Noord-Oost-Polderbevolking viert dagen (eest, vier aagen SPORT eft SPEL. ZEELAND DOOR WATER EN VUUR Minister Wemmers hield de feestrede. GEMEENTERADEN Het feest is begonnen. KERK EN ONDERWIJS VxtlJfcöq&tyoridtizLd Opgepast 5xt naak Uw- (m&afiticiën MARNIX D'HONTENISSE Vrijdag 4 Juli 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Niet minder dan vier dagen viert de bevolking van de Noord Oost Polder feest. Daarvoor is alle reden. Want het is thans tien jaar geleden, dat voor het eerst van het bestaan van de N.O.P. kon worden gesproken. Natuurlijk moet het werk op het land doorgaan. Het prach tige weer moet tot het uiterste worden uitgebuit! Daarom kan er voor de boeren maar weinig tijd af om te feesten. Maariedereen wil in ieder geval de uitstekend verzor gde tentoonstelling in Emmeloord een bezoek brengen. Van Woensdagmorgen tot Zaterdagavond wordt een zeer gevarieerd feestprogramma afgewerkt. Eergistermorgen was er een officiële samenkomst in Emmeloord, waar in hooggestemde redevoeringen uiting werd gegeven aan de dankbaarheid en de vreugde over deze eerste mijlpaal in de geschiedenis van de Polder. Twee excellenties, nl. de heren Wem mers, van Verkeer en Waterstaat, en prof. (Ir. L. J. M. Beel, van Binnenlandse Zaken, vertegenwoordigden op deze openlucht bijeenkomst de regering, terwijl ook aan wezig waren de secretaris-generaal van Financiën, van Landbouw, van Binnen landse Zaken en van Waterstaat, alsmede het dagelijks bestuur van de Zuiderzee raad, de oud-directeur van de Dienst Zuiderzeewerken, tal van hoofdambtena ren, vertegenwoordigers van de Land bouworganisaties enz. Ministers Wemmers hield de feestrede. Hij bracht in herinnering de grote ge daanteverwisseling, die de Polder heeft ondergaan en wees erop, dat daarvoor bergen werk moesten worden verzet on der zeer ongunstige omstandigheden. Ge. brek aan materialen en aan mannen maakte, dat het tempo van ontginning en opbouw niet zo snel was als men wel zou hebben gewenst. De minister gaf uiting aan de dankbaarheid van ons volk, dat in de bezettingstijd in de kampen zovele onderduikers een goede ontvangst werd geboden en hij sprak er zijn vreugde Over uit, dat de N.O.P. gespaard bleef Voor het lot, dat de Wieringermeer in April 1945 onderging, zodat na de bevrij ding het werk op het nieuwe land met kracht ter hand kon worden genomen. RATIONELE BEDRIJFSVOERING. Verblijdend achtte de heer Wemmers het, dat de actieve Ver. voor Bedrijfs voorlichting met de Rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst zich beijvert op allerlei manieren de rationele bedrijfsvoering te bevorderen. Aan de middenstanders werd door sub- E'iiëring een tegemoetkoming verstrekt de totstandkoming van zakenpanden, rwijl daarnaast van Staatswege winkel panden worden gesticht. De heer Wemmers wees er echter op, dat lange jaren deze subsidiëring niet Eeer zal kunnen voortduren en dat de danghebbenden er rekening mede zul- n moeten houden, dat de normale con currentie ook hier haar intrede zal doen. In het vervolg van zijn rede behandelde de minister nog enkele specifieke Polder- Vraagstukken zoals het aantal en de grote der te stichten landbouwbedrijven, de ontwikkeling der dorpen, de centrum- junctie van Emmeloord, de landschappe lijke verzorging enz. Momenteel verkeert fle Polder nog in een overgangsstadium; de Staatsbemoeiing zal geleidelijk gaan afnemen, terwijl van de particuliere on dernemers, via hun organisaties, een toe nemende invloed op de gang van zaken is te verwachten. Er voltrekt zich hier een natuurlijk groeiproces in de richting van een toenemende zelfstandigheid. Eerst daarbij zal kunnen blijken, of de keuze van de kolonisten een doeltreffen de is geweest. Nog veel initiatief en doorzettingsver- logen zal van de jonge bevolking wor- en gevraagd. De oude wereld slaat dit nieuwe leven met vaderlijke genegenheid gade. „Dat eensgezindheid het kenmerk moge zijn van uw streven deze Polder tot Verdere bloei te brengen", zo besloot de minister zjjn rede. HET WERK VAN WIJLEN Dr LELT. De tweede rede werd uitgesproken door ir S. Smeding, directeur-Landdrost van Noord-Oost-Polder. Hij wilde dank- _aar gedenken de persoon van dr Lely, de man, die de grote stuwkracht voor de Inpoldering van de Zuiderzee is geweest en met hem alle Nederlanders, die zijn denkbeelden propageerden en medehiel- ien die tot uitvoering te brengen. Zij irachten een landbouwgebied tot stand, 'ederland waardig en waar het goed is ;e leven en te werken. De kolonisten, van overal gekomen en samen steeds meer een gemeenschap vor mend, weten alle levensmogelijkheden in de Polder uit te buiten. En van wat hier geschiedt ondervindt het oude land tot zijn voordeel de invloed. De drang naar zelfstandigheid is groei end, evenals het organisatieleven. Dr Smeding verklaarde groot vertrouwen te hebben in hen, die de Polder bevolken. HULDIGING. De slotrede was voor rekening van de heer W. G. de Feyter, voorzitter van de Stichting „Tien jaar Noord-Oost-Polder". Hij stelde de vraag, waarom de Neder landers steeds streden en nog strijden voor het behoud en de uitbreiding van hun grond, terwijl in andere werelddelen millioenen ha. gereed liggen. De heer de Feyter was van mening, dat hier gespro ken kan worden van een lotsverbonden heid met de grond, waarop wij werden geboren, maar ook van de magische aan trekkingskracht van het water, dat over wonnen wil worden. Hartelijke woorden van dank richtte de heer de Feyter, na dat hij allereerst God, de Gebieder en Onderhouder van alle dingen, had ge dankt, tot allen, die aan de N.O.P. hun krachten gaven. Hulde werd gebracht aan de Dienst der Zuiderzeewerken en aan de directie van de Dienst Wieringermeer (Noo'rd-Oost-Polderwerken) De heer de Feyter deelde mede, Jat één der pioniersbedrijven, bewoond door de heer Koster, als uiting van dank van de Polderbevolking, genoemd zal worden „Dr Smedinghoeve". Op hetzelfde ogen blik dat dr Smeding uit handen van de heer de Feyter een model van deze boer derij ontving," ging een doek omhoog aan de gevel van de hoeve, waarachter de naam verborgen was geweest. In mevrouw Smeding, die een gouden sieraad met inscriptie ontving, werden alle vrouwen gehuldigd, die zovele op offeringen zich hadden getroost door haar mannen dag en nacht voor het werk aan de Polder,af te staan. De heer de Feyter verklaarde ten slotte, dat de Poldersamenleving een eigen stijl zal moeten vertonen. „Die mag niét over ons komen. Die moeten wij zelf scheppen", aldus de heer de Feyter. Met het zingen van het Wilhelmus was deze samenkomst, waaraan op verdiens telijke wijze medewerking werd verleend door de zangverenigingen in de N.O.P., onder leiding van de heer K. Scholten, en door het koperkwartet van de Kon. Militaire Kapel, beëindigd. Daarna wandelde het gezelschap naar het tentoonstellingsterrein, waar dr ir Smeding met enkele woorden de expo sitie voor geopend verklaarde. Om 9 uur Woensdagmorgen werd in de Ned. Herv. kerk te Emmeloord een her denkingsdienst gehouden, waarin toespra ken werden gehouden door ds J. Bos, Geref. predikant, over „Gedenken", door ds Fortuin, Ned. Terv. predikant, over „Danken" en door de eerw. heer G. Vis ser, Chr. Geref., over „Vooruitzien". Deze dienst werd muzikaal en vocaal omlijst door leden van het fanfarecorps, de Gem. Chr. Zangvereniging „De Lof- stem" en door het Ned. Herv. kerkkoor. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kesteren, C. van den Berg, cand. te Hilversum; te Eemnes- Buiten, H. Goedhart te Middelharnis. Geref. Kerken. Tweetal te Den Haag-West, P. Rob bers te Rotterdam en R. Ypma te Groningen. Aangenomen naar Schiebroek-Hil- legersfjerg, H. D. Bruggeman te Marken. Geref. Kerken (Art. 31). Beroepen te Amsterdam, J. P. van der Stoel te Grootegast. Bedankt voor Smilde-Diever, F. v. Dijk te Heerenveen. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Oosterbeek, H. C. van der Ent, cand. te Werkendam. Geref. Gemeenten. Beroepen te Borssele, Meliskerke, Aalst, Brakel, Bodegraven, Dintel- oord, Ederveen, Herkingen, Nieuw- Beijerland en te Rijssen, W. Hage, cand. te Den Haag; te Dirksland, H. van Gilst te Elspeet. Aan de Theol. School der Chr. Ger. kerken te Apeldoorn zijn geslaagd voor het prop. ex. de heren T. Brie- nen te Werkendam, J. Rebel te Rotter dam en W. C. v. d. Stel te Goes. Voor het litt. eindexamen de heer F. Bak ker te Biezelinge. Ds W. P. Kramer, Ger. luchtmacht predikant met standplaats Marine vliegkamp Valckenburg (Z.H.) is voornemens 11 Juli a.s. van Schiphol naar Biak op Nieuw Guinea te ver trekken, om werkzaam te zijn als vlootpredikant met als nevenpost So- rong (Mariniers). Ingezonden Mededeling (adv.). Veel zonnebrillen veroorzaken bindvliesontsteking (Trcrp7ondf»n Mededeling adv 1 DE MEEST GEROOKTE SIGARET DANKZIJ DE CONSTANTE KWALITEIT KORFBAL Uitslagen van Zaterdag Ie klasse: S.S.S.—Vios 4—4. SeoltoSwift 06. 2e klasse: VitesseSwift III 4—3. OlympiaSwift II 23. 3e klasse: StormvogelsV.K.V. 92. 3e klasse B. Swift VI—Atlas 1—8. V.K.V. II—Swift V 0—9. Unitas speelde Burgh in de kaart. Unitas, in de eerste klasse van de Schouwse korfbalbond speelde Burgh aardig in de kaart, door op eigen veld met 73 van Zeemeeuwen te verliezen, AAGTEKERKE. Discussie over verplichting van closet op de riolering. Maandagavond kwam de raad in voltallige zitting bijeen onder voor zitterschap van burgemeester Bosse- laar. Het enige agendapunt vormde de laatste begrotingswijziging 1951, daar deze dienst per 30 Juni sluit. Deze wijziging werd met algemene stemmen vastgesteld. Tijdens de rondvraag ontspon zich een levendige discussie over het ge nomen besluit in de vorige vergadering inzake de verplichte aansluiting van closet op de riolering. De heer S. de Visser pleitte voor een mogelijkheid dit niet te overhaas ten en dat over een langere termijn te laten lopen. De heer Willemse vond het genomen besluit ook te ingrijpend hoewel hij voor verplichte aansluiting is maar dan toch niet met de ver plichting voor closet. BORSSELE. Geen bezwaren tegen uitbreidings plan. Maandagavond j.l. werd gemeente raadsvergadering gehouden onder voor. zitterschap van burgemeester P. J. Dominicus. Met algemene stemmen werd ingaande 16 Juli benoemd tot onderwijzeres van de O.L. School mej. C. de Voogd uit Oostkapelle. Tot leden in de commissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd de heren A. J. Busch, M. J. van 't Hof, J. Paardekoper en J. Dekker. In de vacature J. Sandee benoemde de raad de heer M. de Regt Mz. Met het voor stel van de raad om het salaris van de plaatselijke deurwaarder te ver hogen van f 15 tot f 30 ging de raad accoord. De pensioensgrondslag van de on derwijzer W. F. v. d. Boogaard werd vastgesteld op f 2.883. Voor het arrestantenlokaal zijn geen kopers verschenen. DOMBURG. Overeenkomst met stichting badplaatsbelangen. In de onder voorzitterschap van bur gemeester W. J. E. Crommelin ge houden raadsvergadering werd de be grotingswijziging 1951 goedgekeurd. Met de stichting Badplaatsbelangen werd een rekeningcourant-overeen komst aangegaan. De heer Joh. Visser merkte hierbij op dat hij zich op prin cipiële gronden niet met. alles wat de stichting doet kan verenigen en daar om liever zag dat deze geheel zelf standig zou gaan werken. De voorzitter antwoordde echter dat dit om financiële reden nog niet mogelijk is, maar dat deze gedachte ook bij hetrstichtingsbestuur leeft. S HEER ARENDSKERKE i jaar Havenweg en West Kraayertsedij'k te Nieuwdorp krijgen klinker- bestrating In de raad van 's Heer Arendskerke is Maandagavond meegedeeld, dat G.S. goedkeuring hebben verleend aan het be sluit om het wegdek van de Havenweg en de West Kraayertse dijk te Nieuw dorp, bestaande uit kinderkopjes te be straten met klinkers. De raad besloot voorts het verzoek om subsidie van de Vereniging voor Rheuma- bestrijding aan te houden, evenals het verzoek van de voetbalvereniging 's Heer Hendrikskinderen om meer subsidie en de bouw van een kleedlokaal. Op de nationale woningbouwlening met voorkeur voor de gemeente Arendskerke is ingeschreven tot een totaal van 51075. Hiervan zullen in Arendskerke-dorp vijf woningwetwoningen gebouwd worden. M.a.s. besloot men voorts gelden beschik baar te stellen voor de verharding van het schoolplein van de Chr. school te Lewedorp. Vastgesteld werd het ontwerp uitbreidingsplan in hoofdzaak voor de ge hele gemeente. In dit plan is een sport veld geprojecteerd ten behoeve van Nieuwdorp en Lewedorp te samen. Het ligt halverwege beide dorpen aan de weg naar 's Heerenhoek. De Stationsweg te Lewedorp zal her- 107. De Engelenzang werd op die Kerstdag meer uitgesnikt dan uitgejubeld. Catechisanten van twintig jaar weenden als kleine kin deren. Nu haar niets meer bond aan deze plaats en zij haar echtgenoot niet meer thuis verwachten kon, vertrok me vrouw Versendaal naar haar familie in Holland. Haar le vensdoel was geworden haar kinderen op te voeden, vol komen in de geest van hun vader. 1943 De druk van de tyran werd al zwaarder gevoeld. Geen familie, die er niet uit eigen kring over mee te praten wist. Ook Zeeland betaalde zijn tribuut aan de machtswellust van de bezetter. De plaatselijke blac 1 brachten kolommenlange rouw- berichten van oude mensen, die uit Walcheren waren weg gezonden naar andere provincies, verdreven van hun wo- fling en hun bedrijf, en die hun leed niet meer verwerken konden. Velen stierven in de vreemde. En steeds meer troepen kwamen Zeeland binnen en ver drongen de bevolking uit hun huizen, de zieken uit de zie kenhuizen, de kinderen ut hun scholen. Het eten moest Het tienduizenden vreemden gedeeld worden en wanneer pe landbouwers niet bijtijds zórgden voldoende achter te houden, zou zelf het rijke, vruchtbare Zeeland aan een Verhongering zijn prijsgegeven. De doktoren wisten te ver tellen, dat het percentage tuberculose schoolgaande kinde ren onrustbarend steeg. Toen kondigde Duitsland de „totale oorlog" aan, dat be tekende, dat ook de bezette gebieden hun volle kracht moesten gaan inzettten om de oorlog voor de Duitsers te Winnen. Bedrijven werden gesloten en het personeel naar Duitse bewapenings-industriën overgebracht. Mannen tot Vjjf en veertig jaar werden uit hun gezinnen weggerukt. Treinen vol gingen op transport naar de vreemde Maar in deze sombere, donkere Januarimaand gaf God tón straal van licht, hoopvol en moedgevend voor de toe- De Oranjezender vertelde, dat de Oranjeboom in balling schap opnieuw gebloeid had. Prinses Margriet was geboren én de bemanning van zeemacht en koopvaardij die dappe ren, stonden Peet over deze Koninklijke wieg! Een kind in ballingschap geboren. En de gedachten der Zeeuwen gingen terug in de historie, want meermalen was Oranje om Neerlands zaak in balling schap geweest en was met de komst van Oranje de ver lossing aangebroken. En bij menige verborgen radio werd het oude troostlied meegemurmeld: Mijn schild en mijn betrouwen Zijt Gij, o God mijn Heer HcT scheen nu ook, alsof bij dit teken van Goddelijke trouw de eerste strepen van een glorende dageraad aan de Oosterkim gezien werden. Stalingrad! Het woord behoeft slechts genoemd te worden. Het keerpunt in de wereldcrisis. De Duitse macht bedwongen, terug gejaagd met honderd duizenden aan doden en gevangenen. En tegelijk Afrika. Ook daar kwam plots de ongedachte keer. De vloed van het Nazidom had zijn hoogtepunt bereikt. Er waren dijken, die het hielden. De wereld zou niet on dergaan in de zondvloed van het satanische nationaal- socialisme. Hoop en moed en vertrouwenwaar ze geschokt wa ren, herstelden zij zich. Het volk kreeg nieuwe moed om te lijden. Want het langzaam wegebben van die zwarte vloed zou met veel verschrikkingen gepaard gaan. Een enkele keer meldden de gelijkgeschakelde dagbladen het fusilleren van goede Nederlanders, die zogenaamd be trapt waren op „communistische en boljewistische mis daden". Maar ieder wist, dat dagelijks het vuurpeleton aan trad om slachtoffers te vermoorden. Het aantal dat dag in dag uit in gevangenissen en concentratiekampen vermoord werd, was veel hoger dan officieel werd medegedeeld. De beruchte overvalwagens reden af en aan. De lokalen van onze universiteiten werden leeggehaald, jongens en meisjes zonder meer op transport gesteld naar Duitsland, om de oorlogsmachine op gang te houden. De terreur werd al maar erger. Het wilde beest, dat zich voor goed aan alle zijden in gesloten en al meer in het nauw gedreven wist, roerde zich in een tot het hoogtepunt opgezweepte orgie van haat en woede. (Wordt vervolgd). straat en verbreed worden. Een voetpad zal worden aangelegd van Parallelweg naar de Oude Rijksweg. Bij de rondvraag wees de heer Op 't Hof op de slechte toestand van de oprit te Koudorp. 'S-HEER ABTSKERKE Geldlening van 2700,— met de Bank voor Nederl. Gemeenten De raad der gemeente 's-H. Arends kerke kwam Maandagmiddag in het gemeentehuis in openbare vergade ring bijeen. Afwezig was Q. A. van de Vrie. Voor benoeming van 8 leden van de commissie van beheer van de Schoolartsendienst op Walcheren, Noord-Beveland en Zuid-Beveland (West), verwijzen wij naar het rdads- verslag van Nisse. Aan 3e Christelijke Lagere Land bouwschool te 's-H. Arendskerke zal den verleend van f 10 per leerling. De korfbalvereniging „De Poel zal -worden gesteund in de bouw van een kleedlokaal. De gemeentebegrotingen 1951 en 1952 werden gewijzigd. Met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten zal t.b.v. de woningbouw een geld lening worden aangegaan groot f2700. NISSE De heer P. Harthoorn als wnd, secretaris en ontvanger beëdigd Maandag vergaderde de raad on der voorzitterschap van Burgemees ter J. D. Jansen. De heer P. Hart hoorn werd beëdigd tot wnd. secreta ris en wnd. ontvanger van de ge meente Nisse. Het voorstel tot voor lopige vaststelling van de gemeente rekening van 1950 werd goedgekeurd. Deze sluit met de volgende cijfers Gew. dienst inkomsten f62.655,10, uit gaven f 64579.58. Nadelig slot van f 1924.48. Kapitaaldienst: ontvangsten en uitgaven f 137449.47. Tot leden in de commissie van be heer der schoolartsendienst voor N.- en Z.-Beveland en Walcheren werden benoemd: voor Middelburg Mr N. Bolkenstein, burgemeester; voor Vlis- singen de heer W. Poppe, wethouder van onderwijs; voor de plattelands gemeenten op Walcheren de heren P. Daniëlse, burgemeester van Ritthem, en mr F. S. K. J. Graaf van Rand- wijck, burgemeester van Nieuw en St. Joosland; voor Noord-Beveland bur gemeester A. Schuit van Kortgene en voor de gemeenten op Zuid-Beveland de heren A .A. Elenbaas, burgemees ter van 's-H. Arendskerke, C. F. A. M. van Horsigh, burgemeester van s-Heerenhoek en W N. van Liere, burgemeester van Baarland en Oude- lande. De gemeente begroting over 't dienstjaar 1951 werd gewijzigd. Aan genomen werd het voorstel om geen water te halen uit de put die in het dorp ligt. KRABBENDIJKE. Grasmaaimachine voor sportveld en begraafplaats. De gemeenteraad van Krabbendijke kwam in openbare raadszitting bijeen onder voorzitterschap van burgemees ter J. Vader. Bij de ingekomen stuk ken was binnengekomen de goedkeu ring van de gemeentebegroting 1952. Een verzoek van de C.J.M.V.-ring Oost Zuid-Beveland om subsidie voor haar bibliotheek werd besloten om 5 cent per boek te verlenen. Besloten werd tot het aanschaffen van een grasmaaimachine voor het sportveld en de algemene begraaf plaats. Ook werd in principe besloten tot het lenen van garantie aan het bestuur van de Chr. Kleuterschool al hier voor de, voldoening van rente en aflossingen een door dit bestuur aan te gane geldlening groot plm. f25.000 bestemd voor de bouw van ben nieuwe kleuterschool. Vanwege de Chr. Woningstichting „Zuid- en Noord-Beveland" was het verzoek binnengekomen het haar in exploitatie overdragen van een aantal gemeentelijke woningwetwoningen. In principe werd hiertoe besloten, alleen de heren Zandijk en van Velzen (S.G. P.) waren hier tegen. Ook werd ge wijzigd de begroting van het dienst jaar 1951. Bij de rondvraag informeer de de heer van Velzen nog naar de verbetering van de overweg naar de haven. SINT LAURENS Wachthuisje voor buspassagiers komt er De raad van Sint Laurens heeft be sloten een wachthuisje voor de bus passagiers te laten bouwen tegenover het gemeentehuis. Voorstellen tot het verhogen van het bedrag per leerling bedoeld in Art. 101 lid 5 der L.O.-wet 1920 voor de bijz. lagere school over 1952 en tot verlenen van medewerking voor het aanschaffen van leer- en hulpmidde len t.b.v. genoemde school werden z. h. st. aangenomen, evenals het voor stel van B. en W. tot het verhogen van de subsidie aan de Ver. Chr. Kleuter school van f 20 op f 30 per leerling. Toegekend werd een subsidie aan de afd. Sint Laurens van de C.J.M.V. ten behoeve van de bibliotheek dier afdeling. Een bijdrage zal worden verleend aan de afd. Sint Laurens van de É.H.B.O. voor het aanschaffen van verbandmaterialen. Voorts werd be sloten een straatlantaarn te plaatsen op de hoek van de Ooststraat en het Nieuwenhovense voetpad. Aan de heer S. Simonse werd eer vol ontslag verleend als gemeente ontvanger met ingang van 1 Juli. Burgemeester W. Baas werd be noemd tot ambtenaar van de burger lijke stand. Bij de rondvraag verzocht de heer J. Koole (C.H.) aan B. en W. om po gingen aan te wenden tot het verkrij gen van aansluitingen aan de water leiding voor bedrijven en weiden aan de Golsteinseweg. De heer Joh. Marinissen (A.R.) klaagde over het niet opruimen van resten van een gesloopte bunker in de Nadorstweg. De heer K. A. Hame link (Gem. Belang) drong aan op ver betering van de bermen aan de Noord- weg, terwijl de heer J. Riemens (A.R.) gaarne telefoon zag aangebracht in het Vergaderlokaal. Al deze zaken zullen door B. en W. worden overwogen en onderzocht. Hierna werd overgegaan in een geheime zitting. Na heropening der openbare vergadering werd deze na dankgebed, door de voorzitter ge sloten. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Woning voor hoofdonderwijzer in September gereed. De raad van Nieuw- en St. Joosland kwam in vergadering bijeen onder voorzitterschap van wethouder J. Kwekkeboom. Bij de ingekomen stuk ken bevond zich een Kon. Besluit, in houdende de herbenoeming van de burgemeester, waarmede de raad hem gelukwenste. Verder was overlegd een besluit van de burgemeester waarbij de verleende nachtvergunning voor het café Halfweg werd ingetrokken, wegens gemaakt misbruik. Besloten werd toe te treden tot het Borgstel lingsfonds voor de Zeeuwse eilanden. Een verzoek- om subsidie van de ver eniging S.I.M.A.V.I. werd afgewezen. De vertegenwoordigers in de com missie van beheer voor de school artsendienst werden conform de aan beveling aangewezen. Naar aanleiding van een ingekomen brief over het on derhoud der begraafplaatsen werd be sloten die gedeelten waarop begraven is, viermaal per jaar te doen maaien. De gemeente-rekening 1949 werd voorlopig vastgesteld met de volgen de cijfers: de gewone dienst, uitgaven f 83.399, inkomsten f 80.132, nadelig slot f 3.867, kapitaalsdienst inkomsten en uitgaven f 613.653. Vastgesteld wer den twee wijzigingen der begroting 1951 en een wijziging der begroting 1952, verband houdende met noodza kelijk schilderwerk aan de 17 nieuwe woningen. Bij de rondvraag vroeg de heer de Jager naar het plan tot verbe tering van de toegang tot de haven en naar een gedeelte keiweg buiten de kom. De voorzitter antwoordde dat het plan voor de haven gereed is, doch thans ter goedkeuring is opgezonden naar Rijks- en Prov. Waterstaat en dat omtrent het asfalteren van het bedoel de stuk keiweg nog onderhandelingen gaande zijn. De heer Janse informeer de naar de gang van zaken bij de bouw van de hoofdonderwijzers-woning, waarop de voorzitter antwoordde dat deze bouw bevredigend verloopt en dat gehoopt wordt dat deze woning in September betrokken kan worden. die daarmee revanche namen voor de in Haamstede geleden nederlaag. Strandvogels wonnen op eigen terrein met 32 van D.S.S. 2e klasse. Ook D.O.S.K.O. kon Brouwershaven niet in zijn reeks overwinningen stuiten. De laatste haalde de zevende zege binnen, ditmaal met 42. Zwaluwen beleefde weinig plezier van zijn reis naar Sirjans- land; de thuisclub toonde met 6—0 zich duidelijk de meerdere. De Burgh-reserves ontnamen Storm vogels in Ellemeet een punt (44). Reserve 2e klasse A. De verrassing in deze afdeling was, dat de koploper Strandvogels H met 3—1 door D.O.S.K.O. H geslagen werden. Burgh IV werd weer twee punten rijker door een 42 zege op de Velocitas-re- serves. Reserve 2e klasse B. Brouwershaven II en Die Gouwe II deelden met 44 de eer en de punten. D.S.S. H moest met 5—4 het onderspit delven tegen N.O.A.D. L Programma voor Zaterdag. Ie klasse. D.S.S.Burgh. UnitasStrandvogels. ZeemeeuwenO.W.K. 2e klasse. D.E.S.Burgh n. ZwaluwenD.O.S.K.O. ZOMERAVONDVOETBAL Uitslagen van vorige week Rayon Middelburg: P.Z.C.Olympia 31. Focus—V.S.V. 1—0. Boele en van E.Heidemy 70. S.V.Z.—P.G.Z. 0—5. PingelaarsV.C.N.M. 54. Z.C.F.—E.M.V.VV 1—6 Rayon Vlissingen: Bakkers HS.G.V. uitgesteld. Bakkers I—V.S.T. II 3—2. V.A.W.-^S.B.L.V. 2—3. Uiterton—"V.S.T. I 3—2. Rayon Zeeuws Vlaanderen: v. d. SandeScheepswerf 52. ContraWaterstaat 41. VOETBALPROGRAMMA VOOR ZATERDAG. Jumorencompetitie B: Groep I: Walcneren IOostburg L i\ ederlaagwedstrijden: Krabbendijke IYerseke L Arnemuiden ILuctor I. Arnemuiden IILuctor II. Wolphaartsdijk Kapelle I. nieuwdorp IGoes III. Nieuwdorp IXGoes IV. S.V.D. 1—Volharding '32 I. Vriendschappelijke wedstrijden. Sluiskil (comb.)Zaamslag I. ivrabbendijke IIYerseke II. Geslaagd voor het doctoraal examen in de economische wetenschappen; de heer H. Merison te Goes. V mLlJNGbJtiRlCliTEJN MIDDELBURG, 3 Juli. Eierveiling. Sortering I, minimumprijs voor pluim veehouders f2.48 per kg. Winkelprijs per 100 stuks f 21.voor klasse 0 tot 117.voor klasse IV. KAPELLE, 3 Juli. Grote veiling: Aardbeien: Madame Moutot 70.10, Ju- cunda 71.20, Frambozen 78.30—79.20, voor het vat 50.80. Alles per 100 kg. KRABBENDIJKE, 3 Juli. Jucunda 71.40, Zwarte bessen 6060.60, Proli fic 2858, Jhr van Tets 2526, Fram bozen 6872, Bonen 7284. GOES, 3 Juli. Grote veiling: Jucunda Aardbeien 71.50; Mad. Moutót 65.60; Frambozen v. h. vat 51.10; Zwarte bessen 60; Kleine veiling; Aardbeien 4580; Frambozen 5090; Uranjepruirnen 2746; Kruisbessen 620; Rode bessen 2541; Witte oesen 1620; Klerken 5560; Hol landers 3138 Markiezen 2857 Macher- son 2643; Zwarte kersen 3646; Zoete Morellen 2640; Suikerkersen 35; Insp. nöhnes 4648; Brusselse bruine 56. ZlKtilKZEE, 2 Juli. Aardappelen (Eer stelingen en Dorei 1314; Aardappelen (Blauwputj 1518; Andijvie 617; uop- erwten 3240; Princessebonen 7380; Peulen 5o59; Tuinbonen 1518; Poste lein 413; Tomaten 5087; Rode bessx 5263; "Witte bessen 4853; Zwarte bes sen 83; Aardbeien m.d. 82; F rambozen per doosje 2124 ct.; Bloemkool 827; Krop sla 211; Komkommers 2533; Bospeen 815; Boskroten 11. Alles per 100 kg., stuks of bos. st. Maartensdijk, 2 juli. Doré 1 13.60; Eersteling I 10.54; Eigenh. I 12.36; drielingen 9.50; bonken 8; knel 4.2Q. Aan voer 12.500 kg. THOLEN, 3 Juli. Eerstelingen bonken 9.17; Gew. 10.99—11.63; Poters 8.90—9.80; Kriel 5.10; Doré gew. 12.8113.72. Aan voer 62 ton. SIN'i' aNNALAND, 3 Juli. Eerstelingen gewone 10.60; Doré gewone 13.73; Drie lingen 7.57; gele Eigenheimers gewone 12.0Ü13.88; Drielingen 9.919; Voer 4.51. Aanvoer 50 ton. SCHERPEN 1SSE, 3 Juli. Eerstelingen gewone 10.69; Doré gewone 12.71; Drie lingen 9.939.58; gele Eigenheimers ge wone 13.04. Aanvoer 34 ton. VEERE. Vismijn van 3 Juli.' 1093 kg exportgarnalen 1.091.45, 276 kg handelsgarnalen 4072, 117 kg schar 42—46, 108 kg bot 1.41—1.56, 58 kg ton 89—1.58, 57 kg rog 29—35, 6 kg schol 44, 2 kg kreeft 4.785.93, 2,5 kg ongesorteerde vis 47.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 5