Honderden bezoekers stroomden het Z.L.M.-tentoonstellingsterrein op. ovonturen NIEUWE ENGELSE THEE-MELANGE Waar tentenpark» SCHEEPSTIJDINGEN De opening» Oost-Vlaamse gemeentebe stuurders naar Walcheren. Commissaris der Koningin recipieerf op 17 Juli a.s. HIER Mosselseizoen opent 30 Juni, Olympia-Swift 2 wedstrijd van de dag. Jaarvergadering Ver. van Vrijzinnig Hervormden. Amerikaanse generaal in Osaka aangevallen. Ridgway bestudeert de grens* bewaking in Duitsland. V Vrijdag 27 Jvini 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Nadat Ir Geuze de vlag had gehesen. Onder begunstiging van goed weer zjjn de Z.L.M.-dagen te Axel gisteren begonnen. Het V.V.Z.F.-terrein, dat een ware tentenstad is geworden bood een fleurige aanblik door de talloze vlaggen van alle naties die daar wapperen. BK een wandeling over het enorme terrein komt men onder de indruk van de omvang van deze expositie voor welks organisatie men alle lof moet hebben en die zich reeds de eerste dag in een enorm bezoek mocht verheugen. stands te vinden zijn op het gebied van grondonderzoek, peulvruchten, studie combinatie, pluimveeteelt, vlasinstituut, Stichting v. d. Landbouw, de P. D., de N.A.K., de L.J.G., de Z.P.M., het Iand- bouwhuishoud-onderwijs, de Bond van Plattelandsvrouwen terwijl ook vele particulieren zijn vertegenwoordigd. Een andere grote stand is gereser veerd door „De beste Tien" uit Ter- neuzen, een wL.kelierscombinatie. De Axelse neringdoenden hebben even eens de handen uit de mouwen gesto ken en een der grootste stands gere serveerd. Wanneer men het feestterrein door een erepoort, waarop een toepasselijke spreuk is vermeld, betreedt, wordt het oog geboeid door de fraaie gazons rond de jeugdherberg en de bloemperken aan gelegd door de Axelse en Terneuzense plattelandsvrouwen. Nagenoeg de gehele Noord-, Oost- en Zuidzijde van het terrein en ten dele ook -het middenveld worden ingenomen door een enorm landbouwwerktuigenpark, waar talloze firma's vertegenwoordigd zijn met de nieuwste snufjes op dit ge bied. Combine's, moderne aardappel- rooimachines, vele types landbouwwa- gens, zelfbinders, kunstmeststrooiers, aanhechtbare wiedmachines, melkma chines, speciale machines voor mais- teelt, fraismachines, een pick-up pers, die het graanstro opraapt en samen perst in pakken van 50 kio en tevens met ijzerdraad bindt, staan hier op gesteld. Voorts zijn er natuurlijk de vernevel-apparaten, graafmachines, graanmaaiers, tractoren met een grondschep, talloze nieuwe machines voor alle vormen van vlasbewerking, een vol-automatische aardappelmachine een erwtenmachine, kortom teveel om op te noemen. Verder vindt men er de diverse ver tegenwoordigingen van bestrijdings- en bespuitingsmiddelen. Een aparte stand vormt de konijnen en pluimvee-vereniging met 44 inzen dingen en ruim 150 nummers. Een enorme tent is gereserveerd voor de landbouwvoorlichtingsdienst, waar Ingezonden Mededeling (adv.). Opgepast II V«el zonnebrillen veroorzaken blndvllesontsteklng 9x1 ricvcVh Uw. imth-pMciën GROTE VAART. NIEUW AMSTERDAM: 25 te New York; TABINTA: 22 te Vancouver; WA TERMAN: pass. 25 Landsend naar Hall ux; BOSFONTEIN: 25 van Aden naar Mombassa; LEERDAM: 25 van Halifax taar New York; SIBAJAK: 25 930 mijl K.O. Mona Eil. naar Wellington; JOHAN VAN OLDENBARNEVELD: 25 140 mijl D. Timor naar Soerabaja; RIJNKERK: pass. 25 Sabang naar Rotterdam. HAVEN VAN VL1SB1NGEN. Te Vlissingen aangekomen 256: CON- 8TANT1NOS H. van Antwerpen; 266: YCAMORE HTT .1van Antwerpen. Vertrokken 256: ZWERVER naar N. Castels; ACTJO naar Antwerpen; TAMA haar idem. 26—6: CONSTANTINOS H. haar Griekenland. Gepasseerd naar Antwerpen 25—6: AS- TRA van Par naar Gent; VALBELLA v. Botterdam; VROUWENPOLDER van Oporto; MARVA van Calais naar Gent. 6: CORSICA van Rotterdam; DON- GEDIJK van Vancouver; SORTE, van Londen; LEUVEHAVEN van Rotterdam; NOORDERHAVEN van Londen. Gepasseerd van Antwerpen 25—6 HES- TIA naar Bremen; OISE naar Hamburg; HARTEL naar idem; NIEUWE HAVEN naar Duinkerken; JORINA naar Rostock; NOORDZEE naar Dublin. 26—6: LUCAS ajt,S I naar Rotterdam. Wat brengt de radio? ZATERDAG 28 JUNI 1952. HILVERSUM I (402 m.) KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gewijde muziek; 7.45 Mor gengebed en Liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstan den; 9.35 Gram.; 10.00 Voor de kleuters; J.0.15 Gram. 10.20 T.T.-races; 10.40 Sym- phonette-orkest; 11.00 Voor de zieken; 11.45 T.T.-Races; 11.55 Gram.; 12.00 Ange lus; 12.03 Gram; 12.10 T.T.-Races; 12.20 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouwmedede- Jingen; 12.33 Pianoduo; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Arii usements-muziek; 13.50 T.T.-Races; 14.10 Gram.; 14.15 Boekbespreking; 14.25 Koorvereniging; 14.45 Kroniek van Let teren en Kunsten; 15.10 T.T.-Races; 15.25 Qmroepor '-si <*u kliste: mos „Je JSchooiHK nel -n0nliwila 16.35 Voor ae ,—ga; (17.15—17.30 T.T.-Races); 17.50 Ronae van Frankrijk; 18.00 Nieuws; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.25 Lichte muziek; 18.40 Regerings-uitzen- ding: „Zoeklicht op de Westerse Defen sie"; 19.00 Gram.; 19.15 Tenniskampioen schappen Wimbledon; 19.25 Promenade orkest; 19.25 Actualiteiten; 20.00 Nieuws «n weerberichten; 20.08 De gewone man; 20.15 „Lichtbaken", causerie; 20.35 Amu sementsmuziek en Kersenprijsvraag; 21.00 Cabaret; 21.40 Gram.; 22.30 „Wij luiden de Zondag in"; 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in er 2524.00 Gram. HunvuiiouM li (298 m.) v'AitA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.33 Gram.; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 gram.; 8.55 Voor de huisvrouw; 9.00 ram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgescha keld", causerie; 10.05 Morgenwijding. VA RA: 10.20 Voor de arbeiders in de con- tinu-bedrijven; 11.35 Viool en piano; 12.00 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouwmedede- jingen; 12.33 Orgel en tenor; 13.00 Nieuws; 13.15 Dansmuziek 13.50 „Onze vacantie - hun brood", klankbeeld; 14.00 Holland Festival: Concertgebouw-orkest, koor en solisten; 16.10 Zuid-Limburgs programma; 16.35 Boekbespreking; 16.50 Lichte mu ziek; 17.15 Sportpraatje; 17.30 Voor Re jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 Gevarieerde muziek; 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", causerie; 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie; 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Ac tualiteiten; 20.15 Gevarieerd programma; 2l.00 Socialistisch commentaar; 21.15 Strijksextet; 21.45 „Onder de pannen", hoorspel; 22.05 Metropole orkest; 22.30 Sport; 22.40 Lichte muziek; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram. HnusaiiXi (Vlaams 324 m) 11.45 Gram.; !3.00 Nieuws; 13.15 Vlaamse liederen; 3.30 Gram,; 14.00 Verzoekprogramma; 4.30 Pianorecital; 15.00 Gram.; Tussen 16.00 en 17.30 Ronde van Frankrijk; 16.00 Orgelconcert; 17.00 Nieuws; 17.10 Dans muziek; 17.45 Engelse les; 18.00 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40' Radiofeuilleton; 19.50 Gram.; 20.00 Orkest concert. In de pauze; Gram.; 22.05 Nieuws; 22.20 Jazzmuziek; 22.50 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.05 en 23.30 Gram.; 24.00 Sluiting Nadat des morgens in „Het Cen trum" de hoofdbestuursvergadering was gebonden onder voorzitterschap van Ir M. A. Geuze, werd om half twee de expositie officieus door de heer Genze geopend. Deze zei hierbij ondermeer dat zijn indruk was, dat dit de grootste tentoonstelling was sinds 1945. Hij hoopte op succesvolle dagen voor de streek en de Zeeuwse landbouw in het algemeen waarna hjj de Z.L.M.-vlag hees. Nadien stroomden de bezoekers het terrein op. Vele scholen uit Axel en omgeving hadden een vrije dag en kwamen onder leiding van de onder wijzers een kijkje nemen, waarbij le den van de L.J.G. als gidsen fungeer den. Na afloop van de opening vond in „Het Centrum" een koffiemaaltijd plaats waaraan het hoofdbestuur, het bestuur va nde Kring Axel en enkele genodigden aanzaten onder wie de heer J. Kluitenaar, rentmeester der Domeinen, die na de maaltijd optrad als gastheer bij de inpolderingswerken aan de Braakman, die men toen ging bezichtigen. Burgemeesters en secretarissen der gemeenten in de provincie Oost-Vlaan- deren zullen op Donderdag 17 Juli a.s. te gast zijn bij de afd. Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten, die, ter gelegenheid van de Oost- Vlaamse tentoonstelling, op die dag in de provinciale hoofdstad een bijeen komst belegt. Het programma belooft de deelne mers een prettige dag. Om half elf vindt een bijeenkomst plaats in de Concertzaal in de Singelstraat waar de burgemeester van Lokeren een kor te inleiding zal houden. Om twaalf uur begint een rondrit over Walcheren, waarbij in Domburg de lunch zal wor den gebruikt terwijl in deze badplaats ook een korte wandeling zal worden gemaakt. Om half drie vertrekt men weer uit Domburg. Om half vier wor den de deelnemers door Middelburgs' vroede-vaderen ontvangen en zal daar op aansluitend een bezoek aan de ten toonstelling worden gebracht. Naar wjj vernemen zal de Commis saris der Koningin, Jhr mr A. F. C. de Casembroot de jaarlijkse receptie hou den op Donderdag 17 Juli a.s. Zoals gebruikelijk zal deze receptie weer worden gehouden aan boord van het s.s. „Meckenlenburg" van de S.M. Zeeland", dat in verband met de dienst VlissingenFolkestone in Vlis singen ligt. Het ligt ook thans weer ip de bedoeling met het schip een tocht op de Schelde te maken. VELE BURGEMEESTERS HERBENOEMD. Bij Koninklijk Besluit van 23 Juni 1952 zijn, met ingang van 1 Juli a.s., de navolgende burgemeesters van de achter hun naam vermelde gemeen- te(n) herbenoemd: A. P. Kostense, Biervliet; Jhr A. van Citters, Burgh; P. V. M. Vercauteren, Clinge; D. Tho massen k Thuessink van der Hoop van Slochteren, Driewegen en Ellewouts dijk; Jhr R. J. H. Q. Roëll, Haamstede; A. A. Elenbaas, 's Heer Arendskerke; C. F. A. M. v. Horsigh, 's-Heerenhoek; B. A. Th. M. Truffino, Hulst; Jhr L. E. D. S. von Bönninghausen tot He- rinckhave, IJzendijke; P. H. Geir- naerdt, St. Jansteen; Mr H. N. Baron Schimmelpenninck van der Oije, Kloe- tinge; <5. C. E. M. Dierick, Koewacht en Overslag; J. L. Dregmans, Koude- kerke; A. A. van Eeten, Nieuwerkerk; A. H. S. Stemerding, Oost- en West- Souburg; F. A. van Rosevelt, Schoon- dijke; Mr P. H. W. F. Tellegen, Ter- neuzen; F. A. Hendrikse, Vogelwaar de; G. H. E. M. van Waes, Westdorpe; S. A. N. van Oeveren, Wolphaartsdijk. en over de grenzen Het bestuur van de Fryske Akademy te Leeuwarden heeft besloten, in het ver volg ieder jaar een bekroning te geven aan dat boek, in het Fries geschreven of over Friesland handelend, dat naar het oordeel van een deskundige, door het akademybestuur ingestelde commissie, uiterlijk het best is verzorgd. De Zeeuwse oesterexportenrs zullen gezamenlijk deelnemen aan de voedings middelensalon die in October te Brussel wordt gehouden. De oesters zullen daar heel goedkoop met een passend wijntje worden aangeboden. 5000 leden van de koppensnellersstam der Naga's in Noordwest-Birma hebben de dood gevonden door een pokkenepide mie, die zich snel uitbreidde door de slechte hygiënische toestanden. De stam heeft de gewoonte de doden niet te be graven. In Groningen is opgericht de coöpera tieve credietvereniging voor de kust vaart, die bedoeld is om aan jonge en bekwame kapiteins bij de handelsvaart steun te verlenen bij de aankoop van een kustvaartuig, wanneer op de normale wijze de andere hypotheken zijn verkre gen. Op deze manier hoopt de vereniging te bevorderen, dat zich in Nederland een groep van zelfstandige kapiteins-eige naren in deze tak van scheepvaart zal kunnen handhaven. WAT 'N GEMENERIK! Spoedig hadden ook Gertjan en Maartje het bos bereikt. Van Kriek was niets meer te bespeu ren, slechts heel in de verte was hét paardenge trappel nog hoorbaar. Spoedig maakte de weg een bocht enplotse ling trok Gertjan zijn zusje mee achter een ooom. „Wat is er?" riep ze geschrokken. Maar Gertjan gaf geen antwoord en tuurde van achter de boom de weg op. Maartje volgde zijn voorbeeld en wat ze toen te zien kreeg deed haar op de lippen bijten van verontwaardiging. Op een tien tal meters verder was een mannetje met een hoge hoed op bezig een dik touw over de weg te spannen. Een dunne lange pijp in zijn tandeloze mond geklemd, liep hij bedrijvig op en neer terwijl hij, geniepig om zich heen kijkend, goed keurend gromde. Zijn rug was gekromd en onder zijn veel te wijde jas kwamen een paar dunne beentjes te voorschijn. „Dit is je laatste ritje geweest, vriendje", lachte hij gemeen. „Ha-ha, dat heb ik weer goed bedacht; zo vlak achter die bocht, dat heeft die boerenkerel nooit tijdig genoeg in de gaten". Toen bleef het mannetje even luisterend staan„Daar komt hij alha-ha-ha, daar komt hij al aan. Nu maken dat je wegkomt, Knibbel!" sprak hij gehaast tot zichzelf En inderdaad, het geluid van het naderende karretje kwam steeds dichterbij. Prijzen vastgesteld. Naar wjj vernemen zal het mossel seizoen 1952-1953 beginnen op 30 Jnni a-s., terwjjl vanaf 7 Juli met de ver zending van mosselen een aanvang kan worden gemaakt. Dit seizoen zullen 9 soorten mosse len op de markt aangevoerd worden, n.l.: Al 11 en 111, BI 11 en 111 en Cl 11 en 111 al naar gelang schelp grootte en visgewicht. De beste soort moeten 60 pet. van 60 cm. grootte zijn met een vleesge wicht van 24 kg. Het maximum tarra mag 16 pet. bedragen. Prijzen (inkoop) voor de handelaren zijn als volgt vastgesteld: Al f 12,50, A2 f 11,50, A3 f 10,50, BI f 11, B2 f 10,50, B3 f 10, Cl f 10,50, C2 f 10, C3 f 9,50. Deze prijzen gelden bij levering in Bergen op Zoom, Bruinisse, Tholen of Yerseke. Bij levering in Den Oever of Harlingen worden deze prijzen ver laagd met f 1,25 per ton. GEMEENTERAAD. HEINKENSZAND. Woensdagavond kwam de raad van Heinkenszand bijeen onder voorzitter schap van burgemeester B. Funk. Gekozen werd de commissie van het beheer schoolartsendienst W.Z. Voor Middelburg mr. N. Bolkestein, burge meester; voor Vlissingen W. Poppe, wet houder van Onderwijs; voor de gemeen ten op Walcheren P. Daniëlse, burge meester van Ritthem en mr. S. F. K. J. Graaf van Randwijck, burgemeester van N. en St. Joosland. Voor de gemeenten op N.-Beveland A. Schuil, burgemeester van Kortgene. Voor de gemeenten op Z.- Beveland A. A. Elenbaas, burgemeester van 's-Heerenhoek en W. N. van Liere, burgemeester van Oudelande-Baarland. Een nieuwe premieregeling voor woning verbetering werd door wethouder E. Nijsse als een moeilijk geval beoordeeld, daar in deze gemeenten veel woningen te verbeteren zijn en het beschikbaar ge stelde bedrag uit de gemeentekas niet zo ruim is. Bij stemming werd besloten dit jaar voor twee te verbeteren woningen een uitkering toe te kennen. De bedragen die besteed worden voor woningverbetering mogen niet hoger zijn dan 2800. De premie welke de gemeente aan belang hebbende toekent zal 50 bedragen van de verbeteringskosten, waarvan 2/3 deel komt voor het Rijk en 2/3 deel voor de gemeente. Na een wijziging van de begroting 1951 van het B.A. werd de rekening en ver antwoording over 1951 goedgekeurd met een ontvangst en uitgaaf van ƒ731,97. Tot slot werd het noodzakelijk geacht dat diverse posten van de gemeentebe groting 1951 eveneens in overeenstem ming gebracht werden met de werkelijke toestand. Ingezonden Mededeling (adv.). heeft groot succes! Thee van het pittige Engelse karakter werd in Nederland nog weinig gedronken. De voornaamste reden was wel de kostbaarheid van deze speciale theesoorten. Nu Douwe Egberts echter voor 76 cent per pakje 'n heerlijke Engelse melange brengt (Pick wick thee met groen etiket), wordt deze terstond alom ge vraagd en gedronken. Het blijkt dat velen iets voelen voor de Engelse smaak. Het nieuwe pakje Douwe Egberts PICKWICK THEE is in minder dan geen tijd aan het populair worden! De nieuwe PICKWICK THEE de fijne Engelse melange is thans alom verkrijgbaar. Neem eens de proef met deze bijzonder krachtige, zeer rijk afschenkende thee van DOUWE EGBERTS! Uit Zee£xmdó tPJtexLexi. Middelburg. Geslaagd. Aan de Rijks Universiteit te Leiden is geslaagd voor het voorbereidend ker kelijk examen de heer W. A. Bos, alhier. Weer ingebroken. Er is ingebroken in de cantine van het wederopbouwkamp aan de Na- dorstweg. Er is echter slechts een klein geldsbedrag ontvreemd. Goes. Brandweerwedstrijden. Zaterdagmiddag a.s. om 2.30 uur wordt in Bouwplan-Oost bij het Chr. Lyceum een brandweerwedstrijd gehouden voor klasse II tussen twee ploegen uit Middel burg, één uit Borssele, één uit Yerseke en twee uit Goes. Eindexamens Chr. Lyceum voor Zeeland. Aan het op 25 en 26 Juni gehouden eindexamen der afdeling H.B.S.A hebben 6 leerlingen van die afdeling deelgenomen. Geslaagd zijn: Mej. J. Balkenende uit Biezelinge, mej. P. de Lange uit Goes, mej. F. E. Veldhuijzen uit Arne- muiden en de heren J. J. Maat uit Kruiningen en P. M. A. Mol uit Goes. Eén candidaat werd afgewezen. De Korfbalcompetitie van Zaterdag Olympia en Swift H gaan uitmaken wie de meeste kans heeft voor het kampioenschap in de tweede klasse, Beiden zijn nog ongeslagen, dus zal het er om spannen. Toch zal Swift H aardig van leer moeten trekken om Olympia op eigen terrein een nederlaag toe te bren gen. Wij verwachten daarom dat Swift H zonder winst de terugreis zal moeten ondernemen. In de eerste klasse zien we een gelijk- opgaande strijd ontbranden tussen S.S.S. en Vios. Een voorspelling is hier moei lijk. Wellicht geeft het terreinvoordeel S.S.S. de overwinning, wat Vios in een nog benarder positie zou brengen. Programma voor Zaterdag: Ie Klasse S.S.S.Vios; Seolto Swift. 2e Klasse VitesseSwift III; Olym piaSwift II; Eendrachtde Poel; Se Klasse A. B.K.C.Zuidwesters StormvogelsV.K.V. 3e Klasse B. AnimoFortuna; Swift VI—Atlas; V.K.V. H—Swift V; A.K.C. K.V.L. H. 3e Klasse C. Scampolo IIIScampo- lo II; DiosVolharding. 3e Klasse D. V.Z.O.D.—Olympia II; W.K.V.S.S.S. II. Adspiranten B. Swift KwiekZuid westers. AAGTEKERKE Jubileum. Dinsdag a.s. hoopt de heer A. Verhage, wachtmeester der Rijkspoli tie alhier, het feit te herdenken dat hij 25 jaar geleden alhier in dienst trad. De heer Verhage kwam op 1 Juli 1927 als gemeenteveldwachter in dienst, nadat hij eerst had gediend bij de militaire politie. Het zal de heer Verhage zeker niet aan belangstelling ontbreken op die dag. Des morgens om half elf zal een buitenge wone raadsvergadering gehouden worden waarin de heer Verhage zal worden ge huldigd en hem namens de bui-gerij een huldeblijk zal worden aangeboden. Des middags van twee tot vijf uur zal in het gemeentelokaal een receptie worden ge houden. Des avonds zal de muziekver eniging hem een serenade brengen. AXEL Raadsagenda. De agenda voor de a.s. Zaterdagmorgen te houden raadszitting bevat o.m. de volgende punten: Voorstel van B. en W. te machtigen te bevorderen, dat de onteigende per celen bouwgrond in de Ds Jan Scharp- straat en omgeving ten behoeve van de gemeente, voor zoveel mogelijk, weder aan de respectievelijke eige naars worden teruggegeven. Voorstel tot het in erfpacht nemen van een strook grond, gelegen aan de Kinderdijk, ten Noorden van het kan toorgebouw van de Z.V.T.M. aan Drie- schouwen. Het rangeerterrein met los- en laad plaats van het station Drieschouwen der Z.V.T.M.,hetwelk gehuurd werd van het Kroondomein, is thans vrijge komen. De ligging van dit terrein is zodanig, dat het geschikt is voor ver schillende doeleinden. Uit daé- oogpunt is het zeer gewenst dat het terrein in handen van het gemeentebestuur komt, mede omdat het uitstekend be nut kan worden als parkeerterrein tij dens keuringen en voetbalwedstrij den. De rentmeester van het Kroon domein heeft geen bezwaar deze op pervlakte in erfpacht te geven gedu rende 29 jaar tegen f300 per ha. per jaar. Voorste] om het verzoek van de heer J. Olyslager om eervol ontslag als administrateur van het Gemeentelijk Woningbedrijf per 1 Augustus in te willigen, om de administratie van deze dienst voorlopig onder te brengen op de afd. Financiën der Secretarie en de functie van Administrateur van het bedrijf te laten waarnemen door de commies-chef dezer afdeling. s-GRAV EN POLDER Dienstplicht. Voor de dienstplicht, lich ting 1954, werden te 's-Gravenpolder 8 personen ingeschreven. •s-H. ABTSKERKE Onplezierige ontmoeting. Toen de heer M. Goeman gisterochtend in zijn weiland liep werd hij plotseling door een ram aangevallen met het gevolg dat de land bouwer zijn been brak. Hij werd naar het ziekenhuis te Goes overgebracht. KRUININGEN Collecte. De collecte voor het Nederl. Rode Kruis heeft alhier opgebracht 606,43. Wielerwedstrijd van de jeugd. Alhier heeft de jeugd het plan opgevat om in Juli een wedstrijd te houden voor jon gens van 1217 jaar, die elkaar op een weiland per fiets zullen bekampen. Deze „wielerwedstrijd" heeft nu reeds vrij grote belangstelling. NISSE De raad bijeen. Maandagavond a.s. 7.30 uur vergadert de gemeenteraad. Op de agenda komt voor de beëdiging van de heer P. Harthoorn tot wnd. secretaris en wnd. ontvanger der gemeente; de benoe ming van de leden van commissie van beheer van de schoolartsendienst. De ge meentebegroting 1951 zal worden gewij zigd. O- EN W.-SOUBURG Ouderavond. Dinsdagavond werd in de zaal „Rehoboth" door de vereniging „Een school met de Bijbel" een ouderavond gehouden. De vergadering stond onder leiding van de heer A. Arendse P. Jz. Na een openingswoord werd door de heer A. v. d. Berg, onderwijzer aan de school, een inleiding gehouden over: De chris telijke opvoeding van het kind. Hem werd dank gezegd voor het werk aan de school gedurende vijf jaar verricht in verband met zijn aanstaand vertrek. De heer v. d. Berg sprak daarna een woord van dank en afscheid tot bestuur en ouders, waarna het werk van de leer ling*^ werd bezichtigd. OOSTKAPELLE Brand in het motorhuis. Dinsdagavond ontstond BJand in het motorhuis van de molenaar Minderhoud. Bij het schoon maken van een benzinelamp, waarna de ze in gebruik gesteld werd sloeg de vlam over op de op de vloer aanwezige ben zine. De eigenaar probeerde met zyfi Minimax de brand te blussen, doch deze weigerde, waarna de brandweer werd gealarmeerd. De schade bleef beperkt tot de in het gebouw aanwezige machine. Verzekering dekt vermoedelijk.de scha de. RILLAND-B ATH Ziekenhuisverpleging. Op de jaarver gadering van de afd. Rilland-Bath van de Ver. voor Ziekenhuisverpleging op Z.- en N.-Beveland, welke werd gehouden in de zaal van de „heer Colpaart en zeer slecht was bezocht, bleek uit het finan cieel verslag over 1951 dat het batig slot bedroeg 107,26. Het aantal leden der A verzekering is gestegen van 871 tot 881, van de B verzekering daalde het van 58 tot 43 en van de aanvullende verzekering van 411 tot 406. De C verzekering steeg van 21 tot 72 leden. De heer L. Nagel- kerke werd benoemd tot lid van de Cen trale commissie. De afd.-bestuursleden, de heren A. A. Mol en J. J. van Gorsel, werden herkozen. Als afgevaardigden naar de vergadering te Goes werd het bestuur aangewezen. SINT ANN ALAND Extra kerkdienst. Woensdag 2 Juli hoopt des avonds om 7 uur in het kerk gebouw van de Geref. Gemeente voor te gaan ds F. Mallan van Bruinisse. Voetbalwedstrijden. Zaterdag a.s. zul len 'alhier twee voetbalwedstrijden ge speeld worden tussen W.H.S. en Halste ren (4e klas KNVB). Om 4.30 uur W.H.S. IIHalsteren II en om 6.30 uur W.H.S. I Halsteren I. Benoeming. In verband met de ziekte van mej. N. Evertse is tot tijdelijk on derwijzeres benoemd, mej. J. Santman te Dordrecht aan de O.L. schooi te Sint Annaland. SLUIS Uitstelling wandeltocht. De wandel tocht uitgeschreven door het V.V.V. te Sluis, wordt wegens een grote wandel tocht op Walcheren uitgesteld tot de laatste week van Juli. WEMELD1NGE Rectificatie. Mej. A. de Moort is niet benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. Burgerschool (Singelstraat) te Middel burg, doch aan de Herv, school (Zuid singel) in die gemeente. YERSEKE Wedvlucht. De P.V. „De Noordster" alhier nam met 170 duiven deel aan het concours vanuit Pt. St. Maxence. De uit slag luidt: 1 en 4 M. Minnaard; 2 en 6 Joh. van Es; 3. J. Lindenberg Jz.; 5. M. Mol; 7. P. Minnaard; 8. E. Vermast; 9. A. C. Boone; 10. M. H. van d. Plasse. ZOUTELANDE Collecte. De opbrengst van de zomer- zegels en -kaarten bedroeg alhier 118.85. Ds J. van Rossum sprak over „Het kerkelijk gesprek". De Vereniging van Vrijzinnig Her vormden in Nederland heelt haar jaar vergadering gehouden te Vlissingen. Ds. J. van Rossum uit Emmen sprak over „Het kerkelijk gesprek". Hij betoogde, dat men geen loutei ne gatieve houding aannemen moet tegen over dit gesprek. De vrijzinnigen en de rechtzinmgen in de kerk moeten elkaar minstens ontmoet hebben en dat op zich zelf is al belangrijk. Op de vraag, waar nu het moeilijke punt ligt, kan geant woord worden, dat de vrijzinnige het woord verdraagzaamheid kent en de rechtzinnige niet. Ds. van Rossum ver klaarde zich geen voorstander van ge meenschappelijke verklaringen ter af sluiting van een kerkelijk gesprek. Men weet niet, of de gehele gemeente derge lijke verklaringen onderschrijft. Het kerkelijk gesprek kan alleen tot iets leiden, wanneer er waarachtigheid en duidelijkheid aanwezig zijn. Men moet openstaan voor elkanders getuigenis en willen geloven, dat het de ander ernst is. Het kerkelijk gesprek dient niet gevoerd te worden met het idee, dat men het eens zal worden maar om te zien, dat het gaat om het geloof, d.w.z. het vertrouwen in elkaar. Van kanselruil verwachtte hij meer resultaat dan van het kerkelijk gesprek, omdat dan de gemeente zelf een predi- kant van een andere richting kan horen. Overigens had ds. van Rossum bezwaar tegen de selectie, die de midden-ortho- doxie op de vrijzinnigen wil toepassen. In zijn conclusie betoogde ds van Ros sum, "dat het kerkelijk gesprek op enige uitzonderingen na niet al te moedgevend is verlopen, maar dat men toch moet ,tonen, dat wij willen". Een aantal personen heeft te Osaka in Japan met 'n „Molotof-cocktail" het voer tuig aangevallen, waarin de Amerikaanse bevelhebber- van het Zuidwestelijke ge bied, generaal Carter Clark, gezeten was. De generaal liep slechts lichte huidver- wondingen op. Meer dan 1000 studenten, arbeiders en Noordkoreanen wierpen ste nen naar de auto's van buitenlanders ter gelegenheid van de tweede verjaardag van de Koreaanse oorlog. Een trein werd door de demonstranten bezet en 30* politiemannen werden ge wond. De politie van Tokio heeft medege deeld, dat zij in het gehele land moeilijk heden verwachtte*. Documenten waren ontdekt, die de 60.000 Koreanen in Japan opriepen tegen de Japanse autoriteiten te ageren. Van deze Koreanen behoort tenminste een goed georganiseerde kern van 50.000 tot de „vijfde colonne". Generaal Matthew Ridgway, opperbe velhebber der strijdkrachten van het At lantisch pact, bestudeert de kwestie van de versterking der westelijke geallieerds troepenconcentraties langs de grens met Oost-Duitsland. Een Amerikaanse militaire woordvoer der heeft verklaard, dat geregelde pa trouilles reeds dag en nacht de grens be waken. In het afgelopen jaar is een grens- macht met pantserwagens en lichte vlieg tuigen samengesteld. Ook in de Britse zone patrouilleren afdelingen van pant serdivisies, als onderdeel van haar rou- tinetaken. Er zijn geen verdere incidenten voorge komen aan de grens tussen Oost- en West- Duitsland, waar versterkte Westduitse en geallieerde grenspa trouilles stellingen hebben ingenomen. Mond- en klauwzeer in Frankrijk. Volgens een vertegenwoordiger van het ministerie van Landbouw heeft het mond- en klauwzeer in Frankrijk zich de laatste weken verspreid en is er een tekort aan vaccine ontstaan. De epi demie, welke in de eerste twee weken van Juni 222.374 stuks vee heeft aan getast, heerst thans op ruim 50.000 Franse boerderijen. De gebieden, die het ergst getroffen zijn, liggen in Nor- mandië en Noord-Frankrijk, en de de partementen van Indre en Loire, de Maine en in Sevres. De dieren worden niet vernietigd zoals in Engeland en de Verenigde Staten, doch worden afge zonderd en ingeënt. De laboratoria werken dag en nacht aan de productie van vaccine ter dekking van de grote vraag en er zijn kleine hoeveelheden vaccir.e ingevoerd uit Duitsland. Bondsdag C.J.B.T.B. en C.B.P.B De Nederlandse Christelijke Jonge Boeren- en Tuindersbond (C.J.B.T.B.) en de bond van Christelijke Boerinnen, Boerendochters en andere Plattelands vrouwen en -Meisjes in Nederland (C.B.P.B.) houden op 1 en 2 Juli a.s. in Breda hun bondsdag en jaarvergade ring. Op 1 Juli is er 's avonds een be groetingssamenkomst. Op 2 Juli de afzonderlijke jaarver gaderingen der beide organisaties en daarna de gemeenschappelijke bonds dag. Het Tweede Kamerlid, de heer F. H. van de Wetering zal spreken over: „jeugd en toekomstverwachting". Mr W. Rip zal het slotwoord spreken. Des avonds wordt een opvoering bijgewoond van het spel „Zevenhonderd jaar en een nacht", dat o.l.v. Carel Briels, ter gelegenheid van de Bredase eeuwfees ten wordt gegeven

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 2