Dr Drees wijzigt zijn regeringsprogram na langdurig overleg met de fracties Nehroe vreest wereldoorlog Heropening onderzoek in de zaak Schailenberg is niet nodig vSNIPPER A',* Vi NIEUWS 11 P*N*L wil West-Nieuw-Guinea bij Indonesië voegen Nederlandse vinding voor toepassing van radar EISENHOWER SCHIJNT DE MEESTE KANS TE HEBBEN Bedrijfsongeval in wasserij PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Komt er ook een vrouwelijk minister Donderdagmorgen zullen de vier fracties de kabinetsformateur opnieuw antwoorden la hef Holiaadse Diep ver dronken. De moord te Haarlem. Denen leveren tankschip af. Souburgse sportweek begonnen Pagina 4 Op verzoek iuvain voor le modellen ustehouders. Orthopedie, sn. Weststr. inderwagen- /oetstraat 4, LLEN 3 Goes IE van Uw en de 's worden billijke pr. encil-inrich- STRATE te 204. Stencil- 34. Op verzoek ouvain voor buik- en BOUVAIN iges, Corset- 7,. Tel. 257, Op verzoek ouvain voor darm- ni^j g en recht» BOUVAIN, iges, Corset- 7, Tel. 257, e bepaaltdk itswaarde blad, langen om nhoud kennis te geh. met J. L met E. W. wed. van J. geh. met J. E., d. v. F. M., z. v. N. Hoogesteger; ite en E. A. A, z. v. CIl. Tan "W., z. v. loven; Izaak M. M. Heij- H. H. van rinus C., z. v. Willem G., Bode; Cor- J. M. Boone; en W. Don- J. Mesu en M., d. v. J. eve, 29 j. te 30 j.; J. van rg en E. Ge ide, 23 j. en M. Ponten, j.; P. C de 22 j. 66 j. echtg. j. echtg. van Anker, 50 j. P. Alleme- J. de Jonge, ?ren: Pieter A- Mol; Sarei llegange. 9 j. te Nisse chraaf, 79 j. )ijke. Josina, d. Anthonie en C. Zandee; en M- Rijk aarden en E. M. Vos en d. v. J. Na- jendert, z. v. lolhoek. ■gt, 26 j. te iek, 22 j.; H, ibbekoorn, 23 apelle en E. j. ners: en L. J. 23 j. te •elier, 17 j. nhuize, 47 v. D. C. den te Ellewouts- 25 j. j. te Kapelle j., echtg. van jper, 66 j. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad' Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammene traat 17, Talef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2216 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 4.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 8 JULI 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.29 u., onder 21.02 u. Maan op 22.24 u., onder 6.46 u. Hoogwater Woensdag 9 Juli: Vlissingen: 3.01 u. 2.33 m., 15.19 u. 2.31 m. Terneuzen: 3.32 u. 2.52 m., 15.52 'J. 2.48 m. Wemeldinge: 4.53 u. 1.98 m„ 17.17 u. 1.89 m. Zierikzee: 4.42 u. 1.71 m., 17.02 u. 1.62 m. (Van onze parlementaire redacteur). De besprekingen tussen dr. Drees en de voorzitters der vier fracties, die tot gisteravond 11 uur duurden, hebben in totaal acht uur in beslag genomen. De formateur kon na afloop mededelen, dat hij hedenochtend zal werken aan een gewijzigd regeringsprogram, hetwelk hopenlijk nog vanmiddag aan de betrokken fractievoorzitters zal worden toegezonden. Zij hebben beloofd om uiterlijk Donderdagochtend daarop van repliek te dienen. Dat het oor spronkelijk program is gewijzigd is ongetwijfeld een gevolg van de lang durige besprekingen. Waarschijnlijk zullen morgen de vier fracties vergaderen. Opvallend is, dat er althans voor lopig geen behoefte bestaat om de mondelinge besprekingen over het program voort te zetten. Daaromtrent is geen enkele afspraak gemaakt. Het is duidelijk, dat er zo lang ge praat is, totdat er over de hoofdlijnen een grote mate van eenstemmigheid bestond. Men heeft kennelijk dr. Drees gevraagd de conclusies van het gesprek op papier te zetten, hetgeen een nauw keurig werkje zal zijn, opdat de fracties goed kunnen worden voorgelicht. POSITIEVE RESULTATEN. Dr. Drees was niet bereid een ken schets van de situatie te geven, maar algemeen nam men vannacht in Den Haag aan, dat positieve resultaten, wat het program betreft, lang niet uitge sloten geacht moeten worden. Ook het gewijzigde program zal voor amendering vatbaar zijn. Het langdu rige en rustige overleg van dr. Drees heeft een groot vertrouwen gegeven in zijn werkmethode. üp een vraag deelde de woordvoer der van dr. Drees mede, dat H.M. de Koningin steeds telefonisch op de hoog te wordt gehouden van de stand van zaken. Door de lange besprekingen en de wijzigingen is het oorspronkelijk program, waarin alleen hoofdlijnen waren geformuleerd uiteraard wel iets meer in details uitgewerkt. Het wach ten is op de fractievergaderingen. Zou dr. Drees het fiat verkrijgen op zijn gewijzigd program dan is langza merhand het ogenblik aangebroken van de zetelverdeling en het aanzoeken van personen, die voor het minister schap geschikt zjjn. VROUWELIJK MINISTER Intussen heeft het lid der Tweede Kamer, mej. mr. Tendeloo (P.v.d.A.), een schrijven gericht tot de kabinets Duiker te Den Helder omgekomen. De 35-jarige H. Gransma, uit Breda, is in het Hollands Diep bij Willemsdorp verdronken. Het slacntoffer en zijn ver loofde de 36-jarige Mej. van Elewout, eveneens in Breda woonachtig, bevonden zich bij het zwemmen plotseling in een hachelijke positie. Een kanovaarder, die dit opmerkte, begaf zich onmiddeiijk naar de plaats van het ongeluk. Het luk te hem mej. van Elewout te redden, doch de heer Gransma was niet meer te vinden Eerst des avonds om half negen werd zijn stoffelijk overschot opgehaald. Zondagavond om 8 uur is de 36-jarige gehuwde bootsman, de heer Gastel uit Den Helder, gedetacheerd op het marine vaartuig Castor, liggende aan de omval te Alkmaar, in het kanaal aldaar ver dronken. De man was met een duiker apparaat, warmee hij reeds geruime tijd op eigen initiatief en eigen verantwoor ding proeven nam, in het wafer gegaan. Na te zijn ondergedoken kwam hij weer boven zonder het apparaat. Hij zonk echter onmiddellijk weer in de diepte en kwam niet meer boven. Na korte tijd is men er in geslaagd de man weer boven te brengen. Medische assisten tie mocht niet meer baten. Het stoffelijk overschot is naar het centraal ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Noodweer in Madurodam. Het zware onweer dat zich boven Den Haag ontlaadde heeft ook de mi niatuurstad „Madurodam" getroffen. De drie meter hoge toren van het model van de Lange Jan te Middel burg werd vijf meter weggeslingerd. Ook andere objecten, zoals de spoor weg, liepen lichte schade op, die gis teren in de loop van de dag kon wor den hersteld. De toren van de Lange Jan met het kostbare miniatuur-caril lon wordt gerepareerd. Drie verdachten vrijgelaten. Zes personen, die ervan verdacht worden betrokken te zijn bij de moord op de Haarlemse scheepsbouwer J. Dikmans, wiens stoffelijk overschot de vorige week uit het Spaarne werd op gehaald, zijn thans voorgeleid aan de Officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank. Na hun verhoor zijn drie van hen vrijgelaten, n.l. de twee dochters van het slachtoffer en de 18- jarige J. B., die de dader van de moord heeft geholpen het ontzielde lichaam van de scheepsbouwer in het Spaarne te doen verdwijnen. De dader, de 24-jarige H. S., blijft in voorarrest. Ook de zoon en de echtgenote van de vermoorde, bevinden zich nog in ver zekering. UE TOESTAND OP CERAM EN AMBON De staat van beleg op Ceram en Am- bon zal waarschijnlijk nog deze maand worden opgeheven.. Dit hebben de In donesische ministers Wilopo en Roem verklaard bij hun terugkeer in Djakar ta van een bezoek aan deze eilanden. De veiligheid op Ambon en Ceram was goed. De benden zijn zo goed als uitgeroeid, zeiden zij. Op Ceram is een begin gemaakt met 9 aanleg van rijstvelden. formateur, waarin zij er op aandringt, dat de regering in een eventueel op te stellen regeringsprogram of een even tueel af te leggen regeringsverklaring duidelijk zal doen uitkomen, dat de Nederlandse regering handhaaft het wetsontwerp tot opheffing van de han delingsonbekwaamheid van de gehuw de vrouw naar de strekking, zoals die is neergelegd in het door minister Wij- ers bij de Kamer ingediende ontwerp. Tevens wordt in dit schrijven ver zocht om bij het vormen van een ka binet in ernstige overweging te willen nemen daarin althans één vrouw als minister op te nemen, c.q. als staats secretaris daarin te verbinden. PRINS BERNHARD NAAR BOGOTA1 Naar Reuter meldt, heeft de Neder landse diplomatieke vertegenwoordiger te Bogota verklaard, dat prins Bern- hard een uitnodiging van de Columbi- aanse regering, om een bezoek aan het land te brengen, heeft aanvaard. Hij zou dit doen na de opening van de ten toonstelling van Nederlandse produc ten in Mexico. Het bezoek zou mogelijk tussen acht en twaalf November wor den gebracht. Het A.N.P. kon geen officiële beves tiging van dit bericht krijgen. Het mag echter niet uitgesloten worden geacht, dat de prins na zijn verblijf in Mexico één of meer Zuidamerikaanse staten zal bezoeken. De Amerikaanse ambassade te Mos kou heeft Maandagavond medegedeeld, dat de Sowjet-regering haar zes maan den tijd heeft gegeven om het gebouw, waarin zij thans gevestigd is, te ont ruimen. Er wordt een onderzoek inge steld naar de mogelijkheid van het on derbrengen der ambassade in een an der gebouw. TWEEDE KAMER-COMMISSIE CONCLUDEERT Klachten van de heer Menten ongegrond De vaste commissie voor privaat- en strafrecht uit de Tweede Kamer is klaar gekomen met de bestudering van de dossiers van twee belangrijke zaken, die al jaren in het middelpunt van de belangstelling staan. Daar is allereerst de geruchtmakende zaak-Schallenberg, de man, die op 14 Sept. 1949 te Den Haag werd vermoord en waarvan nimmer bekend is geworden, wie de daders waren, dan wel wat aanleiding is geweest tot deze moord. Voorts heeft de commissie de dossiers bestudeerd, die betrekking hebben op de zaak-Menten. In deze zaak komt de commissie tot de conclusie, dat van een vooropgezette bedoeling de heer Menten te heroven, niets is gebleken. In de zaak-Schallenberg is gebleken, aldus de commissie, dat het aanvanke lijke opsporingsonderzoek van de ge meentepolitie niet gebleven is beneden hetgeen men daarvan mocht verwach ten. Men moet daarbij bedenken, dat er bij het vinden van het lijk geen aanwijzingen voor moord aanwezig wa ren. Het is naar het oordeel van de com missie te betreuren, dat eerst op 23 April 1951 ruim anderhalf jaar na het overlijden van Schailenberg tot vordering van een gerechtelijk voor onderzoek is overgegaan. Vat men het onderzoek, dat door verschillende politieorganen is inge steld als één geheel op, dan kan de commissie niet nalaten als haar indruk uit te spreken, dat het leemten ver toont. Niettemin acht zij het nutteloos om, nu drie jaar zijn verstreken, het onderzoek te heropenen. ERNSTIGE CRITIEK. De commissie kan niet nalaten er bij deze gelegenheid de aandacht op te vestigen, dat de organisatie van het op sporingsonderzoek in zaken van grote omvang en ingewikkeldheid te wensen overlaat. De samenwerking tussen Rijks- en gemeentepolitie in deze za ken is niet altijd voldoende. Door de procureurs-generaais wordt meestal het opsporingsonderzoek opge dragen aan Rijksrechercheurs, die hoe wel het bekwame politiemannen zijn, de noodzakelijke brede kennis en ont wikkeling missen. Doordat zij in rang en ontwikkeling achterstaan bij de ambtenaren van de gemeentelijke poli tiecorpsen, ontstaan vaak wrijvingen. De commissie is van oordeel, dat de procureurs-generaal ieder zouden die nen te beschikken over ten minste één opsporingsambtenaar in de rang van commissaris van Politie. DE ZAAK-MENTEN. Wat de zaak-Menten betreft wordt de opmerking gemaakt, dat hoewel er slechts sprake is van één zaak, er ei genlijk vijf zijn. De eigenlijke zaak is een politieke strafzaak, waarin Menten wegens hulpverlening aan de Duitsers is veroordeeld. De commissie heeft zich uitsluitend bezig gehouden met de klacht van de heer Menten, dat hij gelden en goede ren vermist met een waarde van drie en een half millioen. Uit het onder- Het zware onweer heeft Zondag in Friesland grote schade veroorzaakt. Enkele boerderijen werden door het hemelvuur getroffen en geraakten in brand. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Ook gisteren zijn weer twee personen bij het baden verdron ken. Het waren een U-jarig jongetje uit Zaandam en een 13-jarig meisje uit Culemborg. In de R.K. kerk te Schoonhoven is een inbraak gepleegd. De dieven lichtten enkele offerblok ken. Een 17-jarige Duitse bankwer ker is bjj een poging tot smokkelen door de Duitse douane beschoten. Hq wist te ontkomen, doch toen hjj zijn verwondingen in een ziekenhuis liet verbinden, kon hij worden gearres teerd Vijf Tsjechoslo waakse straal jagers hebben de afgelopen week bo ven Beieren gevlogen. Tijdens het weekeinde zijn in de Ver. Staten 366 personen bij verkeersongevallen ge dood en 202 mensen bij het zwemmen verdronken. Bij een wervelstorm voor de Chinese kust zijn 200 vissers verdronken. zoek van de commissie naar de bewe ringen van Menten is komen vast te staan, dat niet is gebleken, dat de ar restatie van hem door de B.S. heeft plaatsgevonden met het vooropgezette doel hem te beroven. De commissie acht het niet juist, dat leden van de Bloemendaalse politie, die een actieve rol Bij de B.S. hebben gespeeld, met het onderzoek zjjn be last. Het onderzoek is desniettemin be hoorlijk geschied. Uit niets blijkt, dit wordt ook door Menten beweerd dat er machten bestaan, die de zaak in de doofpot willen stoppen. Twee Franse communistische burgemeesters geschorst. De Franse communistenleider Char les Tillon is door het ministerie van Binnenlandse Zaken voor een maand geschorst als burgemeester van Auber- villiers, een arbeiderswijk in het noorden van Parijs. Als reden voor de schorsing is opgegeven, dat Tillon ver leden maand de gemeente-ambtenaren van Aubervilliers heeft opgewekt te staken uit protest tegen de arrestatie van Jacques Duclos. Auguste Gillot, communistisch bur gemeester van Saint Denis, een an dere Parijse voorstad, is eveneens ge schorst. Kruisers voor wegzenden van geleide projectielen. De Amerikaanse onderminister van marine, John Floberg, heeft in een ra diorede verklaard, dat de Amerikaanse marine twee kruisers ombouwt tot schepen voor het uitzenden van geleide projectielen. Hij voegde er aan toe, dat bij het op stellen van plannen de gedachten ook wel zijn uitgegaan naar het bestemmen van de onderzeeboot voor een derge lijke taak. Volgens de onderminister van de luchtmacht, Roswell Gilpatric, zullen geleide projectielen „in een tijdsbestek van jaren" bemande vliegtuigen ver vangen. Premier Nehroe van India heeft te New Delhi verklaard, dat indien acties als het bombarderen van electrische centralen in Noord-Korea zouden wor den voortgezet en andere dergelijke maatregelen worden genomen, de oor log zich wellicht tot China zou kunnen uitbreiden. Als dat zou gebeuren zou ook de Sowjet-Unie er bij betrokken worden, omdat Rusland en China een pact ge sloten hadden van wederkerige mili taire bijstand ingeval van een aanval op één van beide landen. Russische deelneming aan de oorlog zou tenslot te tot een wereldoorlog leiden. MOSSADEQ GEEN KABINETSFORMATEUR Hoewel de Perzische senaat besloten heeft in te stemmen met de vorming van een nieuw kabinet door Mossadeq, is critiek geoefend op het feit, dat bei de kamers niet tegelijk tot de aanvaar ding van Mossadeq als kabinetsforma teur zijn gekomen. In verband hiermee heeft Mossadeq thans besloten geen opdracht tot ka binetsformatie te aanvaarden. Ver wacht wordt echter, dat hij op zijn be sluit zal terugkomen. Impasse in Antilliaanse landsregering. In de Antilliaanse landsregering is een impasse ontstaan door het aftre den van de landsminister voor justitie, de heer Lampe. De gouverneur heeft de ontslag-aanvrage nog steeds in be raad. De grootste moeilijkheid is het vinden van een opvolger, die accep tabel is zowel voor de regering, de Staten als de Arubaanse Volkspartij. In de A.V.P. zelf is voor de functie van landsminister van justitie waar schijnlijk geen geschikte figuur voor handen en zonder steun van de A.V.P. heeft de landsregering in de Staten geen meerderheid. Naar wordt ge meend, kan hieruit een stagnatie van langdurige aard ontstaan. Een kabi netscrisis behoort niet tot de onmoge lijkheden, doch zij zou geen oplossing bieden voor de moeilijkheden. Gezien de grote hoeveelheid arbeid, die er voor de regering en de Staten is, komt het ogenblik van de ontslag-aanvraag wel zeer ongelegen. (De Antilliaanse landsminister van justitie heeft Vrijdag ontslag uit zijn functe aangevraagd omdat zijn partij, de A.V.P., het niet eens is met zijn beleid in verband met de veroordeling van de leider der A.V.P., Henny Eman, tot een week hechtenis wegens een be- lediginszaak. De A.V.P. heeft in de landsregering twee zetels. Red.) Provinciaal bestuur voor het gebied gevraagd De P.N.I., één der grootste partijen van Indonesië, dringt er in een ver klaring op aan, dat zeer spoedig stappen zullen worden ondernomen om West- Nieuw-Guinea bij het Indonesische grondgebied te voegen en wel door het instellen van een eigen provinciaal bestuur voor dit gebied. Deze verklaring werd uitgegeven, nadat de partijleiding van de P.N.I. de huidige toestand in Indonesië had besproken. Ten aanzien van West-Nieuw-Guinea zegt de verklaring dat, om verbetering in de verhouding tussen Indonesië en Nederland te kunnen bereiken, de on derhandelingen over het Uniestatuut en West-Irian aan een grondige be schouwing dienen te worden onder worpen en zeer spoedig tot resultaten gebracht. De betrekkingen tussen bei de volkeren schijnen tengevolge van de steeds opnieuw voorkomende ge beurtenissen voortdurend slechter te worden. In de verklaring wordt verder gewe zen op de feiten, waardoor de toestand is verslechterd. O.m. worden genoemd de aanslag op de Indonesische kolonel in Den Haag, de zaak-Westerling en de wapenzendingen met de „Talisse" en de „Blitar". Gratie voor gevangenen van de Vietminh, De Franse resident-minister voor Indo-China, Jean Letourneau, heeft besloten ter gelegenheid van de veer tiende Juli duizend gevangenen en ge- interneerde militairen van de Vietminh vrjj te laten. Vijfjarenplan voor Borneo De regering van Indonesië heeft voor Borneo een vijfjarenplan opgesteld, dat ten doel heeft het eiland in staat te stellen voor zichzelf te zorgen. Na de voltooing van het vijfjaren plan zal er naar worden gestreefd Bor neo zover te ontwikkelen, dat het de welvaart van geheel Indonesië zal kun nen waarborgen. Men hoopt dit plan in vijftien jaar te kunnen verwezen lijken. Tenslotte spoort de P.N.I. de partijen en het volk aan met de regering sa men te werken bij het zoeken van een oplossing om de veiligheid te herstel len. De Deense regering heeft besloten geen stappen te ondernemen om afle vering aan de Sowjet-Unie van het in Denemarken gebouwde tankschip te verhinderen. De leiders van de vijf grote politieke partijen in het Deense parlement hebben Maandagochtend op een bijeenkomst met de regering er mee ingestemd, dat het schip op de ge wone wijze zal worden overgedragen. De Amerikaanse ambassadeur in Ko penhagen is Maandagmiddag van dit besluit op de hoogte gebracht. Het contract voor levering van het tankschip werd in 1949 getekend, drie jaar voor de Amerikaanse wet van kracht werd, volgens welke de presi dent Amerikaanse hulp aan landen, die strategisch belangrijke goederen naar Rusland of „zijn satellietstaten" zen den, kan stopzetten. Het tankschip werd gistermiddag of ficieel aan de Sowjetrussische regering overgedragen. Bbksem sloeg in de Geref. Kerk te Souburg Tijdens de zware onweersbui van Zondagavond is de bliksem ingeslagen in de nok van de voorgevel van de Ge reformeerde Kerk te Souburg. Een aan tal dakpannen werd verbrijzeld, ter wijl een verbindingsbalk werd bescha digd. Er ontstond geen brand. EERSTE LUSTRUM VAN RADARPROEFSTATION Keu toepassing van radar, de „Rap- lot", is gisteren tijdens een herdenking van het vijfjarige bestaan van het Ne derlandse radarproefstation te Noord- wijk openbaar gemaakt. Vele deskundigen noemen deze nieu we ontwikkeling sensationeel. Het is mogelijk gebleken om met grote mate van zuiverheid, middels een speciale radarinstallatie, plaats en af stand van ieder willekeurig object van het radarstation af, zowel als van wil lekeurige punten binnen het bereik van de zender, onderling direct te be palen. Diverse eenvoudig te bedienen proefinstallaties zijn reeds gebouwd. Tevens zal binnenkort een installatie in bedrijf worden genomen om radar beelden op afstand zuiver te relayeren, ongeveer zoals thans met televisie ge schiedt. Het is de eerste maal, dat op het Europese continent dergelijke in stallaties en dan nog afwijzend van Reeds vijf jaar is in de duinen te Noordwijk het radarproefstation gevestigd. Foto boven toont een interieur opname van het station met een kijkje op de nieuwe Raplot appa ratuur. Foto onder toont het exterieur van het station. Amerikaanse en Engelse methoden zijn geconstrueerd en in gebruik ge nomen. In het radarproefstation te Noord- wijk wordt bovendien het grootste ci viele radarproject van Europa uitge werkt, namelijk de bebakening voor de Nieuwe Waterweg. Beide nieuwe systemen beloven belangrijke hulpmid delen voor scheepvaart en luchtvaart te worden. WIE WORDT REPUBLIKEINS CANDIDAAT Republikeinse partij conventie begonnen Gistermiddag is de strijd tussen Taft en Eisenhower pas goed ontbrand. De Conventie van de republikeinse partij in de Ver. Staten is bijeengekomen om uit te maken wie als officiële candidaat voor de in November a.s. te houden presidentsverkiezingen kan worden aangemerkt. De eerste uren heb ben veel verwarring gebracht. Men verkeert nog altijd in het onzekere over de uitslag en niemand durft te voorspellen, of Taft dan wel Eisenhower ais candidaat uit de bus zal komen. De aanhangers van generaal Eisen hower hebben voorgesteld betwiste gedelegeerden (d.w.z. gedelegeerden, van wie niet duidelijk is voor wie zij voorkeur hebben), niet te laten stem men over de kwestie van toewijzing van betwiste conventiezetels. Wanneer dit voorstel zou worden aangenomen, zou dit senator Taft 50 stemmen kos- teü' EISENHOWER Aanvaarding van dit amendement zou kunnen betekenen, dat Eisenhower tot candidaat benoemd zou worden. Een verwerping van het amendement met meer dan 100 stemmen zou een overwinning voor Taft betekenen. Een aanhanger van Taft heeft een tussen- Landarbeider van Stavenisse op het veld overleden Maandagmiddag waren enige arbei ders op een veld onder St. Maartens dijk aan het vlas trekken. Op een ge geven moment voelde de 56-jarige K. Goedegebuure uit Stavenisse zich on wel worden en werd hjj aan een kant van het veld gebracht waar zijn broer een jas over hem deed om wat minder zon te hebben. Toen men een kwartier daarna naar de man ging kijken, bleek hij te zijn overleden. Het stoffelijk overschot werd per auto naar zijn woning vervoerd. 21 vrouwen naar het ziekenhuis Te Rijswijk heeft zich in een was inrichting gistermorgen een bedrijfs ongeval voorgedaan, waardoor 21 meis jes en vrouwen naar een ziekenhuis moesten worden overgebracht. Bij het bewerken van overalls van een grote industrie is gas ontsnapt bij het strij ken van de kledingstukken. Zestien slachtoffers konden spoedig naar huis terugkeren, vijf worden nog in het ziekenhuis verpleegd. Hun toe stand is gunstig. Politie en arbeidsin spectie stellen een onderzoek in. voorstel op het amendement ingediend, dat echter met 658 tegen 546 stemmen werd verworpen. De groep van Eisen hower behaalde daarbij een meerder heid over de aanhangers van Taft met 110 stemmen. Honderden belangstellenden hebben gisteravond te Souburg de start van de sportweek bijgewoond. Met de signaal- afdelinf van „Astrow" en de muziek vereniging „Vlijt en Volharding" maakten de deelnemers eerst een mars, waarbij het eindpunt op het sportter rein was bepaald, waar de burgemees ter, de heer A. H. S. Stemerding, de sportweek officieel heeft geopend. De burgemeester begon met te her inneren aan de geslaagde sportweek 1951, waar veel gepresteerd is. Hjj twijfelde er niet aan of gezien het aan trekkelijke en gevarieerde programma zou de sportweek ook dit jaar een suc- ses worden. De burgemeester wees er op, dat hij de gehele raad achter zich heeft, wanneer het om sportbelangen gaat. Een sprekend voorbeeld hiervan noemde de heer Stemerding de aanleg van de sportterreinen. De burgemees ter bracht tenslotte hulde aan de zwemvereniging „Luctor et Emergo", wegens het onlangs genomen initiatief om in de zwemschool tevens een bad huis in te richten. Na de opening werden 3UU postdui ven losgelaten. De gymnastiekvereni ging „Astrow" heeft vervolgens op het sportterrein een keurige gymnastiek- demonstratie laten zien, waarvoor eveneens grote belangstelling bestond. Vanavond zijn de zwemmers aan de beurt en wordt hij de zweminrichting een programma afgewerkt, o.m. met figuurzwemmen, een zeer attractief punt. DE BILT ZEGT: Kans op onweer. Veranderlijke bewolking met kans op enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit uiteen lopende richtingen. Aanhoudend warm.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1