Seizoen-opruiming in de Boekhandel Woningruil KABOUTERS De krant kunt U niet missen I sa m m Zonder KRANT is het leven saai en bar eentonig! Gemummificeerde lijken weer terug naar Tholen* Verzet onder de Zeeuwse mosselkwekers. Motor revideren?? Motorrevisiebed rijf C. F. Weststrate Chr. U.LO.-school Jongeman witlofplanten DE BEURS NOTEERDE GISTEREN Bruto bedrijfswinst f10 millioen hoger. Werkloosheid in Juni gedaald. Remarque werkt aan een nieuw boek. broedval deze week goed? HIER landbouwjongeren hielden reünie op schouwen en duiveland Dinsdag 8 Juli 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Algemene kennis geving. Heden nam de Heere tot Zich, na een korte ziekte, nog onverwachts, ons innig geliefd zoon tje en broertje WIM, op de aanvallige leef tijd van 6 jaar. Sterke de Heere ons in deze zware weg van beproeving. M. CALJOUW. J. J. CALJOUW- BRAAM. ELLIE en RINUS. Veere, 6 Juli 1952. Oudestraat A 173. Algemene kennis geving. Heden nam de Heere tot Zich, na een korte ziekte, nog onverwachts, ons innig geliefd Klein zoontje en Neefje WIM CALJOUW, op de leeftijd van 6 jaar. Sterke de Heere ons in deze zware weg van beproeving. Veere: Fam. M. CALJOUW- DE KROO. Wolfaartsdijk: Fam. W. BRAAM- SAAMAN. 6 Juli 1952. Heden, 6 Juli, overleed na een langdurig, ge duldig gedragen lijden, onze geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgroot moeder JOHANNA DE JONGE, Echtgenote van C. Oele, in de gezegende ouder dom van 80 jaar en ruim 6 maanden. Uit aller naam: C. OELE. 's-Gravenpolder, 7 Juli 1952. Peperstraat 5. Door 's Heeren goedheid werden wij verblijd met de geboorte van ons dochter tje en zusje ARNOUDA WILLEMINA. Wij noemden haar Ada. P. S. LOUWERSE. E. C. LOUWERSE- CEVAAL. JOPIE. Oostkapelle, 4 Juli 1952. 't Huusje. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden, gelet op artikel 12 lid 3 van de wet op het Uitverkopen en Opruimen in het winkelbedrijf, heeft besloten het tijdvak voor de halfjaarlijkse Sei zoenopruiming in de Boekhandel te bepalen voor een termijn aanvangende op 12 Juli a.s. en eindigend op 9 Augustus a.s. De Kamer voornoemd, C. A. KAMMERAAD, Voorzitter. A. S. DE JONGE, Secretaris. Complete revisies, op korte termijn Krukassen slijpen Lagers vernieuwen Cylinders fijnboren en hohnen Kleppen slijpen Zittingen slijpen enz. q Oostweg - Tel. 45 - KrabbemUjke p Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend, dat de openbare vergadering van hun College op Donder dag 10 Juli a.s., in Hotel „De Zwaan" te Schoondijke, in- zakel de voorgenomen grens wijziging van de Gemeen ten Breskens en Groede, tot nader bekend te maken datum IS UITGESTELD. Middelburg, 7 Juli 1952. Gedeputeerde Staten voornoemd, A. F. C. DE CASEMBROOT, Voorzitter. PILAAR, Griffier. ZIERIKZEE. Opgave van leerlingen bjj het hoofd der school J. C. SPAANS. gevraagd, met technische aanleg, ter opleiding voor schrijfmachinemonteur. Kantoormachinehandel F. W. DE VRIES, Nieuwe Burg 31, Middelburg. Gevraagd WOONRUIMTE te Goes, voor een klein ge zin, in ruil voor WOONRUIMTE te Middelburg, op goede stand, geschikt voor klein gezin. Brieven aan kantoor „Zeeuwsch Dagblad", Lange Vorststr. 90, Goes. In linker bovenhoek enveloppe ver melden „woningruil". TE KOOP BIJ INSCHRIJVING contant DE APPELS, PEREN, PRUIMEN EN NOTEN, wassende in de boomgaard bij de hofstede, eigendom van de heer C. C. ZANDEE te Oudelande, behoudens reserve. Inschrijvingen in te leveren voor of op Vrijdag 11 Juli 1952 n.m. 2 uur ten kantore van Notaris H. JONKERS te Goes, alwaar nadere in lichtingen zijn te bekomen. Bewijs van erkenning over leggen. TE KOOP: 10 a 15.000 Selectie De Jongh. DE VISSER, Dijkstraat 2, Souburg. TE KOOP. mm Beste „Remington" schrijf machine ƒ125.bij: Radio BAREMAN, Goes, Zuidvliet- straat 13. Tel. 2320 (K 1100) - DAT ZIJN KOOPJES! Beste gebruikte radio's vanaf 60.gebruikte onderdelen voor een krats; lampen voor elk toestel vanaf 19271952; luidsprekers vanaf ƒ6.pa théfoons 25.gebruikte platen Plek Ups ƒ10 enz. bij: Radio BAREMAN, Goes, Zuidvlietstraat 13, Tel. 2320 (K 1100) SCHAREN Ganzepoortstraat 3 Goes mm MEISJESFIETS aangebo den m. electr. licht en bagage drager m. snelb. Uiterste prijs 45.Te bezichtigen na 5 uur. Beatrixplein 7, Goes. Zonder PRIJSVERHOGING kunt U door bemiddeling van onze Administratie, Uw advertentiën in alle bladen laten plaatsen. PUBLICATIE VAN HET „CEBUCO*. CENTRAAL BUREAU VOOR COURANTENPUBLICITEIT Daarom is vrijwel ieder gezin abonné op een dagblad. Elke dag wordt de krant bezorgd, steeds op tijd. Mocht Uw dagblad eens wat later komen, dan klinkt de vraag: „Waar blijft de krant?" Dit bewijst met hoeveel belangstelling het dagblad wordt verwacht en gelezen. Geen wonder, want van de eerste tot de laatste bladzijde bevat het interessant nieuws. Elke dag is Uw krant een bron van voorlichting voor alle leden van het gezin. Ook de advertenties bevatten NIEUWS, vooral voor de huis vrouw. Zij blijft daardoor op de hoogte van prijzen en kwaliteiten zij weet wat zij wèl of niet moet kopenzij weet waar zij iets voordelig kan krijgen. Wie een dagblad leest, weet wat er te koop is, letterlijk en figuurlijk. SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N V - INCASSO-BANK N.V.. GOES. II Ned. 1947 Dollarlening 1947 Invest. Certif. Ned. 1962-64 cum. Grootboek 1946 89# 3# K. Olie '50 109# C. H. Ind. Bk. 44 Nat. Handelsbank 91*4 Ned. Handel Mij, A. K. U. Bergh's Jurg. Berkel's Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lev. Bros Untl. 1< Ned. Ford 180 Ned. Kabelfabr. Philips' Gloeil. 149# Do 6 cum. pref. wd. 124# Wilton-Fijenoord 154# Biliton Ie rubr. Biliton He rubr, 387 Dordtsche Petr. 295 Dito pref. 89# 94# 91 91# 89# 111# 44# 92# 152# 139# 244 93# 113# 138# 140 167# 185 194# 150 124# 158 188# 301 89# 94 90# 91# 137 242# 91 113 105 138 140# 322# 321 AU 22* 78 84 78 Kon. Olie Dito onderaand. Moeara Enim A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboc Oost Java Rubber 29# De ostkust 76 Holl. Am. Lijn 157# Sedbadjadn 31# Java China Jap.lijn 122# Kon. Boot 126# Kon. Paketvaart Kon. Rott. Llc/vd 119# Ned. Sch. Unie 119# Ommeren'8 Sch.vrt 178 St.v. mij Ned. 136 H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden Dell Bat Mij Deli Mij Seneinbah Muller Co. Amsterd. Bk Escompto Bk 99# 480 79# 78 79# 157 33 121 121# 118 12051 179# 136 97# Rottrd. Bk Twents Bk Ovrzess Gas Borneo Sumatra Inlttfnatio Am. Radia ^- Am. Smiting Anaconda Copper Bthl. Steel Chrysler General Motors Hudson Motor Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel Stand. Brands U.S. Steel Cities Service North Am. Cont. Oil Mdcont. 01 Phllps 01 Shell Unon Tide Water Baltimore Miss. K. Texas New York Centr. Pennsylvania 151 151# 155# 156 77# 77 119 143 142# 17 17 44# 45# 46# 45# 51# 51# 78# 79B 58# 58# 14# 14# 46# 47# 80 80 42# 42# 24# 25 40 39# *&'/a 66# 67# 70# 70 62 61# 81# 81 24# 24# 22# 8 20#B 20# 20#B 20# Een „brandende kwestie". Een „brandende kwestie" houdt momenteel de gemoederen der Zeeuwse mosselkwekers bezig, n.l. hoe zullen de op de Waddenzee geteelde mosselen worden geleverd. Toen ln 1935 het Aan- en Verkoopkantoor werd opgericht kreeg iedere kweker een Btandaardcapaclteitscyfer. Aan de hand van de grootte van het bedrijf en de op dat tijdstip aanwezige voorraad mosselen werd bepaald, hoe veel mosselen die kweker ln de eerstvolgende jaren zou mogen kweken en af leveren. Verslag 1951 A.K.U. De algemene Kunstzijde Unie N.V. te Arnhem heeft 1951 afgesloten met een bruto bedrijfswinst van f 53.888.134 (f43.919.293). Na enkele af- en bijboekin gen, waaronder f24.000.000 voor belastin gen, resteert een netto winst van 123.045.814 (f 19.215.344). Van dit bedrag wordt f 12.500.000 gereserveerd voor di verse risico's en f 1.500.000 voor bijzonde re personeelsbelangen. Zoals bekend wordt een dividend van 9 pet. voorge steld. In haar verslag schrijft de directie, dat zich in 1951, voor het eerst sinds de der tiger jaren, crisisverschijnselen in de ray on industrie vertoonden. Daarbij bleek, dat deze industrie niet meer homogeen is, textielgaren, autobandengaren en raü- onvezel reageerden nl. volkomen ver schillend. Ondanks de achteruitgang in de laatste maanden, was het resultaat bijzonder gunstig, zo vervolgt de directie haar ver slag. De fabrieken werkten op volle ca paciteit. In de laatste maanden konden enige artikelen niet ten volle worden af gezet. Er was echter nog geen aanleiding de productie te verminderen Voorts is de directie van mening, dat de periode van grote uitbreidingen en vernieuwingen voorlopig als afgesloten moet worden beschouwd en zij zich in de naaste toekomst voornamelijk moet toeleggen op consolidatie en verdere per- fectionnering. De belastingen zijn nl. „zo hoog" dat verdere belangrijke investe ringen niet meer intern gefinancierd zou den kunnen worden. Niet wuiven in zee. Velen hebben de gewoonte, wanneer zij in zee zwemmen eens uitbundig met de armen te zwaaien naar vrien den die zich op het strand bevinden. Dit zwaaien leidt echter dikwijls tot verwarring. De leden van de redding brigades denken namelijk, dat iemand in nood verkeert en sturen voor niets een boot uit. Omgekeerd bestaat de mogelijkheid, dat men zwaaien om hulp zou aan zien voor wuiven naar familieleden. De reddingsbrigades verzoeken alle baders en zwemmers dan ook drin gend, alleen met armen te zwaaien, als men hulp nodig heeft. Nederlands zweefvlieger boekt succes in Madrid. De Zutphense zweefvlieger Ordel- man heeft zich in de eerste rijen ge plaatst van 's werelds beste zweef vliegers, die thans bij Madrid om het kampioenschap strijden. Hij maakte een vrije afstandsvlucht van 225 km dank zij een verstandige keuze van zijn vliegroute. De massale start van de vliegtuigen was een machtig schouwspel. De toestellen wa ren in 6 rijen van 10 opgesteld en werden in een uur allen door motor vliegtuigen in de lucht gebracht. Or- delman vloog zes en een half uur en werd nummer negen. De Fransman Pierre werd met 295 km als eerste geclassificeerd. Vermoedelijk tengevolge van hooi- broei is te Hoeven bij Roosendaal een kapitale landbouwschuur uitgebrand. Een dorsmachine, landbouwgereed schap en vijf kalveren gingen ver loren. Meer vraag naar mannelijk personeel. Het aantal by de Arbeldsbureaux ge registreerde manneiyke werklozen daal de in de afgelopen maand van 113.684 tot 106.569, t.w. 74.426 geheel werklo zen (vorige maand 80.989), 31.183 D.U. W.-arbeiders (31.765) en 960 geheel werkloze wachtgelders (980). De daling der werkloosheid was voornamelijk het gevolg van de ver beterende situatie in de bouwnijver heid en de bedrijfstakken welke met het bouwbedrijf verband houden, en van het voor enkele andere bedrijfs takken gunstige seizoen. De werkloosheid daalde onder de bouwvakarbeiders van 20.626 tot 17.221, de metaalarbeiders van 10.222 tot 9516, de textielarbeiders van 2.785 tot 2.525, het transportpersoneel van 7.497 tot 6.952 en de losse arbeiders van 19.576 tot 19.032. Onder de landarbeiders steeg de werkloosheid tengevolge van het droge voorjaarsweer en de daardoor vroeg tijdig beëindigde verzorging der gewas sen, van 13.828 tot 14.512. Einde Juni telde Zeeland 1888 werk lozen tegenover 1639 op eind Mei. De relatieve werkloosheid was in deze provincie 22 werklozen per 1000 man nelijke beroepsbeoefenaren. Ze was 't grootst ln Groningen met 71 en het laagst in Limburg met 17. Het aantal aanvragen voor mannelijk personeel steeg van 10.815 tot 12.310. Het aantal als werkloos geregi streerde vrouwen daalde van 5.849 tot 5.536. De vraag naar vrouwelijk per soneel daalde van 12.094 tot 11.931. Minister Defensie R.M.S. op Nieuw-Guinea. Naar wij vernemen, is ir Manusama, minister van defensie van de „Repu bliek Zuid Molukken", met zijn echt genote van Ceram op Nieuw Guinea aangekomen. Tevens vernemen wij, dat het hoofd van de regering der R.M.S., dr mr Soumokil, zich nog op Ceram bevindt. Erich Maria Remarque, de bekende schrijver werkt op het ogenblik aan zijn zevende boek, dat speelt in Duitsland in de jaren 19431944. Over dit nieuwe boek kon hij vanmorgen, toen hij met de „Nieuw Amsterdam" uit New York in ons land aankwam, niets zeggen, want, zo luidde zijn me ning, als je de inhoud in een paar woorden kunt zeggen, dan behoef je geen dik boek te schrijven. Deze schrijver, die in New York woont en 20 jaar geleden voor het eerst in ons land was, zal na een ver blijf van een week in Nederland, een bezoek aan Osnabrück en Berlijn bren gen. Zijn laatste boek „Boog der sterken" is nu in 18 talen vertaald, maar het meest verkochte boek is nog altijd „Van het Westelijk front geen nieuws", dat op de voet gevolgd wordt door „Are de triomph". In het jaar 1948 is zoals bekend, bij de restauratie-werkzaamheden in de Gothische kerk van Tholen een graf kelder gevonden, waarin zich vier Dr Korrlnga heeft bp zpn laatste proeven met watermonsters 2000 larven ontdekt in 100 1. water, voorwaar een mooi aantal. Voor de aanslag deze week heeft hy de beste verwachtingen. en over de grenzen Ongelukkige duik. In de zwem inrichting „De Stok" te Roosendaal sprong in een vrij ondiep gedeelte een vijftienjarige knaap van de schouders van een vriendje. De jongeman kwam met zijn hoofd op de harde zand bodem terecht en kneusde daarbij zijn halswervel. In zorgwekkende toestand is hij naar het ziekenhuis over gebracht. Gedood bij een aanrijding is gister ochtend de bijna 16-jarige mejuffrouw J. M. K. uit Voorburg, toen zij in Den Haag werd aangereden door een motor met zijspan, bestuurd door de 27-jarige Th. W. van B., eveneens uit Voorburg. De televisie-uitzending van heden avond, waarin één der omroepvereni gingen een rechtstreekse reportage uit Artis hoopt te geven, begint in verband met technische omstandig heden, belangrijk vroeger dan ge woonlijk, n.l. om 19.00 uur. De K.R.O. is blijkens het dezer dagen goedgekeurde jaarverslag niet ontevreden over de resultaten. De radiogids telt thans 312.639 abonné's- leden. gemummificeerde lijken bevonden, waarvan één van een meisje, in een wit kleed, met een palmtak ln de hand. Destijds zijn deze verdroogde lijken, afkomstig uit de 17e eeuw, die veel overeenkomst met de mummies in de bekende grafkelder te Wiewerd (Friesland) door de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek, overgebracht naar het anatomisch la boratorium te Utrecht, teneinde aan een nauwgezet onderzoek te worden onderworpen. Dit onderzoek, dat met goedvinden van de kerkvoogdij en het gemeentebestuur van Tholen is teschied, is thans in een zodanig sta- ium gekomen, dat de mummies naar de kerk in Tholen zullen worden te ruggebracht. Hiervoor heeft de archi tect Van der Kloot Meyburg te 's-Gra- venhage, die met de restauratie van de kerk belast is, een speciaal gecon strueerde kelder in de kerk gebouwd, 't Ligt in de bedoeling om in deze kelder de mummies weer bij te zetten, echter niet met het doel om ze voor het pu bliek ter bezichtiging te stellen, doch met het oogmerk dat in de toekomst anthropologische waarnemingen zullen kunnen geschieden. Dergelijke verdroogde lijken zijn in 1950 eveneens te voorschijn gekomen bij de afbraak van het koor van de kerk te Berkel-Rodenrijs. Het onder zoek van deze mummies geschiedde vanwege het anthropologisch instituut van de Rijks-universiteit te Utrecht. Polderbenoemingen. In de provincie Zeeland is tot dijk graaf van het waterschap Ellewouts- dijk benoemd de heer D. J. Dees te Oudelande. Met ingang van 1 Aug. a.s. zijn tot gezworenen van de polder De Vier-Bannen van Duiveland be noemd de heren J. A. van Nieuwen- huijze te Nieuwerkerk en C. J. van Westen te Zierikzee. Later werden de standaardcapaciteits- cijfers enige keren herzien, doch ln grote trekken bleef de toestand zoals die was. Het standaardcapaciteitscijfer is een van de nadelen, die er aan het Aan- en Verkoopkantoor vast zit. Hoewel mag worden geconstateerd, dat het Aan- en Verkoopkantoor in de loop der jaren zegenrijk werk heeft verricht, werden de groten toch dikwijls al te gemakke lijk de voordelen van deze soort geleide economie in de schoot geworpen. De kleineren kregen daarentegen weinig kansen zich op te werken. REGERINGSMAATREGELEN. De toestand was nu eenmaal zo. Toen kwam de schade, aangericht door de mosselparasiet, en kleinen en groten werden praktisch gelijk allen slachtof fers van de omstandigheden. De regering trof maatregelen en de Inspectie der Visserijen in het 2e, 3e en 5e District gaf mosselpercelen uit in de Waddenzee. Daar niet voor alle kwekers in Zee land mosselpercelen beschikbaar waren, werden de kwekers gedwongen zich te combineren, om voor toewijzing van een perceel in aanmerking te komen. De groepen gingen naar de Wadden zee, zochten daar een perceel uit, brach ten dit in exploitatie door het zaaien van mosselzaad. Ieder lid van een groep werkte even hard om het toegewezen perceel in cul tuur te brengen. Tijdens deze han deling werd er niet aan gedacht, dat sommige groepen gevormd werden door personen met zeer verschillende stan- daardcapaciteitscijfers. Het Aan- en Verkoopkantoor kent al leen mosselkwekers met een bepaald standaardcapaciteitscijfer en is voorne mens geheel als gewooniyk de kwekers te laten leveren volgens het voor hen vastgestelde standaardcapaciteitscyfer. Doch dit wekt verzet bü diegenen die een laag st.c.c. hebben en even hard aan het perceel hebben gewerkt als hun collega's in de groep met hogere cijfers. De ene groep wil alle Waddenzee mosselen „vrij" hebben, zodat niet meer volgens standaardcapaciteitscijfer ge leverd wordt, maar dat ieder mag leve ren zoveel hij heeft, wanneer er aan vraag is. De andere groep, de mensen wier be drijf op een groot st.c.c. is gebaseerd, willen van een zodanige regeling niets weten en beroepen er zich op, dat niet beslissend is, hoe hard men heeft ge werkt, maar dat men tevoren wist, hoe veel men aan de hand van zijn st.c.c. zou mogen leveren. Iedere combinatie van kwekers moet zelf uitzoeken, hoe men in zijn combinatie onderling het verschil in st.c.c. verrekenen wil. Deze laatste voorstelling is ook officieel het I standpunt van het Aan- en Verkoop kantoor. Anderen daarentegen zouden het wen selijk vinden, indien 't Aan- en Verkoop kantoor richtlijnen gaf. VOORSTEL VERWORPEN. Een voorstel om voor de Waddenzee eveneens st.c.c. vast te stellen en dezö af te trekken van de Zeeuwse st.c.c., waarbij voor de Waddenzee alle st.c.c. gelijk zouden worden gesteld, is Zater dag behandeld in een vergadering van de Stichting Zeeuwse Visserijbelangen te Goes. Het uit Yerseke afkomstige voorstel werd te Bruinisse enigszins geamen deerd. Het kon onder de ter vergade ring aanwezigen (ongeveer 50 pct. van het aantal hier gevestigde bedrijven) geen meerderheid behalen, maar werd met 108 stemmen verworpen. Het laatste woord zal over deze kwestie nog wel niet gesproken zijn. De landbouwjongeren, die in 1946 en later onder leiding van Ir Dr C. W. van Beekom, in het kader van Marshall-hulp een studiereis maakten naar de Ver. Staten van Noord-Amerika, besloten na afloop van deze reis het onderling con tact te bewaren en eens per jaar een reünie te houden. Voor 1952 was de plaats dezer reünie Schouwen-Duiveland. Vrijdagmiddag waren de landbouwjongeren de gasten van het Z.L.M.-bestuur en van de L.J.G. op het Proefbedrijf Scheldemonden te Bruinisse. De voorzitter van de Froefboerderij- commissie, de heer J. Koopman, was de eerste, die hen welkom heette en gaf tevens een uiteenzetting van het doel van deze Proefboerderij. Namens de Kring Schouwen-Duive land van de Z.L.M. sprak de voorzitter de heer A. M. Geluk, die onder meer een overzicht gaf van de historische ontwikkeling van Schouwen-Duiveland. Dr Ir C. W. van Beekom hield een causerie over de diverse proeven, als mede over het bouwplan van „Schelde monden". De heer Doeleman sprak een enkel woord namens de L.J.G. Hierna werd op het bedrijf de lunch gebruikt, waarna een rondgang over het bedrijf volgde. Daarna maakte men een rondrit naar Bruinisse, de Polder Vier Bannen en Zierikzee. Voor Zaterdag was een bezoek aan Schouwen aan de beurt, waarbij ook de Domeinen werden bezocht.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 4