lad Voorlopig nog vrijdom van veergeld op de Wester-Schelde Journalist Hommerson is vrij SNIPPER ,W A NIEUWS'-' Walcheren" en „Hollandia" voeren uniforme melkcontröle in* Vier eiectrische centrales aan de Jaloe zijn volkomen verwoest IHSCH RliYIHGSFORMU LIER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND helde" Een goede dag voor Zeeuwsch-Vlaanderen Minister Wemmers capituleerde voor de Eerste Kamer Ue verenkwestie zit de Statenleden hoog f: Teruggave omzetbelasting. Ontwapening in drie étappes Sowjet -soldaat vluchtte naar het Westen Hiermee geef ik me op als abonné op het .ZEEUWSCH DAGBLAD" Ik wil per maand betalen per kwartaal Pagina Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammen;.'traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2205 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 25 JUNI 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. 1. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds 3. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.19 u., onder 21.07 u. Maan op 8.20 u., onder 23.19 u. Hoogwater Donderdag 26 Juni: Vlissingen: 4.25 u. 1.94 m., 16.38 u. 1.79 m. Terneuzen: 4.53 u. 2.11 m., 17.06 u. 1.96 m. Wemeldinge: 6.09 u. 1.68 m., 18.26 u. 1.47 m. Zierikzee: 5.56 u. 1.42 m., 18.09 u. 1.22 m. LBRIEK ende eisen J rende steno- iderne talen, ploma. 2030 jaar. en met op staat enz. te onderwerpen >ek. ten werden de |rd door Gebr. Arendskerke. ^mkool A 18— 810; Kom- -20, C 10—18, Ier 12—19; Sla j—36; Bospeen Spinazie 37 btelein 4557; ■bonen 4046; kool 1317; i. Princ. 1.18— :4; Saxa's 95 Grote veiling: irdbeien: Mad. nda 6970.30, veiling; Ker- darkiezen 45 Meikersen 24 42—58; Elton I.O. kersen 36; ,jy Rivers 38 Ipiversen: Rode izen 501.29; ibessen 7%9» 3—18 per st. „Juni. Grote 0.60, aanvoer ut. 59.70, aanv. 5.20 aanv. plm. Rode bessen: ets 33—61; BO RE. exportgarna- andelsgarnalen 7—42; 545 kg. g 74—1.34; 417 riek 1.01—1.23; visiever 1.08— (Van onze parlementaire verslaggever). Het v?as gisteren een goede dag voor Zeeland. De interpellatie-Kramer (Arb.) in de Eerste Kamer over de wederinvoering van het volledige tarief voor de veerdiensten over de Wester-Schelde bracht minister Wemmers op de knieën. Dit gehele probleem zal opnieuw besproken worden bij de be groting voor bet dienstjaar 1953. Daardoor krijgen de Staten-Generaal volop de gelegenheid om uitvoerig de voor- en nadelen van dit vraagstuk te be spreken, hetgeen zeker niet voor November zal geschieden. De bewindsman deed deze toezegging, nadat de heer Kramer een motie had ingediend, die stellig aangenomen zou worden. Zo stonden onze Senatoren weer eens op de bres voor de Zeeuwsvlaamse belangen. Voor de minister was deze afloop minder aangenaam. Want de laatste dag voor de verkiezingen en voor hem waarschijnlijk de laatste dag In zijn ministeriële periode toonde hjj voor de zoveelste maal niet de tact en de staatsrechtelijke wijsheid te bezitten met de Kamer te kunnen omspringen. Het waren versprekingen, de heer Wendelaar V.V.D. wilde dit gaarne be loven, maar het was uiterst ongelukkig hem te horen spreken over het „ple- ziervaren op de Wester-Schelde" en .over de inboorlingen van Zeeuwseh- Vlaanderen". Zeer terecht noemde de V.V.D.-afgevaardigde dit typerend voor het feit, dat de bewindsman er niet van doordrongen is, dat Zeeuwsch- Vlaanderen uit zijn Isolement moet worden getrokken. Geen gelukkig afscheid dus van deze minister. Dit kwam nog sterker uit door de felle houding, die de Kamer aannam. Uitvoerig kwam de heer Kra mer terug op de bekende voorgeschie denis. Uit de pers moest de Kamer ver nemen, dat de minister van plan was volledige tarieven te gaan heffen. Na de twee moties, die in het verleden door de Eerste Kamer zijn aanvaard, getuigt dat van weinig hoffelijkheid. Deze aangelegenheid is niet alleen van belang voor Zeeuwseh-Vlaanderen, maar voor het gehele land. „Wij mo gen", aldus de heer Kramer, „dit vraagstuk niet los zien van de toezeg gingen, die de regeringen Gerbrandy en Schermerhorn destijds hebben ge daan. De kwestie van de veren mag pa al dit gebeurde niet worden afge handeld dan na een grondige bespre king met de Staten-Generaal. Deze methode is dan ook voor de Kamer on aanvaardbaar". HET OUDE LIEDJE. Eveneens als bij de vorige debatten was de minister ook nu weer van me ning, dat toezeggingen van ambtsvoor gangers niet bestemd zijn voor de op volgers. Er bestaat de morele gebon denheid. Maar daar is volgens de mi nister volledig aan tegemoet gekomen door dit probleem opnieuw aan te pak ken. Dit Kabinet zit met defensieuitga ven en met de woningbouw. Slechts door vermindering van Rijksuitgaven kan bet regeringsprogram worden uit gevoerd. Reeds op 8 September 1951 hebben G.S. van Zeeland een brief ontvangen, waarin werd gezegd, dat tariefsverho ging onvermijdelijk zou zijn. Deze maand zijn concrete voorstellen ge daan, waarop echter nog geen ant woord is ontvangen. Het Rijk acht het billijk, dat de Provincie 20 pet. van de exploitatiekosten voor haar rekening neemt. Dit betekent, dat Zeeland f272.000 per jaar moet opbrengen. De vrijdom van de veergelden heeft een ongezonde toeneming van het verkeer Debat in comité-generaal op 29 of 30 Juli. „Die vrije-veren-kwestie zit ons zeer hoog", aldus mr W. F. E. Baron v. d. Feltz (C.H.) gistermorgen in de ope- ningszitting van de Prov. Staten. „We weten als Statenleden niet veel meer dan hetgeen wij in de krant hebben ge lezen". Hij stelde reeds een motie in het vooruitzicht. Ook de heer J. Hom mes (A.R.) was verbolgen over de gang van zaken en de heer L. F. du Bois (Arb). sprak over een motie, waarin de Staten zich zouden uitspreken tegen verhoging van de huidige tarieven. Na wens G.S. antwoordde de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot, dat de Staten volledig op de hoogte zullen worden gesteld, waarna de Staten zich in comite-generaal kun nen uitspreken. Indien de Staten dit wensen, kan daarna een debat in het openbaar worden gevoerd. Het debat ontstond, toen de voorzit ter voorstelde de mededelingen, die Ged. Staten aan de Staten deden over de organisatie der veren, voor kennis geving aan te nemen. Hij merkte daar bij op, dat 10 dagen geleden de minis ter van Verkeer en Waterstaat een ont werp aan Ged. Staten zond voor een herziening van de tarieven. G. S. zijn voornemens om de nota van de minis ter op 29 of 30 Juli in comité-generaal vertrouwelijk met de Statenleden te bespreken. De Staten kunnen daarna beslissen, of alsnog in het openbaar over deze zaak zal worden gehandeld. Baron v. d. Feltz stelde daarna een „lang niet malse" motie in het vooruit- Zicht tijdens de behandeling in comité- generaal. Hij achtte het dringend nood zakelijk, dat na de geheime bespreking e-n openbaar debat zal volgen. De heer Ou Bois sprak zich reeds thans uit te gen invoering van nieuwe tarieven en verhoging van de bestaande heffingen. Heheer A. H. S. Stemerding (C.H.) wade wachten en vroeg de moties te bewaren. De heer Vercauteren (K.V. wees erop, dat er nog altijd een Wotie bestaat. Op een vraag van mevr. v. d. roeckede Man (Arb.) antwoordde e Commissaris, dat de minister geen ïf„l zal nemen, voordat de Staten z'cn hebben uitgesproken. De motie, die de minister moest slikken. De Kamer, kennisgenomen heb bende van het voornemen van de minister van Verkeer en Water staat om, zonder nadere raadpleging van de Staten-Generaal, over te gaan tot verhoging van het bestaan de en tot invoering van een volledig tarief voor de veren over de Wester- Schelde; van mening, dat dit voorne men noch met door des ministers ambtsvoorganger aan de Staten- Generaal gedane toezegging noch met reeds eerder door de Eerste Kamer gedane uitspraken in over eenstemming is; spreekt de stellige verwachting uit, dat de regering niet tot wijzi ging van de bestaande toestand zal overgaan, alvorens de Staten-Gene raal de gelegenheid hebben gehad daarover bij de behandeling van de begroting 1953 met de regering van gedachten te wisselen". tengevolge. Ook daarom moet aan deze noodmaatregel een einde komen. In Augustus 1951 maakten niet minder dan 18.000 voetgangers van de veren gebruik in plaats van 4000 in Januari'zijn omgekomen. 1951. Ook moet het niet zo zijn, dat plezierritten door de Staat worden be taald. Het ligt in het voornemen van de minister om 'n abonnementsprijs in te voeren van f 3.per maand, terwijl voor het veer van Breskens f 4.moet worden betaald. NIET TEVREDEN. Als de Provincie 20 pet van de ex ploitatiekosten moet opbrengen, gaat dit, aldus de heer Kramer, onherroe pelijk ten koste van culturele en so ciale aangelegenheden. Temeer, daar de Provincie reeds een tekort heeft op bruggen van f 165.000.„Wij hadden een andere houding van de regering verwacht",aldus de heerTjalma (A.R.). „Als zij consequent is, moet zij in de toekomst ook laten betalen voor de tunnel in Velsen. Juist het intensieve verkeer over de Wester-Schelde be wijst, dat Zeeuwseh-Vlaanderen uit zijn isolement wordt verlost". Daar waren de heren Wendelaar (V. V.D.), Kraayenvanger (K.V.P.) en Kolff (C.H.) het roerend mee eens. Waarom is deze zaak zo incidenteel aan de orde gesteld? Zij allen gingen met de motie aecoord. Nadat de heer Kraayenvanger erop had gewezen, dat de minister deze motie moest slikken, gebeurde dit. Wél sputterde hij nog te gen. Als Zeeland niet wil delen in de tekorten, dan kan de gehele exploita tie door de Rijkswaterstaat geschieden. Op de vraag van de heer Tjalma be loofde de minister om in overleg met G.S. te bekijken, of er geen week kaarten kunnen worden ingevoerd. Bij nadere overweging vond hjj het ook onjuist om midden in het seizoen tot tariefwijzigingen over te gaan. Hij zou zijn opvolger in overweging geven dit probleem bij de begroting 1953 aan de orde te stellen. Daarop werd de mo tie-Kramer ingetrokken. Een Amerikaans Superfort van het type B 50 is Dinsdag in de buurt van een vliegveld van de Britse luchtmacht te Lakenheath neergestort en In brand geraakt. De 11 leden der bemanning NA VIJFTIG DAGEN. Geen verdere vervolging tegen onbekende zegsman. De journalist A. H. Hommerson is gistermiddag uit zijn gijzeling ontslagen. De Officier van Justitie te Amsterdam, mr H. A. Wassenbergh, had gister morgen de rechter-commissaris medegedeeld, dat hij afzag van een verdere vervolging tegen „N.N.", in welke zaak Hommerson als getuige zou worden gehoord. De rechter-commissaris moest op de mededeling van de Officier het voor' onderzoek sluiten en daarvan aan de Officier kennisgeven. Deze gaf daarna bevel tot opheffing van de gijzeling. Omdat het onderzoek gesloten was, had het geen zin meer.een getuige, die wei- Adenauer moest voor eigen coalitie capituleren. Adenauer heeft gecapituleerd voor de drang in zijn eigen coalitie om ach ter de ratificering van de Europese verdragen geen spoed te zetten, doch het parlement gelegenheid te geven voor een grondig onderzoek. Het ligt thans in de bedoeling in Juli slechts de eerste lezing in de Bonds dag te houden. De beslissende lezing zal dan eerst eind September of begin October kunnen plaats hebben. Braziliaanse gevangenen doorbraken omsingeling. Negentig gevangenen, die bij de op stand uit de gevangenis op het Brazi liaanse eiland Anchieta ontsnapten, zijn erin geslaagd de omsingeling door politietroepen uit Rio de Janeiro te doorbreken. De gevangenen rukken op naar het stadje Itavera op de weg van Sao Paulo naar Rio, terwijl de inwo ners in paniek wegvluchten. De politie troepen hebben versterking gekregen van eenheden met kanonnen en pant serwagens en richten thans stellingen in. De Perzische premier Mossadeq, die voor het Internationaal Gerechtshof in Den Haag het standpunt van zijn land in het oliegeschil heeft verdedigd, is gistermorgen te Teheran teruggekeerd. Griekenland en Italië hebben beslo ten Koning Faroek als „Koning van Soedan" te erkennen. Japan erkent de Chinese nationalistische regering op Formosa als de wettige regering van geheel China. De Sowjet-Unie heeft te Rome bij de Britse en de Ameri kaanse ambassade nota's ingediend, waarin geprotesteerd wordt tegen de in Mei getekende overeenkomst van de V.S., Engeland en Italië, waarbij be paald werd, dat Italië een groter aan deel in het bestuur van Triest zou krij gen. Koning Talal van Jordanië zal Donderdag Zwitserland verlaten en per schip uit een Italiaanse haven naar zijn land vertrekken. Over de plannen van koningin Zain is nog niets bekend. Een bijzondere vergadering van de on der communistische leiding staandeVre- desraad, die van 1 tot 5 Juli in Oost- Berlijn gehouden wordt, zal bijge woond worden door vooraanstaande af gevaardigden uit vier werelddelen. In Den Haag is het voorlopige contract getekend voor de bouw van vijf pa trouillevaartuigen in Nederland voor Amerikaanse rekening in het kader van de Amerikaanse aankopen in an dere landen. gerde een verklaring af te leggen, nog langer in gijzeling te houden. Terstond na zijn ontslag uit het huis van bewaring, waar hij vijftig dagen heeft „gezeten", is de Zaanse journa list in het gebouw van zijn krant, „Het Vrije Volk", ontvangen. Daar werd hij op een bijeenkomst in de vergaderzaal door verscheidene sprekers waarderend toegesproken. Aanvragen vóór 10 Juli indienen. Nu de Eerste Kamer het ontwerp van wet tot technische herziening van eni ge tabellen voor de omzetbelasting aan vaard heeft en de wet In het Staats blad Is afgekondigd, ligt het in de be doeling de daarbj) voorziene belasting verlagingen op 1 Juli a.s. in werking te doen treden. Zoals reeds eerder ls te kennen ge geven zal ook voor de desbetreffende goederen, welke op die datum bij de handel (kleinhandelaar, groothandelaar, grossier, importeur) In voorraad zijn, een teruggaaf van belasting worden verleend. Om voor teruggaaf in aanmerking te komen, dienen belanghebbenden voor 10 Juli 1952 op een daartoe kosteloos verkrijgbaar formulier van bedoelde voorraad aangifte te doen bij de Inspec teur der Invoerrechten en accijnzen. Aangifteformulieren, welke na 10 Juli worden ingeleverd, zullen niet meer ln behandeling worden genomen. Ze zijn vanaf heden verkrijgbaar bij de Inspec ties der Invoerrechten en accijnzen. De teruggaaf zal niet in contanten worden uitbetaald, doch de eerstvolgen de belastingschulden zullen ermee ver rekend kunnen worden. GROEN VAN PRINSTERER: Den maatstaf van verdienste lijkheid heb ik nooit in den bijval der numerieke meerderheid ge zocht. Evenwel: a. Bij de stembus geldt, met onverbiddelijkheid, het alvermo gen van het cijfer. b. enz. (gaat over andere za ken). Mr G. GROEN VAN PRIN STERER in: February 1868 (Amsterdam, 1868), blz. 31. Frans compromisvoorstel in V.N.-commissie. De Franse voorzitter van de ontwa peningscommissie der Ver. Naties, Ju les Moch, heeft een voorstel ter tafel gebracht, dat beoogt een compromis te bereiken tussen de opvattingen van de Westelijke mogendheden en die van de Sowjet-Unie. Volgens dit plan moet de ontwape ning in drie étappes verlopen. In de eerste étappe moet een einde gemaakt worden aan de bewapeningswedloop door het beperken van zowel de strijd krachten als de totale militaire uitga ven. Vervolgens moet men komen tot een verbod van uitbreiding van de con ventionele wapens, waarna tenslotte hetzelfde bereikt moet worden ten aan zien van atoomwapens, gepaard gaand met of gevolgd door de vernietiging van de bestaande voorraden van deze wapens. Beloning naar kwaliteit. Voor de beste melk 50 cent premie. Door de directies van de Coöp. Melkinrichting en Zuivelfabriek „Wal cheren" en de HoIIandia-fabrieken zijn, aldus deelt men ons mede, onder leiding van de Rijkszuivelconsulent, ir W. L. Harmsen, besprekingen ge voerd inzake de kwaliteitscontrole en uitbetaling naar kwaliteit van aan de bedrijven te Middelburg, Vlissingen en Goes geleverde melk. Besloten werd eenzelfde methode van onderzoek op hygiënische kwaliteit van de melk toe te passen, welke van de veehouders op Walcheren en Zuid-Beveland wordt ontvangen. Bovendien zal ook een gelijk systeem van uitbetaling van de melk, op grond van dit kwaliteitsonderzoek, plaats vinden. De doorvoering van de uitbetaling naar kwaliteit door de Coöp. Melkfabriek „Walcheren" te Middelburg en de fabriek „Koena" te Vlissingen zal met ingang van 1 Juli a.s. reeds een aanvang nemen. In Zuid-Beveland wordt door het Melk- ontvangststation van Hollandia te Goes voorlopig alleen het kwaliteitsonderzoek verricht gedurende een inloopperiode van drie maanden, waarna per 1 October a.s. deze controle zal worden aangevuld met de uitbetaling naar kwaliteit, gelijk aan die op Walcheren geschiedt. Overeengekomen is verder, dat het Rijkszuivelconsulentschap in Zeeland het toezicht op de wijze van onderzoek en uitbetaling van de bovengenoemd» be drijven zal uitoefenen. Hierbij zit de be doeling voor om binnen afzienbare tijd te komen tot een „Commissie voor melk hygiëne waarin, naast de zuivelconsulent, een vertegenwoordiger van de melkvee- houders-leden of leveranciers van elk der deelnemende fabrieken zal worden opgenomen. Na ontvangst der melk, zal op de la boratoria der betreffende fabrieken bet kwaliteitsonderzoek plaats vinden, waar bij gelet zal worden op reinheid, houd baarheid en geur van de melk alsmede op de reinheid der melkbussen. Daar naast wordt de z.g. „alcoholproef" toe gepast ter bepaling van de schiftbaarheid SCHIJNAANVAL OP NEW YORK. Om de burgerlijke verdediging te be proeven heeft een vliegtuig Maandag avond een schijnaanval met een atoom bom op New York gedaan. De „explo sie" zou, indien zij echt was geweest, 97.000 mensen hebben gedood en 112.000 gewond. De oefening wordt vandaag herhaald. Het publiek wordt niet gealarmeerd. Straaljagers zullen vandaag proberen het aanvallende vliegtuig te onderscheppen. NIEUW GEALLIEERD BOMBARDEMENT. Met Engeland werd van tevoren geen overleg gepleegd. Vier van de vijf hydro-electrische centrales aan de Jaloe, waarop de ge allieerden Maandag aanvallen hebben gedaan, zijn Dinsdag opnieuw ge bombardeerd. Piloten hebben verklaard, dat talrijke branden, die Maandag zijn ontstaan, nog woeden. De rookzuil, welke boven een hydro-electrische installatie van Foesen opsteeg, was zó dik, dat de vliegers hun doel niet konden waarnemen en er de voorkeur aan gaven hun bommen te bewaren voor de spoorlijnen ten Zuiden van Hoengnam. De overige drie centrales, twee te Tsjosin en een derde te Foesen, zijn evenwel opnieuw gebombardeerd, waardoor zij thans volkomen verwoest zijn. De aanval werd uitgevoerd door bjj- pa 200 zware bommenwerpers van vliegdekschepen, die voor de Oostkust van Korea liggen, en door bommen werpers van tientallen bases in Zuid- Korea. Tengevolge van de vernieling van de centrale te Soeiho is de sterkte van de zender van Radio Pjongjang verminderd. Te Tokio kan men dit sta tion niet meer opvangen. ENGELAND NIET GEWAARSCHUWD De Amerikaanse minister van Lands verdediging, Lovett, verklaarde: „De beslissing om tot het bombardement over te gaan lag op militair terrein. Ik weet niet, of de Britse regering tevo ren is gewaarschuwd. Mijn indruk was, dat dit wél zou geschieden. De bom bardementen houden geen wijziging in van de tot dusverre in Korea gevolgde geallieerde politiek". De Britse minister van Defensie, Alexander, heeft medegedeeld, dat geen overleg is gepleegd. Labourleden hebben Dinsdag in het Britse Lagerhuis gezegd, dat met Enge land overleg gepleegd had moeten wor den voordat werd gebombardeerd. Op een vraag van de leider van de linkervleugel van Labour, Bevan, of Engeland zich niet ernstig diende te beraden over de gevolgen voor de we reldvrede „van een dergelijke onver- Een Sowjet-soldaat is bij Eberswalde naar de Westelijke zone gedeserteerd. Hij had het doen voorkomen, dat de vrachtauto, die hij bestuurde, onklaar was geraakt. Met de z.g. reparatie werkzaamheden wachtte hij zolang, tot de twee officieren in de vrachtauto in slaap gevallen waren. Hij zei weliswaar voor zijn demilitarisatie te staan, doch het Westen te verkiezen boven de „verschrikkelijke toestanden in zijn va derland, de Oekraine". De Duitse strijdkrachten: 500.000 man. De oorlogssterkte van het gezamen lijke Duitse contingent in de Europese Verdedigingsgemeenschap is in een bulletin van de Westduitse Bondsrege ring opgegeven als vijfhonderdduizend man. De vredessterkte is 410.000 man, waarvan 310.000 man in het leger. PROEF MET H-BOM? Volgens de New Yorkse correspon dent van het Britse blad „Daily Gra phic" zal binnenkort op Eniwetok in de Stille Oceaan voor het eerst een water stofbom tot ontploffing worden ge bracht Het zou een proefbom zijn met lichte lading. TWEE JAAR VOOR PIET BRUIN. De rechtbank te Amsterdam heeft de 22-jarige ex-ambtenaar van publieke werken der gemeente Amsterdam, Piet Bruin, wegens het voortgezette mis drijf van opzettelijke verduistering, veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf, te ondergaan in de bijzondere strafgevangenis voor jongelieden te Zutphen. Tegen hem was vier jaar met aftrek geëist. Vicc-admiraal Rost van Tonningen naar Vlissingen. Naar wij vernemen zal H. M. Konin gin Juliana zich op 5 Juli a.s. bij de onthulling van het nieuwe standbeeld van Frans Naerebout te Vlissingen doen vertegenwoordigen door de chef van het militaire huis, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, adjudant-gene raal van H. M. DE BILT ZEGT: Vrij veel bewolking. Weersverwachting geldig tot vanavond Half tot zwaar bewolkt met in het Noord-Oosten van het land aanvanke lijk nog enige regen. Overigens over wegend droog weer. Matige tpt vrij krachtige wind uit westelijke richtin gen. Iets wanner dan gisteren. antwoordelijke daad" antwoordde Churchill: „Deze centrales dragen bij tot de communistische oorlogsinspan ning in Korea. Zij voorzien vliegvelden in Mandsjoerjje, waar vandaan commu nistische vliegtuigen in Korea opere ren, van eiectrische stroom". Churchill was van oordeel, dat zij derhalve tot het gezagsgebied van de opperbevel hebber van de V.N. behoorden. NIEUWE RUSSISCHE NOTA AAN ZWEDEN. De Russische minister van Buiten landse Zaken, Wysjinsky, heeft een nieuwe nota over de vliegtuiginciden ten boven de Oostzee aan de Zweedse ambassadeur te Moskou overhandigd. Daarin wordt gezegd, dat op 13 Juni twee vliegtuigen van onbekende natio naliteit het Russische gebied nabij Ventspils, op de kust van Letland te genover het eiland Gotland, hebben ge schonden. De toestellen, die uit het Westen kwamen, werden door Russi sche vliegtuigen verdreven, zonder dat zij, tengevolge van mist en slechte at mosferische omstandigheden konden worden geïdentificeerd. Theologische schooldag Geref, Gemeente, Bij het vorige week gehouden admis sie examen voor toelating tot de studie in de Theologie aan de Theologische School van de Gereformeerde Gemeente te Rotterdam, werden van de 8 candi- daten er 7 teruggewezen. Toegelaten werd C. Molenaar te Herkingen. De heer Molenaar is 33 jaar oud en ouderling bij de Gereformeerde Gemeente te Herkingen. Ypenburg als uitvoerhaven door de tuinbouw gewenst. De Stichting voor de Landbouw richtte een schrijven tot de minister van Oorlog, waarin zij verzoekt om ook bij ev. toe name in de toekomst van het gebruik door de militaire luchtvaart van het vliegveld Ypenburg er voor zorg te dra gen, dat het luchtvervoer van tuinbouw producten via dit vliegveld kan plaats vinden. en de zuurtegraad van de melk. Melk, die deze proef niet kan door staan, wordt als ongeschikt voor con sumptie en verwerking aan de veehou ders teruggezonden. Aan de hand van de resultaten van de hierboven genoemde onderzoekingen wordt de melk beoordeeld volgens een bepaald puntenstelsel. De controles worden eenmaal per twee weken uitgevoerd, met dien verstande, dat per kwartaal zes maal een proef monster moet zijn onderzocht. Iedere veehouder ontvangt de resultaten van het tweeweeks onderzoek met het melk- briefje thuis. Aan het eind van het kwartaal wordt het waarderingscijfer van de in de af gelopen zes 2-weekse perioden geleverde melk bepaald door samentelling van de behaalde punten voor de zes proefmon sters, waarbij maximaal 42 punten kun nen worden behaald. Voor de kwaliteitsklasse I (goed) met ■waardecijfers tussen 36 en 42 wordt 50 ets premie per kg. melk betaald. Voor waardecijfers liggende tussen 30 tot en met 35 wordt 25 ets premie betaald. Voor de kwaliteitsklasse II (voldoen de) met waardecijfers liggend tussen 21 tot en met 29 punten wordt de normale prijs betaald. Voor kwaliteitsklasse III onvoldoendeliggend tussen 15 tot en met 20 punten wordt 25 ets korting geheven en met waardecijfers van 0 tot en met 14 50 ets korting. VEREENVOUDIGD STELSEL IN DE MAAK. Het ligt in de bedoeling om te zijner tijd over te gaan tot een vereenvoudigd 3-klassen-stelsel, volgens welke de 1st» klasse melk met eenzelfde premie Cbijv. 0.50 ct/kg) extra wordt beloond, de 2de klasse melk de normale prijs opbrengt (zoals boven) en de 3de klasse melk uni form in prijs wordt gekort (bijv. met 0.50 ct/kg). Verwacht mag worden dat, zodra de in voorbereiding zijnde wettelijke re geling van de kwaliteits-contróle en uit betaling van de melk naar kwaliteit in Nederland tot stand komt, een overeen komstig stelsel aan alle melkontvangende bedrijven zal worden voorgeschreven. Voor de betreffende melkveehouders in Walcheren en Zuid-Beveland zal het dan niet ingrijpend zijn zich hierop in t« stellen. Ter verduidelijking wordt nog opge merkt, dat de veehouders die niet door lopend melk leveren aan. de fabriek, bijv, vijf in plaats van zes keer per kwartaal voor geléverde melk bemonsterd worden bij de bepaling van het waardecijfer en de eventuele premie of korting ook maar voor vijf perioden worden aangeslagen. Om bijv. 0.50 ct premie per kg geleverd» melk te behalen, behoeft deze veehouder niet 36 of meer punten te behalen, maar is hiervoor minstens 5/6 X 36 30 pun ten voldoende. PROV. STATEN BENOEMDEN „BOOTCOMMISSIE". Tijdens de gistermorgen gehouden vergadering van de Prov. Staten van Zeeland zjjn de zeven leden en liun plaatsvervangers benoemd van de Con tactcommissie uit de Staten met be trekking tot het functioneren van de Prov. Stoombootdiensten. Zoals bekend hebben de Staten de Instelling van een dergelijke commissie verzocht ln ver band met de regelmatig voorkomende moeilijkbeden by de bootdiensten. Tot leden van de commissie zijn ge kozen: mevr. E. J. van den Broecke- de Man, de heren J. A. M. C. van Don gen, A.J. Cambier, A. Vermaire, C.de Put ter, H. Flikweert en C. A. Kaan. Als plaatsvervangers werden gekozen de he ren Vermeulen, Joh. de Kruyter, D. Kodde, J. L. Verhagen, A. A. van Ee- then, E. F. Poppe, R. A. J. d. Boer. Voor zitter van deze commissie is het lid van Ged. Staten, de heer A. L. S. Locke- feer, plv. de heer C. Philipse. Onmiddellijk na de benoeming deelde de heer Lockefeer mee, dat de commis sie Maandag a.s. reeds zal vergaderen, aangezien er dringende aangelegenheden te bespreken zyn. Mr Post lliterweer naar Zutphen. Bij Kon. Besluit is benoemd tot rech ter in de arrondissementsrechtbank te Zutphen mr A. M. J. Post Uiterweer, secretaris van de Voogdijraad te Mid delburg. per week (saam Adres Woonplaats Invallen en in gesloten enveloppe opzenden aan „Zeeuwsch Dagblad", Lange Vorststraat 90, Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1