Omstreeks 100*000 ondernemers vrij van betaling van Omzetbelasting Staat lijdt geen verlies ZEELAND DOOR WATER EN VUUR De Chr. school was een noodoplossing en is thans nog onmisbaar Heffingspercentage voor fabrikanten en importeurs verhoogd van 4 tot 5 BAAYENS UW OPTICIEN In vijf bedrijfs takken onder- nemingsraden De Twentsche Bank Nederland heeft geen grote staatslieden meer" Pagina 3 Een geheel nieuwe regeling Bond van Lnr. brands toften- handelaren maakt opgang De heer Reijers geeft het niet op! Catalogus van tentoonstelling aan circulatie onttrokken NIEUWS IN T KORT K!a*gdag 33 Juni 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD moest Zaterdag: is by de Tweede Kamer ingediend het ontwerp van wet op de omzet belasting 1952, hetwelk een geheel nieuwe regeling voor de omzetbelasting bevat. Alhoewel in Benelux-verband naar een unificatie van de omzetbelasting in Neder land, België en Luxemburg wordt gestreefd en de voorbereiding van een ge- unifieerde regeling reeds ver is gevorderd, heeft de regering gemeend in het belang van de kleinhandel niet langer met de indiening van en nieuwe nationale regeling voor de omzetbelasting te moeten wachten. De totale opbrengst en de totale druk van de omzetbelasting zullen door de nieuwe regeling geen wijziging ondergaan. Aan het ontwerp ligt ten grondslag een stelsel van herhaalde heffing ook wel cascadestelsel genoemd met dien verstande, dat de leveringen door handelaren aan particulieren van omzetbelasting zjjn vrijgesteld. Naar schatting zullen ongeveer 100.000 ondernemers geen omzet belasting meer hebben te voldoen. Het stelsel van heffing uitsluitend bij de bron is door de regering afgewezen. In verband met de vrijstelling voor de deren voor noodzakelijk levensonderhoud nndal fa hot olcromann naroonto rrn niin TmÜT,,n1 1 __i11s.i -r-t kieniiiandel is het algemene percentage van netting voor leveringen van goede ren uoor fabrikanten en voor invoer van oederen verhoogd van 4 tot 5. Dat is iok het geval met het percentage van jelling wegens het verrichten van dien- •ten aan ondernemers. Voor het verrich ten van diensten aan particulieren, het geen veelal plaats vindt door midden standers, is de bestaande 4 heffing uit jociaal-economische overwegingen echter genandhaafd. Voor de diensten, bestaande uit het vervoer van personen en goederen en uit de oplevering van een werk in on roerende staat, ondergaat de belasting heffing evenmin wijziging. Het bestaande percentage van 3 blijft derhalve daarvoor gelden. Van het wijzigen van de percen tages voor leveringen door groothandela ren is afgezien. Die percentages zijn der halve li en 1 percent gebleven. Je bestaande vrijstellingen voor goe- (Van onze verslaggever). Nederland heeft onvoldoende brand stoffen. Wanneer de import stil staat, zullen we niet kunnen ontkomen aan moeilijkheden. Hiervan is niet in de eer ste plaats de brandstoffenhandel de dupe maar de bevolking. Jit zei de heer P. K. 01 ij te Utrecht, op de algemene ledenvergadering van de Chr. Bond van Brandstoffenhandelaren, die te Arnhem is gehouden. Naar de heer Oiij vertelde, maakt de Bond grote opgang. Vier jaar geleden werd de organisatie gesticht. Groeide zij aanvankelijK langzaam, in het laatste Jaar steeg het ledental van 360 tot 490. (Er zijn m totaal 7.000 brandstoffenhan delaren). je financiële situatie van de Bond is goeo, gelijk de heer Joh. vanEysden te Rotterdam, bondspenningmeester, be kend maakte. Voor het verslag van de secretaris, de heer Jon. Klijnsmit te Rotterdam, had men de gehele middagvergadering gereserveerd. Jeze functionaris, uit zijn tent gelokt door de mening van een lid „dat men niets bemerkt van het bestaan van de Bond", maakte meer dan anderhalf uur vol met een breed overzicht van al de bondsarbeid in het afgelopen jaar. De aanwezigen waren niet weinig on der de indruk van het vele dat de secre taris had verricht in het belang van de brandstoffenhandel in het algemeen en van de Bond in het bijzonder. Zij stem den kennelijk in met de wens van de secretaris dat de organisatie een eigen bureau moge verkrijgen met een vrijge stelde omdat de heer Klijnsmit en de andere bestuursleden het werk zeer in 0! ang zien toenemen. vergadering sprak de heer P. Don. d up, één der secretarissen van de Chr. Middenstandsbond een warm woord van waardering voor de activiteit van de brandstoffenhandelaren die zich christe lijk georganiseerd hebben. Bij de bestuursverkiezing bleek, dat de vergadering de heer Oiij als voorzitter wenste te handhaven. Ook de heer L. Adriaanse te Middelburg zag zich her kozen. Als nieuwe bestuurder nam de heer M. van Gurp te 's-Gravenhage zit ting achter de groene tafel. zijn vrijwel ongewijzigd gehandhaafd. Er wordt een nieuw tarief van 3 voor gesteld voor leveringen door fabrikanten en bij invoer van enige bepaalde goede ren, t.w. boeken, petroleum en poeliers producten. Het bestaande tussentarief van 7 is verhoogd tot 10 de in de kleinhandel weggevallen 3 heffing is bij de 7 opgeteld. De weeldetarieven van 15 en 30 zijn ongewijzigd gebleven. HEFFING NAAB FACTUREN. De minister van Financiën deelt in de memorie van toelichting o.m. mede: Heffing van omzetbelasting naar het kasstelsel de ontvangsten zoals thans in het algemeen plaats vindt, is verlaten en vervangen door heffing naar de verkopen (facturen), zoals ook vöör 1941 geschiedde. Nu de kleinhandel is vrijgesteld, bestaat daartegen uit dien hoofde geen bezwaar. In verband daar mede is de omschrijving van verkoop prijs, aannemingssom en vergoeding ge wijzigd. In de plaats van het voldane be drag wordt het in rekening gebrachte bedrag veelal beslissend. Voorts wijkt het ontwerp onder meer op het punt van het z.g. loonwerk, de onderaanneming van onroerend goed en de aansprakelijk heid voor de voldoening van de belasting af van de bestaande wetgeving. Het ligt In de bedoeling om op ruimer schaal dan tot dusverre het geval was voor bepaalde takken van bedrijf afwij kende regelingen in het leven te roepen, teneinde tot een vereenvoudiging in het heffing te komen of om bijzondere on billijkheden, welke uit de gewone heffing zouden voortvloeien, weg te nemen. Grote waterleidingzinker door de Nieuwe Maas. Dwars door de Nieuwe Maas heeft de grootste baggermolen van Nederland, de „Maasmond", in de rivierbodem als het ware een kanaal gegraven van 10 meter breedte en 4 meter diepte, lopende van de oude plantage naar de vroegere werf van Wilton-Fijenoord. Daarin zal deze week de grootste waterleidingzinker van Nederland worden gelegd, bestaande uit zeven buizen van 1.25 m. binnenwijdte. De lengte van de zinker wordt 384 m. Bij het baggeren is een diepte van 21 m. beneden N.A.P. bereikt, vrijwel de grootste diepte die een baggermolen kan halen. In totaal moest 90.000 kub. m. spe cie worden weggevoerd. Is het gehele werk ten uitvoer ge bracht, dan zal het onderwaterkanaal worden dichtgeworpen met baggergrond uit de Waalhaven, zo, dat boven de bui zen weer een grondlaag komt van onge veer 2 m. hetgeen dan betekent dat de rivierbodem weer intact is en de schepen er zonder bezwaar het anker kunnen uitwerpen. De zaak-Menten. Het Eerste Kamerlid, de heer J. Reijers (C.H.) blijft onvermoeibaar doorvechten voor de belangen van de heer Menten, die, zoals bekend, na de oorlog als „col laborateur" is behandeld en wiens kost bare bezittingen grotendeels zijn ver dwenen. Sedert geruime tijd zijn er al serieuze schikkingspogingen gaande tussen de ju ridische afdeling van het departement van Oorlog en de raadsman van de heer Menten over deze verdwenen bezittin gen in Januari van dit jaar blijken deze pogingen echter plotseling te zijn opge geven zonder enige motivering van de zijde van de overheid. Hierover heeft de heer Reijers thans vragen gesteld zowel aan de minister van Oorlog als aan de minister van Justitie en hij heeft zijn be toog kracht bijgezet door steeds te ver wijzen naar de vertrouwenwekkende woorden, die de ministers bij herhaling over deze zaak tot het parlement hebben gesproken, zelfs nog in April van dit jaar toen dus de onderhandelingen al afgebro ken waren! Wij vrezen dat de heer Reijers nog vele malen vragen zal moeten stellen, voordat de zaak-Menten de wereld uit is! B. en W. van Delft ontstemd. Zoals reeds werd gemeld hebben enige Delftse raadsleden B. en W. vragen ge steld over de tekst van de catalogus van de tentoonstelling „Prisma der Bijbelse kunst" in het Prinsenhof. Tegen deze ruim driehonderd pagina's tellende cata logus rezen bezwaren, omdat de tekst in sommige opzichten sterk afweek van de gangbare christelijke opvattingen. Een aantal Bijbelteksten, slaande op de ten toongestelde kunstvoorwerpen, werd in anthroposofische zin geïnterpreteerd. Het Delftse college van B. en W. heeft binnen een dag op de gestelde vragen geantwoord. Het college betreurt de uit gave van deze catalogus in de gewraak te vorm zeer en rekent haar de samen stelster en de, leiding van het museum Prinsenhof als een ernstige fout aan. Het college heeft besloten de catalogus onmiddellijk aan de circulatie te ontrek ken. Men gelooft, dat deze gebeurtenis op de betrokkenen zoveel indruk heeft gemaakt, dat voor herhaling niet be hoeft te worden gevreesd. Vijftigduizend witte anjers zjjn door de gehele Nederlandse bloemisterij aan het Prins Bernhardfonds geschonken. Deze levende anjers zullen door de col lectanten, naast de bekende anjerspeld jes aan het publiek worden aangeboden, op 28 Juni a.s. en wel hoofdzakelijk in de grote steden in het Westen des lands. Een razzia naar bendeleden van de Darul Islam zou zijn begonnen in Bui tenzorg. Venezuela heeft de diplomatieke betrek kingen mèt Tsjecho-Slowakije verbroken. Het besluit is genomen naar aanleiding van de houding van de Tsjechoslowaakse gezant, die de door de Sowj et-Unie ge uite beschuldiging over slechte behande ling van haar vertegenwoordigers In Venezuela ondersteund heeft. (Ingezonden Mededeling advert.) I LANGE VORSTSTRAAT 106 - GOES - TEL. 2159 MARNIX D'HONTENISSE 97. Besloten werd, dat De Wilde zou gaan en dat hij na het bezoek aan Wim meteen zou doorreizen naar Amsterdam, Om te proberen iets te weten te komen betreffende het gezin van Hammelburger. Hij had aan de Jood beloofd om naar diens gezin te zullen gaan kijken, maar de zorgelijke Omstandigheden in zijn eigen gezin hadden tot dusver hem verhinderd die belofte na te komen. De reis was moeilijk. Juist in die dagen hadden er grote troepentransporten plaats, want de Duitse legerleiding scheen bevreesd te zijn voor een Engelse invasie en de vor ming van een tweede front. Er liepen zelfs geruchten, dat geheel Walcheren zou worden geëvacueerd om plaats te maken voor Duitse soldaten. Tien minuten bezoek De Wilde zag zijn jongen, evenals de vorige maal, onder geleide binnen komen. Zijn jongen was nauwelijks herkenbaar. Een dodelijke bleekheid lag op het nog weer sterk vermagerd gelaat. Het kneep hem in zijn vaderhart. Dag jongen, m'n jongen.... Dag vader Ze hielden een poos elkanders hand vast. De groeten van moeder en de meisjes. Wim knikte. Maakt moeder het nog goed? vroeg hij. Zijn stem was hees. Tien minuten Wat moest hij met die tien minuten beginnen? Hij had zijn jongen zoveel willen vertellen en hij wist geen woord ie zeggen. De woorden verschroeiden in zijn ziel. Zijn bloed 'keg met mokers in zijn slapen. Het oer-instinct om eigen h Len bloed uit de klauwen van roofgieren te redden «ruiste naar boven. Hij wilde die kerels daar naast hem wel neer slaan.... Hij veegde het zweet van zijn voorhoofd. Je moet je om mij niet ongerust maken, hoor, ik heb "et goed, zei Wim. Zo jongen celleven valt natuurlijk niet mee, maar er zijn gere dingen. Zeg tegen moeder, dat ik het goed maak. oe gaat het met het werk? Ik zou de kersenbongerd wel eens willen zien. De Wilde knikte. Hoe moeilijk is het een woord uit te brengen. Hij slikte ets weg en dan vroeg hij: Is je zaak al voor geweest? j Nee> U moet denken, ze hebben het heel druk p, 5? hadden het druk, alle gevangenissen zaten vol. hiinut e ^eek naar zijn jongen en dacht weer: tien Vertel eens iets van dominé Versendaal, vader. Hoe is dat gegaan? Verwonderd keek De Wilde naar zijn zoon. Hoe weet je dat? vroeg hij verwonderd. We weten hier tamelijk veel, zei Wim met een matte glimlach. Zwijgen over de gevangenis! bulderde een bewaker. In 't kort vertelde De Wilde de arrestatie. De bewaker had al een paar maal op zjjn horloge gekeken. Dan was het een ogenblik stil. Vader en zoon keken el kander aan. Vader, u moet geen medelijden hebben. Ik maak het goed. Ik heb mijn bijbel. God weet, wat goed voor ons is. Hij geeft niet meer, dan we dragen kunnen. Ik ben zjjn kind. Ik heb er spijt van, dat ik Rudolf Weber de hand geweigerd heb. Dat had ik niet moeten doen. WE hem zeggen vader, dat ik er spijt van heb. Hij is onze broeder De Wilde knikte. Hij zag de grote verandering, die in de ziel van zyn jon gen had plaats gegrepen. Een rust, die niet van deze aarde is, beheerste zjjn kind. Maar het was een rust, die hem te gelijk troostte en beangstigde. In de donkere ogen van zijn zoon las hij de rijping voor de eeuwigheid. En hij wilde zijn jongen niet missen. Wim Tijd is om! riep een bewaker. Ze stonden tegenover elkaar. Wim stak zijn hand weer door de tralies. Dag vader. Alles is goed! God is bij me. Zeg het moeder en de meisjes. Zorg voor Theo. Dag! Tot ziens. Goede moed! Wim sterkte zjjn vader, terwijl hij zulke goede voor nemens had gehad om zijn jongen te troosten. Wim was in deze bitter harde leerschool met sprongen hem vooruit gekomen. Hij wierp een laatste blik op Wim, die door de bewaker de deur werd uitgeduwd. De tralies tussen hem en zijn kind waren hem de onver biddelijke grens geweest tussen tijd en eeuwigheid. Hy was, alsof zijn jongen reeds nu van de eeuwigheid uit tot hem gesproken had, gesproken had met woorden, rijp van eeuwigheidsgedachten Hij wachtte bij de tramhalte. Hij stapte op het achterbalcon, nam een kaartje en stond daar verwezen, terwijl mensen huizen, auto's fietsen langs hem gleden. Hij zag er niets van. Hij staarde in een donker verschiet. (Wordt vervolgd). Gemengde bedrijven een probleem Voor een aantal sectoren van het bedrijfsleven nadert de voorbereiding der te treffen voorzieningen in ver band met de uitvoering der wet op de ondernemingsraden haar voltooi ing. De Sociaal-Economische Raad meldt de totstandkoming van ont werpverordeningen betreffende de eerste vijf bedrijfstakken, waarin men in overeenstemming met de be trokken organisaties tot een afgerond project heeft kunnen geraken. Het betreft hier de volgende bedrijfstak ken: schoenindustrie, lederindustrie, textielindustrie, vleeswarenindustrie en slagersbedrjjf. Een algemene vraag, waarvoor de commissie ondernemingsraden zich zag geplaatst, Is die van de positie der samengestelde ondernemingen, d.w.z. ondernemingen, welke krach tens de door haar verrichte werk zaamheden onder meer dan één be- drijfscommissie ressorteren. Indien omtrent deze ondernemingen niets naders wordt bepaald, is dus te haren aanzien meer dan één bedrijfscommis- sie competent, wat in de commissie algemeen als een bezwaar is gevoeld. Uiteraard dient er bij de gebieds- omschrijving der bedrijfscommissies op te worden toegezien, dat deze niet kleiner wordt genomen dan strikt noodzakelijk is, zodat nodeloze dub bele competenties in elk geval wor den vermeden. Overigens is het probleem van de samengestelde ondernemingen in de sociale wetgeving geenszins nieuw. In de practijk zijn b.v. op het gebied van de C.A.O. en van de bedrijfs pensioenfondsen oplossingen gevon den, waaraan voor de ondernemings raden zou kunnen worden aange knoopt. Daardoor zou dan kunnen worden bereikt, dat, hoewel theore tisch ten aanzien van een samen gestelde onderneming meer dan één bedryfscommissie competent is, slechts een dezer commissies in feite op treedt. Welke commissie dat is, zal dan in de overgrote meerderheid der gevallen vrij gemakkelijk kunnen worden uitgemaakt, b.v. door na te gaan, bij welke organisatie (s) de be trokken werkgever is of de betrok ken werknemers zijn aangesloten, dan wel welke C.A.O. voor de onderne ming geldt of grote ondernemingen met een zeer veelzijdige activiteit zal misschien niet zijn te ontkomen aan de vorming van een commissie ad hoe uit de ter zake competente be drijfscommissies, die dan namens die bedrijfscommissies kan optreden, doch dit moet wel tot de hoge uitzonde ringen behoren, wil de organisatori sche bovenbouw van de onder nemingsraden niet te ingewikkeld worden. In bepaalde gevallen kan dit dwingend worden voorgeschreven. (Ingezonden Mededeling adv.) Veilig bewaren van Uw kostbaarheden, waardepapieren en vertrouwelijke stukken in onze saft-loketten of kofferklutzen bevrijdt U, tegen een ver rassend laag tarief, van nodeloze zorgen tijdens Uw vacantie Kantoren Goes, Tel. 2041 en Terneuzen, Tel. 2751 tt Surinaams blad „De Volksstem" zegti Diepe teleurstelling over Nederlandse staatsmanskunst „Het klinkt misschien wel ongelooflik, maar het is toch een vaststaand feit, dat iedereen, die wij gedurende ons verblijf in Nederland en ook daarbuiten onamoetten, onomwonden verklaard, dat Nederland geen grote staatslieden meer heeft. Zelfs in kringen, waar men dit niet zou verwach ten, kan men deze geluiden horen", aldus een artikel in het Surinaamse blad „De Volksstem", waarvan de heer J. A. Pengel, Statenlid voor de Nationale Partij Suriname, tevens lid van de Surinaamse delegatie ter R.T.C., redacteur-uitgever is. „Men vindt een man als de minister president dr Drees iemand van gezag, maar in geen geval een staatsman. Hetzelfde geldt voor de minister van Financiën, prof. Lieftinck, die zowel door vrienden als door tegenstanders om zijn grote gaven wordt geprezen. Over een ander eveneens bekende figuur, n.l. de minister van Buiten landse Zaken, mr Stikker, zijn de me ningen nogal verdeeld. Sommigen vinden hem een uitstekend diplomaat, anderen weer zeggen, dat hij een vlot te man is en daarmee uit. Over de an dere leden van de Nederlandse rege ring wordt niet eens gesproken. Met uitzondering dan van de minister van Economische Zaken, prof. van de Brink, de benjamin van de minister raad, die om zijn deskundigheid nogal wordt gewaardeerd. Deze minister deelde ons mede, dat hij nog nooit aan een verkiezingscam pagne heeft deelgenomen, eveneens nooit een politieke redevoering voor zijn party, de K.V.P., heeft gehouden. Ten aanzien van de leden van het Nederlandse parlement kunnen wij zeggen, dat zowel de leden van onze delegatie ais die der Antilliaanse diep teleurgesteld waren over de staats manskunst der Nederlanders. BEDROEVEND EN KORT ZICHTIG. De indruk, die figuren als prof. Romme, de voorzitter van de Neder landse delegatie minister Peters, de staatssecretarissen Moorman en Goet- zen op ons hebben gemaakt, is zeer be droevend geweest. De gehele Neder landse delegatie legde een buitenge woon grote kortzichtigheid aan de dag, die haar bij de twee andere delegaties bij elke ontmoeting steeds meer en meer aan sympathie deed verliezen en haar positie verzwakte. Het gevolg was, dat de positie, voor al van de Surinaamse delegatie, ster ker werd. Naar onze persoonlijke mening zou het een grote politieke blunder zijn, indien de Surinaamse delegatie reeds tijdens deze conferen tie tot overeenstemming met Neder land en de Antillen geraakten tot het vormen van een nieuw Koninkrijk, waarop wij persoonlijk niet zo happig zijn. HET DOEL: GEEN OVER EENSTEMMING. Wij zagen onze taak in de delegatie dan ook zo, dat wij alles in het werk moesten stellen, dat er voorlopig geen overeenstemming tussen partijen werd bereikt. Wij deden dit, omdat wij uit gingen van het standpunt, dat de on derhandelingspositie van Suriname na de vergadering van de Ver. Naties, waarbij de kwestie van de afhanke lijke gebieden van Nederland in Zuid- Amerika aan de orde komt, veel ster ker zal worden. Wanneer nu de machteloze oppositie meent, dat zij middels een onwaardige hetze-campagne haar politieke tegen standers tracht te treffen door het ver spreiden van leugen en laster, kunnen wij haar houding die kennelijk gericht is tegen de belangen van Suriname niet andere qualificeren dan landver raad", aldus „De Volksstem". De groep van 13 Arabische en Aziati sche landen heeft de secretaris-generaal der Ver. Naties verzocht een speciale vergadering der assemblée bijeen te roe pen om de kwestie-Tunis te bespreken. Dr v. d. Neut voor de Confessionele Veenigin g Dr Streedert De fronten verharden zich in de Ned, Herv, Kerk (Van een onzer verslaggevers). De Confessionele Verenigng heeft onder voorzitterschap van ds C. M. Lu- teijn te Groningen haar jaarlijks tweedaags congres weer gehouden, deze keer op „De Pietersberg" te Oosterbeek. Ds J. H. Grolle te Utrecht, de bekende predikant voor Kerk en Israël, gaf zjjn visie op de ontwikkeling van de staat Israël, aan de hand van er varingen opgedaan bij een bezoek aan dit nieuwe land. Dr D. N. van der Neut te Zeist lichtte het probleem toe van de verhouding kerk en school; dr G. J. Streeder te 's-Gravenhage leidde een discussie over de tegenwoordige situatie waarin de Ned. Herv. Kerk verkeert. Z6 had men dan eerst de blik over de grenzen en daarna de beschouwing van actuele kwesties binnen eigen land en eigen kerk. Aangaande de verhouding kerk en de doop gegeven belofte om de kin- deren op te voeden in de voorziene leer. Zolang dit wordt verzuimd, behoort men dankbaar te zijn voor de chris telijke school, welke althans voorkomt dat de kinderen volledig onkundig zijn met betrekking tot de kennis van Gods Woord. De feitelijkheid leert, dat de open bare school op zijn best onvruchtbaar neutraal is. Daarom wilde de heer Van der Neut als persoon pleiten voor de christelijke school. DE KERK IN DE CRISIS. Dr Streeder klaagde in zijn referaat inzake de kerk in de crisis over de liefdeloosheid welke men ten opzichte van de Ned. Herv. Kerk als gemeen schap heeft. Dit moet zich wreken. Bij de Conf. Ver. kan men van lief deloosheid niet gewagen, daar deze organisatie juist ontstaan is uit liefde tot de kerk en in de verwachtng dat de reorganisatie der kerk een feit zou worden. Toch meende dr Streeder, dat de Conf. Ver. zich niet mag tevre den stellen met uitspraken, maar ook alles moet doen om te honoreren wat men verwezenlijkt wenst te zien. Dit honoreren zal o.m. hierin diepen te bestaan, dat men alles in het werk moet stellen om een vervreemding van de verschillende delen der kerk te voorkomen. De huidige situatie der kerk laat zich typeren door een toe nemende onlust om elkander te ont moeten. Er is sprake van verharding r fronten. De Conf. Ver. kan er niet "rusten om de linker- en rechter- «11 "en op schotsafstand te zien. Zij zal wegen hebben te beraden om elkander „onder schot" te krijgen, ge- gen luisterend naar het Woord der Schrift en het gezaghebbend Woord van de belijdenis-geschriften. school zeide dr Van der Neut (lid van de Herv. Raad voor Kerk en School), dat kerk en school beiden in de ge brokenheid van deze wereld staan. In die gebroken wereld heeft alleen het Woord Gods, hebben slechts de beloften en geboden Gods, absolute geldigheid. Het antwoord op de vraag welke taak de kerk heeft ten opzichte van de school, hangt af van de visie die men heeft op de cultuurtaak der kerk. Kuyper kende aan de kerk (als in stituut) alleen toe de bediening van Woord en sacrement en de vervulling van het pastoraat. Dit was de vrije kerk en daarnaast had men dan de vrije school. Deze opvatting zeide dr Van der Neut niet te kunnen delen. Hjj wenste de volkskerk te blijven erkennen. Niet in de romantische zin als een kerk waartoe iedere Nederlander eigenlijk moet be horen. Maar wel als een kerk die zich verantwoordelijk acht voor heel het volk en zijn uitingen, dus ook voor de school. VISIOEN EN WERKELIJKHEID. Nu bestaat er verschil tussen de kerk en een vereniging. De kerk kent het visioen, de vereniging houdt re kening met de feitelijkheden. Natuur lijk heeft de kerk ook de werkelijkheid onder ogen te zien, doch In haar uit spraken (hier doelde de spreker op ds jongste uitspraak van de generale sy node ten opzichte van da schoolkwes tie) mag zij rekenen met het visioen. Het rechte spreken der kerk zal steeds het kenmerk dragen van dr spanning tussen visioen en werkelijk heid. Een vereniging sluit zich evenwel on middellijk bjj de werkelijke situatie aan. Daarom hebben christenen uit allerlei kerken Indertijd samengewerkt bij het stichten van christelijke scholen. Deze christelijke school was een nood-oplos sing en als zodanig natuurlijk te aan vaarden. Wat toen als nood-oplossing werd gezien, wordt heden echter door velen als de ideale toestand beschouwd. En hier kan de Hervormde Kerk zich nooit achter stellen. Zjj weet immers ook van het visioen, al spreekt zij gaar ne uit dat de verenigngen in het ver leden zeer juist hebben gehandeld. Als zijn persoonlijke opvatting sprak dr Van der Neut uit, dat de christe lijke school momenteel onmisbaar is. Het feit ligt er nu eenmaal dat in on telbare Hervormde gezinnen niet meer de hand wordt gehouden aan de bij De geallieerde leiding der krijgsgevan genenkampen op Koje heeft meegedeeld, dat Zaterdag zesduizend Noordkoreaanse gevangenen naar nieuwe, kleinere ver blijven zijn overgebracht. In totaal zijn thans 81.000 communistische krijgsgevan genen opnieuw ingedeeld. Drie-en-veertig jonge Tnnesiërs zijn Vrijdagavond te Tunis aangehouden in het gebouw van de algemene arbeiders bond, de grootste vakbond irï het land, waarvan de leiding nationalistisch gezind is. Zij zouden een bende saboteurs vor men. De Tsjechoslowaakse nationale verga dering heeft bij de parlementen van Bel gië, Engeland, Frankrijk, Nederland en Luxemburg geprotesteerd tegen de con tractuele overeenkomst van Bonn en het verdrag inzake de Europese verdedigings- -leling, adv Deense diepzee-expeditie deed belangrijke ontdekkingen. Een Deense diepzee-expeditie, in Octo ber 1950 vertrokken, is na een reis van 100.000 km. te Plymouth in Engeland aan gekomen. Het doel was vast te stellen of er leven bestaat op de oceaanbodem op de grootst mogelijke diepte. Men heeft verscheidene specimen van dierlijk leven gevangen. Van 10.790 meter diepte heeft men o.m. twee kleine zee-anemonen op gehaald, die volgens de leider der expe ditie, dr Anton Bruun van de universi teit van Kopenhagen, een geheel nieuw terrein van wetenschappelijk onderzoek openen. Op 5500 meter ving men een zee- spin van ongeveer 30 cm lengte. Zeeslan gen heeft men niet gevangen, maar dr Bruun gelooft vast aan het bestaan ervan. Van verschillende soorten bacteriën zijn culturen gemaakt. Aan de hand daarvan wil men het dierlijk leven onder hoge druk bestuderen. Proefboerderij „De Schelde- monden" te Bruinisse trekt veel belangstelling. De Proefboerderij „De Seheldemon- den" te Bruinisse van de Stichting „Proefboerderijen Zeeland" trekt ieder jaar meer de aandacht van eilandbe woner, landgenoot en vreemdeling. Er is ook thans weer heel wat te zien en te leren. Zo vindt men er op het interland proefveld van het NA- COBROUW 11 rassen zomergerst ter wijl daarnaast een zaaitijdenproef met zomergerst. Op het gebied van uien vindt men alles, wat mogelijk is; rassenproeven met 22 rassen, plantuienproeven *met 8 rassen, buitenlandse plantuien, rijen- afstandproeven, buitenlandse rassen en diverse middelen en proeven met oud zaad. Men vindt er verder rassenproeven met 12 rassen tarwe, met 10 rassen stambonen, met 8 rassen suikerbieten, met 8 rassen kleine groene en 4 ras sen schokkererwten, alsmede 6 rassen rozijnerwten en capucijners. Het vlasproefveld telt eveneens 8 rassen, het maisproefveld 18 rassen, ook hier vinden rijafstandproeven en bemestingproeven plaats. De aardappelen zijn er vertegen woordigd in vroege aardappelen met 12 rassen en een observatieproef met 28 rassen, alsmede 10 rassen late aard appelen. De luisbestrijdingsproef en de" proef met verschillende bewarings- methoden, zal iedere aardappelteler interesseren. De besprekingen tussen Israël en Duits land over de schadeloosstelling zullen deze week te Den Haag worden hervat. Een delegatie der Joodse wereldorgani satie is reeds op weg naar de conferen tieplaats.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3