Vier doden bij treinramp in Oost-Frankrijk Dr Drees werkt aan ontwerp-program Drie boerderijen in de as bij brand te Heeze Het wordt een heel feest te Middelburg op 25 en 26 Juli Scheepsbouwer vermoord en in het water geworpen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND D Recht en plicht Inwoner van Heinkenszand verongelukt Spoorstaven door hitte ontzet Onder de gewonden bevinden zich enkele Nederlanders Locomotief van de Rheinpfeil Expres ontspoord. Hoe warm het was Negen blussers naar ziekenhuis Gesprekken met Stikker en Tilanus \kSNIPPER AV V, NIEUWS1' G*S* ontstemd over Rijkswaterstaat Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, btf geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammen^traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2211 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord WOENSDAG 2 JULI 1952 Hoofdredacteur: J. D, TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- enondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.23 u., onder 21.05 u. Maan op 17.09 u., onder 0.30 u. Hoogwater op Donderdag S Juli; Vlissingen: 9.59 u. 1.57 m., 22.23 u. 1.49 m. Terneuzen: 10.23 u. 1.77 m., 22.50 u. 1.69 m. Wemeldinge: 11.23 u. 1.52 m„ 23.50 u. 1.39 m. Zierikzee: 11.07 u. 1.32 m., 23.34 u. 1.18 m. E LEIDER VAN DE V.V.D., mr Oud, heeft straf. Het hoofdbestuur van deze partij heeft laten weten, dat er naar zijn mening te weinig reke ning is gehouden met de liberale op vattingen in de jaren, waarin een V.V.D.-minister is opgetreden en dat hét er maar weinig voor voelt, op nieuw op deze basis aan een regering mee te werken. Dr Drees, de kabinetsformateur, heeft hierin aanleiding gevonden mr Oud niet uit te nodigen voor een „al gemeen oriënterende bespreking", die wel met dr Schouten, prof. Romme en de heer Tilanus heeft plaats ge vonden. En politieke kringen in Den Haag spreken nu de verwachting uit, dat dr Drees gaat aansturen op een vier-partij en-regering, dus zonder de V.V.D. HET LIJKT ONS BETER ons voor lopig maar te onthouden van al zulke voorspellingen en ons bij de be kende "feiten te houden. En dan willen we ditmaal even stilstaan bij de op merkingen van 't V.V.D.-bëstuur over het stemmenverlies van de A.R. par tij en de C.H.U. Kort samengevat be schuldigt de V.V.D. de christelijke vakverenigingen ervan, dat zij de grenzen tussen Christendom en socia lisme bezig zijn uit te wissen of al thans die zo onduidelijk te maken, dat het verschil tussen socialistische en christelijke politiek voor velen ver vaagd is. En de beschuldiging culmi neert dan hierin, dat de Raad van Vakcentralen waarin dus 't C.N.V., de K.A.B. en het N.V.Y. samenwerken de politieke koers in Nederland bepaalt. Dit laatste zal wel speciaal de reden zijn, dat mr Oud straf heeft. Onge twijfeld schuilt er enige waarheid in de bewering, men denke maar slechts aan de dreigende woorden, die de voorzitters zowel van het N.V.V. als van de K.A.B. de laatste maanden gebezigd hebben, als bet om zaken ging, die zij speciaal doorgezet wen sten te zien. Maar het is te bergijpen, dat dr Drees deze woorden moeilijk kan slikken, vooral niet nu ze uit de hoek van de V.V.D. komen, de partij waarop nu eenmaal het oude liberale odium ligt, dat de arbeider van van daag in geen geval meer wenst te slikken. DE CRITIEK echter op het C.N.V. en de K.A.B., is die juist? Schuilt er waarheid in de bewering dat de arbeidersbeweging de grenzen tussen christendom en socialisme vervaagt? Naar ons gevoelen kan men hierop niet met ja, maar ook niet met neen antwoorden. Zowel de socialistische als de katholieke als de protestantse arbeidersbewegingen zijn er op uit het lot van de arbeider te verbeteren. Dat is hun doel en het is ook hun goed recht. En dat men, hoewel uit gaande van geheel verschillende le vensbeschouwingen, dikwijls tot een zelfde conclusie komt, is eveneens te begrijpen. De man die honger lijdt moet brood hebben daar kan ieder het over eens zijn of hij nu socialist, katholiek of orthodox christen is. Zo kan ook ieder het er over eens zijn, dat het gewenst is, dat de arbeider na een leven van hard werken een behoorlijke oude dag heeft, dat de werkman beschermd is tegen de ge volgen van werkloosheid, ongeval, ziekte en wat dies meer zij. Voor deze idealen strijdt men gezamenlijk en in die zin vervagen enigszins de grenzen tussen socialisme en christelijke poli tiek. Toch echter mag men de hierboven gestelde vraag of er waarheid in de V.V.D.-bewering schuilt, ook vrijmoe dig met neen beantwoorden. En wel hierom, omdat de Christen van een ander uitgangspunt uitgaat dan de socialist. Met opzet schreven wij, dat het gewenst is dat de arbeider, die sociale voorzieningen ontvangt -=- de socialist echter ziet dat gewenste als een recht van de arbeider, terwijl de Christen het als een Goddelijke plicht ziet, voortvloeiend uit het gebod. „Hebt Uw naaste lief als Uzelve!" Nu rest natuurlijk de vraag: heeft het C.N.V. en heeft de K.A.B. dat altijd voldoende duidelijk gemaakt, zodat ieder van haar leden dat ver schil kent en daarmee rekening houdt bij het bepalen van zijn politieke stem? Helaas kunnen wij hierop niet volmondig met ja antwoorden. Men kan zich niet altijd aan de indruk onttrekken, dat de arbeidersbewegin gen het materiële wel eens te veel op de voorgrond stellen en daarbij het beginsel naar de tweede plaats bannen. In de hitte van de strijd is dat begrijpelijk maar men ziet nu, hoe het zich wreekt. QODS WOORD IS RIJK, schreven wij Zaterdag. Ook rijk aan socia le beginselen. Het is de taak van de Christelijke vakbeweging die begin selen tot ontwikkeling te brengen en tot werkelijkheid te maken. Als men dat doet en het is plicht dat te doen dan zal niemand, zelfs geen V.V.D.-er, kunnen zeggen, dat er geen verschil is tussen de socialistische en de christelijke politiek. Het is het verschil tussen recht en plicht, een verschil dat ieder kent. Maar men moet het dan ook zo durven stellen! Op de Rijksweg bij Kapelle, op het kruispunt Eversdijk, is gisteravond de 64-jarige J. J. van Iwaarden uit Hein kenszand, rustend landbouwer, door een jeep van de Kon. Marechaussee aangereden en aan de gevolgen daar van overleden. De man, die op de fiets uit de rich ting Kruiningen kwam, wilde de zij weg links inslaan in de richting s-Gravenpolder. Hij zag de jeep, die hem achterop reed, blijkbaar niet naderen. Hij werd gegrepen en een eindweegs meegesleurd. In de zieken auto, d.ie hem naar het Ziekenhuis Joanna te Goes vervoerde, is hij overleden. Vier personen werden gedood en negentien gewond toen gisteren middag omstreeks half vijf bij het Oostfranse plaatsje Thionville een deel van de Amsterdam-Basel-Express ontspoorde. Van elf der ge wonden. die naar een ziekenhuis in Thionville zijn vervoerd, is de toestand ernstig. Als oorzaak van deze treinramp wordt spoorstaaf- breuk genoemd tengevolge van ontzetting door de hitte. Onder de ge wonden bevinden zich enkele Nederlanders. Van de zijde der Ned. Spoorwegen vernam het A.N.P., dat het hier be treft de trein Amsterdam-Den Öaag- Bazel. Een deel vertrekt om 9 uur uit Den Haag en gaat via Brussel en Namen naar Luxemburg; het andere deel vertrekt uit Amsterdam en gaat via Utrecht-Eindhoven-Maastricht naar Luxemburg. Daar worden de beide delen aan elkaar gekoppeld en gaan als één trein naar Bazel. De ontsporing vond plaats vijftien minuten nadat de trein uit Luxem burg was vertrokken. De laatste vier rijtuigen, die tot het Amsterdamse gedeelte behoorden, kantelden, terwijl de wielstellen er onder uit werden gerukt. Over een vijftigtal meters werden de dwars liggers meegesleurd en verbrijzeld. Het naastliggende spoor werd even eens meegerukt. Onmiddellijk daagde redding op. Uit de gekantelde rijtuigen werden door politie, spoorwegarbeiders en militairen de gewonden en overleven den naar buiten gedragen om op het stationnetje van Hetange-la-Grande eerste hulp te ontvangen. Van de vier slachtoffers was één een Algerijn, die op het baanvak aan het werk was en door een der ont spoorde rijtuigen werd gegrepen. De andere doden zijn twee Zwitserse heren en een Franse dame. Een Nederlandse, mevrouw Van Maris genaamd, behoort tot de zwaargewonden. In het ziekenhuis van Thionville is haar een arm af gezet. In hetzelfde ziekenhuis zijn met lichte verwondingen opgenomen: mej. Francoise Hummel, dochter van de Franse consul te Amsterdam, de heer J. Minekus uit Apeldoorn en zijn dochter Hilda. Twee personentreinen ontspoord in West-Duitsland. Gisteren zijn in West-Duitsland 2 personentreinen ontspoord als gevolg van ontzetting der spoorstaven door de hitte. In totaal werden zeven per sonen gewond. Even voordat de Rheinpfeil-expres, de internationale trein BazelHoek van Holland, Maandagavond omstreeks negen uur het station te Venlo zou binnenrijden, raakten de voorste wiel en van de locomotief uit de rails. De trein, die een snelheid had van onge veer 50 km, kwam eerst 40 meter ver der tot stilstand, waarby de rails wer den beschadigd. Van de 56 inzittenden werd niemand gewond. De reizigers werden met autobussen naar het sta tion gebracht, waar zij in een andere trein de reis konden voortzetten. Om streeks elf uur waren de wielen van de ontspoorde trein weer op het spoor gebracht. Toen kon de trein op eigen kracht doorstomen naar het sta tion, waar een Nederlandse locomotief klaar stond om de trein naar Hoek van Holland te brengen. Gisteravond om ongeveer half twaalf was de schade aan de rails zodanig hersteld, dat de lijn weer in gebruik kon wor den genomen. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. Heel Europa ligt onder de stra lende zomerzon, die de vacantie- gangers juist datgene geeft wat een vacantieganger het meest behoeft: ontspanning en een bruinverbran de huid. In Amsterdam loste dit v olijke groepje het warmte- probleem afdoende op door op een fontein in een der zwembaden te gaan staan. Een ware tantalus- kwelling voor de fotograaf (foto boven). De Parijzenaars schaarden zich' langs de oever van de Seine, de rivier, die eeuwen al het lief en leed met ze deelt en ook nu weer in de hitte verkoeling bood. VOOR 5000,— TE EIGEN BATE VERKOCHT De Haagse politie heeft twee kan toorbedienden, J. v. d. Z. en J. H. M. M. aangehouden, die werkzaam wa ren in een groothandel voor stof feringsartikelen. Zij hadden het laat ste half jaar goederen van de groot handel te eigen bate verkocht tot een bedrag van f 5000. Bij een interne con trole was de fraude aan het licht ge komen. Beiden hebben bekend en zijn in verzekering gesteld. BRANDWEER STOND MACHTELOOS Ongeveer de helft van de buurt schap De Rul bij Heeze is gister avond het slachtoffer geworden van een brand die drie boerderijen in de as heeft gelegd. Negen mili tairen, die aan het blussingswerk deelnamen, moesten, bevangen door de warmte en de rook, naar het ziekenhuis te Geldrop worden ver voerd. Volgens de politie is de brand waar schijnlijk ontstaan tengevolge van schietoefeningen, die militairen van een legeronderdeel der genie uit 's-Hertogenbosch gistermiddag en -avond in de buurt hebben gehouden. Het vuur werd omstreeks zes uur ontdekt in een schuurtje bij de boer derij van M. van der Loo. Door de vrij sterke wind sloegen de vlammen spoedig over naar zijn nabijgelegen boerderij, die met een rieten dak was gedekt. De brandweer van Heeze kon, doordat er niet voldoende druk op de waterleiding was, niet onmiddellijk water geven. Toen het gealarmeerde waterleidingbedrijf te Eindhoven de druk had verhoogd stonden ook reeds de aangrenzende boerderijen van H. v. d. Paal en de familie Van der Hurk in vlammen. Drie brandweerwagens uit Eind hoven, een nevelspuit en een man- schappenwagen uit Geldrop en de be drijfsbrandweer van Wullings uit Heeze konden slechts het woonhuis van Van der Hurk en een nabijgele gen boerderij van W. van der Weert redden. De boerderijen en woonhuizen met Hoop nog gevestigd op vier-partijen-kabinet (Van onze parlementaire redacteur.) Op rustige en zakelijke wijze werkt dr Drees aan de Kabinetsformatie. Gistermiddag en -avond was hij bezig aan de opstelling van het ontwerp- program. Voordat hij daaraan begon gevoelde hij er echter behoefte aan om nog enkele oriënterende bespre kingen te voeren. Zo ontving hij eer- gistermiddag minister Stikker om een duidelijk inzicht te krijgen in de be langrijkste buitenlandse vraagstukken, die thans aan de orde zijn. In de na middag nam hjj de portefeuille van Financiën over nu minister Lieftinck is vertrokken. Van deze gelegenheid heeft hij tevens gebruik gemaakt om nog enkele recente financiële kwes ties te bespreken, o.a. met de Secre taris-Generaal van het departement, mr v. d. Dries. Het is te begrijpen, dat dr Drees bepaalde situaties ook nog wel eens in eigen kring wil bespreken. De P. v. d. A. vindt dat zij na deze over winning een speciale verantwoorde lijkheid draagt. Vandaar dat gister ochtend op het departement van Al gemene Zaken werden ontvangen de heren Donker en Vorrink, resp. Tweede Kamer Fractievoorzitter en partijvoorzitter van de P. v. d. A. Tijdens deze bespreking, die geruime tijd duurde, is ongetwijfeld de vraag naar voren gekomen in hoeverre de P. v. d. A. kan en wil meegaan. Het reeds aangekondigde gesprek DreesTilanus heeft inmiddels ook plaats gevonden. Het duurde ruim anderhalf uur en het was, zoals het officiëel heet „prettig en vriendschap pelijk". Langzamerhand komen we nu in een stadium dat de ontwikkeling in teressant kan worden. Waarschijnlijk zal binnenkort het ontwerp-program aan de verschillende fractievoorzitters worden voorgelegd. Alle hoop is nog steeds gevestigd op een vier-partijen Kabinet, want uitdrukkelijk liet dr Drees gisteren mededelen, dat zijn besprekingen met minister Stikker niets te maken heeft met de V.V.D.- kwestie. In Monnikendam is gisteren een meisje van een jaar in een onbewaakt ogenblik in een sloot achter het ouderlijk huis gelopen en verdronken. Twee clandestiene zenders zijn gis teren opgespoord, één in Den Haag, het eigendom van een 22-jarige jon geman en één in Staphorst, die be diend werd door een jongen van 17 en een van 18 jaar. In Alkmaar zijn twee gevallen van kinderverlam ming geconstateerd. De „Klipfon tein" is gisteren met een lading smeu lende katoen, in broei geraakt tijdens de reis, de haven van Teneriffe bin nengelopen. Nadat de brand was be dwongen, is het schip weer verder gevaren. -■ Marune Pekkala, van 19461948 minister-president van Finland is gisteren op 62-jarige leef tijd overleden. Een 72-jarige Fran se bankier is gisterochtend per roei boot het Kanaal overgestoken. Hij legde de afstand af tussen Boulogne en Folkestone in 6 uur 25 minuten. En hij roeide weer terug ook! Vier Nederlandse employe's en him gezins leden hebben al hun bezittingen ver loren toen een bende van 300 man in de nacht van Zondag op Maandag een aanval deed op de Rubberonder neming „Hambalang" ten N.O. van Bogor. Bij een vuurgevecht werden drie politiemannen van de 24 wachts lieden der plantage gedood. meubilair van Van der Loo en Van der Paal gingen geheel verloren even als een schuur van M. Verbeek, een bijgebouw met gereedschap van L. Heesakkers en een schuur van J. Raasens. De totale schade wordt ge schat op ruim twee ton. NIEUW ZWEEDS PROTEST. Zweden heeft gisteren opnieuw bij de Sowjet-Unie geprotesteerd tegen het neerschieten van de Dakota en de Catalina, die naar de Dakota zocht. In de nota wordt voorgesteld het Inter nationale Hof te Den Haag uitspraak te laten doen indien de Sowjets blij ven vasthouden aan hun lezing van de incidenten. In de nota wordt ver klaard, dat de beide vliegtuigen boven internationale wateren werden be schoten en dat de achtkoppige beman ning van de Dakota om het leven is gekomen. „Zweedse vliegtuigen zullen echter als tevoren boven internatio nale wateren blijven vliegen", aldus de nota. ZES P.v.d.A.-KAMERLEDEN AANGEWEZEN Toch een Zeeuw in het parlement Na loting door het Centraal Stem bureau zijn verkozen verklaard om zit ting te nemen in de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid uit dertien candidaten de volgende perso nen: de heren ir S. A. Posthumus, F. J. Goedhart, J. J. A. Berger, mr Th. J. A. M. van Lier, mevr. A. C. PloegPloeg en de heer C. Egas. Onder deze zes leden bevinden zich 3 zittende leden t.w. de heren Posthu mus en Goedhart-en mevr. Ploeg. Als bijzonderheid kan worden ver meld, dat de heer J. J. A. Berger Mid delburger van geboorte is. Hij is nu secretaris van het N.V.V. en lid van de S.E.R. Lijkjes van pasgeboren kinderen gevonden De Apeldoornse politie heeft Maandag uit het kanaal Hattem-Apeldoorn ter hoogte van de Loobrug het lijkje opge haald van een pasgeboren kind. Het was in bruin papier gewikkeld en met stenen verzwaard. Het onderzoek, door de recherche ingesteld, heeft tot nu toe nog geen resultaat gehad. In de namiddag werd een tweede kinderlijkje ontdekt in een woning te Hoenderloo. He1 bleek dat het reeds ruim een week geleden in een kast was opgeborgen. Naar aanleiding hiervan is de 20-jarige ongehuwde moeder mej. H. S. aangehouden en in verzekerde be waring gesteld. Groots vuurwerk tot besluit MUZIEK, OPTOCHTEN, DEMONSTRATIES EN VUURWERK Vrijdag 25 Juli a.s. zal de grote tentoonstelling „OOST-VLAANDEREN VLAGT' te Middelburg voor het laatst geopend zijn. Diezelfde avond komen de Engelse gasten voor de sp ortuitwisseling Middelburg—Folkesto ne aan. Zaterdag 26 Juli vindt de officiële sluiting van de tentoonstelling plaats, de begroeting van de Engelse gasten door het gemeentebestuur en in de avonduren is de finish van de Beneluxronde te Middelburg. De Kon, Ver. „Uit het VolkVoor het Volk" heeft hierin aanleiding gevonden om feestelijkheden op touw te zetten, die 's Zaterdagsavonds hun bekroning vinden in een groots vuurwerk. Vrijdagsavonds concerteert de Chr. Muziekver. „O.N.D.A." op de Markt. Vervolgens wordt m.m.v. „O.N.DA." de bekende Trommelmars van Jan Morks uitgevoerd. Daaraan werken mee 60 tot 70 trommelaars van „Ju liana", Padvindersband, „Achilles" en corpsen uit Souburg en Vlissingen. De trommelaars en „O.N.D.A." maken daarna een fakkeloptocht door de stad. De avond wordt besloten met een concert van „O.N.D.A.", dat tot 11.15 uur duurt. Van 10 uur tot 10.45 uur zullen ter gelegenheid van de komst der Engelse gasten sportdemon- straties worden gegeven door de Mid delburgse Gymnastiekverenigingen. Ook dit geschiedt op de Markt. De heer R. van Roo heeft de leiding. GROOTS FEEST. Zaterdagsmiddags om half drie zul len honderden ballonnetjes op de Markt worden opgelaten door de jeugd. Hieraan is natuurlijk een wed strijd verbonden voor de eigenaar van de verstgaande ballon. De prijzen worden beschikbaar gesteld door de Middenstandsorganisaties. Er is een beroep gedaan op de bezitters van oude verenwagens, huifkarren, melk wagens, enz. om mee te doen aan 'n sterrit naar Middelburg. De Middel burgse Middenstandscentrale en „Han delsbelang" hebben prijzen beschik baar gesteld voor de origineelste en mooist versierde wagens. Of deze ster- rit uit verschillende plaatsen van Walcheren naar Middelburg doorgang vindt, hangt van de deelname af. Voorts vindt een voetbalwedstrijd plaats tussen een Middelburgs elftal en een voetbalclub uit Folkestone. Tenslotte wordt een concert gegeven door de Kon. Harmonie „Vlijt en Vol harding" uit Roosendaal. Dit corps heeft een sterkte van 50 man. LUGUBERE ONTDEKKING TE HAARLEM De dader gearresteerd. De Haarlemse politie heeft gisteren een 24-jarige slagersknecht H. S. ge arresteerd verdacht, van moord op de 53-jarige scheepsbouwer J. E. M. Dik- mans uit Haarlem. Het stoffelijk over schot van deze scheepsbouwer werd gisterochtend drijvend gevonden door een personeelslid van 'n Cacaofabriek aan het Noorder Buitenspaarne. Toen de politie het stoffelijk over schot opdregde bleek, dat de man een prop in de mond had en dat zijn voe ten aaneen waren gebonden. Boven dien was het lijk verzwaard met stuk ken ijzer. De identiteit was spoedig vast gesteld aangezien de echtgenote van de scheepsbouwer een week tevoren aangifte van zjjn vermissing had ge daan. De scheepsbouwer, vader van drie kinderen, woonde met zijn familie in een woonschuit in het Spaarne. Volgens de politie is de 53-jarige man op de avond van de 23ste Juni doodgeslagen met een hamer door dé 24-jarige slagersknecht H. S., die om gang had met de dochter van D. Vol gens mededelingen van de politie heeft de zaak zich als volgt toegedra gen: Op de avond van de 23ste Juni is ruzie ontstaan tussen de scheeps bouwer en de vriend van zijn doch ter. Deze laatste heeft hem buiten de woonschuit enkele klappen met een hamer toegebracht, waardoor D. is overleden. Het onderzoek heeft hersenbloeding als doodsoorzaak vast gesteld. H. S. beweert, dat zijn aan staande schoonvader hem heeft aan gevallen en dat hij uit noodweer heeft geslagen. De 18-jarige J. B., 'n vriend van de andere dochter van de ver- slagene, heeft toen samen met H. S. de voeten van de scheepsbouwer bij elkander gebonden en hem een prop in de mond gestoken, waarschijnlijk omdat zij er niet zeker van waren, dat D. was overleden. Ze hebben het lichaam daarna met stukken ijzer verzwaard en in het water gegooid. Voor zover ds politie kan nagaan waren de vrouw en de twee dochters van D. op de hoogte van het misdrijf. Deze zijn wel door de politie verhoord doch niet aangehouden. De avond wordt geopend met een tweede concert door de Harmonie uit Roosendaal, waarna een mars door de stad wordt gemaakt. Van half 10 tot half 11 zullen de Engelse volksdansers op de Markt een demonstratie geven, terwijl „Medioburgum" boerendansen zal uitvoeren. De dag wordt besloten met een vuurwerk aan de Kanaalweg. Voor ds eerste maal zal een gering entree worden gevraagd. Dit vuurwerk belooft dan ook iets groots te worden. Uit het 221 num mers tellende programma stippen we aan: vlucht van musicerende vuur pijlen, grote dubbele Florentijnse vuurbom, mijlenver horende explo sies, „Het gouden pluimenfront", het grote Asterknetterfront, een firefly, vliegende schotels, een V I, een won- dertuin, enorme gouden rupsen, Nia- garawaterval, Beneluxpijlen in de kleuren der drie landen. De grote slotdecoratie bestaat uit de portret ten van Koningin Juliana, Koningin Elisabeth en Koning Boudewijn. De vele honderden, die Maandag getuige waren van de afsluiting van de Braakman, een provinciale gebeur tenis bij uitstek, zullen het op zijn zachtst gezegd vreemd hebben gevon den, dat het college van Ged. Staten dat altijd op de bres staat voor de inpolderingen, helemaal geen blijk van belangstelling gaf. De Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, heeft namens het college gistermiddag hier over een verklaring afgelegd. De Commissaris herinnerde er aan, dat zich destijds moeilijkheden hebben voorgedaan tussen G.S. en de Rijks waterstaat met betrekking tot het uit nodigen van het college bij het af sluiten van het Zuid-Sloe. Ged. Staten, aldus de Commissaris, stellen er prijs op te verklaren, dat zij geen uitnodiging hebben ontvan gen voor de afsluiting van de Braak man. Dit bevreemdt het college zeer, daar bekend is, dat gemeentebesturen van omliggende gemeenten wel waren geïnviteerd. Wel heb ik persoonlijk een telefonische uitnodiging ontvan gen, aldus jhr de Casembroot, omdat de Rijkswaterstaat had gehoord, dat ik persoonlijk veel belangstelling had. Graag was ik gekomen, maar ik ben weggebleven uit solidariteit met het college van G.S. Ik kan U zeggen, zo besloot de Commissaris, dat G.S. deze zaak hoog opnemen en over dit feit ernstig ont stemd zijn. Er zal over deze zaak evenwel geen briefwisseling plaats hebben met de minister van Verkeer en Waterstaat. DE BILT ZEGT: Zeer warm. Zonnig, zeer warm en droog weer, behoudens kleine kans op onweer later op de dag in het Zuiden van het land. Zwakke tot matige wind tus sen Oost en Zuid, later in de Zuid westelijke kustgebieden echter inval len van zeewind.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1