MARINE KRI|GT NIEUWE DUIKBOTEN Westelijke nota volgende week in zee Langdurig overleg der fracties Er staan er thans vier op stapel; de eerste in 1955 gereed Oostduitsland bewapent zich Geheime besprekingen over uit wisseling krijgsgevangenen .'PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Sneller en uiterst modern bewapend JAN EN PIET EN KLAAS Makelaar uit Terneuzen bij zwemmen verdronken Opstand in gevangenis te Surabaja. Westduitse diplomatieke overwinning? SITUATIE NOG NIET DUIDELIJK Uitgave Stichting „Zeeuwsch' Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammenc<=traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2214 ZATERDAG 5 JULI 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F, E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang vall Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.26 u., onder 21.04 u. Maan op 20.53 u., onder 2.22 u. Hoogwater Zondag 6 Juli: Vlissingen: 0.27 u. 1.85 m., 12.50 u. 2.04 m. Terneuzen: 0.53 u. 2.04 m., 13.19 u. 2.23 m. Wemeldinge: 2.05 u. 1.62 m„ 14.36 u. 1.75 m. Zierikzee: 1.53 u. 1.37 m., 14.22 u. 1.49 m. EEN ONZER LEZERS, de heer A. Vingerling uit Goes, hoofd bestuurder van de Ned. Chr. Land- arbeidersbond, heeft ons per brief (doen weten, dat hij zeer ernstige be zwaren heeft tegen enkele zinnen uit ons vorige hoofdartikel („Recht en plicht" zie ons blad van Woensdag jl). Wij schreven daarin over de cri- tiek dit het hoofdbestuur van de V.V.D. gemeend had te moeten rich ten aan het adres van de christelijke vakverenigingen, n.l. dat de arbeiders beweging de grenzen tussen socialis me en christelijke politiek zou ver vagen. Wij stelden hierbij de vraag of het C.N.V. en de K.A.B. aan hun leden altijd voldoende duidelijk heb ben gemaakt, dat zij de strijd voor sociale gerechtigheid voeren uit een ander beginsel dan de socialisten; dat de socialist spreekt van een recht op arbeid en op bestaanszekerheid, ter wijl een Christen deze dingen ziet als gaven uit Gods hand, waarbij voor ieder het gebod geldt: „Heb Uw naas te lief als Uzelve!" En als antwoord op de vraag of de C.N.V.- en K.A.B.- leden wel zo zeer van dit verschil overtuigd zijn, dat zij er rekening mee houden bij het bepalen van hun po litieke stem, schreven wjj „dat wij ons niet altijd aan de indruk kunnen onttrekken, dat de arbeidersbewegin gen het materiële wel eens te veel op de voorgrond stellen en daarbij het beginsel naar de tweede plaats bannen". Vooral tegen deze laatste woorden richten zich de bezwaren van de heer Vingerling en hij vraagt ons deze uitspraak met bewijsmateriaal te staven. ECHTER, alvorens ons antwoord af te wachten gaat lezer Vingerling al „tegenbewijzen" leveren. Hij schrijft o.a.: „Wilt U er rekening mee houden, dat het C.N.V. alleen al in Zeeland 5000 leden meer kon hebben als men het bidden en danken op de verga deringen achterwege wilde laten". En verder: „Wilt U er ook rekening mee houden, dat er misschien nog net zo veel christelijke arbeiders on- en ver keerd georganiseerd zijn als 't C.N.V. leden telt? Die tot zelfs in de ouder lingenbanken onzer kerken zitting hebben! En misschien wilt U tegelijk een antwoord zoeken te geven op de vraag wie hiervoor 't eerst en 't meest verantwoordelijk is. En dan: „dat altijd voldoende duidelijk gemaakt' wat is dat eigenlijk? Maakt de dominee het altijd voldoende duide lijk wat hij te zeggen heeft? Doet de krant dat? Ja, naar de maatstaven van wie horen en lezen. Ik dacht dat niet de opvattingen van hoorders en lezers, maar het oordeel van de Opdracht gever hieromtrent beslissend is. Dat we kennen uit de opdracht". A LS WE HET DEBAT op dezelfde wijze zouden voortzetten als waartoe lezer Vingerling hier over gaat, zouden we spoedig over mensen praten en niet meer over zaken. Dat gingen we alle dominees en alle ouderlingen en ook nog de kolommen van ons blad onder de loupe nemen. Waarbij we als tegenhatelijkheid zou den kunnen opmerken, dat lezer Vin gerling niet schijnt te weten, dat bid den en danken niet de sfeer van een vergadering bepaalt! Zulk een debat is fout en we wil len ons maar liever bij de zaken be palen! Lezer Vingerling vraagt be wijsmateriaal het spijt ons: we hebben geen bewijsmateriaal! Als we voor een indruk bewijsmateriaal had den was het geen indruk meer maar een vaststaand feit! Een andere vraag is hoe we aan die indruk komen. En het antwoord hierop moet weer te leurstellend zijn: die indruk hebben we gekregen uit gesprekken en' uit luisteren naar gesprekken. Geen ge sprekken met en van belangrijke mensen zo maar van Jan en Piet en Klaas. Die indruk is versterkt door de uitslag der verkiezingen en ook door de uitspraak van het V.V.D.- bestuur. Jan en Piet en Klaas zien inderdaad niet veel verschil tussen het optreden van het C.N.V. en de K.A.B. en dat van het N.V.V. En mo gelijk zijn Jan en Piet geen leden van het C.N.V., maar Klaas misschien wel! Maar let nu goed op, lezer Vin gerling: we beweren niet dat de be ginselen waarvan het C.N.V. uitgaat niet zuiver en goed zijn of dat de leiders niet het beginsel boven het materiële stellen we zijn van het tegendeel overtuigd. Maar het gaat ons om de vraag of de gewone man, de niet-zo-diep-ingewijde dat ook op merkt. En daarover verkeren we in twijfel. \KT ENS SCHULD DAT IS? De mijne, lezer Vingerling! En van de dominees en van de ouderlingen cn van U! Ja, ook van U! Van ieder die geroepen is leiding te geven op dit terrein, hetzij met woorden, het zij met artikelen, hetzij met daden. Uit alles blijkt, dat we er niet in ge slaagd zijn de mensen duidelijk te maken, dat de sociale gerechtigheid naar Gods Woord verre te verkiezen is boven die naar het woord van Marx en Drees. Uit alles blijkt, dat de mensheid meer van haar rechten dan van haar plichten overtuigd is. Lat moet anders, lezer Vingerling en dat kan anders. Maar daarvoor zullen we eerst de hand in eigen boezem moeten steken. En daarvoor mogen we elkaar op de fouten of vermeen de fouten wijzen. U op de mijne en jk op de Uwe. Zonder boos te worden. En zonder te trachten onze eigen ver antwoordelijkheid af te schuiven. De verantwoordelijkheid van het C.N.V. op het ogenblik groot, juist in deze De Nederlandse marine bouwt een geheel nieuw type onderzeeboot, waar over nog geen enkele zeemogendheid beschikt. Er staan er vier op stapel, waarvan de eerste in 1955 gereed zal komen. In plaats van de bij alle onderzeeboten ter wereld gebruikelijke enkel voudige cylindervorm, waarin alle apparatuur is ondergebracht, is een drie- cylindertype gekomen. Dit type, dat in Nederlandse marinekringen revolu- tionnair wordt genoemd, is een vinding van de Nederlandse oud-marine ingenieur, ir M. F. Gunning, thans verbonden aan de Verenigde Neder landse Scheepsbouwbureaux. Het idee voor deze nieuwe onder zeeër werd geboren tijdens de laatste wereldoorlog. Steeds zwaardere eisen werden toen aan de onderzeeboten gesteld. Soms waren deze eisen tegen strijdig, zodat men steeds moest zoe ken naar een bevredigend compromis. Ingenieur Gunning nu, kwam tot de conclusie, dat gebroken moest worden met de enkelvoudige cylindervorm. Eerst na de oorlog werd zijn idee door de Koninklijke Marine onder zocht in samenwerking met tal van instanties, o.m. het T.N.O. en de rijksverdedigingsorganisatie. Na ja renlange voorbereiding voor één onderzeeboot moeten ongeveer vijf tien a twintigduizend tekeningen worden gemaakt werd het nieuwe model aanvaard en de uitwerking op gedragen aan de hoofdafdeling mate- riëel van het ministerie van Marine. HET NIEUWE MODEL. In een onderhoud met een verslag gever van het A.N.P. vertelde de vlag officier materiëel, de vice-admiraal F. Stam, enkele bijzonderheden over het nieuwe model. De traditionele enkelvoudige cylindervorm, een lange Volgens de Westberlijnse anti-com munistische „commissie van vrije ju risten", die zegt over betrouwbare in lichtingen uit Oost-Duitsland te be schikken, is men in Oost-Duitsland begonnen aan een uitgebreid her bewapeningsprogramma. Op het Oostzee-eiland Rügen zal een duikbootbasis worden gebouwd. Deskundigen op het gebied van vliegtuigbouw is verzocht in Pirna en Heidenau, bij Dresden, te gaan werken. Er zal een vliegveld gebouwd wor den op de plaats waar vroeger te Dam Garten, tussen Rostock en Stral- sund, scheepswerven lagen. Een aantal inwoners van dit ge bied zal plaats moeten maken voor 3000 Russen, die het vliegveld zullen beheren. Te Brand-Niederauslitz, Branden burg, is pas een vliegveld voltooid en sedert eind Mei worden er bommen heen gebracht. Er zijn reeds 18 Rus sische zware bommenwerpers gesta- tionneerd. De Lowa-fabriek te Cottbus produ ceert twintig tanks per dag en de staalfabrieken te Riesa, Saksen, ver vaardigen reeds lang pantserplaten. Enige honderden treinen worden verbouwd tot hospitaaltremen. Ongeveer 800 politieke gevangenen werken in een onderaardse opslag plaats bij Güstrow, Mecklenburg, aan de vervaardiging van bommen, gra naten en munitie voor lichte wapens, aldus de bekendmaking. sigaar, waarvan beide uiteinden zijn toegespitst, is vervangen door een driecylindertype. Van bovenaf gezien bestaat de nieuwe onderzeeboot uit één lange cylinder, met aan weers zijde schuin daaronder twee iets kor tere cylinders. Alle cylinders zijn aan de uiteinden toegespitst. Een tekening in doorsnee zou een driehoek te zien geven, waarin zich in iedere hoek een cirkel (de doorsnee van een cylinder) bevindt. In de bovenste cylinder zijn de verblijven voor de bemanning en de commandovoering ondergebracht als mede de bewapening; in dp twee onderste cylinders de apparatuur voor de voortstuwing boven en onder water, n.l. de batterijen voor de onderwatervaart en de dieselmotoren voor het varen boven water. Door deze constructie wordt ruim te gewonnen en het gewicht en de grootte verminderd. Dit geeft de nieuwe onderzeeboot o.m. een grotere snelheid. Deze grotere snelheid en een uiterst moderne bewapening ma ken deze onderzeeboot tot en veel gevaarlijker aanvalswapen, dan de tot dusver gebouwde duikboten. De bouw van een onderzeeër kost ongeveer twaalf millioen gulden, maar de kosten zouden veel groter zijn, in dien men dezelfde aanvalskracht, welke dit model bezit, volgens de oude bouwmethode zou willen verwezen lijken. DE BOUW. De onderzeeboten worden gebouwd bij Wilton-Feijenoord (twee) en bij de Rotterdamse Droogdok Mij (twee). Zij meten ieder ongeveer duizend ton. Bijzonderheden over bewapening, snelheid e.d. worden natuurlijk niet vrijgegeven. Vice-admiraal Stam ver klaarde voorts nog desgevraagd, dat dit nieuwe model onderzeeboot voor lopig geen concurrentie heeft te duch ten van de door atoomkracht aan gedreven onderzeeboot. „Naar mijn mening zal het nog menig jaar duren voordat men met een atoomonderzee boot kan varen". In het buitenland bestaat voor het nieuwe model grote belangstelling. Gisterenmiddag omstreeks 12 uur is voor Terneuzen de in deze gemeen te wonende 60-jarige makelaar L. v. d. Hemel bij het zwemmen verdron ken. Hij werd het laatst gezien door arbeiders, die werken aan de steen- glooiïng van de Oostelijke pier en zwom toen een meter of 50 buiten het havenhoofd. Later, toen de arbeiders achter de zeedijk hun maal gebruik ten, kwam een man hen waarschu wen en vonden zij het stoffelijk over schot drijvend op de golven. De over ledene is gehuwd en vader van acht kinderen, van wie er enkele zjjn gehuwd. Te 01st is gisteravond een 17-ja- rig meisje, dat niet kon zwemmen, bjj het baden in de IJssel verdron ken. Zij was met twee zusjes, doch die konden haar niet redden. Het meisje was gisteravond laat nog niet gevonden. In Rotterdam heeft de rivier politie het stoffelijk overschot aan getroffen van een vierjarig jongetje, dat al sedert Dinsdag j.l. werd ver mist. HULPPROGRAMMA NU GOEDGEKEURD. De Amerikaanse senaat heeft zijn goedkeuring gehecht aan het bedrag van 6.001.947.750 dollars, bestemd voor hulp aan het buitenland. Van het to taal is 4.410.657.750 dollar bestemd voor Europa. Hiervan is 3.128.224.75Ö dollar bestemd voor militaire hulp. Het restant 1.282.433.000 dollar is be stemd voor economische hulp. Ons land krijgt hiervan 56.400.000 dollar. Spanje zal tenminste 25.000.000 dollar ontvangen uit het Europese fonds, behalve de vorig jaar door het congres toegezegde 100 millioen, die nog niet zijn uitgegeven. Dit wacht op een accoord over het gebruik van militaire bases in dat land. ONTSLAG VERLEEND AAN DE HEER W. VOGT. Het algemeen bestuur van de A.V.R.O. heeft gisteravond besloten aan de heer W. Vogt met ingang van heden eervol ontslag te verlenen, onder toekenning van pensioen. Nederlandse employé vermoord. De Nederlandse employé A. B. Brand van de door Francis Peek and Company Ltd beheerde rubberonder neming Tjikadu in Bantam, is in de nacht van 2 op 3 Juli door een bende vermoord; bij de aanval van deze bende werd zijn echtgenote gewond. Zeventig militaire gevangenen in de gevangenis te Surabaja, die wachten op berechting wegens gepleegde misdrijven, zijn er Woensdagavond in geslaagd de wacht van hun blok te overmeesteren. Met de buitgemaakte wapens scho ten zij vervolgens de sloten van an dere cellen stuk, waardoor in totaal ongeveer 1000 van de 3400 gevangenen vrijkwamen. Zij staken vervolgens de werkplaats en opslagplaats van mate rialen midden op het terrein van de gevangenis in brand. Het personeel van de gevangenis slaagde er in de tussendeuren, die naar andere blokken leiden, op tijd te slui ten. De bewaking buiten bleef intact, maar binnen de gevangenis waren de gevangenen heer en meester tot Don derdag, toen militairen de gevangenis binnendrongen en de opstandelingen zich zonder tegenstand overgaven. Krachtige maatregelen waren eer der onmogelijk gemaakt, omdat de op standelingen vrijgelaten vrouwelijke gevangenen als schild gebruikten. STRAALJAGER STORTTE NEER OP ECHTPAAR. Gisteren heeft men ontdekt, dat een Amerikaanse straaljager, die Woens dag op weg was naar Duitsland en bij Gent neerstortte, een bejaard echt paar, dat per tandem op weg naar huis was, geheel heeft vermorzeld. Ook de piloot kwam om het letten. tijd, waarin het sociale element zich zo sterk naar voren dringt. Die ver antwoordelijkheid is opgelegd door de Opdrachtgever maar niet uit de opdracht kennen wij het oordeel over onze activiteit, lezer Vingerling. Dat oordeel wordt bepaald door de inten siteit, de stuwkracht, waarmee we onze opdracht uitvoeren. En het re sultaat is beslissend voor het oordeel over die stuwkracht. En weet U de resultaten zijn thans niet zo bijster groot! Getuige het oordeel van Jan en Piet en Klaas! NA HEFTIG PROTEST VAN ADENAUER Het verzenden van de Westelijke antwoorlnota aan de Sowjet-Cnie zal tot volgende week worden uitgesteld, aldus is in gewoonlijk goedingelichte kringen in Londen vernomen. Verwacht werd, dat de nota vandaag in Moskou zou worden overhandigd, doch de door Kanselier Adenauer ingebrachte bezwaren hebben de Weste lijken doen besluiten de verzending aan te houden. Genoemde kringen menen, dat aan vullende besprekingen nodig zullen zijn voor de tekst van de nota zal zijn voltooid. Men geloofde niet, dat de Vrijdag te Parijs gevoerde bespre kingen tussen Amerikaanse, Britse en Franse functionarissen over de voor gestelde Duitse amendementen op de nota afdoende zijn geweest. Volgens gewoonlijk betrouwbare Parijse kringen heeft de bondskanse lier Donderdag bij de Westelijke Hoge Commissarissen ongewoon heftig ge protesteerd tegen het feit, dat hij niet was geraadpleegd. Adenauer zou bij zonder bijtende critiek tegen Frank rijk hebben geuit en dit land ervan hebben beschuldigd „het dictaat van Versailles" te willen herstellen. Hij zou zijn bezwaren hebben herhaald tegen een vier-mogendhedenconfe- rentie, die, naar hij gelooft, bekrach tiging van het E.V.G.-verdrag slechts kon belemmeren. De door Adenauer aangeslagen toon schokte de officiële kringen in Parijs nogal. Bende-activiteit op Java duurt voort Vijf leden van de Darul Islam (Isla- mietische strijdmacht) zijn bij een vuurgevecht met een eenheid van het Indonesische leger gedood. Onder de doden bevond zich Abdul Hamid, die zich resident van de Darul Islam in het gebied van Cheribon noemde. Eén politieman is gedood en twee militairen zijn verdwenen, toen Vrij dagnacht gevechten zijn geleverd in de omgeving van Tegai. Een bende, vermoedelijk behorende tot de Darul Islam, plunderde de even buiten Tegal gelegen fabriek van de Java-Textiel- maatschappij; de schade bedraagt on geveer 25.000 rupiah. Donderdagavond hebben ruim 100 terroristen een aanval gedaan op de trein, die van Bandoeng naar Taski- malaja reed; zij beroofden de passa giers van hun kostbaarheden. Te beginnen met het komende college jaar zullen aan de hogescholen in Indo nesië de colleges in de Indonesische taal moeten worden gegeven. Alleen indien dit onmogelijk is, mag een vreemde taal, en wel het Engels, als voertaal gebruikt worden. Vele Franse waarnemers beschou wen het incident als een diplomatieke overwinning voor West-Duitsland. Zij menen, dat het in het vervolg zeer moeilijk zal zijn met Rusland over de Duitse kwestie te onderhandelen zon der te zelfder tijd de Duitsers te raad plegen. Adenauer zou de stormach tige scène hebben veroorzaakt om een precedent te scheppen voor het in het vervolg raadplegen van Duitsland bij alle internationale onderhandelingen. Men meent, dat hü slechts minder belangrijke wijzigingen in de tekst van de Westelijke antwoordnota heeft verzocht, omdat de Westelijken dit moeilijker zouden kunnen weigeren dan een verzoek om belangrijke wij zigingen. Zijn manoeuvres schijnen vruchten af te werpen, aangezien de Ameri kaanse, Britse en Franse diplomaten Vrijdag de voorgestelde veranderin gen hebben aanvaard. Het Amerikaanse leger heeft een nieuwe grotere tank gekregen, de Fatton 48. Er wordt een demonstratie mee gehouden, onmiddellijk nadat het eerste exemplaar door de fabrieken van Chrysler te Newark werd afgeleverd. De tank heeft kanonnen met een enorme vuurkracht. De Amerikaanse regering heeft voor dit model tank orders geplaatst tot een bedrag van bijna twee milliard dollar. Het belangrijkste van deze tank, die machtiger moet zijn dan welke andere ter wereld ook, is de uit één stuk bestaande ovaaivorige romp. De oppervlakte daarvan biedt vijandelijke granaten geen enkele goede „trefkans". DE KABINETSFORMATIE (Van onze parlementaire redacteur.) Drie fracties zijn gisteren bijeen geweest om het conce, :-program van dr Drees te bespreken. De K.V.P. heeft daarvoor de meeste tijd nodig ge had, namelijk van drie uur tot half twaalf, met een pauze van een uur. De C.H.U.-fractie sloeg een snelheidsrecord. In drie en een half uur waren de problemen besproken. Dat de A.R. fractie, met de heren Anema en Rip, vijf uur nodig hadden, zal niemand verwonderen, daar zij wel de meest ingrijpende beslissing van alle vier partijen heeft te nemen. gen bij. Wij hebben de indruk, dat er ook bij de C.H.U. nog wel enkele wensen leven, maar dat deze fractie bereid is te geven en te nemen. Men verklaarde ons zelfs de gang van za ken niet geheel onbevredigend te achten. Als we een conclusie uit de poli tieke ontwikkeling van gisteren moe ten trekken, dan is dat deze: dat er ongetwijfeld nog noten te kraken zul len zijn. Maandagochtend worden de formateur de wensen van de fracties voorgelegd. Er zal staatsmanswijsheid nodig zijn om daar met succes tussen door te zeilen. Intussen is het vandaag voor de formateur niet alleen een rustige, maar ook een blijde dag, want hij viert zijn 66ste verjaardag. Dr Drees wordt vandaag 66 jaar Zijn wij wel ingelicht, dan is de situatie voor de A.R. nog niet veel veranderd sedert 't onderhoud tussen de vier fractievoorzitters en dr Drees. Er blijven aanraki- gspunten maar tegelijk ook problemen. De pogingen van socialistische zijde de heer Vorrink heeft dit zeer sterk gedaan om een bepaalde groep A.R. als „de ware" te kenmerken, zal bij deze partij niet in goede aarde vallen. Krachtens haar uitgangspunt preten deert zij een nationale partij te zijn die een boodschap heeft voor heel het volk en niet alleen voor een bepaal de groep, waarmee de socialisten den ken de grootste aanrakingspunten te hebben. Of dit punt de komende dagen een rol zal spelen weten we niet. Wel zullen de socialisten op moeten pas sen de A.R. niet al te veel tegen de haren in te strijken, door slechts C.N.V.-mensen acceptabel te achten. Men zal er begrip voor moeten heb ben, dat de samenstelling van de A.R. Kamerfractie een beeld vertoont van de verschillende geledingen in onze maatschappij. Op zijn minst is het onverstandig voor de AJt. partij als zij zich door buitenstaanders een soort „super- antirevolutionnairen" zou laten op dringen. Hetzelfde geldt voor de aan vallen van de liberalen die wellicht denken weer een andere groep tot zich te kunnen trekken. Aan het zakelijke probleem behoeft dit echter niets af te doen. VOLSTREKT ZWIJGEN. Of de formateur zal slagen of falen is dus nog niet te zeggen. Naar bui ten hult de A.R. fractie zich in een volstrekt zwijgen. De K.V.P. heeft voor haar fractie vergaderingen ook de leden uitgeno digd, die bij een eventuele Kamer uitbreiding een zetel zullen bezetten. Men kent de houding van prof. Romme; hij wenst de nieuwe leden niet te binden aan een Kabinet, waar van zij de geboorte niet hebben mee gemaakt. Het probleem-Oud is onge twijfeld ook in deze fractie be sproken. Wij hebben reden om aan te nemen, dat ook de C.H.U. zich met de ver klaring van het hoofdbestuur der V.V.D. heeft bezig gehouden, die in deze kring met spijt overigens niet gunstig is ontvangen. Ir C. Staf, de demissionnaire minister van Oor log en Marine, woonde de besprekin- NOORDELIJK VOORSTEL ZOU AAN GEALLIEERDE VERLANGENS TEGEMOET KOMEN De onderhandelaars der Verenigde Naties hebben gisteren ingestemd met een voorstel der Noordelijken om geheime besprekingen te houden over een door Genraal Nam n ingediend plan ter oplossing van de kwestie der uitwisseling van krijgsgevangenen. Het nieuwe voorstel wordt te Tokio op tenminste één punt beschouwd als een gedeeltelijk toegeven aan de ver langens van de V.N. VOLK VAN ZUID-KOREA ZAL ZELF PRESIDENT KIEZEN. Nationale Vergadering geeft bevoegdheid op. De Zuidkoreaanse Nationale Ver gadering heeft Vrijdag haar bevoegd heid om de president der 'republiek te kiezen, prijsgegeven. Met 163 tegen nul stemmen werd besloten, dat do president direct door het volk zal worden gekozen. BRITSE WAPENS NAAR SPANJE. De Britse regering heeft besloten de uitvoer van bepaalde wapens naar Spanje toe te staan. De eerste leve ringen zullen voornamelijk bestaan uit goederen, die voor militaire en voor burgerlijke doelen kunnen wor den gebruikt, zoals vrachtwagens en radiopeilers voor vliegvelden. De mo dernste wapens zullen er in geen ge val naar toe gestuurd worden. ORANJEDAG VOORGESTELD OP ZES SEPTEMBER. In een congres van Oranjevereni gingen, dat op 11 en 12 dezer te Breda gehouden zal worden, zal de kolonel M. A. Smeenk pleiten voor de oprichting van een landelijke fede ratie, die de invoering van Oranjedag op 6 September bij de bevoegde auto riteiten aanhangig zal maken. Hier tegen is reeds stelling genomen door een commissie te Zwolle, die de Kroningsdag geen geschikte dag vindt en bang is voor verwarring. De kern van het plan is een voor stel om de lijsten met uit te wisse len krijgsgevangenen in te delen naar nationaliteit teneinde de repatriëring te vergemakkelijken. De verbondenen hopen nu maar, dat de communisten bereid zullen zijn, de namen van de communistische gevangenen, die hebben meegedeeld, niet te willen repatriëren, van de lijs ten te schrappen. De V.N. zijn immers steeds van mening geweest, dat men gevangenen, die niet naar huis willen, niet hiertoe moet dwingen. Volgens een woordvoerder der ver bondenen hebben de Noordelijken verklaard, dat de gevangen genomen leden van de strijdkrachten der Ver enigde Naties of van de vrijwilligers van het Chinese volk, allen moeten worden gerepatriëerd en naar huis gestuurd. Van het gevangen genomen personeel van het Zuidkoreaanse leger of van het Koreaanse volksleger moe ten diegenen, die in het gebied wonen waar zij worden vastgehouden, direct naar huis kunnen worden gestuurd. „Indien Uw zijde met ons voorstel accoord gaat", aldus de Noordelijke verklaring, „zijn wij ervan overtuigd, dat onverwijld een wapenstilstand in Korea tot stand zal komen". In een zestal plaatsen in Japan is het tot botsingen tassen linkse betogers en de politie gekomen. Te Osaka dreef de politie een groep van 500 demonstranten met behulp van traangas uiteen. De on geregeldheden volgden op een bijeen komst van links georiënteerden, waarop Japanners, die onlangs uit Rusland en Communistisch China zijn teruggekeerd, van hun ervaringen vertelden. Men ver wacht dat de communisten de herdenking van het dertigjarig bestaan van hun par tij op 15 Juli zullen aangrijpen voor een grootscheepse actie. Ingezonden Mededeling (adv.). OPKLARINGEN VAMI-DS DE BILT ZEGT: Zonnig. Weersverwachting, geldig tot heden avond: Droog en zonnig weer. Matige tot krachtige wind tussen Noordoost en Oost. Voornamelijk in het Zuiden van het land warmer.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1