Het Lagerhuis was in rep en roer over verklaring van Alexander Prinses Beatrix werd burgemeester van miniatuurstad Politie zocht „politici wijnhuizen in Vanmiddag bespreking met de vier fractieleiders AL 'SNIPPER NIEUWS' Heeft MacArthur toch een kans? Prof* K* Dijk sprak tot Gerefor meerde diakenen uit Zeeland PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Heeft Van Fleet te weinig reserves in Korea? waumm&smi Minister van defensie sprak op diner over geallieerde front Dodelijk ongeval aan Braakman Man onder tractor bij St* Annaland Gedenkteken, maar ook steun voor studenten sanatorium Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammen.'traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2212 Abonnementsprijs j 0.44 per week, f 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 3 JULI 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr VV. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 4.24 u., onder 21.05 u. Maan op 18.34 u., onder 0.53 u. Hoogwater op Vrijdag 3 Juli: Vlissingen: 11.01 u. 1.72 m., 23.28 u. 1.66 m. Terneuzen: 11.31 u. 1.92 m., 23.53 u. 1.86 m. Wemeldinge: 12.35 u. 1.6 lm., u. m. Zierikzee: 12.17 u. 1.39 m., t u. m. NIEUW EGYPTISCH KABINET BEëDIGD EN BIJEEN. Het nieuwe Egyptische Kabinet van Hoessein Sirry Pasja is gisteren door Koning Faroek beëdigd en daarna bij een geweest. Volgens regeringskrin gen zal de nieuwe regering streven naar versterking der betrekkingen met bevriende mogendheden. In de brief van Koning Faroek, waarin Sirry Pasja opdracht kreeg een regering te vormen, was ver klaard, dat „de toestand van het land voortgezette pogingen in zuiver natio nalistische zin eist om de nationale verlangens van terugtrekking der Britse troepen en eenheid van de Nijlvallei te bereiken en om het land te stabiliseren onder een stelsel van parlementaire regering op een soliede democratische basis met sociale en economische vooruitgang". In zijn antwoord heeft Sirry Pasja de Koning meegedeeld, dat zijn re gering „vertrouwt, dat alle Egypte- naren zullen meewerken om de eisen van het land in vervulling te doen gaan". De Russen en de bacteriologie. De Chinese (nationalistische) afge vaardigde, dr Tsiang, heeft in de Vei ligheidsraad verklaard, dat een voor malige communist, die uit China was gevlucht, hem had medegedeeld, dat zekere gebieden van Mandsjoerije ge bruikt waren voor proefnemingen met bacteriologische wapens. In de vroegere Japanse bacteriologi sche laboratoria in Mandsjoerije, aldus de zegsman, werkten thans Japanse, Chinese en Russische geleerden aan methoden voor het voeren van een bacteriologische oorlog. Er waren proeven genomen op de bevolking van zekere gebieden in Mandsjoerije. Toen de controle faalde waren er epi demieën uitgebroken. In het Britse Lagerhuis is het gisteren tot een woordenstrijd gekomen tussen Winston Churchill en de Socialisten naar aanleiding van een rede, die de minister van Defensie, Alexander, Dinsdagavond aan een diner heeft gehouden over Korea. Na de rede is aan de krantenredacties verzocht geen publicatie te geven aan één passage, die, naar thans is gebleken, als volgt luidde: „Ik zou het veel prettiger vinden als Generaal van Fleet (de commandant van het achtste leger in Korea) over wat grotere reserves kon beschikken". Lord Alexander bedoelde daarmede reserves achter de frontlinies. De rede werd gehouden voor 500 gasten in de Canada-club, enkele uren nadat Alexander in het Hogerhuis 'n verklaring had afgelegd over zijn be zoek aan Korea. Hij zei ook op het diner, dat hij één zwak punt had op gemerkt, dat hij evenwel niet aan de Lords (in het Hogerhuis) wilde mee delen. Iemand riep toen „Waarom niet?", waarop Alexander antwoord de: „Omdat mij verzocht is hierbij geheimhouding te betrachten". Deze uitlatingen van minister Alex ander hebben gisteren het Lagerhuis bijna een uur in beroering gehouden. De socialisten zeiden, dat Alexander de spot met het parlement drijft door geheime gegevens achter te houden die hij wel bereid is op een diner te vertellen. Nadat Churchill, zijn minister ver dedigend, had gez.egd, dat de uitlating werkelijk onschuldig was en dat het woord „geheimhouding" ongelukkig gekozen was, trachtten de socialisten een spoeddebat over de kwestie te forceren. De voorzitter van het Lager huis ging hier niet op in, maar ver klaarde, dat men desgewenst een mo tie van afkeuring kon indienen. Het „schaduwkabinet" van Labour zou nog overwegen of dit zal worden ge daan. ONTWERP-PROGRAM IN GROTE LIJNEN GEREED (Van onze parlementaire redacteur.) Gisterochtend is dr Drees erin geslaagd om zijn ontwerp-program op papier te zetten. Slechts van enkele hoofdpunten zijn de grote lijnen ge formuleerd. Naar zijn mening is dat de beste manier, want het is onjuist, misschien zelfs onhoffelijk, om de komende ministers te binden aan détails, voordat met hen is gesproken. Het ontwerp-program is gisteren verzonden aan de fractievoorzitters Donker, Romme, Schouten en Tilanus. Deze vier zijn hedenmiddag om twee uur gezamenlijk bij dr Drees ontboden teneinde met hem een gesprek over het concept te voeren. Lord Alexander heeft gisteren in middels in het Hogerhuis verklaard, dat wat hij gezegd had over de reser ves van het achtste leger in Korea in geen enkel opzicht zijn mening over de houdbaarheid van het gealli eerde front wijzigt. Bij een zeer krach tige Chinese aanval zou Generaal van Fleet een beslissende overwinning kunnen behalen als hij over sterke reserves beschikte. Zonder die reserves zal dit niet zo gemakkelijk zijn, aldus de minister van Defensie. MEISJE GESCHAAKT MET HULP VAN FAMILIE. Het 19-jarige Haagse meisje C. C., dat al 2 maanden vermist was, is teruggevonden in een zomerhuisje in een typografenkamp te Ede, waar zij de gast was van familie van een vriend. Zij is naar haar ouders terug gebracht. De vriend, zijn ouders en zijn broer zullen zich te zijner tijd voor deze medeplichtigheid moeten verantwoorden. Verklaring van Ruppert over samenwerking met I.V.V.V. De voorzitter van het C.N.V. heeft gisteren op het congres van het In ternationaal Chr. Vakverbond ver klaard, dat het onjuist zou zijn te menen, dat internationale samenwer king slechts mogelijk is in het kader van het Internationaal Verb, van Vrije Vakverenigingen (I.V.V.V.). Het I.C.V. is bereid met andere vrije vakorga nisaties samen te werken maar met volledig behoud van zelfstandigheid. Uiteraard zijn de fractievoorzitters aan dit gesprek niet gebonden. Wel werd uitdrukkelijk in Den Haag ver klaard, dat de formateur het op prijs zou stellen indien reeds voorlopig po sitieve uitspraken gedaan kunnen worden. De nadruk valt hier op het woord voorlopig, daar het voor de hand ligt, dat deze vier heren eerst hun fracties willen raadplegen. Op de vraag of ook de heer Oud dit program had ontvangen kon de woordvoerder van dr Drees geen ant woord geven. Het is duidelijk, dat de verklaring van het hoofdbestuur van de V.V.D., waarin wordt gezegd, dat de Raad van Vakcentralen een te grote politieke invloed uitoefent, de kabinetsformateur diep heeft gegriefd. Het sociaal-economisch beleid na de oorlog is juist gebaseerd geweest op de samenwerking tussen de werk gevers, de werknemers en de rege ring. Als de V.V.D. zich daartegen keert, heeft het voor de heer Drees kennelijk geen zin om met deze partij te praten. De formateur heeft nog geen enkel contact gehad met personen, die even tueel voor een ministerszetel in aan merking komen. Het is ook niet zijn bedoeling om dit de eerstvolgende dagen te doen. Men zal niet kunnen ontkennen, dat dr Drees werkt langs de lijnen der geleidelijkheid en dat hij geen onverantwoordelijke spoed aan de dag legt. Zijn pogingen kenmerken zich door een logische opbouw. Ongetwij feld is het goed van hem gezien om heden de vier fractie-voorzitters ge zamenlijk te ontvangen. Een bewijs, dat over de vaststelling van het con cept-program dat heus nog wel ge amendeerd kan worden alle vier partijen als gelijkwaardige partners kunnen praten. Na de oorlog is het zo'n beetje de gewoonte geworden, Bij werkzaamheden aan de afsluit dijk in de Braakman is gisterochtend de 54-jarige grondwerker C. Schuller uit Lage Zwaluwe onder een kipkar wiet bazaltstenen geraakt en kort daarop aan de gevolgen overleden. Een der wagentjes kantelde en het slachtoffer werd met zware inwen dige kneuzingen er onder vandaan gehaald. Hoewel de dokters Hofstee uit Hoek en Breda Vriesman uit Ter neuzen onmiddellijk ter plaatse wa zen, mocht het hen niet meer geluk- ,en de man in leven te houden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. Het stoffelijk over schot is naar het ziekenhuis te Ter neuzen overgebracht. dat dit een typische zaak was voor de twee grote partijen, de K.V.P. en de P. v. d. A. De rest had het maar te slikken. Met die mentaliteit is nu gebroken. Dat is verheugend, maar wil natuurlijk nog niet zeggen, dat er nog geen moeilijkheden kunnen ontstaan. Het zou wel eens zo kunnen zijn, dat de verdeling van het aantal portefeuil les en het aantrekken van bepaalde personen veel meer moeilijkheden zullen geven dan het opstellen van een program. Doordat er onmiddellijk hulp kwam opdagen is gisteren de landbouwers knecht Oudesluys die met een tractor van de landbouwers Akkermans en De Wilde uit St. Annaland, in een sloot reed en daarbij de tractor op zich kreeg, het leven gered. Het ongeval gebeurde op de Pro vinciale weg. De man kwam met de tractor uit een binnenweg en kon blijkbaar het stuur niet meer houden. Hij sloeg met het voertuig de dijk af en kantelde in de sloot. Een 20-tal landarbeiders in de buurt bevrijdden hem uit zijn gevaarlijke positie. Hoe wel hij over inwendige pijnen klaag de is hij toch huiswaarts gegaan. AVRO-DIRECTEUR NEEMT ONTSLAG. Pe heer W. Vogt heeft gisteren aan net bestuur van de A.V.R.O. ontslag teur'aag<^ z^n ftnzntie als direc- Het is uit met de Duitse zwarte handel in koffie althans als de voor stellen, die de Duitse Bondsdag op het oog heeft, doorgaan. Men wil n.l. 't invoerrecht op koffie verlagen van 10 tot 3 mark per kg. Voor de Duitse staatskas betekent de verlaging een derving van ruim 300 millioen Mark en de minister van Financiën is er nog niet voor gewonnen. Logisch. Aan de grens van Israël en Jordanië is door schoten vanaf Jordaans gebied een Israëliër gedood. Nederland krijgt twee Amerikaanse duikboten voor opleidingsdoeleinden. De Oost- duitse politie heeft drie Amerikaanse Katholieke priesters en een Duitser gearresteerd toen ze een wegversper ring wilden fotograferen. Bij een treinbotsing in West-Berlijn zijn 125 reizigers gewond geraakt. In de buitenwijken van Salisbury is een bommenwerper op een rij huizen neergestort. Twee personen kwamen om het leven, negen werden er ge wond. Zes huizen werden geheel ver nield. Op weg naar een brand is een tankwagen van de brandweer uit Elspeet in de buurt van Putten op een bus met 30 schoolkinderen uit Nijmegen gereden. Een der kinderen werd gewond. De brandweermannen bleven ongedeerd; welhaast een won der als men weet, dat de auto geheel kantelde. In West-Berlijn zijn 2400 artsen in staking gegaan. Zij eisen hogere honoraria van het centrale ziekenfondj. Ernstige brand in meisjespensionaat te Vught. Het katholieke meisjespatronaat „Regina Coeli" te Vught is gister middag afgebrand. Dank zij de hulp van 500 militairen wist men de in boedel te redden. De 80 scholieren zijn met vervroegde vacantie gegaan. De nationale commissie der Ameri kaanse republikeinse partij onderzoekt op het ogenblik de beschuldigingen, dat het bij de aanwijzing van afgevaardig den naar de nationale partijconventie in verscheidene staten niet eerlijk is toegegaan. De kwesties hebben betrek king op 54 stemmen, die beslissend kun nen zijn voor de benoeming van de of ficiële partijcandldaat. Intussen wordt in politieke kringen meer en meer de mogelijkheid geopperd, dat generaal Mac Arthur naar voren zal komen, indien senator Taft en ge neraal Eisenhower er niet in zouden slagen de vereiste meerderheid te krij gen. Generaal Mac Arthur vertrekt Donderdag per trein uit Denver naar Chicago voor het bijwonen van de na tionale partijconventie. Onderweg zal hij in minstens acht plaatsen het woord voeren. Verwacht wordt, dat generaal Eisen hower Zaterdag te Chicago zal aanko men, twee dagen voor de opening der bijeenkomst. Senator Taft bevindt zich reeds in genoemde plaats. Uitvoer fruitpulp naar Engeland. De Engelse regering heeft enige verlichting gebracht in de moeilijk heden rond de uitvoer van Neder landse vruchtenpulp door een bedrag van voorlopig 150.000 Pond voor de invoer van pulp van frambozen en zwarte bessen uit ons land beschik baar te stellen. Twaalfjarig meisje verdronken. In bet Kralingse zwembad is gis teren de 12-jarige Elsje Muller uit Rotterdam verdronken. Te Eist ver dronk de 12-jarige Gijsbert van Vie- gen uit die plaats bij het baden in de Rijn. In Saumur in Frankrijk is de Nederlandse vacantieganger uit Hoorn verdronken bij het zwemmen. Bekneld geraakt tussen meerpaal en schip. Door een ongelukkige manoeuvre is gisteren te Yerseke de dekknecht H. Heystek van de boot van de vis- serijpolitie „De Gier", terwijl het schip de haven binnenvoer bekneld geraakt tussen een meerpaal en het schip. De knecht werd ernstig ver wond en is per auto naar een zieken huis te Goes vervoerd. Gisteren zijn uit het ziekenhuis te Thionville twee Nederlanders, die Dinsdag bij het ontsporen van de Amsterdam-Bazel-Express waren gewond, ontslagen. De toestand van de andere gewonden, behalve die van mevrouw van Maris uit Bennebroek, is bevredigend. Deze telefoto geeft een over zicht van de ravage. KERK EN OVERHEID HEBBEN APARTE TAAK In de middagvergadering van de Provinciale Diaconale Conferentie, die gisteren te Middelburg is gehouden (zie ook pag. 2), heeft prof. dr K. Dijk gesproken over: „De kerk vervult de dienst der barmhartigheid". De hoog leraar deed een klemmend beroep op de Geref. Kerken het diaconaat de plaats te geven, die het toekomt in het kerkewerk. „De Schelde" levert eerste Saphir af. De vliegtuigfabriek van de Kon. Mij „De Schelde" te Dordrecht heeft gisteren het eerste in Nederland in vreemde opdracht gebouwde vliegtuig afgeleverd. Het is een Saphir voor de Zweedse luchtmacht, waarvan „De Schelde" er 75 zal bouwen. Na een inleidend woord van de voorzitter, de heer A. de Poorte, die prof. Dijk gelukwenste met het dub bele jubileum, dat de hoogleraar on langs mocht vieren, begon prof. Dijk zijn rede met op te merken, dat er steeds meer interesse wordt getoond voor de barmhartigheid. Enerzijds noemde hij dit een verheugend ver schijnsel, anderzijds schuilen hierin grote gevaren. Prof. Dijk zei, dat naast de dienst des Woords en de Sacramenten, ook de dienst der barm hartigheid in stoffelijke zin is inge steld door Jezus Christus. Hij lichtte dit aan de hand van verschillende Schriftgedeelten toe. DIACONESSEN. Prof. Dijk herinnerde vervolgens aan de conventie van Wezel, waar be sloten werd, ook vrouwelijke krach ten in te schakelen, die als diacones sen de dienst der barmhartigheid mede zouden verrichten. Hij zei, dat DE POORTEN VAN MADURODAM ZIJN OPEN Gisterenmiddag heeft Prinses Beatrix in Den Haag het miniatuurstadje Madurodam officiëel geopend, na door de loco-burgemeester, de 16-jarige Ronny van Beuge, een leerling van het Vrijz. Chr. Lyceum te Den Haag, als burgemeester te zijn geïnstalleerd.Even tevoren was door Mevr. Beka Maduro bij de ingang van het stadje een plaquette van George Maduro, haar zoon, onthuld, naar wien deze stad is genoemd. Prinses Beatrix legde bloemen bij de plaquette van deze Cura?aose student, die als reserve luitenant der Huzaren door zijn' dapper optreden in de oorlogsdagen van 1940 de Militaire Willemsorde verwierf en in Dachau later om het leven is gekomen. Zijn beide ouders hebben door een grote gift de basis gelegd voor de bouw van dit miniatuurstadje, dat als een blijvend project voor lopig gerekend op 50 jaar de inkomsten moet verschaffen voor de ver pleging van studenten, die in het Nederlandse Studentensanatorium te Laren moeten verblijven. TYPISCH NEDERLANDS STADJE. In Madurodam, gelegen aan de rand van de Scheveningse bosjes nabij de Wittebrug, kan men uren zoek bren gen. Het stadje is ontworpen door de heer S. J. Bouma, de directeur van het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen. Madurodam geeft een beeld van 'n typisch Nederlands stadje, zoals dit zich sinds het jaar 1000 tot op heden heeft ontwikkeld. De kern van het stadje wordt dan ook gevormd door een kasteel, een verkleinde recon structie van het kasteel Oost-Voorne. Daarom heen groeperen zich alles Honderden belangstellenden, onder wien vele autoriteiten, hadden zich voor de hekken van Madurodam ver zameld, toen om half drie de hofauto met Prinses Beatrix en haar zusje Irene, begeleid door twee hofdames, voor de ingang stopte. Mevr. Boon van der Starp, die door een bezoek aan het Engelse miniatuurstadje Bae- consfield op het idee kwam ook in ons land een dergelijk stadje te stich ten, begroette de Prinsesjes en stelde de heer en mevr. Maduro aan hen voor. Zij hield hierna een rede, waar in zij de doelstellingen van dit stadje naar voren bracht. Nadat de pla quette was onthuld en Prinses Bea trix er haar bloemen had neergelegd, werd zij door een delegatie van de kindergemeenteraad naar de groene tafel geleid, waar de jeugdige, in jaquet gestoken, loco-burgemeester haar in een vlot speechje dankte voor haar bereidwilligheid het burgemees tersambt te aanvaarden. Hij hing haar daarna, geassisteerd door een 15-jarige gemeentesecreta resse, de zilveren ambtsketen om. GROTE DADEN. In een rede sprak Prinses Beatrix vervolgens haar dank uit voor de be noeming. „Ik hoop", zo zei de Prinses, „dat het prachtige doel het gemeen tebestuur van deze kleine stad zal inspireren tot werkelijk groote daden". Na haar rede drukte zij op een knop, waardoor uit een ondergrondse remi se der spoorwegen een treintje te voorschijn schoot om zijn eerste rit door Madurodam te maken. Tegelij kertijd werd de autobaan door het stadje in bedrijf gesteld. Prinses Irene stond al die tijd met de hofdames tussen het publiek en volgde vol be langstelling het gebeuren. Na de ope ning werd een rondgang door het stadje gemaakt. modelbouw op schaal 1 25 een Gereformeerde kerk, een Begijnen hof, een minnebroederskerk en oude stadswallen. De voorspoed van de Gouden Eeuw is terug te vinden in de huizen met trapgeveltjes van rijke kooplieden en enkele „Monumentale" gebouwen. Van de verdere ontwikkeling tot industrie- en havenstad getuigen o.m. talryke fabriekscomplexen en een alleraardigst haventje waarin o.m. een zeven meter groot model van het m.s. „Willem Ruys" dobbert. Het haventje, compleet met vuurtoren, heeft ook een sluisinstallatie. In de haven wordt een schip radiografisch bestuurd. Tot de aardigste objecten behoren Madurodam Airport, een mo dern vliegveld met landingslichten en een groot station van de Nederlandse Spoorwegen. De spoorbaan door Madurodam is 2 km lang. Er rijden met een snelheid van 7 km een luxe trein, een diesel en een goederentrein. In de spoor lijnen zijn 5 wissels verwerkt en er onder liggen 60.000 dwarsliggers. Op de 3.5 km lange wandeling, die men door dit sprookjesstadje maken kan, ziet men verder nog een tuinbouw gebied als het Westland, een water sportcentrum scheepswerven, een olieveld, sportterreinen en een typisch Nederlands polderlandschap met twee molens, die voor de bemaling zorgen. Ruim 150 firma's en instellingen heb ben door hun medewerking aan de verwezenlijking van Madurodam mee gewerkt. dit later is afgeschaft, doch zo zei prof. Dijk: „Ik hoop, dat dit weer terugkeert". De Doleantie, aldus ver volgde hij, heeft de taak van de dia conie breed gezien, maar wij moeten oppassen, dat we deze taak niet te eng zien. Komend op de moeilijkheden van diaconale zorg en daarvan gescheiden de sociale zorg van de overheid, zei prof. Dijk, dat de kerk te aEen tijde zelfstandig moet optreden. De barm hartigheid kan niet geschieden met overheidsgeld, doch moet betaald worden uit het dankoffer van de ge meente. De kerk, aldus de hoogleraar, mag op eigen terrein geen staats subsidie aanvaarden. Wat de sociale zorg van de overheid betreft, merkte hij op, dat de noodwet-Drees niets bijzonders is, daar deze noodwet voortvloeit uit de bestaande sociale wetten. Prof. Dijk betoogde, dat de over heid, wanneer zij op kerkelijk terrein komt, een halt zal moeten worden toegeroepen. Wanneer echter buiten dit terrein de overheid de nood lenigt, waar tot die tijd de kerk heeft ge holpen, daar mag de kerk terug treden. Er volgde op deze rede een leven dige discussie. PROVINCIALE KAS? Betreffende de instelling van een provinciale kas, waarover vragen wa ren gesteld door de diaconie van Goes, deelde de adviseur, ds Elshout, mede, dat de landelijke regeling, die door de Synode werd aanvaard, niet voldoet. Men zoekt nu naar andera wegen en de besprekingen, die ge voerd worden, gaan in de richting van de door de diaconie van Goes ge wenste provinciale kas. Men besloot de zaak te laten rusten tot de vol gende conferentie, die te Goes zal worden gehouden. Ds P. van Til, voorzitter van het Zuid-Nederlands Sanatorium, deelde nog mede, dat de straatcollecte, die samen met het C.N.V. wordt gehou den voor de t.b.c.-bestrijding, voor wat het aandeel van het sanatorium be treft, zal worden gestort in een steunfonds voor ongedekte kosten van sanatoriumverpleging. Nadat de voor zitter de aftredende bestuursleden had bedankt, sloot prof. Dijk de vergade ring met dankgebed. DE BILT ZEGT: Het wordt koeler. Weersverwachting, geldig tot heden avond: Veranderlijke bewolking en enkele plaatselijke buien. Meest ma tige Noordwestelijke wind. Vooral in het Oosten en Zuidoosten van het land belangrijk koeler. ZO GAAT DAT IN ZUID-KOREA. Afgevaardigden aten hartige hapjes of deden een spelletje. De Zuidkoreaanse president Syng- man Rhee heeft vanochtend per spe ciale proclamatie bekend gemaakt, dat de veiligheid van zijn „politieke tegenstanders" wordt gewaarborgd. Hij hoopt, dat nu een aantal van de 20 ondergedoken parlementsleden weer in de Kamer verschijnt. Tevoren had Rhee meegedeeld, dat drie van de veertien gearresteerde afgevaardig den zijn vrijgelaten. Te middernacht bood de Zuid koreaanse assemblee een vreemde aanblik. De aanwezige afgevaardigden deden spelletjes, aten hartige hapjes of woonden een filmvoorstelling bij, terwjjl zij wachtten totdat de politie genoeg parlementsleden had opge spoord om een quorum te vormen. President Syngman Rhee wil name lijk, dat de assemblee afstand doet van haar recht een president te kie zen, opdat deze bij volksstemming kan worden gekozen. Er was voor gisteravond 'n spoed zitting uitgeschreven. Toen de oppo sitie wederom niet aanwezig bleek, zodat er geen quorum was, gaf de minister van Binnenlandse Zaken aan een duizendtal politiemannen op dracht huizen te doorzoeken, op dis crete wijze te informeren in wijn- en geisjahuizen en alle voertuigen te controleren In de hoop, dat een vol doend aantal „vermiste" politici kon worden opgespoord en naar het par lementsgebouw gebracht. In de Kamer deelde premier Tsjang Taik Sang de wel opgekomen afge vaardigden mede, dat elke politicus die door de politie zou worden bin nengebracht, in de Kamer zou wor den vastgehouden totdat de crisis besproken was en een besluit was genomen. De aanwezigen maakten het zich gemakkelijk en de uren verstre ken zonder dat er een quorum werd gevonden. De politie bij de uitgang bracht degenen die wilden vertrek ken, vriendelijk maar nadrukkelijk tot andere gedachten.... AFSCHEID BIJ VLISSINGSE LOODSWEZEN. Het Nederlandse loodswezen ta Vlissingen heeft gisteren afscheid ge nomen van zijn oudste loods, de heer C. L. van Oppen. Tijdens een intieme bijeenkomst ten kantore van het loodswezen is de scheidende loods toegesproken door de directeur van het Loodswezen, de Kapitein-ter-zee F. J. E. Krips. Hij spelde hem de eremedaille in zilver op, behorende bij de orde van Oranje-Nassau. De heer v. Oppen is telg van een loodsen- familie; ook zijn vader was loods, evenals zijn vier broers. Met 39 dienst jaren heeft hij een record bij het Loodswezen gevestigd.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1