„United States'' wint blauwe wimpel. ZEELAND DOOR WATER EN VUUR Een stuk radio-historie werd afgesloten* DERDE BENELUX-RONDE, 1100 km door drie landen. Pagina 5 jaar. Si. V Het nieuwe standbeeld voor Naerebout. EEN SCHIP VAART OP EEN SCHIP. Vijf Friese boerderijen in de as. Weinig animo voor vrijwillige verkeerspolitie. „Zeepbommen'-mysterie in Londen. VEILINGBERICHTEN Tromans regering beschuldigd van „tragische fouten", KERK EN ONDERWIJS 3agina 2 Dinsdag 8 Juli 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Vereni- ïder-Val- Omnia) van deze uk „At" Barschijn- jgevierd. van de Ingezien, gehandi- _^met ge- anwezige en vol- jen. Zij ^r-valide ntdie ar- ixtt zijn Jemming 3 zij bij 'oordeel erkend, pel vaafo leveren, oerd te net juist de werk 'rbeiders, [Verklooc wee pro- ekoppeld Ja treden ontvang- tgjt ge- xie &ie- >aat| .u:t tficiële dan XWUR11 idem; r Alexan- MERAK lontreal; LL- Juli: 31anka; ES De Maastrichtse A.V. R. O.-vergadering. Dc heer W. Vogt verdween van het toneel. Zwoel hangt de warmte tussen de bomen van het Vrijthof, benauwend is de sfeer in de vergaderzaal van de Grote Sociëteit. Het is Zaterdagmiddag half vijf. |en man staat op van zijn stoel. Met een vertrokken gelaat, waarin de lippen fijn toegeknepen tot een smalle streep, gaat hij langs de rijen. Bijna achteloos geeft hij hier en daar een hand en verdwijnt dan door de deur naar buiten. Een stuk radiohistorie wordt afgesloten met het dichtvallen van de deur. Willem Vogt, bouwer van de Nederlandse omroep en directeur van de AVKO Is uit de gezichts kring van de radiowereld verdwenen. In de zaal blijven de ongeveer veertig bezoekers van de algemene ledenvergadering der AVKO, voor de meesten van wie weer een met moeite aan deze vergadering toegevoegd agenda-punt is afgewikkeld. Voorzitter De Clerq haast zich om met een mopje te demonstreren, flat in het vertrek van Vogt ook niet meer dan een agenda-punt moet worden gezien. Aldus begint in ..De Volkskrant" het portret van de Maastrichtse AVRO-ver- Ldering" waarin een fel duel „De Clercq L vogt" werd uitgevochten. Geweigerd. Nog voor de vergadering begon was er een incident. Luidop verzocht de heer De Clercq =»an de zoon van de heer Vogt, die deze episode in het leven van zijn vader als toeschouwer wilde meemaken, de zaal te verlaten. De jongeman had niet evenals de andere aanwezigen schriftelijk toestemming verzocht en ge kregen om deze middag bij te wonen Vader en zoon meenden echter op grond van het AVRO-lidmaatschap voor de aan wezigheid van de laatste te pleiten, doch er schoot voor Vogt Jr niets anders over dan te verdwijnen. Sinds het verleende ontslag op de vooravond van cie vergadering is de heer Vogt bij de AVKO een ambteloos man, piaar de heer De Clercq liet er geen twij fel over bestaan, dat hij op deze verga dering ook rechteloos was. ua voorzitter stelde voor om in ver laad met de jongste geaeurtenissen het aarverslag van ae directeur niet te be- adelen en voor kennisgeving aan te nemen. De heer Vogt had kennelijk ge wacht op ciit ogenblik om zijn beleid, dat to, net conflict met het bestuur geleid heeft, te verdedigen. Hij vroeg de voor- Uttel' toestemming om in afwijking met diens bedoeling, maar overeenkomstig het gebruik, zelf nog het jaarverslag te mo gen toelichten. De heer De Clercq weigerde dit perti nent door op te merken, dat de AVRO op dit ogenblik geen directeur meer heeft en dat er dus geen dïreeteur is om het jaarverslag toe te lichten. De heer Vogt, die door de gebeurtenissen van de laatste dagen en door de opmerkingen van de voorzitter kennelijk uit het veld gesiagen was, trachtte nog de gang van zasen te keren door te verklaren, dat zijn ontslag door de ledenvergadering diende te worden bekrachtigd. Dit werd hem echter door de voorzitter en door velen uit de vergadering betwist. Dit was een onverkwikkelijk tafereel, .inks, aan het eind van de tafel, de heer ogt, man met veel fouten, maar ook met nationale verdiensten, een man, die V Het nieuwe standbeeld voor Frans Naerebout, dat de Directeur-Generaal van het Nederlands Loodswezen Za terdagmiddag in tegenwoordigheid van vele autoriteiten en belangstellenden te Vlissingen heeft onthuld. De Vice- Ad.niraal N. A. Rost van Tonningen legt namens de Koningin een krans bij het standbeeld. door zijn visie eens een plaats verwierf voor zijn omroep, nu, kennelijk murw door alle vechterijen, met nog maar een restje van eigenwaarde, bedelend voor een laatste woord; in het midden de voorzitter, de heer De Clercq, ijzig for meel, vol snibbigheden en driftige ge baartjes. Uiteindelijk zou met hand-opsteken worden gestemd over een zakelijke toe lichting. Er bleken slechts zes mensen tégen deze toelichting te zijn, zodat de heer Vogt zijn kans zou krijgen. Doch de heer De Clercq besloot dat de stem ming opnieuw en dan schriftelijk zon dienen te gebeuren. De heer Vogt zeide hierop geen prijs meer te stellen, waarna de heer De Clercq mededeelde, dat hij de heer Vogt in de gelegenheid zou stellen deel te ne men aan de „niet-officiële" rondvraag. Na een korte pauze verklaarde de heer De Clercq, dat de heer Vogt er ook van had afgezien om tijdens de rondvraag het woord te voeren, hetgeen de voorzit ter sterk verheugde. Ongetwijfeld zou dit ook met alle afgevaardigden het geval zijn, zo concludeerde de heer De Clercq. Ook zeide de heer De Clercq in deze tweede helft van de vergadering, dat hij blij was „de heer Vogt in ons midden te zien". Of het allemaal zo hartelijk was als het leek bleek ook niet uit het matige applausje, dat de vergadering er voor over had. Eén verlangen. Deze lacune scheen ook de heer De Clercq te voelen. Hij richtte dan ook ijlings een oratorisch standbeeld op, waarheen binnen enkele secon- den de woorden „onvergetelijk", „on sterfelijk" en „eeuwigheid" als een stroom verdorde lauwerkransen wer den aangedragen. In de andere helft van zijn „huldigingsrede" wijdde de heer De Clercq uit over het gevoel van humor, dat de heer Vogt steeds heeft gehad. Met een bittere uitdrukking op zijn gezicht had de heer Vogt dit alles over zich laten gaan. Het was te voorzien, dat hij niet met een stilzwijgend antwoord wilde volstaan; hij kreeg toestemming om iets te zeggen. Zijn eerste woorden waren een aanval op het deze middag gevoerde vergade- ringbeleid. „Het heeft wat moeite gekost om mij het woord te geven", zo zei hij, „vermoedelijk omdat men vreesde, dat ik bittere en nare dingen zou zeggen. In werkelijkheid heb ik echter slechts één j verlangen; de AVRO in alle grootheid behouden te zien." De heer Vogt verklaarde, dat het hem onmogelijk was gemaakt om nog langer een functie bij de AVRO te vervullen. Zijn temperament en zijn gepast gevoel van eigenwaarde zijn, zoals de heer Vogt het uitdrukte, in het gedrang gekomen. De leiding van het bedrijf werd hem niet meer toevertrouwd. De heer Vogt sprak tot dan toe rustig Toen hfj echter sprak over de grote meningsverschillen tussen hem en het be stuur, met de gedelegeerden en vooral met de voorzitter, riep hfj met een van toorn hese stem uit, dat de voorzitter hem het bloed onder de nagels vandaan had gehaald. Door zijn temperament heeft hij dat alles niet kunnen verdragen. „In het vak van de omroep moeten we het niet hebben van jaarverslagen en overschot ten, maar van geestdrift en overtuiging. Een warmbloedig mens is gauw geprik keld. En ik bén geprikkeld. Ik heb fou ten gemaakt, maar bij de voorzitter vond ik nooit warme menselijkheid van be grijpen, waarmee fouten kunnen worden vergeven." Na een applaus, dat iets hartelijker was dan de eerste keer, kreeg de heer Vogt een wenk van de heer De Clercq, waarna hij langzaam uit de zaal verdween. De heer De Clercq tenslotte, consta teerde, dat deze vergadering een bewo gen vergadering „had kunnen worden" en hij kondigde een persconferentie aan voor de komende week. Mededeling (adv.). Bischops Rock gepasseerd in vliegende storm. Het nieuwe Amerikaanse passa giersschip, United States", heeft de blauwe wimpel gewonnen. Het schip legde de afstand van Ambrose Light (bij New-York) naar Bischops Rock bij de Scilly-eilanden af in drie dagen, tien uur en 40 minuten met een gemiddelde snelheid van 35.59 knopen (59 km per uur). Het oude record werd in 1938 ge- Bij een zwaar onweer dat boven Zuid-oost Friesland heeft gewoed zijn op verschillende plaatsen in de pro vincie boerderijen door de bliksem ge troffen. In Tynje sloeg de bliksem in een boerderijtje, bewoond door de heer J. K. Huisman. Het bedrijfje brandde geheel af. Van de inboedel kon niets worden gered. In het nabij gelegen dorp Terwispel werd het pand van de heer R. de Wilde getroffen. Hier wer den een schuur en een hooiberg een prooi der vlammen. In Garijp ging de kapitale boerderij bewoond door de heer W. T. Sibsma verloren. Hier kon het woonhuis worden gered. In de Blesse brak brand uit in een boerde rij bewoond door de heer D. Bos. Het vuur vond hier gretig voedsel in het pas opgeslagen hooi en de brandweer kon niet voorkomen, dat het gehele pand een prooi der vlammen werd. In Hempens sloeg de bliksem in de boerderij van de heer I. de Vries. De Leeuwarder brandweer kon hier tijdig ingrijpen. Het woonhuis werd behou den, doch er kon niet voorkomen wor den, dat de schuur geheel afbrandde. vestigd door de „Queen Mary". Dit schip legde de afstand van 2938 mijl af drie dagen, 20 uur en 41 minuten. Het schip passeerde gisterochtend om 6.16 uur Bishops Rock in vliegende storm. Honderden passagiers hadden zich op het promenadedek opgesteld en het geloei van de sirene, dat het passeren van Bishops Rock aangaf, werd met gejuich begroet. De scheeps kapel speelde het Amerikaanse, En gelse en Franse volkslied. Voor het eerst in 70 jaar is Amerika nu in het bezit van de blauwe wim pel. De „United States" is gisteren om 13.25 uur Nederlandse tijd op de rede van Le Havre aangekomen. Massale overtocht van straaljagers naar Tokio, Van de Amerikaanse luchtbasis Tra vis in Californië is Zondag een eskader straaljagers op eigen kracht een vlucht over de Stille Oceaan naar Japan (13.400 km.) begonnen. De vliegtuigen legden het eerste deel van de tocht tot Honoloeloe (3600 km.) In vijf en een half uur af. Gisteren is een tweede en vandaag een derde eskader straaljagers van deze luchtbasis uit naar Japan vertrokken. Deze vlucht wordt door de Amerikaan se luchtmacht de eerste massale over brenging van straaljagers genoemd. De vliegtuigen worden in de lucht van benzine voorzien. Gedurende de maand April j.l. verloren tengevolge van brand 10 personen het le ven, van wie 1 lid van het brandweer personeel, 38 personen werden door brand gewond, van wie 10 leden van het brand weerpersoneel. De directe schade als ge volg van brand wordt geraamd op 2.968.130.(vorige maand 1.815,205. April 1951 2.704.500.—.) 110. Dat is nog mijn standpunt, broeder, zei Beekman haastig. Maar dan mogen we toch niet zo opstandig spreken als u nu doet. Beekman wreef zich een beetje verlegen over het hoofd. Nu je, het een sluit bet ander niet uit. Het is al om Onze zonden, broeder, de Schrift zegt bij Jeremia Laat maar, ik weet wat Jeremia zegt, kwam De Wilde ar tegen in. Beekman keek hem onthutst aan. Hij was niet gewend, flat de gemoedelijke Zeeuwen bij zijn phrase's iets anders fleden dan instemmend knikken. Ik geloof ook, dat het om onze zonde is, zei De Wilde, maar daarmee is de zaak toch niet uitgepraat. Hoe bedoelt u? vroeg Beekman. Wel, dat het alles om onze zonden is, weten we, maar waarom moet de één zwaarder getroffen worden dan de ander. Weet u daar het antwoord op? De één zal meer verdiend hebben, dan de ander, ver moed ik. Er zijn zoveel verborgen zonden, die God thans apenhaar straft. Het is zoals Zijn Woord zegt Jawel Gods Woord spreekt ook ergens over de toren van Siloam, dus daarmee bent u er niet af. Beekman haalde een dikke rookwolk uit zjtjn sigaar en keek peinzend voor zich. Hoe diep moet mijn arme jongen wel gezondigd heb ben, dat hij op die mooie leeftijd er de kogel voor kreeg, zei De Wilde bitter. Beekman haalde zijn schouders op. wat moet u wel een groot heilige zijn, vervolgde Be Wilde. Ik? vroeg Beekman verbaasd. Ja, u komt er immers zo goed door heen, zou ik zo zeggen. U hebt een goed inkomen, dat tamelijk safe staat, zl i!, oeft Seen zorgen te maken voor uw oude dag, voor ziekten of wat dan ook. U hebt gezonde kinderen. Niemand ie er aan denkt u ergens mee lastig te vallen. Wanneer a'ü t v?orraac' in de kelder inkrimpt neemt u de fiets en K at de boeren even langs, die bij u thuis brengen wat u ar verlangt. Wat zou u nog meer kunnen wensen? Stel nu eens tegenover die arme dominé Versendaal, die 'ji f1-1" vrouw en kinderen hebben weggesleurd en dood- iLi i? nebben. Hoe een zwart zonderegister moet die wel gehad hebben! u Versendaal had beter het gebed moeten verstaan: „zet en wacht voor mijn lippen, behoed de deuren van I mijn mondzei Beekman. De Wilde sprong driftig van zijn stoel overeind. Hoe durft u dat te zeggen! riep hij hees van woede. U moest zich schamen! Laat ons verder er over zwijgen, zei hij. Ja, dat zal wel het beste zijn. Maar ik wil toch nog wel even zeggen, dat u er met uw verootmoedigingstheorie glad naast bent. Dominé Versendaal heeft niet anders ge daan, dat wat hij zijn plicht noemde. Hij is daaraan getrouw geweest tot in de dood. De beste predikanten worden tegen woordig uit hun pastorie weggehaald, gemarteld en ver moord, terwijl de lafaards, die vroeger het hoogste woord hadden, met rust gelaten worden, omdat zij zich zo mooi weten aan te passen en spreken waar zij zwijgen en zwijgen waar zij spreken moesten. Zó zie ik het Beekman was eveneens opgestaan. Hg beefde, nam afscheid en haastte zicb de deur uit Man, wat heb je jezelf toch laten gaan, zei zijn vrouw hoofdschuddend. Dat kan wel, maar het is zo. Het kan tenslotte niet anders dan heilzaam zijn dat iemand het hem zegt. Een schande is het zo over onze dominé te praten en dan juist hij Maar al stelde zijn verstand hem volkomen in het gelijk, zijn hart vond er toch geen vrede in. Had hij recht op deze critiek? Hoe stond hij zelf tegenover God? En kon tenslotte God hem. niet zo zwaar treffen, omdat hij in zijn diepste wezen toch. niet zuiver stond tegenover Hem? Hij werkte zich over deze vragen heen. Hij wilde er geen antwoord op geven. Het zou het laatste stukje rotsbodem waarop hij meende nog te kunnen standhouden wegslaan, dat voelde hij intuïtief. En zo tobde bij voort de ene dag in de andere. Hij werd steeds wreveliger. Het kleine huisje werd hem benauwd en hij zocht al meer buitenshuis afleiding. Zijn vrouw en dochters kregen zelden meer een goed woord en Dina, die het karakter van haar moeder had, schikte zich er in en bleef zachtmoedig. Haar eigen verdriet verwerkte ze in haar eenzaamheid en zij was haar moeder tot steun in deze bange dagen. Maar Gerda stond al gauw klaar met een scherp antwoord, wanneer vader iets onbil lijks zei. En zo gebeurde het op een avond, toen er na een mopperpartij weer een gemelijke stilte geheerst had, dat Gerda plotseling uitviel: Het is maar goed, dat vader geen ouderling meer is (Wordt vervolgd). Jaarvergadering van de A.N.W.B. Tijdens de jaarvergadering van de A.N.W.B. in het Palace hotel te Sche veningen is de suggestie gedaan om tot het vormen van een vrijwillige ver keerspolitie te komen, zulks in het be lang van de verkeersveiligheid. Gebleken is dat het vormen van een vrijwillige verkeerspolitie, bestaande uit automobilisten, op zeer grote be zwaren, speciaal van psychologische aard, bij de rijks- en gemeenteopleiding stuit. Deze zaak is reeds zeer lang in studie. Proeven zijn genomen om met behulp van deze vrijwilligers de ver- keerspolitiemannen, die voor de uit oefening van hun diensten doorgaans te weinig motorrijtuigen hebben, te helpen. Onder meer in Overijssel stelde een aantal automobilisten zich enige dagen per jaar beschikbaar om de poli tie bij het vangen van wegpiraten te steunen. De automobilisten waren dus eigenlijk vrijwillige chauffeurs die de verkeerspolitie vervoerden. Maar aan gezien voor de vorming van een goed werkcorps vrijwilligers 150 eigenaars met 15 auto's nodig zijn, die ieder on geveer twee dagen 's jaars dienst doen, bleek de animo nergens groot. HET BROMFIETSENPROBLEEM Lang is ter vergadering ook gesproken over het bromfietsenprobleem. Naar schatting snorren thans 200.000 tot 250.000 van deze rijwielen met hulpmo tor over de wegen. Men kwam tot de conclusie dat er voorshands aan het bromfietsenprobleem weinig of niets zal kunnen worden gedaan voordat de overheid hiervoor een behoorlijke op lossing heeft gevonden. Wel kwam van de zijde van bestuursleden van rijwiel padverenigingen de dringende wens naar voren om bromfietsen van de rij wielpaden te weren. De Engelse politie staat voor een golf van mysterieuze aanslagen met na trium „bommen". Iemand legt hier en daar in openbare toiletten brokken na trium neer, die op stukken zeep lijken, zo meldt de Suday Dispatch. Wanneer iemand deze stukken „zeep" in aanra king brengt met water komen zij tot ontploffing. Zeer ernstige brandwonden zijn het gevolg. Tot nu toe zijn vijf per sonen, die door de vreemdsoortige „bommen" getroffen waren, in het zie kenhuis opgenomen. De politie ver moedt, dat iemand, die op een labora torium werkt en een geestelijke afwij king heeft deze aanslagen pleegt Uit trein gevallen en gedood. Gisterochtend is ter hoogte van de Hoornse lijn op het traject Alkmaar- Zaandam de 55-jarige kantoorbediende mej. J. Wardenaar uit Castricum uit de trein gevallen. Het deerlijk verminkte, ontzielde lichaam is naar het gemeente ziekenhuis te Zaandam vervoerd. De trein heeft na 20 minuten vertra ging de reis voortgezet. De politi estelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. Belangrijke prijsverlaging van ijzer en staal. Naar wij vernemen zijn de prijzen van de Belgische en Luxemburgse wals werken van Ijzer en staal belangrijk verlaagd. De Nederlandse ijzerhandel heeft haar prijzen voor levering uit hier te lande aanwezige voorraden met on middellijke inwerkingtreding aan de nieuwe Belgisch-Luxemburgse prijzen aangepast. GRAANBEURS. ROTTERDAM, 7 Juli. Binnenlandse granen (officieuze noteringen per 100 kg. franco Rotterdam; Tarwe, zeer kalm, onveranderd 25.5027; Voedergranen, blijven flauw gestemd met zeer weinig omzet; Zomergerst 3334.75; Haver 28 29.50; Rogge 29—30. VEEMARKT. ROTTERDAM, 6 Juli: Aanvoer in to taal 1185; Vette koeien en ossen 779; Var- JfTTlR 406™ Vette koeien 2.75—2.90, 2.55—2.75, 2.30— 2.50; Varkens (lev. gew.) 2.20, 2.18, 2.16. GOES. 7 Juli: Rode bessen 26—51; Wit te bessen 24; Aardbeien 4579; Frambo zen 63105; Kruisbessen 923; Oranje- pruimen 13—29; Ruth Gestetter 2636; Yellow Transp. kroet 416; Klerken 53 63; Markiezen 5358; Meikersen 2339; Zoete Morellen 3942; Varikse zwarte 53; Vleeskersen 2759; Inspecteur Löh- ner 46; Suikerkersen 3233; Bet. Wijn- kersen 3233; Frankentbaler 220; Groenten: Komkommers 1626; Kropsla 3.50—8; Bloemkool 820; Meloenen 64 67; dubb. Princessebonen 53—65; Saxa- bonen 4053; Andijvie 1518; Groene kool 712; Postelein 2324; Rabarber 21; Tomaten 5275; Doperwten 34; Aard- appélen 1012; drielingen 910; kriel -7; Uien 12—14; Kroten 10—12. ZEERIKZEE, 4 Juli: Vroege aardappe len 12—15; Andijvie 816; Doperwten 2643; Princ. bonen 6167; Wagenaars 43; Snijbonen 7380; Tuinbonen 813; Spinazie 1013; Postelein 413; Tomaten 76; Rode bessen 4458; Kruisbessen 2143; Aardbeien 4567; Frambozen, p. doosje 1523 ct.; Kropsla 28; Bloem kool 827; Komkommers 1726; Bos- peen 818; Boskroten 11. Per 100 kg. st. of bos. THOLEN, 6 Juli: Eerstelingen: Bonken 11.22; Gewone 11.10—11.98; Poters 8.51— Een. merkwaardig transport is thans op weg van Rotterdam naar de Finse haven Aabe, waar het Woensdag of Donderdag wordt verwacht. Het is een hier te lande geheel van alumi nium vervaardigd passagiersschip voor de Finse Meren. De bulanko", zoals het schip heet naar de haven waar het zal thuis behoren kan honderd passagiers vervoeren. Het werd van aluminium vervaardigd om de geringere diepgang te bereiken, no dig voor de vaart op de Finse meren. Het is 26 meter lang, 5,50 meter breed en 5,70 meter hoog. Daar het niet op eigen kracht door de geringe diep gang naar Finland kon varen, moest het aan boord van een ander schip daar naar toe worden vervoerd. Dit ge schiedt thans met speciale toestem ming van de Scheepvaart Inspectie met het m.s. „Brouwersgracht", welk schip in de Suomi-lijn een geregelde dienst onderhoudt met Finland. Om de Aulankoaan boord van de „Brou wersgracht", waarvan het bijna het gehele dek inneemt, te kunnen plaat sen, moesten de stutten voor de laad bomen van het m.s. brouwersgracht" worden afgebrand. Twee grote bokken hesen de „Aulanko" Zaterdagmiddag in de Jobshaven te Rotterdam aan boord. De aankomst en „ontscheping" te Aabo zullen met enige plechtigheid geschieden: ook de Nederlandse ge zant in Finland, de heer A. J. Th. van der Vlugt, zal hierbij tegenwoordig zijn. R*publikeinse verkiezingsprogram. In bet onderdeel van het republi keinse verkiezingsprogram dat handelt over de buitenlandse politiek wordt de regering van -• president Truman be schuldigd van „tragische fouten'' bjj de bestrijding van het wereid-communisme. Zowel Taft als Eisenhower hebben zich achter dit onderdeel van het verkie zingsprogram geschaard, 'aldus meldt Reuter uit Chicago. Een lid van de subcommissie voor dit deel van het program verklaarde tegen over verslaggevers, dat het onderdeel over de buitenlandse politiek omvat: Versterking van de V.N. om de doe len, waarvoor deze organisatie is ge sticht, bereiken; Critieu op delen van de met Rusland gesloten overeenkomsten te Jalta, Tehe ran en Potsdam, omdat zij leidden „tot slavernij van vrije volken"; Critiek op de gevolgde politiek voor insluiting van het communisme, omdat deze uit militair en economisch stand punt bezien ondoelmatig was; Een belofte van aanmoediging en hulp aan die vrijheidlievende volken, die nu in Sowjet-landen leven; Een belofte van hulp aan program ma's op het gebied van gezondheid, tech niek en productie voor alle vrijheidlie vende landen en streken; Een verklaring volgens welke de (re publikeinse) partij voorstander is van vermindering van tarieven door weder kerige handelsovereenkomsten, met be perking dat zulke overeenkomsten het werk van Amerikaanse arbeiders of de stabiliteit van de Amerikaanse industrie niet in gevaar mogen brengen. Conferentie van zeehavens uit Noord-West-Europa te Hamburg, De havendirecteuren en de directeu ren der zeehavenbedrijven van Antwer pen, Gent, Rotterdam en Amsterdam zijn uitgenodigd voor een bijeenkomst te Hamburg op 8 Augustus a.s. Zij zul len dan beraadslagen met de vertegen woordigers der Duitse havensteden over samenwerking van de havens in het gebied van Noordwest-Europa. Het Zweedse ministerie van Defen sie heeft medegedeeld, dat een derde reddingboot van de neergeschoten Ca- talina gevonden is door een Fins schip, dat zich op weg van Kotka naar Bre men bevond. Een Sowjetrussisch vliegtuig heeft Vrijdagochtend de zonegrens bij Gor- leben, Nedersaksen, geschonden, zo heeft de minister van Binnenlandse Zaken van Nedersaksen meegedeeld. Op 25 en 26 Juli a.s. „M. A. C. Scheldegouwen" stippelde mooie route uit. Naar schatting vijfhonderd automobilisten zullen dit jaar deelnemen aan de Derde Beneluxronde, die op 25 en 26 Juli a.s. zal worden verreden. Ruim dertig uur zullen zij, nadat zij om half één uit Bergen op Zoom zullen zijn vertrokken, over het stuur gebogen zitten, rekenend, wikkend en wegend met af en toe een kleine rustpauze bij de controles, om tooh maar op tijd de controles en dus ook de finish in Middelburg te bereiken. De Motor- en Autoclub „Schelde- langs een zeer fraaie weg naar Salm- iinTTOn" /J /-j n 1L-M t, ff 11 JX gouwen" te Middelburg heeft weer een prachtige ronde uitgestippeld. Vanaf de markiezenstad rijden de deelnemers langs Dordrecht, Rotter dam, via Schiedam, Vlaardingen en Maasland door het Westland. Over Den Haag gaat het dan op Haarlem aan vanwaar men rechtstreeks naar Amsterdam rijdt. Dan begint de tocht naar het Zuiden; langs de kronkelen de Vecht naar Utrecht, vandaar via De Bilt, Zeist, Driebergen, Doorn en Amerongen naar Arnhem. Kom, even de ogen uitgewreven, want het nachttraject gaat hier be ginnen. In de verte ligt Nijmegen, maar de mensen achter het stuur snellen verder, naar Venlo, Roermond en Maastricht. Aan het grenskantoor te Eysden worden snel de nodige for maliteiten vervuld. Visé, Berneau en Warsage; het landschap wordt al heu velachtiger en in de buurt van Aubel en Henri Chapelle (waar zich het grootste Amerikaanse kerkhof van Europa met 18.000 graven bevindt) moet rekening gehouden worden met diverse steille hellingen. Door een prachtige landstreek bereiken de deelnemers Battice, Herve en Miche- roux om vervolgens door het dal van de schilderachtige Vesdre naar Trouz, Beaufais en Tilff te rijden. Via de rustieke plaatsjes Exneux, Poulseur, Comblain en Aywaille wordt de ri vier de Ourthe gevolgd om vervol gens het dal van deze rivier te ver laten in de richting van Houssonloge. Prachtige vergezichten biedt deze weg, die zeer heuvelachtig is. Lorcé, Che- vron-Source en Werbomont worden gepasseerd waarna men wederom chateau rjjdt. Via Beho komen de deelnemers in Luxemburg. Langs Malscheid, Heiner- scheid en Roder voert de weg naar Rodershausen en vandaar naar Vian- den, het oude stadje waar de ruïne staat van een kasteel, dat eens toe behoorde aan het Huis Nassau- Dillen burg. Dan naar Diekirch, centrum voor trips in het prachtige Luxemburg. Maar de deelnemers hebben geen tijd om trips te maken. Voort gaat het naar de hoofdstad Luxemburg. Heu vel-op-heuvel-af naar Bastogne, de oude stad waar in 1944 zo'n verwoede strijd is geleverd. Van Bastogne voert de weg naar La Roche, Durbuy, Som- me Leuze, Mean, Pont de Bonne naar Huy aan de Maas. Een golvende weg voert tenslotte door het prachtige zonieën woud naar Brussel, want men is dan weer op de terugweg. Via Leu ven wordt Putte bereikt en staan de deelnemers weer in Nederland. Dan is het nog maar een snapje naar Mid delburg waar een welverdiende rust wacht. PRIJZEN. Er zijn weer fraaie prijzen uitge loofd. Naast de vele wisselbekers zul len er ook weer bekers worden uit geloofd voor de verstkomende Neder landse-, Belgische- en Luxemburgse motorclub alsmede voor de verstko mende Belgische-, Nederlandse- en Luxemburgse motorrijders en automo bilisten. Over de andere prijzen kon den nog geen definitieve mededelin gen worden gedaan. 8.53; Kriel 552; Doré gewone 13.2013.32. Aanvoer 45 ton. KRABBENDIJKE, 7 Juli. Jecunda 45; Frambozen 50.6070; Prolific 31 66; Bonen 6474. KAPELLE, 7 Juli. Grote veiling. Jecunda 45—48; Madam Moutot 45 45.30; Zwarte bessen 60.50; Frambozen 79.20; idem (vat) 51.30—51.50, alles per 100 kg. Kleine veilmg. Kersen Klerken 4272; Morellen 3152; Mar kiezen 5681; Mierlose zwarte 4657; Meikersen 1722; Insp. Lhonis 60; Vleeskersen 3140; Krieken 2443; Varikse zwarte 58; Hedelfinger Kiesen- kirsohe 73; Wilhelmina 34; Rode Blan che 34; Citroenkersen 29; Diversen Aardbeien 6771; Frambozen 501.10; Oranjepruimen 1136; Ruth Gerstetter 2747; Kruisbessen 523; Rode bessen 2561; Val Yeliom Transparant 827. Groenten enz.: Dubb. Princessebonen 6370; Saxasbonen 5056; Wagenaars bonen 4546; Rabarber 14; Savoye kool 13; Aardappelen 910; Peulen 91; Tomaten 4180, alles per kg; Kropsla 25,5; Bloemkool 821; Komkommers 1529, alles per st.; Bosuien 1011; Bospeen 8; Boskroten 56, alles per bos. MIDDELBURG, 7 Juli. Aardappelen Bonken 911; Grote 9—11.20; Drielin gen 47.20; Kriel 36; Aardappelen per 100 kg, Aanvoer 45 ton. Fruit: To maten 21—60; Pruimen: Golden Japan st. 78; Aardbeien: Jecunda 3875; Framboosaardbei 77; Madame Moutot .02; Frambozen per kg 1.16; Frambo zen per doos 2238; Perziken per st. 4—27; Netmeloen 55—60; Druiven: Frankenthaler 1.691.76; Rode kruis bessen 24—29; Witte kruisbessen 11— 28; Rode bessen 3970. Kersen: Zoete Morellen 1064; Markiezen 3644; Klerken 60—63. Heden werden de eerste netmeloenen aangevoerd door de heren C. Ton te St. Laurens en C. v. d. Putte te Mid delburg. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Benschop, G. C. Fege- rijn te Hoogeveen; voor Harderwijk (.toez. 3e pred.plaats), G. H. van Koo ien te Brandwijk, voor Wezep en voor Oldebroek (2e pred.plaats), H. Goed- nart te Middelharnis. Geref. kerken. Tweetal te Veenenclaal (vac. W. C. v. d. Brink), J. v. d. Berg te Ottoland en J. H. van Talsema te Tholen. Beroepen te Auckland (Nw. ZeeL prot. Hollandse gemeenschap), J. W. Deenik te Poortugaal; te Nunspeet, A. I. Koffeman te Nederhorst den Berg; te Anna Jacobapolder, A. Nageikerke, cand. te Wolphaartsdijk; te Rijnsburg, J. Bij le veld te Aduard. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te De Krim (O.), P. N. Rib- bers, cand. te Apeldoorn en M. Vliet- stra, cand. te Hoogeveen. Beroepen te Zaamslag, H. C. v. d. Ent, cand. te Barendrecht. Geref. Gemeenten. Beroepen te Waarde, cand. Hage te 's-Gravenhage. Bedankt voor Rhenen, D. L. Aan- geenbrug te Terneuzen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3