1> JEUK: D.B.D. Gladiolenbollen en andere producten worden in electrisch toestel gedroogd» c avonturen van Uitstekend samenspel van P. Z.E.M* en Rijkstuinbouw» voorlichtingsdienst. AANBESTEDING Uil Zeelcmdó iPJLeden. Middelburg. Goes. 7 holen Zwevend rond de torenspits. SPROOKJESACHTIGE KWALITEIT De A.V. 0 bestaat 25 jaar. SCHEEPSTIJDINGEN Wat brengt de radio? BURGERLIJKE STAND Dinsdag 8 Juli 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Een belangrijke Zeeuwse vinding. De afdeling Verbruiksontwikkeling van de N.V. Prov. Electriciteitsmaat- schappij heeft, in nauwe samenwerking met de Rijkstninbouwvoorlichtings- dienst, een toestel geconstrueerd, dat bijzonder geschikt is voor het drogen van gladiolenbollen en dat ook kan worden gebruikt voor het drogen van mais in de kolven, erwten in de peulen, uien, tuinzaden en andere land- fin tuinbouwproducten. Men mag hier spreken van een bijzonder belang rijke uitvinding, die voor de land- en tuinbouw in de toekomst van grote betekenis zal zijn. Electrisch drogen op de wijze, die thans is ontdekt en die na vele proefnemingen de juiste bleek te zijn, is tot heden nog nergens toegepast. Het aantrekkelijke van het nieuwe toestel is, dat brandgevaar niet bestaat, dat de bediening uiterst eenvoudig is en dat (wat zeker van grote betekenis is) de prijs ook binnen het bereik ligt van de kleine ad- en tuinbouwer. Zoals reeds opgemerkt is het toestel oorspronkelijk ontworpen voor het drogen van gladiolenbollen. De gla- diolenteelt gaat in onze provincie een Steeds voornamere rol spelen. Vooral de beide laatste jaren is deze belang rijk uitgebreid. Dit jaar is zelfs een Verdubbeling van de met gladiolen beteelde oppervlakte ten opzichte van net vorige jaar te constateren. Voor al op Tholen, met name rond Sint- Annaland en Stavenisse, belooft deze öultuur een hoge vlucht te nemen, ierwij 1 ook in Zuid-Beveland, bij Waarde en Wolphaartsdijk vooral, steeds meer gladiolen worden geteeld. In Zeeuwsch-Vlaanderen wordt op verschillende plaatsen met de teelt een begin gemaakt. Het blijkt, dat de Zeeuwse gladiool van bijzonder goede kwaliteit is. Hoofdzakelijk is dit een gevolg van het feit, dat de grond hier nog vol komen vrij is van ziektekiemen. In de bollenstreek is dat geheel anders. Door de jarenlange teelt is de grond daar veel vatbaarder geworden en dientengevolge zijn da ziektes in de planten steeds meer in omvang toe genomen. PROBLEEM VAN DE DROOGRUIMTE. Dit jaar telen velen in Zeeland voor het eerst gladiolen en het ligt voor de hand, dat de outillage van vele bedrijven nog lang niet is zoals die Jou moeten zijn. Vooral bestaat er het probleem van de goede droog ruimte, die veel te gering is. Er zijn tvel wat drooginstallaties in Zeeland, maar het bezwaar is, dat, wanneer op èen gegeven moment alles los komt, de grote hoeveelheden te drogen pro ducten niet kunnen worden verwerkt. Een niet geringe schade is daarvan meestal het gevolg. Wil men de hoge kwaliteit van de bollen, een dankbaar handelsobject, bandhaven, hetgeen uiteraard ten Èeerste gewenst is, dan is het nodig, flat de bollen, zodra ze van het land komen, in korte tijd worden gedroogd, teneinde aantasting door ziektekiemen te voorkomen. Dit spreekt nog meer, Wanneer men bedenkt, dat de bollen iuist van het land komen in het natte jaargetijde. HET TOESTEL ZELF. Teneinde een verantwoorde oplos sing van dit droogprobleem te vin den, is er een contact tot stand ge komen tussen de P.Z.E.M. en de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst. De P.Z.E.M.-mensen zijn aan het experimenteren geslagen en uitein delijk was „het ei van Columbus" ge vonden: er werd een toestel gecon strueerd, dat bestaat uit een stalen geraamte met wanden van ijzergaas, waarin de bollen met de z.g. kralen gedeponeerd worden. Op speciale wijze wordt hierin electrisch ver warmde lucht geblazen. Onder de ruimte is een ventilator aangebracht, die lucht blaast door een pijp, waar in zich verwarmingselementen bevin den. In het verdere gedeelte van de pijp, die middenin de droogruimte Staat, zijn gaten geboord en dat is op fien zodanige manier gebeurd, dat de Warme lucht gelijkmatig over de gehele ruimte wordt verdeeld Openbare Leeszaal Vlissingen. Het boekenbezit van de Openbare Leeszaal werd uitgebreid met de vol gende werken: Gans, Liefde en Goudvisschen; Gua- reschi, Don Camillo en de kleine we reld; den Hertog, En jij, Schrevelius?; Van Loggem, Insecten in plastic; Mac Kay Rusell, Houdt de lamp branden de; de Vries, Reis door de nacht Dl 1. De duisternis in; Rolland, Jean-Chris- tophe Dl 1; Kellerman, Das Meer; Monsarrat, The cruel sea; Steinbeck, The pearl. In de maand Juni werden uitgeleend 1984 romans, 206 romans in vreemde talen, 707 studieboeken en 570 kinder boeken (totaal 3467). De tijdschriften en krantenzaal werd bezocht door 407 mannen en 80 vrouwen, en de jeugd leeszaal door 48 jongens en 47 meisjes. Geslaagd voor het diploma M.T.S. te Vlissingen. A. Donze, A. A. Flipse, W. A. Ver- heecke, P. A. Bil, A. Bimmel, H. W. Bor, J. Bos, A. Bouman, P. W. Bur gers, J. A. v. Dierendonck, J. B. v. d. Hemel, A. T. Hubregsen, W. J. Kui- Ïers, P. Lieuwen, I. J. v. d. Lijcke, E. ter Meulen, B. F. v. Ooteghem, J. v. Rooyen, K. Swartshof, M. L. Ver- heijke, L. Visser en A. A. M. de Waal. Afgewezen 5 candidaten. Allen leer lingen der „De Ruijterschool". Geslaagd voor 3de stuurman Grote Handelsvaart: J. W. Troost en A. Th. van den Crommenacker, leerlingen der „De Ruijterschool". Geslaagd voor gemeente-c ïinistratie. Van de Zeeuwse cursus voor Gemeen te-administratie en gemeente-financiën te Middelburg slaagden te 's-Gravenhage voor het mondeling examen, Gem. adm, I, de heren J. Vermeulen te Heinkens- zand; M. Meessen te Oostburg en D. K. Smit te Vlissingen; Gem. adm. II, K. de Jonge te Ovezande; J. Everaars te St. Maartensdijk en C. v. Dis te Maasland, vroeger te Vrouwenpolder. Geslaagd aan de Technische Hogeschool. Aan de Teehn. Hogeschool te Delft zijn geslaagd voor het propaedeutisch examen voor civiel-ingenieur: C. de Kuijper, Middelburg; I. W. Nortier, Sta venisse en L. C. Ribbens, Bergen op Zoom. Voor het propaedeutisch examen voor werktuigkundig ingenieur: W. F. Tim merman, Vlissingen. Om dat precies te weten te komen zijn proeven genomen met het door blazen van rook. Een zuiger in de pijp dient om te voorkomen, dat bjj kleinere hoeveelheden te drogen pro ducten de warme lucht verloren zou gaan. TWAALF MUD IN ÉÉN KEER. Het mooie van dit toestel is, dat het op elke normale wandcontactdoos kan worden aangesloten. Er Is een beveiliging aangebracht, die er voor zorgt, dat de verwarming alleen dan kan worden ingeschakeld, wanneer de ventilator draait, zodat de verwar mingselementen geen hoge tempera tuur kunnen bereiken. Daardoor kan het toestel overal, ook in een schuur b.v., worden geplaatst: brandgevaar is er niet. Ongeveer 12 mud gladiolenbollen kan tegelijk worden gedroogd. De bollen moeten, om voor hun bestem ming geschikt te zijn, ongeveer 20 van hun gewicht indrogen. Proeven hebben uitgewezen, dat men de droog- periode kan stellen op 3 tot 5 dagen, terwijl men de droogkosten kan be groten op f 1.35 tot f 1.60 per mud. De mogelijkheid zal worden geschapen door het los monteren van de venti lator verschillende droogruimtes on middellijk na elkaar te bedienen. Het energieverbruik kan worden gesteld op 135 kWh. GOEDKOPER. De prijs van het toestel ligt binnen ieders bereik, n.I. in de uurt van de f 600.Wanneer men bedenkt, dat tot heden voor het drogen van pro ducten ongeveer f 2.50 pee mud moest worden betaald, waar dan de vervoer kosten nog bijkomen, terwijl bij ge bruikmaking van het nieuwe toestel het drogen niet veel meer dan f 1.60 per mud zal kosten, waarbij dan nog de afschrijvingskosten moeten worden geteld (per jaar zeker niet meer dan het tiende gedeelte van de aanschaf fingssom), dan mag men rustig aan nemen, dat het nieuwe droogtoestel belangrijk goedkoper zal werken, zo dat ook al uit financieel oogpunt vele telers tot de aanschaf ervan zullen overgaan. Gistermiddag werd het toestel voor het eerst in het openbaar in Waarde gedemonstreerd. Morgen volgt een de monstratie in Stavenisse, Vrijdag in Ovezande en volgende week in Zeeuwsch-Vlaanderen. IN AFWACHTING Meteen was Gertjan klaar wakker en sprong uit zijn bed. „Gauw Maar- je", sprak hij op gedempte toon, „trek je dikke jas aan, we gaan naar buiten. Ik heb zo'n idee dat we al veel meer te weten ko men". Even later verlieten de kinderen op hun tenen het huis en slopen de weg af. In de verte sloeg een torenklok drie uur, de maan scheen helder en duizenden sterretjes pinkelden in de lucht. „Poeh, wat is het koud", fluisterde Maartje, haar jas hoog dichtknopend. „Wat kan er aan de hand zijn, Gertjan?" „Ik weet het nog niet, er ging iets voor bij. Ik hoorde wel dat het in de richting van het bos ging. Kom mee, maar laat je niet zien!" Zwijgend bereikten zij het bos, daar ging het beter, de dikke bomen waren een goede dekking en voorzichtig slopen ze verder tot aan de bocht in de weg. „Hier zullen we wachten, Maartje", fluisterde Gertjan zijn zusje in 't oor. „Achter deze dikke boom ziet niemand ons, en geloof me maar, dat we wél wat te zien krijgen!" Ingezonden Mededeling (adv.) Niet krabben. De helder vloeibare D. D. D. kai- meert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Noodweer boven Rilland. Zondagavond woedde een hevig nood weer boven de gemeente Rilland Bath. Het weer ging gepaard met enkele hagelbuien, die verscheidene ruiten deden sneuvelen en aan de da ken grote schade aanrichtten. Ook het gewas werd ernstig beschadigd. Officiële ingebruikname maquette van Ooster-Schelde. De maquette van de Ooster-Schelde, die de vereniging „Handelsbelang" te Yerseke heeft laten vervaardigen om toeristen en vreemdelingen op de hoogte te stellen van de bezienswaar digheden, die Yerseke biedt, zal op 9 Juli a.s. door burgemeester Willem- sen officieel in gebruik worden ge steld. Uitvalsweg naar Domburg te Middelburg. De directeur van gemeentewerken heeft namens B. en W. van Middelburg aan besteed het verrichten van grond- en straatwerken voor een gedeelte „uitvals weg naar Domburg", gelegen tussen Seis- singel en het abattoir. De uitslag is als volgt: Fa. Bunschoten Zn., Noordwijk, 30.900.M. Wandel, Souburg, ƒ27.662.- N.V. Prori, Wassenaar, ƒ27.384.J. Moerland, St. Annaland, ƒ27.300.N.V. Aannemingsbedrijf Zeeland, Middelburg, ƒ26.734.Gebr. Jongepier, Serooskerke, 26.599.Fa. Bos Van Doornick, Hein- kenszand, ƒ26.070; F. Duinhouwer, Goes, 26.000.Gebr. Geldof, Serooskerke, ƒ24.149.J. Kooiman, Voorschoten, 23.970. Staatsexamen voor muziek. Voor het praktisch paedagogisch ge deelte Piano A slaagde dezer dagen te 's-Gravenhage, voorheen te Middelburg, Mej. W. S. Westerterp, thans wonende te Groningen. Avondmuziek Grote Kerk. Hedenavond half acht zal in de Grote Kerk het volgende programma van avondmuziek worden uitgevoerd: 1. Fantasie en fuga in C (orgel), Joh. Seb. Bach. 2a. Orgelkoraal „Vater unser" (orgel), Joh. Seb. Bach. b. Orgelkoraal „Een vaste burg" (orgel), Joh. Joh. Walther. Koraal (koor), Joh. Seb. Bach. c. Bewerking voor koor en orgel van „Wohl mir dasz ich Jesum habe", Joh. Seb. Bach, bew.: Van Wes tering. 3. Partita over Psalm 23 (orgel), Adr. Kousemaker. 4. Psalm 23 (onberijmd) voor koor en orgel, Andries de Braai. Medewerkenden zijn: Het Goese Ka merkoor o.l.v. Adr. Kousemaker. Orgel: Rienk Jiskoot. Wedvlucht uit Orleans. De P.V. „De Trouwe Duif" te Tho len hield een wedvlucht uit Orleans. De prijzen waren als volgt behaald: 1. A. C. Laban; 2. Laban; 3. Joh. Koppenhol; 4. Joh. Baaij; 5. M. Taze- laar. Visserij-uitkomsten. De besomming van de vorige week aangekomen vissers was aan de lage kant. De aanvoer van bot was laag, ook paling en andere vissoorten werden in geringe mate aangevoerd. De uitkomsten der weervisserijen waren bevredigepd. De aanvoer voor de pellerijen is in zijn beginstadium en nog gering. De kwaliteiten der mos selen was bevredigend. Waar men gisteren ook kwam in Goesmen zag ze naar boven staren, de honderden toeschouwers. De kap per kwam ervoor naar buiten en liet zijn scheerklanten een ogenblik zitten, de bakker vergat zijn broodjes en de melkboer zijn half litertje. Als twee spinnen aan een draadje hingen daar in de hoogte de werk lieden, die de vergulde bol bevestig den op de torenspits van de Ned. Herv. Kerk. „Je wordt er duizelig van als je 't ziet", was de mening van velen. „Ik doe ze het voor geen geld na" Maar haast jolig, alsof ze in de speeltuin op de schommel zaten, zweefden die twee mensen daar in de hoogte op hun onnozele plankje rond de spits, zich afzettend met de voeten, vergenoegd en kalm manoeu vrerend met de touwen waarmee ze zich op en neer takelden. Die touwen liepen door katrollen die zaten be vestigd aan het kruis op de spits. Hoe zeker waren deze mensen en hoe ver trouwden zij op het materiaal waar mede ze naar boven waren gestuurd. Boven hen de ruime wijde lucht en rondom het ruime uitzicht. En in de diepte de poppetjes die met open mond naar boven staarden en zeiden „dat het merakels durven was". Bliksem sloeg in kompas van logger De haringlogger Sch. 39 kon giste ren niet naar zee vertrekken daar tij dens een hevig onweer de bliksem in het kompas is geslagen. Het glas van het kompas was totaal versplin terd. Ingezonden Mededeling (adv.) Cinderella lakens en slopen bevallen geen "pap", die door het waswater wordt weggespoeld. Ze worden dus na het wassen niet dun en doorzichtig, maar juist nóg voller en geslotener. Daar ze bovendien foutloos zijn, hebben ze een langere levensduur. ZONDER "PAP" en ZONDER FOUTEN BRU1N1SSE Bliksem sloeg vyf maal In. Tijdens het hevige onweer van Zondag is te Bruinisse op vijf plaatsen de bliksem ingeslagen. Van de toren van de Geref. kerk werd een stuk lood afgeslagen en van het dak werden enige pannen ver nield; in woonhuizen aan de Schippers- laan, de Dorpsweg en op de hofsteden van mevr. de wed. Braat beperkte de schade zich tot vernielde lichtleidingen. In een weiland aan de Langeweg werd van de heer M. B. van Zuidland een paard gedood. Ongeluk met vlastrekmachine. Op het bedrijf van de heer C. Jonker had een arbeider uit Nieuwerkerk het ongeluk met zijn arm in een vlastrekmachine te komen. Een diepe vleeswond was daar van het gevolg, die door dokter Quaak moest worden gehecht. DOMBURG Ouden van dagen op reis. De commis sie, die elk jaar een reisje voor de ouden van dagen organiseert, heeft ook dit jaar de ouden van dagen een prettige dag bezorgd. De tocht leidde door de Sloepolder en de zak van Zuid-Beveland naar Yerseke, waar een kreeftenvisserij werd bezocht. De burgemeester en me vrouw Crommelin maakten de reis mee. Omstreeks tien uur kwamen allen weer thuis, waar een grote schare hen op wachtte. De burgemeester sprak een woord van dank en de heer P. Passe- nier bracht de commissie dank. ■s-H. ARENDSKERKE Reis ouden van dagen. De ouden van dagen uit deze gemeente hebben Don derdag een genoegelijke dag gehad, on danks het slechte weer. Dit jaar werd Brugge bezocht. Van een muzikaal ont haal kon niets komen. KATS Geslaagd. Voor het artsexamen 2e ge deelte is geslaagd aan de Rijksuniversi teit te Leiden de heer A. J. Eckhardt alhier. KLOETINGE Geslaagd. Te Amsterdam slaagde voor het diploma „Doktersassistente" mej. A. A. Reijnhoudt te Kloetinge. KOUDEKERKE Afscheid ds Enker. Ds M. Enker, die binnenkort naar Israël vertrekt voor de zending onder de Joden hoopt op 20 Juli a.s. in de avonddienst van de Herv. Kerk op 't Zand afscheid te nemen. Daar in deze dienst geen toespraken worden ge houden, zal de gemeente persoonlijk af scheid nemen op Donderdag 17 Juli a.s. Dan zal een bijeenkomst worden belegd onder leiding van ds L. D. van Dijl. Na afloop van de afscheidsdienst op 20 Juli zullen in een kort samenzijn de ring- collega's, de classis en de Prov. kerk vergadering afscheid nemen van ds En ker. Zangavond. Evenals het vorig jaar zal het Geref. Evangelisatiekoor enkele zangavonden geven op het Dorpsplein, De eerste avond is vastgesteld op 12 Juli a.s. LEWEDORP Ouderavond Clir. School. Vrijdag 1.1. werd in de Chr. School de ouderavond gehouden, die onder leiding stond van het Hoofd der School, de heer M. Fraan- je. De heer Fraanje hield een inleiding over „Verleden en heden". Vele offers werden er in het verleden gebracht voor de Chr. school, maar ook nu kan de Chr. school niet buiten geldelijke steun. In de pauze werd er gelegenheid gege ven het werk van de leerlingen te be zichtigen. Daarna sprak de heer G. Vleugel, hoofd der B.L.O.-school te Goes, over zijn werk. Hij deed dit aan de hand van lichtbeelden over zijn school en leerlingen.. NIEUWDORP Baden in de cel. Van de badgelegen heid in Nieuwdorp wordt druk gebruik gemaakt. In de maand Juni zijn 1107 baden genomen. RILLAND-BATH Benoeming. Wegens ziekte van mej. Paauwe is benoemd tot tijd. onderwijze res aan de O.L. school, de heer N. van Houte, thans in tijd. dienst te Waarde. ST. MAARTENSDIJK Blikseminslag. Zondagavond tijdens het zwaar onweer sloeg de bliksem op twee plaatsen in, namelijk bij H. Stou ten en A. Gaakeer. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor, maar wel was er materiële schade. ST. PHILIPSLAND Naar concours. Voor de eerste keer heeft het Ned. Herv. kerkkoor te St. Philipsland onder leiding van de heer L. C. Clarisse aan een concours deelge nomen. Het koor heeft een mooie pres tatie geleverd. In de derde afdeling werd met 314 punten een eerste prijs behaald. Door deze prestatie kon het koor ook meezingen in de ere-wedstrijd. Dit leverde echter niets op. VEERE Veerse dag op 25 Juli. Op de op 25 Juli te houden Veerse dag in het kader van de „Vlaamse dagen" te Middel burg, zal des avonds van 910 de fol- kloregroep van „Medioburgum" o. 1. v. mej. Vermeulen enkele volksdansen uit voeren op het marktplein voor het stad huis. YERSEKE Eerste mosselen geëxporteerd. Zater dag zijn te Yerseke de eerste mosselen van de Wadden aangevoerd. De kwali teit was zeer goed, het visgewieht be droeg 24 kg. Gisterochtend werden de eerste mosselen van dit seizoen naar België geëxporteerd. Paard door bliksem gedood. In de Yersekse Moer is een paard van de heer Zwagemaker alhier door de bliksem ge troffen en gedood. WAARDE Blikseminslag. Tijdens het onweer Zondagavond sloeg de bliksem in de landbouwschuur van de landbouwer H. C. Poley. De brandweer, die binen zeer korte tijd aanwezig was, kon met zes stralen op de waterleiding de brand spoedig onder de knie krijgen. De brand beperkte zich hoofdzakelijk tot het rie ten dak. Omwonenden waren spoedig met brandblusapparaten bezig. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor, terwijl landbouwwerktuigen be houden bleven en een partij hooi ver loren ging. De waterschade was vrij groot. WOLPHAARTSDIJK Collecte. De collecte voor de samen werkende blindenorganisaties „De Fak kels bijeen" heeft opgebracht f49.75. GEMEENTERAAD. DRIEWEGEN. Geldlening van f9800.— gesloten. De gemeenteraad van Driewegen kwam in openbare vergadering bijeen. Aan de Chr. Landbouwschool te 's-H. Arendskerke werd een subsidie van f 15 per leerling voor het jaar 1952 toegekend voor leerlingen uit deze ge meente afkomstig. Tot schoolschoon- maakster der o.l. school alhier werd benoemd wed. C. PieterseLucasse, terwijl tegelijkertijd op eigen verzoek eervol ontslag als zodanig werd ver leend aan mevr. G. Korstanje—de Rijger. Vastgesteld werd een veror dening tot toekenning van een vacan- tiegratificatie aan het personeel der gemeente over 1952. Er werd besloten met de Coöp. Boe renleenbank „Driewegen" te Driewe gen een geldlening aan te gaan, groot f9800. Naar aanleiding van een bin nengekomen rapport van de schat tingscommissie, welke de waarde op genomen had van het aan te kopen deel van pand 6 i.v.m. het verbeteren van de hoek DorpsstraatSmitweg, werd een korte bespreking gehouden, die tot gevolg had, dat de zaak werd aangehouden tot een volgende verga dering. Verder werd besloten, naar aanleiding van een circulaire van de Minister van Binnenlandse Zaken, om het maximumbedrag der ziektekosten regeling te brengen van f 50 op f 60. In verband met het inwerkingtreden der Werkloosheidswet werd voor de gemeente Driewegen vastgesteld een verordening houdende vaststelling van een tijdelijke uitkeringsregeling voor enige groepen van het gemeenteperso- neel. Vervolgens kwam aan de orde de toewijzing van pand 74b. Na enige dis cussie werd besloten het pand toe te wijzen aan de heer Anth. Goetheer Bz. Tijdens de rondvraag feliciteerde de heer de Jager de voorzitter met zijn herbenoeming tot burgemeester van Driewegen en Ellewoutsdijk. Verder wees de heer de Jager er op, dat de toegang tot de panden 63 en 63a nog steeds niet verbeterd is. De voorzitter zei, dat dit tegelijk met de verbetering van de straat bij Lansen in orde ge maakt zou worden. Dit jaar zal de Nederlandse Vereni ging Sociale Zorg voor Minder-Val- iden „A.V.O." (Actio Vincit Omnia) 25 jaar bestaan. Het jubileum van deze vereniging onder de zinspreuk „Ar beid Overwint Alles" zal waarschijn- ijk in September a.s. worden gevierd. Het is de grote verdienste van de A.V.O. geweest, dat zij heeft ingezien, dat er zelfs voor de meest gehandi capte mogelijkheden zijn om met ge bruikmaking van de nog aanwezige capaciteiten en vaardigheden een vol waardig inkomen te verwerven. Z|j moest daartoe bij de mïnder-valide de bereidheid aankweken om die ar- arbeid te verrichten, welke met zijn mogelijkheden in overeenstemming was en aan de andere kant had zij bij het bedrijfsleven menig vooroordeel te overwinnen, voordat werd erkend, dat minder-valide arbeiders heel vaafe volwaardige prestaties kunnen leveren. Ook moest strijd worden gevoerd te gen de opvatting, dat het niet juist zou zijn, als een minder-valide werk zou hebben, terwijl andere arbeiders, gezond naar lichaam en geest, werklooB zouden zijn. Hier liggen n.I. twee pro blemen, die niet aan elkaar gekoppeld mogen worden. In vele plaatsen van ons land treden de A.V.O.-afdelingen op als ontvang en registratiecentrum. In lichtere ge vallen kan de afdeling vaak zelf de moeilijkheden oplossen, zij het met medewerking van arbeidsbureaux, me dische- en sociale diensten. Gaat het om moeilijker zaken, waarbij officiële instanties moeten medewerken, dan kan de hulp worden ingeroepen van een buitendienstambtenaar in de pro vincie De A.V.O. heeft zeker niet in het minst een aandeel gehad in het voorbereiden, de totstandkoming en het uitvoeren van maatregelen met al gemene strekking. Het werkplaatswe zen b.v. is met kracht gesteund en tot ontwikkeling gebracht. Voor deze jubilerende vereniging wordt in de week van 1219 Juli a.s, een collecte gehouden, tot verder# uitbouw van het belangrijke werk. HAVEN VAN VLISSINGEN. Aangekomen 6 Juli: JORINA van Ant werpen; BAUTA van idem; PELLWURM van idem; TROJAN STAR van idem; Vertrokken 6 Juli; TRINITY naar Alexan- drië; JORINA naar Aabenraa; MERAK naar Antwerpen; BAUTA naar Montreal; TROJAN STAR naar Rotterdam; PELL WURM naar Zee. Gepasseerd naar Antwerpen, 6 Juli: EREBES van Rotterdam; UNITAS van Zee; SUMATRA van Londen; DOKLAAN van Southampton; SCHIE van Rotterdam; IJSEL van Londen; KLIPFONTEIN van Southampton. 7 Juli: NELLIE van Lon den; MARIA S van idem. Gepasseerd van Antwerpen, 6 Juli: E.N.A. SCHEER naar Casa Blanka; AALSDIJK naar New York; BONAIRES naar Narvik. MIDDELBURG. Geboren: Jacobus P., z v. M. D. Walraven en E. C. den Boeft; Reinder, z. v. B. Hogendorf en B. Boer; Ruben H„ z. V. R. Sekewaëll en E. Klaver; Pieter J. J., z. v. A. M. ie Due en J. v. Loo; Roelof H., z. v. W. Prins en C Klercq; Maria L„ d. v. J. Koppejan en W. Spruijt; Robert A., z. v. C. F. Ferwerda en C. M. Bleuzi; Christina A., d. v. A. Cijs en A. A. Keijmel; Camiel, z. v. C. P. A. de Graaf en M. M. de Rechter; Pieter A., z, v. J. Meliefste en F. A. Reinigert; Pieter L. G., z. v. G. F. den Toom en J. C. de Vos; Cornelia C., d. v. C. Proos en P. S, G. Meiier; Francois E., z. v. G. van Krui- ningen en H. F. E. van 't Wel; Maria J. d. v. J v. d. Boomgaard en P. Labeur; Ondei .rouwd: J. B. Wisse, 28 j. en W. C. Adriaansen, 24 j.; A. J. Vendeville, 25 j. te Dordrecht en J. A. Doeleman, 27 j.; P. Alewijnse, 23 j. en L. van Flierenburg, 22 j.; J. D. Mesu, 27 j. te Eindhoven en P. M. Labruijere, 20 j. Gehuwd: F. A. M. Clarijs, 26 j. en P. C. M. Pantus, 27 j.; A. N. de Boer, 29 j. en S. Koeman, 18 j„ J. van Eenennaam, 24 j en S. Wondergem, 21 j.; K. J. de Hooge, 30 j. en A. F. v. Kerkvoort, 39 j.; E O. Ignatia, 25 j. en A. A. 't Gilde, 37 j.; M. J. van Bergen, 32 j. en E. D. Chnsti- aaOverleden- P Wolf 87 j. wed. van T. 121.15Verzoekprogramma; 22.00 Nieuws; G Vogelenzang; C. Jongepier, 4 mnd. 122.15 Pianorecital; 22.55-23.00 Nieuws. WOENSDAG 9 JULI 1952. HILVERSUM I (402 m.) VARA: 7.00 Nieuws; 7.18 Gram.; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huis vrouw; 9.00 Gram.; (y.359.40 Waterstan den); VPRO: 10.00 Boekbespreking; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Voor de vrouw; 11.00 uram.; 12.00 Orgelspel; 12.30 Land- en tumbouwmededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Pianoduo; 12.55 Aalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Gevarieer de muziek; 13.35 Gram.; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Groninger Orkest-Vereni ging; 15.00 Kinderkoor; 15.20 Vierhandig pianospel; 15.30 Voor de zieken; 16.05 Voor de jeugd; 17.15 Dansmuziek; 17.40 Ronde van Frankrijk; 17.50 Regeringsuit zending: M. C. Capeile: „Dierenverhalen uit Toradjaland"; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 Actualiteiten; 18.30 Lichte muziek; 19.00 Lezing; 19.20 Gram.; VPRO: 19.30 Voor de jeugd; VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Politiek commentaar; 20.15 Opera-muziek; 21.10 „Aetherforum"; 21.50 Gram.; 22.15 „Tussen luisteraar en spre ker", causerie; 22.30 Pianovoordracht; 23.00 Nieuws; 23.15 „George Gershwin", een micro-foto; 23.5024.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.19 Gewijde muziek; 8.45 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Gram.; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Gram.; 12.00 Sopraan en pi ano; 12.30 Land- en tumbouwmedede lingen; 12.33 Viool, cello en piano; 12.59 Klongelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Protestants Interxerkelijk Thuisfront; 13.20 Mariniers- kapel; 14.00 Gram.; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Gram.; 15.40 Clavecimbelrecital; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Orgelspel; 17.50 Militair vraaggesprek; 18.00 Nieüws; 18.15 Viool en piano; 19.00 „Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven"; 19.15 Boekbespreking; 19.30 Gram.; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberich ten; 20.10 Gevarieerde muziek; 20.30 „De Leeuw Klauwt", hoorspel; 21.20 Gram.; 21.45 Kamerorkest en solist; 22.30 Inter nationaal Evangelisch Commentaar; 22.40 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten; 23.1524.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams 324 m.) 11.45 Gram.; 12.30 Weerberichten; 12.34 Gram.; 12.50 Koersen; 12.55 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Hammondorgelspel; 13.30 Gram.; 13.45 Hammondorgelspel; 14.00 Symplionie-or- kest; 14.50 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Dansmuziek; 17.30 Klankbeeld; 17.40 Dansmuziek; 17.50 Boekbespreking; 18.00 Zang en voordracht; 18.30 Voor de solda ten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.50 Cau serie; 20.00 Omroeporkest; 20.45 Gram.;

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 2