ZEELAND DOOR WATER EN VUUR Ze zullen wel denken» dat wij de „Karei Doorman niet waard zijn...." Meer dan 3 millioen krijgsgevangenen keerden niet uit Rusland terug. De LT*E*P„ een verzameling om uren in zoek te brengen* Ie-buth. Oefening Castanetsten einde. Van een Engelse Admiraal, die het beter wist en een verrassende aanval. Thuis en weer weg. C.A.O. voor grafische bedrij ven met 14 dagen verlengd. Fireflies namen revanche. Morrison maakt zich boos op Amerikanen. LIKDOORNS WONDEROLIE Pagina 2 Maandag 30 Juni 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Jch van spijt ;t een brede et je was ge- "(adv.). IS. ater plaats 'et-gedeelte [delburg. April 1952 lissingen tot jjt zijn geld- oureau was ie ervan op ledig gelukt de 22- Igen. Hij jar is 3t ge- aangeno- *kort. Hij loende ook }g, dat hij |eld te ko- j.el van D. ie dat de ïij zijn slag. iij. daarbij Qn, naar kistje je ver- wo- greep Verstopte hij Dit tiden. de ka- Id kon je vond een Snge- voor- tjcL De i tot de varen 'kant. De ns een en- an de hoge en paling, ppen terug, aange- P. J. F. )ER. Se Oostkerk prst Vader, Middelburg, gaat, af- gemeente. hij tot Js 8: „Jezus Eden dezelf- j de preek Hdelburgse Eerst tot de Bolkestein, vertegen en W. bij Vervolgens "(Hulsbergen de Prov. ówoordigde, ïassis en de gse collegae, de prettige Perstandhou- B.e scheiden- Jentrale- en vooral de _ngen, waar- |hij in Mid- Iveest, heeft lerkvoogden, Icosters wer- herinnerde ^rk, dat hij beide Chr. Lgsschool. [dienst zong van de lie- fedikant. m IEN TÉ [eval nam ontje en Ivan bijna lit verlies IE. I plaats op lom 2 uur, Kraafplaats (Van een speciale A.N.P.-verslaggever.) Op de admiraalbrug van Hr. Ms. Vliegkampschip „Karei Doorman" hing Dinsdag j.I. een wapenschild. In de vier kwartieren waren een bom, een kikvors en twee in de golven verdwijnende oorlogsschepen getekend. Naast de hom prijkte het 'getal 47. Dat wapen gaf op dat ogenblik de mening weer van de marinemensen op de „Karei Doorman" over de verrichtingen van „Striking Force 47" van het „Eastern Atlantic Command", waarbij het vliegkampschip ook gedurende het tweede gedeelte van de Nato-vlootoefe- ning „Castanets" was ingedeeld. Dit tweede gedeelte was Zaterdag be gonnen. De Dinsdag daarop was de „Karei Doorman" door vliegtuigen, Kikvorsmannen en onderzeeboten reeds vijfmaal tot zinken gebracht (een maal in het eerste deel der oefening). De communiqué's van de leider der oefening, de Britse admiraal Sir Arthur J. Power, waarin een en ander was bekend gemaakt, maakten geen melding van de omstandigheden, welke tot de ondergang van het schip hadden geleid en lieten daardoor ruimte voor Jet vermoeden, dat de veelvuldige vernietiging van het schip wel eens te wijten zou kunnen zijn aan een tekort aan zeemanschap bij de Nederlanders. „In Holland zal men nog gaan denken, dat de marine een groot schip als de „Karei Doorman" niet waard is", zei een der marine-officieren, een dergelijke gedachte zou onrecht doen aan de mannen van de „Karei Door man", die in de afgelopen oefenperiode door hard werken gegroeid zijn tot een goed geoefend team, dat de mogelijkheden van dit schip weet te ge bruiken en te benutten. Daarom laten wij hieronder de toedracht van het gebeurde volgen. KIKVORSMANNEN ÏN ACTIE. Mist hing over de Firth of Forth, die brede fjord in de Schotse kust nabij Edinburg, toen de „Karei Door man" er Zaterdagmorgen, even voor bij de beroemde anderhalve mijl lan ge brug over het Fjord, aan een boei meerde. Ook de andere schepen van „Striking Force 47" waren daar na afloop van het eerste deel d=r oefe ning voor anker gegaan. Om I haven en kustverdediging te bepro- en zou den deze schepen aangevallen worden door dwergduikboten onderzeeërs met een bemanning van vijf koppen en kikvorsmannen. De aanval kwam Zaterdagmiddag. Al spoedig bleek, dat de havenver dediging niet -bij machte to as de in dringers tegen te houden. Eenmaal binnen het fjord gekomen hadden zij vrij spel, want de nerdediging tactiek in oorlogsomstandigheden, de schroe ven te laten draaien en dieptebommen pooien, werd vanzelfsprekend niet toegepast. Zodoende konden Engelse kikvorsmannen Zaterdagnacht vijf ex plosieoen voorgesteld door een pleister Onder de „Karei Doorman" aanbren gen, een wel wat onwerkelijk succes, waarvoor de falende havenverdediging verantwoordelijk was. Zaterdagmorgen vroeg is Hr Ms vliegkampschip „Karei Door man in Rotterdam binnengelopen na afloop van de Nato-vlootoefe- ning „Castanets" om heden weer zee te kiezen voor een oefenreis in de wateren rond Scandinavië. Daarbij zullen o.m. Stavanger en Kopenhagen worden aange daan. Na deze reis wordt het schip ooor anderhalf jaar uit de vaart genomen, omdat er o.m. enige herstellingen moeten wor den verricht. Zo zal het vliegdek worden verstevigd, dit in verband met de nieuwe, zwaardere vlieg tuigen, die voor de marine-lucht vaartdienst zullen worden aange kocht. Tijdens een bijeenkomst in het Cen traal Bureau voor de grafische bedrij ven te Amsterdam, van vertegenwoor digers der werkgeversorganisaties en werknemersbonden heeft men besloten de termijn van de huidige C.A.O., die Zaterdag j.I. zou aflopen, te verlengen met 14 dagen. Tot dit besluit is men gekomen, doordat een complex van voorstellen op de nieuwe C.A.O., waar over door de betrokken commissies van beide groepen overeenstemming was bereikt, door de algemene werkgevers organisaties niet geheel aannemelijk ge acht werd. De van deze zijde ingediende amandementen vonden echter geen ge nade bij de werknemersorganisaties, die zich indertijd wel hebben uitgesproken voor de wijzigingen, zoals deze door de commissies waren voorgesteld. Door de verlenging van de termijn van 14 dagen, waarin de werkgevers zich nader zullen beraden over de nieuwe voorstellen, is het communiqué achterhaald, dat dezer dagen aan alle werknemers is toegezon den en waarin mededeling wordt ge daan van het feit, dat vandaag een C.A.O.-loos tijdperk zou ingaan. MET EEN CONVOOI NAAR NOORWEGEN. De dag daarop voer de „Striking Force" weer de zee op om een lang zaam varend convooi bestaande uit troepentransportschepen naar Noor wegen te begeleiden. In oorlogsom standigheden zou de „Karel~f)oorman" nooit op een dergelijke onderneming zijn meegezonden, omdat het schip in de Noordzee veel te kwetsbaar is voor vijandelijke vliegtuigen, die in grate getale van de wal af kunnen opereren. Het schip heeft te weinig jagers aan boord maximum 32 om zich te gen deze aanvallen te kunnen ver dedigen. De commandant van de „Striking Force", de Engelse rear-admiraal Rob- Bori, scheen echter een andere mening te zijn toegedaan, want hjj nam het Nederlandse vliegkampschip toch mee. De gevolgen deden zich al spoedig voe len. Nauwelijks op zee werd de „Karei Doorman" aangevallen door zes Engel se fireflies en „tot zinken gebracht". Dit was niet nodig geweest, want de Karei Doorman had een kwartier te voren geseind, dat de vliegtuigen die klaar stonden, om de aanval te onderscheppen, niet de lucht in moch ten. De Hollandse jannen, die intens meeleefden met de oefening zij werden via de scheepsradio regelma tig van de toestand op de hoogte ge houden waren op dat ogenblik bij zonder weinig te spreken over de En gelse admiraal. De stemming werd echter wat beter, toen even later be kend werd, dat de „Evertsen" een Engelse onderzeeboot tot zinken had gebracht. De Engelse admiraal was bovendien sportief genoeg om toe te geven, dat h(j van het manoeuvreren met vliegkamp schepen nog niet geheel op de hoogte was. HU liet de luchtverdediging hierna geheel aan de Nederlanders over. SUCCES VAN NEDERLANDSE FIREFLIES. Het convooi stoomde op tot onge veer 40 km bewesten de Hardanger- fjord in Noorwegen en keerde toen naar Schotland terug. Verscheidene vijandelijke vliegtuigen, die het con vooi probeerden te schaduwen, wer den door Nederlandse marinevliegers neergeschoten. Hun grootste succes boekten de marinevliegers echter Dinsdagmiddag. Zes Fireflies waren de lucht ingezonden om uit te kijken naar de „Apollo", een zeer snelle En gelse mijnenlegger, die voor een vij andelijke raider doorging. Het te ver kennen gebied was zo gelukkig uit gestippeld, dat de „Apollo" in verras send korte tijd gevonden werd. De eer van de ontdekking kwam toe aan de luitenant t.z. vlieger Harm van Wie ren uit Amsterdam. Vlieger De Vries riep de andere Fireflies op, zij ver zamelden zich 15 mijl bezuiden de „Apollo" gingen in formatie liggen en vlogen toen vlak boven het water oppervlak op de „Apollo" aan. De verrassing was volkomen. Op de „Karei Doorman" liep de commandant, de kapitein ter zee G. Koudys, zelf naai de radio om deze overwinning om te roepen. Ieder lid van de bemanning kreeg gratis een fles bier. Daarmee werd de teleurstelling over de resulta ten in het begin van de oefening weg gespoeld. Admiraal Robson seinde gelukwen sen over en berichtte aan de leiding op de wal, dat de luchtverdediging zeer goed functionneerde. De com mandant van het Nederlandse smal deel, de commandeur F. T. Burghard nam hiermede het bevel over van de „Striking Force" over. Een vijandelijke jager, de Engelse „Ulster" werd bij een poging om in het convooi door te dringen tot zinken gebracht. Toen Woensdagavond onverwacht het einde van de oefening werd aangekondigd, had geen van de onderzeeboten, die langs de Schotse kust op de loer lagen, kans gezien een slag te slaan. Een cijfer, dat huiveren doet. De meesten kwamen om bij het werk aan de Trans-Siberische spoorweg. „Het totale aantal gevangenen, dat de Sowjet-Unie in de tweede helft van haar deelnemen aan de tweede wereldoorlog heeft gemaakt, kan bj) benade ring op zeven millioen gesteld worden", aldus een rapport der organisatie van de Navo over het lot der krijgsgevangenen in de Sowjet-Unie. „Iets minder dan de helft is hiervan teruggekeerd. De rest Is dood of vermist, wat voor de meesten ongetwijfeld dood betekent. Dit houdt in, dat minstens veertig pro cent der krijgsgevangenen in de Sowjet-Unie tussen 1945 en 1950 in de kampen is gestorven". Waarschijnlijk ligt het grootste deel van de drie millioen vermiste krijgsge vangenen in gemeenschappelijke, naam loze graven langs de nieuwe Trans-Si berische spoorweg, aldus dit rapport. In December kreeg men te Sjanghai een exemplaar van de te Irkoetsk ver schijnende „Prawda" in handen, volgens welk blad twee millioen Westelijke krijgsgevangenen en 800.000 Japanezen ln Mldden-Siberië te werk waren ge steld, grotendeels voor de aanleg van de spoorweg aldaar. „In Midden-Siberlë, ten Noorden van het meer van Baikal, daalt de temperatuur des winters tot vijftig graden Fahrenheit onder nul Voor verdelging van mensenwezens be hoeft men geen bijzondere moeite te doen. Ondervoeding en niet voldoende kleding is het enige: de temperatuur zorgt voor de rest". ONTZETTENDE CIJFERS. Het rapport geeft de volgende ge schatte cijfers: Duitsers: vermoedelijk 1.600.000 do den. Van ruim 100.000 lot onbekend, Japanners: 234.000 doden, 340.000 370.000 vermist. Roemenen: vermoede lijk 50.000 doden. 180.000 vermist. Hon garen: 200.000 nog ln handen der Sow- jest. Italianen: 63.250 vermist. Fran sen: 350.000 vermist. Volgens het rapport wordt de ge dragslijn van de Sowjet-Unie ten aan zien van de krijgsgevangenen vooral door vier omstandigheden bepaald: I MARNIX D'HONTENISSE 103. Die avond zou hij de bewoners van ,,My Home" vertellen Van zijn vertrek. Dina liep met de kinderen naar de pas torie. Ze liep langzaam en van de vragen, die de meisjes haar deden, hoorde ze niets. Naar het Oostfront.... het brandde haar in de ziel. r- Als ik niet verminkt ben. Ze kon er niet aan denken. Juist als hij verminkt was, zou hij haar het hardst nodig hebben. Juist als hij verminkt terugkwam, zou het haar het minst moeilijk vallen zich aan hem te geven Hoe zou ze nog ooit de moed hebben naar de radio te luisteren, wanneer het nieuws van de Russische fronten Werd doorgegeven, die hel, waar steeds maar weer hon derdduizenden werden ingejaagd? Als ze hem eens nooit meer zag. Toen hij in de familiekring het nieuws vertelde, begreep Qerda waarover het gesprek tussen die twee die middag 'egaan was. Ze vond het een opluchting. Stel je voor, dat e een Duitse zwager kreeg. Het zou een onuitwisbare ichande zijn! Het spijt mij, dat u weggaat, zei De Wilde. We hebben «1 u nooit onze vijand kunnen zien. We hebben als broe ders aan het Avondmaal gezeten. Ik hoop van harte, dat u gespaard moge blijven. Ik ben er u dankbaar voor, dat u in mij niet aller eerst een vijand hebt willen zien, zei Rudolf. Als u maar niet dat gehate uniform droeg, zei Gerda, 'n dat uniform zijn alle Duitsers onze vijanden. Haar moeder keek haar afkeurend aan en sneed verdere discussie hierover af met de vraag: rr Gaat u spoedig weg? Het gesprek nam een wending en Dina kreeg gelegen- 15' ongemerkt de kamer uit te sluipen. Die nacht sliep ze bijna niet. Ze wist niet, wat ze moest doen. De twijfel bestormde haar hart. Ze voelde het geven van haar liefde aan Rudolf als verraad aan haar land, aan Wim en Henk. Ze wist, dat beide broers haar Diet meer als zuster zouden erkennen, wanneer ze trouwde ®et een Duits officier. En zelf haatte ze het Duitse uni form. Na een nacht van tobben, besloot ze er met mevrouw versendaal over te spreken. Die kon haar raad geven. Ze d een objectief oordeel. i3ar toen ze de volgende dag aan de pastorie aanbelde let meisje haar in de salon liet, schrok ze bij het zien van mevrouw Versendaal, die aan de diepste droefheid ten prooi op de divan zat en haar met betraande ogen toe knikte. Wat is er? vroeg ze ontsteld. Ze hebben mijn man naar Duitsland vervoerd, zei ze met een snik. Dina wist wat dit betekende. Het was zoveel als zijn doodvonnis. Predikanten, die naar Duitse concen tratiekampen werden overgebracht, kwamen zelden meer thuis, tenzij naar lichaam en ziel gebroken. Verpletterd door deze onheilstijding zat Dina naast haar, tot de dokter de kamer kwam binnenstormen en met ver schrikt gezicht vroeg, of het gerucht, dat het dorp door ging, juist was. Dina sprak niet meer over haar eigen zorgen, ze wist nu het antwoord. Vrijdagsmiddags op dezelfde plaats achter in de tuin, vroeg hij het. Rudolf het is onmogelijk. Ik haat jullie land, ik haat jullie volk, ik haat jouw uniformik.... Ze sloeg de handen tegen het gelaat. Verplet stond hij tegenover haar. Ik begrijp het, zei hij stil. Hij gaf haar de hand en liep zonder nog één woord te zeggen langzaam bij haar vandaan. Ze zag hem gaan en miste de kracht hem nog iets te zeggen. Versteend bleef ze achter. De volgende dag nam hij afscheid. Zijn koffer werd door een oppasser op een vracht auto geladen. Hij bedankte De Wilde en diens vrouw voor al hun goede zorgen en hun gastvrijheid. Dina gaf hij 't laatste de hand. Toen sloeg hij de hakken tegen elkander, salueerde en keerde zich snel om. Buiten het hek nog een laatste saluut. Toen sprong hij bij andere officieren in een wachtende auto en binnen enkele secon den was hij voor goed uit het gezicht verdwenen. Toen Dina naar haar kamer ging knikten haar knieën, O, ik heb hem toch zo lief, mompelde ze, haar be traand gelaat verbergend in het kussen van haar bed. Mevrouw De Wilde liep langzaam naast haar man het grintpad af naar hun woning en zei: Ik geloof dat Dina het niet gemakkelijk heeft, man. (Wordt vervolgd.) Niet bevorderlijk voor Brits- Amerikaanse betrekkingen. „De gewoonte van bepaalde Ame rikaanse gezagsdragers om eenzijdige verklaringen af te leggen over diplo matieke gedachtenwisselingen is niet bevorderlijk voor de Brits-Amerikaan se betrekkingen. Zij maakt in feite een openlijke diplomatieke gedach- tenwisseling onmogelijk!" Met deze felle woorden heeft de vroegere minister van Buitenlandse Zaken van Engeland, Herbert Morri son, zich tegenover de pers uitgelaten, dit hoofdzakelijk in verband met de publicaties die in de laatste dagen in Amerika de ronde doen en die „uit gezaghebbende kring" komen, waarin staat dat Morrison verleden jaar zijn goedkeuring zou hebben gehecht aan een lijst van Koreaanse doelen, die in aanmerking kwamen om gebombar deerd te worden. Zoals bekend zal de Britse Labour Party een stemming vragen over een motie van afkeu ring in verband met het feit, dat de geallieerden het krachtstation der roden aan de Jaloe hebben gebom bardeerd. Morrison protesteerde tegen wat hij noemde „de neiging van Amerikaanse gezagsdragers om zich in te laten met de Britse politiek". Hij gaf toe het vorige jaar van gedachten gewisseld te hebben over maatregelen, die onder bepaalde militaire omstandigheden in Korea noodzakelijk zouden kunnen zijn. „Toen aldus de Britse oud- minister was het noodzakelijk daarover te spreken daar destijds de wapenstilstandsbesprekingen waren afgebroken en er aan het front hard werd gevochten. Geen van deze om standigheden heeft zich echter in de afgelopen week voorgedaan." 'Ingezonden Mededeling adv.) Weg met onhandige likdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, Jodium en het pijnstillende benzo- caïne. Een flesje NOXACORN Antisep tisch Iiikdoornmiddei van f. 1,35 be spaart U veel ellende. 1. de behoefte aan goedkope arbeids krachten; 2. de poging om onder de gevangenen agenten te vinden, die in hun eigen land voor het communisme willen werken; 3. anti-Russische propaganda van te ruggekeerde krijgsgevangenen 4. het in bezit hebben van krijgsge vangenen als machtsmiddel, Door krijgs gevangenen vrij te laten na de bekend making, dat de repatriëring voltooid is, zou de Sowjet-Unie de hoop willen wek ken op terugkeer van de andere vermis ten, indien de betrokken landen met de Sowjet-Unie samenwerken. TRUMANS VETO ONGEDAAN GEMAAKT. De Amerikaanse Senaat heeft het wetsontwerp, waarin de Amerikaanse immigratie- en naturalisatiewetgeving in een gedeeltelijk vernieuwde vorm is vastgelegd, met twee derde meer derheid aangenomen. Daar ook het Huis van Afgevaardigden het ont werp reeds met dezelfde meerderheid heeft bekrachtigd, is hiermede Tru- mans veto ongedaan gemaakt en heeft het ontwerp kracht van wet gekregen. Geen melkoorlog meer in Dordrecht. De sanerings-commissie van de Dordtse melkhandel en het actie-co mité „Melksanering" zijn tot overeen stemming gekomen inzake invoering van een vrije melksanering. Per 1 Juli zal de vrije sanering worden inge voerd, waarbij de consumenten kun nen kiezen uit de in één sector van de stad werkende melkhandelaren. AETHERPIRAAT HEEFT BEKEND. De gearresteerde technicus van het radiostation Oostende heeft bekend, verantwoordelijk te zijn voor het uit zenden van de valse S.O.S.-berichten De heer Noyen was in het bezit van een niet-aangegeven radiozendtoestel. Gebleken zou echter zijn, dat hij de valse noodseinen heeft uitgezonden met toestellen van de scheepsradio te Oostende. De veerdienst op de Grevelingen tussen Scharendijke (Schouwen) en Ouddijk (Overflakkee) zal aanvangen op Dinsdag 1 Juli, zo is nu opnieuw medegedeeld. De scheepvaart tussen West-Duitsland en Berlijn zal van 1 tot 18 Juli stilliggen tengevolge van het buiten werking stel len van de hefinstallatie van Rothensee aan het Mittelland-kanaal in de buurt van Maagdenburg. Volgens de Russen moeten belangrijke herstellingen verricht worden. Het eeuwfeest van de postzegel. Kleine papiertjes brachten ontspanning. Zaterdag is de I.T.E.P., de interna tionale tentoonstelling „Eeuwfeest Postzegel", die in het Jaarbeurs gebouw te Utrecht wordt gehouden, geopend. Deze tentoonstelling is enerzijds 'n expositie van het P.T.T.-bedrijf, an derzijds een phiiatelistische tentoon stelling. De heer Ernest A. Kehr, postzegel- nieuwsredacteur van de „New York Herald Tribune", verklaarde, dat deze Utrechtse tentoonstelling zonder eni ge twijfel naar ontwerp, organisatie, expositie, de mooiste en meest aan trekkelijke is, die hij heeft gezien. 250 INZENDERS. Er zijn 250 inzenders met in totaal 1000 kaders. De oudste zegels van alle postadministraties, die Nederland voorgingen in postzegeluitgifte, zijn in een erecirkel bijeengebracht. Bin nen die erecirkel vertoont het Neder landse Postmuseum zijn belangrijkste schatten, waaronder proeven, die tot nu toe aan de verzamelaars onbekend waren. Onder anderen wordt ook tentoongesteld de plaatsconstructie van de oudste Nederlandse zegels, des- tijrs opgezet door de Engelse verza melaar Warren, die zich nu in het museum bevindt. In de erehof komt een inzending van de Engelse Koningin, welke ver zorgd wordt door de conservator Sir John Wilson. Een tweede belangrijke inzending is die van de befaamde Franse verzamelaar, die zich ver schuilt onder de naam Marcus Pro- bius, met de eerste zegels van de Beneluxlanden. Verder zulten er o.a. te zien zijn de vermaard. Mauritius- foutdrukken „Post office" in plaats van „post paid", die een grote verza- melaarswaarde hebben. Er is een brief met de gehele serie. Verder zijn er belangrijke inzen dingen in de ereklasse en de con- currentieklasse en o.a. ook een in zending van de Amerikaanse kardi naal Spellmann, die speciaal beoogt jongelui op te wekken het verzame len te gaan beoefenen. Gedurende de tentoonstelling wordt gelegenheid ge boden de film ,,'tls maar een post zegel" te zien. REDE VAN DE HEER NEHER. Allereerst werd een welkomstwoord gesproken door de heer E. H. Hof man, hoofddirecteur van de posterijen, voorzitter van het uitvoerend comité. Daarna hield de heer L. Neher, di recteur-generaal der P.T.T., de her denkingsrede. De heer Neher bracht allereerst dank aan Prins Bernhard, die helaas verhinderd was aanwezig te zijn, voor zijn daadwerkelijke medewerking. Spreker schetste de totstandkoming van de I.T.E.P., die naast een phila- telistisch deel ook gewijd is aan het bedrijf van de P.T.T., een overzicht gevend van de historische ontwikke ling. Spreker deelde mede, dat verschei dene onderscheidingen zijn toegekend. De heer M. Ver brugge, employé eerste klas te Terneuzen, ontving de medaille, verbonden aan de O.N.-orde, in zilver. VERZAMELEN ZIT DE MENS IN HET BLOED. De heer P. S. van 'tHaaff, voorzit ter van de Nederlandse bond van verenigingen van postzegelverzame laars, sprak bij de opening over „De postzegel als verzamelobject". Verzamelen zit de mens in het bloed en het behoeft daarom geen verwon dering te baren, dat al spoedig na het verschijnen van de eerste postzegels in 1840 en zeker voordat onze Neder landse postzegels verschenen, er per sonen waren, die deze papiertjes niet wegwierpen doch meenden ze te moe ten bewaren. Te minder nog is het vreemd, om dat vele van die eerste postzegels prachtige staaltjes van graveer- en drukkunst waren en op zichzelf klei ne kunstwerken konden worden ge noemd. Dat gelijkgezinden elkander spoedig vonden en verenigingen oprichtten om hun liefhebberij vooruit te bren gen, spreekt welhaast vanzelf, maar merkwaardig is wel, dat dit allerwege op de wereld geschiedde en dat de bundeling van al deze hobbyisten een internationale bond naar voren bracht, de Federationale de Philatelie". Zo zijn er thans honderdduizenden verzamelaars, die naarstig op ver schillende wijzen naar verstrooiing' zoeken, die na zware dagtaak of ter Een kijkje op de expositie ontspanning van hnn geest heul vin den bij deze kleine papiertjes, die op zovele manieren kunnen dienen ter bevordering van de cultuur. Waar duizenden en duizenden op deze wijze verbonden worden, kan het niet anders, daar zoveel ellende uit misverstanden wordt geboren, of van hen moet een invloed ten goede uitgaan. Een invloed ten goede, die leidt tot vrede, tot rust. Zo is dan de postzegel, dank zij het feit, dat zij tot verzamelobject werd verheven, een van de instrumenten geworden, die tezamen ons moeten voeren tot de wereldvrede. gezonden Mededeling (adv.). Ms U de 40 gepasseerd bent is oppassen dubbel geboden. Dan kunt 0 eigenlijk niet buiten Kruschen Salts. Rhcu- pijnen vinden in .eel ge vallen hun oorzaak in onzuiver bloed. De aansporende werking van Kruschens zes minerale zouten geven de bloed zuiverende organen nieuwe kracht en energie. Als U die weer goed op gang brengt met de kleine dagelijkse dosis Kruschen, worden onzuiverheden ln het bloed op natuurlijke wijze verwijderd en daarmee ook de oorzaak van Uw slo pende pijn. Betere beveiliging van marcherende militaire colonnes. SUGGESTIES A.N.W.B. OVERGENOMEN. Enige tijd geleden heeft de A.N.W.B. zich inzake de beveiliging van bij duis ternis op de weg marcherende colonnes militairen tot de ministers van Oorlog en Marine gewend. Van beide ministeries heeft de A. N. W. B. thans mededeling ontvangen, dat marcherende colonnes voortaan aan de achterzijde zullen worden beveiligd door twee meegevoerde rode lantaarns in plaats van één. Deze zullen zodanig ge dragen worden, dat zij de breedte van de colonne aangeven. Aan het hoofd van de colonne zullen in het vervolg op grond van dezelfde overweging twee witte lantaarns wor den meegevoerd. Besluiten verbondsraad C.N.V. Belangen der gepensionneerden. In de Jum-vergadering van de ver bondsraad van het C.N.V. werd beslo ten, dat de kaderschool een herhalings cursus zal instellen, teneinde daarbty meer studie te wijden aan de achter gronden van de economische, sociale en sociologische vragen van deze tijd, al dus een communiqué van de raad, waar aan voorts nog het volgende is ont leend: De filmdienst van de Christelijke vak beweging zal in het komende seizoen, zo mogelijk tn samenwerking met de Christelijke fllmactie, één of meer film programma's samenstellen, waarmee aan de vraag voor de medewerking aan de culturele ontwikkeling der leden kan worden voldaan. Met medewerking van de organisaties zal het C.N.V. een orgaan opbouwen, dat de algemene belangen der gepensi onneerden behartigt. De belangen van de uit Indonesië re patriërende Nederlanders zullen worden behartigd door de vertegenwoordiger ln ons land van de Nederlandse Christelij ke Werknemersorganisatie in Indonesië, in samenwerking met de Nederlandse organisaties, waarheen deze repatrlë- renden overgaan. Besloten werd, om aan de Duitse Protestants-Christelijke arbeidersbewe ging alle mogelijke medewerking te ge ven, teneinde te bevorderen, dat deze beweging haar arbeidsterrein en wer kingssfeer kan uitbreiden. Walcherse klokken en Schouws klankbeeld in de aether. Maandag a.s. zal door de N.C.R.V. de heel- en halfuurslag van de Sint Jaeobstoren te Vlissingen worden uit gezonden. Woensdagmiddag luidt de klok van de Ned. Herv. Kerk te Me- liskerke. Herman Felderhof brengt Woensdagavond tussen negen uur en half tien een klankbeeld over het eiland Schouwen, voor de N.C.R.V.- microfoon.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3