DE BRAAKMAN WERD AFGESLOTEN Deelname aan Westelijk verdedigingsprogramma ipen 1 SNIPPER NIEUWSk Een hittegolf in Europa Het Westen pro testeert opnieuw Nieuw schip voor Zweden-Amerika lijn Proces om positie van Westduitse „Socialistische Rijkspartij" De V*V* D* wordt thans niet gehoord J «PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Geloei der sirenes klonk als feestelijke muziek Phoenixponton werd precies volgens de plannen in sluitgat gemanoeuvreerd Verandering van poli tiek verwacht i i j Drie en tachtig Nederlanders in Poesan begraven Laat de melkprijs los! DE WERKLOOSHEIDS WET f I 1 I #51 Pagina 4 ÏGEN Zierikzee. Schouwen is te Zierikzee ortwerk aan in stortsteen ilag was als :ht f159.400, d. Straaten, 166.730; Fa. eht f 167.800, :ker Zoon, 080; L. Ros- 165.690; M. 800, f 18.130» ;se f163.500, Sliedreeht br. Haltkers, rr. Wljnands m f 184.700, Hardlnxvela I. v. d. Vlies, 0. lnschrijversi lekker Zn, ïeel aan Fa. werk aan de )0 ton stort- igswerken .stburg werd h riolerings- bijkomendo rolgt: A. J, f 20.600»! Se f 42.600, Breskens [Duinhouwer, Wandel te Mollet te H. Bun» f 13.780f Breskens Biervliet Voor- uberts. ITAND auise, d. v. Frans A,, astiaan W., Jooijer; Dina, it; Eduard, Moerland; 2 H. Lange; aert en G. ^Veld- 1. P. ^a J., j. te C. Fenijq, 23 j.; H. 40 j.j West il j. en P. van j. te Bier- P. W. .elaax. 8 j-, wednr. iewijn, 62 Fagel, 61 J, Vermeulfc ÏLW. P. M. ^uinée. ngelaar, en •3 >3 :n gewei pitjes en fmtijdperb inning be- amp eer. gloeilamp, was des- roken re-' gloeilam- itbreiding, ch licht is velen. dagblad* peeld in >9- gebied- Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammenr^traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2210 DINSDAG 1 JULI 1952 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J, D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.22 u., onder 21.06 u. Maan op 15.44 u., onder 0.12 u. Hoogwater Woensdag 2 Juli: Vlissingen: 8.56 u. 1.50 m., 21.17 u. 1.36 m. Terneuzen: 9.19 u. 1.70 m., 21.40 u. 1.57 m. Wemeldinge: 10.20 u. 1.49 m„ 22.40 u. 1.28 m. Zierikzee: 10.02 u. 1.29 m., 22.21 u. 1.08 m. 1 lj „Een historisch ogenblik" is langzamerhand een cliché-uitdrukking ge worden. Zij wordt te pas, maar nog veel meer te onpas gebruikt. Toch: gistermiddag precies twee uur, was een historisch ogenblik in de geschiedenis van Zeeland en in die van de Rijkswaterstaat. Want op dat moment was de afsluiting van de Braakman, de eeuwenoude zeearm, die een hinderlijk obstakel vormde tussen West- en Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, een feit. Het geloei der sirénes van de sleepboten, hoe onwelluidend op zichzelf ook, klonk nu als feestelijke muziek in de oren der duizenden toeschouwers op de dijken in het rond. De mannet jes in de verte op de enorme Phoenix ponton schudden elkaar de hand. En met trots zeiden zij tot elkaar: „Dat hebben wij toch maar weer netjes geleverd". Zo bouwt Nederland aan zijn toekomst. Zo krijgt Zeeland er straks weer een prachtig zeekleigebied van 1350 ha. bij, waar honderden een nieuw bestaan zullen kunnen opbouwen. Spannend was het gistermiddag daar aan het noordelijke puntje van de Braakman, een paar honderd meter landinwaarts. Nog een kleine opening van 50 meter breed gaapte tussen de grote ponton, die Zaterdag al op de plaats van bestemming was gebracht aan de oostelijke zijde, en de met gro te, holle betonblokken versterkte landzijde aan de westkant. Rustig kabbelde het water nog door het sluit gat, nu en dan even in beweging ge bracht door een zachte wind of door het golfwater van de sleepbootjes, die als nijvere werkdieren voor het sluit gat heen en weer voeren. Aan beide zijden stonden werklie den, opzichters en hoger technisch personeel gereed om in te grijpen en onmiddellijk te handelen zodra de ponton in het sluitgat zou zijn ge arriveerd. Geruime tijd cirkelde de PhOto boven het operatieterrein om iet verloop der werkzaamheden uit re lucht vast te leggen. DE BX 204. Om kwart over twaalf verscheen om de hoek van de inham het enorme, logge betonen gevaarte, de Bx 204, oorspronkelijk bestemd als onderdeel van de kunstmatige haven der gealli eerden voor de Normandische kust in Juni 1944, maar nu een ongedachte en zeker niet minder belangrijke functie vervullend in de strijd om nieuw land. De ponton, 62 meter lang, 13 meter breed en ruim 12 meter hoog, met een totaal gewicht van 3300 ton, werd getrokken door een zevental sleep boten. Langzaam maar zeker naderde de kolos het sluitgat, dat, nadat Za terdag de breedte van 110 tot 50 m. was teruggebracht door de andere ponton, nu maar een heel brede sloot geleek zo gezien van uit de verte. Enkele sleepboten werden nog in re serve gehouden en zij bleken op het spannendste moment goede diensten te verrichten. EEN PRACHTIG GEZICHT. Het was een prachtig gezicht die ponton zo langzaam te zien naderen. Niet alleen bovenop, maar ook op de bredere onderbouw, stonden heel wat mensen, die zich straks van hun van tevoren tot in de finesses omschreven opdracht zouden kwijten. Bovenop lagen ook lange, brede buizen, die direct na de sluiting aan de buizen op de wal gekoppeld zouden worden, zodat in een minimum van tijd zand zou kunnen worden gespoten. Om klokslag één uur arriveerde de Bx 204, die de nacht daarvoor om streeks half vijf uit Sluiskil was ver trokken, met de kop voor het sluit gat. Met een dikke staalkabel werd de verbinding tussen wal en ponton aan de oostelijke zijde tot stand ge bracht. De Bx 204 zat vast! De twee sleepboten, die hem tot vlak voor het sluitgat hadden getrok ken, de „En Avant" en de „Hollan der II", maakten los en keerden full speed terug om niet het risico van opsluiting te lopen. DRAAIEN! Toen werden alle sleepboten ge charterd om de ponton te draaien. Twee sleepboten trokken aan het ge vaarte, om het goed in evenwicht te houden, drie andere gingen uit alle macht aan de oostzijde tegen de Phoe nix duwen. Langzaam maar zeker kwam er be weging in. De machines van de sleep boten draaiden op volle kracht, vuile roetwolken namen af en toe het zicht weg, een wilde werveling van golven ontstond achter de sleepboten, maar centimeter voor centimeter werd de ponton op zijn plaats geduwd. Eerst werd de kolos aan de weste lijke zijde op de goede plaats gedrukt. Dat was precies als bij een blokken doos. In de grote betonnen elementen (steeds twee op elkaar), die aan deze kant als vaste wal dienst deden, was n.l. een ruimte uitgespaard, waarin het onderste gedeelte van de sluitings ponton precies paste. (Van die be tonnen elementen, met een gewicht van 55 ton, waren er, maar dan aan beide kanten, niet minder dan 24 ge bruikt. Zij vervulden de functie van de z.g. beetles bij de dijkdichtingen op Walcheren, zoals men zich waar schijnlijk nog wel zal herinneren.) NAAR DE ANDERE KANT. Toen eenmaal aan deze kant van het sluitgat de sleepboten de ponton precies in de uitgespaarde ruimte had den geduwd, begonnen zij datzelfde te doen aan de andere kant. Met hun stalen neuzen drukten zij, zo hard de machines dat toelieten, de betonnen reus tegen het enkele meters uitste kende gedeelte van haar „zusje", dat Zaterdag daar al was gebracht. Het opkomende water kwam hen daarbij uitstekend te hulp. Enkele keren leek het, of de ponton vast zat op de twee zinkstukken in het sluitgat, het bedje, dat al was ge spreid. Dan wachtten de sleepboten even om met hernieuwde kracht weer te duwen. De spanning nam toe! Tergend langzaam, af en toe zó langzaam, dat het scheen, of er geen beweging meer in zat, naderde de Phoenix de andere ponton. Nog enkele centimeters, nog een paar millimeterja! daar heeft ze contact. DE KLEPPEN OPEN. Op hetzelfde ogenblik draaien de mannen bovenop de kleppen open. Het zeewater spoelt naar binnen. De ponton komt steeds dieper te liggen, tot de bodem van rijshout is bereikt. De sluiting is tot stand gekomen! Het water drukt de Phoenix al maar steviger vast. En op hetzelfde moment als de kranen opengaan, be ginnen de sirénes te loeien, enkele minuten lang. Tegelijk duwen de sleepboten door. De prooi mag nu niet meer ontsnappen! Een zolderschuit met basaltsteei komt aangevaren. Een sleepboot seint met de siréne naar de zandzuiger. Die seint terug: begrepen! Een steile loopbrug wordt gelegd tussen beide pontons. Arbeiders kuie ren er over heen, alsof ze nooit an ders deden. Zij brengen even later de verbinding tussen de buizen tot stand. Het spel kan beginnen! Dui zenden kubieke meters zand worden in het binnenste van de ponton ge perst SCHUIVEN GAAN OPEN. De negen schuiven in de ponton, die Zaterdag is aangebracht, worden, als het vloedwater gaat komen, open gezet. Het zeewater loopt de Braak man weer binnen! Maar dat is niet erg. Het is zelfs wenselijk, om de druk van het water op de ponton zo ge ring mogelijk te houden. Het water peil binnen en buiten de nieuwe polder wordt zodoende zo klein mogelijk ge maakt. De slag om de Braakman is ge wonnen. De strijd behoefde, door de buitengewoon gunstige weersomstan digheden, niet fel te zijn. Maar een sluiting blijft tenslotte een. sluiting. Dank zij het uitstekende teamwerk van allen, die erbij betrokken waren en dank zij ook het .organisatievermo gen van Rijkswaterstaat en uitvoerder, de fa Zanen en Verstoep, is de Braak man zes weken eerder dicht dan was begroot! DE CRISIS IN DE AMERI KAANSE STAALINDUSTRIE. NOG 600.000 STAKERS. Leiders van de United Steelwor- kers Union, waarvan de leden staken, hebben Maandag in bet geheim be sprekingen gevoerd met verscheidene staalmaatscbappijen, waarmede zij hoopten contracten te kunnen sluiten, die mogelijk vandaag nog, een einde aan de staking zouden maken. Welke firma's en hoeveel er met de vakver enigingen besprekingen voerden, werd streng geheim gehouden. Totdusverre hebben meer dan 30 kleinere staalfirma's getekend. Daar door is het aantal stakers met 50.000 verminderd tot nog geen 600.000. Aan gezien weinig van deze maatschappij en ruw staal produceren, wordt door de nieuwe contracten de staalcapaci- teit van het land gedurende de sta king maar weinig groter. Reeds kunnen meer dan 250.000 ar beiders in industrieën, die staal g bruiken, niet meer werken. NIEUW EGYPTISCH KABINET GEVORMD. Maandag is de nieuwe Egyptische premier, Hoessein Sirry Pasja, er in geslaagd een nieuw Kabinet te vor men. Hij heeft met velerlei belangen rekening moeten houden en een van zijn voornaamste moeilijkheden heeft hy opgelost door zelf de portefeuille van Binnenlandse Zaken te nemen. Hij is tevens minister van Buiten landse Zaken. Bevoegde waarnemers in Cairo ver wachten een belangrijke heroriënte ring van de Egyptische binnen- en buitenlandse politiek. Men hoort meer en meer spreken over Egypte's be reidheid tot deelneming aan het voor genomen westelij ka» verdedigings program voor het Midden-Oosten. Egypte zou hopen, dat deelneming hieraan tot vervulling van zijn na tionale aspiraties zou leiden. Op Donderdag 10 Juli zal in Sche- veningen het eerste vuurwerk van het seizoen afgestoken worden, m. Tot lid van de directie der Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. is gisteren benoemd ir P. van Delden, die tevens lid is van de directie van Breedband N.Y. „Omdat het schip eerder wegvoer dan zij hadden ver wacht", kwamen twee 23-jarige ver tegenwoordigers uit Tilburg met de Sibajak in Curagao terecht, waar ze als verstekeling werden gevonden. Ze hadden een kennis een vergeten bril achterna gebracht, vertelden ze de politie. Ze zullen nu met de „Oranje stad" naar ons land teruggebracht worden. Een deputatie van zes Ambonnezen uit woonoorden in N.- Holland, heeft gisteren t.g.v. de jaar dag van Prins Bernhard gelukwensen aangeboden op Soestdijk. De Ambon nezen vertoefden geruime tijd op het paleis. De Maastrichtse recherche heeft de hand gelegd op de vermoe delijke dader van een textielgoederen- diefstal uit het goederenstation al daar. Er werd voor ruim f 6000. meegenomen. Een 74-jarige man in Rotterdam werd, op de fiets zittend, door een auto aangereden. Hij over leed aan de gevolgen. Toen Gene raal Ridgway gisterochtend in Oslo arriveerde hij zal 'n inspectietocht van 3 dagen door Noorwegen maken zag hij op verschillende plaatsen in de stad zijn foto hangen, die door communisten was opgeplakt met een lelijk scheldwoord er onder. In New- York zijn een tramremise, vier za- kengebouwen en drie woonhuizen door een brand vernietigd. Vijf arbei ders worden vermist. In Columbia is censuur ingesteld. Enkele bladen zullen uit protest daarom heden niet verschijnen. De correspondent van het Amerikaanse weekblad „Time", James Bell, mag niet meer in Jorda nië komen. Hij heeft, volgens de Jordaanse regering, het land aange vallen en in een artikel de naam er van geschaad. Bij een vechtpartij tussen Canadezen en Duitsers in een wijk van Hameln a. d. Weser, zijn ruiten ingeslagen en deuren vernield. De oorzaak was een Duits meisje, dat met een Canadees liep te wandelen. De nieuwe minister van Financiën, Hasjem Pasja, een schoonzoon van de premier, heeft meegedeeld, dat in be handeling zijnde kwesties omvatten: Het houden van algemene verkiezin gen voor een nieuwe Kamer van af gevaardigden, de kwestie van de door de Wafdisten beheerste senaat, het verzachten van de censuur op de pers en „zelfs het opheffen van de staat van beleg". Algemeen werd Maandag in Ale- xandrië geloofd, dat, tenzij zich on voorziene ontwikkelingen voordoen, de nieuwe regering in October te houden algemene verkiezingen zal voorbereiden. In het Oosten van de Verenigde Staten is de hitte, als gevolg waar van tenminste 169 personen het leven hebben verloren, afgenomen. On weersbuien hebben afkoeling ge bracht en in Washington daalde de temperatuur van 24 tot 20 graden Celeius. In Europa blijft het warm. In Rome zijn temperaturen van 35 graden en in Basel temperaturen van 34 graden Celeius gemeten. In Kopenhagen was het wel wat koeler, daar bereikte het kwik slechts 23 graden. In Duitsland steeg de temperatuur langs de Rijn en de Main tot boven 30 graden. In Londen is Maandag de zomer- uitverkoop begonnen. In de hitte stonden vrouwen urenlang in de rij om.bontjassen en andere winter- kleding te kopen! Tegen sluiting zonegrens. De drie Westelijke Hoge Commisa- rissen in Duitsland hebben gisteren opnieuw bij het hoofd van de Rus sische controlecommissie, generaal Tsjoeikof, geprotesteerd tegen het sluiten van de zonegrens. In de nota zeggen zij, dat het Russische antwoord op hun eerste protest van 29 Mei slechts zeer ten dele verband houdt met de aan de Oostduitse zijde van de grens genomen maatregelen. Zij wijzen het Russische argument, dat de bondsrepubliek een dertig ki lometer brede strook langs de zone grens heeft afgesloten, van de hand, evenals de argumentering van ge neraal Tsjoeikof, dat afsluiting van de zonegrens noodzakelijk was ten einde Oost-Duitsland tegen „spionnen, tweedrachtzaaiers, smokkelaars, ter roristen en saboteurs" te beschermen. De Oostduitse veiligheidsmaatregelen worden tenslotte strijdig genoemd met het besluit van de gealliëerde controlecommissie betreffende het vergemakkelijken van het grens verkeer voor arbeiders. Onder hen bevindt zich Korp, De Bleay uit Wolf aartsdijk. De Kapitein B. M. Koster, die als verslaggever met het Ned. Detache ment Ver. Naties in Korea verblijft, heeft aan de Legervoorliehtingsdienst een artikel gestuurd, waarin hij iets vertelt over het gealliëerde erekerkhof in Poesan. Drie en tachtig Neder landers liggen daar begraven; Over ste Den Ouden en ds Timens en ook de Korporaal De Blaeij uit Wolfaarts- dijk. Over laatstgenoemde schrijft Koster: „Hij zal nooit vergeten wor den door zijn kameraden. Hij was openhartig, dat zag men aan zijn ge laat. Hij had de achting van de troep, omdat hij voor zijn principe durfde uitkomen en niemand zou het in het hoofd halen om daarmee te spotten". Het artikel besluit met de woorden: Drie en tachtig Koreastrijders hebben het leven gelaten. Bijna driehonderd werden gewond. Deze eenvoudigen deden hun plicht. Ze kwamen uit de steden en gehuchten. Ze gingen om Neerlands naam op te houden in een deel van de wereld waar de V.N. zich aaneen sloten om in een kruistocht tegen het onrecht op te trekken...." Georganiseerde landbouw vraagt: De Stichting voor de Landbouw en Kon. Federatie van Ned. Zuiverfabrie- ken F.N.Z. betreuren het, dat de over heid heeft afgezien van een begin van aanpassing van de melkprijs. In een brief aan de minister van Landbouw delen beide organisaties mede, dat de consequenties, verbonden aan een eventuele handhaving van de tegenwoordige consumptieregeling, na afloop van het lopende „melkprijsjaar" (tot 2 Nov. a.s.), geheel voor rekening van de overheid dienen te blijven. Dan zal beslist kunnen worden over een melkprijsgarantie en een al of niet in stand houden van een zuivelfonds voor het jaar November 1952 No vember 1953, zonder dat daarbij de door de organisaties niet langer te aanvaarden gevolgen van een con- sumptiemelkregeling nog een rol kun nen spelen. Een oplossing kan slechts gevonden worden door het loslaten van de maximum-consumtenprijs, al dus menen de organisaties. In het jaar tot November 1951 werd rond 45 millioen gulden aan toeslagen op consumptiemelk door het land- bouw-egalisatiefonds (overheidssubsi die) uitbetaald. Uit het zuivelfonds, dat uit heffingen op voor alle bewerkingen en bestemmingen geproduceerde melk wordt bijeengebracht door de vee houders werd 70 millioen gulden als toeslag op consumptiemelk betaald. De veehouders in het Westen des lands hebben geen vrijheid hun melk te ver kopen, waar zij willen. Bovendien scheppen de genoemde toeslagen mogelijkheden tot ontoelaat bare concurrentie tussen zuivelbedrij ven. Temeer reden, aldus de organi saties, om de maximumprijs voor con sumptiemelk los te laten. Neo-Nazisme in Duitsland. Het Westduitse constitutionele hof dedigers bij het proces te Neurenberg. zal vandaag het verzoek van de honds regering om uit te maken of de „so cialistische rijkspartij", een uiterst rechtse organisatie in strijd met de grondwet is, in behandeling nemen. De Westduitse regering heeft een soortgelijk verzoek ten aanzien van de communistische partij ingediend. De S.R.P. betwist de competentie van het hof en heeft een massabijeen komst te Karlsruhe aangekondigd, welke door de politie echter is ver boden. Ex-generaal Remer, die in 1944 het tegen Hitier gerichte complot hielp onderdrukken, en partijleider Dorls zullen de zaak der S.R.P. voor het hof verdedigen. De bondsregering stelt, dat de S.R.P. heeft laten blijken een opvolgster van de nationaal-socialistische partij te zijn. De voornaamste woordvoerder der regering voor het hof zal zijn Hans von Lex, staatssecretaris van binnenlandse zaken en een der ver- De regering vestigt haar standpunt grotendeels op materiaal, dat zjj bij een huiszoeking in het hoofdkwartier der S.R.P. in het vorig jaar heeft gevonden. Steekpartij te Weesp. In Weesp heeft gisterochtend een onbekende man de eigenaar van een houthandel, na een woordenwisseling in diens kantoor, met een mes gesto ken. De man was het kantoor binnen gekomen en er ontstond toen een ruzie die in een steekpartij eindigde. De heer van Vreeswijk is naar het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam overgebracht. Buren zouden hebben verklaard, dat zij de dader hadden herkend. Op de rijksweg WeespBussum heeft de Rijkspolitie een circa 45-ja- rige man aangehouden, die ervan wordt verdacht de aanval te hebben gepleegd. Op de werf van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen wordt een nieuw passagiersschip voor de ZwedenAmerika Lijn gebouwd. Onze foto toont een overzicht van de werf met het nieuwe schip. Op de achtergrond de Boulevard. De Kabinetsformatie VERKLARING DEED DE MAAT BIJ Dr DREES OVERLOPEN (Van onze parlementaire redacteur.) Er zit nog weinig schot in de for matiepogingen van de heer Drees. Twee dagen lang heeft hij geprobeerd om de fractievoorzitter van de C.H.U., de heer Tilanus, te pakken te krij gen, hetgeen eerst gisteravond om half tien lukte. Daar gisteren de nor male vergadering van de Minister raad werd gehouden, duurde het tot de avonduren voor het onderhoud TilanusDrees kon plaats hebben. Evenals de besprek'ngen met de heren Romme en Schouten is dit onderhoud van algemeen oriënterende aard ge weest, zonder dat er een eventueel ontwerp-program op tafel werd ge legd. De bedoeling van de formateur is duidelijk. Zoals zijn woordvoerder verklaarde is hij thans bezig om te bekijken of een Kabinet op brede basis mogelijk is. Voordat hij begint in deze richting wil dr Drees eerst weten hoe de kaarten precies liggen. De gesprekken met de heren Romme en Schouten zijn, zo verzekerde men ons, in een zeer vriendschappelijke geest gevoerd. De V.V.D. krijgt reeds nu een tegenvaller te verwerken. Het was oorspronkelijk de bedoeling van de Kabinetsformateur om ook met mr Oud een onderhoud te hebben. Na de verklaring van het Hoofdbestuur van de V.V.D. heeft dr Drees echter op dit ogenblik geen lust om mr Oud te ontvangen. De V.V.D. krijgt dus thans geen kans om zich over een brede basispolitiek uit te spreken. Ongetwijfeld is de heer Drees van mening dat de liberalen veel te hoog Verklaring van het N.V.V. Vandaag treedt de nieuwe wacht geld- en werkloosheidsverzekering in werking. Naar aanleiding hiervan heeft het N.V.V. een verklaring op gesteld, waarin dit feit een mijlpaal in de sociale geschiedenis van ons land wordt genoemd, omdat de wer ker, die wil arbeiden, doch dit door maatschappelijke omstandigheden niet kan, een wettelijk gewaarborgd recht op uitkering heeft. Helaas is het door onoverkomelijke administratieve moeilijkheden niet mogelijk gebleken de werknemers, die al vóór 1 Juli werkloos waren, ook onmiddellijk onder de nieuwe wet te doen vallen. Zij blijven de van 1 Juli af aanzienlijke verbeterde over- bruggings- of sociale bijstandsuitke ring ontvangen totdat zij, al is het maar één dag, weer aan de slag zijn gekomen. Het nieuwe recht schept ook nieu we plichten, zo vervolgt het N.V.V. De kosten van deze verzekering zijn aanzienlijk. Zij moeten door de Ne derlandse economie gedragen kunnen worden. Dat legt alle werkers de plicht op het hunne bij te dragen tot de opvoering van de productie. Het legt hun ook de plicht op om geza menlijk tegen misbruik van de nieu we wet te waken en aan een goede en soepele uitvoering mede te werken. te paard zitten. De tactisch zeer on handige verklaring was voor hem een gerede aanleiding om de V.V.D. voor lopig buiten de besprekingen ta houden. „Het Vaderland", een liberaal Haags dagblad, sprak laatst nog de verzeke ring uit, dat de V.V.D. minstens twee Ministers op gewichtige departemen ten moest hebben. Het blad noemde zelfs namen, n.l. minister Stikker op Buitenlandse Zaken en mr Oud op Binnenlandse Zaken In 45 minuten van Goerree Overflakkee naar Schouwen. Nieuwe veerdienst geopend. Nadat de aangekondigde opening van de nieuwe veerdienst Goeree OverflakkeeSchouwen en Duiveland moest worden uitgesteld, toen bleek, dat de haven van Ouddorp niet diep genoeg was, is gistermorgen deze nieuwe dienst Ouddorp naar Scharen- dijke toch in gebruik gesteld. Uit Schouwen waren vertegenwoor digd de burgemeesters van Duiven- dijke, Ellemeet, Burgh, Renesse, Haam stede en Brouwershaven, alsook de loco-burgemeester van Zierikzee en uit Goeree Overflakee de burgemees ters van Ouddorp, Goederede en Dirksland. Ook waren de contract commissies van de V.V.V. van de bei de eilanden aanwezig. Met dit gezel schap werd een vaartocht gemaakt en er werden loffelijke woorden ge sproken op de initiatiefnemer, de heer Jac. Berrevoets Hzn, die de dienst voorlopig twee maal per dag (heen en terug) met een snel lopende die selmotorboot zal onderhouden. Auto's kunnen niet worden meegenomen. De vaartijd is 45 minuten. Deze nieuwe verbinding is vooral voor vacantie- gangers en badgasten van groot be lang. Er kunnen 60 personen gelijk mee. VOORZICHTIG MET VUUR! Neuzense brandweer rukte driemaal uit. Niet minder dan drie maal in twee dagen tijds moest de brandweer te Terneuzen uitrukken. Zondagmiddag om 5 uur repte de politie zich met een minimax naar de fa J. Scheele in de Lange Kerkstraat waar in een garage een hoop vodden vlak naast een vat benzine in brand was ge raakt. De brandweer verrichtte hier de nablussing. Dezelfde middag werd de brandweer te hulp geroepen bij het blussen van een bermbrand aan de weg TerneuzenSas van Gent, ter hoogte van Café Smoolenaar. De hevige rookontwikkeling vormde een gevaar voor het drukke verkeer op deze weg. Gistermiddag om 1 uur werd de brandweer geallarmeerd voor een dijkbrand in de Nieuw-Neuzen- polder, die zich ernstig deed aanzien. De oorzaak van de laatstgenoemde branden is onbekend. De politie vraagt derhalve nogmaals juist in deze droge tijd, voorzichtig te zijn met vuur. DE BILT ZEGT: Vacantieweer. Droog, zonnig en warm tot zeer warm weer. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen West en Noord. I

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1