog [mijn hoofd als een die kop en kijkers [heeft. Kort als een daad, vast als ['t cement van Vlaanderens wezen en zijn [faam, vol klinkt uw naam, Gent! RENé DE CLERCQ. Ingezonden Mededeling (adv.) 0 - verdryvernmet S' - aatarêfüeüyanK ÉpPPW KiESP'JKlHÖOfW!» ermsAóm. Een aantal Britten, onder wie de Labour-oud-ministers van Handel en Financiën, Shawcross en Gaitskell, heeft een organisatie, genaamd „vrien den van de Atlantische Unie", opge richt, welke wil streven naar een „zo nauw mogelijke samenwerking op politiek, economisch en sociaal gebied tussen de leden van het Noord-atlan- tisch verdrag".

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 9