Blij Noordelijke krijgsgevangenen naar India? r ulp Engelse onderzeeboot torpedeerde de „Karei Doorman" SNIPPER NIEUWS' RELLETJES IN BRUSSEL Pagina 4 ïdhouding ïekcorps -reclame PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD YOOR ZEELAND Plan om impasse te Panmoendjon te doorbreken Zij kunnen dan zelf over hun toekomst beslissen Wat zullen wij doen? Grootste geallieerde lucht aanval tijdens Koreaanse oorlog Schat van Captain Kidd gevonden* Maatregelen tegen benden in West-Java. Padvinders gooiden vuur werk uit trein A'.. VfiRKIEZINGSDIENST GOES MIDDELBURG TERNEUZEN THOLEN a ontslag. ereniging tot Middelburgs bijeen o.I.v. >e voorzitter teur de heer zijn ontslag em door het Het bestuur en bloc af ravond is ge- 'bestuur van >r het Volk" •eniglng over leren L. A. ff en L. M. mede, dat functie als nieuwe basis voortbestaan Muziekcorps, :t reglement i aangepast, met de wer- ich voor na estuur te la- •ie leden zit- loor de con- le werkende ook stem- :ne stemmen aanwezigen bracht ten- ïstuursleden, J. Th. v. d. J. Vos en J. k sprak een ot de voor- irslid is ge- hem aange- verpliehting in een geldige lijkt, gestraft hoogste vijf van de over- :en zijn ver veroordeling gelijke over- 5 geworden, logste vijftien Dare U.L.O. Xiddelburg. uitsluitend rjaar van de jongens kan i dier school, E brengen ter J. Hubregtse, a verlof A ia caliteiten van 12. eden kan een varen inbren- en Wethou- meente Aag- jornemens op Juli 1952, s om 11 uur, entehuis te het open steden: en van een bijkomende le gemeente waarden met zolang de vanaf he ling van 5 en kantore rale Dienst oningtoezicht Parklaan 1 'est-Souburg, verkdag van inlichtingen sn. inlevering en exempla- en tekening ag van aan- an de Cen- ,Bouw- en :icht op ren", SMIT. 5NTE BURG, elijke Dienst tschappelijke Durg kan ge- lijk werk in overeen te liet gezegel- te richten iter en Wet- n één week nen van dit lijk bezoek ing. IJRG Lende SEMBLE 1 lag 25 Juni, lur, UCERT JTSOEN. r. a ƒ0.75 crijgbaar bij het terrein. vervangen 1 Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammenctraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2204 DINSDAG 24 JUNI 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.19 u., onder 21.07 u. Maan op 7.07 u., onder 23.06 u. Hoogwater Woensdag 25 Jnni: Vlissingen: 3.47 u. 1.96 m., 16.02 u. 1.58 m. Terneuzen: 4.16 u. 2.14 m., 16.33 u. 2.03 m. Wemeldinge: 5.33 u. 1.68 m„ 17.53 u. 1.54 m. Zierikzee: 5.21 u. 1.42 m., 17.36 u. 1.28 m. Amerika, Engeland en India bespreken een nieuw plan ter doorbreking van de impasse bij de bestandsonderhandelingen in Korea. Men wil nl. de com munisten aanbieden de Noordelijke krijgsgevangenen, die weigeren naar huis terug te keren, naar India te zenden. worden aanvaard zonder dat zij hun gezicht verliezen, gezien de betrekke lijk vriendschappelijke verhouding tus sen China en India. India heeft grote ervaring in repatriëringsproblemen. Bij de deling van Brits Indië in India en Pakistan moesten millioenen mensen worden uitgewisseld en gerepatriëerd. Volgens gezaghebbende bronnen te Washington wil men dit plan laten gel den voor gevangenen aan beide zijden, die niet gerepatriëerd willen worden. De gevangenen zouden dan in India onder „neutraal" toezicht van de In dische regering kunnen beslissen, of zij in India willen blijven,- naar huis wil len terugkeren of naar een ander land willen gaan, dat bereid is hen op te nemen. Waarnemers zijn van mening, dat dit plan door de Chinese communisten kan BIJ DE KAMERVERKIEZING in 1948 stond het Indonesische vraagstuk in het middelpunt van de belangstelling. De uitslag is toen van die aard ge weest, dat de breuk van het Konink rijk kon worden voltooid en dat het schandelik verraad van Ambon mo gelijk werd. Alleen ten aanzien van Nieuw- Guinea werd nog geen beslissing ge nomen. De organen van de P. v. d. A. hebben echter reeds bij voorbaat uitgesproken, dat zij bereid is ook dit deel van het Rijk op te offeren. En de historie van de laatste jaren geeft reden om te vrezen, dat de K.V.P. bereid zal zijn ook op dit punt de leiding van de P. v. d. A. te aan vaarden. Wat dit betreft weten wij dus wat ons te wachten staat als de rood- roomse combinatie opnieuw de meer derheid in de Tweede Kamer ver krijgt. BIJ DE VERKIEZINGEN VAN DIT JAAR is een van de voornaamste vragen of wij nog verder moeten gaan in de richting van het staatssocia lisme. Bekend is het standpunt van de P. v. d. A.: de staat mag het doen, de staat kan het doen, de staat moet het doen. Heel het leven onderworpen aan de almachtige staat voor wie niets en niemand veilig is. De particuliere eigendom moet door socialisatie, na tionalisatie, belastingheffing, herver deling van het inkomen enz. ingrij pend worden beperkt. Het beschik bare kapitaal moet gedeeltelijk al thans, komen ter beschikking van de staat. Staatskapitalisme! Vereniging van de politieke en de economische macht in handen van de staat. Staats socialisme! Wat dit in de practijk betekent, hebben we de laatste jaren reeds min of meer ervaren. Niet alleen de pro vinciën en gemeenten moeten in Den Haag hun orders komen halen, maar ook het bedrijfsleven gaat gebukt on der de heerschappij van de staat. Er kan geen woning hoe klein ook wor den gebouwd, als Den Haag geen toe stemming geeft. De ver doorgevoerde ambtelijke be moeiingen dreigen heel het leven te overwoekeren en te verstikken. Het particulier initiatief, onmisbaar voor een gezonde ontwikkeling van het volksleven, wordt op alle manieren aan banden gelegd. De toestand is nu reeds van die aard, dat velen het dwangsysteem moede, er de voorkeur aan geven te emigreren. En toch, dit is nog maar een begin. Krijgt de P. v. d. A. opnieuw de kans, dan zullen straks de boeien nog wat steviger worden vastgeklonken. Maar eerst is het woord aan de kiezers. Wat zullen wij doen? Vechten voor de vrijheid, alles doen wat mogelijk is om onze volks vrij heden te bewaren, of ons zonder meer laten brengen onder de macht van de staat? Laten straks de kiezers een duide lijk antwoord geven, door ie stemmen op een der Prot.-Christelijke partijen. G. Z. Vijf zeer belangrijke water-kracht centrales in Noord-Korea zijn Maan dagmiddag bij de grootste luchtaanval van de gehele Koreaanse oorlog ver woest. Meer dan 500 vliegtuigen van de vijfde luchtmacht en van de vloot heb ben aan de aanval deelgenomen. Bommenwerpers hebben o.a. hydro- electrische centrales aan de Jaloe, die een groot deel van Mandsjoerije van stroom voorzien, vernield. De centrales waren anderhalf jaar geleden door de geallieerden gespaard, toen zij zich bij de Jaloe bevonden. De vijf centrales in Noord-Korea, die voor de tweede wereldoorlog door de Japan ners zijn gebouwd, voorzagen de indus triecentra van Noord-Korea van stroom. De luchtmacht maakt nader bekend, dat een der centrales, op drie na de grootste ter wereld, volledig werd Ver woest. Volgens het Japanse blad „Mainitsji" heeft een groep Japanners op het eiland Jokoatedjima de schat van cap tain Kidd gevonden. Naar het blad zegt zal de organisator van de schat gravers-expeditie Masahiro Nagasjima, de gehele schat ter waarde van 1 mil liard gulden aan de Japanse staat schenken. De broer van de organisator heeft medegedeeld, dat hij op het onbe woonde eiland een verborgen grot heeft ontdekt, waarin een groot aantal stalen kisten stond. Bij de opening ble ken deze zilveren staven, gouden mun ten en andere kostbaarheden te be vatten. Naar men aanneemt zijn de munten van Chinese herkomst. Aangezien in de buurt van het eiland nog piraten opereren hebben de ontdekkers de regering om bescher ming verzocht bij het overbrengen der kostbaarheden. Captain William Kidd werd in 1645 in Schotland geboren. Hij ging als jon gen naar zee en deed mee aan de kaap vaart tegen de Fransen. In 1696 kreeg hij het bevel over een schip met de opdracht de kust van zeerovers te zui veren. Twee jaar later kwam echter het bericht, dat hij zelf een piraat was geworden. Enige jaren nadien kwam hij in Boston waar hij gearresteerd werd. Hij werd naar Engeland gezon den, maar hij terecht stond wegens zeeroverij en de moord op een van zijn manschappen. In 1701 werd hij in Lon den opgehangen. Captain Kidd bleef tot zijn dood zijn onschuld betuigen. Het verhaal gaat, dat hij ergens een grote schat heeft verborgen. Talloos zijn de pogingen geweest deze schat te vinden. WESTDUITSE ARBEIDERS WEER VRIJGELATEN. De 43 Westduitse arbeiders, die Zon dag bij Hohnsleben aan de zónegrens door Oostduitse volkspolitie zijn aange houden en naar de Sowjet-zóne over gebracht, zijn weer vrijgelaten. De arbeiders werden aangehouden „wegens het illegaal betreden van Oostduits grondgebied". YAMIN EIST PORTUGEES TIMOR OP VOOR INDONESIË Mr Moh Yamin, lid van het Indonesi sche parlement, heeft in een hoofdartikel in zijn blad „Mimbar Indonesia", erop aangedrongen, dat het Oostelijke deel van het eiland Timor als zijnde Indonesisch grondgebied, dat door de Portugezen wordt overheerst, aan Indonesië wordt toegevoegd. Volgens Yamin bestaat er geen bezwaar tegen, indien daartoe door Indonesië aan Portugal een schadeloosstelling zou wor den betaald. Yamin doet de suggestie, dat de Indone sische gezant in België, Anak Agang gde Agang ,die tevens de Indonesische diplo matieke vertegenwoordiger bij de Portu gese regering is, zich met die regering in verbinding zal stellen om de kwestie te regelen. Yamin voorspelt tenslotte, dat de vrij heidsbeweging zich in de komende tijd met slechts zal beperken tot het vraag stuk van Westelijk Nieuw Guinea, doch zich zal uitbreiden tot het gebied van ■Portugees Timor en Borneo. Met dit laat ste doelt Yamin op het Britse deel van Borneo. SPIONNAGEZAAK IN WEST- DUITSLAND. Actrice had radiografisch contact met Polen. Het Westduitse openbaar ministerie heeft het gerechtelijk onderzoek bevo len tegen de actrice Maria Knuth en drie ambtenaren van de politie te Frankfort, onder wie Hermann West- beid, „wegens het verstrekken van in lichtingen over bezettingstroepen en de politieke toestand aan een buitenlandse inlichtingendienst" (Polen). De actrice beschikte over een ge heime radiozender, waarmede zij met personen in het buitenland in verbin ding trad. Zij zou o.m. hebben getracht gegevens te krijgen over West-Duits- lands bijdrage tot een Europees leger. De luchtverbinding Djakarta-Ban doeng is Zaterdag stopgezet. Inciden teel verkeer over de weg van Djakarta naar Bandoeng wordt ontraden. Be halve eenheden van het leger zijn ook politie-afdelingen in West-Java gecon signeerd. De maatregelen houden ver band met een krachtig optreden van de machtsinstellingen tegen de in de laatste tijd verhoogde activiteit van mobiele gewapende benden in het ge bied van West-Java. De laatste tijd werd diverse keren geschoten, zoals enige dagen geleden bij de overval van een bende op een militaire post bij Tjipenas, waarbij tientallen doden vie len. Er worden op het ogenblik uitge breide acties gevoerd tegen benden tussen Bogor en Tjiandjoer, Bandoeng en Garoet en in de richting van Cheri- bon. Het Amerikaanse militaire hoofd kwartier te Berlijn heeft bekend ge maakt, dat het gooien van vuurwerk uit een Amerikaanse militaire trein op een Oostduits station door Amerikaan se padvinders aanleiding is geweest voor een Russisch protest aan de Amerikaanse militaire autoriteiten. De jongens, die deel uitmaken van de Amerikaanse kolonie in Berlijn, waren Donderdag op weg naar een jamboree te Füssen in West-Duitsland en zaten in de militaire trein van Berlijn naar Frankfort. Koning Haakon Vn van Noorwegen hoopt op 3 Augustus a.s. zijn 80ste ver jaardag te vieren. In het midden Koning Haakon, rechts kroonprins Olaf en links diens zoon Frins Harald. MOSSADEQ NAAR TEHERAN VERTROKKEN. Gistermiddag om half vijf (wegens een technische storing met een ver traging van vijf kwartier) is de Iraanse premier Mossadeq met het lijntoestel van de K.L.M., de Constellation „Fries land" van Schiphol naar Teheran ver trokken. Zonder assistentie van zijn zoon en lijfarts, doch met behulp van een stok, wandelde Mossadeq de Icahal van het vliegveld binnen en nam plaats op een bank, waar hij bijna drie kwartier lang in een geanimeerd gesprek gewikkeld was met mr J. Visser, chef van het protocol. De Russische afgevaardigde in de Veiligheidsraad, Malik, heeft Maandag verklaard, dat communistisch China en Noord-Korea moeten worden uitgeno digd, wanneer er gesproken wordt over de beschuldigingen van bacteriologi sche oorlogvoering in Korea. ADMIRAAL CREASEY'S VLOOT VLEUGELLAM. Dramatisch moment bij de oefening „Castanets". (Van een speciale A.N.P.-verslaggever aan boord van de „Karei Doorman"). Het eerste deel van do oefening „Castanets" heeft admiraal Creasey's Eastern Atlantic Striking Force, waarbij het vliegkampschip „Karei Door man" en de torpedobootjager „Evertsen" zijn ingedeeld, geen lauweren ge bracht. Een vijandelijke raider wist, handig gebruik makend van regenbuien en nevels, die hem tegen vliegtuigverkenning beschermden, aan de machtige greep van de Striking Force te ontkomen. De „Karei Doorman" werd, na Donderdagmiddag reeds zwaar getroffen te zijn. bij een verrassende aanval van vijandelijke vliegtuigen, Vrijdagmorgen om even over vijf door een onderzeeboot tot zinken gebracht. Daardoor mislukte ook de jacht op een snelle vijandelijke mijnenlegger, die met kwade bedoelingen voor de Schotse kust was verschenen. De Striking Force, bestaande uit En- gelands nieuwste slagschip, de 42.500 ton metende „Vanguard", de kruiser zal dit iaar zijn kolenuitvoer ™r; 1 mjlhoen ton verhogen. Hierdoor ritse kolenuitvoer stijgen tot 12.5 nulhoen ton. Op het gevangeniseiland Anchieta voor de Braziliaanse kust, waar hon derden gevangen in opstand zijn geko men, is de orde thans volledig hersteld. Volgens in Rio binnengekomen berich ten is de gevangenis door brand ver woest. De Zuidkoreaanse Assemblée heeft een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij president Syngman Rhee's ambtstermijn wordt verlengd tot de verkiezing van een nieuwe president. Volgens de oppositieleiders was de stemming ongrondwettig. •- De Ame rikaanse Senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen heeft eenstem mig haar goedkeuring gehecht aan de conventie van Bonn. Bij een botsing tussen een kleine Israëlische patrouille en een grote groep gewapende Arabie ren ten Noordwesten van Jeruzalem zijn Maandag vier Israëlische militai ren om het leven gekomen. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de Duits- Joodse besprekingen over de schade loosstelling morgen weer beginnen in Wassenaar. Onder bevel van luite nant ter zee van speciale diensten der tweede klasse T. Kasemier zullen van daag twee landingsvaartuigen uit de haven van Nieuwediep naar Nieuw- Guinea vertrekken. Prins Bernhard zal Donderdag een bezoek brengen aan Kasteel Hoensbroek, teneinde daar de speciale Limburgse actie ten bate van het Anjerfonds te openen. „Swiftsure" (8000 ton), de „Karei Doorman" en de jagers „Evertsen", „Cadiz" en „St. Kitts", was Woensdag middag de Noordzee opgestoomd op grond van een melding van het Coastel Command, dat een vijandelijke raider, komende van de Atlantische Oceaan, tussen de Noordpunt van Schotland en de-Sheeilanden de Noordzee was bin nengedrongen. De Engelse schout-bij nacht Robson, die het tactische bevel over de Striking Force voerde, besloot te proberen de raider de pas af te snij den. Nauwelijks op zee kwam het es kader in regenbuien en mist terecht, zodat de Fireflies en de Seafuries van de „Karei Doorman" niet konden op stijgen. RAIDER WAS SPOORLOOS. Robson liet zijn schepen in een brede lijn full speed opvaren naar het ge bied, waar hij de raider verwachtte. Die werd echter niet gevonden. Steeds weer wegduikend onder de bescher mende nevel van r.egenbuien had het schip zijn koers veranderd. Donderdag was het reeds onbereikbaar voor de vliegtuigen van de „Karei Doorman". Maar dit schip was zelf niet onbereik baar voor de vijand. Vlak boven de woelige zee vliegend om buiten het bereik van de radar te blijven, nader den vijf vijandelijke Fireflies Donder dagmiddag onopgemerkt de Striking Force, die in formatie voer. Zij kozen het vliegkampschip als de vetste buit en vielen aan. De verrassing was vol komen. Voordat de bezetting van het luchtdoelgeschut de stukken had ge richt, waren de Fireflies al weer ver dwenen in de laaghangende wolken. De achtervolging door Seafuries bleef zonder resultaat. Enkele uren la ter ontving de „Karei Doorman" van de scheidsrechter op de wal de laco nieke mededeling „You are defeated". De tegenslag zou echter nog .groter worden. Op de terugweg naar Enge land om een vijandelijke mijnenlegger te onderscheppen, werd de „Karei Doorman" Vrijdagmorgen getorpedeerd door een Engelse onderzeeboot. Daar door was de Striking Force vleugellam geworden. BURGEMEESTER D'AILLY NAAR TOKIO? Eén der eerstkomende dagen zal de burgemeester van Amsterdam, mr Arn. J. d'Ailly, een reeds naar hem onder weg zijnde uitnodiging ontvangen van de gouverneur van Tokio, Yasui, om deze zomer een bezoek aan de Japanse hoofdstad te brengen. Als burgemeester d'Ailly de uitnodi ging aanvaardt hetgeen zeer waar schijnlijk moet worden geacht zal hij de eerste Westeuropese burgemees ter zijn, die Japan bezoekt. Proces te Londen tegen William Marshall. Zaterdag is het proces begonnen tegen de 24-jarige William Martin Marshall, radio-telegrafist van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, die ervan wordt beschuldigd geheime inlichtingen te heb ben verstrekt aan Pavel Koesnetsof, tweede secretaris van de Russische am bassade te Londen. De openbare aanklager, die er zich te gen verzette, dat Marshall in de gelegen heid zou worden gesteld tegen het betalen van borgstelling op vrije voeten te ko men, zei, dat de beklaagde in het bezit was gevonden van zeer geheime inlich tingen. „Hij beschikt thans niet meer over dit document, doch de mogelijkheid bestaat, dat hij de hoofdzaken ervan ont houden heeft", verklaarde hij. Het is de eer van een krant de abonnee's zo snel mogelijk op de hoogte te brengen van alles wat er in de wereld voorvalt. En dit klemt te meer als men weet, dat ieder om het nieuws zit te springen. En dat is immers het geval met de uitslagen van de verkiezingen, die a.s. Woensdag in ons land worden gehouden! Daarom heeft ons blad ook ditmaal weer een 4 georganiseerd in diverse plaatsen, waardoor ieder in de gelegenheid zal zijn al in de loop van de avond kennis te nemen van de uitslagen in alle Zeeuwse gemeenten en van de landelijke uitslagen, voorzover die dan al bekend zijn, terwijl bovendien met behulp van de z.g. „thermometer standen" zo nu en dan een voorlopige indruk van de einduitslag zal worden gegeven. Hier volgen de bijzonderheden in de verschillende plaatsen: In Goes is onze redactie gevestigd en daar staat onze telex, de ver binding met de rest van Nederland en daarom zal Goes van ons blad de berichten uit de eerste hand ontvangen. Daartoe zal voor ons bureau een groot bord worden opgehangen, waarop iedere minuut de uitslagen zullen worden bekend gemaakt, eerst uit Zeeland en daarna uit geheel Nederland. Het zal gezellig worden in de Lange Vorst en de Klokstraat, want luidsprekers zullen de wachtenden bezig houden met muziek en af en toe zal door onze redactie enig commentaar worden gegeven. De Middelburgers zullen zich op de hoogte kunnen stellen van de stand van zaken door de aanplakbiljetten voor ons bijkantoor aan de Korte Noordstraat. Ook daar zal niemand zich behoeven te vervelen want er wordt voor muziek gezorgd. Twee grote aanplakborden zullen de Zeeuws-Vlamingen uit Ter neuzen en omgeving op de hoogte brengen van de verkiezingscijfers. Eén bord is geplaatst aan de Axelsestraat, het andere aan de Kerkhof laan. En men kan ervan op aan, dat dit deel van onze provincie niet als een uithoek beschouwd zal worden, maar dat het nieuws, zo gauw als het bij ons binnen is, ook in Terneuzen bekend zal worden. En een radiowagen muziek en af en toe een praatje zal voor de juiste verkiezingssfeer zorgen. Aan de Eendrachtsweg te Tholen zal eveneens een bord verrijzen, waarop in de loop van de avond de bulletins zullen worden aangeplakt. Wij vertrouwen dat al onze lezers deze service van het Zeeuwsch Dagblad op prijs zullen weten te stellen door een nog grotere trouw aan ons blad. Vlaamse zangers eisten amnestie voor collaborateurs. VROUW DOOR GLASSCHERVEN ERNSTIG GEWOND. Na afloop van een zangfeest van het Vlaamse „Algemeen Nederlands Zang verbond" is het Zondagavond in het centrum van Brussel tot vrij ernstige on geregeldheden gekomen. Toen de deelnemers zich in optocht en onder het zingen van Vlaamse liederen van het Sportpaleis naar het centrum van do stad begaven, werden zij nabij het Brouckereplein opgewacht door een aantal lieden, die een zeer vijandige houding tegen hen aannamen. De kreten van de leden van het Al gemeen Zangverbond „Amnestie, am nestie", werden beantwoord met scher pe opmerkingen aan het adres van de Vlaamse leiders tijdens cflstoorlog en al spoedig kwam het hier en daar tot een handgemeen. Opschriften, die in de stoet van het Zangverbond werden meegedragen en waarop eveneens am nestie werd geëist voor Vlaamse colla borateurs, werden door de tegende- JAPAN WENST LIDMAAT SCHAP DER V.N. Japan heeft Maandag het verzoek in gediend als lid tot de organisatie der V.N. te worden toegelaten. De Japanse consul-generaal te New York, Sjimad- zoe, deed het hoofdkwartier der V.N. drie documenten toekomen, nl.: een verzoek om lidmaatschap, een verkla ring, dat Japan de in het Handvest ver vatte verplichtingen aanvaardt en ge loofsbrieven voor Sjimadzoe als waar nemer bij de Veiligheidsraad. Geen militaire waarnemer van India naar Koje, De Indische premier Nehroe heeft op een te New Delhi gehouden pers conferentie verklaard, dat India, in ver band met de Amerikaanse uitnodiging om een militaire waarnemer naar het eiland Kojè te zenden, om aldaar de geallieerde kampen voor communis tische krijgsgevangenen in ogenschouw te nemen, om „enige nadere ophelde ring" heeft gevraagd. „Het inspecteren van krijgsgevange nenkampen is het werk van het Rode Kruis", zei hij, hieraan toevoegend: „In dien van miltaire weernemers zou wor den verwacht, dat zij een onderzoek zullen instellen naar de gebeurtenissen, die zich reeds hebben afgespeeld, zou dat een ingewikkelde geschiedenis wor den". Premie Werkloosheidswet definitief op 2.4 De Staatscourant van gisteren bevat te de beschikking, waarin de premie krachtens de Werkloosheidswet op nieuw wordt vastgesteld. Deze premie bedraagt thans 2.4 procent van het loon en komt voor een vierde voor rekening van de werk gever, voor een vierde van de werk nemer en voor de helft van het Rijk. Verder bevat de Staatscourant een beschikking volgens welke de werkne mer, die werkloos wordt en niet als werkzoekend is ingeschreven, verplicht is zich als zodanig te doen inschrijven op de eerste dag, waarop de gelegen heid daartoe na het intreden van zijn werkloosheid openstaat. Owen Lattimore mag de V. S. niet verlaten. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Zaterdag medegedeeld bepaald te hebben, dat professor Lattimore, die geruime tijd één der meest vooraanstaande raad gevers van het ministerie is geweest, de Ver. Staten niet mag verlaten. Het verbod is uitgevaardigd, omdat het „State Departement" zijdelings ver nam, dat Lattimore voornemens zou zijn hetzij de Sowjet-Unie of één der met haar verbonden communistische landen te bezoeken. Opnieuw verlenging gevraagd van Hommersons gijzeling. In de raadskamer van de Amster damse rechtbank heeft de vice-presi dent, mr B. de Gaay Fortman, gister morgen het verzoek voorgelezen van de rechter-commissaris mr J. Knotten belt om de gijzeling van de Zaanse journalist A. H. Hommerson andermaal te verlengen. De Officier van Justitie, mr H. A. Wassenbergh, heeft hierna zijn bezwa ren tegen de jongste beschikking van de rechtbank nl. de gijzeling niet op te heffen uiteen gezet. Hij wees er op, dat het onaannemelijk moet worden geacht, dat de gijzeling resul taat zal opleveren. Donderdag a.s. wordt Hommerson voor het gerechtshof gehoord in ver band met het door mr Wassenbergh aangetekende appèl tegen de genoem de afwijzende beschikking van de rechtbank. monstranten verscheurd. Nadat de po litie tussenbeide was gekomen, trok ken de leden van het A.N.Z. zich terug op een clublokaal in de Lakensestraat, gevolgd door een vijandige menigte. Nog voordat de politie had kunnen op treden, werden de ramen van dit café verbrijzeld, waarbij, zoals later bleek, een vrouw door glasscherven ernstig werd gewond. Een vlag met de Vlaam se leeuw werd, nadat de menigte in koor „de vlag naar beneden" had ge roepen, ingehaald. Tegen negen uur was de rust in het centrum van Brus sel nog niet teruggekeerd. Overal in de binnenstad was de politie versterkt, terwijl zelfs overvalauto's van de gen darmerie rondreden. Bevelandse middenstanders laten zich niet in de hoek drukken. De plattelandsmiddenstanders op Zuid- en Noord-Beveland hebben het pleit gewonnen inzake de Goese Zater- dagmiddagmarkt. Met vreugde werd hiervan kennis genomen tijdens de ver gadering van de Zuid- en Noordbeve- landse middenstanders, gistermiddag in hotel „De Zwaan" te Kapelle gehou den. De heer L. J. de Jonge te Elle- woutsdijk heeft verslag uitgebracht over de bevindingen in Den Haag. Hij bracht dank aan de heer P. G. v. d. Weele te Colijnsplaat en G.S. voor de medewerking. Daarna voerde de heer de Jonge nog een vurig pleidooi voor de Zuid- en Noordbevelandse midden standers. „Wij staan pal voor onze be langen en laten ons niet in de hoek drukken door de gemeente Goes. Mid denstanders, let op uw zaak, wij zullen door dit succes er wel bij varen", zo riep de heer de Jonge uit. Een ander punt van de agenda vorm de een inleiding over de Winkelslui tingswet 1951, dat de heer P. G. v. d. Weele voor zijn rekening nam. Arti- kelsgewijze zette hij de nieuwe wet, dia 1 October a.s. in werking treedt, dui delijk uiteen. Burgemeester A. A. Schuit van Kortgene wekte op om in deze solidair te zijn en één lijn te trek ken bij het sluitingsuur, hetwelk met applaus werd onderstreept. De voorzit ter, de heer W. Remijn uit Ovezande, pleitte voor een uniforme regeling in zake het sluitingsuur. Tenslotte werden enkele suggesties naar voren gebracht voor ev. te voeren acties. Eerste congres in Middelburg voor 1953. Tijdens de vorige week te Breda ge houden vergadering van de Vereniging van Leiders van Openbare Diensten en Instellingen van Sociale Zorg is beslo ten volgend jaar het congres te Mid delburg te houden. Dit landelijk con gres, dat twee dagen duurt, wordt ge houden in de eerste helft van Juni 1953. Het congres wordt jaarlijks door en kele honderden personen bezocht. Waarschijnlijk is dit het eerste con gres, waarvan thans reeds bekend is, dat het volgend jaar in Middelburg zal worden gehouden. DE BILT ZEGT: Aanvankelijk zonnig. Weersverwachting geldig tot vanavond Aanvankelijk vrij zonnig. In de loop van de dag toenemende bewolking maar overwegend droog weer. Meest matige westelijke wind. Dezelfde tem peraturen als gisteren of iets hogere.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1