Ontmoeting met* de Istiqlal. ZEELAND DOOR WATER EN VUUR ZIJ ZULLEN HET VOLK VERTEGENWOORDIGEN „Wij zijn niet anti-Europees Lagerhuisdebat over bombarde ment eindigde zonder stemming* West-Berlijners voor keuze gesteld Fez: Het Djokja van Marokko Kennismaking* De Eerste Kamer* OUDE GENEVER, JENEVER, CITROEN, BRANDEWIJN, LIKEUREN, COGNAC, WIJNEN Protest tegen processie te Breda, De Tweede Kamer* De compensatie van de werk nemerspremie werkloosheids wet. Vrijdag 27 Juni 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 it (Van onze correspondent Alfred van Sprang.) FES (FRANS-MAROKKO), Juni 195.2 De Portier van het Grand Hotel overhandigt me met de sleutel van mijn kamer ook een brief. Enigszins verwonderd na een paar uur in de stad al post te ontvangen scheur ik hem open. In de linkerbovenhoek van het papier staat Bensalem Guessous, Pharmacien, Diplömé de Strasbourg. En in onberispelijk Frans volgt er: „Wij vernamen van een partijgenoot in Rabat, dat u er prijs op stelt in contact te komen met leden van de nationalistische beweging. Graag zullen wij u van avond ontmoeten ten huize van monsieur Ahmed Mekouar, de gede legeerde van de Istiqlal in Fes. Daar zijn woning moeilijk te vinden is zou ik u willen voorstellen elkaar om negen uur te treffen bij de pomp op de Place Général Gaillard in het Arabische deel van de stad. Elke fiacre-koetsier weet die te vinden". De nationalisten laten geen gelegenheid voorbij gaan om de buiten wereld hun mening over de problemen mee te delen. In Marokko zelf staan ze direct klaar om bezoekers met hun argumenten te overtuigen. En ook in het buitenland beschikken ze over efficiënte voorlichtings- bureaux. In sommige gevallen getroosten ze zich meer moeite dan de officiële Franse voorlichtingsdienst. binnen zekere perken getolereerd door het Franse bestuur, ijvert men voor één doel: de stichting van een onaf hankelijk Marokko. De Istiqlal tracht zoveel mogelijk Arabieren voor haar principes te winnen. In de steden en op het platteland wordt druk propa ganda gemaakt. Men houdt overal bij eenkomsten naar het communistische voorbeeld van cellen waar over de macht van de Islam en het glorieuze verleden van het oude Marokko ge sproken wordt om de mensen een na tionaal bewustzijn bij te brengen. Men publiceert verder een weekblad in een Arabische en Franse editie, dat in de grote steden aan verscheidene kiosken verkrijgbaar is, maar op het platte land dikwijls geweerd wordt. Zo tracht men de negentig procent a-politieken van het over het algemeen buitenge woon primitieve volk een positiever geest bij te brengen. „Hoeveel leden zijn ert" Infor meer lk. „Dat is geheimzegt Guessous. „Waarom......?"' „Omdat we officieel verboden zijn en daarom de mensen zo weinig moge lijk bloot willen stellen aan vervol ging". De Fransen schatten het ledental op ongeveer zestigduizend inclusief een groot aantal niet-actleve sympathise- renden. En ze beschouwen de invloed van de party vooral op het platteland uiterst gering. De leiders zijn het daar uiteraard allerminst eens. „We hebben een enorme invloed...'" verzekert Guessous, „en die neemt da gelijks toe De Place Gaillard is donker. Het is een klein vierkant plein aan alle kanten omgeven door gebouwen. Hier en daar staan wat Arabieren te praten. Bij de pomp staat een vrouw een emmer water te tappen. „Monsieur Van Sprang „Out...." Guessous Een kleine man met een kalend hoofd en gekleed in een Europees oostuum schudt me de hand. We steken het pleintje over naar een verveloze deur in een grauwe muur. Een donkere gang leidt naar een tweede deur.-Gues- sous licht de klink op om de vrouwen pinnen té waarschuwen dat er vreem de mannen op bezoek komen en zij Mich derhalve in hun eigen verblijf moeten terugtrekken. Meteen komt ten oudere man in een zomerse, witte ijilebba en een fez met een witte doek tr om naar voren. Monsieur Mekouar „Aangenaam „Komt u binnen Ineens staan we op een paleisachtige binnenplaats met aan twee kanten ho ge, met fijn beeldhouwwerk versierde pilaren en gaanderijen waarop grote fleuren uitkomen. In het midden spuit #en fontein. Bomen en bloemen groei en er omheen. In de verte klinken mu- *iek en vrouwenstemmen. Het geheel ademt de sfeer waarvan men in boe ken over oosterse hoven leest. „Gaat uw gang De gastheer duwt een van de vele deuren open en nodigt ons uit in een langwerpige kamer met wanden van kleine blauwe en witte steentjes en •en buitengewoon hoog plafond. Het meubilair bestaat uit niets anders dan Jivans en kussens, allemaal met het zelfde zijdeachtige materiaal overtrok ken. Een tafel is er niet. De enige ver slering aan de wand is een portret van Sultan Sidi Mohammed ben Youssef. Het is de weelderige woning van een gefortuneerd grossier in suiker. En te gelijk een van de steunpilaren van de nationalistische partij Istiqlal (Onaf hankelijkheid). In deze omgeving heeft de nationalistische beweging zich kun nen ontwikkelen en er hebben nog regelmatig min of meer geheime bij eenkomsten plaats. Geboorteplaats. Het nationalisme is in Fez geboren. Veertig jaar geleden is er de pro tectoraatsovereenkomst getekend en daarmee is ook het nationalisme ont- Staan. Het heeft echter tot 1930 ge- .uurd voor men werkelijk in beweging gekomen is. En in de laatste oorlog Heeft het nationalisme zich eigenlijk eerst volledig kunnen ontwikkelen, mede door de financiële steun van ka pitaalkrachtige, Arabische zwarte han delaren. De Istiqlal heeft zich nu met enkele andere partijen in Tanger en ae Spaanse zone van Marokko ver enigd tot een nationalistisch front. Officieel verboden, maar in de practijk dige woongelegenheid voor tiendui zenden arbeiders en het veel te lang zame tempo van ontwikkeling en op voeding tot zelfbestuur. „Met het protectoraat komen we nooit verderbetoogt Ahmed Mekouar. Maar wat wil men dan precies „Het protectoraatsverdrag vervangen door een nieuwe overeenkomst tussen Frankrijk en Marokko Guessous komt er tussen. „We willen geen complete breuk met Frankrijk en we zijn niet anti-Euro pees. We erkennen de Franse be langen hier en zijn ook bereid die te beschermen. Tenslotte weten we ook wel, dat geen enkele natie tegenwoor dig helemaal onafhankelijk kan zijn; er zijn overal economische en strate gische belangen van wereldbetekenis maar we willen baas in eigen huis zijn". „En kan men dat Ahmed Mekouar zet zijn glas peper muntthee neer. Natuurlijkzegt hij vastbeslo ten. En hij somt op hoe men een eigen cultuur en een eigen geschiedenis heeft, hoe men een vorst en een be stuursapparaat heeft en veel meer om op eigen benen te staan. Maar ook genoeg leiders met een hoge graad van ontwikkeling. „Er zijn er heel watbeweert Guessous nogal optimistisch, „en bo vendien kunnen we in het begin altijd buitenlandse specialisten laten komen... vooral op technisch gebied". Advoca ten en doktoren zijn er wel, al zijn er dan veel te weinig. Ingenieurs en an dere technische specialisten zijn echter met een lantaarntje te zoeken. En aan hen heeft men juist grote behoefte. En aan veel meer waar men maar niet over spreekt. Indonesië heeft met een groot tekort aan intellectuelen te kam pen. In het veel achterlijker Marokko is dat tekort nog veel groter. De nationalisten zijn er echter van overtuigd, op eigen benen te kunnen staan, min of meer onder het motto: oefening kweekt kunst. En ze zijn er zelfs zo van overtuigd, aan de eisen van een moderne staat te kunnen vol doen, dat ze beweren in 20 jaar vrije ontwikkeling onder krachtige leiding op een Europees peil te kunnen staan. De Fransen zijn het daar absoluut niet mee eens en voorspellen chaos en ach teruitgang. Alleen de praktijk zou kunnen bewijzen, wie gelijk heeft. Tendentieus, Om elf uur scheiden we. Het is nu doodstil op het don kere plein. Een politie-agent slen tert verveeld heen en weer. Verder is er niemand. ;,Die wacht zeker op ons wijs ik spottend. Guessous haalt zijn schouders op. „Er staat er altijd een hier zegt hij, „tenslotte leef je voort durend in de angst opgepakt te wordenprecies als onder Hitler!"' Het is waar, dat er altijd een politie-agent voor het huis van Ahmed Mekouar loopt. Aan de overkant is namelijk een politie bureau. Dat vertelt Guessous er echter niet bij. Het is maar een kleinigheid. In het kader van het contact met de nationalisten is het echter karakteristiek voor de ten dentieuze inlichtingen en halve waarheden, welke zij dikwijls ge bruiken om hun argumenten kracht bij te zetten. Soms oog sten zij daar succes mee. In an dere gevallen werkt die politiek echter als een boomerang. (Nadruk verboden.) Eden diende Attlee van repliek. In het Lagerhuis heeft Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, een warm applaus van de conservatieven in ontvangst kunnen nemen. Men debatteerde over het bombarderen van electrische centrales in Noord-Korea waarover En geland tevoren niet was geraadpleegd. „Nu de beslissing genomen is, moeten wij, hoewel wij het betreuren, dat wij er niet in gekend zijn, onze bondgenoten in deze kwestie volledig te steunen", zei Eden, die besloot met de woorden „Ik geloof, dat het Huis ons beter kan helpen een wapenstilstand te bereiken door eensgezindheid te tonen, dan door te pogen een wig te drijven tussen ons en onze vrienden en bondgenoten". De verkiezingen zijn weer achter de rug en ook de samenstelling van de Eerste Kamer is bekend. De K.V.P. won hierbij één zetel en de Communisten verloren er één. KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ: Mr F. G. C. J. M. Teulings; Dr H. J J. Velthoven; H. M. van Lieshout: Ir H, J. M. Verhey; Mr A. M. C. J. Stein ktihler; A. C. de Bruyn; Jhr Mr G. A, M. J. Ruys de BeerenbrouckC. G. A Mertens; Mr L. F. H. Regout; Dr L. J. C. Beaufort; E. M. J. A. Sassen; H, C. Nijkamp; Mr G. C. J. D. Kropman Mr P. J. Witteman; Ir E. H. A. Kraaij vanger; A. L. H. Roebroek en J. A. M. Derksen. PARTIJ VAN DE ARBEID: J. J. Kramer; G. I. P. Cammelbeeck Mr J. A. Jonkman; H. Oosterhuis; Woudenberg; Dr F. Wibaut; Mr P, Lieftinck; Dr Ir W. Schermerhorn; Mej, Mr M. Tjeenk Willink; Mr G. E. van Walsum; Mr Dr J. In 't Veld; J. L. Hoogland; P. J. Kapteyn; H. J. de Dreu. Geen vrijheid. De nationalisten zijn bitter. Ze beschuldigen de Fransen van een discriminerend koloniaal bestuur. Al lerlei voorbeelden voeren ze aan om die bewering te staven: nationalisten mogen niet vrij vergaderen, ze mogen geen eigen vakvereniging hebben, ze kunnen zich niet onbelemmerd door het land bewegen en naar het buiten land gaan. Andere grieven zijn: de machteloosheid van het Marokkaanse bestuursapparaat, het besteden van een onredelijk groot deel van de be groting aan zuiver Franse belangen, het tekort aan scholen en menswaar- (Ingez. mededeling, adv.) De rede van minister Eden vormde een antwoord op een verklaring van de leider der labour-oppositie, Attlee, die de bom' bardementen een „grote psychologische fout" had genoemd. De kansen op een wapenstilstand zouden, volgens Attlëe, hierdoor verminderen. De leider van de linkervleugel in de Labour-party, Bevan, verklaarde, dat „Het Britse volk geen steun zal geven aan een oorlog tegen China". Volgens hem kon een bestand in Korea gemakke lijk worden bereikt, als de Chinese com niunisten de toezegging kregen, dat het Westen bereid is hen als lid van de Vei ligheidsraad te aanvaarden en de strijd' krachten van Tsjiang Kai Sjek op For mosa te ontbinden. Pleegde Brigade-generaal Brink zelfmoord? k Brigade-géneraal Francis Brii^ hoofd van de Amerikaanse missie voor mili taire bijstand aan lndo-China, is Dins dagavond dodelijk gewond in een bureau van het ministerie van Defensie aan getroffen. Eert revolver lag naast hem. De generaal is op weg naar een zieken huis overleden. Een beambte, die met het onderzoek naar de dood van Brink belast is, ver klaarde, dat het waarschijnlijk is dat de generaal zelfmoord heeft gepleegd. Brink is ongeveer twee weken gele den voor staf-conferenties uit Indo- China teruggekeerd. Vrienden verklaar den, dat hij tijdens zijn verblijf te Was hington zeer gedeprimeerd was. Func- tionnarissen van het ministerie van Defensie zeiden, dat de geestestoestand van de generaal geen verband hield met de situatie in Indo-China of de proble men betreffende dit land. MARNIX D'HONTENISSE 101. De Wilde liep door de straten van Amsterdam. Het con trast met de Jodenwijk was groot. Amsterdam was ziek, dóór en dóór ziek. Waar de Duitse machtswellustelingen fun zware laars hadden gezet, verschroeide de grond, ver- Échimmelde het gewas, verschrompelde de stad.... Veel Winkels waren gesloten, andere hadden de etalages ver kleind, en hun grote ruiten met houten panelen afgezet. Auto's reden niet meer, tenzij met Duitse handen aan het stuur. Voor groentewinkels stonden meters lange rijen. In de tram zat het publiek vermagerd en vaak met ver- •tarde gezichten. De sappige Amsterdamse humor was ver scherpt tot fel sarcasme. Opnieuw viel de druk van deze tijd als een niet te torsen last op De Wilde. Met dit volk voelde hij zich immers één in ellende en zorg. Hij dacht weer aan zijn jongen, die verkommerde in de bedompte cel, als een jonge plant In een schimmelige kel der. En wat hing zijn kind nog boven het hoofd....? Aan het station gekomen, merkte hij, dat het reeds te laat was om de laatste trein naar Zeeland te halen. Toch Wilde hij weg uit Amsterdam. Tot Dordt zou hij kunnen komen. Dan kon hij tenminste met de nieuwe dag weer bijtijds thuis zijn. Daar werd ook weer in spanning gewacht. In Dordt gelukte het hem spoedig nog een goed hotel te vinden, maar daarin echter geen rust. Hij voelde zich op gejaagd. Hoe dwaas het ook was, eigenlijk zou hij het liefst maar gaan lopen in de richting van Zeeland. Terwijl hij daar in een welverzorgde kamer lag, wat kon men op dat ogenblik zijn kind niet aandoen? Was het wel zeker dat hij nu nog leefde? En in hem brak de opstand in felle hevig heid los. Was dat billijk? Een dom en blind noodlot had niet gruwelijker om zich kunnen heenslaan. Dood vermoeid kwam hij de volgende morgen thuis. Me vrouw, Dina en Gerda waren al bij hem nog voor hij de kamer had bereikt. „En Hij kon niet meer doen dan een uiterst sober verslag geven. Mevrouw wachtte en keek hem maar aan. Ze wilde meer horen, maar hij was niet in staat iets te zeggen. Die stille berusting van zijn jongen, had hem de laatste hoop ontnomen. Zijn kind was klaar, klaargemaakt door God Zelf, maar de vader kon dat niet billijken. Mevrouw voelde de spanning, waaronder hij leed en zij wist ook nu weer Uis te helpen. De meisjes werden uitgestuurd naar goede «lenden om deze laatste berichten te vertellen. Toen liet zü haar man stil naar zijn kantoor gaan. Er zijn ogen blikken, dat elk gezelschap te veel is, omdat God wat te zeggen heeft. Ook voor anderen gingen trieste dagen hun eendere gang. Dina was veel in de pastorie bij mevrouw Versendaal. Die had een wankele gezondheid, maar haar sterke wil drong haar om staande te blijven, terwille van de kinderen, welke door haar man aan haar waren toevertrouwd. De berichten uit het Amersfoortse kamp waren wel schaars, maar dat weinige was ook nog zo ontmoedigend. De sadistische geest, die zich daar uitleefde ontzag niemand en het scheen zelfs alsof deze helse geest zich juist op de nobelsten van ons volk botvierde. De minderwaardigheids complexen van de onderwereld reageerden zich hier onbe lemmerd af. De leiders van ons volk in kerk en maat schappij moesten het vooral ontgelden. Het vaak plotseling sterven van deze slachtoffers deed de bloedverwanten der andere martelaren voortdurend in spanning en bange ziels angsten leven. Er was bovenmenselijke kracht nodig om niet ten onder te gaan. Mevrouw Versendaal kréég die bovenmenselijke kracht. Op een warme Juli-middag wandelde Dina met de oudste twee kinderen uit de pastorie naar „My Home" om daar wat bloemen te plukken, toen Rudolf Weber op haar af kwam met de vraag: „Mag ik je helpen?" Toen ze toestemmend knikte, sneed hij enkele grote witte anjers af en zei: „Dat is nu toch jullie lievelings bloem geworden, sinds Bernhard met Prinses Juliana gehuwd is? „O ja, dat is zo en daarom ook zijn jullie Duitsers zo woedend, wanneer wij die bloem dragen. Dat is al „demon stratie!" iets waarvoor jullie nogal bang zijn, geloof ik." Jullie, jullie.herhaalde hij mismoedig. Ja, wie anders? vroeg ze verwonderd. Hij gaf geen antwoord, maar vroeg: Kunnen we niet even naar het prieel gaan. Ik heb je wat te vertellen. Moet dat? vroeg ze onwillig. Hij kleurde. Ik wil je natuurlijk niet dwingen, maar het is wel iets belangrijks, dat ik je te zeggen heb, althansvoor mij, voegde hy er aarzelend aan toe. Ze liepen samen door de bloempaden. De kinderen bleven in hun nabyheid spelen. Ze draafden achter elkander aan en Kazan blafte jaloers. Wat heb je te vertellen? vroeg ze toen ze in het prieel op de bank plaats namen. Ik wilde je vertellen, dat ik weg ga (Wordt vervolgd). Minister van staat Selwyn Lloyd, die zojuist met Lord Alexander van een be zoek aan Korea en de V.S. is terugge keerd, deelde mee, dat hy persoonlijk van mening was, dat het gebeuren geen politiék effect zou hebben. Hij ontkende, dat minister Eden het opperbevel der V.N. „carte blanche" had gegeven. Ook hq was van mening, dat de centralen zuiver militaire doelen waren. Het debat eindigde zonder dat er over de kwestie werd gestemd. De perschef van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, Mc Dermott, heeft een correspondent mee gedeeld, dat het ministerie de Britse re gering niet over het bombarderen van de electrische centrales aan de Jaloe heeft geraadpleegd, „omdat men het geheel al een militaire beslissing, in overeenstem ming met de bestaande politiek be schouwde". De Indische premier Nehroe heeft in net parlement zqn afkeuring uitgespro ken over de bombardementen door de Verenigde Naties van de installaties aan de Jaloe, PROF. ANEMA. ....De nestor in de Eerste Kamer. ANTI-REVOLUTIONAIRE PARTIJ: I. A. Diepenhorst; Mr W. Rlp; Tjalma; H. Algra; H. J. Hellema; Mr A. Anema; J. Schipper. CHRISTELIJK HISTORISCHE UNIE J. Reyers; Mr 3. Kolff; Mr G, Vixseboxse; Mr R. 'ollema; Dr J. de iwaan en Prof. Dr A C. Gerretson. VOLKSPARTIJ ,'OOR VRIJ- ÏEID EN DEMO- RATBE: H. D. Louwes; Mr W. C. Wende- laar; Mr A. N. Molenaar en R. H, de Vos van Steenwijk. COMM. PARTIJ NEDERLAND: J. Brandenburg; C. Geugjes. J. REIJERS. Eva Perron is ernstig ziek zo wordt te Buenos Aires van gewoonlijk betrouw bare zijde vernomen. Nieuwe rode speldeprik. Het Oostduitse ministerie van binnen landse zaken heeft bekend gemaakt dat Westberlijners, die bezittingen op Oost duits gebied bezitten, slechts dan ver- blijfpassen zullen krijgen indien zij zich bereid verklaren Oostduitse burgers te worden. Het betreft hier ongeveer 100.000 Westberlijners, die op aangrenzend Oost- berUjns of Oostdnits gebied huizen en an dere bezittingen hebben. Het officiële Oostduitse persbureau „A.D.N.", dat dit bericht brengt, zegt ver der dat Westberiyners, „die in de toe komst niet in staat zouden zijn hun tui nen, huizen of andere bezittingen in Oost- duitsland te bezoeken, zich maar om schadeloosstelling tot de Westberlijnse autoriteiten moeten wenden". Nader wordt gemeld, dat de maatregel ook geldt voor de 15.000 in Oost-Duits- land werkende Westberiyners. De honderdduizend Westberiyners, die vrywel allen tuintjes op Oostduits gebied Instorting in kolenmijn bij Essen, In de kolenmyn „Friedrich Heine nabq Essen is Dinsdag op een diepte van 350 meter in een gang het plafond over een lengte van zestig meter in gestort. Van de elf mannen, die in deze gang werkten, wisten er drie zich in veiligheid te brengen. De overige acht zün van de buitenwereld afgesloten. Reddingsploegen hebben nog geen con tact met hen gekregen. KERK EN ONDERWIJS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Delft W. P. ten Kate, luchtmachtpred. te Deelen; te Poort vliet en te Reeuwyk C. v. d. Berg, cand. te Hilversum; te Waverveen J. Kerekes te Utrecht; te Dedemsvaart J. Blonet te Goënga. Bedankt voor Lage Vuursche D. J. v. d. Graaf te Leerbroek; voor Russen J. P. Dorsman te Schelluinen; voor Gies- sendam H. Goedhart te Middelharnis. Geref. Kerken. Beroepen te Bhja, te Tijnje en te Witmarsum O. Jager, cand. te Delft. Bedankt voor Urk W. Diepersloot te Franeker. Chr. Geref. Kerken. Bedankt voor Middelharnis J. G. van Minnen te Huizen. Geref. Gemeenten. Beroepen te 's-Gravenpolder, te Lei den en te Dordrecht W. Hage, cand. te Den Haag. Beroepen te Werkendam W. Hage, cand. te Den Haag. De heer F. G. C. Buyse uit Goes deed met goed gevolg zqn candidaats-arts- examen te Utrecht hebben, worden door het besluit zwaar getroffen, onder hen zijn zeer veel werk lozen, die tot nu toe in hun levensonder houd voorzagen door -de verkoop van groenten, geteeld op hun volkstuintjes. Voor West-Berlijn, dat toch al reeds met ernstige werkloosheid had te kam pen betekent dit een nieuwe slag. Te Breda is Zondag j.l. een openbare processie gehouden ter gelegenheid van de stille omgang. Voordien, op 19 Juni, heeft de plaatselijke kerkeraad van de Hervormde gemeente in een onderhoud met de loco-burgemeester, de wethou der J. A. Meijs, protest aangetekend tegen deze als een overtreding van de grondwet beschouwde processie, en een brief overhandigde, waarin werd gezegd, dat de verhouding tussen R.-Katholie- ken Protestanten in de knel zou komen en waarin werd verzocht te voorkomen, dat er verdeeldheid onder de burgerij zou ontstaan, „doordat een deel van de bevolking gekrenkt wordt in zqn over tuiging. Wat de principiële punten jpetreft, sloot de kerkeraad zich aan bü de brief d.d. 9 April 1949 door het contact in overheidszaken der Protestantse kerken gericht aan de raad der ministers van welke brief een overdruk werd overhan digd. Vervolgens is op 20 Juni door de voorzitter van de kerkeraad samen met de gedeputeerde van de Hervormde kerk bij de overheid, die tevens optrad namens het „contact in overheidszaken" een bezoek gebracht aan de bisschop van Breda. Nu de processie toch is gehouden heeft de kerkeraad zich in verbinding gesteld met de Synode van de Hervorm de Kerk, terwql hij zichzelf erover be raadt welke houding zal moeten wor den aangenomen met het oog op de ko mende eeuwfeesten te Breda. De Zondag gehouden processie waar in, naar het persbureau der Ned. Herv. Kerk meldt, ook justitie-autoriteiten meeliepen, was in Breda de eerste sinds eeuwen. Tot lid van de Tweede Kamer werden de volgende personen ge kozen: K.V.P.F. van Vliet; H. H. van der Zanden; mr. Th. M. de Graaf; mr. dr. N. H. L. van der Heuvel; mr. P. A. Blaisse; P. J. S. Serrarens; J. J. Fens; Chr. J. M. Mol; ir. C. J. van Meel; mej. dr. M. A. N. Klompé; mr. J. M. L. Th. Cals; drs. M. M. a. A. Janssen; W. J. Andriessen; Th. D. J. M. Koersen; dr. A. M. Lucas; M. P. van der Weyden; C. J. van der Ploeg; mr. K. T. M. van RÜckevorsei; Jac. Groen; dr. L. G. Kor- tenhorst; Th. S. J. Hooü; Pater mag. dr J. G. Stokman; prof. mr C. P. M. Kom- me; B. A. A. Engelbertink; mej. dr. A. de Waal; J. H. Maenen; dr. ir. W. J. Droe-sen; J. M. Peters; ir. F. C. M. Wyt'fels; H. C. W. Moorman. P.v.d.A.: dr. W. Drees; J. M. Wiliems; jhr. mr. M. v. d. Goes van Naters; mr. C. J. A. M. ten Hagen; mr. L. A. Don ker; J. Schiltnuis; a. M. Joekes; mr. J. A. W. Burger; H. van Sleen; G. J. N. M. Ruygers; j. J. Vorrink; mej. mr. N. S. C. Tendeloo; J. G. Suurhofl; J. de Kadt; dr. ir. A. Vondeling; G. M. Nedernorst; J. H. Scheps; H. j. Hotstra; N. Stuf- kens; S. L. Mansholt; C. J. van Lienden; E. A. Vermeer; D. de Loor; H. J. v. d. Born. Dit zqn slechts 24 Kamerleden. Om zes plaatsen zal worden geloot tus sen dertien candidaten. Dit zal moeten geoeuren, wanneer in de volgende week net Centraal Stembureau bijeenkomt. Deze candidaten zqn: dr. S. A. Postu- mus; F. J. Goedhart; J. J. A. Berger; mej. mr. J. Zeelenberg; mr. Th. J. A. M. van Lier; J. Eramens; D. Roemers; F. J. Kranenburg; mevr. A. C. Ploeg Ploeg; J. Blom; C. W. van Wingerden; J. BommerC. Egas. A.R.: dr. J. Schouten; mr'. J. Terp stra; prof. mr. P. S. Gerbrandy; mr. J. Algera; dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot; mr. dr. E. P. Verkerk; C. v. d. Heuvel; ds. J. Fokkema; mr. A. B. Roosjen; A. W. Biewenga Wz.; A. Stapelkamp; ds. C. v. d. Zaal. C.H.: H. W. Til anus; F, H. v. d. We tering; mr. H. K. J. Beernink; dr. J. J, R. Schmal; Tj. Krol; J. de Ruiter; Jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen; H. Kikkert; ir. C. Staf. V.V.D.: mr. P. J. Oud; drs. H. A. Korthals; mevr. A. Fortanierde Wit: F. den Hartog; J. G. H. Corneiissen; R. Zegering Hadders; G. Ritmeester; mr. H. F. van Leeuwen; H. J. Ankersmit. C.P.N.: G. Wagenaar; S. de Groot; H. Gortzak; J. Haken; P. van Staveren; F. Reuter. S.G.P.: ds. P. Zandt; ir. C. N. van Dis. K.N.P.: Ch. J. I. M. Weiter; dr. mr. W. L. G. Lemaire. De regering stelt zich overeenkomstig het advies van de Stichting van de Ar beid op het standpunt, dat de werk nemerspremie voor de werkloosheids wet, welke wet op 1 Juli in werking treedt, door loonsverhoging moet wor den gecompenseerd. Aan de daaruit voortvloeiende hogere bedrijfslasten wordt slechts ten dele tegemoet gekomen door een verlaging van de vereveningsheffing van een half pCt. De kinderby'slag-premie wordt eveneens met een half pCt verlaagd met dien verstande, dat bovendien nog aan het bedrijfsleven tegemoet is gekomen door een verlaging van de premie voor de werkloosheidsverzekering van 2,8 pCt tot 2,4 pCt in het vooruitzicht te stellen. Deze verlaging word verant woord geacht met het oog op de voor het algemeen werkloosheidsfonds door de z.g. overgangsregeling geschapen verlichting van lasten en de ter be strijding van de werkloosheid genomen maatregelen. Aangezien de helft der bedoelde verlaging aan het bedrijfsle ven ten goede komt, bedraagt de totale tegemoetkoming derhalve 1,2 pCt. Dit percentage moet gesteld worden tegen over het gemiddelde percentage der voorgeschreven looncompensatie van 2 pCt, waarvan door de Stichting van den Arbeid werd uitgegaan, aldus heeft de minister geantwoord op vragen hem door de heer Hooy (K.V.P.) gesteld. VEILINGBERICHTEN Overvloedige regenval heeft in Japan de dood van 65 mensen tot gevolg ge had in de afgelopen 24 uur. De mees ten kwamen b(j aardverschuivingen om. Bovendien worden 58 personen vermist. Bjjna 4.000 huizen en 24.000 ha cul tuurgrond zjjn overstroomd. Bü beschikking van de minister van verkeer en waterstaat is met ingang van Sept. 1952 aan W. van Aken te 's-Gra- venhage op zün verzoek in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftüd eervol ontslag verleend als wa terbouwkundige van de Rijkswaterstaat in vaste dienst. MIDDELBURG, 26 Juni. Zwarte bessen- veiling. Aanvoer 805 kg. Prijs ƒ61,10 per 100 kg. KAPELLE. 26 Juni. Aardbeien: Jecunda 72.2072.50; Mad. Mout. 71.50 72.40; Zwarte bessen 61.50; Frambo zen 50.05 alles per 100 kg. Kleine vei ling: Kersen: Hollanders 4663; Mei kersen 1951; Vroege van Werder 40 52; Markiezen 4564; Suikerkersen 30 32; Elton 30; Bruine Blanche 31; Por- celeinkersen 12; Early Rivers 48; Mo rellen 3742; Diversen: Rode Bessen 2541; Kruisbessen 711; Witte Bes sen 27; Frambozen 501.02; Aardbeien 46—88. KRABBENDIJKE, 26 Juni. Aard beien: Mad. Mout. 59.70; Jecunda 70.40 Zwarte bessen 61.20; Profilic 2529; Frambozen 55100. THOLEN, 26 Juni. Bonken 13.04; gew. 12.46—12.53; poters 12.00—12.10; kriel 7.00. Aanvoer 82 ton. NAGEKOMEN ADVERTENTIE Heden overleed zacht en kalm onze geliefde Zuster, Schoonzus ter en Tante ANNA KATHARINA IN 'T ANKER, in de ouderdom van ruim 50 jaar. Dat haar heengaan vrede was, lenigt onze smart. W. J. IN 'T ANKER. S. C. IN 'T ANKER—ZANDEE. MACHIEL. KEES. WIM. Schore, 26 Juni 1952. De teraardebestelling zal plaats hebben op Zaterdag 28 Juni 1952, des middags om 12 uur.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3