Eisenhower beschuldigt Tafts volgelingen van zwendel in afgevaardigden Volkspolitie en Sow jet-militairen ontvoeren 40 Westduitsers Massale toogdag der A*-R* jeugd „De democratie moet inhoud krijgen vanuit onze geestelijke overtuiging" Pagina 4 -RECLAME PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Eerste politieke rede „met de handschoenen uit" Huidige regering is zwak en onbekwaam Nieuwe waterweg om West-Berlijn heen Ook vermiste Zweedse „Dakota" werd neergeschoten SKIPPER ,V,< NIEUWS Braziliaanse gevangenen in opstand vervangenI Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammen;.ctraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2203 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord MAANDAG 23 JUNI 1952 Hoofdredacteur: J. D. IROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorn- J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 4.18 u„ onder 21.07 u. Maan op 5.53 u., onder 22.48 u. Hoogwater Dinsdag 24 Juni: Vlissingen: 3.12 u. 1.96 m„ 15.28 u. 1.91 m. Terneuzen: 3.47 u. 1.96 m., 16.02 u. 1.85 m. Wemeldingej 4.57 u. 1.68 m„ 17.19 u. 1.59 m. Zierikzee: 4.45 u. 1.42 m„ 17.04 u. 1.33 m. Generaal Eisenhower heeft Zaterdagavond de aanhangers van Senator Taft in Texas beschuldigd van zwendel in afgevaardigden naar de nationale conventie. Hij noemde dit verraad aan de republikeinse partij en haar grondbeginselen. De generaal hield zqn eerste politieke rede „met de hand schoenen uit". Hij nodigde democraten en partij loze stemmers uit om samen met de republikeinen de huidige regering, die hij zwak en onbekwaam noemde, op te ruimen. Eisenhower beschuldigde „een kleine clique" republikeinen in Texas en Louisiana ervan, dat zij de partij be schouwen als hun „persoonlijk, afge paald terrein". Met deze rede heeft Eisenhower voor het eerst in het openbaar de po litieke tactiek van de aanhangers van Taft aangevallen. WAT TAFT HOOPT, Intussen heeft Taft zelf verklaard reeds te beschikken over de 603 of 604 afgevaardigden, die nodig zijn om zijn verkiezing tot republikeins candidaat voor het presidentschap bij de eerste stemmingsronde op het nationale con gres te Chicago te verzekeren. De secretaris-generaal van de be weging voor Eisenhower, Roberts, Russen isoleren hun zone volledig. De autoriteiten van de Sowjet-zöne hebben na de omleiding van het spoor wegverkeer om West-Berlijn heen thans ook een waterweg aangelegd die buiten West-Berlijn om gaat. Volgens het Oostberlijnse blad „Am Abend" is Zaterdag het nieuwe kanaal tussen Niederneuendorf en Paretz met water gevuld, waardoor een verbinding tus sen Oder en Elbe tot stand is geko men. Het kanaal is 34 km. lang, 3 m. diep en 33 m. breed en loopt door het ge bied van de Sowjet-zöne langs de stad- rand van Berlijn. Het kan bevaren worden door schepen tot duizend ton en zal op 28 Juni in bedrijf worden gesteld. Oost-Berlijn zal dan geheel onafhankelijk zijn van de Westberlijn- se verkeers-, spoor- en waterwegen. Schepen uit geheel Oost-Duitsland kunnen dan de Oostzeehavens berei ken buiten West-Berlijn om. Meer dan 25.000 mannen en vrouwen hebben de afgelopen weken dag en nacht aan de voltooiing van het kanaal gewerkt. Oefening „Castanets". „ZWAARDVIS" BRENGT „QUEEN ELIZABETH" TOT ZINKEN. Bij de grote lucht- en vlootoefening „Castanets" heeft de Nederlandse on derzeeboot „Zwaardvis" het 84.000 ton metende Britse passagiersschip „Queen Elizabeth" „tot zinken gebracht". Het passagiersschip, dat een zwarte vlag voerde ten teken, dat het aan de oefe ning deelnam, werd op ongeveer 200 km. ten Westen van de Scilly-eilanden door een „rode" strijdmacht, bestaande uit vliegtuigen, oorlogsschepen en on derzeeboten „aangevallen". In weerwil van de convooibescherming van de „blauwe" partij wist de „Zwaardvis1 de Oceaanreus „tot zinken te bren gen". heeft deze verklaring „de belachelijk ste van alle door Taft in zijn verkie zingscampagne geuite beweringen" genoemd. Taft heeft verder voorspeld, dat hij het op de conventie der republikeinse partij met Eisenhower eens zal worden over het programma der buitenlandse politiek en zo een partijsplitsing zal vermijden. Voor het eerst van haar leven brengen de drie jonge prinsesjes van Denemar ken, Margarethe, Benedikte en Anne, die resp. twaalf, acht en vijf jaar oud zijn, met hun moeder, Koningin Ingrid, een bezoek aan Engeland. Zij zullen twee weken bij vrienden in het Wes ten van Londen gaan logeren, IIMIIIIIlltlllillllllllllliiilililljlIll1111Illl VRIJERE MARKT VOOR POND EN FRANC. Tot dusver kon vreemde valuta door het bedrijfsleven slechts worden gekocht en verkocht op basis van de officiële aan- en verkoopkoersen van de Nederlandse Bank. In dit systeem zal een wijziging worden gebracht in deze zin, dat de deviezenbanken met haar cliënten in bepaalde valuta's zul len kunnen handelen op koersen, lig gende tussen de oficiële aan- en ver koopkoersen van de Nederlandse Bank. Voorlopig geldt deze maatregel alleen voor het pond sterling en de Franse franc. De spreiding tussen de officiële koer sen zal iets worden vergroot. Op deze wijze zal er een vrijere koersvorming op de contante valutamarkt zijn. In de valuta's, die tot deze vrijere contante markt worden toegelaten, zal ook handel op termijn door de devie zenbanken onderling en met haar cliëntèle worden toegestaan ter dek king van het koersrisico op reële goe deren- en dienstentransacties. Hier door zal voor deze valuta's een vrijere termijnmarkt tot stand komen. WEER EEN MIJNONGELUK IN BELGIE. In de nacht van Vrijdag op Zater dag heeft zich een instorting voorge daan in de mijn „St. Emmanuel" in de Belgische provincie Henegouwen. Van vijf tengevolge van de instorting be dolven mijnwerkers drie Belgen en twee Italianen zijn een Belg en een Italiaan naar boven gehaald. De Belg overleed tijdens zijn overbrenging naar het ziekenhuis. De Italiaan is ter ver pleging opgenomen. Men koestert geen hoop meer de andere drie nog te kun nen redden. Het Witte Huis heeft meegedeeld, dat Truman geen bepaalde persoon steunt bij het verkrijgen van de be- noeming als democratisch candidaat voor de presidentsverkiezingen. INCIDENT AAN DE ZONEGRENS. Zij werden naar een 300 meter verder gelegen huis gebracht. Volgens de Westduitse grensautoriteiten hebben bereden leden van de Oostduitse volkspolitie en enige Sowjet-militairen bij Hohnsleben (Neder- Saksen) veertig arbeiders op Westduits gebied omsingeld en naar een 300 meter verder gelegen huis in de Sowjet-zöne overgebracht. BOMONTPLOFFING IN JERUZALEM. Aanslag op Israëlische minister. Zondagochtend vroeg is een bom van slechte makelij buiten de woning van de Israëlische minister van Verbindin gen, Zvi Pinkas, ontploft. Niemand werd gewond. Wel werd enige schade aangericht. Er zijn drie arrestaties ver richt. De ontploffing wordt in verband ge bracht met de nieuwe maatregelen van de regering ter besparing van benzine, waarbij een rijverbod geldt voor vrachtauto's en particuliere auto's ge durende twee dagen in de week. Vol gens critici zou de minister op grond van zijn godsdienstige overtuiging er op gestaan hebben de Zaterdag als verplichte rustdag in te voeren, waar door de Sabbathviering aan de meer derheid van het volk, die daarvoor niet veel voelt, zou worden opgedrongen. Het onderzoek van het Stockholmse politielaboratorium naar een rubber reddingsboot, afkomstig van de ver miste Zweedse „Dakota", heeft uitge wezen, dat ook deze „Dakota" werd omlaag geschoten. In de reddingsboot bevonden zich gaten, scheuren en ver kleuringen, die door kogels zijn ver oorzaakt. De Zweedse ambassadeur te Moskou heeft opdracht ontvangen de Russische regering hiervan medede ling te doen en te vragen, of de Rus sen op het vliegtuig hebben geschoten. Een vrachtauto, bestuurd door de 63-jarige heer G. Hendrinckx uit Val kenburg, is Vrijdag op de overweg te Geronsart gegrepen door een trein, ko mende uit Mariembourg. De heer Hen- drickx was op slag dood. den. Gevangenen op Korea worden vrijgelaten. Het opperbevel van de V.N. heeft medegedeeld dat het 27.000 Koreaanse gevangenen zal vrijlaten, van wie ge bleken is, dat zij Zuidkoreaanse bur gers zijn, die öf tot dienstneming in het Noordkoreaanse leger gedwongen zijn of door de troepen der V.N. langs de verschillende fronten om veilig heidsredenen gevangen zijn genomen. Elk krijgt kleding en rantsoenen voor een maand. De gevangenen bevinden zich in kampen te Jongtsjon en Poe- san. Eerste P.Z.E.M. zomerhuisje in Vebenabos. In het Vebenabos te Koudekerke werd Zaterdagmiddag onder grote belangstelling van bestuur, directie en personeel der N.V. Prov. Zeeuw- sche Electriciteits-Mij het eerste zo merhuisje van de Stichting Vacantie- besteding P.Z.E.M. officiëel geopend De directeur, ir T. Michielsen, sprak er zijn vreugde over uit, dat dit huis je tot stand is gekomen en noemde het een verheugend verschijnsel, dat het initiatief tot stichting daarvan door de Personeelsvereniging is geno men. Hij dankte in het bijzonder de heer D. Immig, lid van de Raad van Bestuur der P.Z.E.M., voor diens waardevolle adviezen bij de uitwer king der plannen. De heer J. Huser noemde deze dag een belangrijke in de geschiedenis der Personeelsvereni ging en sprak speciale dankwoorden tot de voorzitter, de heer C. van Hoek, voor het vele en belangrijke werk om tot verwezenlijking der plannen te komen, verricht. Namens de Perso neelsvereniging bood hij twee fau teuils en een tafeltje aan. De heer van Hoek dankte allen, die aan de totstandkoming, in welke vorm ook, medewerking hadden verleend. De voorzitter van de Stichting Vebenabos, burgemeester J. L. Dreg- mans van Koudekerke, wenste het personeel der P.Z.E.M. geluk met dit vakantieverblijf en sprak de hoop uit, dat meer huisjes zullen volgen. Door net omdraaien van de sleutel stelde ir. Michielsen daarna het huisje offi cieel in gebruik; na de bezichtiging werd het huisje door de eerste va- cantiegangers betrokken. De arbeiders werkten aan een spoor lijn. Duitse en Britse autoriteiten heb ben onmiddellijk onderhandelingen aangeknoopt, doch tot nu toe zonder resultaat. Gedurende de laatste dagen doen in Hohnsleben geruchten de ronde, dat de Oostduitse autoriteiten het plan hebben een „grenscorrectie" aan te brengen, teneinde de controle te ver krijgen op een transformator en een waterleiding, die verbonden zijn met de electriciteitscentrale van Harbke in de Sowj et-sector. Er bestaat ver schil van mening over de loop van de grens hier. Uit Witzhausen (Hessen) is nog een incident gemeld, waarbij de volkspoli tie en Sowjet-militairen betrokken waren. De interzonale grensaanduiding aan de weg van Asbach (Thüringen) werd hier ongeveer 90 meter verder Westwaarts geplaatst. Oostduitse ar beiders begonnen onmiddellijk met de uitbreiding van de veiligheidszone door bomen in het gebied te kappen. Ds H. Stegenga overleden. In de ouderdom van 80 jaar is te Bussum overleden ds H. Stegenga, em pred. van de Ned. Herv. Kerk. In 1897 werd hij candidaat in Zee land en op 15 Augustus van dat jaar aanvaardde hij zijn ambt in Hauler- wijk (Fr.). In 1902 nam hij een beroep aan naar Middelburg, en in 1906 naar Wolphaartsdijk. Achtereenvolgens was hij predikant te Langweer en As sen, om in 1930 naar Nederhorst den Berg te gaan, waar hij het predikambt bleef uitoefenen tot aan zijn emeritaat in 1940, waarna hij 'zich in Bussum vestigde. Een Amerikaanse bewaker op Koje heeft een Noordkoreaanse gevangene, die stenen naar hem gooide, doodge schoten. Voorts heeft men een gevan gene met doorgesneden hals aange troffen. Vermoed werd, dat hij zelf moord had gepleegd. De vice-voor- zitter van de Zuidkoreaanse Nationale Vergadering, Kim Soeng Soo, wordt sinds 18 Juni vermist. Eveneens heeft men twee dagen niets meer vernomen van John Tsjang, voormalig minister president en candidaat voor de komen de presidentsverkiezingen. Minister Acheson wordt vandaag te Londen verwacht, waar hij besprekingen zal voeren met zijn Britse ambtgenoot Eden. Een tijdelijk radar-netwerk, dat de noordzijde van Noord-Amerika tegen luchtaanvallen beschermt, zal worden vervangen door duurzame in stallaties. Canadese en Amerikaanse luchtstrijdkrachten zullen daar wor den gestationneerd. Twee niet ge- identificeerde vliegtuigen hebben bo ven Nykoeping (midden-Zweden) ge vlogen. Koningin Juliana heeft Za terdagavond tezamen met de Prinses sen Beatrix en Irene in het openlucht theater in Bloemendaal een voorstel ling bijgewoond van het nationaal danstheater van Joego-Slavië. In Roermond is Vrijdagavond aangehou den de 13-jarige Amsterdamse jongen Karei Antonius Jorissen, die sinds 26 Mei j.l. werd vermist. De jongen heeft, volgens de Amsterdamse kinderpolitie, per rijwiel door ons land gezworven. Reddingboot omgeslagen, alle opvarenden gered. Zaterdagmiddag is de Wijk aan Zee- se reddingboot „De Albatros" tijdens een proefvaart op de onstuimige zee omgeslagen, waardoor alle acht opva renden, onder wie zich drie passagiers bevonden, te water raakten. Het heeft heel veel moeite gekost de 8 drenke lingen weer op te pikken, maar ten slotte is „De Albatros" met alle kop pen aan boord weer op het strand ge trokken. Ongeveer 350 zware misdadigers, die gevangen zitten op het Braziliaanse eiland Anchieta, 250 km. ten Zuiden van Rio de Janeiro, zijn Vrijdag in opstand gekomen. Zij doodden 10 be wakers en 8 burgers, maakten zich van schepen meester, voeren naar het vas teland en bedreigden de stad Ubatuba, Braziliaanse militairen hebben na een bloedige strijd 80 opstandelingen opnieuw gevangen. De overigen heb ben zich langs de kust verspreid. De gevangenen hebben machinege weren, geweren en andere wapens af komstig uit het arsenaal van de ge vangenis. Volgens berichten uit Sao Paulo zijn ongeveer 100 misdadigers door hun „kameraden" gedood, omdat zij wei gerden aan de opstand deel te nemen. Op het eiland Anchieta heerst een gro te brand. ZEVENDUIZEND JONGEREN IN DEN HAAG. Dr J. Schouten sprak in het Voorhout. (Van onze speciale verslaggever). „Gij zijt hier in alle fleurigheid bijeen. Maar wat ik u te zeggen heb, is een ernstige zaak. Het gaat bij de verkiezingen a.s. Woensdag om belang rijke dingen. Het zij ons aller streven te bevorderen, dat de politiek aan stonds in Nederland het karakter gaat dragen van een nationale politiek". Dit zei de heer J. Schouten, lijstaanvoerder van de A.R. partij, tijdens de massale demonstratie van A.R. jongeren op het Voorhout in Den Haag. Ongeveer- 7000 jongelui hadden ge- maakte enige opmerkingen over het symbool van onze vrijheid, onze vlag, en mr C. J. Verplanke te Haarlem sprak over wat hij noemde volks vijand no. 1: de socialistische staat. Daarin zag hij juist het tegendeel van de christelijke vrijheid, welke belijdt, dat de staat er is om der zonden wil. Niet om het gehele leven te diri geren, maar om het onrecht te weren. Het socialistisch vrijheidsideaal be tekent het kluisteren van de ware vrijheid. Voordat als laatste spreker ds H. Jonker te Amsterdam iets over de ware vrijheid had gezegd, voerde nog prof. dr S. U. Zuidema het woord. Of eigenlijk: hij speelde toneel. In zijn rede „De vrijheidsmythen van deze tijd" ontpopte hij zich niet alleen als een ware Boanerges de zoon des donders maar schreide hij als een baby, maakte hij de lenigste manualen en fluisterde hij alsof er een groot geheim viel mede te delen. Dat ge heim was: zij zullen het niet hebben, ons oude Nederland! Provinciale brandweerwedstrijden te Nw.- en St. Joosland. Zaterdagmiddag werden te Nieuw en St. Joosland op het Kerkplein pro vinciale brandweerwedstrijden ge houden, waaraan tien brandweercorp sen deelnamen. De wedstrijd stond onder leiding van de heer Kortes, wnd. inspecteur in de Brandweer inspectie Breda. Om twee uur werden de corpsen ontvangen door de burgemeester, mr F. S. K. J. Graaf van Randwijck. De opdracht voor de corpsen be stond in het blussen van een brand, die was ontstaan door het springen van een zuurstoffles. De brand moest van drie zijden bestreden worden en alles moest tot in de finesses worden geregeld. De uitslag was: 1. Ovezande 1591 pnt. 2. Kortgene 1535 pnt. 3. Koudekerke 1429 pnt. 4. Kattendijke 1413 pnt. 5. 's-H. Arends- kerke 1250 pnt. 6. Goes 1248 pnt. 7. hoor gegeven aan de oproep van de Nationale Organisatie van A.R. Jon geren Studieclubs om op de Zater dagmiddag vóór de verkiezingen naar de Residentie te trekken, teneinde daar in het openbaar getuigenis af te leggen van hun politieke keuze. Was men bijeengekomen in de Hout rusthallen om daar de laatste voor lichting te ontvangen, daarna toog men, gewapend met spandoeken en verkiezingsreclame door de lanen en straten van de Hofstad tot nabij de plek, waar de Staten-Generaal plegen te vergaderen. Hier hoorden de duizenden de woorden van de heer Schouten aan en vernieuwden zij, onde aanvoering van hun voorzitter de heer E. van Ruller te Groningen hun „eed van trouw" aan de voorman der A.R. partij. NATIONALE POLITIEK. „Het liefst zou ik een betoog hou den", aldus dr Schouten, „en u uit eenzetten om welke redenen wij be paalde dingen veranderd willen zien. Dit is echter niet mogelijk. Ik kan niet anders doen dan de belangrijke vraagstukken noemen en u vragen er mee bezig te zijn." Een nationale politiek is een poli tiek, welke voor wat de hoofdzaak betreft, de krachten poogt samen te trekken op de voorziening van de ergste behoeften des volks. Achtereenvolgens noemde de spre ker woningnood, ouderdomsvoorzie ning, opvoering van de export, uit breiding der werkgelegenheid, ver mindering van de belastingdruk als de eerste punten op de verlanglijst. Daarnaast achtte hij vooral nood zakelijk het rechtsherstel voor Am- bon en voor de gevangen Nederlan ders in Indonesië. Onze regering behoort op ondubbel zinnige wijze te laten blijken, dat zij het onrecht, de Nederlandse onder danen aangedaan, niet kan tolereren en dat zij herstel van de rechtsbreuk aan Ambon eist. Zou aan al doze verlangens worden voldaan, aldus dr Schouten, dan kon den we nog niet spreken van een nationale politiek. Want een waarlijk nationale politiek is in Nederland de politiek, welke het er om te doen is het gezag te schragen, de vrijheid te waarborgen en het recht te ver dedigen. IN DE HOUTRUSTHALLEN. In de Houtrusthallen had de heer van Ruller ook het samenzijn ge opend. Een vrouw en drie mannen voerden in de Houtrusthallen het woord. De verdienste van spreekster en sprekers was, dat zij de kortheid betrachtten, hetgeen een vlot verloop van het massale samenzijn (de hal was vrij wel geheel bezet) zeer bevorderde. Prof. dr Gesina H. J. van der Molen te Aerdenhout sprak over „Vrijheid en rechtsorde". De heer H. Algra te Leeuwarden Nij'verheidsonderwijzers hielden congres op Walcheren. De Vereniging van directeuren en directrices van nijverheidsscholen in Nederland hebben Vrijdag en Zater dag haar jaarlijks congres op Walche ren gehouden. De inspecteur-generaal van het N.O. mr ir M. Goote, hield Vrijdagmorgen in de Concert- en Ge hoorzaal te Middelburg na een wel komstwoord van de voorzitter, de heer H. L. van Kimmenaede, een causerie over de opleiding van leraren. Ir Goote stond uitvoerig stil bij de her oriëntering voor de in functie zijnde onderwijzers(essen). De cursussen voor bedrijfstraining en heroriëntering zijn een groot succes. Hierna was er een officiële ontvangst door het Mid delburgse gemeentebestuur. De loco burgemeester, de heer J. W. Kögeler, wees in zijn toespraak op de taak van de overheid ten opzichte van het on derwijs. De voorzitter, de heer van Kimme naede, beantwoordde deze toespraak. De heer M. Worp, oud-directeur van de ambachtsschool te Delft, werd in de morgenbijeenkomst tot ere-lid be noemd. Des middags begaf het gezel schap zich naar „De Schelde", waar de lunch werd gebruikt en het bedrijf be zichtigd werd. De directrices en de da mes van de directeuren maakten een rondrit over Walcheren. 's Avonds kwam men in het Badhotel te Dom burg, waar Zaterdag de huishoudelijke zaken werden afgehandeld, bijeen. x_. gesproken Niêüwland f228 pnt. 8. Domburg 1202gen in Zeeland. pnt. 9. Wemeldinge 1191 pnt en 10, Westkapelle 1084 pnt. De jury was vol lof over deze uitslag en het be haalde aantal punten. Er bestond voor deze wedstrijd veel publieke belang stelling. Na afloop van de wedstrijden vond op het gemeentehuis een bespreking plaats, waarbij aanwezig waren de heren Kortes, enige burgemeesters en brandweercommandanten. Er werd over de brandweerbelan- PROF. DR G. C. VAN NIFTRIK SPRAK IN AXEL. De C.H.U. is niet zwart, rood of rose, maar oranje. „Wanneer wij 's Zondags ter kerk gaan, doen wij dat vanuit de vrijheid der kinderen Gods. Dit is één der wezenlijke verschijnselen van de Her vorming. „Want Eén is uw Meester en gij zijt allen broeders." Wanneer de christen dit op de juiste wijze aanvoelt, zal hij dit ook op staatkundig terrein willen bereiken. Als wij dus gaan stemmen, doen wij dat als vrjj- gemaakten, met een persoonlijke verantwoordelijkheid tegenover God en de mensen. Zo heeft in ons land de democratie inhoud gekregen vanuit de kerk en uit het geloof. De C.H.U. zal steeds duidelijk moeten maken, dat de democratie inhoud moet krijgen vanuit de geestelijke overtuiging." Aldus sprak prof. dr G. C. v. Niftrik, hoogleraar te Amsterdam, in een ver kiezingsvergadering der C.H.U. te Axel. Velen in ons land weten niet, waar in dit zijn oorsprong vond, maar toch kan de democratie alleen op deze wijze goed worden. Het ware te wen sen, dat de Engelsen en Amerikanen de Duitsers op deze wijze de demo cratie hadden bijgebracht. Op grond van de persoonlijke ver antwoordelijkheid is de C.H.U. gekant tegen de neiging van deze tijd om deze verantwoordelijkheid steeds meer over te hevelen naar de Staat. Wij begrijpen, dat in de na-oorlogse tijd veel overheidsingrijpen dringend gewenst was, doch dit behoeft geen dogma te worden. De individuele mens moet ook op dit gebied tot zo groot mogelijke ontplooiing komen. Prof. van Niftrik gaf daarna een uitvoerige beschouwing over hetgeen de C.H.U. is en wil. In deze in 1908 gestichte Unie geen partij is steeds divergentie van meningen ge weest: er was b.v. een De Geer, maar ook een Haitjema. Dit was enerzijds zwakheid, maar anderzijds kracht. Er is geen politieke partij, waar de or ganisatie zo slecht en de discipline zo zwak is. De a.r. missen de soe pelheid om bij bepaalde omstandig heden niet gebonden te zjjn aan ge dane beloften. De C.H.U. wil geen derde macht. Hoe is het mogelijk, dat mensen, die zeggen voor Gods Woord te buigen, eensklaps coquetteren met andersdenkenden? En is de V.V.D. zo veel beter? Een parlementslid moet niet ge bonden zijn aan zijn kiezers, maar het vertrouwen hebben en de volks vertegenwoordiger moet voor het hele volk getuigen van de waarde van het Evangelie voor de staatkunde, naar het woord van Hoedemaker: iets zijn voor heel de kerk en heel het volk. Wij zijn eerst christelijk en dan his torisch, dus ook bezield met een grote liefde voor ons Koninklijk Huis. Wij hebben ook oog voor de provinciën, niet in eng-Friese zin, maar toch dient al te grote nivellering te wor den tegengegaan. De kleur van de C.H.U. is niet zwart, wij zijn niet reactionnair. Men zegt wel, dat de P. v. d. A. door tal loze verzekeringen het leven drage lijker heeft gemaakt, doch men kan zover gaan met de verzekering van het bestaan, dat tenslotte het bestaan niet meer verzekerd kan worden. En dit gevaar is niet denkbeeldig, aldus prof. van Niftrik. Toen prof. Gerretson in de Kamer kwam, heeft de P. v. d. A. zich af gevraagd of het C.N.V. nu nog langer de C.H.U. zal steunen. De Chr. vak beweging heeft evenwel verstaan, dat de banier van de C.H.U. niet zwart, rood of rose, maar oranje is. Dat ons land in de huidige spanning voor Amerika heeft gekozen, is een kwestie van practische politiek: Ne derland mag geen vacuum worden, doch dit houdt niet in, dat wij daar om hier een Amerikanisme willen. De banier der C.H.U. wordt thans grotendeels gedragen door de midden stand en misschien de betere arbeider; het intellect heeft ons verlaten, het kapitaal zit bij de V.V.D. Wij zijn een vereniging van geestverwanten en het apostolische vuur is niet sterk meer. Is het geen schandaal, dat wij geen eigen krant meer hebben? vroeg spr. Gelukkig zijn er ook predikanten, die na de geestdriftige uittocht in '45 thans tot andere gedachten komen. Liefst zouden wij na de verkiezin gen een nationaal Kabinet willen, doch daarvoor stellen wij geen voor waarden, maar zullen doen wat het belang van ons volk eist. Mulderije en ir Staf zitten thans ook in het Kabinet, en deze laatste is de beste man aan het dep. van Oorlog sinds generaties. Deze mannen hebben ge meend als goede C.H.U.-ers zo hun land te moeten dienen. Dit is beter dan een regering van partijen, waar door de democratie wordt uitgehold. Partijen dienen slechts ter controle van de regering, aldus spr. Onze men sen zitten niet in de Kamer als man datarissen van de partij, maar als christenen. Wij pogen slechts de richtlijnen van het Evangelie uit te dragen op staatkundig terrein, tot heil van land en volk. Zeeuwsche Polder- en Water- schapsbond houdt 12 Juli zijn jaarvergadering. De Zeeuwsche Polder- en Waterschaps- bond zal op Zaterdag 12 Juli a.s. in zaal Krijger te Goes zijn algemene jaarvergadering houden. Er moet o.m. worden voorzien in de bestuursvaca- tures, ontstaan door de periodieke af treding van de heren J. Dregmans te Hoek en E. C. W. A. Geuze te Poort vliet. Beide heren zijn herkiesbaar. Op de tweetallen plaatste het bestuur resp. de heren H. P. Wolfert Czn te Terneuzen en C. van Putte te Stave- nisse. De heer C. Hamelink, lid van Ged. Staten, zal een lezing houden over „De onverharde polderwegen" en ir C. Krijn, hoofding.-directeur van de Prov. Waterstaat in Noord-Holland, zal spreken over „Het aanbrengen van een gesloten wegdek op polderwegen". Tenslotte staat er een excursie op het programma naar enkele verbeter de polderwegen in het Waterschap „De breede Watering bewesten Yerse- ke" en naar de zeewering van de cala- miteuze polders Oost-Beveland en Wilhelmina, waarna de deelnemers zullen worden ontvangen door het be stuur van die waterkering. Jaarvergadering „Zeelandia" te Den Haag. Nadat men veertien dagen geleden bijeen was voor de viering van het dertig jarig bestaan, waren de leden van de Zeeuwse vereniging „Zeelan dia" in Den Haag Zaterdagavond bij een voor de jaarvergadering. Tijdens de vergadering heeft de secretaris, de heer W. I. Burgel, een verslag gege ven van de activiteiten in het afglopen jaar. In de eerste plaats werd gewezen op de grote activiteit, die de bestuurs leden ieder voor zich aan de dag heb ben gelegd. De afd. Zang, o.l.v. de heer P. D. de Ridder weerde zich uitstekend, hoewel het ledental te klein genoemd moet worden voor zo'n grote vereni ging. De afdeling werkte mee aan alle feestelijke bijeenkomsten, trok naar Breda, Hilversum en Oostburg en luis terde de vertoning van de film „De dijk is dicht" te Den Haag op. De pro- paganda-commissie zorgde ook in het afgelopen jaar weer voor een aantal nieuwe leden. De Zeeuwse en Holland se toneelgroep verzorgden om beurten de feestavond en een Zeeuwse groep nam deel aan de toneelwedstrijd, op touw gezet door de Haagse Courant. DE BILT ZEGT: Wisselende bewolking. Weersverwachting geldig tot vanavond Wisselende bewolking met slechts hier en daar een bui. Overwegend matige wind tussen West- en Noord west. Aanhoudend tamelijk koud weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1