A.R- Nieuw Guinea struikelblok voor de bij de kabinetsformatie Eisenhower of Taft DIRECTE BESPREKING MET RUSLAND OVER DUITSLAND De feestelijkheden te Breda vergaderde te Amsterdam SNIPPER NIEUWS 1 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dr, Schouten vroeg opheldering over één punt P.v.cUA*, K*V*P* en CH.U. gaan accoord met het program van dr* Drees Twee straaljagers met elkaar in botsing Zeeuwse zaaizaad- en pootgoedhandelaren hadden een moeilijk jaar Si Alarmklok geluid voor Chr* Landbouwonderwijs Contactdag Rijkswacht-Rijks politic gaat niet door Uitgave t Stichting „ZeeuwscK Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 00, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammenctraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2219 VRIJDAG 11 JULI 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Ewekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- qn ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 4.32 Vb, onder 20.59 u. Maan op 23.03 u., onder 11.17 u. Hoogwater Zaterdag 12 Juli: Vlissingen: 5.29 u. 2.27 m., 17.46 u. 2.07 m. Terneuzen: 5.59 u. 2.44 m., 18.20 u. 2.25 m. Wemeldinge: 7.16 u. 1.97 m., 19.37 u. 1.69 m. Zierikzee: 7.01 u. 1.72 m., 19.14 u. 1.46 m. (Van. onze parlementaire redacteur). Gisteren steeg de spanning in Den Haag tot een hoogtepunt. De mededeling van de fractievoorzitters der P.v.d.A., K.V.P. en C.H.U., dat zij de richtlijnen van de formateur kunnen aanvaarden, lag enigszins in de verwachting. Het was duidelijk, dat het antwoord der A.R. doorslaggevend moest zijn voor deze formatiepoging. Een toestemming zonder meer kwam er echter niet. Hoewel dr. Schouten tegen een groot deel van het program geen bezwaar had, vroeg hij op één punt een nadere opheldering. Dat was een streep door dr. Drees5 opzet. Ijlings werd 's middags om drie uur een bespreking gearrangeerd tussen de formateur en de vier fractieleiders over de bewuste kwestie. Dit onder houd duurde vijf kwartier en na af loop daarvan kon de heer Schouten nog geèn definitieve mededeling doen. Dat de hangende kwestie niet van geringe betekenis is, blijkt wel uit het feit, dat er hedenmiddag om twee uur een frac tievergadering is uitgeschreven. Voor de derde maal zal dan het vraagstuk onder de loupe worden genomen. NIEUW GUINEA. Het lijkt ons niet te boud gerede neerd, als we veronderstellen, dat hier de onoplosbare kwestie Nieuw Guinea aan de orde is. De A.R. hebben op dit punt steeds een ondubbelzinnig geluid laten horen. Zij kunnen noch mogen met de status van dit gebied marchan deren. De moeilijkheid zal wel zijn, dat dr. Drees om de grote kloven tussen de verschillende fracties te overbruggen een zodanig vage for mulering heeft gevonden, dat de A.R. er niet gerust op zijn. Het is zelfs niet uitgesloten, dat de kwestie Nieuw Guinea in het program volledig is opengehouden. Als men ziet hoe Indonesië op dit moment weer aan Nieuw Guinea trekt, dan is het ver klaarbaar, dat de kaarten duidelijk op fle toekomstige regeringstafel moeten liggen, anders is er grote kans, dat het nieuwe kabinet binnen zeer korte tijd in grote moeilijkheden komt. Hoe het zij, de A.R. staan voor een moeilijke beslissing. Enerzijds de rege ringsverantwoordelijkheid, die zij wen- VESTIGING SCHUMANPLAN IN DEN HAAG 7 Het college van B. en W. van Den Haag beeft in een spoedvergadering van de gemeenteraad de mededeling gedaan, dat de regering ernaar streeft de zetel van de Europese gemeenschap voor kolen en staal (plan-Schuman), te doen vestigen in Den Haag. Met uitzondering van de fractie der C.P.N., heeft de gemeenteraad van zijn instemming met dit streven doen blij ken. Voor de huisvesting van de or ganen van genoemde gemeenschap is ondermeer gedacht aan het nieuwe stadhuis. Reeds eerder was bekend, dat de re gering bij monde van minister Stikker had voorgesteld Den Haag te kiezen tot zetel van het Schuman-hof. sen te dragen, anderzijds Nieuw Gui nea, waarover zij geen holle leuzen kunnen dulden. Zouden zij toch in het kabinet stappen, dan zullen de A.R. ongetwijfeld liever de regeringsverant woordelijkheid prijs geven, dan de ver antwoordelijkheid te dragen voor een ongelukkige beslissing in het Nieuw Guinea-vraagstuk. De heer Schouten heeft beloofd in ieder geval vandaag aan dr. Drees het definitieve standpunt van zijn fractie mee te delen. DE BELGISCHE OPPOSITIE VERLIET DE KAMER Donderdag heeft de oppositie van de Belgische nationale vergadering de zaal verlaten en het zo onmogelijk ge maakt, dat een wetsontwerp aangeno men zou worden. De C.V.P. had n.l. voorgesteld, dat wegens collaboratie opgelegde boeten in bepaalde gevallen terugbetaald zou den worden. De socialisten en andere oppositieleden verzochten hierop dit voorstel met voorrang te behandelen. Bij een stemming werd dit verzoek gchter verworpen, waarna de 104 op positieleden de zaal verlieten. De vergadering werd verdaagd. iiiiiiiiiiiiiii;:.;. DE REIS VAN DE KONINGIN NAAR ORANGE Wanneer de kabinetsformatie voor 29 Juli a.s. haar beslag heeft gekregen zal H.M. de Koningin op die dag de gast zijn van het gemeentebestuur van het Franse plaatsje Orange. H.M. zal op het stadhuis worden ont vangen door de gemeenteraad en wor den toegesproken door de burgemees ter. Na de overblijfselen van het kas teel van Orange te hebben bezocht zal de Koningin een receptie houden voor ongeveer 200 gasten. 's Avonds wordt de opvoering van Vondels „Joseph in Dothan" gegeven. De Koningin zal de nacht niet in het stadje doorbrengen, doch zal zich be geven naar Avignon, dat zij de volgen de dag incognito zal bezoeken. Daarna zal de Koningin de terugreis naar Ne derland aanvaarden. MOSSADEQ AANVAARDT PREMIERSCHAP Dr. Mossadeq heeft Donderdagavond besloten het premierschap opnieuw te aanvaarden. Hij nam dit besluit, nadat hij besprekingen had gevoerd met een delegatie van de Kamer. Verwacht wordt, dat de Sjah binnen kort dr. Mossadeq opdracht zal geven een nieuwe regering te vormen. Coalitieplannen van de Gaulle 7 Generaal de Gaulle wil de mogelijk heid bespreken van een coalitie met de republikeinse volkspartij. De Gaulle zou met de leider van de parlementsfractie der R.P.F. tijdens de parlementsvacantie besprekingen wil len voeren met twee leiders van de M.R.P., Bidault en Teitgen. Vanavond valt de beslissing j Hedenmiddag zal de republikeinse conventie beginnen met de stemmin gen over de candidatuur. Gisteren werd het beginselprogramma goedge keurd. Volgens de laatste tellingen kan Eisenhower rekenen op de steun van 523 gedelegeerden; Taft op 487, ande ren op 110, terwijl van 86 nog niet be kend is, voor wie zij zullen stemmen. AANVARlNü /AN DE „PRINS ALEXANDER" De twaalf passagiers van het Neder landse motorschip „Prins Alexander, dat Donderdagmorgen bij de Goodwin Sands met een Nooïs schip in aanva ring is gekomen, zijn te Dover aan land gebracht. Eén der passagiers is gewond, doch vier vrouwelijke passagiers klaag den over geschokte zenuwen. De passagiers waren aanvankelijk aan boord van het Noors schip ge bracht, doch zijn later naar de redding boot van Dover overgebracht, die zich op radarpeiling door de mist naar de Plaats van de aanvaring had gespoed. De „Prins Alexander", die zwaar slag zij aan bakboord maakte, werd eerst door het Noorse schip op sleeptouw genomen. Later hebben twee sleep boten het Nederlandse schip de haven van Dover bin:: gesleept. ONGEKENDHEDEN IN WEST-BERLIJN Iu West-Berlijn is het gisteren tot ernstige ongeregeldheden gekomen toen 25.000 personen demonstreerden tegen de ontvoering van dr. Linse. Er ontstonden relletjes tussen voor- en tegenstanders van het communisme, waarbij gewonden vielen. WESTELIJKE GROTE DRIE STELLEN VOOR Antwoordnota gisteren te Moskou overhandigd De regeringen van de V.S., Engeland en Frankrijk hebben Donderdag de Sowjet-Unie haar antwoord doen toekomen op de Sowjetrussische nota van 24 Mei, waarin gelijktijdig bespreking van een Duits vredesverdrag, een wording van Duitsland en de vorming van een regering voor geheel Duitsland werd voorgesteld. In de antwoordnota wordt een spoedige viermogendhedenconferentie voor gesteld om een onpartijdige commissie te vormen tot onderzoek van de mo gelijkheden van verkiezingen in geheel Duitsland. De Westelijke mogendheden beschul digen de Sowjet-Unie er in deze nota van, de verdeling van Duitsland te ver groten door de jongste maatregelen, waardoor de bewoners van West- Duitsland geen verbinding meer kun nen hebben met die in Oost-Duitsland. Het Westelijke antwoord verschilt in zoverre van de op 13 Mei door de drie mogendheden ingediende nota's, dat wordt voorgesteld de viermogend hedenconferentie de commissie van onderzoek te laten vormen in plaats valleen haar rapport te laten be spraken. Voorwaarde voor een spoedige bij eenkomst van vertegenwoordigers der vier grote mogendheden is volgens deze nota, dat zij het eens worden over de noodzakelijkheid van vrije verkie zingen, als in de westelijke nota om schreven, en van het deelnemen van een vrije regering voor geheel Duits- ACTIE TEGEN DE „RODE DEKEN" 31 conservatieve afgevaardigden van net Engelse Lagerhuis hebben thans ne motie getekend, die Woensdag is ingediend en waarin het ontslag van de „rode deken" van Canterbury, dr. ■Hewlett Johnson, wordt geëist naar aanleiding van zijn persconferentie, waarin hij de communistische verkla- ing over het gebruik van bacteriolo gische wapens door de Amerikanen op vorea gesteund heeft. „Piet Hein" naar Helsinki vertrokken Het koninklijk jacht „Piet Hein" is gisteren uit Amsterdam vertrokken met bestemming Helsinki. De tocht zal omstreeks tien dagen duren. Er wordt alleen overdag gevaren. Het jacht zal in Finland als tijdelijke woonplaats -dienen voor prins Bern- hard en zijn oudste twee dochters, die zich kort voor de aanvang der Olym pische spelen per vliegtuig naar Hel sinki zullen begeven. VIJF JAAR WEGENS SPIONNAGE William Marshall, een radiotelegrafist van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken, is Donderdag schuldig bevonden aan het verstrekken van vertrouwelijke inlichtingen aan de Russen en het opschrijven van inlich tingen, die voor de vijand van nut kunnen zijn. Hij werd tot vijf jaar gevangenis straf veroordeeld. land aan de onderhandelingen over het vredesverdrag. Op de viermogendhedenconferentie zou de keuze der commissieleden be sproken worden en haar bevoegdhe den. Dodelijk ongeval. Op de rijksweg BoxtelEindhoven is in de afgelopen nacht onder de gemeente Liempde (N.-Br.) de voetganger Chr. v. B. uit St. Michielsgestel door een personen auto aangereden en op slag gedood. De politie stelt een onderzoek in. DE TUNESISCHE KWESTIE Tot dusver hebben 23 landen hun in stemming betuigd met het voorstel van de Arabisch-Aziatische groep in de V.N. om een speciale zitting van de algemene vergadering te beleggen ter bespreking van de Tunesische kwestie. Zestien landen hebben zich tegenstan der van het voorstel verklaard. Voor het houden van een bijzondere zitting van de algemene vergadering zijn de stemmen van 31 staten nodig, welk aantal voor 20 Juli moet worden bereikt. PILOTEN REDDEN ZICH MET VALSCHERM Tijdens oefeningen boven Baarn en omgeving zijn gistermiddag omstreeks half vijf twee straaljagers op ongeveer 600 meter hoogte met elkaar in botsing gekomen. De beide bestuurders, de sergeant-vliegers C. Groenendijk en J. de Nijs konden zicb met hun valscherm redden. Men zag in de lucht de stukken van de machines in alle richtingen weg vliegen. De twee toestellen, die deel uitmaakten van een groep van acht, kwamen met de staartvlakken tegen elkaar. Beide straaljagers waren af komstig van het vliegveld Soesterberg. Nog drie Super-Constellations voor de K.L.M. Naar wij vernemen heeft de K.L.M. in overleg met de regering besloten haar vloot met nog drie super-Constel- lations uit te breiden. Dit besluit is genomen teneinde de capaciteit in verband met het steeds toenemende emigrantenvervoer naar Australië, Nieuw-Zeeland en Canada te vergroten. De toestellen zullen begin 1954 wor den geleverd. Teneinde de blinden in Argentinië in staat te stellen de gelaatstrekken van president Peron te kennen, heeft de Ar gentijnse organisatie voor hulp aan blinden besloten op de omslag van het door haar uitgegeven tijdschrift het por tret van het staatshoofd In relief aan te brengen. Twee ongevallen te Middelburg Gistermiddag had een aanrijding plaats tussen een fietser en een motor rijder op de hoek Varkensmarkt Gortstraat. Er ontstond materiële scha de. Tegen de wielrijder maakte de po litie proces-verbaal op terzake van het niet rechts houden. Eveneens gistermiddag is het ver keer over de drukke Koningsbrug eni ge tijd gestremd geweest door een aan rijding, die ongeveer midden op de brug plaatsvond. Van de éne kant was n.l. een Belgische bus gekomen en op hetzelfde ogenblik was van de andere zijde een vrachtauto de brug op ge reden. Zij kwamen tegen elkaar klem te zitten en het duurde geruime tijd, voordat door voorzichtig manoeuvreren duwen en trekken beide voertuigen el kaar de vrijheid weer gaven. Geen Molenwaterconcert te Middelburg Het Molenwaterconcert te Middel burg van hedenavond gaat niet door. Dit zal gegeven worden op 18 Juli a.s. CRITIEK OP N.A.K. EN COÖPERATIE Op de algemene ledenvergadering van de Vereniging van Zeeuwse zaai zaad- en pootgoedhandelaren, die gisteren te Goes is gehouden, heeft de voorzitter, de heer J. Balkenende van Biezelinge, sterke critiek geuit op het bestaande systeem van de N.A.K. Dit systeem vraagt om een oplossing, aldus de heer Balkenende. Hij herinnerde aan de moeilijkheden die in het afgelopen seizoen ontstonden om een definitief plombe te verkrijgen, doordat de normen steeds ver anderden. De financiële nadelen hiervan waren groot. Een Duitse douanebeambte heeft 'n 17-jarige jongen, die 3 kg. koffie over de grens wilde smokkelen, doodge schoten. De kapitein van het Duitse schip „Falkenberg" is gisteren ter hoogte van Katwijk overboord ge sprongen. Hij leed aan zwaarmoedig heid. Het lijk is later uit zee opgevist. Een Nederlands en een Noors schip zijn voor IJmuiden met elkaar in bot sing gekomen. De Noor kreeg een gat in het achterschip. Doordat de sturen in elkaar geraakten zijn twee meisjes te Amsterdam voor een trein gevallen. Het ongeluk liep vrij goed af. Te Castricum zijn twee dolfijnen aange spoeld. In Bolsward zijn verschillen de personen ziek geworden na het eten van schapenkaas. Het betreft echter een vrij ongevaarlijk geval. Het afgelopen seizoen was toch al niet gemakkelijk. Door de weersge steldheid van de vorige zomer, heeft het product zodanig geleden, dat een onzeker gevoel ontstond, dat tot uit drukking kwam in de prijzen. De verhouding van de handel tot de Provinciale keuringsdienst noemde spr. goed. Hij was erkentelijk voor de wijze waarop deze dienst de handel tegemoet treedt en zei dan ook volkomen te be grijpen dat de keuringsdienst ook maar op bevel van hogerhand werkt. Ook het coöperatie-wezen bracht hij ter sprake en wel naar aanleiding van hetgeen de heer H. D. Louwes, voor zitter van de Nationale Coöp. Raad, op een vergadering heeft gezegd over de zelfstandige handel. De heer Louwes vertelde daar namelijk, dat de land bouwers hun belangen niet meer aan de zelfstandige handel moeten toever trouwen. „Deze woorden moeten ons niet verontrusten", aldus de heer Bal kenende, „doch ons eerder bezielen om met nog meer ijver voort te gaan". Overigens, zo meende hij, zijn de land bouwers mans genoeg om dit zelf te beoordelen. De jaarverslagen van de secretaris penningmeester, de heer C. J. de Jongh, werden onder dank goedgekeurd, waarna de verslagen werden uitge bracht van de secties zaaigranen, groen voedergewassen, pootaardappelen en tuin- en bloemzaden. In een hierop volgende bespreking werd gewezen op de noodzaak om meer propaganda te maken voor het Zeeuwse zaaizaad, als mede om meer aandacht te bested'en aan' de export in het algemeen. Met grote nadruk werd gewezen op de noodzaak gebruik te maken van de mogelijkheid tot voor-plombe-onder zoek. De vereniging zal dé leden per circulaire hierop wijzen. De verkiezing van de seetiebesturen en van het dagelijks bestuur zal, zo besloot men, later schriftelijk geschie den. Nadat de heer Scheltinga van de stichting landbouwzaden en export propaganda iets had verteld over het werk van de stichting en een film hier over was vertoond, verenigde men zich aan de lunch. MEER CONTACT MET R.L.V.D. In de middagbijeenkomst sprak de Rijkslandbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden, ir. C. W. C. van Beekom, over de verhouding tussen landbouwvoorlichtingsdienst en de handel. Enerzijds is deze goed, n.l. als het gaat om de samenstelling van de Rassenlijst, anderzijds mankeert er nog wat aan, vooral als het gaat om de uit werking van technische vragen. De handel, die vooral t.a.v. het laatst genoemde punt nog met vele vragen zit, zoals b.v. bij de aardappelbewaring en de bewaring van granen tracht dit alleen uit te zoeken, terwijl de land bouwvoorlichtingsdienst toch beschikt over mensen, die zich daarop hebben gespecialiseerd. De rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst staat steeds open voor Uw problemen, zo besloot dr. van Beekom. In de bespreking die hierop volgde, waren de aanwezigen het al spoedig eens: men zal meer contact gaan zoe ken met de landbouwvoorlichtings dienst. Voorts werd ondermeer nog ge sproken over de voorlichting aan de landbouw op economisch terrein. Na dat de heer B. op 't Hof, namens de N.A.K.-Zeeland aanwezig, nog 't woord had gevoerd, werd de vergadering door de voorzitter gesloten. Na ruim twee jaar van intense voorbereiding is Donderdag onder enorme belangstelling de Oranjeviering ter herdenking van het feit, dat Breda 700 jaar geleden stadsrechten verkreeg, officieel geopend. De bovenste foto toont hoe iedere buitenlander bij het passeren van de grens bij Wornhout door een groep meisjes in pluksterscostuum namens een grote kwekerij, Afrikaantjes (5000 per dag) wordt aangeboden ter verwel koming. VOOR HET EERST IN DE HOOFDSTAD (Van onze Utrechtse correspondent). In de stad waar van het agrarisch leven het minst te zien is, Amsterdam, heeft de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond ditmaal zijn algemene ver gadering gehouden. De heer Chr. van den Heuvel te Leiden, voorzitter van de C.B.T.B., gaf in zijn openingstoespraak antwoord op de vraag: „Hoe staat het er mee?" Dit antwoord gold allereerst de stand van zaken met betrekking tot de land bouwpolitiek. Met voldoening gewaag de de heer van den Heuvel van het feit, dat er momenteel (in tegenstel ling tot de jaren voor 1930) sprake is van landbouwpolitiek. Wij voelen ons het meest aangetrok ken tot een politiek welke zoveel mo gelijk alle levenskringen in stand laat, zei de voorzitter. Daarbij stelde hij zich achter het rapport van prof. ir. G. Min- derhoud over deze materie. Het streven dient erop gericht te zijn aldus de heer van den Heuvel, dat het bedrijfsleven zoveel mogelijk zelf zijn zaken regelt. Er ligt een groot gevaar in de toenemende drang om alles van overheidswege te dirigeren. BELOFTE GESCHONDEN. Over de gang van zaken bij het lager landbouwonderwijs wenste de voorzit ter van de C.B.T.B. de alarmklok te luiden. Hij lichtte de aanwezigen in over de toewijzing van scholen aan de verschillende organisaties, en zonder één bepaald geval te noemen stelde hij vast dat de eens gegeven belofte ter zake van de verdeling der scholen door de minister van Landbouw is geschon den. iu uitgesproken roomse (treken r- den uiteraard r.k. landbouwscholen ge sticht. In overwegend „neutrale" ge bieden mogen neutrale scholen opge richt worden. Maar in zuiver prot.-chr. streken gaat de minister er mee ac coord dat de neutrale organisatie een chr. lagere landbouwschool sticht. Wij kunnen niet aanvaarden, dat een christelijke school wordt ge sticht door een organisatie welke op maatschappelijk terrein neutraal is. Op dit punt zullen wij van geen wijken weten en wjj hopen de minister van Landbouw ervan te overtuigen, dat hij ons hier recht doet. Merkwaardig dat de orthodoxe leden van de landbouw- maatschappijen in dit opzicht ons standpunt delen, zei de voorzitter. Al wensen zij zich op maatschappelijk ter rein niet met ons te verenigen, zij zijn er desondanks van overtuigd dat chr. landbouwonderwijs alleen behoort uit te gaan van de C.B.T.B. INNERLIJKE LAUWHEID. Een laatste ernstig woord wijdde de heer van den Heuvel aan de toestand van de C.B.T.B. Afgaande op het stati- onnair gebleven ledental meende hij te kunnen constateren dat de C.B.T.B. geen stap vordert op zijn doel: alle christelijke land- en tuinbouwers in de christelijke organisatie. „Inwendig" is de situatie van de Bond allerminst rooskleurig. Het meeleven van de leden laat veel te wensen over, de belangsteUing voor principiële vra gen en verhoudingen is aanmerkelijk minder dan de interesse voor materiële aangelegenheden. Wij kunnen alleen maar appelleren op het gelovig boeren- en tuindersvolk wanneer onze organisatie een eigen karakter heeft, verklaarde de heer van den Heuvel. Wanneer de doorbraak in de toe- de toekomst zijn werk gaat doen, aldus de voorzitter, dan moeten wij daar iets tegenover kunnen stellen. Daarom voerde de heer van den Heuvel een bewogen pleidooi voor her nieuwde bezinning op het eigene van de C.B.T.B., op de echte beginselen waarop hij rust. OVERIGE SPREKERS, Een goede aansluiting op het woord van de voorzitter vormde het betoog van de ere-voorzitter, prof. mr. P. A. Diepenhorst te Epe, oud-hoogleraar aan de Vrije Universiteit, over „De oude en de nieuwe tijd". Prof. Diepenhorst wees er op dat het gevaar groot is dat men in een ver zekeringspolis e.d. zijn lot in eigen hand denkt te hebben. Een dergelijke gedachte is onchristelijk. Had in de morgenvergadering ir. P, A. den Engelse, inspecteur van de Landbouw te 's-Gravenliage, een cau serie gehouden over zijn indrukken van een bezoek aan Amerika, 's mid dags trad dr. W. Volger, Hervormd pre dikant te Amsterdam nog als sprekei op van een slotwoord. Daarnaast voerden tal van vrienden en gasten van de C.B.T.B. het woord, van wie wij noemen ir. A. A. W. vaü der Plassche, directeur-generaal van d« Landbouw; H. D. Louwes, voorzittel der Stichting voor de Landbouw; J. d< Ruyter namens de Tweede Kamerfrac tie der C.H.U. en J. Schipper, als ver tegenwoordiger van de Eerste Kamer fractie der A.R. Oogstschade in Z.W.-Brabant Gedurende het weekeinde zijn in de uiterste Zuid Westhoek van Brabant hagelstenen zo groot als duiveneieren gevallen. In ieder geval is thans, nu de ba lans van het korte maar hevige nood weer is opgemaakt, komen vast te staan, dat de hagelschade op verschei dene landbouwpercelen in de gemeente Putte aanzienlijk is geweest. Balspelen tijdens Souburgse sportweek De Souburgse sportweek stond gister avond in het teken van de, balspelen. Er is gevolleybald, gekorfbald en ge handbald. Zowel de ouderen als de jongeren hadden in deze wedstrijden een werkzaam aandeel. De uitslagen luidden: Volleybalwed strijd: Souburgse Chr. Sportver.— Marathon, Vlissingen 21; Korfbal wedstrijden: Zuidwesters junioren- Atlas, Ritthem 0—2; Animo, Souburg— K.V.L., Koudekerke 1—2. Handbalwedstrijd: Marathon dames Olympia dames 52. Na afloop van de wedstrijden maakte de signaalafde ling van „Achilles" uit Middelburg een rondgang. Vanavond om 7 uur wordt door de wielersportvereniging „Schel- demond" uit Vlissingen een wielerwed strijd georganiseerd. De E.H.B.O.-oefe- ning, die Zaterdag zou plaats vinden, zal niet doorgaan. Naar wij van de zijde der organisa toren van de Oostvlaamse Veertien daagse vernemen is het wel zeer te leurstellende bericht ontvangen, dat da contactdag van de Belgische Rijks wacht en de Rijkspolitie met het daar bij behorende défilé en de parade op Woensdag 16 Juli a.s. geen doorgang zal vinden. De oorzaak hiervan ligt in de omstandigheid, dat op het laatste moment het Belgische ministerie van Landsverdediging, waaronder de Rijks wacht ressorteert, de in principe hier omtrent bereikte overeenstemming niet heeft kunnen doen realiseren. Jammer genoeg vervalt dus een zeer spectaculair element tijdens de ten- toonstellingsdagen. Negen konijnen met de papfles grootgebracht De heer Polderman te St. Laurens is er in geslaagd om 9 jonge konijnen met de papfles op te voeden. De moe der van de dieren stierf na tien dagen. Goede raad was duur, doch de papfles bracht uitkomst. De negen jonge ko nijnen, die nu vier weken oud zijn, zijn kerngezond. Op het gehouden concours te Eehteld behaalde de muziekvereniging „Excel sior" te Kloet in ge een eerste prijs met 356 punten. De concoursnummers waren Atiila, van Verdi en A. Han- delian, Suite, van Denis Wright. DE BILT ZEGT Iets warmer. Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige Westelijke tot Zuidwestelijke wind. Iets warmer.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1