V.V. D. voelt weinig voor regering op oude basis EGYPTE HEEFT EEN NIEUWE REGERING „We laten West Berlijn nooit in de steek" Het verkeer eiste weer vele slachtoffers Dwangarbeid als economische factor Enerverend gevecht tussen Italiaan Brit en PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Rondom de kabinetsformatie Dr W* Drees sprak met Prof* Romme en dr Jan Schouten HILALY DOOR SIRRY VERVANGEN SNIPPER AV Vi NIEUWS1'' WARMTE OVER EUROPA Bij het baden verdronken Engels vlootbezoek aan Rotterdam Masetti (161 km/u) won 500 cc-klasse Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammens traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2209 MAANDAG 30 JUNI 1953 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. 1. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 4.22 u., onder 21.06 u. Maan op 14.23 u., onder 0.01 u. Hoogwater Dinsdag 1 Juli: Vlissingen: 7.56 u. 1.49 m., 20.16 u. 1.30 m. Terneuzen: 8.19 u. 1.71 m., 20.39 u. 1.51 m. Wemeldinge: 9.23 u. 1.48 m., 21.42 u. 1.24 m. Zierikzee: 9.06 u. 1.28 m., 21.21 u. 1.04 m. fgg-.1ii'iiiiiiiBiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiimmiaiiiiiiiiiii^ TAFT DRINGT AAN OP VERWERPING VAN YALTA. Senator Robert Taft heeft in een toe spraak tot ongeveer vjjf duizend perso nen op de universiteit van Virginia aan gedrongen op verwerping van de over eenkomsten van Yalta als de eerste van een aantal stappen om het communisme In de wereld te stuiten. „De Russen zijn deze (overeenkomsten) niet nageko men. Wij moeten een resolutie opstel len, waarin verklaard wordt, dat deze overeenkomsten niet meer bindend zijn" De volgende stappen zouden zijn „pro paganda en infiltratie" van andere lan den. In normale tijden zou hij geen voor stander hiervan zijn, verklaarde hij, maar hij achtte deze maatregelen thans noodzakelijk. Hij geloofde niet in het nut van grote landlegers. De enige veilige bescher ming van Parijs en Londen, alsmede van de Amerikaanse steden, is een overwel digende Amerikaanse macht in de lucht, aldus Taft. WESTERS PROTES1' TEGEN SOWJET-MAATREGEL. De drie Westberlijnse commandan ten hebben Sergei Dengin, vertegen woordiger in Berlijn der Sowjet- controlecommissie, brieven gezonden, waarin geprotesteerd wordt tegen de kortelings ingevoerde maatregelen ter beperking van de bewegingsvrijheid der Berlijners. In de protestbrieven wordt ver klaard, dat het Russische optreden 'n schending is van de in Juni 1949 te Parijs gesloten viermogendheden- overeenkomst. „Indien de Sowj et- autoriteiten niet bereid zijn hun af brekende en onmenselijke politiek in Berlijn te veranderen, laten zij dan althans onverwijld stappen nemen om de Berlijnse inwoners op afdoende wijze schadeloos te stellen voor hun ontberingen en materiële verliezen, veroorzaakt door het hun door de Russische autoriteiten berokkende vrijheidsverlies", aldus het Westerse protest. Duinbrand in Den Haag. De Haagse brandweer is gister middag met groot materiaal uitgerukt naar een duinbrand nabij de Van Alkemadelaan, die zich volgens de eerste berichten vrij ernstig liet aan zien, doch door snel ingrijpen be perkt bleef tot een strook van on geveer 60 vierkante meter. Het vormen van een Kabinet op een zo breed mogelijke basis lijkt het hoofdbestuur van de V.V.D. na deze verkiezingen moeilijker dan ooit. De uitslag heeft de tegenstellingen eer verscherpt dan verzwakt. Dit was de toon, die te horen viel op de Zaterdag te Utrecht ge houden vergadering van het hoofdbestuur, die onder leiding stond van mr P. J. Oud en waar ook aanwezig waren de leden van de Eer ste en Tweede Kamerfractie van de V.V.D, De uitslag van de verkiezingen vorm de natuurlijk de hoofdmoot van de besprekingen. Men vond, dat het deel nemen aan de regering, in de afge lopen vier jaren, weinig voldoening heeft geschonken, omdat te weinig met de inzichten van de V.V.D. werd rekening gehouden. Voor het opnieuw deelnemen aan een regering op deze basis werd dan ook weinig gevoeld. Het zetelverlies van de K.V.P. en de A.R. partij en het verlies van stemmen van de C.H.U. aan de P. v. d. A. kwam het hoofdbestuur van de V.V.D. niet vreemd voor, omdat de samenwerking van de Katholieke ar beidersbeweging en het Christelijk Nationaal Vakverbond met het Ne derlands Verbond van Vakverenigin gen in de Raad van Vakcentralen het verschil tussen socialistische en chris telijke politiek blijkbaar voor velen vervaagd heeft. Het zal dan ook bij de loop van de kabinetscrisis de vraag zijn of er een regering gevormd kan worden, die niet onder even grote druk van Raad van Vakcentralen staat als tot dusverre het geval was, zo meende men. Aan de Kamerfracties, in het bijzonder aan de Tweede Kamer fractie van de V.V.D., werd uit de aard der zaak overgelaten te beslis sen in hoeverre zij haar steun zal kunnen verlenen indien deze ge vraagd zou worden met betrekking tot een program en de samenstelling van een Kabinet. Jeugdige inbrekersbende ingerekend te Aken. De Akense politie is er in geslaagd een uit acht jongelieden van 16 tot 21 jaar bestaande inbrekersbende, welke zichzelf de „Messerbande" noemde, in te rekenen. Deze bende heeft minstens 23 diefstallen en in braken op haar geweten. De meeste jongelui, die er toe behoorden, waren van huis weggelopen en woonden o.m. in de kelders van gebombardeerde huizen. Zij leefden geheel van de op brengst van hun diefstallen. Jongen als kettinghond in schuur opgesloten. Een jongeman, die drie jaar lang door zijn ouders in een stal van hun boerderij nabij Bari aan een ketting was vastgehouden, is door genadrmes verlost. De ketting, waaraan hij vast zat, was zo kort, dat hij niet kon opstaan. De jonge man vertelde, dat hij drie jaar ge leden gedurende enige maanden in een psychatrisch instituut was ondergebracht, maar dat zijn ouders hem hadden teruggehaald en hem vervolgens in de stal hadden ge ketend. Zijn moeder bracht hem eens per dag eten zonder zich verder om zijn gezondheid te bekommeren. De vermagerde jongeman, die een baard, lange haren en talrijke won den had en te zwak was om te blij ven staan, is met spoed naar het ziekenhuis overgebracht. De vrouw is gearresteerd, haar man gevlucht. Na beschuldiging tot Wafdpartij basis met het oog op de in kracht toenemende aanvallen der Wafdisten. Er heerste bij velen een aanzienlijke ontevredenheid over de handhaving van het standrecht en de censuur op de pers. In Maart werd het parlement bij decreet ontbonden, doch de datum van de in het vooruitzicht gestelde verkie zingen werd niet genoemd. Gedurende de ambtsperiode van Hi- laly zijn nieuwe wegen gezocht naar een oplossing van de geschillen tussen En geland en Egypte. De status van de Soedan is echter het struikelblok gebleven. Egypte heeft een nieuwe regering. Ze is gevormd door de in Egyptische kringen zeer populaire staatsman Sirry Pasja. Daarmee is een eind gekomen aan het bewind van Hilaly Pasja, die vier maan den het Kabinet heeft geleid. Berichten over de crisis zijn door de Egyptische censuur meer dan een volle dag tegengehouden. Een telegram van Reuters vertegenwoordiger in Egypte bijvoorbeeld, was Zaterdag in de vroege middag verzonden en kwam pas kort na middernacht (Zondag) in Londen aan. De Egyptische bevolking had Zondag avond nog niets over de verandering vernomen, daar de radio hierover vol komen bleef zwijgen. Sirry Pasja is reeds twee maal Egyp- tes „crisispremier" geweest en wel in 1940 en in 1949. Hij is expert op het ge bied van bevloeiing. In 1950 trad hij op als chef van het koninklijke kabinet, nadat de Wafdisten aan de macht kwa men. Zelf is hij partijloos. De Amerikaanse ambassade te Cairo beeft Zondagavond een verklaring uit gegeven naar aanleiding van een be schuldiging van Hilaly Pasja. Volgens de afgetreden premier had den Wafdistische leiders een niet-ge- noemde ambassade In Cairo gepolst in take een aanbod om in ruil voor het toetreden van Egypte tot een Westers defensieeommando voor het Midden- Oosten het aftreden van de regering HUaly te bewerken, die vervangen zou worden door een Wafdistische regering, welke een verzoenender honding tegen over de Westerse mogendheden zon aannemen. Een woordvoerder van de Amerikaan se ambassade heeft Zondagavond ge- ^egd, dat het de politiek van de Ver- mgde Staten is, zich niet te mengen in e binnenlandse politiek van een ander and. Aan deze gedragslijn had de Ame- -.Sa,nseambassade in Egypte zich 't v v.-8 .^en* Volgens Reuter was «vabinet-Hilaly in de laatste weken aanzienlijk verzwakt. Bij de politieke jj "tijen heerste een grote activiteiten en streefde van verschillende zijden ar een verbreding van de regerings- Een prototype van de jongste straaljager van de Royal Air Force, de Glocester GA-5 of wel „de vlie gende driehoek", is Zondag bij een proefvlucht neergestort en in brand geraakt. Met grote tegenwoordigheid van geest wist de bestuurder belang rijk materiaal te verzamelen en bij zich te steken voordat hij uit het brandende vliegtuig sprong. In het Zuidwest Franse plaatsje Agen heb ben brandweerlieden Zondag een gro te wapenopslagplaats ontdekt toen zij bezig waren met het blussen van een brand in een garage, die door twee plaatselijke communistische leiders is gehuurd. Tien liqjite machinegeweren, losse patronen, een hoeveelheid tijd schriften en communistische propa- gandavlugschriften zijn geborgen. De Franse regering bereidt een wets ontwerp voor, dat voorziet in inlij ving bij de Franse weermacht van vrouwen boven de 21 jaar, doch uit sluitend in een daadwerkelijke oor logstoestand. DE FORMATIE. Inmiddels heeft de kabinetsforma teur, dr W. Drees, Zaterdagmorgen de leider van de Tweede Kamerfractie van de K.V.P., prof. mr C. P. M. Romme, op zijn kabinet aan het plein 1813 ontvangen. 's Avonds voerde dr Drees nog een bespreking met de leider van de leider van de Tweede Kamerfractie van de A.R. partij, dr J. Schouten. Beide besprekingen, die ruim een uur duurden, hadden een algemeen oriënterend karakter. In de V.S. 122 doden door hittegolf Hoewel het weer gisteren geen re cords heeft gebroken en van een warmtegolf nog niet valt te spreken was het in Noord-Brabant en Lim burg behoorlijk heet. Het kwik in de thermometer wees daar 30 graden. In de rest van het land werden tem peraturen van 25 tot 30 graden ge noteerd met uitzondering van de kust gebieden, waar men onder de 25 graden bleef. Een lichte wind maakte de warmte aangenaam en velen heb ben er dan ook van geprofiteerd. Des avonds lokte de vallende avondkoelte velen naar buiten. De warmte, waarvan we genieten, komt over Zuid-Engeland hier heen. In Londen heeft men gisteren dan ook een temperatuur van 29 graden genoteerd. Meer naar het Zuiden werd het warmer. Brussel 30, Parijs 32, Zuid-Frankrijk in het gebied van het Rhönedal, 34 en 35 graden. Daar kan men spreken van een ware hittegolf, die nu al een week aan houdt. Het grootste deel van Europa heeft op dit ogenblik volop zomer en het laat zich aanzien, dat daarin de komende dagen geen verandering zal komen. Erger is het in de V.S. Daar zijn niet minder dan 122 personen ten gevolge van een hittegolf overleden. In West-Pakistan zijn 50 mensen van de hitte omgekomen. Er worden daar thans temperaturen van meer dan 120 graden F. gemeten. PRINSESSEN EN PRINS BEKLOMMEN EEN OLIFANT. Niet alleen uit alle delen van het land maar ook uit het buitenland bereikten Soestdyk talrijke telegrammen en brie ven met gelukwensen voor Prins Bern- hard, die gisteren zijn 41-ste verjaardag vierde. Onder de brieven was er één uit Ar gentinië van mevrouw Eva Peron. De verjaardag van de Prins werd gisteren in de familiekring gevierd. De Prinses sen waren reeds vroeg opgestaan, om haar vader geschenken te overhandigen. Talrijke vrienden waren Zaterdag naar Soestdijk gekomen om de Prins te feliciteren. Bij deze gelegenheid toonde Prins Bernhard dat hij niet alleen een goed ruiter te paard is, maar ook an dere viervoeters dan paarden durft te berijden, zoals een olifant van het cir cus Mikkenie dat enkele van deze ko lossen naar de paleistuin had gediri geerd. De oudste drie Prinsessen gaven hier toe het voorbeeld door via de reuach tige poten van de kolos, onder grote bij val, op zijn rug te klimmen en zich op haar verheven zitplaats aan de oren vast te houden. Bij dit moedige voorbeeld van zijn dochters kon de Prins moeilijk achter blijven en in rijcostuum besteeg hij eveneens de jumbo, die zich onder de ervaren handen van de chef d'equipe van onze olympische hippische ploeg bijzonder op zijn gemak bleek te voelen. Op 83-jarige leeftijd is Zaterdag morgen te Bussum overleden ds G. W. Melchers, emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk en oud-lid der Twee de Kamer voor de S.D.A.P. De crematie is Dinsdagmorgen a.s. om half twaalf op Westerveld. Drie kinderen vonden de dood Zaterdagmiddag is het zevenjarige Jantje Knibbe uit Goes bij het spelen in de zee bij Zoutelande verdronken. Drs Knibbe, secretaris van de C.B. T.B. had zijn gezin plus een buurjonge tje naar Zoutelande gebracht en hijzelf was doorgegaan naar Middelburg, waar hij een vergadering had. Terwijl me vrouw met de twee jongste meisjes op het strand bezig was, speelden de jon gens in zee. Hoe het precies is toege gaan weet men niet, niemand heeft het zien gebeuren. Dokter H. Frima heeft nog enige tijd getracht de levensgeesten weer op te wekken, doch het was ver geefs. Het ongeluk heeft in Goes grote ver slagenheid gewekt. Zowel in de Geref. als in de Ned. Herv. kerk is de droef heid dezer ouders in het gezamenlijk ge bed voor Gods troon gebracht. Verder is Zondagmiddag omstreeks twee uur het negenjarig jongetje W. Kooren uit de Tweede Kiefhoekstraat te Rotterdam bij het zwemmen in het Kralingse strandbad verdronken. In de zee bij Terheyden onder Mon ster is het vijfjarige jongetje P. van Leeuwen uit Leidschendam verdronken. Het jongetje, dat met een buurman naar het strand was gegaan, was al enige tijd zoek. Later werd het uit het water opgehaald. Kunstmatige adem haling mocht niet meer baten. Kinderen speelden met vuur. Vrijdagavond en Zaterdagmorgen moest de brandweer te Bergen op Zoom uitrukken. De eerste brand bleek te zijn ontstaan in het grote houtpakhuis van de firma van Riesen aan de Antwerpsestraatweg waar in houtafval brand was uitgebroken. Door krachtig optreden van het per soneel en de brandweer kon erger worden voorkomen. De oorzaak bleek te zijn dat hier kinderen met lucifers hadden gespeeld. Zaterdagmorgen brak brand uit in de woning van de familie Mentzij in de Geweldigerstraat. In een bedstee hadden kinderen met lucifers gespeeld waardoor een stromatras in brand raakte. Een kind van 1% jaar kon juist op tijd gered worden. Verklaring van Acheson De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, die Zaterdag een bezoek aan Berlijn heeft gebracht (hij is inmiddels al weer in Wenen) heeft op een pers conferentie verklaard, dat indien de Oostduitse volkspolitie, zonder hulp van buitenlandse mogendheden zou trachten Berlijn te bezetten of te blokkeren, zijn eerste stap zou zijn zorgvuldig te luisteren naar het ad vies van militairen. Daarmee was natuurlijk weinig ge zegd, maar toen men hem vroeg of er geen onmiddellijke tegenmaatrege len worden beraamd, als Berlijn zou worden aangevallen ontkende hij dit. Hij sprak de berichten van New- Yorkse bladen tegen, dat hij met Handy, de opperbevelhebber der Amerikaanse strijdkrachten in Euro pa zou hebben gesproken over het zenden van troepen ter bescherming van de Westduitse grens tegen Oost- Duitsland. De enorme verkeersstroom, die op de dag der T.T.-races van het Zuiden naar Assen trekt en weer terug, heeft zoals gewoonlijk weer enkele slachtoffers ge- eist. Te Ruinen werd Zaterdagmorgen de 42-jarige landbouwer H. Muggen uit Uffelte door een personenauto uit Vaas- sen aangereden en dusdanig gewond, dat hij ter plaatse overleed. Tussen Lichtmis en Zwolle gebeurde eveneens een ongeval met dodelijke af loop. Iemand, die de weg trachtte over te steken, werd door een auto uit de file gegrepen en op slag gedood. Nabij de Boskampbrug te Havelte reed een motorrijder tegen een hoorn, „Als vreemde eend in de bijt" ver scheen Zaterdagochtend het grote Engelse slagschip, het vlaggeschip „Vanguard", dat 42.000 ton meet, in de Nieuwe Waterweg. Getrokken door sleepbootjes, die naast het schip notedopjes leken, voer het op naar de Wilhelminakade te Rotterdam en nam omstreeks tLn uur ligplaats bij de Holland-Amerika-lijn. De begeleidende torpedobootjagers „Battleax" en „Broadsword" zochten een plaatsje in de Parkhaven. Het slagschip staat onder comman do van „Captain" John Lichtfield en tevens bevindt zich aan boord van de „Vanguard" de commandant van de „Homefleet", admiraal Sir George Creasey. Deze admiraal heeft in 1940, toen hij nog commandant van de „Codrington" was, met dit schip onze Koninklijke familie naar Engeland gebracht. Aan boord van de „Vanguard" be vindt zich een bemanning van 1400 koppen, die, evenals de bemanningen van de andere Engelse oorlogsbodems, verschillende tochten in ons land zul len maken. Ook de admiraal heeft een drukke tyd, want gedurende dit bezoek moet hij zijn opwachting gaan maken bij verschillende Engelse en Nederlandse autoriteiten, -die op him beurt weer het slagschip met een bezoek zullen vereren. Zo zal hü vandaag o.m. de lunch gebruiken by H. M. de Konin gin op Paleis Soestdijk, terwijl Ko ningin Juliana Dinsdag zal dineren aan boord van de „Vanguard". In de Sowjet'Unie De Amerikaanse regering heeft de commissie der V.N., die de kwestie van dwangarbeid bestudeert, een groot aantal documenten doen toekomen, waarin gezegd wordt, dat dwangarbeid in de Sowjet- Unie een aanzienlijke rol speelt, niet alleen als maatregel tegen poli tieke tegenstanders, maar ook als economische factor. vergroting van het aantal goedkope ar beidskrachten dan om politieke redenen gearresteerd zijn. De schatting omtrent het aantal ge- interneerde personen varieert. Sommige getuigen spreken van twee-en-een-half- millioen geïnterneerden, andere van twaalf millioen. Volgens de documenten bestaat er in de kampen overwerk, onmenselijke huisvesting, hongerdieet en gebrek aan medische verzorging. zijn duopassagiere liep daarby een her senschudding op en moest in het Dia- conessenhuis te Meppel worden opge nomen. Op de Rijksweg UtrechtArnhem on der Maarn ls Zaterdagmiddag een hromfietser, de 36-jarige heer F. Bak ker uit Voorburg, door een vrachtauto aangereden en gedood. De heer Bakker was in gezelschap van zijn neef, die op het moment van de aanrijding ongeveer twintig meter achter hem reed. De vrachtauto, bestuurd door G. J. G. uit Arnhem, reed eerst de neef van achter aan, daarna de heer Bakker. Deze laat ste was op slag dood, zijn neef had slechts lichte verwondingen. Beide bromfietsen werden vernield. Zaterdagnacht reden de gebroeders Romonesco die in Someren op bezoek waren geweest, met hun motor door een afgesloten rijweg en kwamen terecht op een hoop straatkeien. De motor sloeg over de kop, waarhij de duorijder de ongehuwde Romonesco uit Helmond op slag werd gedood. Zijn broer uit Stiphout werd in levensgevaarlijke toe stand naar het ziekenhuis overgebracht. Voor zijn leven wordt gevreesd. Beiden hadden in hun vroegere woon plaats Someren afscheid van kennissen genomen, omdat zij gingen emigreren. In Londen bespraken Acheson (links), Eden (midden) en Schu- man (rechts) het Duitse probleem en het Russisch verzoek tot het houden van een Viermogendheden- conferentie. Op een receptie die te zijner ere werd gehouden, sprak hij met enkele Russische gezagsdragers. Met een hunner, de politieke adviseur van Generaal Tsjoeikof, het hoofd van de bestuurscommissie, Semeonof ge naamd, dronk hij een glas. Later sprak hij bij een eerstesteen legging voor een Amerikaanse biblio theek. „Het Westen verlangt naar de dag, dat de Oostduitsers zich in een verenigd Duitsland bij de „vrije we reld" kunnen voegen", verklaarde hij toen. ..Wij vergeten de Duitsers, die van hun vrijheid zijn beroofd, nooit. Samen met Engeland en Frankrijk zullen de V.S. West-Berlijn blijven beschermen!" Bij zijn aankomst in Wenen ver klaarde hij, dat het doel van de Ame rikaanse politiek is, alles te doen opdat Oostenrijk zo spoedig mogelijk zijn onafhankelijkheid en vrijheid terug krijgt! NIEUWE GEVECHTEN IN KOREA. Het hoofdkwartier der verbondenen meldt opnieuw gevechten om heuvel stellingen ten Westen van Tsjorwon. Drie krachtige aanvallen der Noorde lijken werden afgeslagen en meer dan vijftig Noordelijken sneuvelden, aldus het communiqué, dat er aan toevoegt dat de Noordelijken ongeveer duizend man inzetten om de verbondenen te verdrijven. DE TREINOVERVAL BIJ SAGARI. Naar thans door de Znidkoreaanse politie wordt gemeld, zijn bij de treinoverval bij Sagari niet 46 doch 91 personen omgekomen. Tachtig personen zijn gewond. Onder de ge- doodden bevinden zich twee Ameri kanen, die deel uitmaakten van de treinbewaking, die ingesteld is tegen guerilla-activiteit. De trein werd, zo als gemeld, 24 Juni door guerillastrij- ders overvallen en met bommen be stookt. Hugo Gjerswold, één der beschuldigden in het Zweedse spionnageproces, heeft verklaard, dat de leider van zijn organi satie hem medegedeeld had, dat de Sow- jet-Unie de beschikking over een geheim wapen heeft, dat het overschrijden der Sowj et-grenzen onmogelijk zou maken. De grondstof voor dit wapen zou uit kool zuur bestaan. Spanning te Assen De documenten bevatten meer dan 18.000 getuigenissen van oud-geïnter neerden, van wie sommigen voorma lige Duitse krijgsgevangenen verkla ren, dat zjj tot 1950 in kampen hebben doorgebracht, waarna zij amnestie ver kregen. Op grondslag van deze documenten verklaren Amerikaanse deskundigen, dat in alle grote industriële projecten van dwangarbeiders gebruik wordt ge maakt. Personen zouden vaak meer ter De ruim honderdduizend toeschou wers, die Zaterdag de T.T. races te Assen hebben bijgewoond, hebben waar voor hun geld gekregen en zeker in de halve liter-klasse, waar een duel werd uitgevochten zoals nimmer in een dergelijke wedstrijd is voorgekomen. Het ging tussen de Italiaan Masetti en de Engelsman Duke, de nimmer te overwinnen Brit. De twee renners waren geen seconde van elkaar weg. Duke had bij Hooghalen de leiding, doch prompt kon men er op rekenen, dat Masetti op de rechte einden naar de Haar de graskraan helemaal open draaide en weer langs Duke spoot. Verder dan een twintigtal meters kwam hij nooit voor. Als dan de bochten weer naderden zag men Duke naderbij komen en dan nam hij zijn kans waar om de eerste plaats te veroveren. Het is begrijpelijk, dat de laatste ronden onder gróte span ning ingingen. Duke had toen de lei ding, maar de omroeppost in Hoog halen meldde, dat Masetti nu alles gaf en inderdaad zijn tegenstander van de kop drong. Op het laatste rechte eind gooide de Italiaan er nog een schepje op (hij haalde toen een uursnelheid van 161.46 km!) en met ruim 1 sec. voorsprong ging hjj voor Duke over de eindstreep, waar hem een stevige omhelzing wachtte van stalleider Taruffi. De uitslag over 16 ronden (264.58 km) luidt: 1. Masetti (It.) met Gilera 1 uur 41 min. 28.9 sec. (gemiddelde uur snelheid 156.46 k.-,). 2. Duke (G.B.) met Norton 1 uur 41 min. 30.1 sec. (gemiddelde uursnelheid 156.41 km). 3. Kavanagh (Austr.) met Norton 1 uur 42 min. C.7.1 sec. (gemiddelde uursnelheid 154.50 km). 4. Armstrong (G.B.) met Norton 1 uur 43 min. 15.2 sec. (gemiddelde uursnelheid 153.74 km). 5. Coleman (Nw. Zeel.) met A.J.S. 1 uur 44 min. 33.1 sec. De Nederlander Van Rijswijk met Matchless werd op één ronde achter stand no. 11. ZESTIG MILLIOEN EXTRA VOOR DE WONINGBOUW. In gediend is een ontwerp van wet tot wijziging van hoofdstuk IX A der Rijksbegroting voor 1952 (Verruiming van de woningvoorraad). Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: De aangevraagde verhoging op ar tikel 39 (Bijdragen aan gemeenten in de kosten van verbetering en split sing van bestaande woningen, zo mede van verbouw tot woning van oorspronkelijk niet daartoe bestemde gebouwen) met f 3.000.000 heeft pri mair ten doel de woningverbetering op ruimere schaal aan te moedigen en met name ter zake door particulie ren genomen initiatieven van rijks wege financiëel te steunen. De aangevraagde verhoging met totaal f29.000.000 beoogt een verrui ming van de woningvoorraad met rond 7000 woningen. DE BILT ZEGT: Droog en over het algemeen zon nig weer. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen West en Noord. Aanhoudend warm.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1