DREES KRIJGT DE OPDRACHT ïïloAqen u^AjooAt o-tv^e 'pAüti. ZX.M.-tentoonstelling trok gisteren 14,000 bezoekers B* en W* critiseren werkwijze der commissie van financiën PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De tik en de wereld De Kabinetsformatie Welke rol zal Beel spelen? Uitverkoop van 12 Juli tot 9 Augustus. de Een commissaris voor werkgelegenheid. VAMI-IJS 't Was „Axel" wat de klok sloeg Op de algemene vergadering werden tal van problemen besproken 'agina 1 Uitgave t Stichting „Zeeuwsoh' Dagblad". Hoofdkantoor t Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2433. Giro 274289. Kantoren yiissingen: Lammeno^traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2208 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 28 JUNI 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburgj Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.21 u., onder 21.7 u. Maan op 11.54 u., onder 23.49 u. Hoogwater Zondag 29 Juni: Vlissingen: 6.20 u. 1.68 m., 18.30 u. 1.46 m. Terneuzen: 6.44 u. 1.87 m., 18.58 u. 1.67 m. Wemeldinge: 7.55 u. 1.54 m., 20.09 u. 1.28 m. Zierikzee: 7.39 u. 1.32 m., 19.47 u. 1.06 m. GrOOT NUT kan het hebben, wan neer een mens eens een stevige tik op het hoofd krijgt! Dan staat hij even te duizelen met gesloten ogen en dan denkt hij dat de wereld rondom hem instort. Maar dat gevoel verdwijnt, hij opent zijn ogen weeren soms is het alsoi hij dan ineens die wereld met andere ogen ziet. Natuurlijk heeft die mens geen andere ogen en evenmin is de wereld anders geworden alleen hijzell is anders geworden: hij is als het ware even uit de sleur van alledag weggetrokken. De routinegang is on derbroken en daarom ziet hij de wereld met andere ogen aan. Zoals wij al schreven in het artikel, dat heet van de naald na de verkiezingen werd opge steld: het heeft geen zin te verdoeze len, dat de christelijke partijen een stevige tik op het hoofd hebben gekre gen. Bij de A.R.-partij is die harder aangekomen dan bij de C.H.U. en de S.G.P. kon zelfs stemmenwinst boeken, maar dat neemt niet weg, dat het so cialisme, de tegenstandster van de christelijke beginselen, zoveel terrein gewonnen heeft, dat de P.v.d.A. zich thans op de borst kan slaan en zich de grootste partij mag noemen. Rn behalve deze harde klap heeft de A.R.-partij nog enkele kleinere tikjes te incasseren gekregen van de pers, die in vele gevallen onomwonden heeft la ten weten: „Wees nu maar niet ver baasd over jullie verlies want het is enkel en alleen je eigen schuld! Jullie hebben met je nare, starre onverzoen lijkheid je eigen mensen weggejaagd!" TS DAT ZO? Hebben wij, aanhangers 1 van de christelijke partijen, onze eigen mensen weggejaagd? Neen en ja moet het antwoord zijn. Die eigen men sen, die meeleven met wat er op het politieke erf gebeurt, die beginselvast zijn en het onchristelijke in het socia lisme onderkennen, die zijn wel trouw gebleven. Maar dat andere deel, de zwakke broeders die zeggen zich niet voor politiek te interesseren laten we het ons eerlijk bekennen: velen van hen hebben hun vertrouwen gegeven aan Drees. Waarom? Niet omdat zij het socialistisch beginsel aanhingen, maar omdat zij meer letten op de practische uitkomst dan op de principia. Onder het bewind van Drees is er veel op so ciaal gebied tot stand gekomen. De ouden van dagen krijgen hun uitkerin gen en dan kan men wel zeggen, dat het een schande is, dat dit nog altijd geschiedt volgens een noodwet en men kan smalen op deze „aalmoes" die al lang vervangen had moeten worden door een uitkering op basis van verze kering maar die ouden van dagen krijgen iedere week hun geld in han den, geld dat zij onder de huidige om standigheden niet missen kunnen! En zo hebben we nu een wachtgeld- en een werkloosheidswet gekregen, die de arbeider althans enigermate vrijwaart tegen de ellende van de crisis uit de dertiger jaren. Daar kan men ook laat dunkend op neerkijken en zeggen, dat het lasten op het bedrijfsleven legt die Nederland aan de rand van de afgrond brengen de niet-zo-principiële ar beider kijkt niet zo ver en zegt alleen maar „dank je wel"! En zo kan men andere voorbeelden aanhalen. Kan men het deze mensen, die niet zo heel prin-., cipieel denken, kwalijk nemen dat ze meer vertrouwen hebben in Drees dan in een Schouten b.v.? Toch evenmin als men de middenstander, die bijna gewurgd is door de belastingdruk van Lieftinck kan verwijten, dat hij niet op Lieftinck stemt! l vjns BEGINSEL IS RIJK, eindeloos rijk, want het is gebaseerd op het Woord van God en daarin ligt het ge hele mensenleven besloten. Dat begin sel gaat ver en ver uit boven de ideo logie van Marx of Schermerhorn of welk ander soort socialisme men be denken wil. Want het is het Goddelijk beginsel: God liefhebben boven al en Uw naaste als Uzelve! Peuren wjj wel alles uit dat beginsel wat er in zit? Wij denken in dit ver band aan de alinea uit het hoofdartikel dat de heer Bruins Slot in „Trouw" schreef: „De les is wel, dat zij (de Chr. partyen) er meer dan ooit en meer dan tevoren op uit moeten zijn om het so ciaal karakter van haar politiek te be klemtonen en te ontwikkelen. Doen zij dit niet, dan werken zij de doorbraak gedachte, die thans succes oogstte in twee richtingen, in de hand. En dan zou op de duur haar bestaan zelf be dreigd worden!" Getroffen heeft ons dat woord „ont wikkelen". Ontwikkelen wil zeggen, dat iets nog ingepakt zit en dat het nog uit de doeken of uit de papieren moet komen. Wat het werkelijk zo erg met het sociaal karakter van de christe lijke partijen. Was dat sociale element eigenlijk nog niet eens „uitgepakt"? Maar waarom verbazen we ons dan, dat de socialisten de verkiezingsstrijd wonnen? Die tik is dan wel hard nodig geweest, als men nu eigenlijk pas tot de ontdekking is gekomen, dat onze tijd een tijd is van sociale hervormingen en dat het sociale karakter van een partij in onze tijd haar populariteit verklaart. Niet dat het streven naar Populariteit het doel van een christe lijke partij moet of mag zijn. Maar het kan voor een christelijke partij in deze ai nooit moeilijk zijn populair te zijn. Alsals men maar beseft welk een schat aan „sociaal karakter" er verbor gen ligt in haar beginsel, in het Woord van God. Die schat moet men naar bo ven halen en dan zal zij flonkeren in wondere glans. Maar als die nog inge pakt is, dan kan de tik niet uitblijven! (Van onze parlementaire redacteur). In een ijltempo heeft H. M. de Koningin de Kabinetsformateur, dr W. Drees, aangewezen. In dit stadium is het uiteraard niet opportuun reeds voorspellin gen te doen. Toch rijzen reeds op de tweede dag na de verkiezingen verschil lende vragen. Tot grote verrassing van Haagse politieke kringen werd gister avond de demissionnaire minister van Binnenlandse Zaken, prof. Beel, op het Lange Voorhout ontboden. Het was toen reeds officieel bekend, dat aan dr Drees de opdracht was gegeven, hetgeen uiteraard geen verwondering wekte. Van het paleis uit deed men pogin gen om de wachtende journalisten met een kluitje in het riet te sturen. Zij bleven echter wachten met het resul taat, dat prof. Beel ten aanschouwe van legio belangstellenden de paleis- trappen besteeg. Het gold een routine- bezoek, zo heette het officieel, en de heer Beel deed aan het wekken van deze veronderstelling dapper mee. „Heus een routinebezoek. Ik kan u ver der niets zeggen", zo zei hij, toen hfj het paleis verliet. Daar dr Drees na zijn aanwijzing nie mand heeft ontvangen, ^waarschijnlijk besteedde hij de avond aan de opstel ling van zijn program), is niemand dui delijk, wat het bezoek van prof. Beel betekent. DREES SPRAK MET VAN SCHAIK. Intussen werd ons ook gewaar, dat eergisteren een vertrouwelijk gesprek is gevoerd tussen de Kabinetsforma teur en de minister van Staat Van Schaik. Het moet lang niet uitgesloten worden geacht, dat zij hebben gespro ken over de vraag op welke wijze me dewerking van de K.V.P. verzekerd kan worden. En als wij dan verder gaan veron derstellen (een uitlating in „De Volks- Binnenkort zal een algemene maat regel van bestuur afgekondigd worden, waarbfj voor verschillende branches voor de aanstaande seizoenopruiming het tjjdvak, aanvangende op 12 Juli en ein digende op 9 Augustus 1952, wordt vastgesteld. Naar het A.NJP. verneemt is dezer dagen de benoeming te verwachten van Prof. Dr Fred. L. Polak te 's-Gravenhage tot commissaris voor de werkgelegenheid. Met de instelling van deze nieuwe functie beoogt de regering de depar tementale organisatie van de werk gelegenheid te vestigen op een vol doende brede grondslag, welke over eenkomt met het grote belang, van regeringswege gehecht aan handhaving van de werkgelegenheid op een vol doende hoog niveau. Prof. Polak zal o.a. het contact onderhouden met de provinciale be sturen en de door deze in hun res sbrt gevormde organisaties voor de werkgelegenheid. Prof. Polak is lid van de P. v. d. A. krant" kan daar aanleiding toe geven), dan heeft prof. Romme de hoop uitge sproken, dat de Kabinetsformatie op gedragen zal moeten worden aan de heren Drees en Beel. Wellicht hebben alle andere fractievoorzitters op Drees gewed. Daaruit kan te verklaren zfjn, dat H. M. de Koningin het op prijs heeft gesteld ook de heer Van Schaik te ontvangen, die immers door dr Drees in vertrouwen is genomen. Ze kerheid omtrent dit alles is natuurlijk niet te verkrijgen. Heeft de heer Van Schaik geadviseerd om een speciale op dracht aan prof. Beel te geven? Was het zijn taak om de binding tussen de P.v.d.A. en de K.V.P. tot stand te bren gen? De bekende „smalle basis spe cialist" Beel, die de heer Drees zeer goed ligt, is daarvoor de aangewezen man. Dit betekent natuurlijk niet, dat er een smalle basis moet komen. De fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, mr Donker, heeft op het laatste partijcongres verklaard de smalle basis niet als een dogma te wil len zien. De P.v.d.A. kan ook anders. En de persoon van dr Drees staat er borg voor. EEN STAATSRECHTELIJK NOVUM. Hoe het zij, de kaarten liggen aller minst duidelijk. Wfj zijn er ons van bewust, dat het een staatsrechtelijk no vum is om naast de Kabinetsformateur nog aan iemand anders een opdracht te verstrekken. Dat dergelijke con structies uit het brein van mr Van Schaik ontspruiten, is echter niet ver wonderlijk, daar hij in het verleden op dit gebied een ontstellende spitsvondig heid aan de dag heeft gelegd. Onze ge- dachtengang, meer is het zeker niet, werd in politieke kringen stellig niet verworpen, maar de tijd zal leren wel ke betekenis aan het bezoek van prof. Beel moet worden gehecht. SCHERPE DISCUSSIE IN DE MIDDELBURGSE RAAD, Gistermiddag is in de Middelburgse gemeenteraad het voorstel tot pen- siomieririg van de wethouders aan de orde geweest. De commissie van finan ciën, bestaande uit de heren J. S. Hoek (A.R.), voorzitter, L. A. Schenk (V.V.D.) en jhr mr T. A. J. W. Schorer (Arb.) had in het advies aan de raad drie amendementen voorgesteld. Vóór de discussie heeft de voorzitter, mr dr Bolkestein, enkele scherpe op merkingen gemaakt over de werkwijze van deze commissie, die aanleiding waren tot een onverkwikkelijk debat. Ziekenhuistarieven 20 cents per dag hoger. In de Ned. Staatscourant van 27 Juni is bekend gemaakt de prijzen- beschikking ziekenhuistkrieven 1952. Als gevolg van kostenstijgingen, voor namelijk de invoering van de wacht geld- en werkloosheidsverzekering, mogen de ziekenhuizen èn sanatoria hun tarieven met ingang van 1 Juli a.s. met f0.20 per verpleegdag ver hogen. In September a.s. aanleg nieuwe sportterreinen te Middelburg. Op een vraag van de heer B. A. Hes- selink (V.V.D.) heeft de burgemeester gistermiddag in de raadsvergadering te Middelburg meegedeeld, dat het plan voor de aanleg van de nieuwe sport terreinen nog de prov. en landelijke D.U.W.-commissies moet passeren. Vol gens de burgemeester is het mogelijk in September a.s. met de werkzaamhe den aan de nieuwe sportterreinen te beginnen. j£)E WERELD is niet veranderd. De mens is dezelfde gebleven en het socialisme streeft dezelfde doelstellin- tla' WÜ n0^ even verwerpelijk in als. vroeger. Maar als wij niet vii 2Ün te laten zien, dat wij, na- fjers van Christus, het anders en be- t bunnen (let wel; niet anders en ziin r un,nen Praten> maar doen!), dan y n wij de naam van christenen nau- "feiyits meer waard. En dan worden de W» jk,e PartÜen inderdaad in haar "estaan zelf bedreigd! Successen voor de Middelburgse politie. Bij de gisteren te Terneuzen gehou den internationale politieschietwed- strijden heeft de Middelburgse politie mooie successen behaald. Driemaal achtereen werd in vorige jaren de beker voor de groep pistool schieten gewonnen, zodat deze in eigendom kwam. Ook dit jaar, nu een nieuwe beker beschikbaar was, keerde de groep met de trofee naar Middel burg terug. In de groep karabijn werd een tweede en een vierde prijs behaald. De hoofdinspecteur, de heer M. de Valk, wist in de persoonlijke wedstrijd gelijk te eindigen met een Belgische politieofficier. Beiden behaalden 57 pnt. De heer de Valk werd tweede ge klasseerd en won een médaille. De burgemeester zei, dat het advies van de commissie teveel de eigen me ning van de rapporteur vertolkt. Hij zal ermee moeten rekenen, dat hij schrijft namens de commissie. Tot de andere leden van de commissie zei mr Bolkestein, dat zij meer aandacht en tijd aan het werk moeten besteden, waardoor meer normale omstandighe den kunnen terugkeren. Zowel door de heer Schenk als door de heer Hoek werd op deze woorden fel gereageerd. De heer Schenk zei ver baasd te zijn over de opmerkingen. Hij vond de werkwijze der commissie niet abnormaal en hij kon geen waardering hebben voor de wijze, waarop de bur gemeester had gesproken. De heer Hoek zei gegriefd te zijn. Hij meende de publieke zaak steeds eerlijk gediend te hebben en verklaarde, dat de hou ding van de commissie steeds binnen de perken van de reglementen is ge weest. Er is regelmatig onderling con tact, aldus de heer Hoek, waardoor steeds gemeenschappelijk een advies aan de raad wordt gegeven. De adviezen hebben altijd de instem ming van de meerderheid der commis sieleden. Tot de burgemeester zei de heer Hoek: „U heeft met de gang van zaken in de commissie niets te maken". Mr Bolkestein interrumpeerde hier met de opmerking, dat het gehele college van B. en W. van de slechte werkwijze der commissie overtuigd is. De heer Hoek merkte op, dat de commissie geen adviescollege is van B. en W., maar van de raad. De opmerkingen, die de commissie maakt, zijn nooit grievend, zo voegde hij daaraan toe, doch wel eens scherp gesteld, „wij zijn geen ja-broers!" Hij wenste, dat de burgemeester zijn woor den terugnam, daar hij anders zijn voorzitterschap der commissie zou neerleggen. Jhr Schorer onttrok zich aait de blaam, omdat hij pas kort deel uitmaakt van de commissie. Mr Bolke stein besloot het debat met het verwijt aan het adres van de heer Hoek, dat wanneer dit faadslid spreekt het nooit duidelijk is of hij spreekt namens zich zelf of namens de commissie van finan ciën. Hij drong erop aan, dat de com missie de gemaakte opmerkingen onder het oog zal zien. Van de drie amendementen op het vm i Morgen, Zondag 29 Juni, viert Z.K.H. Prins Ëernhard der Neder» landen zijn 41ste verjaardag. Deze nieuwste foto werd gemaakt door W. Schurman, lid van het NF.K, voorstel zelf werden er twee in strijd geacht met de wet. Het derde behelsde, dat alleen dan recht op pensioen zou bestaan, wanneer een wethouder lan ger dan 4 jaar zitting heeft gehad. Het amendement werd met 10 stemmen te gen 6 verworpen. Voor stemden A.R., V.V.D. en S.G.P., alsmede jhr Schorer. Het voorstel van B. en W. werd daarop aangenomen. Wat de subsidiëring van het Chr. Ly ceum te Goes betreft, werd het voorstel van B. en W. z.h.s. aangenomen, nadat het amendement-Hoek, waarover in de vorige vergadering de stemmen staak ten met 6 stemmen voor en 10 tegen was verworpen. Voor stemden A.R., C.H. en S.G.P. (De heren A. Flipse (C.H.), P. Meliefste (A.R.) en wethou der L. J. van 't Westende waren afwe zig). Door een tot nog toe onbekende oorzaak is Maandagochtend 'n pickup van de onderneming Santosa m het gebied van Pengalengan bij Bandung uit een bocht gevlogen en 60 metef lager in een ravijn terechtgekomen. De bestuurder, de administrateur F. B. J. Koning, werd op slag Ingezonden Mededeling (adv.). VERSLA DE HITTE MET CUkS C&CUitiS OfZ lliV foug DE BILT ZEGT: ZOMER. Droog weer'met over het algemeen weinig bewolking. Zwakke tot matigó wind uit uiteenlopende richtingen. Iets warmer dan gisteren. 'tWas „Axel" wat de klok sloeg gisteren. Honderden auto's stonden voor en rond het reusachtige tentoonstellingsterrein geparkeerd in de blakerende zon, die alles met een blijde glans overgoot. Minstens 14.000 bezoekers hebben de uitgebreide expositie bezichtigd en de Oost Zeeuwsvlaamse veestallen be wonderd. „Het is een prachtige dag voor Axel", zei burgemeester P. L. D. J. van Oeveren ons. Het was trouwens ook een prachtige dag voor de provinciale stoomboot diensten, die onder hoogspanning met extra ponten heen en weer voeren. Desondanks stonden de automobilisten aan Perkpolder toch zeker nog een uur te wachten Begrafenis notaris J. Fanoy te Axel. Onder grote belangstelling had giste ren de begrafenis plaats van wijlen de heer J. Fanoy, in leven notaris te Axel. Aan de groeve werd het woord ge voerd door notaris van Maasdijk uit Sluis, die getuigde van de ijver en de collegiajiteit van de overledene. Nota ris van Dijke sprak als voorzitter van de Ring Zeeland van de Broederschap van Notarissen. Notaris Hoving uit Terneuzen sprak over de 17 jaar van goede samenwerking met wijlen de heer Fanoy. Ds A. J. Fanoy uit Eind hoven, een broer van de overledene, sprak daarna woorden van troost en deelneming tot de familie. Tenslotte las ds C. Couvée Psalm 46, waarna hij voorging in gebed. De zoon van de overledene dankte voor de belangstel ling. De dag begon met een officiële ope ning van de tentoonstelling door de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot. Hij was vergezeld van de leden van G.S., de heren C. Hamelink en C. Philipse. Hij sprak zijn grote waardering uit voor het werk van de Kring Axel der Z.L.M. Vervolgens hees hij de Z.L.M.- vlag, waarna „Hosanna" net Zeeuws vlaamse volkslied ten gehore bracht. Na een dankwoord van ir Geuze en de kringvoorzitter, de heer A. Haak, begaf het gezelscnap zich naar „Het Centrum", waar de algemene vergade ring werd gehouden. REDE Ir GEUZE. In zijn openingswoord legde ir Geu ze zijn toehoorders tal van problemen voor. Het belangrijkste daarvan noem de hij de veevoedervoorziening. In een uitvoerig betoog zette hij uiteen, dat Nederland met de gehele veevoeder voorziening voortdurend in een labiel evenwicht verkeert. Het is een obsta kel, waarop een belangrijk deel van de Nederlandse economie zou kunnen spaak lopen. De jaarlijkse wereldpro ductie van voedergranen wordt geschat op 300 miliioen ton, waarvan nog geen 14 miliioen ton als vrij graan op de markt komt. Nederland heeft 800.000 ton hiervan nodig; dat is niet minder dan 8 procent. De voorraden door de regering aan gelegd zijn echter groot, terwijl men daarenboven een zachte winter achter de rug heeft, waardoor overschotten zijn achtergebleven. Voorts luiden de voorlopige oogstberichten over de ge hele wereld in het algemeen niet on gunstig, zodat er vermoedelijk voer- graan te koop zal zijn, misschien tegen een gedaald prijspeil. Vervolgens sprekend over het ver loop van de prijzen zei ir Geuze te ho pen, dat de nieuwe regering zich mo gelijk eéns wil toetsen aan datgene wat de regering Pinay in Frankrijk wist te bereiken. Over de lastenverhoging uit hoofde van de Werkloosheids- en Wachtgeldverzekering was spr. niet di rect optimistisch gestemd. Hij hoopte dan ook, dat de landbouw deze lasten zal kunnen blijven betalen. De ver eenvoudiging der loonadministratie juichte hij toe. Vervolgens tipte hij even het bezoek aan, dat het hoofdbestuur aan de Braakman heeft gebracht en sprak hjj in dit verband tevens over het Noord Sloe, dat wellicht nu voor inpoldering aan de beurt zal komen. Hij betreurde het, dat er van het zgn. „drie-eiiandenpian" nu wel niets meer zal komen. En waarom eigenlijk niet? „Het is ons nog immer niet duidelijk, dat in verband met de algemene scheepvaartbelangen en het Belgisch verdrag beslist aan een kanaal door de Zandkreek, als verlenging van het ka naal door Walcheren zou moeten wor den vastgehouden. Nu gaat er mis schien een kostbare gelegenheid ver loren Ir Geuze behandelde hierna het aard- appelvraagstuk, waarbij hij critiek le verde op het besluit van het Bedrijf schap om de export ontijdig stop te zetten. Ons land leed hierdoor een ge voelig verlies; de gehele vroege aard- appelmarkt, met het overschot oude aardappelen boven de markt, werd zeer gedrukt ingezet, tot grote schade van de toch al twijfelachtige animo voor dit gewas. „Ordening is moeilijk, de verantwoordelijkheid voor de enkeling te groot, de schade nergens verhaal baar-, de risico voor de telers", aldus spr. Tenslotte sprak hij over de hagel- schade, en het groeiende onderwijs. Het land- en tuinbouwonderwijs krijgt een nieuwe school te Zierikzee, die bin nenkort zal worden aanbesteed; terwijl de stichting van nog 3 nieuwe gebou wen, t.w. 2 lagere landbouwscholen en 1 lagere tuinbouwschool op het pro gramma staat. NIEUWE PROEFBOERDERIJ. Overgaande tot de huishoudelijke za ken vertelde ir Geuze vervolgens, dat door de georganiseerde landbouw po gingen worden ondernomen om te ko men tot stichting van een proefboerde- rij in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar schijnlijk in de buurt van de Braak man. Ir Geuze leverde voorts critiek op het gemis aan activiteit van de Zeeuw se boer, waardoor destijds geen regel matige stro-afzet kon worden bereikt. Men wil thans pogen niet op fabriek matig, doch op handelstechnisch ge bied een oplossing te zoeken. Een com missie is ingesteld. Voorts is een commissie van onder zoek ingesteld naar de veiligheid op de boerderijen, dit i.v.m. de vele chemi sche middelen, die daar tegenwoordig aanwezig zijn. De kas vertoont een nadelig saldo van ruim f 2400.Door de contribu tieverhoging zal dit wellicht in de toe komst vermeden kunnen worden. REDE Prof. ORBAN. Vervolgens sprak prof. M. Orban, oud-minister van Landbouw in België, thans hoogleraar te Gent, over „De technische en economische aspecten van de Belgische landbouw". Voordat hij aan het woord kwam, vestigde ir Geuze de aandacht op de op 21 Juli in Middelburg te houden Vlaamse tentoonstelling. Dit zal een landbouwdag en een Beneluxdag wor den, waar zullen spreken prof. Baan uit België, twee consulenten en J. F. van Riemsdijk, van het L.E.I. Vervolgens gaf ir Geuze nog een klein overzicht van de huidige land bouwarealen in deze provincie. De win tertarwe is met 10 procent toegenomen, de zomergranen bleven stabiel, even als de aardappelen. Suikerbieten zijn iets verminderd; de gerst is met 5 pCt toegenomen, de erwten met 10 pCt ver minderd en de mais is met 50 pCt toe genomen. Van het vlas is het moeilijk een voorspelling te geven. Prof. Orban gaf allereerst een bon dig overzicht van de vooruitgang in de laatste jaren, waarna hij uitvoerig de positie van de Belgische landbouw be lichtte, zoals die vanaf 1870 tot heden is uitgegroeid. Hij vertelde o.m., dat de Belgische landbouw het vorige jaar aan 80 pCt der nationale behoefte kon vol doen. Uit de indexcijfers blijkt overi gens wel, dat de Belgische landbouw er nu niet direct gunstig voorstaat, het geen mede een gevolg is van de hoge lonen. Van het nationale inkomen vloeit een-vijfde voort uit landbouwop- brengsten. De agrarische bevolking gaat aanmerkelijk achteruit. In het ka der van de Benelux zag hij voorlopig nog geen oplossing van het landbouw vraagstuk, indien het bestaan van de Nederlandse en Belgische landbouw niet gewaarborgd kan worden. Daartoe zal wederzijds gelijkschakeling en be grip nodig zijn. Hij wees hier met veel nadruk op. „INBOORLINGEN". Vervolgens was het woord aan de Commissaris der Koningin, die, tot grote verrassing der aanwezigen, in een scherp betoog zijn misnoegen uitsprak over het ministeriële woord „inboor lingen". „Gij kunt fier zijn op deze benaming", aldus de Comissaris, „zo als ik er fier op ben een „inboorling" van Zeeland te zijn. Nederland leeft van ons en eet van ons". Ingaande op hetgeen ir Geuze over het drie-eilanden-plan had gezegd, wees hij erop, dat G.S., wanneer zjj kans zien om dit te volvoeren, dit zeker niet achterwege zullen laten. Over de stichting van een proefboerderij liet spr. zich inzake de provinciale bijdrage optimistisch uit. Nadat vervolgens het woord was ge voerd door ir v. d. Plassche, directeur- generaal van de landbouw die tot erelid is benoemd! en door mevr. HuismanGriep, voorzitster van de Plattelandsvrouwenbond in Zeeland, volgde de rondvraag, waarin de heer H. A. A. Baron Coilot d'Escury uit Kioosterzande n.a.v. het besprokene over het Noord-Sloe de wens uitte, dat speciale aandacht zou worden geschon ken aan de vruchtbare schorren van Saeftinge, die rijp zijn voor inpolde ring. Hij vroeg hiervoor tevens mede werking van prof. Orban, om dit van Belgische zijde te bezien en zodoende tot samenwerking te komen. DE RIJTOER. Na de middagpauze stelden niet min der dan 150 auto's en bussen zich in. slagorde voor een rijtoer door het rijke Zeeuwsvlaamse land, waarbij niet al leen kennis kon worden genomen van hetgeen de landbouw biedt, doch ook langs de industrieën van Sluiskil werd gereden. De stoet arriveerde om ongeveer half vier weer in het stadje, waarna men ging kijken naar de demonstraties met paarden en rundvee op het tentoon stellingsterrein, waar des morgens de keurin^n reeds hadden plaats gevon den. Nadat de Harmonie „Concordia" een muzikale rondwandeling door de stad had gemaakt, kon men des avonds ge nieten van het optreden van een groep „Veluwse boerendansers" uit Putten (G.) en van het muziekgezelschap „De Verenigde Vrienden uit Sas van Gent.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1