Uit Z&eêandó ïPJteden. Ylieuw-l uit a£i& Drs J. J. Knibbc sprak over het Volkshogeschool werk DE f>« avcnlurcn Xerxes versloeg DJHLC te Middelburg (5-0) BAAYENS UW OPTICIEN brengt u ZX,M, DAGEN TE AXEL GEËINDIGD Middelburg. Goes. 7 holen Maandag 30 Juni 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 WAAROM DE C.J.B.T.B. NIET MEEDOET. Jaarvergadering ring Walcheren van de C.JJJ.T.B, Tijdens de Zaterdag te Middelburg gehouden jaarvergadering van de ring Walcheren van de C.J.B.T.B. heeft de voorzitter van de Zeeuwse C.J.B.T.B. drs J. J. Knibbe, uiteen gezet, waarom deze organisatie niet meewerkt aan de Volkshogeschool in Zeeland. Drs Knibbe besprak allereerst de con clusies, die door de Zeeuwse C.B.T.B. zijn opgesteld, toen men destijds de meewerking aan het Volkshogeschool- werk in Zeeland onder de loupe heeft genomen. Hij schetste de historische ontwikkeling van de volkshogeschool; het ontstaan en het doel. Het gaat er vooral om, zo merkte tj] op, dat er contact komt tussen mensen van verschillende levens- en wereldbe schouwing. Deze gedachte, aldus de heer Knibbe, komt mjj voortreffelijk voor. Het gaat er echter om, zo ver volgde by, op welke manier het gaat en wie de leiding heeft. De Volkshogeschool staat in dit werk niet alleen. Hij dacht hierbij aan het werk van de M.V.'s en J.V.'s waar toch ook, zij het door mensen van dezelfde levensbeschouwing, doch uit verskil lende millions, met elkaar van gedach ten wordt gewisseld. VERKEERD UITGANGSPUNT. Het uitgangspunt, aldus de heer Knib be, is: „Eerst mens zijn en dan Chris ten. Dit noemde hij in lijnrechte tegen stelling tot de Prot. Chr. beginselen. Het werk van de Volkshogeschool, zo betoogde hij, kan alleen plaatsvinden op Prot. Chr. grondslag en daarmee achtte hij het werk van de huidige Volkshoge- school veroordeeld. Misschien is het mogelijk ons conferentieoord om te vor men tot iets, wat we een Chr. Volks hogeschool zouden kunnen noemen, zo vervolgde hij. Wat de conclusies van het bestuur van de Zeeuwse C.B.T.B. be treft, merkte hij nog op, dat dit alleen de richting aangaf. Wanneer iemand toch wil deelnemen aan het Volkshoge- schoolwerk, zo zei de heer Knibbe, zal hij heus niet verketterd worden. VERSTERK DE GELEDEREN. De heer Knibbe besloot met te wijzen op drie belangrijke punten. We zullen, aldus zei hij, eerst eens goed moeten Bond Geref. Jeugdorganisaties in Zeeland hield toogdag te Middelburg. Ongeveer 8000 jongens en meisjes, leden van de afdelingen van de Bond van Geref. Jeugdorganisaties uit ge heel Zeeland, waren Zaterdag naar Middelburg gekomen om hun toogdag te houden en daarbij in provinciaal verband het 40-jarig bestaan van de landelijke Bond te vieren. In de Hof- pleinkerk was men 's morgens bijeen, waar allen werden welkom geheten door de voorzitter, de heer Chr. de Bruin. Ds W. J. Meister, Geref. pre dikant te Middelburg, sprak de jonge lui toe. Hij sprak over „sport en spel*'. Hij noemde de Bijbel als het „boek, waarin de spelregels van het leven zijn geschreven". De spelleider is Jezus Christus. Niemand zal kans op een overwinning hebben, als hij de spelregels niet kent. Mevr. van Nes uit Meliskerke wees op het 40-jarig bestaan van de Bond. Met de vlaggen, die aan de landelijke Bond zijn geschonken, doch door de Bond weer ter beschikking van de Provinciale afdeling zijn gesteld, voorop, ging het daarna naar het stadhuis, dat weid bezichtigd. In op tocht trokken de honderden daarna naar de speelwei op het Zanddorp, waar men zich uitstekend vermaak te met diverse spelen. Om half 4 werd de toogdag gesloten. DINSDAG 1 JULI 1952. HILVERSUM I (402 m.) AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram. VPRO> 7.50 Dagope ning. AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram.; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken; 11.30 Gevarieerde muziek; 12.00 Promenade orkest; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Voor het platte land; 12.40 Piano en orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek; 13.20 Metropole orkest; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Cabaret; 15.00 Gram.; 15.45 „Kamers zoeken", causerie; 16.00 Gram.; 16.35 „De openbare school - de school der gemeenschap", causerie; 16.50 Kinderk.; 17.15 Pianorecital; 17.45 Marine-nieuws; 17.55 Gram.; 18.00 Nieuws; 18.15 Geva rieerde muziek; 18.50 Tenniskampioen schappen Wimbledon; 19.00 Pianospel; 19.15 „Paris vous parle"; 19.20 Gram.; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevarieerde muziek; 21.10 „Ik weet, ik weet wat U niet weet"; 21.15 Marinierskapel; 21.55 Krontjong- muziek; 22.20 Dansmuziek; 22.45 Buiten lands overzicht; 23.00 Nieuws; 23.15 „New York Calling"; 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 ml KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gram.; 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 800 Nieuws en weerberichten; Ó.15 Gram.; 8.55 Hoogmis; 10.15 Gram.; 10.30 Voor de kleuters; 10.45 Gram.; 1100 Voor de vrouw; 11.30 Gram.; 12.00 Ange lus; 12.03 gram.; 12.30-12.33 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.22 Symphonette-orkest en klein koor; 14.00 Volksmuziek; 14.20 Gram.; 15.10 Pianospel; 15.30 „Ben je zes tig?"; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Felicitaties voor de jeugd; 17.35 Ronde van Frankrijk; 17.45 Rege- rings-uitzending: R. den Haan: „Adat feesten in Nieuw-Guinea"; 18.00 Nieuws; 18.15 Actualiteiten; 18(20 Ronde van Frankrijk; lo.3l) Gram.; 19.20 „Hoort, Gidsen, het sein", klankbeeld; 19.40 „Dit is leven", causerie; 19.50 Amusements muziek; 20.0(1 iMieuws en weerberichten; 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.15 Radio Pnilh. orkest en solist; (Om 20.50 Actualiteiten); 21.40 Kamermuziek; 22.05 Gram.; 22.45 Avondgebed en Litur gische Kalender; 23.00 Nieuws; 23.15-24.00 Gram. BRUSSUi. laams 324 m.) 11.45 Gram.; 12.30 Weerberichten; 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Operamuziek; 14.00, 15.15, 15.30 en 16.15 Gram.; 17.00 Nieuws; (Tus sen 16.00 en 17.30 Sport); 17.00 Gram.; 1715 Voor ae kleuters; 17.30 Causerie; 17.40 Gram.; 17.50 Boekbespreking; 18.00 Voor de jeugd; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws, 19.40 Gram.; 19.50 Voor dracht 20.00 Hoorspel; 21.00 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.1„ gevarieerde muziek; 22.45 Gram.; 22.55-^,3.00 Nieuws. AVRO TL,e,EVISIE-UIZENDING. 20.15-21.45 „5 uoileum-tournée 1952 van het Nationale amueriandse Circus Frans Mikkenie", reportage. huishouden In onze Prot. Chr. organisa ties. In Chr. Zeeland zijn meer neutrale dan Prot. Chr. landbouwscholen. Voorts wees hij op de moeilijke gang van zaken om te komen tot een Prot. Chr. Stich ting voor School- en Beroepskeuze. Tenslotte wees hij op de voorlichting bij emigratie, die teveel In neutrale handen is. Door het droevig ongeval in zijn ge zin moest de heer Knibbe tijdens de dis cussie de vergadering verlaten. VERSLAGEN. De secretaris vertelde in zijn jaar verslag, dat de C.J.B.TB. op Walcheren thans 15 jaar bestaat. Het verzoek aan de C.PJVÏ. om aansluiting bij de ring, is afgewezen. Da penningmeester kon melding maken van een batig saldo. De heer I, Marinissen te Grijpskerke is in plaats van de heer Goedbloed tot voor zitter gekozen. De aftredende penning meester de heer W. J. Sanderse te Se- rooskerke werd herkozen. Administrateur Stichting „Vrederust" nam afscheid. Zaterdagmiddag nam „Stichting Vre derust" van de vereniging tot Christe lijke verzorging van geestes- en zenuw zieken in Zeeland gevestigd te Bergen op Zoom afscheid van haar administra teur de heer H. Leusing die wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, eervol ontslag verkreeg. Ds J. de Vries, voorzitter van de ver eniging, schetste in 'n hartelijke toe spraak de arbeid van de heer Leusink, die sinds 16 April 1917 aan de Stichting Vrederust was verbonden en van 1 Ja nuari 1918 als administrateur fungeer de. Hij bood een gift in couvert aan. Na een thee-pauze voerde eerst het woord de geneesheer directeur dr P. de Jonge. Namens het personeel van de beide kantoren voerde het woord de heer J. J. Boon. Hij bood een kist sigaren aan. De heer Leusink dankte daarna voor de goede woorden en de geschenken. Hij was er van overtuigd dat zijn werk niet foutloos is geweest en herinnerde aan de grote steun die hij steeds van zijn vrouw en anderen had genoten. De heer ,T. W. van 't Hoff sprak zeer waarderend over de loffelijke en ver trouwensvolle wijze, waarop de heer Leusink zijn werk had verricht. Hij als penningmeester, kon steeds in alle ge rustheid voor de 100 procent op de heer Leusink aan. Ten slotte eindigde dé voorzitter ds de Vries met namens allen de zegen bede uit Ps. 121 4 de scheidende ad ministrateur en zijn vrouw toe te wen sen. Landelijke N.F.O.-excursie naar Zeeland. De Ned. Fruittelers Organisatie zal op 16 en 17 Juli a.s. een tweedaagse ex cursie houden naar Zeeland en West- Noord-Brabant. Begonnen wordt met het brengen van een bezoek aan een fruitteeitbedrijf in Willemstad. Hierna gaat het naar de fruitstreek rond Haamstede, waar de bedrijven op duinzandgrond in het mid delpunt der belangstelling zullen staan. Na een boottocht over de Ooster-Schel- de zal aan de avond van de eerste dag de heer I. Ph. F. v. d. Plassehe te Goes voor de deelnemers een causerie hou den over „Zeeland". De tweede dag wordt het bedrijf van de heer P. J. J. Dekker te Wemeldinge en de heer Staat bij de Sloepolder be zocht. Verder is er een rondrit over Z.- Beveland en Walcheren. POLITIE PIKTE FIETSEN MEE. De talrijke dagjesmensen, die Zater dag naar de duinen tussen Vlissingen en Koudekerke trokken en die meenden hun fietsen overal waar zij het belief den, konden neerzetten, zijn bedrogen uitgekomen. Door borden is reeds vorig jaar aangegeven, dat geen fietsen onbe heerd in de duinstrook mogen staan. De politie heeft nu aan het euvel radicaal een eind gemaakt, door tientallen rij wielen, die onbeheerd waren achterge laten, in te rekenen en per vrachtauto naar Vlissingen te vervoeren. Na boete betaling zal men zijn karretje weer kunnen afhalen. KNIBBEL HEEFT ZTST ZIN Arme Kriek! Het on geluk was niet meer te vermijden, al zijn rem men kon niet meer ba ten. Met een vaart schoot het paard tegen het touw aan, dat krakend kapot sprong. Het paard strui kelde en viel op de grond terwijl het wagentje de weg af slingerde en met een smak tegen een boom aanvloog. Met een grote boog belandde Kriek aan de kant van de weg, waar hij onbeweeglijk bleef liggen. Gertjan en Maartje stonden van schrik als aan de grond genageld. Ze wisten niet wat te doen, totdat Maartje haar broertje aanstootte. „Kom mee, Kriek moet geholpen worden, hij heeft vast veel pijn door die val". De kinderen renden naar hem toe. De jongen lag zacht te huilen en beet zich van spijt en woede op de lippen. Gertjan en Maartje zagen niet, dat Knibbel met een brede grijns op zijn geniepig gezicht alles had staan afkijken. Ja, zijn plannetje was ge slaagd, en hoé! Het wagentje lag stuk langs de kant. Prachtig! prachtig! Laatste dag bracht nog duizenden bezoekers. Ook Zaterdag j.l. de laatste dag der ZX.M.-tentoonstellingsdagen voerde nogmaals duizenden uit heel het land van Axel en ver daarbuiten naar het V.V.Z.F.-terrein en 's avonds naar Axel tot bijwoning der feestelijkheden, die mede door het zomerse weer, by- zonder slaagden. Des middags werden luchtsproeide- monstraties gehouden in de nabijheid der tentoonstelling en had op het ter rein een korfbalwedstrijd plaats tussen L.J.G.-twaalftallen van Oost- en West- Zeeuwsch-Vlaanderen, die door de Oos telijke ploeg met 31 gewonnen werd. Het Oost Zeeuws-Vlaamse L.J.G.-or- kest amuseerde vervolgens het talrijke publiek, waarna het „Klein Festival" een aanvang nam met als deelnemende corpsen „Hosanna" en „Concordia" uit Axel, „Elk voor zijn Krachten" uit Hoek en „Volharding" uit Zaamslag. Ook voor de modeshow van de fa. Vis serKoole te Axel was weer veel ani mo. Nadat de heer A. Haak uit Zaam slag, voorzitter van de Kring Axel der Z.L.M. een dankwoord had gesproken tot ir P. R. Bouman en zijn staf, L.J.G., Z.L.M. en Plattelandsvrouwen en voorts tot de tallozen, die hun steentje hadden bijgedragen tot het succes van deze ten toonstelling, volgde een gezamenlijke afmars door het inmiddels gearriveerde Pijpercorps „Excelsior" uit Goes. Nadat 'n gemeenschappelijke rondmars door Axel was gemaakt, concerteerden de Goesenaren op het stampvolle Markt plein en hadden daarmee een waar suc ces. Te 10 uur was een duizendkoppige menigte getuige van het slotnummer der ZiJVL-dagen: het vuurwerk aan de Kreek. De Kring Axel der Z.L.M. kan inder daad op een tot In alle onderdelen ge slaagd Iandbouwfestijn terugzien, dat In heel de streek nog lang in de herinne ring zal voortleven. Gymnastiekfeest op Gocse sportterrein. Wisselbeker weer door O.K.K. meisjes gewonnen. Op het Goese sportterrein heeft Za terdag de Kring Zeeland van het N.C. G.V. de jaarlijkse gymnastiekwedstrij- den gehouden, die ditmaal georgani seerd waren door de Chr. gymnastiek vereniging „O.K.K." te Goes. De wedstrijden waren verdeeld in drie kampen, nl. vrije oefening, brug en springen terwijl er acht groepen deel nemen, n.I. meisjes van 11-13 en 14-16 (de meisjes van 810 hadden er een hindernisbaan bi] te nemen) en jongens van 8—10; 1113 en 1416. De meis jes van O.K.K. wonnen de eerste prijs (136 pnt) en kwamen daarmee voor de tweede maal in het bezit van de wissel beker. Bij de jongens won „Oranje Nassau" te Vlissingen met 119% pnt die beker, die voordien in handen was van O.K.K. te Goes. De marswedstrijd werd gewonnen door „Voorwaarts" uit Axel met 45 pnt. Over het algemeen genomen waren de prestaties der deelnemers zeker vooruit gegaan. Het aantal verenigingen in Zee land, bij het N.C.G.V. aangesloten is nog niet groot; verblijdend is daarom de mededeling, dat er kans bestaat dat ook in Souburg een Chr. gymnastiekvereni ging zal worden opgericht. A.s. Donderdagavond zal O.K.K. weer haar jaarlijkse demonstratie geven op het voorterrein van het Gasthuis aan de Oostwal. EEN EENZIJDIG PARTIJTJE VOETBAL. Goed spel in de tweede helft. Het heeft een haar gescheeld of Xerxes uit Rotterdam, dat samen met D.H.C. uit Delft op uitnodiging van de 't Zandse buurtvereniging Zater dagavond op het Gem. Sportterrein een vriendschappelijke wedstrijd speelde, had de Delftenaren inge maakt. D.H.C. kwam er bijna niet aan te pas en de hachelijke momenten voor het Xerxes-doel waren op de vingers van één hand te tellen. Met een 50 overwinning keerden de Rotterdammers naar de Maasttad terug. Met de rust was de stand 10. Het spel van de Rotterdammers was een klasse beter. Had D.H.C. tegen Middelburg gespeeld, het waren wel licht gelijkwaardige partners geweest. Voor de rust speelde D.H.C. in de W-formatie, met de beide binnen- spelers sterk teruggetrokken. De niet al te hechte defensie werd hierdoor aanzienlijk versterkt en het aantal doorbraken van de Xerxes-voorhoede bleef binnen de perken. Eerst in de 31ste minuut wist Xerxes te scoren. Het overwicht was toen nog niet zo groot als na de rust, al noteerden we voor Xerxes een hard schot, dat door de D.H.C.-keeper uitstekend werd ge stopt en een bal, die tegen de lat werd gekopt. NA DE RUST. Na de rust trok D.H.C. meer ten aanval, waardoor echter de defensie niet onbelangrijk werd verzwakt. Het aanvalsspel van Xerxes was veel meer open en de doorbraken werden steeds talrijker. Eenmaal was de D.H.C.- keeper reeds geslagen, doch de bal kwam op de lat terecht. Er waren 20 minuten verlopen toen de rechts binnen een keurige voorzet met een kopbal besloot 20. Na 25 minuten spelen wist de rechts binnen van Xerxes er 3—0 van te maken. Twee minuten later was het linksbuiten Kentie, die met een on berispelijk schot de score tot 40 op voerde. Met nog 12 minuten te spe len wist de midvoor van Xerxes no. 5 in het net te deponeren. BRANDWEER BLUSTE EIGEN BRAND. SPUITCONCOURS TE GOES. Zaterdagmiddag werden door ver scheidene brandweerafdelingen in Zeeltnd spuitwedstrijden gehouden op het open terrein tussen Heernisseweg en Kamperfoeliestraat. In allerijl had men daar een improvisorisch huis ge bouwd en door middel van bakken met vuur verkreeg men het effect, dat het huis in lichte laaie stond. Voordat de spuitgasten de brand be reiken konden, moesten ze eerst nog enkele hindernissen nemen, waarna zij met het water uit de naburige vijver de brand konden blussen. Aan deze oefening werd medegedaan door 7 afdelingen, te weten: Goes I, Goes II, Borssele, Kruiningen, Yerseke, Middelburg I en Middelburg II. Goes I haalde de eerste prijs en zal hierdoor deelnemen aan de lan delijke wedstrijd, welke te Nijmegen gehouden zal worden. Van de brand weerbevelvoerders was het de heer J. de Boer, die als beste geclassifi ceerd werd. Kruiningen behaalde de 2e prijs, Borssele 3, Goes II 4, Middelburg I 5, Yerseke 6, Middelburg H 7. MIDDELBURG I—DE ZEEUWEN I. Voor deze ontmoeting werd een wedstrijd gespeeld tussen Middelburg I en De Zeeuwen I. Deze match had een heel wat spannender verloop. Negen doelpunten in de tweemaal driekwartier was geen kleinigheid. Het was een goede partij voetbal, waarbij Middelburg met 5—4 aan het langste eindje trok en daarmee een verdiende overwinning behaalde, al moet gezegd worden, dat de Zeeu wen kranig stand hielden. Ongeveer anderhalfduizend bezoekers woonden de wedstrijden bij. De uitgeloofde fiets werd gewonnen door mevrouw Goedbloed van 't Zand. De muziek vereniging „Excelsior" verleende mu zikale medewerking. Piet de Vries won criterium van Sint Jansteen. Duizenden toeschouwers waren Za terdagmiddag naar Sint Jansteen ge trokken om getuige te zijn van een cri terium, waar tal van sterke renners elkaar de eer betwistten. Er waren 44 vertrekkers. Het parcours, dat 80 maal gereden moest worden, in totaal 13 km. ging over prachtige wegen. Het publiek schonk talrijke premies, zodat er nog al eens een sprintje gemaakt werd. De uitslag was: Piet de Vries, 130 km. in 3 uur 9 min.; 2. v. d. Meerschaut, op 1% minuut; 3. Piet van As, op 2 mi nuten; 4. Cor Bakker, op 2% minuut; 5. Is. de Rrjcke; 6. Frans Vos; 7. Suyker- buyck; 8. Matthieu. Ingezonden Mededeling (adv.). BEURS TE GOES. Op Dinsdag a.s. is het juist een jaar geleden dat de Beurs-exploitatie door Hotel de Korenbeurs werd overgenomen. Ter gelegenheid van dit feit zal op die dag aan alle Beursbezoekers gratis koffie worden aangeboden. De officiële opening zal later plaats vinden, wanneer ook het hotel-gedeelte gereedgekomen is. Politierechter te Middelburg. In de vooravond van 26 April 1952 was de winkelier D. uit Vlissingen tot de ontdekking gekomen, dat zijn geld kistje uit de la van zijn bureau was gestolen. Hij stelde de politie ervan op de hoogte en deze is het spoedig gelukt de dader te vinden. Het was de 22- jarige matroos W. J. te Vlissingen. Hij was oorspronkelijk matroos, maar is zonder schip in Vlissingen terecht ge komen. De D.U.W. had hem aangeno men, doch dit duurde maar kort. Hij kwam zonder werk en zodoende ook zonder geld met het gevolg, dat hij een middel zocht om aan geld te ko men. Toen hij in de winkel van D. kolen kwam halen en hoorde dat de baas niet thuis was sloeg hij zijn slag. Langs de achterkant is hij. daarbij geholpen door een zeker persoon, naar binnen gekomen en heeft het kistje met geld weggenomen. Het kistje ver stopte hij in de schuur achter de wo ning. Eerst had hij een goede greep in het kistje gedaan. Ook verstopte hij wat geld onder het vloerkleed. Dit geld is door de politie terug gevonden. Bij zijn broer had hij f 900 in de ka chel gestopt, dat ook achterhaald kon worden. De officier van Justitie vond het een brutale diefstal en eiste een flinke straf: zes maanden gevange nisstraf, waarvan vier maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd. De Politierechter veroordeelde hem tot dezelfde straf. Ingezonden Mededeling (adv.). I LANGE VORSTSTRAAT 106 GOES TEL. 2159 Geslaagd. Geslaagd voor het ingenieursexamen voor geodetisch ingenieur de heer Dekker te Middelburg. Avondmuziek in de Grote Kerk. Voor Dinsdag 1 Juli 1952, half acht, is het programma voor de avondmuziek in de Grote Kerk als volgt samenge steld: 1. Preludium (orgel), Dietrich Buxte- hude. 2. Recitatief en Aria. „The smiling dawn of happy days", uit het orato rium „Jephta" (zang en orgel), G. F. Handel. 3. Adagio (orgel), Joh. Seb. Bach. 4. Aria „Seufzer, Tranen, Kummer, Not" (zang en orgel), Joh. Seb. Bach. 5. Elegia (orgel), Oreste Ravanello. 6. „Io sono la Madre" (zang.en orgel), Óttorino Respighi. 7. Introduzione (orgel), Filippo Capocci Zang: Pauline Pilaar, sopraan, Den Haag. Orgel: Adr. Kousemaker. ARNEMUIDEN Onderscheiden. Door de burgemeester da heer J. v. d. Bos, werd ten stadhuize het Ereteken van Orde en Vrede uitge reikt aan de heren oud-militairen: A. Cle ment, J. Siereveld Jz., G. de Nooijer Cz. en Jac. van Belzen Cz. AXEL Rijwiel van de politie ontvreemd. Door de tactvolle medewerking der Rijks- en verkeerspolitie hebben de Z.LJVL-dagen te Axel een ordelijk ver loop gehad en heeft de enorme ver keersdrukte geen enkele aanrijding op geleverd. Slechts een fiets met actetas van de opperwachtmeester der Rijks politie te Axel werd ontvreemd en is tot heden nog spoorloos. BRESKENS Bevordering-, De hoofchauffeur bij de S.B.M., de heer J. Besemer, is met in gang van 1 Juli a.s. bevorderd tot con troleur, COLIJNSPLAAT Een film over het dorp. Onder auspi ciën van de muziekvereniging „Wilhel- mina" te Colijnsplaat, zal binnenkort een film van het dorp Colijnsplaat worden gemaakt. Benoeming. Tot onderwijzer aan de Chr. school te Colijnsplaat is benoemd de heer Geeze te Aalten. ■s-GRA VEN POLDER Collecte. De zakjescollecte voor het Rode Kruis heeft opgebracht ƒ77.57. KAPELLE Zweeds bezoek. Vorige week heeft een gezelschap Zweedse fruitkwekers een be zoek gebracht aan de fruitteeltbedrijven van de Cultuur My. en de heer P. Zegers. Het doel van deze excursie was kennis te maken met het gebruik van nevel- machines in de fruitteelt. De Zweden za- gen op de bedrijven de resultaten en het werk van de nevelmachines, hetgeen voor hen zeer leerzaam en interessant was. Collecte. De collecte voor het Ned. Rode Kruis heeft opgebracht ƒ419.86. De voetbalwedstrijd tussen gemeente en vei ling bracht ƒ265.31 op, zodat het Rode Kruis in totaal ƒ685.17 ontvangt. Coöp. Boerenleenbank 49 jaar. Vrijdag 4 Juli a.s. bestaat de Coöp. Boerenleen bank 40 jaar. In verband hiermede zal er 's avonds in hotel „De Zwaan" een feestvergadering worden gehouden. Het programma vermeldt, naast de feestrede van de voorzitter, o.a. de vertoning van de film „Het geld van de boer" over het credietwezen en een film over de droog legging van de Noord-Oost Polder. Kerkconcert. Zaterdagavond werd door de heer G. de Kok het tweede kerkconcert van dit seizoen gegeven op het orgel van de Ned. Herv. Kerk. De heer Toon v. d. Ende uit Wate ringen, tenor, zong liederen van Joh. Seb. Bach, G. F. Handel en Alex. Stradella. Óp het orgel speelde Gom- mert de Kok werken van Bach en Pachelbel. KORTGENE Onderscheiding. De burgemeester van Kortgene reikte aan de heer P. M. Maas aldaar het oorlogsherinneringskruis met de volgende gespen: Krijg te land 1940 1945, Mei 1940 en Normandië 1944, met bijbehorende oorkonde. Korte raadsvergadering. De raad der gemeente Kortgene kwam dezer dagen in korte raadsvergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester A. A. Schuit. Van de Coöp. Kolenvereniging „Onder linge Hulp" te Colijnsplaat werd een per ceel grond aangekocht voor de prijs van ƒ680.— (bouwgrond). Voorts werd deze vereniging een tegemoetkoming verstrekt in de kosten van verplaatsing van de ko- lenbergplaats ad. ƒ1000,Aan de heer P. de Smit te Kortgene werd de in de vo rige vergadering aangekochte woning, staande aan de Molenweg, verhuurd voor ƒ182.per jaar. Mej. G. E. Fieman te Kats werd benoemd tot hoofd van de openbare kleuterschool te Kats. Op voorstel van B. en W. werd een 4e wijziging van de gewone en kapitaal- dienst 1951 vastgesteld. Collecte. De collecte voor de Christel. Blindeninrichtingen heeft te Kortgene ƒ28.70 opgebracht SEROOSKERKE (W.) Geslaagd. Aan de Vrije Universiteit is geslaagd voor het candidaatsexamen the ologie de heer P. Joziasse, alhier. ST. MAARTENSDIJK Wielerwedstrijd. Zaterdag werd in St. Maartensdijk een wielerwedstrijd voor nieuwelingen verreden, die gro te belangstelling trok. De grote man van deze wedstrijd was van Nispen uit St. Willebrord, die reeds in de 3e van de 25 te rij den ronden aan een ontsnapping be gon, die slaagde. Hij kwam met rui me voorsprong als eerste over de finish. Van de deelnemende Zeeuwen reed vooral Westdorp van 's-Heeren- hoek een goede wedstrijd. De uitslag luidt: 1. J. van Nispen, St. Willebrord in 2 u. 21 min. 2. C. Keepers, Roosendaal 3. A. van Beers, Etten. 4. J. Westdorp, 's-Heerenhoek. 5. C. van Dijk, Rucphen. ST. PH1LIPSLAND Collecte 40-45. De opbrengst van de Iijstcollecte „Stichting 1940-'45" heeft 676.50 opgebracht. Jongetje onder wagen. Het- zesjarig zoontje van de fam. L. had het ongeluk terwijl het langs een wagen liep waarop een straatorgel stond, te vallen, met het gevolg dat het jongetje onder de as van de wagen terecht kwam en een zestal meters werd meegesleurd. Met vereende krachten werd de wagen opgetild en kon het ventje er van onder worden gehaald. De inmiddels gewaarschuwde arts kon slechts enige lichte kneuzingen consta teren. WAARDE Collecte Roode Kruis. De Roode Kruis collecte heeft opgebracht ƒ102.23. WEMELDINGE Wedvlucht. De P.V. „De Postduif' te Wemeldinge hield een wedvlucht van Pt. St. Maxence. Uitslag: P. Oudeman 1, 3 en 5; M. Pieterse 2; Th. Visser 4; M. Schouten 6; P. C. Vuijk 7. IJZENDIJKE Roode Kruis collecte. De Roode Kruis collecte heeft in deze gemeente opge bracht 373.50. YERSEKE Het had een reden. In ons blad van Donderdag j.l. berichtten wij, dat de ver bouw en aanbouw van de school voor Gref. lager onderwijs „Kakeldans" is ge gund aan de Fa. Lutdijn, hoewel deze niet de laagste inschrijfster was. Dit was de fa. Dronkers uit Yerseke; deze had echter aan haar inschrijving de voorwaar de verbonden, dat eind Aug. met het werk begonnen zou worden. Deze voor waarde kon niet worden aanvaard en der halve viel de gunning aan de fa. Luteyn ten deel. Visserij-uitkomsten niet aan de hoge kant. De uitkomsten van de visserij waren deze week niet aan de hoge kant. De besomming van bot, behoudens een en kele uitzondering, was niet aan de hoge kant, evenals die van kreeft en paling, de vangsten van ansjovis lopen terug. Bliek en makreel werd matig aange voerd. AFSCHEID VAN Ds P. J. F. VAN VOORST VADER. In de bijna geheel gevulde Oostkerk heeft ds P. J. F. van Voorst Vader, Ned. Herv. predikant te Middelburg, die morgen met emeritaat gaat, af scheid genomen van de gemeente. Voor zijn afscheidspreek had hij tot tekst gekozen Hebr. 13 vers 8: „Jezus Christus is gisteren en heden dezelf de en tot in eeuwigheid". Na de preek richtte de nestor der Middelburgse predikanten zich allereerst tot de burgemeester, mr dr N. Bolkestein, dis het gemeentebestuur vertegen woordigde. Hij venste B. en W. bij hun werk Gods zegen toe. Vervolgens sprak hij tot ds S. J. M. Hulsbergen uit Hoedekenskerke, die de Prov. Kerkvergadering vertegenwoordigde, tot de collega's uit de classis en de ring en tot de Middelburgse collegae. Hij dankte hen voor de prettige samenwerking en goede verstandhou ding. Vervolgens richtte de scheiden de predikant zich tot centrale- en wijkkerkeraad en dankte vooral de ouderlingen en oud-ouderlingen, waar mee hij de 24 jaar, dat hij in Mid delburg predikant is geweest, beeft samengewerkt. Ook de kerkvoogden, notabelen, organisten en kosters wer den toegesproken. Voorts herinnerde de predikant aan het werk, dat hij heeft mogen doen voor de beide Chr. scholen en voor de Zondagsschool. Aan het eind van de dienst zong de gemeente Gez. 282, één van de lie velingsverzen van de predikant. NAGEKOMEN AD VER TENUE Door een tragisch ongeval nam God van ons, ons zoontje en broertje JAN, op de jeugdige leeftijd van bijna 7 jaar. God sterke ons om dit verlies te dragen. J. J. KNIBBE. J. J. KNIBBE-BUTH. ALINA. MARJA. Goes, 28 Juni 1952. Middelburgsestraat 34. De begrafenis vindt plaats op Woensdag 2 Juli a.s., om 2 uur, op de Algemene Begraafplaats te Goes. Liever geen bloemen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 2