DE LANDBOUWDAGEN - manifestatie van kunnen en teamgeest. WELKOM IN AXEL De Oost-Zeeuws-Vlamingen zullen tonen dat zij kunnen organiseren èn dat zij het hun gasten aangenaam kunnen maken! AXEL, een stiefmoederlijk bedeelde stad. Wist U Het zal feest zijn in Axell Akkerbouw en paardenfokkerij brengen wel vaart in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen» Hollandse degelijkheid en Vlaamse humor typeren de bewoners. 9jwy>icunftia de/i §e,eAJtdjij$cPitdtriI Echtermet grote energie werkt men zich op tot een centrum van de Oost-Zeeuws- Vlaamse landbouw. ♦♦en wist U Woensdag 25 Juni 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina A door P. L. D. J. van Oeveren, Burgemeester van Axel. 1~~\ E Z.L.M. zal dit jaar haar grote jaarlijkse tentoonstelling te Axel houden. Het is al lang geleden dat Oost Zeeuwsch Vlaanderen deze ten toonstelling op haar gebied mocht hebben. Dit jaar dan kwam het aan de beurt en het gemeentebestuur is zeer verheugd dat in Oost Zeeuwsch-Vlaan- deren de gemeente Axel is aangewe zen als de plaats die het voorrecht zal hebben de tentoonstelling binnen haar muren te hebben. Duizenden zullen in deze dagen ongetwijfeld onze plaats bezoeken. Zij moeten daarvoor naar de periferie van Nederland, want Zeeuwsch-Vlaanderen is immers grensgebied. Ja, dat is natuurlijk zo, hoewel wij Zeeuws-Vlamingen de zaak toch an ders willen bekijken. Want wat de ligging van Zeeuwsch-Vlaanderen be treft, kan deze worden bezien van twee zijden. Zeeuwsch-Vlaanderen, liggende aan de periferie van Neder land, doch ook en zo zien wij het het liefst Zeeuwsch Vlaanderen, liggende aan het begin van Nederland. En in het centrum van het Oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen ligt dan het stadje Axel. Inderdaad een stadje dat honderden jaren geleden reeds stadsrechten verkreeg. Een oud stadje dus, doch een stadje dat in zijn oudheid niet is verschrompeld, niet statisch gebleven is. Er zit groei in de plaats en vooral in de laatste jaren. Het Inwonertal be draagt op het ogenblik ruim 7600. Axa1 is vanouds een agrarisch centrum. EBt blijkt onder meer uit het volgen de: De landbouw-voorlichtingsdienst heeft zich te Axel gevestigd. Er is een bloeiende weekmarkt en een veemarkt Er zijn vlasbedrijven en de daarmee samenhangende vlasindustrie, er is het stikstofbindingsbedrijf der com pagnie Nêerlandaise de 1,Azote dat met recht een wereldbedrijf kan wor den genoemd, terwijl op het terrein van de voormalige gasfabriek een mo derne vlasspinnerij in aanbouw is. De hier gevestigde industrie staat ook in nauw verband met de landbouw. tJ ET GEMEENTEBESTUUR roept allen die met de landbouwdagen Axel zullen bezoeken een hartelijk welkom toe. Het tentoonstellingster rein is mooi gelegen temidden van een recreatieterrein omvattende 12 ha bos en 6 14ha water, waarbij een zwembad en een speeltuin, terwijl een moderne jeugdherberg is gebouwd met een ac comodate voor 110 personen. Wij zijn er van overtuigd dat u er geen spijt van zult hebben naar Axel gekomen te zijn. Met Vlaamse hartelijkheid en gemoedelijkheid zult u worden ont vangen en het zal zo zijn dat u zegt: wij zijn te Axel geweest tijdens de landbouwdagen der Z.L.M., maar wij gaan er spoedig weer eens heen want het was ons goed in deze plaats. dat er op de Landbouwtentoon stelling een kleine 300 stuks van de allerbeste paarden van be roemde Oost-Zeeuws-Vlaamse fokstallen te bewonderen zal zijn? dat er tevens een 170 stuks t.b. c.-vrij rundvee van prima kwali teit zal worden aangevoerd en bovendien nog varkens, pluim vee in alle denkbare soorten, ko nijnen, enz., enz.? dat er bovendien een tentop pervlakte is van 3000 vierkante meter waar handel en coöperatie zaaizaden, meststoffen en wat niet al zullen exposeren, terwijl de tentoonstelling van landbouw werktuigen bijna 10.000 vierkante meter aan oppervlakte vergt? dat de plattelandsvrouw een modeshow kan gaan zien, zich over het landbouwhuishoudonder- wljs kan laten voorlichten en een lesje kan krijgen in tuinarchitec tuur? en dat er bovendien een „puz- zle-stand" zal zijn, die voor ons ook nog een raadsel is? dat er in het voorjaar van 1951 in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen in totaal 5323 paarden rondliepen, 21.939 stuks rundvee, S358 var kens, 51.337 kippen en 510 een den? dat er zo wat 80 man rijkspoli tie nodig zal zijn voor de rijtoer, voor de bewaking van het terrein, voor het plaatsen der auto's enz.? dat er aan de Kanaalkade 'n par keerruimte is, groot genoeg voor duizenden auto's, maar dat het emplacement van de Z.V.T.M. ge reserveerd is voor de deelnemen de auto's en bussen aan de rij toer? dat er op het tentoonstellings terrein drie grote consumptie tenten staan opgericht, die wach ten op de hongerige magen en dorstige kelen? dat de kring Hulst van de Z. L. M. vroeger geheel Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen omvatte, maar dat men in 1918 vooral door het werk van de heren Ph. J. van Dixhoorn en D. J. Dees tot splitsing is overgegaan? dat de kring Axel dus eigenlijk nog maar een „jonkie" is, maar desondanks bijna 500 leden telt? DE „LANDBOUWDAGEN" staan voor dc deur: op 26, 27 en 28 Juni zullen zij gehouden worden, ditmaal in Axel, het agrarisch centrum van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Die landbouwdagen van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij zijn een traditie geworden, een hoogte punt van het agrarisch leven in deze provincie en dat niet alleen omdat dan de algemene vergadering van de Z.L.M. wordt gehouden; ook niet alleen om het belang van de openingsredevoering, die de voorzitter, ir M. A. Geuze, op deze vergadering pleegt te houden en ir Geuze is een algemeen erkend landbouwexpert, wiens stem in heel het land invloed heeft! En dat belang moet zelfs niet in de eerste plaats gezocht worden in de tentoonstelling, die tijdens die landbouwdagen gehouden pleegt te worden en die zichzelf een manifestatie is van het Zeeuwse kunnen het grootste belang ligt hierin, dat alles wat zich in Zeeland en ver daarbuiten voor landbouw en veeteelt interesseert, op die dagen bij elkaar komt, gedachten uitwisselt, banden van vriendschap sluit. Die voorwaarden zijn het, die een teamgeest kunnen kweken zonder welke werklust, liefde voor het werk en dat heus niet alleen om de welvaart die dat werk brengt, niet De landbouw bestaat in de Kring Axel in hoofdzaak uit akkerbouw bedrijven, waarbij de veehouderij een ondergeschikte plaats inneemt. Over het algemeen is de kwaliteit van de grond goed, doch van rijke variatie door de zee-armen, die de eeuwen door Zeeuwsch-Vlaanderen binnen drongen en die thans successievelijk verdwijnen. Zoals gebruikelijk bij zee klei-polders vindt men ook hier naast grove zandplaten kleilagen van meer dan 2 meter, met daartussen overgangen met lichte en zware zavel. Aan deze natuurlijke bodemgesteldheid heeft de Zeeuws-Vlaamse landbouw zijn vormgeving en aard te danken. Immers, in de oude polders zijn grote hoogteverschillen des te groter naarmate de bedijking vroeger geschiedde want de techniek dér egalisatie is nog maar een vinding van de laatste eeuw. Daarom vindt men in de andere polders bij de lagere gebieden met kreken en vlieten wat weiland. uitvoerbaar is. Dit jaar is de kring Axel uitverkoren om deze landbouwdagen te organiseren en de mannen daar zijn met enorm élan aan het werk getogen. Heel Axel is er voor in de weer geweest om morgen, als het festijn begint, een zodanige indruk op de bezoekers te maken, dat men zeggen zal: „Dat land van Axel is een levend land! Daar wordt gewerkt en daar is het goed toeven!" En dat niet alleen: het feit dat Axel uitverkoren is geeft de Oost-Zeeuws-Vlaamse landbouw alle gelegenheid de bewijzen te leveren, welk een eer volle positie dit district inneemt, Zowel door zijn hoge productie en kwaliteit in de akkerbouw-sector als door de schitterende hoedanigheden van zijn veestapel, speciaal wat de paardenfokkerij betreft. Deze laatste vond hier zijn oorsprong en wist zich onder vakkundige leiding en door stelselmatige ver edeling een wereldnaam te verwerven. Drie dagen zal het feest zijn in Axel. Er zal ge noten worden van de vele attracties, die de actieve Axelse middenstand heeft georganiseerd. Maar wat belangrijker is: in die drie dagen zullen weer banden gelegd worden, die èn Axel èn onze provincie on getwijfeld ten goede zullen komen. Deze uitzonderlijk gunstige posi tie over de gehele agrarische linie is mede te danken aan het onver moeide streven der Zeeuwsche Landbouw Mij, die hier haar baker mat vond en reeds gedurende meer dan een eeuw de belangen van de landbouw heeft behartigd. DONDERDAG 26 JUNI: A 10 uur: Vergadering van het Hoofdbestuur der Z.L.M. in „Het Centrum" te Axel. ff 13 uur: Openstelling der Landbouwtentoonstelling. 13.30 uur: Officieuze opening door de heer ir M. A. Geuze. S 15 uur: Rondrit door de leden van het Hoofdbestuur, adviseurs en ge- a nodigden, met bezichtiging van de inpolderingswerken aan de Jj Braakman o.l.v. ir N. Biezeveld. X 18.30 uur: Ontvangst ten stadhuize van het Hoofdbestuur en genodigden a der Z.L.M. door het College van Burgemeester en Wethouders X van Axel. ff Serenade door het Chr. Muziekgezelschap „Hosanna" op het w marktplein. ff 2021.30 uur: Muzikaal programma op de Markt, aangeboden door de Winkeliersverenigng „Axel Vooruit", verzorgd door „Mond- ff accordeola" uit Axel. VRIJDAG 27 JUNI: 9 uur: de Paarden- het tentoon- Sindg echter het waterschap Hulster en Axeler Ambacht tot stand kwam, is het merendeel der eertijds slechter en zure weilanden aanzienlijk verbeterd. De landbouw-voorlichting, die zich in laatste jaren heeft toegelegd op ratio nele weidebouw, is het stiefkind van de boer in het land van Axel. AKKERBOUW. De omgeving van Axel is vanouds bekroond om zijn intensieve landbouw. Daarbij kon verwezen worden naar de pootaardappel-cultuur, die thans een baisse doormaakt, doch enkele jaren geleden soms één derde van de be bouwde oppervlakte der bedrijven in nam en zodoende een aanzienlijke bron van inkomsten was en tevens de arbeidsmarkt gunstig beïnvloedde. Ook de intensieve vlascultuur is in de wintertijd een welkome werkgele genheid. Die heeft de aardappelteelt voor een deel vervangen door con- j unctuurs- omstandigheden. Naast deze gewassen heeft de sui kerbiet na de grote landbouwcrisis van van 1880 haar intrede gedaan en zo werd de Eerste Coöp. Beetwortelsui kerfabriek in dit gewest gesticht in 1899. De eerste tijd werd ongeveer één derde van het bouwland met bieten bezaaid, en dit ging zo door tot de twintiger jaren toe. Deze cultuur heeft een enorme werkgelegenheid ten plat- telande geschapen en zodoende de welvaart in grote mate bevorderd. Het spreekwoord: „De suikerbiet is de kurk waarop de Nederlandse land bouw drijft", was in het bijzónder voor Zeeuwsch-Vlaanderen van toepassing. Door tal van omstandigheden (o.a. het bieten-aaltje en de vergelings-ziekte) is de bietencultuur verminderd. Men mag echter veilig aannemen, dat men thans over het dieptepunt heen is en dat het huidige bieten-areaal zich zal handhaven. Een grote rol speelt wel de prijs politiek der regering, die de suiker prijs garandeert. In verband met deze omstandigheden maakt naast de bieten ook de tarwe het raam uit van de Oost Z.-Vlaamse akkerbouw, daar de ze gewassen door hun garantie-prijzen bestaanszekerheid bieden aan de landbouwer. Van de voedergranen neemt de gerst een belangrijk deel voor haar rekening, daar dit gewas over het al gemeen van uitnemende kwaliteit is en goed voor de bierbrouwerijen. Een groot deel van het Nederlandse bier wordt dan ook uit Zeeuwsch- Vlaamse gerst gebrouwen. Een gewas dat de laatste tijd veel opgang heeft gemaakt Is de mals. Zeer zeker is hierop van invloed dat de mals- verwerkende industrie, de Stijfsel- en Glucosefahriek Sas van Gent zich dicht in de buurt bevindt. Vooral die bedrij ven, die in sterke mate door het bieten aaltje waren aangetast, hebben in het mais een welkom vervangingsproduct gevonden. Het koolzaad, dat de Z.-Vlaamse landdauwen in de oorlog in de bloei periode een fantastisch aanzicht gaf, is verdwenen, waaraan meerdere fac toren debet zijn. In de plaats hiervan zijn, thans op de voorgrond getreden: karwij en blauwmaanzaad. De peulvruchten, speciaal de stambonen, hebben in deze streek vanouds grote bekendheid genoten; daarnaast is het areaal kleine groene erwten de laatste jaren toege nomen. Van de voedergewassen nemen lu cerne en rode klaver de voornaamste plaatsen in. VEETEELT. Zeeuwsch-Vlaanderen Is de bakermat der Nederlandse trekpaardenfokkerij. Namen uit een groots verleden leven ln dit opzicht nog voort. Men behoeft hier bij slechts te denken aan de Vereniging van Zeeuwse Fokkers en haar grote pionier, wijlen de heer Fh. J. van Dix hoorn. Nog altijd staat Zeeuwsch-Vlaan deren met zjjn fokproducten aan de spits, getuige de resultaten op de laat ste nationale tentoonstelling te Den Bosch. De rund veefokkerij is in hoofdzaak als vetweiderij en fokkerij van export vaarzen van belang. De kwaliteit van het Z.-Vlaamse vetvee is zeer goed te noemen en heeft dan ook een interna tionale reputatie, '"speciaal wat het slachtvee aangaat. De varkensfokkerij is van onderge schikt belang en de schapenfokkerij goeddeels verdwenen. DE MECHANISATIE. De mechanisatie is na de oorlog zeer in omvang toegenomen. Het aantal combines in de oogstperiode is legio in Z.-Vlaanderen en zij geven getuigenis van het gezond streven naar moder nisering en aanpassing aan de huidige eisen. In dit rationalisatie-proces mag ze ker de betere ontwatering en verkave ling niet vergeten worden. Dat deze woorden hier reële werkelijkheid zijn, wordt zelfs voor de leek in het Oost- Zeeuws-Vlaamse land duidelijk gede monstreerd, waardoor dit gebied zijn steentje bijdraagt voor de verbetering der agrarische productie van ons land. Dit klemt temeer als men bedenkt, dat de Zeeuws-Vlaamse cultuurgrond bij na de helft uitmaakt van de totale op pervlakte van de Zeeuwse bodem. AARD DER BEVOLKING. De mentaliteit van de Z.-Vlaming is karakteristiek voor de streek: een mengsel van Hollandse degelijkheid en Vlaamse humor, wat de Z.-Vlamingen tot een typisch op zichzelf staande groep stempelt. Van enorme betekenis is de zeer grote vakkundigheid van de Z.-Vlaam se landbouwer en tevens van de land arbeider, die tot de best geschoolden in den lande behoort en inderdaad all round-vakman is. De sociale verhou dingen zijn door aangeboren af keer van extremisme steeds zeer vriendschappelijk. Officiële opening door de Commissaris der Koningin met op- v luistering door de Chr. Fanfare „Hosanna", ff 9.30 uur: Algemene Vergadering der Z.L.M. in „Het Centrum". «J 12.45 uur: Rijtoer. ff 15 uur: Grote demonstraties met de prijswinnaars van «J en Rundveekeuringen, welke des ochtends op ff stellingsterrein hebben plaats gehad. X 1818.30 uur: Muzikale opluistering door de harmonie „Concordia", ff met rondgang door de stad. v 19.3021 uur: Programma op de Markt, aangeboden door V.V.V. Axel, ff verzorgd door de bekende „Veluwse Boerendansers" uit Putten, g) Daarna optreden van het muziekgezelschap „De Verenigde Vrienden" uit Sas van Gent met marsconcert. I ZATERDAG 28 JUNI: 14 uur: Korfbalwedstrijd L.J.G. Oost Zeeuwsch-Vlaanderen—L.J.G. West Zeeuwsch-Vlaanderen. g) 15.30 uur: Optreden L.J.G.-orkest met zang. $1618.30 uur: Klein festival. Deelnemende muziekgezelschappen: „Ho sanna" en „Concordia", Axel; „Volharding", Zaamslag; „Elk SNaar Zijn Krachten", Hoek. 18.30 uur: Pijperkorps „Excelssior" uit Goes met rondgang door Axel van alle muziekgezelschappen. ia 2021.30 uur: Muzikaal programma op de Markt, aangeboden door de Winkeliersvereniging „Axel Vooruit" en verzorgd door Pijper- corps „Excelsior" uit Goes. $22 uur: Groot vuurwerk aan de Kleine Kreek. De tentoonstelling zal geopend zjjn: Donderdags van 16 uur; Vrijdags Y Gj van 96 uur en 's Zaterdags van 96.30 uur. ff Axel, geografisch het middelpunt van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en tevens het centrum van de agrarische streek, staat in de komende dagen in de belangstelling van de provincie, van overig Nederland, van het naburige België en zelfs van tal van andere landen. Het stadje te midden van schone en vruchtbare landouwen zal de duizenden ontvangen uit alle streken, die zich zullen overtuigen van de intensiteit en de hoge productie van de Zeeuws-Vlaamse akkerbouw en de ook hier snel voortschrijdende mechanisatie; maar ook van de internationaal beroemde paardenfokkerij en de alom bekende veeteelt. En bij hun rondrit door het „Land van Axel" zullen de bezoekers aanschouwen, hoe deze hoge trap van ontwikkeling op landbouwgebied leidde tot grote welvaart. wijzigd door de vestiging van groot industrie bij Sluiskil in 1930, die een aanzienlijke woningbouw en import aan bewoners bracht. NIET BEVOORRECHT. Nam de bevolking dus sterk toe, anderzijds kwam deze gemeente ook toen één der belangrijkste beneden de Schelde tot verval. In de vorige eeuw werd het kantongerecht uit Axel naar elders verplaatst, in de bezuini- gingstijd van 1923 verdween de Rijks normaalschool ,in de dertiger jaren verhuisde het hoofdkantoor der Z.V.T. M. naar een andere gemeente en het belastingkantoor onderging eenzelfde lot. Zo werd Axel, door geografische lig ging voorbestemd om als centrumplaats ook een centrum-functie te vervullen, een stadje zonder enige instelling van regionale betekenis. En al heeft het in Axel vroeger inderdaad ontbroken aan visie, toeh voelde men zich hier wel eens tekort gedaan en vroeg men zich af, of dit alles de bekroning was voor de Oranjegezinde en Nederlands voelen de bevolking, niet alleen in een ver ver leden, maar ook tjjdens de annexatie- dagen van 1919. Als enige uitzondering bleef de in 1922 gestichte Chr. lagere landbouwschool bestaan De bezetting in '40 kwam met do den, gewonden en vernieling en de bevrijding in Sept. '44 bracht dit in nog erger mate. Dertig burgers vielen bij de vierdaagse oorlogshandelingen, 60 woningen werden totaal vernield en talloze ernstig beschadigd. Het optre den van kolonel Szydlowski com mandant der le Poolse Pantserdivisie voorkwam een ingrijpen der gealli eerde luchtmacht, waardoor Axel voor de catastrofe van West-Z,-Vlaanderen gespaard bleef, doch honderden Polen lieten hun leven bij het geïnundeerde gebied ten zuiden van AxelDaar om is de nagedachtenis der Poolse be vrijders in Axel heus niet enkel for meel! In 1946 werd Ds P. L. D. J. van Oeveren bekend man uit de illega liteit in de streek benoemd tot bur gemeester en hij heeft zich van meet af aan met grote energie ingezet voor de belangen van zijn gemeente. Een streven, dat met succes is bekroond; 's burgemeesters woorden: „Het aan gezicht der gemeente verandert" is in luttele jaren bewaarheid. Geen wonder, dat door de ingezete nen dit nieuwe tijdperk dat in deze burgemeester zo'n warm pleitbezorger vond met welgevallen wordt gade geslagen en inderdaad een streven is om het verleden zoveel mogelijk uit te wissen. Behalve een grote faam op gebied van landbouw en veeteelt is Axel ook bekend als handelscentrum met con necties door heel Europa. Dit komt o.m. tot uiting op de Zaterdagse week markt, die steeds in betekenis toe neemt. De kraampjes-markt en de honderden geparkeerde auto's zijn de De Axelse bevolking maakt zich op om deze tentoonstelling tot een waardig landbouwfestjjn te maken. Daarom ver leent men ln alle vormen medewerking; het gemeentebestuur, de V.V.V., de Winkeliersvereniging, enz., ln de over tuiging dat de landbouw de hoofdfactor Is en blijft voor de economische bloei der streek en van hun gemeente. AXELS VERLEDEN IN VOGELVLUCHT. Axel of Axla is reeds in oude docu menten in de 9e eeuw vermeld en was vermoedelijk een schuilplaats der Noormannen, waaraan het dan zijn naam te danken zou hebben. De mid deleeuwen brachten het stadje tot gro te bloei: het kreeg stadsrechten en in 1299 een weekmarkt, het had een be langrijke scheepvaart en zout-indus- trle. Door talrijke branden en ver woestingen door de Gentenaren kwam het tot groot verval; de gevolgen van de 80-jarige oorlog deden de rest en zo moest nadien veel van het reeds be dijkte maar tengevolge van inundaties verdronken lanpolder voor polder teruggewonnen worden. De kaarten uit die tijd tonen aan, dat Axel ook na de inname door Maurits in 1586 slechts een stadje bleef en het blijkt eveneens uit tekeningen van de Axelse predi kant Ds Jan Scharp in diens in 1787 uitgegeven „Costumes en Geschiede- nisse van Axel". Zelfs in 1830 telde Axel slechts 2230 zielen, maar het groeide geleidelijk tot 5500 in 1920. Door de indijkingen had Axel reeds een eeuw een vol-agrarisch karakter, dat eerst ten dele werd ge- Het Raadhuis te Axel laat nog de typische oude trapgeveltjes zien, een bewijs voor de oudheid van dit stadje. Maar in de laatste jaren zijn er grote plannen ge maakt en het ziet er naar uit, dat die plannen uitgevoerd wor den ook bewijzen welk een vertier en nering hier de marktdag meebrengt. Van enorm belang is de ammoniak- fabriek te Sluiskil, die met een capa citeit van 58.000 ton stikstof per jaar voor de oorlog één der grootste van Europa was en van grote betekenis voor het economisch leven van ons land. Ruim 250 van het 1000 man ster ke personeel wonen te Axel. Voorts zal de vlasspinnerij aan de Buitenweg die men deze zomer hoopt te openen emplooi aan 50 a 60 personen geven. NOG VELE PLANNEN. Wanneer men met burgemeester van Oeveren over de positie van Axel spreekt, vindt hij het opvallend hoe Axel, een centraal gelegen gemeente naar inwonertal de 2e in Z.-Vlaan deren en de 5e in Zeeland zeer stiefmoederlijk bedeeld is met onder- wijs-instellingen. Want in scholen ziet de burgervader een ontwikkelings factor voor zijn gemeente. Zo denkt hjj b.v. aan een kweekschool voor het onderwijs (die in Z.- Vlaande ren ontbreekt!) en aan een handelsdag school, dit vanwege de commerciële Inslag der gemeente. Een ander nadeel vindt de burge meester de geringe culturele belang stelling, die door overig Nederland voor Z.-Vlaanderen aan de dag wordt gelegd. „Wij hebben hier niet de cul turele verzorging, die ons als Neder landers toekomt", aldus de burge meester. Moge het massale bezoek, waar in Axel zich in de komende hoog tijdagen van de landbouw zal kun nen verheugen, er toe bijdragen, dat het ook in de toekomst energiek aan zijn welvaart zal mogen bou wen en in alle opzichten de plaats verkrijgen, die het toekomt als agra risch centrum van Oost- Zeeuwsch- Vlaanderen, zulks tot heil van de hele streek! dat het „klein festival" dat Zaterdag a.s. op het V.V.Z.F.-ter- rein zal worden gegeven door de muziekgezelschappen uit Axel, Zaamslag en Hoek, een traditie is die al dateert van 1926, toen de vorige landbouwtentoonstel ling in Axel werd gehouden? dat dit „driemanschap" zoals de volksmond het betitelde voor de oorlog in het zomersei zoen in elk van deze drie plaat sen een voorstelling gaf tot groot genoegen van oud en vooral van jong? maar dat men na de oorlog slechts eenmaal in het jaar bij elkaar kwam? dat de Chr. Fanfare „Hosanna" uit Axel zich ditmaal bij het drie manschap zal voegen? dat iedereen in Axel zich op het feest verheugt, maar dat er toch wel een paar mensen zullen zijn, die er zich het meest op ver heugen, dat het toch ook weer Zaterdagavond zal worden en dat dan hun zorgen voorbij zullen zijn? Als V dat niet wist, denk dan een ogenblikje aan de organisato ren en betuig Uw dank door hun werk niet moeilijker te maken dan het al is.'

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 4