ENGELAND EN RUSLAND ZOUDEN GIFGASBOMMEN GEBRUIKEN Koninklijk bezoek aan de kop van Noord-Holland Jubelend ontvangst Wie als aardse macht de hemel op op aarde wil brengen, brengt de hel GOESE RAAD AANVAARDDE DE BURGERZINLENING Axel bereidt zich voor op groot scheepse landbouwmanifestatie In de tweede wereldoorlog vond Stalin de chemische oorlogvoering geen misdaad i SNIPPER NIEUWS" rPROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Britse afgevaardigde onthult in Veiligheidsraad V De gerafelde lijn i j Het was weer ouderwets Geen sociaal onrechtdoch ruimte voor anderen W.M.Z. wil onbillijkheden in watertarieven wegwerken Uitgave j Stichting „Zeeuwsch' Dagblad". HoofdkantoorGoes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammens traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 3203 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 21 JUNI 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.18 u., onder 21.07 u. Maan op 3.40 u., onder 21.52 u. Nieuwe Maan 9.45 u. Hoogwater Zondag 22 Juni: Vlissingen: 1.49 u. 1.86 m., 14.14 u. 1.92 m. Terneuzen: 2.16 u. 2.05 m., 14.46 u. 2.11 m. Wemeldinge: з.32 u. 1.57 m., 16.02 u. 1.63 m. Zierikzee: 3.20 u. 1.32 m., 15.40 1.37 m. p\E CIJFERAAR, die de lijntjes heeft Cf getekend van de statistiek, die wij op bladzijde vijf hebben afgedrukt, is een precies en economisch werkend man. Precies elk lijntje staat er keu rig getekend en er is geen streepje aan mis. En economisch hij heeft de pro testants-christelijke partijen maar tot een verenigd en ze samen één lijn ge geven. Dat heeft hem veel werk be spaard en het heeft zijn tekening aan duidelijkheid doen winnen. Deze cijferaar heeft ons de regels in de pen gegeven, die wij onder die sta tistiek hebben afgedrukt: deze man heeft niet zo zeer de partijen getekend als wel de ideologieën, die aan die par tijen ten grondslag liggen. Daarom hebben de rooms-katholieken één lijn gekregen, maar ook de liberalen en de socialisten, ook al is er een aanzienlijk practisch verschil tussen de liberale partij van vroeger en de huidige V.V. D., tussen de rode S.D.A.P. en de rose P. v. d. A., die vandaag de socialisti sche gedachte tot uitdrukking brengt. En daarom hebben ook de prot. Chr. partijen één lijn gekregen, ook al zijn zij in de loop der jaren uiteengevallen in A.R., C.H. en S.G.P. en voegt zich daar nu nog het Gereformeerd Politiek Verbond bij. Toch één lijn in de ogen van de statisticus, omdat ze immers alle stoelen op dezelfde wortel. Omdat ze als takken zijn aan een boom, ver schillend maar toch alle hun levens sappen opzuigend door dezelfde kana len van de stam die hen heeft doen uit groeien. Gods Woord, zoals dat door de reformatie aan het volk werd terugge geven, verenigt hen. TOCH wie de werkelijkheid voor ogen stelt, die moet wel opmer ken, dat deze ene lijn wel een heel ge rafelde lijn is. Want beschouwt men de practische politiek voor zover dat althans mogelijk is die door deze partijen in de afgelopen jaren is voor gestaan, dan treden er aanzienlijke verschillen aan de dag. De anti-revo- lutionnairen hebben zich buiten het kabinet gehouden de Christelijk- Historischen traden toe. Toen er ge stemd moest worden over de over dracht van de souvereiniteit aan de Ver. Staten van Indonesië stemden en kele C.H.-vertegenwoordigers voor, daardoor die overdracht een feit ma kend. En er zijn andere verschillen: hoe kunnen de S.G.P.-ers b.v. niet ful mineren tegen de A.R., omdat die niet dezelfde opvattingen inzake de Zon dagsrust voorstaan. En welk een kloof ligt er niet tussen A.R. en G.P.V. als het gaat om het bepalen van het be leid in zake de Europese Defensie Ge meenschap en het streven naar een heid in het algemeen. Overal liggen verschillen: de lijn is zo rafelig, dat men moeite heeft om te zien dat het Inderdaad één lijn is! T~\EZE GERAFELDHEED betreuren 1J wij ten zeerste. Sterker nog: wij geloven, dat wij daarmee op een weg geraakt zijn, die niet Gods weg is. Na tuurlijk weten wij het ook wel: er kan een ogenblik komen, dat men zich af scheiden moet! In het ontaarde ka tholicisme van de zestiende eeuw kon den mannen als Luther en Calvijn niet aarden: zjj moesten er uit, om Gods wil! Maar wij zijn er in genen dele van overtuigd, dat er ooit zulk een noodzaak geweest is in de politieke geschiedenis van de laatste eeuw. Er is naar ons gevoelen geen enkel zo principieel argument aan te voeren dat men zeggen moet: „Neen, dat kan niet samen! Of het een óf het ander, want een van deze opvattingen is in flagrante strijd met het Woord van God!" Zulk een verschil kan er niet zyn tenzij men de christelijkheid van een van de zich christelijk noemende partyen ontkent. En wie durft dat? „Wat God samengevoegd heeft schei- de de mens niet!" is in onze kringen een veel gebruikte tekst als het gaat over de ontoelaatbaarheid van echt scheiding. Het ware te wensen dat men die tekst ook eens wat meer in gedachten nam als men spreekt over de politieke verscheidenheid in de christelijke sector. Want als men zich om Jezus' wil tot eenheid gedrongen gevoelt, dan is die mogelijkheid er. Dan zullen er wel wat heilige huisjes afgebroken moeten worden en er zul len zelfs wel eens persoonlijke offers moeten worden gebracht als men wil inzien dat God er mee gediend is, dan moeten die offers licht zijn! U EL AAS zijn wij van die eenheid nog ver verwijderd, verder mis schien dan ooit nu nog een vierde par ly zich in de stembusstrijd is gaan mengen. En al is het onder protest, wij moeten die toestand aanvaarden. d ieder zal thans zijn stem moeten uitbrengen op de partij zijner keuze. Maar het minste wat al die kiezers toch vragen mogen is dit: als dan een streven naar een organieke eenheid "Og met mogelijk is, neem dan toch zoveel als maar mogelijk is die rafels weg. Laten die partijen toch zoveel als maar mogelijk is hun krachten samen- oundelen in de politieke strijd die toch 7 een strijd is voor onze God en voor yn eer. Hoe rafeliger die lijn wordt, zwakker die roepstem der Chris tenheid doordringt. Al zouden de prot. nr. partijen a.s. Woensdag geen zetel h'd.ned als zij tot een grotere een- '°J een hechtere samenwerking uden kunnen komen zou dat alleen M een winstpunt zijn! Engeland heeft gisteren in het debat in de Veiligheidsraad over een Rus sische resolutie, die aandringt op een algemene ratificatie van het Geneefse protocol van 1925, dat het gebruik van bacteriologische en chemische wapens verbiedt, onthuld, dat de Sowjet-Unie ingestemd had met een voorstel, dat Engeland in de afgelopen oorlog gifgas zou gebruiken indien de Duitsers het eerst hiertoe zouden overgaan. Sir Gladwyn Jebb, de Britse afgevaardigde, verklaarde dat maarschalk Stalin zijn volledige instemming had betuigd toen de Britse regering in de jongste oorlog de Sowjet-Unie mededeelde, dat zij bereid was gifgas te gebruiken. Jebb las de tekst voor van bood schappen, die tussen premier Churchill en premier Stalin waren gewisseld. Churchill deelde Stalin mede, dat En geland een geweldige voorraad gas bommen had, die het wilde gebruiken tegen Hitiers legers zodra de nazi's zelf gifgas zouden gebruiken. Premier Stalin antwoordde toen, dat het hem zeer verheugde te vernemen, dat En geland gas wilde gebruiken indien de Duitsers dit wapen tegen de Sowjet- Unie zouden aanwenden. Jebb merkte vervolgens op, dat de Sowjet-Russische regering het thans wilde doen voorko men alsof het aanwenden van chemi sche en bacteriologische wapens een misdaad was. In die dagen had maar schalk Stalin het bezit van gifgas geen misdaad genoemd, hoewel het uiter aard duidelijk was, dat de voorraad niet uitsluitend in de oorlog, doch reeds er voor was aangelegd. De Nederlandse vertegenwoordiger, Von Balluseek, zeide, dat de ontwape ningscommissie het orgaan is, dat zich met de vraag van de bacteriologische oorlogvoering dient bezig te houden. Daarom was het Amerikaanse voor stel, om de Sowjet-resolutie te verwij zen naar de ontwapeningscommissie volkomen logisch. De algemene vergadering wenste, dat de ontwapeningscommissie verder zou gaan, dan het protocol van Genève, door alle wapens voor massa-vernieti ging af te schaffen. In een resolutie stelt de Amerikaan se afgevaardigde Gross, voor, dat een commissie van het internationale rode kruis in samenwerking met een inter nationale groep geleerden een onder zoek zal instellen naar de waarheid der communistische beschuldigingen. Deze commissie diende dan toegang te heb ben tot de communistische en niet- communistische »gebieden. De Sowjet-gedelegeerde, Malik, ver klaarde nog, dat de Amerikaanse se naat indertijd de ratificatie van het protocol had verhinderd met het argu ment, dat chemische wapens mogelijk goedkoper dan andere zijn. GEEN VEER DUIVENDIJKE— OUDDORP. Zoals is gemeld was de heer J. Ber- revoets Hzn. te Zierikzee voornemens een geregelde motorschipdienst over de Grevelingen te openen per 1 Juli a.s., drie maal per dag vice versa, van Dui- vendijke haven naar Ouddorp haven. Thans is echter gebleken, dat de haven van Duivendijke te ondiep is voor het te gebruiken motorschip, zodat de veerdienst voorshands niet zal worden geopend. Er wordt nog onderzocht op welke wijze aan het diepgangbezwaar zal kunnen worden tegemoet gekomen, maar de kans op deze veerdienst schijnt voorlopig verkeken. Correspondente van de Prawda uit Italië uitgewezen. De Italiaanse regering heeft de cor respondente van het Russische blad de Prawda", mevr. Olga Tsjetsjetkina, uit Italië uitgewezen. De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken deel de haar mede, dat haar aanwezigheid in Italië niet langer gewenst was. De Italiaanse regering acht verscheidene van haar artikelen van de laatste tijd beledigend voor de Italiaanse regering, het hoofd van de staat en de nationale waardigheid. PROF. ZUIDEMA TE MIDDELBURG: STAATSSOCIALISME ONVOORWAARDELIJK AFGEWEZEN. Voor de Centrale A.R. Kiesvereniging Middelburg sprak gisteravond in de Hofpleinkerk prof. dr S. U. Zuidema uit Bilthoven een verkiezingsrede uit. Daarin ging hij speciaal in op de beginselen van de Partij van de Arbeid en de toepassing daarvan in de jaren na dé oorlog. Het staatssocialisme wees hij onvoorwaardelijk af en daartegenover stelde hij met kracht het A.R.- beginsel, dat alle macht in hemel en aarde in de handen rust van Jezus Christus. Prof. Zuidema stelde eerst vast, dat reeds zeven jaren de socialisten, die de oude beginselen van de S.D.A.P. plech tig hebben begraven, aan het roer ge weest zijn. Zij bepaalden de richting van het Koninkrijk der Nederlanden. Tegenover de Partij van de Arbeid staat maar één partij van formaat. Dat is niet de K.V.P., die achter het vlag- geschip van de P. v. d. A. aanvoer. Ook niet de V.V.D., die nimmer het roer omgooide en evenmin de C.H., die zich door de P. v. d. A. heeft laten ge bruiken. Slechts de Anti-Revolution- naire partij stond en zal staan tegen over de P. v. d. A., omdat zij deze partij en haar beginselen doorziet. Prof. Zuidema ontwikkelde nader de opvatting der socialisten over de ge meenschap, waarin het niet gaat om verdienen, maar alleen om dienen. Als tweede kenmerk van het staatssocia lisme noemde prof. Zuidema de eis van het grondwettelijk gewaarborgde recht op arbeid en bestaanszekerheid. Een P. v. d. A.-predikant stelde zelfs, dat werkloosheid verboden is. Het merk waardige, maar ook weer zeer begrij pelijke is, dat mr dr van Rhijn, de Staatssecretaris van Sociale Zaken, die al meer dan een jaar met 100.000 werk lozen zit, als de enige socialist deze opvatting geheel verwerpt. Principieel bestaat er volgens het program der P. v. d. A. maar één, die beschikkingsmacht heeft, n.l. de Staat. Uiteindelijk komt het hierop neer, dat niemand meer verdient, maar wat hij om te leven nodig heeft, krijgt van de Staat. Die is de grootkapitalist gewor den. Prof. Zuidema verklaarde er van overtuigd te zijn, dat de P. v. d. A. met de beste bedoelingen tot ons volk komt. De anti-revolutionnair echter vraagt naar de beginselen, waarop de P. v. d. A. steunt. Een van die begin- A In Washington is bekend gemaakt, dat de V. S. vliegtuigen willen kopen in de N.A.V.O.-landen. De Franse Senaat heeft het wetsontwerp betref fende een glijdende loonschaal voor de minimumlonen verworpen. Eveneens heeft de Nationale Vergadering gede- bateerd over de Tunesische kwestie. Een poging van de Gaulisten om Schu- man te laten aftreden mislukte. De wachtgeld- en werkloosheidsuitkering wordt onderworpen aan de inhouding van de loonbelasting, aldus meldt de Staatscourant. Langs de kust van communistisch China zijn de Chinese nationalisten een offensief begonnen. Zij veroverden het eiland Tsjianhoa. „Wij hebben mededeling ontvangen dat, nadat Britse vliegtuigen de positie van de „Rose Mary" hadden opgege ven, een vertegenwoordiger van de re derij van een Britse sleepboot af aan boord van het schip is gegaan. Deze dwong de kapitein, in strijd met het „Time Charter" en tegen zijn wil, Aden aan te doen onder voorwendsel van een defect aan de machines", aldus een verklaring van de Zwitserse firma Rubenbey, welke de „Rose Mary" charterde. selen is de erkenning van het gezag. Hoe is echter de praktijk? Let alleen maar op Indonesië, waar de gezagson dermijning volledig in de hand is ge werkt. En waardoor tenslotte ons land is teruggevallen tot een vierderangs mogendheid. Al mag de P. v. d. A. dan de mond vol hebben over de waarde van het gezag, zij weet niet van de hoogheid van dat gezag. „Vreest God, eert de Koning". Daar gaat het om. Wij erken nen het gezag niet, omdat wij het waarderen. Ware dat wel zo, dan kon den we dat gezag verwerpen, als onze waardering ophield. Maar wij erken nen het gezag, omdat de Bijbel ons dat zegt en daarom is de A.R. de tegen voeter van de P. v. d. A. Tenslotte ging prof. Zuidema nog in op het sociale program van de P. v. d. A. Het schijnt vandaag aan de dag zó te zijn, dat sociaal hetzelfde is als so cialistisch, aldus prof. Zuidema. Zelfs durfde „Het Vrije Volk" te schrijven, dat de A.R. tegen iedere sociale wet heeft gestemd. „Wie als aardse macht de hemel op aarde wil brengen, brengt de hel. Want God duldt geen concurrentie. Zo roe pen wij het Nederlandse volk op te strijden tegen het staatssocialisme en terug tot het Evangelie van Jezus Christus, de enige Zaligmaker, aan Wie alle macht in hemel en op aarde is gegeven", zo besloot prof. Zuidema zijn boeiende rede. Synode Geref. kerken (art. 31 K.O.) op 14 Oct. te Berkel. Nu de part. synoden van Drenthe en van het Zuiden aan de kerkeraad van de Geref. kerk onderh. art. 31 K.O. te Berkel als roepende kerk verzocht heb ben een generale synode uit te schrijven in verband met de vacaturen aan de Theol. Hogeschool te Kampen heeft deze kerkeraad zich tot de part. synode van Zuidholland gewend om advies aangaan de de tijd van samenkomst dezer synode. Wij vernemen, dat deze de kerkeraad van Berkel geadviseerd heeft de generale synode tegen Dinsdag 14 October a.s. bij een te roepen. TRUMAN TEKENT WETS- ONTWERP VOOR HULP AAN HET BUITENLAND. President Truman heeft gisteren het wetsontwerp inzake hulp aan het bui' tenland ten bedrage van 6.447.730.750 dollar getekend. Het bedrag is 18.6 procent minder dan hetgeen hij zelf noodzakelijk had geschat. De militaire hulp zal bijna geheel uit wapens als tanks en kanonnen be staan. Behalve de oorlogsuitrusting, waarin de maatregel voorziet, kan het Ministerie van Defensie nog tot een maximum van 1 millioen dollar aan wapens uit eigen voorraad verzenden. De wet geeft de directeur van de M. S. A. ruime bevoegdheid te eisen, dat als voorwaarde voor het voortzetten van de steun, grotere vorderingen wor den gemaakt bij de eenmaking van Europa en binnenlandse hervormingen in de betrokken landen. Gistermorgen even over tien uur kwamen Koningin Juliana en Prins Bemhard op de Friese brug te Alk maar aan, voor een officieel bezoek aan Alkmaar en West-Friesland. Carine Wytema, het dochtertje van de burgemeester bood Hare Majesteit de eerste bloemen op deze tocht in de kop van Noord-Holland aan. Na de inspectie van de militaire ere wacht begaven Koningin Juliana en Prins Bernhard zich naar het plant soen op de stadswallen, waar de Ko ningin een plankier, herinnerend aan het jaar 1573, het jaar van Alkmaars victorie, onthulde. Hierna volgde de wandeltocht, toegejuicht door het tal rijke publiek, naar de Kaasmarkt, waar Antwoord op Vlissingse en Souburgse klachten. Zowel Vlissingen als Souburg heb ben een nieuw waterleidingtarief ge kregen, dat door de Waterleiding Mij. Midden Zeeland is ingesteld. In beide gemeenten heeft dit tarief heel wat stof doen opwaaien vanwege de aan merkelijke verhogingen, die de invoe ring, met zich brengt. Het nieuwe tarief is gistermiddag in de Souburgse raad aanleiding geweest tot discussie. De burgemeester, de heer A. H. S. Stemerding kon meedelen, dat gister morgen door de directie van de W.M. Z. telefonisch was meegedeeld, dat de maatschappij bereid is een commissie te formeren, waarin o.m. worden op genomen vertegenwoordigers van het Vlissingse gemeentebestuur, van B. en W. van Souburg, van de plattelands gemeenten. Deze commissie krijgt tot taak de onbillijkheden in het tarief te bezien en zo mogelijk weg te werken. Bovendien deelde de burgemeester mede, dat aan de gemeente Vlissingen reeds enkele reducties aangeboden zijn, waardoor onbillijkheden uit de weg zijn geruimd. De Souburgse raad nam een motie aan, waarin de wens wordt uitgespro ken, dat nader overleg tussen B. en W. en de W.M.Z. zal plaats vinden, waardoor de grote verschillen zullen worden genivelleerd. De burgemeester was dankbaar voor de motie en ook hij deed een beroep op ieder, die klachten heeft, deze spoe dig kenbaar te maken. De Goese raad heeft gisteravond met 10 tegen 2 stemmen (die van wethou der A. Buijs en de heer Ph. Haver- hoek, heiden P. v. d. A.) besloten tot het aangaan van een tweetal geldle ningen, aangeboden door de Stichting Burgerzin voor een totaal van f 280.000. Voor dit bedrag kunnen 35 woningen worden gebouwd. Voor het voorstel werd aanvaard ontspon zich een debat over deze le ning, naar aanleiding van het adres van de jongerenorganisatie van de P. v. d. A. „Nieuwe Koers" en een schrij ven van de Raad van Vakcentralen, waarin deze lening „sociaal onrecht vaardig" wordt genoemd. De heer Ph. Haverhoek was het gloeiend hiermee eens. Wie f 1000 kan betalen krijgt een woning en wie het niet kan staat er naast. En dat terwijl er op de vrije markt genoeg geld is te verkrijgen om 35 woningen te bouwen. De heer W. J. J. M. Vroome (K.V.P.) vond de lening een juiste manier om aan woningen te komen. De bouw van de 35 woningen schept op de urgentie- lijst weer ruimte voor andere woning zoekenden. De heer Zuidema (A.R.) en met hem de heer Polderman (C.H.U.) konden niet inzien, dat hier een sociaal on recht wordt gepleegd. Integendeel, vaak werken hier arbeiders van bui ten, die, omdat ze geen woning kunnen krijgen elders werk gaan zoeken. Nu kan een patroon f 1000 storten voor hen en krijgen zij een huis. Ook de heer A. Vermaire (Midst.) was voor de lening. De heer De Munek (P. v. d. A.) eveneens, zij het „met een zekere reserve". De heer A. Buijs verklaarde zich tegen omdat men per sonen had geweigerd, die niet of niet voldoende economisch aan Goes waren gebonden. Wethouder A. van Melle, die de voorzittershamer hanteerde (de burge-, meester, drs J. Knibbe en de heer A. de Roo waren afwezig) kon niet begrij pen, dat men tegen dit voorstel kan stemmen. Er is een aantal mensen, dat een financieel offer brengt, waarvan toch per saldo anderen weer profite ren. Wat de gegadigden betreft, hier is niet alleen sprake van een sociale doch Ingezonden Mededeling (adv.). Ul'Ul U BS ZQHZUBS DE BILT ZEGT: Westelijke wind. Zwaar tot half bewolkt met enkele verspreide buien, voornamelijk in de Noordelijke helft van het land. Over wegend matige Westelijke wind. De zelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. ook van een economische aangelegen heid. Nadat ook wethouder J. Roose zijn visie op de zaak had gegeven de keus is 35 woningen bouwen of niet bouwen werd het adres van „Nieu we Koers" verworpen en met hetzelfde stemmenaantal het voorstel aanvaard De heer W. J. J. M. Vroome vroeg tevens nu toch eens een eind te ma ken aan de kwestie van de leeftijds grens van 54 jaar, die een paartje moet tellen wil het redelijke kans maken op een woning. het Koninklijk Paar zoals onze foto laat zien, genoot van da drukte op dezq beroemde markt. Nog voor half twaalf was dit unieke bezoek aan de Kaas markt afgelopen, waarop de hoge gas ten per auto tussen de rijen van jui chende Alkmaarders door, reden naar het sportpark, waar zij een wapen schouw gadesloegen van de Alkmaarse 'sportjeugd. In Wieringerwerf was de ontvangst even uitbundig als in Alkmaar. Har telijk sprak burgemeester Loggers de Koningin toe. In deze plaats waren niet het minst de amazones en de ruiters, die zoveel fleur gaven aan de harte lijke ontvangst. Na Wieringerwerf was Medemblik aan de beurt, de eerste Westfriese stad, die de Koningin begroette. In de raad zaal bood deNederlandse Vereniging van Plattelandsvrouwen een tafellaken aan en 63 vingerdoekjes. Om ruim half zeven arriveerde de stoet te Hoorn. De rit door de stad naar de Doelekade, waar de „Piet Hein" lag, was een ware zegetocht. Rijen dik stonden de mensen langs de versierde straten. Een uur verbleef men op de „Piet Hein". Prins Bern hard was rechtstreeks van Alkmaar naar Hoorn gereden en kwam om streeks drie uur in deze stad aan. La ter nam het Koninklijk Paar deel aan een diner, dat door de burgemeester was aangeboden. Volgens het C.B.S. bedroeg in Mei de waarde van de geïmporteerde goede ren f 719 millioen (v.m. f 688 millioen) terwijl voor een waarde van f 636 mil lioen werd ge-exporteerd (v.m. 708 mil lioen. De uitvoer bedroeg dus ditmaal 88 pCt van de invoer v.m. 103 pCt). De onderhandelingen over de Neder lands-Duitse grenscorrecties zijn (on danks de vroegere ontkenningen) reeds enige tijd aan de gang. Dit wordt uit Duitsland officieel toegegeven. De komende Z. L. M.-dagen Speciale verkeersmaatregelen zullen worden genomen Op initiatief van de Kring Axel der Z.L.M. als organisatrice van de ko mende landbouwtentoonstelling op het V.V.Z.F.-terrein bij de watertoren to Axel, werden in een persconferentie in paviljoen „Zomerlust" door de voorzitter der Propagandacoinmissie, de heer W. Woster Jz., nog tal van interessante mededelingen gedaan omtrent de a.s. hoogtijdagen van de Oost-Zeeuws-VIaamse landbouw, die naar zich Iaat aanzien alles zul len overtreffen wat deze streek op dit gebied heeft aanschouwd. In een gedetailleerd overzicht van de komende expositie zeide de heer Koster o.m., dat er 4 werktuigen stands aanwezig zuilen zijn, benevens 5 bekroonde inventarissen van de studie-groep Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren. Hieraan is een keuring door een jury verbonden. Behalve deze werk tuigen komen er 57 „buitenstands" met een oppervlakte van 10.000 m2. In vijf grote tenten zal het publiek alles vinden, „van zuigfles tot maai- machine", zoals de heer Koster het uitdrukte. Naast de handel en de coöperaties, die in zeer ruime mate vertegenwoordigd zuilen zijn, zal ook door tal van provinciale en rijks diensten hier met een stand een over zicht van hun taak gegeven worden. Aan de grote paardenkeuring zal ook een keuring van hoefbeslag worden verbonden. Een speciale attractie voor de vak man wordt de puzzle-stand; dit zijn werktuigen met fouten, die door het publiek moeten worden opgespoord. DE RIJTOER. Een der hoogtepunten van deze dagen wordt de traditionele rijtoer op Vrijdag a.s., waarbij het gehele ge bied van de Kring Axel wordt bezich tigd. Deze rijtoer, waaraan door 41 autobussen en 180 luxe auto's zal worden deelgenomen, begint bij „Het Centrum" te Axel en gaat van Kijk uit, Armendtjk, Langedreef en Zaam- slag-Veer naar Zaamslag. Van hieruit via Reuzenhoek, Poonhaven, Grote Huissenspolder, enz. naar Terneuzen. Vandaar via de Knol naar Hoek en vervolgens over Sluiskil terug naar Axel. Door leerlingen der hoogste klassen van vele lagere scholen, van land bouwscholen en andere inrichtingen van voortgezet onderwijs zal Donder dag de minst drukke dag een bezoek aan de expositie gebracht worden onder leiding van de leer krachten. Ook de leerlingen van de landbouwschool te Sinaai in België zul len de tentoonstelling komen bezichti gen. Ir Bouman en andere deskundi gen zullen hierbij als gidsen fungeren. Gezien de gevoerde propaganda in heel ons land, in heel West-Europa, zelfs tot in Argentinië toe, mag op een massaal en gevarieerd publiek gere kend worden. Bij het te verwachten enorme be zoek zijn uitgebreide verkeersmaatre gelen absoluut noodzakelijk. Zo is er een parkeerruimte voor drieduizend auto's op een terrein nabij de Kanaal kade, dat tevens toegang geeft tot het tentoonstellingsterrein. Hiertoe is een speciale dam in het kanaal Axel-Hulst gelegd. Door de Prov. Stoombootdiensten zal op Vrijdag aan de veerdienst Perk- polderhaven-Kruiningen een extra boot worden toegevoegd, waardoor daar dus drie boten in de vaart zullen zijn. (Zie vervolg pag. 2)

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1