i; Christelijke Werkmeesters torpederen Beambtenbond. ZEELAND DOOR WATER EN VUUR die louoe Isolationisme leidt tot zelfvernietiging. N. L P. O. verwacht weinig verschuiving. Pagina 3 H. J. Vermeulen „Gij brengt heel het C. N.V. in impasse!" Vier voorwaarden voor vrede. KERK EN ONDERWIJS MARNIX D'HONTENISSE KEUS GENOEG! VEILINGBERICHTEN Pagina 2 ideren een grapje [riek, en als jullie leimpje vertellen", jeuwsgierig". Toen jd worden, want ik jongen gaf een ruk LIET. ie begraafplaats [■beterd. Nieuwvliet kwam ig bijeen. Adhaesie |t gemeentebestuur )m alle kosten be- |nigenverpleging te van het zielental lanleiding van een f.A. in de gemeen st, tot het invoeren |iden over de Wes- voorsVcl ingediend besluiten. Het zou jlens van het ge- :uwvliet beter zijn ieeuwsch-Vlaande- I vrij gesteld werden. algemene begraaf- Ivan financiële me- Jed. Herv. kerkbe- worden. In be- tot verlening van ïg tot een bedrag tering der wonir-g |gd. Ihe Hogeschool te ld voor het Candi- Ir M. van Wallen- meenteraad. Ie Vrijdag zal ver- I voorstel hebben te enoemen van enige emeentelijke huis- |ustus 1952. luiden de voor de mej. P. Peterse: ioogeveen; 2. mej. Vacature nieuwe ochnaar, 's-Graven- I Hauber, Zeist; tot 1 stofversieren: mej. fenbosch; tot tijde- loudelijke vakken: ktterdam. W. voor over te ^e geldlening groot I. Bank voor Ned. ïanciering van de fe school met zes Ivan het bijzonder ■s. Lad voorgesteld het Lerde sportveld in tk. De kosten voor lamd op 20.576,74 I op ƒ12.875,voor at, dat op volledige ben gerekend, zul- gemeente blijvende f 12.875,—. B. en W. lun een crediet tot leiding van de A. van Damme. verrichten van I de bovengrondse fcelijke Radio-cen- 1 zijn Maandag- lussen Wissekerke Ie vaklieden om- een paal afbrak, jvas spoedig ter |erbonaen te heb- dokter één van i de rug klaagde, I te brengen. Col- hische dienst der Jlaarna in een in- ixi. IJK bijeen. Maandag Istorie van de kerk alhier, de afdeling ag van ds v. Hei- een Gereformeerd de kerk van de (bestuursleden wer- G. Heijnsdijk, D. Ds v. Heijningen In werd vervangen Ice-voorzitter werd Insteen dankte de ivoor het werk dat vereniging heeft slaagde voor het Jialystexamen, eer- [mej. A. S. Jobse. toerisme geopend. ,e vergadering van fedij heeft de Kerk- jrende de zomer- Jrpskerk, waarvoor tn gasten veel be- tp werkdagen ter r publiek open te lin deze kerk va5" I^eede zomeravond- ■plaatselijke predi- p zal spreken over: Verlies". Muzikale i/erieend door de reere, de heer er C. van Driest, LE STAND leboren: Hubrecht ■laaie en A. E. van van de Boogaard fia T., d. v. P. Zuy- enisse, 26 j. on F. w. Vlak, 27 J. en G. Potappel, 25 J- Igaard, 24 j.; B. Segebuure, 20 r' A. Scherpenisse, Ihoek, 59 j., echtg. Boedegebuure, er; A Breure, 83 U Woensdag 25 Juni 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD (Van onze correspondent). Nadat enkele weken geleden de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden had besloten mede te werken aan de totstandkoming ener christelijke organisatie van beambten (waarin naast de kantoor- en handelsbedienden ook de werk meesters en technici een plaats zouden vinden), heeft de Ned. Chr. Werkmeesters- bond zich thans tegen de stichting van een beambtenbond uitgesproken. Dit geschiedde op de algemene verga dering van de N.C.W.B., die te Utrecht werd gehouden. Door dit besluit zal er van een beambtenbond niets kunnen komen, daar de 'stichting van een der gelijke organisatie pas zin heeft, wanneer alle belanghebbende groepen zich als lid aanmelden. Het hierboven genoemde besluit werd overigens slechts met weinig overtuiging genomen. De meerderheid van het stem- mental bleek vóór de fusie met kantoor- en handelsbedienden en technici, welke groepen dan samen de nieuwe organisatie zouden vormen. Deze meerderheid bleef echter juist vier stemmen beneden het vereiste getal (2/3 van alle stemmen), zo dat de minderheid haar wens vervuld zag: zelfstandig voortbestaan van de N.C.W.B. Reeds had de voorzitter van de orga nisatie, de heer T. Hokken te Zwijn- drecht, in zijn openingswoord laten door schemeren, dat hij persoonlijk weinig voelde voor een fusie. Ook in de ver gadering werden dergelijke geluiden ge hoord. Het merendeel evenwel bleek de totstandkoming van een beambtenbond voor te staan. Ja, enkelen wensten nóg een stap verder te gaan: directe overgang op de bedrijfstaksgewijze organisatie. TELEURSTELLING. De heer G. Moll, penningmeester van het Chr. Nat. Vakverbond die het zeer betreurde dat men hem pas nè. de be slissing het woord wenste te verlenen zei bet thans genomen besluit zeer te moeten betreuren. Dit betekent de af braak van uw bond, voorspelde hij. Niet onduidelijk gaf ook de heer H. J, Vermeulen, voorzitter van de Ned. Ver, van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden, blijk van zijn teleurstelling, toen hem gelegenheid tot spreken werd gegeven. Ik geloof niet dat ik onder moeilijker omstandigheden dan nu het woord heb moeten voeren, zei hij. Drie jaar hebben we als organisaties gedokterd over de vraaghoe vinden we een organisatie vorm in de christelijke vakbeweging, die voldoet aan de eisen van de tijd en waar in ook de mogelijkheid aanwezig is om urgarineverbruik stijgt nog steeds De totale vraag naar vetten in West- Europa is in de laatste eeuw vervier voudigd. Het gemiddelde gebruik per hoofd verdubbelde evenals het bevol kingsaantal. Dit deelde dr. Paul Rijkens mede op de algemene vergadering van Unilever N.V. te Rotterdam. Hij sprak over „De betekenis van margarine voor de v oedselvoorziening". Be productiecijfers voor Rusland en zijn satellietstaten buiten beschouwing latende schatte spr. de wereldproductie van boter thans op 3.300.000 ton tegen over 3.930.000 ton in 1938, een daling van 16 en de huidige wereldproductie van margarine op 2.33 millioen ton tegenover 1.25 millioen ton in 1938, een stijging van 86 He jaarstukken over 1951 werden goed gekeurd. Het dividend op de gewone aandelen over 1951 werd vastgesteld op 12 waarvan in December jj. reeds 4',a als interim-dividend is uitgekeerd, zodat alsnog een slotdividend van 7 Vi wordt uitgekeerd, hetwelk betaalbaar zal zijn op 4 Juli a.s. Zijn vrouw met een mes gestoken. De Rotterdamse politie heeft een 28- jarige constructieschilder aangehouden. De man heeft Zaterdagnacht onenigheid gehad met zijn echtgenote, die tenslotte door de keuken naar de tuin vluchtte. De man, die haar achterna liep, greep in de keuken een mes en in de tuin gekomen stak hij zijn vrouw ermee in het hoofd. Zij kon gelukkig, na in het Zuider ziekenhuis te zijn behandeld, naar huis terugkeren. De dader werd bij familie in de Janne Bouwenstraat aangehouden. Muiterij in Argentijnse gevangenis. In de gevangenis van Corrientes, 1000 km ten Noorden van Buenos Aires, is muiterij onder de gevangenen uitgebro ken. Bij de gevechten, waarmee het ver zet der gevangenen werd gebroken, zijn twee hunner gedood. Onder de gewonden bevindt zich een medewerker van de ge- enisdirecteur. te komen tot bedrijfstaksgewijze organi satie. Nu zijn we met elkaar in een impasse geraakt. Gij brengt zelfs heel het C.N.V. in een impasse! Ik hoop, aldus de heer Vermeulen, dat uw bestuur, geholpen door de algemene vergadering, alsnog een weg vindt om uit de impasse te geraken. De heer G. van Hoven, secretaris van de Ned. Ver. van Chr. Technici, sloot zich bij deze woorden aan. „Tot mijn grote ontsteltenis heb ik het besluit van uw vergadering over mijn hoofd laten gaan", zeide hij. Intussen bleek de heer Hokken niet zo pessimistisch. Hij beweerde, dat het ge nomen besluit geen stilstand zou bete kenen en hij wekte alle leden op om te ijveren voor de totstandkoming van de bedrijfstaksgewijze organisatie! De vergadering, die de nagedachtenis eerde van haar onlangs om het leven ge komen secretaris G. J. van Riet, benoem de een nieuwe vrijgestelde in de plaats van de overledene en wel de heer A. C. Bensen te Utrecht, districtsbestuurder van het C.N.V. Oudheidkundige ontdekking in Palestina. De jonge Franse geleerde, Jean Perrot, heeft in de woestijn van de Negel bij Tel Aviv, aan de oevers van de Oued Zuemeili, overblijfselen van een meer dan 5.000 jaar oud dorp ontdekt. Bij deze opgravingen ontdekte hij het bestaan van een bevolking van herders en boeren, die als eersten de grond in een thans woestijnachtige streek moeten hebben bewerkt. Deze oude bewoners van de Negeb, waarvan men tot nu toe het bestaan al leen maar heeft vermoed, blijken ook de eersten te zijn geweest, die de koper mineralen van deze streek meer dan 2.000 jaar voor koning Salomon hebben geëx ploiteerd. Radioprijsvraag Roode Kruis wordt nogmaals uitgezonden. Notaris Grootenboer, ten overstaan van wie de uitslag van de radioprijsvraag van het Nederlandsche Roode Kruis bekend zal worden gemaakt, heeft zijn werk zaamheden elf dagen moeten verschuiven in verband met een derde uitzending op veler verzoek, die door welwillende me dewerking van de K.R.O. ih het pro gramma van 5 Juli a.s. (te 20.40 uur) en de A.V.R.O. in het programma van 3 Juli a.s. (te 20.40 uur) wordt opgenomen. De sluitingsdatum voor inzending is in verband met deze derde uitzending gesteld op 14 Juli, terwijl de prijzen op 26 Juli bekend zullen worden gemaakt. Eisenhower (voor radio en televisie). Generaal Eisenhower heeft in een rede voor de radio en televisie verklaard, dat een zich terugtrekken ln het isolationis me tot gevolg zou hebben, dat Amerika een „naargeestig en weerloos" land wordt „omsingeld door de woeste wolventroep van het communisme". Eisenhower noemde Taft niet, doch het lijdt geen twijfel, dat zijn opmerkingen sloegen op de buitenlandse politiek van zijn rivaal. Eisenhower gaf uiting aan zijn „diep geloof", dat er vrede zou kunnen zijn. Er zou echter geen gemakkelijke weg naar de vrede zijn. Hij noemde het „agressieve communisme" sluw en god deloos en zeide, dat het streeft naar „ver nietiging van alle vrijheden". De politiek der isolationisten zou leiden tot uiteindelijke zelfvernietiging. Hij zette daarop een program van vier punten uiteen, dat volgens hem vrede en veiligheid tot gevolg zou hebben 1) Bereiken, dat de gehele wereld Amerika's toewijding tot de vrede be grijpt, waarbij alle gepraat en voorstellen betreffende een preventieve oorlog uit gebannen zouden zijn. 2) Steun aan de V.N. als instrument van de vrede en aan de Noordatlantische Verdragsorganisatie en overeenkomsten betreffende de veiligheid in Azië en het gebied van de Stille Oceaan. 3) Aanvaarding van een positief bui tenlands program, met de verzekering aan de wereld, dat de V.S. „nooit onver schillig zullen staan tegenover een in slavernij gebracht volk". 4) Het opbouwen van een sprituele en militaire kracht, waarachter „wij in staat zullen zijn de meesters van het Kremlin een rechtvaardig en practisch plan aan te bieden voor de bevrijding van de we reld van de last der bewapening". Da vrede zou slechts tot stand gebracht kunnen worden, zo vervolgde Eisenhower, Ingezonden Mededeling (adv indien vrijwel alle doelstellingen der V.S. verwezenlijkt zouden worden. Hij beschreef deze als: 1) Vermindering van het aantal zware ongevallen. 2) Vermindering van de zware belas tingdruk. 3) Tegengaan van de inflatie. 4) Verdrijven van het pessimisme. 5) Het verschaffen van de „vruchten van wetenschap, onderwijs en productie aan alle groepen in de V.S.". Hij zeide, dat het doel van het commu nisme is Amerika af te snijden van de grondstoffenbronnen, waarvan de Ame rikaanse economie afhankelijk is. „Reeds hebben zij zonder dat een enkele Rus sische soldaat een letsel heeft opgelopen het ene volk na het andere in slavernij gebracht. Zij zijn dichter bij de bevoor radingsbronnen, waarvan ons bestaan af hangt, gekomen. Hun onwrikbare strate gie is voort te gaan met insluiting, tot dat zij tenslotte onze economie en onze vrijheid kunnen vernietigen". Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Harderwijk G. van Koo- ten te Brandwijk; te Benthuizen G, C. Roosendaal te Lienden. Aangenomen naar Wassenaar J. T. Wiersma, stud, predikant te Delft; naar Staphorst P. J. Dorsman te Schellui- nen. Bedankt voor Eemnes-Buiten J. C. Terlouw te Otterlo. Geref. Kerken. Beroepen te Nijkerk Joh. Ribberink. te Heerde; te Twijzel en te Wierum H. B. Weyland, cand. te Breda; te Oos terend P. A. E. Sillevis Smit, cand. te Den Haag. Geref. Kerken (art. 31 K.O.). Beroepen te Ambt-Vollenhove-Ca- doelen J. P. van der Stoel te Groote- gast; te Nieuwer-Amstel J. Verkade te Zuidwolde, die bedankte voor Eind hoven en voor Waardhuizen. Aangenomen naar Nieuw-Loosdrecht H. J. Nijenhuis, cand. te Zwolle, die bedankte voor Arum, Musselkanaal, 2e Exloërmond, Uithuizen en Zwager- veen-Zwaagwesteinde; naar Naarden- Bussum P. Lok te Stadskanaal. Ingezonden Mededeling (adv.). Chr. Kweekschool Middelburg. Voor de onderwijzersexamens aan de Chr. Kweekschool slaagden de dames C. C. de Smidt, Bergen op Zoom en J. Wijn, Zaamslag en de heren M. C. Dek ker, Kloetinge en J. A. Izeboud, Mid delburg. Van deze groep werden twee candidaten afgewezen. 9a. I snikte als een kind. De oude vrouw schudde het hoofd en De oude man had te lang achtereen gesproken. Hij kuchte veegde met haar zakdoek langs haar ogen., en hoestte en liep naar het kleine keukentje. TT" Het oude vrouwtje zat te mummelen en te knikken onder het verhaal van haar man. Terwijl hij in het keukentje was mompelde deze: We salie 't nooit vergete, meheer Hebben jullie nooit meer iets gehoord van de moeder? vroeg De Wilde. Nee, zegt de man, die weer in zijn stoel was gaan zitten. We hebbe briefe geschrefe, maar we hebbe nooit wat teruch fernome. De Wilde staarde zwijgend voor zich uit. We lefe in een wereltje meheer, zei het Joodje.... we wete d'r self ook van mee te prate. Kijk maar is hier.... kijk is Hij wees naar een portret, dat achter hem aan de wand hing, een jonge man, een zuiver Jodentype, kroezig haar en gebogen neus, intelligente ogen. Het portret hing in een ovale lijst. De strot van het oude mannetje maakte heftige slik bewegingen. Hij wilde wat zeggen, maar kon een ogenblik niet. De roodgerande ogen vulden zich met tranen. Toen hij zijn stem weer in zijn macht had, zei hij: Dat is onse liefe David, meheeronze eeniche fiooneen liefe jonge was 'tmeheer.... se hebbe 'm as een beest uit het huis gesleept, ferleje jaar Februari was nat, je weet wel, toen met die herrie hier in Amsterdam. En David had er niks mee te make meheer, so waar as dat Sara hier naast me sit, niewaar Sara? De jonge kon geen lam kwaad doen, hij kon geen muggie doodslaan, meheer. en se hebbe 'm so geslageen hij was so onschuldig, meheerChot weet hoe onschuldig ie wasdie liefe l°nge se hebbe 'm een pelitiewage ingetrapt, letterlijk getrapt, meheer, me eige oge hebbe 't gezien.ik riep. "oh Chot, niet doen!.... niet doen! maar toen kreeg ik ®en klap op me arm met een geweerkolf, meheer, kijk maar is hier sie je 't. M'n arm was gebroke, ik hep er fan 11 tsiekenhuis gelegeSe hebbe 'm naar Duitschland gebrocht meheer, met honderde andere Joden, allemaal Pnschuldige mensche, die hard gesjouwd hebbe for d'r broodje. Mocht dat niet, meheer? mach een mens niet meer tesoendelijk wese? Mach-ie niet meer sjouwe for s'n roodje? Twee maande later, meneer, ik was noch maar n j?1* s'e^ebuis, krijche we bericht as-dat-ie dood is. o°d. meneerDood! Se hebbe onse liefe jonge dood- ?fuï.a Chot alleen weet hoe se hem gemarteld ebbedie beestmense Het was teveel voor de oude man. Zijn hoofd zakte op a arm op tafel. Zijn magere schoudertjes schokten. Hij Hij ken d'r niet oferheenkomme, meneer, u mot 'tmaar niet kwalijk neme. 'tWas ook so'n liefe jonge, meneer. Ze keek naar het portret. Het was stil in het vertrekje. Dt kinderen stonden schuw bij elkander. Hoevele malen haaden ze dit trieste verhaal al moeten aanhoren! Ze droegen allen, behalve de kleinste, de gele Jodenster op de borst, het teken van de vogelvrij- verklaarden, van de paria's. Hoe leven jullie? Hebben jullie nog middelen van bestaan? vroeg De Wilde De oude man richtte zich op. Met zijn blauwe zakdoek veegde hij zijn gezicht af. Hammelburger hep ons wat toegestopt, meneer. Hij had noch al wat bij sich. Hij hep niet s'n cent afgegefe, meneer, u sal 'm dat niet kwalijk neme. En nou scharrele we so'n beetje rond. Feel hebbe we niet nodich. Onse liefe David brocht vroeger noch al wat in, maar dat is nou af- gelope. 't Is maar so jammer, dat we for die kinders niet feel krijcheGeen melk, geen vet, bijna geen groente, net allemaal dinge, die kinders so nodich hebbe. Ik zal er nu voor zorgen, dat jullie geregeld wat krij gen, zei De Wilde. Ik heb hier in de stad een goede zakenvriend, daarheen zal ik mijn pakjes sturen en die zal wel zorgen, dat het hier komt. Maar schrijf me dan zo nu en dan eens hoe het hier gaat. Ik heb Hammelburger beloofd, dat ik wat toezicht zou houden. We salie for de schapies doen, wat we kenne meneer, maar Chot gefe, dat 't nie lang meer duurt. Wat denk u meneer, sou Hitier de oorloch noch kenne winne? Geen sprake van, hij gaat er aan, maar we moeten wat geduld hebben, antwoordde De Wilde beslist. Geduld, meneer geduld, seg u, zuchtte de oude man. Waarfor salie wij noch geduld hebbe? Wij for ons hebbe nou niks meer te ferliese, nou we onse liefe David kwijt zijn. Ons sal het graf rust gefe meneer, as 't niet was for die arme schapies van kindere dan wouwe Sara en ik maar 't liefste dood wese. Maar se segge asdat dan die schapies naar een Duits opvoedingsgesticht motte. Sou dat nou waar sijn, meneer? Ik weet het niet en ik vrees ook, dat er zoveel zijn, dat er geen opvoedingsgestichten voor te bouwen zijn. Het was stil in het vertrekje. Toen vervolgde De Wilde: In elk geval kunnen ze niet meer doen, dan God toe laat. En sou dat nou nog niet genog wese meneer. Mot er dan noch meer worde toegelate. U praat van Chot me ieer. waar is Chot? Mannenbroeders, vrouwenzusters, burgers van ons vaderland, Ga ter stembus, neem het potlood voor een ogenblik ter hand; Maak uw keus uit dertien lijsten, dat is wel een heel karwei, Want tweehonderd-veertig namen staan er voor u op een rij. Onder hen zijn maar twee HEEREN, dat is weinig voor zo'n stoet: Eén op 7, één op 9, maar ze zijn vol goeden moed; Mannen vijf: een STOK- en BRUGMAN op lijst 1 èn op de bres, BOUWMAN 5, een DORSMAN 7 en een HAVERMAN op 6. Dat er maar één KAMMERAAD is op lijst 13, dat is sneu, Maar wat fijn: de dierenwereld staat te wachten in een queue: Op lijst 6 springt er een STOKVIS, op lijst 4 een KIKKERT rond, En op 9 prijkt een dame die geboren is DE HONDT. Naast een forse SNOEK op 13 brult DE LEEUW op nummer 10, Op lijst 5 is een VAN LEEUWEN, 8 een LEEUWENBERG te zien; In het HAZENBOSCH van 3 vindt men op 2 nog een DEN UYL, Houdt zich SIKKEMA van 9 en een VALK van 13 schuil. Uit beroepen en uit functies kiest u met het grootst plezier, MOLENAAR en MULDERIJE vindt u knus op 1 en 4; Laat op 8 uw SCHOEN (en) MAECKEN, koop van KOOPMAN op lijst 2, Met een JAGER, ARTS, VOORZANGER doet ook 13 dapper mee. Bij een VLASBLOM op lijst 7 hoort een ROOSJEN op lijst 3; Op lijst 1 zijn HOOIJ en HOOIJSCHUU1vol van boerensympathie; KOORNNEEF 5, op 3 'n GRASHUIS, maar 'tis nog niet mooi genoeg: Want lijst 2 doet er de deur dicht met een PLOEG geboren PLOEG. Twee DE JONG-en en één OUD-je staan op 7, 8 en 5, Met een SM ALLEN-, HANGEL-, SPANBROEK (3 en 9) om het lijf; Zie de VOOGD die op lijst 2 staat en op 5 een KORTHALS torst, En op 6 vindt ene GORTZAK zich wellicht een brave BORST. Uit vijf MEIJERS, vier VAN DIJKEN entwee DEKKERS hebt ukeus, Met een GROEN en twee DE BRUYNEN staan de kleuren voor [uw neus; Kiest wanneer u op de wind let WESTENBRINK of NOORDEWIER, Maar stemt goed! Uw fout herstellen kost u weer een jaar of vier! Nadruk verboden. JAAP MIJDERWIJK. Volgens laatste proefverkiezing. Vandaag trekt Nederland naar de stembus. Vanavond zullen we méér weten. Het Nederlands Instituut voor Publieke Opinie zegt, dat de uitslag maar weinig zal verschillen met die van de Tweede Kamerverkiezingen in 1948. Het NIPO' kwam tot deze conclusie, naar aanleiding van de laatste proefverkiezingen. De P.v.d.A., de K.V.P. en de C.H.U. zullen enige winst boeken, de A.R., de C.P.N. en de Groep Weiter een klein verlies. Hier zijn de cijfers, zoals het NIPO ze vond: De K.V.P. haalt nu 31.5 pet. van de stemmen tegenover 31 pet. in 1948; de P.v.d.A. nu 26.5 pet. (25.6); de A.R. nu 13 pet. (13.2); de C.H.U. 9.5 pet. (9.2) de V.V.D. 8 pet. (8); de C.P.N, 6 pet. (7.7); de S.G.P. 2.5 pet. (2.4); de Groep Welter 1 pet. (1.3): de andere partijen samen 2 pet. (1.6). NIPO'S enquête de laatste vóór de verkiezingen is gehouden in de week van 8 tot 14 Juni, dus ongeveer 10 6. 14 dagen geleden. Nog niet ieder een wist toen al op welke partij hy of zy a.s. Woensdag zou gaan stemmen. 15 pet. van de ondervraagden bleef een antwoord schuldig op NIPO's stern- vraag. (In 1948 bracht bqna 9 pet. van alle stemgerechtigden geen, een blanco of een ongeldige stem uit). Er konden dus vóór heden nog veranderingen op treden. Bovendien moest men met de mogeiykheid van steekproef-afwykin- gen rekening houden. Verder iykt het erop, dat de opkomst van kiesgerechtigden niet veel kleiner zal zyn dan ln 1948 en groter dan by de laatste statenverkiezingen in 1950. Het aantal mensen, dat zegt niet te zullen stemmen, ls nameiyk kleiner dan in NIPO's laatste proef-enquête voor de statenverkiezingen in 1950. De aanhang van de vqf „andere par tyen" de Middenstandsparty, het Ge reformeerd Politiek Verbond, de Socia listische Unie, de Party van Recht, Vry- heid, Welvaart en het Jong Conservatief Verbond is op 't ogenblik nog gering. Het is zeer twijfelachtig of één van hen de kiesdeler zal halen. In NIPO's proef verkiezingen werd de middenstandspar- tij nog het meest genoemd, maar ook deze party haalde de één procent, no dig voor een zetel, niet.' Onder ONRUSTIG TUNESIE. Gewapende verzetslieden hebben Zon dagmorgen een buitenpost van de politie te El Hamma bij Gabes (Zuid-Tunesië) overvallen. Zondagavond is een bom geworpen op een café-terras te Gabes. Vqf personen liepen verwondingen op. Zaterdag zijn te Gabes telefoondraden doorgesneden en Zondag is het hoofd bureau van het Tunesische algemene vakverbond in Bizerta door een bom ver woest. Ook in Tunis zqn twee bommen ontploft. .ROTTERDAM, Veemarkt van Dinsdag. Aanvoer in totaal 3061; Vette koeien en ossen 650; Gebruiksvee 602; Vette kal veren 115; Graskaiveren 172; Nuchtere kalveren 784; Varkens 116; Biggen 244; Paarden 137; Veulens 24; Schapen of lammeren 83; Weide/zuiglammeren 89; Bokken of geiten 45. Vette koeien 2.85—3.00, 2.65—2.80, 2.45 —2.65; Vette kalveren 2.80—2.90, 2.60— 2.70, 2.40—2.50; Graskalveren 350, 300, 200; Nuchtere kalveren 60, 56, 53; Biggen 55, 52, 50; Slachtpaarden 2.30, 2.20, 2.10; Schapen 140, 120, 80; Weide/Zuiglamme- ren 80, 65, 50; Kalfkoeien 1100, 1000, 875; Melkkoeien idem; Vare koeien 825, 750, 675; Vaarzen 850, 750, 685; Pinken 575, 500, 400. GOES, 24 Juni. Grote veiling: Jecunda aardbeien 67.30; Madam Moutot 66.20; Frambozen voor het vat 50.40; Zwarte bessen 60.25. Kleine veiling: Rode bessen 2559; Frambozen 5097; Aardbeien 58 93; Hollanders 45—56; Markiezen 41 51; Brusselse brume 3352; Meikersen 3245; Vroege van Woerden 4147;; Por seleinkersen 2331; Earley Rivers 28 47. per 100 kg.; Perziken 3.5012, per 100 stuks. Groenten: Komkommers 920; Bloemkool 931; Kropsla 38, per 100 stuks; Doperwten 4859; Groene kool 12 13; Spitskool 10; Dubb. Princessebonen 129134; Snqbonen 98; Tuinbonen 46; Spinazie 2329; Peulen 90; Rabarber 13 15; Kroten 11; Tomaten 75; Nieuwe aard appelen 1213; idem (drielingen) 1011; idem (kriel) 59, per 100 kg.; Bospeen 1425; Kroten 912; Uien 1518, per 100 bos. EIERMARKT. Prijs voor verse kippeneieren ƒ2.55 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt 2 cent per stuk minder uitbetaald. Prijs voor verzamelaars: kipeieren 2% ct; eendéieren 10 ct; ganseieren 20 ct; kalkoeneieren 15 ct. KAPEELE, 24 Juni. Kruisbessen: 3750 kg. ingehouden op f 6.80. Export veiling: Jecunda 69.20—69.50; Grote „Want hoewel alle dingen in Gods hand zijn Het was in 1571. Donker zag het er uit in ons vader land. Met de vrijheid scheen het voorgoed gedaan. Oranje, zo schreef in die dagen een van de vrienden van Prins Willem van Oranje, is geheel verloren. Geen man in Duitsland, zo verklaarde Granvelle, zal nu nog een vinger voor hem ver roeren. Maar al juichten zijn vijanden en scheen alles hopeloos, Prins Willem liet de moed niet zinken. Hij vertrouwde op God. En dit ver trouwen gaf hem kracht om voort te gaan. Hij besefte zijn verantwoorde lijkheid en dit prikkelde hem om maar niet lijdelijk toe te zien en werkeloos af te wachten, maar om opnieuw al zijn krachten in te spannen. Hij liet zijn gezant Sonoy de Duitse hoven afreizen. Het document dat deze met zich meevoerde bevatte een bede om geldelijke steun voor de vrijheid. Dit schreef de Prins: „Want hoewel alle dingen in Gods hand zijn en hoewel Hij alles uit niets geschapen heeft, zo heeft Hij toch aan verschillende mensen on derscheidene gaven gegeven, waar mede Hij als met middelen in Zijn hand, Zijn almachtig oogmerk vol voert. Daartoe iieejt Hij sommigen grote lichaamskracht geschonken, anderen stoffelijke goederen, anderen weer andere gaven, welke alle moeten. worden besteed in Zijn dienst en tot Zijn eer, indien wij ons niet de vloek op de hals willen halen van de on nutte dienstknecht, die zijn talent in de aarde begroef". Deze oproep van de Vader des Va derlands heeft ook nu nog volle bete kenis, ook in verband met de komende verkiezingen. Hoewel alle dingen in Gods hand zijn, zo wil Hij toch ook hierbij de mensen gebruiken in Zijn dienst. Onder Gods leiding in de geschiede nis van ons volk, is hier aan de kiezers een taak gegeven bij de samenstelling van het parlement en bij het bestuur van ons land. Wij mogen dat zien als een groot voorrecht. Maar een voorrecht dat grote verplichtingen met zich brengt. De komende verkiezingen kunnen van grote betekenis zijn voor de toe komst van ons land en volk. Grote belangen staan op het spel. Laten de kiezers tonen zich van hun verantwoordelijkheid bewust te zijn. Want hoewel alle dingen in Gods hand zijn, zo wil Hij toch de mensen gebruiken in Zijn dienst. De door God geschonken gaven zijn verschillend. „Maar al deze gaven moeten worden besteed in Zijn dienst en tot Zijn eer, indien wij ons niet de vloek op de hals willen halen van de onnutte dienstknecht die zijn talent in de aarde begroef". Worde bij ouderen en jongeren de bereidheid gevonden om al die gaven ook in de staatkundige strijd, te ge bruiken tot Gods eer, tot welzijn van land en volk. G. Z. veiling: Jecunda 66.30; Mad. Mout. 64.4065.40; Kleine veiling; Kersen: Hollanders 4155; Markiezen 3253; Suikerkersen 3032; Meikersen 27 45; Vroege v. Werder 3542; Bruine Blanche 25; Early Rivers 41—48; Por- celeinkersen 27; Rode Bessen 2551; Frambozen 661.28; Kasperziken3'/i 16; Aardbeien 4577; Rijpe kruisbes sen 5M. KRABBENDIJKE, 24 Juni. Grote veiling: Kruisbessen 3.10; Aardbeien: Framboosaardbei 46; Mad. Mout. 62.90; Jecunda 68.1069.70; Climax 82, KI. veiling: Rode bessen; Jhr v. Tets 35 62; Prolefic 33—70; Frambozen 67—76. ST. ANNALAND, 24 Juni 1952. Eerste lingen gewone 13.62; drielingen 12.81; kriel 8.01; Eigenheimers gewone 15.59. Aanvoer 10 ton. SCHERPENiSSE. Eerstelingen gewone 13.53—16.59; drielingen 12.94; kriel 7.56; Doré gewone 14.1914.21. Aanvoer 14 t. THOLEN, 24 Juni. Aardappelen. Bon ken 12.0512.48; gewone 12.13—12.36; poters 11.52—11.78; kriel 8.00—8.55. Aan voer 80 ton.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3