Anna Pauker, Roemeens minister van Buitenlandse Zaken, afgezet „Bleye Haghe" te Axel feestelijk geopend Standbeeld voor Frans Naerebout te Vlissingen onthuld „Mecklenburg" maakte eerste reis Vlissingen-Folkestone WISSEKERKE VIERDE 300-JARIG BESTAAN SNIPPER NIEUWS k PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Geen telefoontjes meet met Stalin Zij werd beschuldigd van rechtse en linkse afwijkingen van de partijlijn Opnieuw zwaar weer boven Nederland Kamerfracties antwoordden drDrees Dodelijk ongeval te Wolfaartsdijk A '4' „Het Zeeuwsche Landschap" maakte excursie naar Noord-Beveland E.HLB.CL-wedstrij den te Oostkapelle Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammer.z'traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2215 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 7 JULI 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEÏDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 4.28 u., onder 21.03 u. Maan op 22.03 u., onder 5.09 u. Hoogwater Dinsdag 8 Juli: Vlissingen: 2.10 u. 2.19 m„ 14.31 u. 2.23 m. Terneuzen: 2.40 u. 2.38 m., 15.02 u. 2.42 m. Wemeldinge: з.59 u. 1.85 m„ 16.28 u. 1.83 m. Zierikzee: 3.49 u. 1.58 m„ 16*12 1.56 m. Zo nu en dan verneemt men in West-Europa feiten van achter het IJzeren Gordijn, die de wetenschap versterken, dat het daar ook niet allemaal koek en-ei is. Zo kwam Zaterdag het bericht, dat de Roemeense minister van Buitenlandse Zaken, Anna Pauker, van wie het gerucht ging, dat ze Stalin aan de telefoan kon krijgen als het haar beliefde, van haar functie is ont heven. De Roemeense ambassadeur te Moskou zal haar opvolgen. Bovendien werd bekend, dat de Russische ambassadeur te Boekarest eveneens zijn congé heeft gekregen. Eind Mei w,erd reeds bekend, dat er allerlei geruchten liepen om Anna Pauker. Zij bleek ontslagen te zijn als lid van het Polit-bureau, het politieke orgaan van de Roemeense communis tische partij. Zij werd tot die tijd be schouwd als het machtigste lid van dit bureau. CRITIEK. Er was critiek op Anna Pauker, zo werd verklaard. Volgens de verklarin gen had zij zowel rechtse als linkse afwijkingen van de partijlijn. Overi gens schijnt de gehele zaak terug te brengen te zijn tot een prestige kwes tie. De benoeming van de ambassadeur van Roemenië te Moskou wordt be schouwd als een versterking van de Cominformlijn. Hij zou zich vooraf GAULLISTEN VERLATEN DE R. P. F. Een aantal afgevaardigden en sena toren van de partij van generaal de Gaulle, de R. P. F. heeft Zaterdag avond besloten het lidmaatschap van de partij op te zeggen. Het contiict is ontstaan, omdat de nationale raad van de partij een resolutie heeft aangeno men, waarin van de parlementsleden meer discipline wordt geëist. Het ge beurde de laatste tijd vaak, dat een deel van de R. P. F. vóór en een deel tegen regeringsvoorstellen stemde. Toen gisteravond vele duizenden van de stranden, waar men koelte had ge zocht, naar de steden terugkeerden, hebben onweersbuien opnieuw hevig noodweer doen ontstaan. Volgens van nacht binnengekomen berichten is de grootste schade aangericht in het tuin dorp Kethel bij Schiedam, waar zware windstoten het dak van zes huizen hebben gelicht. Er werd slechts één persoon gewond. De brandweer heeft schijnwerpers opgesteld, om zodoende gelegenheid te geven de woningen met zeilen af te dekken. In Den Haag sloeg op tal varf plaatsen de bliksem in, waardoor al het beschikbare brandweermateriaal moest uitrukken. Het treinverkeer tus sen Den Haag en Leiden ondervond vertraging daar de bliksem in een elec- trische bovenleiding sloeg. Ook in Zee land woedden gisteravond zware buien waarbij vooral veel hagel is gevallen. In Vlissingen viel een kwartier lang hagel, waardoor de straten een winters aanzien kregen. MINDER EMIGRANTEN NAAR CANADA. Canada verscherpt de bepalingen gericht tegen de toelating van onge schoolde arbeidskrachten uit Europa als gevolg van eisen van de Canadese vakbeweging. De Canadese minister van Immigra tie, heeft in het Lagerhuis gewijzigde voorwaarden voor immigratie inge diend, die de toevloed van Italiaanse arbeidskrachten geheel stuiten en land voor land bepalen wat voor immigrant ten zullen worden toegelaten. De nieu we bepalingen laten de poorten van Canada wijd open voor personen uit het gemenebest, de V.S. en Frankrijk. Nederland zal landarbeiders kunnen sturen, een beperkt aantal handwerks lieden en arbeidskrachten die zijn uit gekozen krachtens overeenkomst met de Nederlandse regering, alsmede naas te verwanten van personen die zich in Canada bevinden en personen van ver diensten. De kabinetsformateur dr W. Drees had tot gisteravond schriftelijk ant woord ontvangen van de C.H.U.-, de A.R.- en de K.V.P.-fracties uit de Twee de Kamer in verband met het door hem in grote lijnen opgestelde concept-rege ringsprogramma. Hedenmorgen vroeg zal het antwoord van de P. v. d. A.- fractie binnenkomen, waarna de bespre kingen kunnen beginnen. MOND- EN KLAUWZEER BEDWONGEN Volgens de veeartsenijkundige dienst is het mond- en klauwzeer in ons land thans vrijwel bedwongen. In Maart jl. ■werden wekelijks nog ongeveer 3000 nieuwe bedrijven geregistreerd, waar op mond- en klauwzeer was uitgebro ken. In de afgelopen weken werden niet meer dan enkele nieuwe gevallen vastgesteld, waarbij sterftegevallen vrijwel zijn voorkomen. Dank zij de productie van de entstof is de immuniteit van de rundveestapel de laatste tijd krachtig toegenomen. Teneinde ons land geheel van de ziekte vrij te maken, zal, indien zich nog nieuwe gevallen voordoen, tot afslach ting worden overgegaan. Wanneer de gunstige ontwikkeling voortduurt, kan de opheffing van het destijds ingestel de exportverbod voor rund- en ander vee binnen afzienbare tjjd worden te gemoet gezien. reeds van twee rivalen ontdaan heb ben, door het ontslag van de Roemeen se ministers van Financiën en Binnen landse Zaken. Later werd nog bericht, dat Anna Pauker vice-president blijft van de ministerraad. Te Boekarest wordt evenwel aangenomen, dat zij geleide lijk uit alle functies zal worden ont heven. Telegram „Door de eeuwen trouw" aan Kamerfracties Het hoofdbestuur van „Door de eeuwen trouw" heeft aan de Kamer fracties van K.V.P., A.R., C.H.U. en V.V.D. een telegram van de volgende inhoud gezonden: „Verzoeken uw fractie met grote klem bij het bespreken en aanvaarden van een regeringsprogram bijzondere aandacht te besteden aan oplossing rechtvaardige strijd voor het recht'van door Nederlandse rechters en Neder landse vereniging voor internationaal recht bij herhaling erkende republiek Zuidmolukken, alsmede maatregelen ter voorlegging van dit vraagstuk aan de Veiligheidsraad overeenkomstig door New York Times van 25 April 1952 verdedigd standpunt". Nu op het Bellamypark Eerste beeld werd in 1944 op de Boulevard Bankert verwoest Zaterdagmiddag is onder grote belangstelling het nieuwe standbeeld van Frans Naerebout, één van de grote zonen van Vlissingen door de Directeur- generaal van het Loodswezen, Schout-bij-nacht J. Callenfels, onthuld. Vele autoriteiten, onder wie de Chef van het Militaire Huis, de vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen als vertegenwoordiger van H.M. de Koningin, de Com missaris der Koningin in Zeeland, G.S., de directeur van het Belgisch Loods wezen en Hoofd van het Reddingwezen de heer Roets, Jhr. T. M. van Such- telenvan de Haare namens de Zuid-Hollandse Reddingmaatschappij, ir. Blockman, permanent commissaris voor toezicht op de Scheldevaart, de com mandant van de Maritieme Middelen, de directeuren van het Nederlands en Belgisch loodswezen uit Vlissingen, de burgemeesters van Veere, Goes en Yerseke en de commandant en officieren van het Engels schip H.M. Apollo. Duizenden personen waren op het ningin een krans gelegd door vice-ad- Bellamypark samengestroomd om de onthulling van het standbeeld bij te wonen. Rondom het beeld stonden de putaties van 't Nederlandse en Belgisch Loodswezen met vlaggen, en vaandels, de verenigingen, die na de onthulling defileerden stonden rond het Bellamy park opgesteld en de kinderen van de twee hoogste klassen van de lagere school, van de V.G.L.O.-seholen van de eerste klas der industrie- en huishoud school welke een zanghulde brachten stonden voor het beeld opgesteld. Na het spelen van het Wilhelmus was het woord aan de burgemeester, mr. B. Kolff, die de genodigden ver welkomde en zei dat de heroprichting van het standbeeld van Frans Naere bout de Vlissingers tot dankbaarheid stemt. Het oude standbeeld dat in 1919 werd onthuld was overgedragen aan de gemeente en toen het in 1944 bij de bevrijding van de stad geheel werd verwoest, rustte op de gemeente de plicht voor een nieuw standbeeld te zorgen. Hiervoor is' een inzameling ge houden en mr Kolff dankte speciaal de Kon. Mij „De Schelde" en de heren dr. A. Staverman en J. Callenfels, die de gelden, die zij bij hun afscheid als resp. chirurg en directeur van het Loodswezen hadden gekregen voor dit doel afstonden. Verder wees de burgemeester op de grote eer en roem welke Frans Naere bout ten deel waren gevallen, maar hoe hij arm en vergeten in 1818 te Goes was overleden. Hij eerde in dit standbeeld ook het Loodswezen, het reddingwezen en de visserij. DE ONTHULLING. Hierna was het woord aan de heer Callenfels, die een korte schets gaf van het leven van Naerebout. Hij wees er op dat in de scheepvaart de Schelde- loodsen bekend zijn om hun vakman schap. Hierna ging hij over tot het onthul len van het standbeeld. Op de sokkel is een opschrift aangebracht, luidende: „Moedig redder van schipbreukelingen, onverschrokken loods". Aan de andere kant staan de namen van de schepen „Woestduijn", „Zuiderburg" en „Voor land". Aan de voorzijde het opschrift „Frans Naerebout 17481818". Na de onthulling zongen de school kinderen „Frans Naerebout" met be geleiding van de Vlissingse Orkestver eniging onder leiding van Jan Kuiler. SPREKERS. De heer B. J. de Poorter, secretaris van de vereniging Nederlandse Lood- sensocieteit, bracht namens de loodsen dank aan allen, die hebben medege werkt aan het tot stand komen van dit standbeeld. Niemand kan beter dan de loodsen weten wie of wat Frans Naerebout geweest is. Namens de vissers werd nog het woord gevoerd door de heer J. Siere- veld. Daarna werd namens H.M. de Ko- miraal Rost van Tonningen, waarna de schoolkinderen twee coupletten van het Wilhelmus zongen. Vervolgens werden kransen gelegd door Schout-bij-nacht Callenfels namens het Loodswezen, de Commissaris der Koningin in Zeeland, het Belgische Loodswezen, de gemeen ten Vlissingen, Veere en Goes, de Vlis singse loodsen, de zeeverkenners, de Vlissingse vissers, Zeevaartschool, de schoolkinderen van Vlissingen, Bond' van Buurtverenigingen en de heer Tegel namens de familie Naerebout. Namens de familie Naerebout sprak de heer Tegel, die hoopte dat Gods zegen op dit beeld mag rusten. Bij de ontvangst op het. stadhuis werden door de heer Tegel enkele pa pieren die aan Frans Naerebout heb ben behoord, aan de gemeente Vlissin gen geschonken. Het waren een ex tract uit het register der stad Veere, een scheepsjournaal geschreven door Naerebout, een extract uit het verhaal van de Landdrost van Zeeland, van 1808 en 1809, zijn benoeming tot ha venmeester van Goes, een getuigschrift van grote bekwaamheid verstrekt door de Franse admiraliteit, zijn benoeming tot Broeder in de Orde van de Neder landse Leeuw e.a. ROTTERDAMSE BROOD- BEZORGERS STAAKTEN Op initiatief van de plaatselijke be- drijfsunie is Zaterdag een staking van broodbezorgers uitgebroken bij vier Rotterdamse bakkersbedrijven. De oor zaak is, dat het bakkersbedrijf weiger de de gulden loonsverhoging uit te be talen, waartoe het college van Rijksbe middelaars onlangs toestemming gaf. Men wilde de loonsverhoging korten op de provisie, die de bezorgers sinds 1945 genieten. Er is gedurende het weekeinde druk overleg gepleegd, hetgeen tot resultaat had, dat de staking heden is opgehe ven. De verkregen oplossing, die aan de wensen der bezorgers tegemoet komt, zal echter de goedkeuring van het college van Rijksbemiddelaars be hoeven. Jongeman viel van ladder. Vrijdagavond is de 21-jarige Hubrecht Rijk in de schuur van zijn vader op het bedrijf in de Broeder- en Zusterpolder te Wolphaartsdijk van een ladder geval len en aan de gevolgen overleden. De jongeman stond boven op de lad der op de dorsvloer in de schuur, waar verder niemand aanwezig was. Wat pre cies de oorzaak van zijn val is geweest, weet niemand. Enige tijd later vond men hem bewusteloos op de grond lig gen. Zeer waarschijnlijk is de jongen, voordat hij de grond bereikte, nog op een wagen gevallen. Hij is omstreeks 2 uur in de nacht van Vrijdag op Zater dag overleden. GRAFISCHE BOND BEREIKTE ACCOORD MET WERKGEVERS Het lid van het hoofdbestuur van de Bond van Werknemers in de Grafische Bedrijven, de heer J. van der Vegt, heeft medegedeeld, dat, na langdurige moeizame onderhandelingen, de bond er in geslaagd is met de werkgevers organisaties tot een accoord te geraken omtrent verhoging van de pensioenen en handhaving van het algemeen so ciaal fonds. De werkgevers-organisa ties hebben met uitzondering van de organisatie van steendrukkerspatroons, in de voorwaarden van de bond toe gestemd. MET WESTKAPPELS DAMESKOOR AAN BOORD Schip gaat ook kustreizen naar Hoek van Holland maken Vrijdag heeft de stoomvaartmaatschappij „Zeeland" haar zomerdienst op de lijn VlissingenFolkestone v.v. geopend. Deze dienst, die thans zijn vierde jaar na de oorlog ingaat, wordt uitgevoerd van 4 Juli tot en met 7 September. Hij wordt onderhouden met het 8000 ton metende s.s. „Mecklenburg". I)e over tocht duurt een kleine zeven uur. In Folkestone heeft men eventueel aan sluiting op de boottrein naar Londen.' Met hetzelfde schip worden ingaan de 15 Juli tot 20 Augustus voorts één- daagse zeereizen georganiseerd: en wel op Dinsdagen VlissingenHoek van Holland en op Woensdagen: Hoek van HollandVlissingen. Voor deze z.g. kustreizen worden in samenwerking met N.S. ééndaagse rondreisbiljetten derde klas trein afgegeven van een be paald aantal steden uit, retour station van herkomst. DAMESKOOR AAN BOORD. Het hart van de „Mecklenburg" officieren en bemanning inbegrepen klopte Vrijdag bij de eerste afvaart waarschijnlijk een beetje harder dan anders. Niet louter vanwege de gebrui kelijke bedrijvigheid in de machine kamer, maar meer omdat veertig lief tallige en vrolijke Westkappelse meis jes aan boord kwamen. Het Westkap- pels dameskoor luisterde onder leiding van de dirigent, de heer P. de Rooy, deze eerste reis op. Vrijdagavond werd in de muziektent op de Boulevard van Folkestone ge zongen, ter afwisseling van een pro gramma van muziek en dansen van de MOSSADEQ WEER KABINETSFORMATEUR. Het Perzische parlement heeft zich uitgesproken voor Mossadeq als kabi netsformateur. Van de 60 aanwezige af gevaardigden stemden 52 voor Mossa deq. Hij zal door de Sjah met de vor ming van de nieuwe regering worden belast en daarna in het parlement moe ten verschijnen om de investituur te verkrijgen. Zondagmorgen hebben 25.000 arbei ders in de olie-industrie te Abadan en Kermansjah een algemene staking ter ondersteuning van Mossadeq uitgeroe pen. Het kabinet had Zaterdag het ont slag bij de Sjah ingediend. DE HEER C. PHILIPSE VERRICHTTE DE OPENING De eerste na-oorlogse jeugdherberg in Zeeuwsch Vlaanderen In tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden is Zaterdagmiddag te Axel de eerste nieuwe na-oorlogse jeugdherberg „Bleye Haghe" geopend. Het ging er heel feestelijk toe met medewerking van de plaatselijke muziek gezelschappen, de rijvereniging en de Landbouwjongerengemeenschap. Eerst kwamen de genodigden in het stadhuis bijeen. Naast het lid van G.S., de heer C. Philipse, waren aanwezig de leden van het Dagelijks Bestuur der Ned. Jeugdherberg Centrale, de heer A. Oosterlee van de afdeling BSV van het ministerie van Onderwijs, af gevaardigden van nagenoeg alle Axel- se verenigingen, het gemeentebestuur van Zuiddorpe en de architect van het TWEE DAGEN WAS HET ER FEEST Commissaris der Koningin woonde feestelijkheden bij Wissekerke bestaat 300 jaar. Geen wonder, dat de gemeentenaren met het gemeentebestuur aan het hoofd deze gelegenheid hebben aangegrepen om op gepaste wijze dit feit feestelijk te herdenken. Met dorp was op keurige wijze versierd en in de avonduren zetten vele electrische lampjes het dorp in een zee van licht. Zowel Vrijdag als Zaterdag is er opgetogen feest gevierd. Het hoogtepunt vormde ongetwijfeld het bezoek van de Commissaris der Koningin, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Vrijdagmorgen om acht uur begonnen de feestelijkheden. Een heraut te paard trommelde de inwoners op en na klok gelui bracht de muziekvereniging „Apollo" koraalmuziek ten gehore. 4 4 4 Zaterdag is de Skymaster „Schie dam" met 57 personen aan boord ver trokken voor een emigrantenvlucht naar het Zuidelijke eiland van Nieuw- Zeeland. De Nederlandse ambassa deur in de V.S., dr. van Royen, is met zijn gezin voor vacantie in ons land aangekomen. Tot 31 Augustus a.s. zal het Koninklijk paleis op de Dam te Amsterdam gedurende de weekein den verlicht zijn. In Amsterdam heeft een steekpartij plaats gevonden. Uit minnennijd stak een varensgezel zijn „concurrent" met een mes in het dijbeen. De Oostduitse politie heeft een zending van 30 vrachtautoladingen aardappelen voor West-Berlijn aan de zonegrens teruggezonden. HERDENKINGSDIENST. In de Herv. Kerk werd een herden kingsdienst gehouden, waarin werd voorgegaan door ds. Boonstra en ds. Fokkens. Ds. Boonstra sprak naar aan leiding van Ps. 90 vers 1 en 2, terwijl ds. Fokkens over de laatste verzen van deze psalm sprak. Het Herv. kerkkoor verleende medewerking. In optocht werd daarna de burgemeester, de heer J. J. v. d. Maas, door „Apollo" bij het gemeentehuis afgehaald. In de nieuwe muziektent sprak de burgemeester zijn gemeentenaren toe. HOOG BEZOEK. Vrijdagmiddag om half twee arri veerde Jhr. de Casembroot, die eerst in een korte bijeenkomst met de raads leden het woord voerde. Hij noemde Wissekerke een welvarend dorp, waar de landbouw op hoog peil staat. Ook op financieel gebied staat men er gun stig voor. Het gezelschap begaf zich hierna naar de weide van de heer P. G. A. de Lange, waar een kleurige en fleurige optocht van praalwagens werd opge steld. De optocht trok zowel door Wis sekerke als door Geersdijk. De Com missaris, die de rondrit meemaakte, hield na afloop een toespraak tot de inwoners, waarbij hij er zijn vreugde over uitte, de feestviering gedeeltelijk te hebben kunnen bijwonen. Burge meester v. d. Maas bracht hem daar voor dank. FEESTELIJKHEDEN. In de middaguren werd voorts een wielerwedstrijd gehouden, die gewon nen werd door P. Snoep te Colijns- plaat. Als tweede kwam R. van Doorn aan de finish. Ook werden volksspelen gehouden. In de avonduren zongen „Zang en Vriendschap" en „Hosanna" op de muziektent en muciseerde het accordeon-gezelschap „Animato" uit Goes. Ook werden volksdansen en middel eeuwse dansen uitgevoerd. „Apollo" besloot de dag met een concert. Zater dagmiddag was de beurt aan de school kinderen, die o. m. een klompendans uitvoerden. Het pijpercorps „Nicoleen" uit Kamperland maakte een rondwan deling. 's Avonds was er nog een lam pionoptocht en gaf „Apollo" weer een concert. Na de volksdansen sprak de secretaris der Oranjevereniging, de heer G. van Hekken, een woord van dank tot alle medewerkers, waarna burgemeester v. d. Maas de feestelijk heden sloot. gebouw, de heer M. J. v. d. Berg uit Axel. De voorzitter van de plaatselijke jeugdherbergcentrale, burgemeester P. L. D. J. van Oeveren, hield een rede, waarin hij tot uitdrukking bracht, hoe belangrijk deze dag is voor de jeugd en zijn vreugde uitsprak over de scha kel, die deze nieuwe jeugdherberg vormt in de keten die door ons land ligt verspreid. Voorafgegaan door de muziekgezel schappen „Hosanna" en „Concordia" en de landelijke rijvereniging „Oranje- ruiters" wandelde men naar het ge bouw, waar de heer Philipse als plaats vervanger van jhr mr de Casembroot, die verhinderd was, de opening ver richtte. Voordien sprak hij een rede uit, waarin hij ondermeer wees op het belang van deze jeugdherberg als bij drage voor de betere onderlinge waar dering tussen de jeugd uit verschillen de landen. Nadat de naam „Bleye Haghe was onthuld, volgde een groot aantal spre kers. De vice-voorzitter van de NJHC, de heer D. H. A. Schamhard, sprak over de vacantiebesteding, en de heer Oosterlee knoopte er vele goede wen sen aan vast. Nadat vervolgens door de'leden van de streek Oost-Zeeuwsch Vlaanderen der L.J.G. Engelse volksdansen waren vertoond, volgde een korte pauze, waarna nog enkele sprekers het woord voerden. Onder hen bevond zich ds Couvée van Axel, die een Bijbel aan bood. Na een dankwoord van burge meester van Oeveren, die o.m. dank zegde voor de vele schenkingen, werd het gebouw bezichtigd en genoot men nog van een uitstekende demonstratie van de Landelijke Rijvereniging. kapel van het eerste bataljon der „Royal Scots Fuseliers", en daarop volgde een officiële ontvangst in de Leas Cliff Hall. Nadat het koor door de burgemees ter van Folkestone was toegesproken werden ook hier enige nummers uit gevoerd. Het was voor Folkestone een gebeurtenis, en ook voor de meisjes, die hun mooiste gouden strikken en beukjes droegen. België's kuststeden hebben ze al bezocht, maar dit was hun eerste bezoek aan Engeland, waar van ze de volgende morgen per auto car het schone landschap van Kent nog konden bewonderen. Al waren ze graag nog wat gebleven, de terugreis was toch ook weer aanlokkelijk. Het doel van de jaarlijkse excursie van de Stichtng „Het Zeeuwsche Land schap", die Zaterdag jl. door ongeveer 50 deelnemers werd gemaakt, was het eiland Noord-Beveland. In de morgenuren vond eerst een of ficiële ontvangst plaats door het ge meentebestuur van Kortgene in „De Korenbeurs". Burgemeester A. A. Schuit sprak hier een hartelijk welkomstwoord en gaf uiting aan zijn vreugde, dat „het vergeten eiland" thans ook van „Het Zeeuwsche Landschap" bezoek mocht ontvangen. Mr dr R. W. Graaf van Lyn- den sprak, bij afwezigheid van de voor zitter, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, een woord van dank voor de ontvangt en merkte nog op, dat er van de Zeeuw se deelnemers aan deze excursie ver schillenden waren, die nog nooit Noord- Beveland bezochten. Daarna hield de heer M. P. de Bruin, archivist aan het Rijksarchief te Mid delburg, die vein de geschiedenis van Noord-Beveland een speciale studie heeft gemaakt, een boeiende inleiding over het onderwerp „De ondergang en herwinning van Noord-Bevland". De heer de Bruin schetste eerst de water staatkundige toestand van het eiland voor 1530, waarna hij vele bijzonderhe den vertelde over de grote vloed van dat jaar, tengevolge waarvan Noord- Beveland in de golven verdween. Daar na behandelde htf, alles met behulp van de z.g. flanellograaf, in vogelvlucht de geschiedenis van de herindijking, welke een aanvang nam in 1598 met de Oud- Noord-Bevelandpolder, tot en met de herindijking van de vorige eeuw. Ver der besteedde de heer de Bruin ook aan dacht aan hetgeen in de loop van die eeuwen, voornamelijk aan de noordzijde van het eiland, weer door het water werd overspoeld, het eeuwige gevecht tussen het land en de zee. Na deze inleiding werd een rijtoer ge maakt via Kats naar Colijnsplaat, waar bij langs het verdronken poldertje „Al te Klein" werd gereden. In Hotel „De Patrijs" in Colijnsplaat werd geluncht. Vervolgens reden de deelnemers langs de noordzijde van het eiland naar de duinen onder Wissenkerke, waar men met een gemeenschappelijke wandeling het verdere deel van de middag op aan gename en leerzame wijze doorbracht. „United States" zeker van de blauwe wimpel? Het nieuwe 50.000 ton metende Ame rikaanse passagiersschip „United Sta tes" maakt een goede kans reeds bjj de eerste reis de blauwe wimpel te ver overen. Deze wimpel mag worden gevoerd door het schip, dat het snelst de Atlan tische Oceaan weet over te steken. De eerste drie dagen is gevaren met een gemiddelde uursnelheid van ruim 36 knopen. De gezagvoerder verwacht, dat hij het record, dat tot op heden op naam staat van de Engelse Oceaanreus „Queen Mary" met 11 tot 12 uur zal weten te breken. VICE-PRESIDENT BARKLEY STELT ZICH CANDIDAAT. De vice-president van de Ver. Staten Barkley heeft zich door vrienden laten overhalen zich candidaat te stellen voor de democratische partij bij de a.s. pre sidentsverkiezingen. Hij is 74 jaar oud en een zeer geziene figuur in politieke kringen. Kamerlid Reijers trekt vragen over zaak-Menten in. Het Eerste Kamerlid de heer Reijers (C.H.) heeft zijn aan de minister van Oorlog en van Justitie gestelde vragen, die op 20 Juni ter kennis van de leden der Eerste Kamer zijn gebracht, inge trokken. Deze vragen betroffen de zaak-Men ten en speciaal het stopzetten van po gingen van rijkswege om met de heer Menten tot een schikking te komen wat betreft schadevergoeding voor bij deze verrichte vorderingen. VIJF PERSONEN VERDRONKEN Het afgelopen weekeinde zijn weer vijf personen verdronken. Twee man nen van de Rijkswaterstaat zijn bij werkzaamheden aan de sluis te Maas- bracht verdronken toen hun bootje om sloeg. Zaterdagmorgen is een twee-en- half jarig jongetje in de Muidertrek vaart bij Naarden verdronken. Zondag' middag is bij het zwemmen in het Ab- coudermeer een 15-jarige scholier uit Amsterdam verdronken. Te Amster dam viel Zondagmorgen een negen jarig meisje in een pas gegraven sloot, Toen men het ongeval ontdekte, was het meisje reeds omgekomen. Zaterdagmiddag vond op het strand en in de duinen te Oostkapelle een grote E.H.B.O.-oefening plaats, waar aan werd deelgenomen door de afdelin gen Krabbendjjke, Yerseke, 's-Graven- polder, Goes, Wolphaartsdijk en Vlis singen. Opmerkelijk was het, dat slechts één afdeling van Walcheren aan deze oefening deelnam. De voorzitter der afd. Oostkapelle verwelkomde de deelnemers. Wat het ongeval betreft, waarbij hulp moest worden verleend, werd aangenomen, dat tijdens een onweersbui een vrachtauto met werklieden op het strand op een landmijn was gereden, waarbij tien per sonen met uiteenlopende kwetsuren ge wond waren geraakt. Alle gewonden moesten worden verbonden en onder moeilijke omstandigheden worden ver voerd. De arts P. J. Bom gaf uitleg over de aard der verwondingen. De oefening duurde twee uur. Zowel de burgemeester, de heer F. G. Sprenger, als wethouder Maljaars woon den de oefening bij. De heer G. Vader, voorzitter van het Gewest Zeeland van de E.H.B.O. sprak een slotwoord, waar na de burgemeester van Oostkapelle aan de verstkomende afdeling t.w. Krabbendijke een doos Zeeuwse babbe laars uitreikte. Tito over de verhouding tot de Sowjet-llnie. Maarschalk Tito heeft verklaard, dat de Sowjet-Unie e«n wig tussen Joego slavië en het Westen tracht te drjjven. Tito noemde de beschuldigingen, dat er een toenadering is tussen Joego-Slavië en de Sowjet-Unie onwaar. Wij staan nog op hetzelfde standpunt als in 1948. Wij zijn van oordeel, dat de Sowjet-Unie het aan het verkeerde eind heeft. Wij willen niet haar dienstknech ten zijn, aldus Tito. DE BILT ZEGT: Minder warm. Veranderlijke bewolking met enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit veranderlijke richtin gen. Minder warm dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1