ZEELAND DOOR WATER EN VUUR Nieuwe Engelse melange burgert zich snel in Chefarine „4" doet wonderen Aetherpiraat een maniak 1 am Schrijven van Herv, (Geref.) onderwijsmensen omtrent Hardegarijp voor kennisgeving aangenomen. Steeds meer studenten aan de V. U. Dr Hoekendijk hoogleraar te Utrecht. Wiskundige faculteit der V. U. krijgt drie nieuwe hoogleraren. Echte Engelse smaak vindt bijval. Conflict te Naarden bracht winst voor Handelvereniging. HIER Franse goudlening heeft be vredigend resultaat. Jaarvergadering Prot. Chr. Reclasseringsvereniging, j?£l oensdag 2 Juli 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Vrr Gt liet ^en op rd als Jtrecht gemstede oerkerk haven aisse Jerzande pruinisse gischor van te Hali- ew Yorlc i. 30 Bro il 30 van >K: 30 t» ND AM: 30 WILLEM Rot- Jom: JERS- "UTS- JT D, .45 Dram.; de iand- uws, i„-l5 Grama.; 0 Gram.; (Tossen m.; i' .15 «concert; rueuws; ;k; ZÜ.tlO v erzocK- 1 w 'f as, Zz.io euws. Generale Synode' der Ned. Herv. Kerk. Commissie Psalmberijming zal haar werk voortzetten. De contact-vergadering van Herv. (Geref.) onderwijzers en Herv. (Geref.) bestuursleden van Christelijke scholen [md een schrijven aan de Generale Sy node der Ned. Herv. Kerk gezonden, (raarln spijt wordt uitgedrukt over de beslissing inzake Hardegarijp. Dit schrijven is door de op „Woudschoten" vergaderende Synode voor kennisgeving Engenomen. De praeses deed mede- ling over de voortgang van het over- met verschillende personen uit het Christelijk onderwjjs, hetwelk hoopvol la voor een beter begrip van de verschil lende standpunten. Benoemd werden tot leden van de alg. diaconale raad J. T. van Wflhe, jj.,volle en A. J. Gijsbers, Gorkum; tot lid van de raad voor kerk en theologie prof. dr J. Lindeboom, Groningen; tot Hd van de raad voor kerk en school, prof. dr M. A. Beek, Amsterdam. Daarna kwam de commissie Psalmbe rijming ter vergadering. De vice-voor- titter, prof. dr E. L. Smelik, bood het resultaat van 28 vergaderingen aan. Toen de synode in 1949 uitsprak, dat de berijming Hasper niet tot de grondslag Van een nieuwe berijming voor de Ned. flerv. Kerk kon dienen, kreeg de com missie Psalmberijming opdracht na te gaan, of de berijming van 1773 gehand haafd moest worden dan wel een nieu we berijming moest worden gevonden. Veertien dichters togen aan het werk, twee gaven hun opdracht terug. Elf van ben zonden proeven in. Van 20 Psalmen Is de berijming aanvaard. De vraag van de commissie is nu, of de synode een nieuwe opdracht geeft voort te gaan met het werk. Ais richtlijnen ziet de commissie: niet rethorisch zijn en zo dicht mogelijk aansluiten bij de grond tekst. Nadat de litteraire adviseur, de heer Martin us Nijhoff, Psalm 16 en 81 jiad voorgedragen, zong de heer A. C. Schuurman deze psalmen, daarin ge volgd door de Synode. De opmerkingen uit de Synode over de melodieën gemaakt, beantwoordde de heer Schuurman met er de aandacht op te vestigen, dat deze vaststaan. Tem- Op de tiende Juli a.s., de tweede van de beide Vrije Universiteitsdagen die dit jaar te Leeuwarden worden ge houden, zal tijdens de jaarvergadering in „De Harmonie" 't jaarverslag van de Vereniging voor Hoger Onderwijs op Geref. Grondslag worden uitge- gebracht. Aan dit verslag ontlenen wij: Het aantal studenten neemt voort durend toe. In totaal lieten zich voor da cursus 19511952 1591 studenten Inschrijven (vorig jaar 1456), waar- Van 376 theologen, 283 juristen, 77 voor letteren en wijsbegeerte, 340 voor wis- en natuurkunde, 254 economen, 137 psychologen, 65 voor medicijnen, 18 voor de notaris-studie en 29 voor meer dan één faculteit. Voor deze cursus schreven 72 stu denten van niet-Nederlandse natio naliteit in, o.m. 6 Amerikanen, 2 Bel gen, 1 Canadees, 1 Chinees, 6 Duit sers, 1 Fransman, 3 Hongaren, 37 In donesiërs, 1 West-Indiër, 12 Zuid-Af rikaners en 2 statenlozen. Het streven van de V.U. is erop ge richt zo spoedig mogelijk te komen tot een volledige uitbouw van de me dische faculteit. Daartoe zal het do centencorps moeten worden uitgebreid en zullen nieuwe klinieken en labora toria in gebruik moeten worden ge nomen. In dit verband wijst het ver slag op de verhoogde exploitatie-uit gaven, die door de vereniging zelf moeten worden opgebracht. In de toe komst zullen nog meer belangrijke uitgaven dienen te geschieden, in het bijzonder wanneer de plannen voor een geheel nieuw universiteits-com- plex tot uitvoering komen. po en rhythme zullen in een komende generatie beter moeten worden geleerd dan een vorige dit deed. De Synode besloot de commissie Psalmberijming te vragen met het werk voort te gaan. Een interkerkelijk con tact inzake de Psalmberijming zal door de Synode op prijs worden gesteld. Na afloop der vergadering vierde de Synode des avonds het Heilig Avond maal onder leiding van dr K. H. E. Gra- vemeyer en de pastor loci, ds K. Koop- mans. In de commissie voor het hoger on derwijs werd benoemd prof. dr B. A. van Groningen te Leiden; in de raad voor de zaken van kerk en overheid ds C. E. van Voorthuysen te Breda; in de raad voor de verhouding van kerk en Israël ds G. de Ru te Rotterdam. OVERKOMST VAN LEDEN UIT ANDERE ir i:RH I* N Vervolgens kwam aan de orde het overgaan van een belijdend lidmaat van een andere kerkgemeenschap tot de Hervormde Kerk. Als richtlijn werd aanvaard, dat van de lidmaten van de R.K. kerk, de Remonstrantse Kerk en de Doopsgezinde Sociëteit alle belijde nisvragen zullen worden voorgelegd, Aan lidmaten van een groot aantal an dere kerken zal alleen de derde belij denisvraag worden verplicht gesteld. (Deze vraag houdt in de trouw onder de bediening van Woord en sacramen ten, het volharden in het gebed en in het lezen van de Heilige Schrift en het medewerken aan de opbouw van de ge meente van Christus). Wat het kerkelijk gebruik van de nieuwe Bijbelvertaling betreft zal aan de classicale vergaderingen worden ge vraagd de Synode advies te geven. Vele stemmen uit de Synode pleitten voor een snelle invoering der nieuwe verta ling. De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk heeft in haar zitting van giste ren tot kerkelijk hoogleraar te Utrecht in de vacature Berkelbach van der Sprenkel, Dr J. C. Hoekendijk te Ge neve benoemd. Dr Hoekendijk is thans secretaris voor evangelisatie van de Wereldraad van Kerken te Genève. Ingezonden Mededeling (adv.) TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN F 0.75 Dierkundet dr J. Lever; wiskundet dr P. Mullender; meteorologie» dr P. Groen. De directeuren van de Ver. voor Hoger Onderwijs op Ger. Grondslag hebben benoemd in de wis- en natuurkundige faculteit der Vrije Universiteit: dr J. I.ever, dr P. Mullender en dr P. Groen respectievelijk tot gewoon hoogleraar in de dierkunde, gewoon hoogleraar in de wiskunde en de mechanica en buiten gewoon hoogleraar in de meteorologie en de geophysica. D r Lever was reeds sinds 1950 als lector aan de V.U. verbonden. Hij werd in 1922 te Groningen geboren. Op 13 Maart 1950 promoveerde hij cum lande bij prof. van Oordt op een proefschrift „Onderzoekingen be treffende de schildklierstructuur". Op 10 November 1950 ving hij zijn lecto raat aan de V.U. aan met het uitspre ken van een openbare les, getiteld „Het soortbegrip en de levende struc turen". Ook Dr Muilender was reeds als lector aan de V.U. verbonden. Hij werd in 1917 geboren. In 1945 ver wierf hij cum laude de doctorsgraad aan de V.U.. Onder andere op grond van deze dissertatie werd hem door de British Council een fellowship ver leend voor een tweejarig verblijf aan de universiteit van Cambridge. Daar zette hij zijn onderzoekingen voort on der leiding van de bekende mathe maticus prof. dr L. J. Mordell. Hij kreeg daar tevens de gelegenheid zijn studie te bekronen met een tweede doctorsbul. Op 30 September 1949 ving Dr Muilender zijn ambt als lector aan met het uitspreken van een openbare les, getiteld „Eenvoud in de wiskun de". Dr P. Groen werd in 1912 te Sneek geboren. In 1941 promoveerde hij aan de V.U. op een proefschrift „Orde en wanorde in de eenvoudig ste roosters". Van 19381939 was hij assistent voor de theoretische natuur kunde aan de V.U. verbonden, daar na werd hij wetenschappelijk mede werker aan het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bilt. In de eerste jaren legde hij zich daar toe op de practische en theoretische meteo rologie. Na de oorlog werd hij leider van de afdeling oceanografie. Ds P. de Bruijn overleden Gistermorgen is te Driebergen op 63-jarige leeftijd overleden Ds P. de Bruijn, Ned. Herv. predikant aldaar. Ds de Bruijn behoorde tot degenen, die zich in de oorlog op krachtige wijze tegen de bezetters keerden. In de oorlog was hij voorzitter van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk. Na de bevrijding trok hij zich, ter- wille van zijn gemeentelijke arbeid, uit veel synodewerk terug. Evenwel hield hij nog zitting in verscheidene synodale commissies. Zondag had Ds de Bruijn nog een kerkdienst geleid en Maandag bezocht hij een ringver- gadering van predikanten. KERK EN ONDERWIJS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Putten, G. M. van Die ren te Ede. Bedankt voor Veendam, A. Mol te Wons; voor Nieuw-Lekkerland, L, Trouwborst te Monster. Geref. Kerken. Beroepen te Heinkenszand, O. Ja ger, cand. te Delft; te Emmer-Com- pascuum, A. Nagelkerke, cand. te Wolphaartsdijk; te St. Anna Parochie, A. G. Kornet te Castricum. Geref. Gemeenten. Tweetal te Borssele, D. L. Aangeen- brug te Terneuzen en W. Hage, cand. te Den Haag; te Ridderkerk, D. L. Aangeenbrug te Terneuzen en W. Hage, cand. te Den Haag. Beroepen te Wolphaartsdijk en te Rilland-Bath, W. Hage, cand. te Den Haag. RECTIFICATIE. In ons blad van Zaterdag publiceer den wij een bericht onder het op schrift: „Reserve-officieren kunnen weer ontslag krijgen". De lezer zal begrepen hebben dat dit opschrift on juist was; alle dienstplichtigen kunnen weer ontslag krijgen, behalve juist de reserve-officieren. MARNIX D'HONTENISSE Ingezonden Mededeling (adv.). De Nederlandse vrouw heeft haar eigen smaak. Zij is niet zo heel gauw gewonnen voor iets nieuws. Alleen wanneer dat nieuws ook iets bijzonder goeds is, valt er op haar te rekenen. In dit verband is het wel typisch, hoe snel een geheel nieuwe thee melange, gebracht door de firma Douwe Egberts, zich heeft inge burgerd. Het betreft hier de nieuwe PICK WICK THEE (met groen etiket) een echte Engelse melange, sa mengesteld naar het voorbeeld uit een land, dat van oudsher zijn eigen eisen aan de thee stelde. Tot nog toe waren deze Engelse theesoorten meestal zeer prijzig. PICKWICK THEE (groen etiket), een krachtige melange met de echte Engelse smaak en een bijzonder rijke afschenk, kan ech ter gebracht worden voor 76 cent per pakje. Volgt U onze raad eens op en bestelt U een pakje Douwe Egbert' CTCKTVTCK THEE groen. Deze Engelse melange zal ook in Uw gezin een trouwe huisvriend worden. 104. Het was al drie dagen te voren gebeurd, toen De Wilde het bericht in een kort, koud, officieel schrijven ontving. Het was hen niet eens toegestaan hun kind voor een laatste maal te zien, zelfs werd hen belet, na zijn dood nog Over het lichaam te mogen beschikken. Zij hebben nooit ïeweten, waar zijn graf gegraven werd. Zelfs was verboden, dat voor zijn sterven de gevange nispredikant, die hem meermalen bezocht had, hem terzijde atond. Een Duits veldprediker werd bij hem toegelaten, waarmede hij niet het minste contact had kunnen krijgen. De Wilde liet de gordijnen neervallen voor de ramen en in de donkerheid van hun huis zaten ze in een graf van verdriet. Dit werd het dieptepunt van De Wilde's leven. Zwarter nacht, vreselijker verlatenheid heeft hij nimmer gekend. De „waaroms" verdrongen zich in zijn ziel. Er was geen zucht tot God, geen zweem van enig gebed,. Er was slechts stom me verslagenheid, een Innerlijke gebrokenheid. De mensen, die met hun woorden kwamen condoleren knikte hij automatisch toe. Hij wist nauwelijks, wat ze hem leiden. En ze vertelden elkander, wanneer ze weer buiten stonden, dat De Wilde een gebroken man was. Weinige dl gen daarna ging hij naar Scheveningen om te trachten de kleren van zijn jongen terug te krijgen. Eerst wilde men hem zonder iets wegsturen, maar hij hield aan, 'ot hij tenslotte bij een instantie werd toegelaten, die hem vrijheid gaf de kleren van zijn zoon zelf te gaan uitzoeken. Hij werd, begeleid door een N.S.B.er, toegelaten op een reusachtige zolderruimte, die zich boven de gevangenis uit strekte en daar hingen en lagen de pakken kleren van honderden gefusilleerden, samen gebonden tot hoopjes, voorzien van een label. Zijn knieën knikten bij dit gezicht en hjj miste aanvan kelijk de moed in al die pakken het zijne te gaan zoeken. De N.S.B.er stond onverschillig door een dakraam uit te k'Jken over de duinen naar de zee en De Wilde ging de pak ken langs, hij las namen, namen al maar namen van slacht offers, van martelaren, die vermoord waren evenals zijn Jongen. Ten laatste vond hij een pak, waarop de naam van zijn zoon stond. Hij herkende het costuum en de grijze regenjas, waarin hij zijn jongen zo vaak gezien had. Een snik wrong «ch door zijn keel, toen hij de trappen afdaalde achter ?eN-S.B.er aan. wiens gespijkerde laarzen knarsten op de nouten treden. Na een regu getekend te hebben, kon hij °2,jJer één woord vertrekken. Thuis gekomen reikte zijn vrouw hem een brief, die de lstf33' -van- gezonden had. Een brief van Wim, zijn aatste, die hij geschreven had, nadat zijn doodvonnis hem ekend geworden was. Hij had zijn advocaat verzocht deze brief aan zijn ouders te zenden, nadat het vonnis was voltrokken. De brief was met vaste hand geschreven, geen lichame lijke of geestelijke pijn had het bekende, regelmatige schrift beïnvloed. Lieve vader, moeder, Dina en Gerda, Wanneer u dit leest, zal ik niet meer op aarde zijn. U weet nog niet, dat het vonnis reeds morgenochtend om 8 uur voltrokken zal worden. Ik heb er om gebeden, dat het zo zijn mocht. Het zou voor u ondragelijk zijn geweest, wanneer u tevoren precies wist, wanneer het gebeuren zou. Nu weet u het, nadat alles is afgelopen en ik hoop maar, dat u niet te zeer zult treuren. Ik wist van het begin af, dat mijn geval hopeloos zou zijn. Na een paar kwade dagen in het begin van mijn gevangenisschap, heb ik het alles rustig in Gods hand kunnen overgeven. Ik wist, dat God zich niet vergist. Ik heb veel in de Bijbel gelezen en met andere gevangenen over de eeuwige din gen kunnen praten. Ik geloof dat God nog een taak voor mij had in de gevangenis. Het is wonderlijk hoe men met de dood voor ogen alles toch heel anders gaat zien. Ik heb vaak aan de woorden moeten denken van dominé Ver- sendaal: we hebben de strijd niet tegen personen maar tegen beginselen, eigenlijk precies als in de Bijbel staat: we hebben de strijd niet tegen vlees en bloed maar tegen de geestelijke machten, enz. Ik heb er spijt van, dat ik Rudolf Weber de hand geweigerd heb. Zeg hem dat, en ook mijn zusje Dina vraag ik vergiffenis voor mijn harde woorden. En ik vraag u allen vergeving voor alle ver driet, dat ik jullie ooit mocht hebben aangedaan. Wil Henk, als hij weer thuis is, en dat zal eenmaal zijn, want God zal u één zoon laten van mij groeten. Ik ben hem dankbaar voor zijn trouwe kameraadschap. Ik ben jong en zou graag nog wUlen blijven leven, maar ik ben niet bang voor de kogel, die mij treffen zal. Het zal heel kort duren, één ogenblik maar en dan ben ik bij God, en zal ik het antwoord weten op zo heel veel vra gen. En dan is er voor mij geen tijd meer, dan zal de tussenpoos eer ik jullie weer zie, voor mij zijn als een ogenblik, terwijl het voor jullie nog jaren duren kan. Ik ben alleen maar bedroefd om jullie, niet voor me zelf. Maar laat de rouw niet jullie harten overmeesteren. Met mij is alles immers goed. Ik moest deze laatste uren zo vaak denken aan het vers van Van Eden, dat Theo eens voor me opzei, vooral die laatste woorden: „Of toch de goede herder kwam en 't arme lam nu mede nam in Zijn vertrouw'lijke armen". Ik weet dat zo mijn dood zijn zal: Jezus de goede Herder komt mij halen in Zijn armen. (Wordt vervolgd.) Duivels vermaak in alarmeren van reddingdiensten De Belgische recherche is ervan over tuigd, dat de 27-jarige Oostendse radio technicus, die maandenlang de redding diensten langs de Noordzeekust nodeloos risico liet lopen door het uitzenden van van valse S.O.S.-berichten, een maniak is. Uit het onderzoek zou zijn gebleken, dat de man een duivels vermaak schepte in het alarmeren van de reddingdiensten. Over de juiste omstandigheden, waar onder de aanhouding geschiedde, heeft de politie zich nog niet willen uitlaten. Dat Noyelle de laatste tijd op de hoogte was van de opsporingen der recherche zou hieruit blijken, dat hij aan één van zijn laatste uitzendingen toevoegde: „Ik merk, dat uw peildiensten goed werk verrich ten". Op 28 April zond Noyelle nog het be richt de wereld in, dat een schip op een wrak was gelopen. Sedertdien seinde hij nog drie S.O.S.-berichten, doch steeds met minder succes, omdat men toen kon uitmaken of m?i ai dan niet met valse seinen te doen had. Noel Noyelle is iwee jaar getrouwd en woont te Stene-Conterdam. Hij had wei nig omgang met zijn buren, repareerde in zijn vrije tijd radiotoestellen en gaf les in radioleer. Voor de gepleegde feiten zou Noyelle volgens de Belgische wetgeving slechts een jaar gevangenisstraf kunnen krijgen en dan nog slechts indien de psychiaters hem toerekeningsvatbaar achten. De be drogen reddingdiensten kunnen echter een prestatie-vergoeding eisen. Een „happy end" Eervolle Amerikaanse opdrachten. Zoals bekend is enige weken geleden een conflict ontstaan tussen de Neder landse Handelvereniging enerzijds en de kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk te Naar den, naar aanleiding van het roken in de kerk door enige leden van de vereniging tijdens een opname voor de N.C.R.V. van twee weinig bekende Handelpsalmen n.l. 42 en 68. De strubbelingen hadden tot gevolg dat de voorzitter van de Handelvereni ging aftrad. Het conflict heeft nu echter een voor de Handelvereniging gelukkige oplossing gekregen en is zelfs uitgegroeid tot een eervolle onderscheiding voor de vereni ging. Enige leidende figuren van de Ameri kaanse Handelsociety vertoeven thans in ons land op zoek naar belangrijke mu ziekwerken om opgenomen te worden op gramofoonplaten voor Amerika. De Han delsociety is een onderdeel van de grote Amerikaanse Concert Hall Society. Door het incident heeft de Handelvereniging contact gekregen met deze figuren van de Handelsociety. Deze wilden gaarne opna men hebben van de twee, weinig bekende psalmen 42 en 68. Er moet, zo redeneerden de Amerika nen, in Nederland toch wel een ander gebouw te vinden zijn dan de grote kerk te Naarden. Men ging op zoek en men wist de beschikking te krijgen over de St. Joriskerk te Amersfoort en gisteravond kon een uitvoering gegeven worden te Amersfoort. De Amerikanen waren zeer ingenomen met de opnamen en het resultaat was dat nog in de afgelopen nacht met de Han delvereniging contracten werden afgeslo ten om voor de Amerikaanse Concert Hal] Society in het najaar een uitvoering te geven van het werk .Simson" en van 10 cantates! Vliegende schotel toch geen verbeelding Enkele keren is in de afgelopen week uit Zweden melding gemaakt van het overvliegen van „vliegende schotels". Gisteravond zou er weer een gezien zijn boven Zuid-West-Schonen en deze keer was er een deskundige onder de toe schouwers, namelijk majoor Frederik Johansson van de vliegbasis Kalmar. Deze vertelde naderhand dat de vlie gende schotel ovaal van vorm was en er uit zag als twee op elkaar gezette hor den. De kleur was zilvergrijs. De snel heid was groot en, hoewel de lucht bijna geheel was bewolkt, was de vliegende schotel nog op twintig kilometer af stand te zien. en over de grenzen Mevrouw Grace Carlson, candidate voor de socialistische arbeiderspartij voor het vice-presidentschap der Ver. Staten, heeft medegedeeld uit de partij te reden en terug te keren tot de Rooms-Katho- lieke kerk. Zij werd automatisch geëx communiceerd, toen zij zestien jaar gele den tot de partij toetrad. De plaatsvervangers van de raad van ministers van de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking hebben beschikkingen goedgekeurd in verband met de verlenging van de Europese Be- talings Unie met een jaar, te rekenen van 30 Juni 1952 af. De zeesleepboot „Noord-Holland", het vlaggeschip van de vloot van Wijsmuller in IJmuiden, is na een trip van tien maanden langs alle werelddelen, onder bevel van kapitein Maarten de Koe, in de thuishaven teruggekeerd. Bij K.B. is Ir. J. W. Albarda, lid van de Raad van State, benoemd tot comman deur in de orde van Oranje Nassau. DE AMERIKAANSE VERKIEZINGSSTRIJD. Gouverneur Stevenson van Illinois, die door vele democraten wordt be schouwd als de beste democratische candidaat voor het presidentschap, heeft in een verklaring de mogelijk heid niet uitgesloten, dat hij candi daatstelling door de democratische partij zou aanvaarden. Volgens niet-officiële tellingen heb ben 480 afgevaardigden naar de na tionale republikeinse conventie te Chicago Senator Taft hun steun „be loofd", 407 afgevaardigden zouden Eisenhower steunen. Voor benoeming heeft een candidaat steun van 604 van de 1206 afgevaardigden nodig. Als mogelijke compromis-candidaat van de republikeinse partij wordt in politieke kringen in New York de naam van generaal MacArthur ge noemd. HET SNUIVER-APPARAAT GESLAGEN 7 Volgens de militaire medewerker van de „Dailey Herald" kan het snuiver- apparaat, dat een duikboot in staat stelt langdurig onder water te blijven, thans op kilometers afstand door een nieuw soort radar, dat in Engeland ont dekt is, opgespoord worden. Dit bete kent, dat dit apparaat, „de basis van het Sowjet-Russische plan voor de bouw van de grootste onderzeevloot, die ooit bestaan heeft" thans geslagen is, aldus de „Dailey Herald". Twee meisjes bij het baden verdronken. In Gameren bij Zaltbommel zijn gisteravond twee meisjes van 16 jaar bij het baden in de rivier verdron ken. Het stoffelijk overschot van een der meisjes is opgehaald. Het andere meisje was om half elf nog niet ge vonden. Weer Joegoslaven in Donau- commissie Volgens een bericht van het Joego slavische persbureau Tanjoeng heeft het hoofd van de Sowj et-delegatie in de Donau-commissie, welke de scheep vaart op de rivier regelt, ingestemd met een Hongaars voorstel, dat een Joegoslavische afgevaardigde benoemd zal worden tot assistent-secretaris van de commissie en dat vier andere pos ten eveneens aan Joegoslavische ver tegenwoordigers zullen worden toe gewezen. Deze concessie volgt op een verzoek van Joego-Slavië om herziening van de procedure-regels der commissie. Tsjecho-Slowakije en Roemenië steunden het Hongaarse voorstel even eens. De commissie heeft nog geen eindbeslissing genomen. De Joegoslavische afgevaardigde had eerder de klacht geuit, dat de com missie door de Sowjet-Unie werd be heerst. Volgens kringen, die in nauwe re latie staan tot de Franse minister president, heeft de „Red de frank"- lening, waarop de regering-Pinay eind Mei de intekening openstelde, een bevredigend verloop gehad. Er zijn nog geen officiële cijfers gepubli ceerd. Men verwacht, dat de inschrij- vings-mogelijkheid deze week zal ein digen. Volgens mededeling uit offi ciële brond is voor ongeveer 150 mil liard francs aan nieuw geld ingete kend, en werd voor eenzelfde bedrag ingetekend in ruil voor andere staats obligaties. Pinay heeft toegegeven, dat de hoeveelheid goud, waarmede werd ingetekend, klein was en naar het schijnt niet groter dan 20 ton, terwijl zich naar schatting 3 tot 4 duizend ton goud in particuliere handen bevond. Het ontvangen geld is voldoende voor de lopende verplichtingen der re gering in de komende drie maanden, zodat er geen reden is om in de zo mer een financiële spanning te ver wachten. Herriot krijgt de prijs voor welsprekendheid De academie voor de Franse gramo- foonplaat, waarvan Arthur Honegger voorzitter is, heeft indertijd besloten dit jaar 'n prijs voor welsprekendheid uit te loven. Deze prijs is toegekend aan Herriot voor de opname op gramo foonplaten van twee van. zijn rede voeringen, namelijk „La triple gloire',' uitgesproken in 1945 tijdens het bloot leggen van d« Romeinse theaters van Lyon en „Hommage a la Republique" uitgesproken op 14 Juli 1945, de eerste nationale feestdag na de bevrijding. De andere prijswinnaars zijn Charles Muench, Pierre Fresnay, het pascal- kwartet en Edith Piaf. De Australische minister van buiten landse zaken, Menzies, heeft bij zijn ver trek naar zijn land te San Francisco ver klaard, dat Amerika, Australië en Nieuw- Zeeland in Augustus in Honolulu bijeen zullen komen om een organisatie voor wederzijdse verdediging van het Zuid- Westelijke deel van de Stille Oceaan in het leven te roepen. Zaterdag werd te 's-Gravenhage de' jaarlijkse algemene vergadering van de Protestants Christelijke Reclasseringsver eniging gehouden onder voorzitterschap van prof. H. Dooyeweerd, die in zijn ope ningsrede uitvoerig inging op het rapport van de commissie Pompe inzake de voor waardelijke invrijheidstelling onder de titel „Voorwaardelijke invrijheidstelling, rechtspraak en reclasserig". Prof. Dooyeweerd juichte het toe, dat hier wederom een poging werd gedaan om te komen tot een aannemelijker re geling der voorwaardelijke invrijheid stelling. Echter was hij het niet eens met de voorstellen om de rechter in te scha kelen bij het verlenen van de voorwaar delijke invrijheidstelling. Voorwaardelij ke invrijheidstelling is volgens hem een aangelegenheid van administratie en de rechter is niet bij machte de reelasse- ringsgronden hiervoor voldoende te be oordelen. Bij een eventuele herroeping van de voorwaardelijke invrijheidstelling is het echter wel aan te bevelen de rech ter in te schakelen, voornamelijk ter vast stelling van de feiten, welke hiertoe aan leiding geven. Maar als laatste richtsnoer dient het reclasseringsoogpunt in aan merking genomen te worden. Vandaar dat de administratie waarschijnlijk slechts een beperkt gebruik zal maken van de door de commissie Pompe in deze gedane voorstellen. Zonder hoofdelijke stemming werden de aftredende hoofdbestuursleder, herko zen. In de middagvergadering trad ds C. W. Coolsma, gevangenispredSant te Groningen als spreker op over het onder werp „Een vernieuwd gevangeniswezen, maar ook vernieuwde mensen?" Ds Cools ma betwijfelde, of de huidige grotere vrij heid der gedetineerden wel een zo goede uitwerking heeft als aanvankelijk was verwacht. Het zijn z.i. juist de minst gunstige elementen, die de dominerende figuren worden. Toch moeten wij stellig niet de klok terugzetten, maar een gul den middenweg is van ganser harte aan te bevelen, al is de juiste wijze nog moei lijk te vinden. Ongeval bij nieuwe P.Z.E.M.- Centrale. Weer heeft zich op het terrein van de in aanbouw zijnde P.Z.E.M.-Cen- trale te Vlissingen een ernstig ongeval voorgedaan. Toen de 24-jarige N. een grondwerker uit Middelburg, een wand passeerde, waartegen een spoor rails met een gewicht van ongeveer 300 kg was neergezet, viel dit gevaar te, door tot nu toe onopgehelderde oorzaak, om, waarbij N. onder de ijze ren staaf terecht kwam. Met zware inwendige kneuzingen en een schedel- basisfractuur, werd het slachtoffer naar het St. Joseph-ziekenhuis te Vlissingen overgebracht. De toestand van N. is zo ernstig, dat voor zijn leven wordt gevreesd. Mulo-examen te Goes. Voor het Mulo-examen te Goes slaagden gisteren: A: E. M. de Bruyne, Cadzand; S. W. Deij, Zaamslag; J. J. Roosseel, Aar denburg; A. J. Luteyn, Groede; C. F. Deseyn, Biervliet; M. Schieman, Axel; P. van Donk en H. H. Weekers, bei den te Goes; A. Jumelet, Bruinisse; J. P. Poortvliet en J. A. Provoost, beiden te Middelburg; J. de Back en P. J. J. Bruynzeel, beiden te Kats; C. J. van Halst, Kortgëhe. B: M. M. v. Overdulve, J. de Ruijter en P. A. Brakman, allen te Axel; G. S. de Bruyne, Waterlandkerkje; M. A. v. d. Broecke, Breskens; F. v. Daalen, Sluis; M. J. Kousemaker, Aardenburg; J. v. d. Hoek, Kerkwerve; J. P. F. Christiaansen, Koudekerke; J. Ver- rijzer, Middelburg; K. Flikweert en S. A. Vreugdenhil, beiden te Nieu- werkerk; L. Potappel, Zierikzee; H. C. v. Waveren, Haamstede; P. D'Hont, Souburg. VEILINGBERICHTEN GOES, 1 Juli. Grote veiling: Jecunda aardbeien 74.50; Mad. Moutot 71.90; Zw. bessen 60.35—60.85. Kleine veiling: Aard beien 4588; Rode bessen 2670; Fram bozen 5086; Kruisbessen 830; Hollan ders 6067; Markiezen 61—70; Meikersen 4048; Brusselse bruine 5570; Zoete Morellen 4041; Rode Blanche 3141; Klerken 5873; Varikse zwarte 4857; Vroege van Werder 67; Perziken 1014. Groenten: Komkommers 2738; Bloem kool 1926; Kropsla 611; Stamsnijbonen 73; dubb. Princessebonen 6992; Wage- naarbonen 61; Tuinbonen 21; Doperwten 2150; Rabarber 1518; Groene kool 7 7.50; Spitskool 11; Rode kool 9; Tomaten 6067; Nieuwe aardappelen 912; idem drielingen 79; kriel 4.507; Uien 12; Bospeen 1113; Kroten 1011. Alles per 100 kg., stuks of bos. EIERVEILING GOES, 1 Juli Kippen 12 Ï4 ct. Kleine 12 ct. Eenden 10 ct. Kal koen 15 ct Ganzen 20 ct. Prijs voor verse kippeneieren f 2.48 per kg. Voor vuilschalige en gewas sen eieren wordt 2 ct. per stuk min der uitbetaald. MIDDELBURG, 1 Juli. Zwarte Bes sen. Aanvoer 15 ton. Prijs f 60.20 per 100 kg. De zwarte bessen met groene en afwijkingen werden niet verkocht. KAPELLE, 1 Juli. Grote veiling: Aardbeien: Madame Moutot 72.40 73.30, Jucunda 74.30, Zwarte bessen 60.2061.10, Frambozen 72.20, alles per 100 kg. KRABBENDIJKE, 1 Juli. Aardbei en: Jucunda 6573.70, Zwarte bessen 60.30—60.50, Prolific 3773, Jhr van Tets 3436, Frambozen 52—56. ZIERIKZEE, 30 Juni Aardappelen 1012; Andijvie 1018; Aardbeien 4564; Dop erwten 50; Princ. bonen 7885; Rode bes sen 3455; Witte bessen 43; Zwarte bes sen 64; Postelein 1519; Frambozen 17 23 ct. p. doosje; Bloemkool 524; Krop sla 1.608; Komkommers 2528; Bospeen 15—19; Boskroten 1014. Alles per 100 kg., stuks of bos. ST. ANNALAND, 1 Juli Eerstelingen gewone 11.69; Doré gewone 14.1314.09; Eerstelingen 11.75; Kriel 4.36; Eigenhei mers gew. 13.5514.71; Drielingen 10.51. SCHERPENISSE, 1 Juli. Eerstelingen gew. 11.57; Doré gew. 13.90; Drielingen Kriel 4.49. Alles per 100 kg. THOLEN, 1 Juli. Eerstelingen bonken 10.31; Gewone 10.1010.15; Poters 9.72 10.40; Kriel 5.Doré gewone 13.42 Aan voer 62 ton. Alles per 100 kg. VEEMARKT. ROTTERDAM, 1 JULI. Aanvoer in to taal 3139; Vette koeien en ossen 660; Ge- bruiksvee 643; Vette kalveren 40; Gras- kalveren 236; Nuchtere kalveren 819; Var kens 105; Biggen 199; Paarden 115; Veu lens 29; Schapen of lammeren 245; Bok ken of geiten 48. Vette koeien 2.75—2.90—2.55 2.75—2.30— 2.50; Vette kalveren 2.80—2.90—2.00 2 70— 2.40—2.50; Graskalveren 3.40, 3.00, 2.00; Nuchtere kalveren 0.60, 0.56, 0.53; Biggen 0.55, 0.52, 0.50; Slacbtpaarden 2.30, 2.20, 2.10; Schapen 1.20, 1.00, 0.80; Lammeren 0.80 0.65, 0.50; Kalfkoeien 11.00, 10.00, 8.75; Melkkoeien 11.00, 10.00, 8.75; Vare koeien 8.00, 7.00, 6.50; Vaarzen 8.50, 7.50, 6.85; Pinken 5.75, 5.00, 4.00.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3