DJAKARTA t „Stand van zaken zeer teleurstellend" „Cronique scandaleuse" van het rentegamma pa— Drentse C*B*T*B* voelt zich ten achter gesteld Diakenen der Geref* Kerken (art* 31) confereerden in Kampen crfUILDLMÜE. W ilopo verdedigt zijn beleid Onderhandelingen over Nieuw-Guinea moet worden voortgezet Geen radicale stappen altijd Grote belangstelling voor fakkelrallye Bayeuse- Eindhoven Waarom geen Chr* landbouwschool in Meppel? KERK Heren Costumes Prof. C. Veenhof sprak overt „Dienen" Grootscheepse geallieerde oefeningen in September HIER LIKEUREN VEILINGBERICHTEN Nog altijd inmenging bij politiebenoemingen Vrijdag 20 Jan! 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 De Indonesische regering is van oordeel, dat de onderhandelingen met Nederland over de kwestie Nieuw Guinea, die werden afgebroken toen het vorige Kabinet aftrad, moeten worden voortgezet. Aldus een regerings verklaring, die gisteren is voorgelezen en die antwoord gaf op de veelal eritische vragen van tientallen parlementsleden. „Een onderzoek naar de stand van zaken, van de laatste jaren kan niet anders dan een teleurstellend beeld geven", zo begint de regeringsverklaring. „De laatste jaren hebben ons niet dichter bij de verwezenlijking van idealen Inzake nationale economie, volkswelvaart, democratisch bestuur, regionale economie en dergelijke gebracht." ARBEID EN FINANCIËN. Over de arbeidsaangelegenheden is de regering in haar antwoord kort. Opgemerkt wordt, dat loonsverhoging het gevaar oplevert, dat de zwakke, meestal Indonesische, bedrijven tot sluiten gedwongen zouden worden, hetgeen tot massa-ontslagen zou leiden. De financiële moeilijkheden zijn evenmin gemakkelijk op te lossen. Het stimuleren van de economische activiteit, de organisatie van het eco nomische bestel en het intensveren van de productie wordt de beste weg genoemd die men zou kunnen bewan delen. De regering richt zich met een dui delijke waarschuwing tot de arbeiders, dat het recht tot staking niet eenzijdig mag worden gebruikt en niet mag worden beschouwd uit een gezichts punt van eigen belang van een be paalde groep. ge li) De stemmen van hen, de radicale stappen vragen, zijn toegenomen, maar de regering zal in vele gevallen niet san de gekoesterde verwachtingen jtunnen voldoen. Veel kan gedaan worden, aldus het antwoord, indien de aandacht geconcentreerd wordt op be paalde kwesties en de regering heeft floor een beeld van de toestand te ;even, willen aantonen, dat de moge- jkheden voor het uitvoeren van idea listische herzieningen beperkt zijn". Vandaar, dat de regering zich zal lep alen tot de p ractische werkzaam heden, overwegende, dat geen vrtich- ten van de arbeid geplukt kunnen worden, indien alleen maar gedacht wordt in termen van idealen en prin cipes. Er moet rekening worden ge houden met de beperkte vermogens, onder meer ten aanzien van de des kundigheid van het personeel. NIEUW GUINEA. „De kwestie Nieuw Guinea, wordt door premier Wilopo „geen eenvoudige zaak" genoemd, temeer niet, omdat sommige parlementsleden hebben ge- gd, dat West-Irian een internationa- .c aangelegenheid is. „Bovendien moe-* ten wjj", aldus de premier, „de macht hebben ervoor te vechten. Vandaar, dat de binnenlandse activiteiten bepa lend zijn voor de bundeling van krach ten". Opgemerkt wordt, dat onder de In ternationale wetten een eenzijdige op zegging van een overeenkomst in principe mogelijk is. De regering wijst er echter op, dat dit niet de eigen lijke kwestie is. De parlementsleden, die aandringen op terugtrekking uit de Unie, schijnen te denken, dat Ne derland opheffing van Ce Unie nim mer zal goedkeuren. De tot dusver gevoerde discussies hebben echter de Indruk gegeven, dat ook de Neder landers de Unie, die slechts in naam bestaat, zinloos achten. DE M.S.A. Ook de kwestie van de Mutual Se curity Assistance werd aangeroerd. De regering was thans in staat te ver klaren, dat technische en economische hulp aan Indonesië verleend kan worden vanwege de organisatie, die de leiding heeft in de hulpverlening aan achtergebleven gebieden. De nieu we overeenkomst heeft geen betrek king op de pogingen van de regering om de zeer nodige wapens te ver krijgen. BETREKKINGEN MET RUSLAND. De kwestie van het aanknopen van betrekkingen met Rusland en de volksdemocratische landen, waarop uit het parlement was aangedrongen, is opgenomen, aldus de regeringsver klaring, maar de zaak is niet zo een voudig uit te voeren als het wel lijkt. Het tekort aan geschikt personeel wordt hiervan een oorzaak genoemd. VIER KERNVRAAGSTUKKEN. In het grote geheel ziet de regering vier kernvraagstukken, namelijk het economische vraagstuk, het financieel- monetaire probleem, de kwestie van de veiligheid en de arbeidsvraagstuk ken. Naar de mening van de regering zijn dit de vier aspecten van het grote probleem, waarvoor Indonesië gesteld is en waarbij deze vier aspecten niet te scheiden zijn. Naast deze hoofdlijn van algemeen financieel beleid zijn er andere maatregelen, die het afschaffen van onnodige uitgaven beogen, even eens noodzakelijk. Hetzelfde geldt voor maatregelen inzake de coördinatie van de verschillende overheidsdiensten, de financiële verhoudingen het belasting- vraagstuk. ANTWOORD OP GELEVERDE CRITIEK. Ten aanzien van de scherpe critiek, door sommige parlementsleden op de regering uitgeoefend, zegt het rege- ringsantwoord in de slotpassage, dat de controversen tussen de partijen tot ongemotiveerde gevoelens kunnen leiden, waaruit absurde beschuldigin gen kunnen voortkomen. „De regering zal haar arbeid voort zetten, tenzij het parlement van an dere mening is", zo besloot de rege ring haar antwoord. Het parlement zou zich in de avond zitting over dit antwoord uitspreken. (Ingez mededeling, adv.) a\ ...„r.iNl* MMM lm De jaarlijkse fakkelralley Bayeux- Elndhoven zal op 16 en 17 September a.s. worden gehouden. Hoewel tot nu toe nog geen gelegenheid was tot In schrijving het parcours wordt Juist «P het ogenblik uitgezet zijn er al Bieer dan honderdvijftig aanvragen om nadere inlichtingen. Ze zijn afkomstig Uit België, Frankrijk, Engeland, Schot land, Amerika en Zwitserland. Zoals bekend Is het doel van de ral- lye het symboliseren van de veldtocht uei geallieerden van de Normandische kust naar Eindhoven. Men heeft ver schillende puzzles in het parcours ge projecteerd, die een hoogtepunt vinden in een klassements-proef op de Cau- oerg en een bijzondere rit van Valken burg naar Eindhoven. De te rijden af stand bedraagt in totaal 1400 km. Hoopvolle verwachtingen betreffende de oesterlarven in de Ooster-Schelde. "0°k dit jaar zullen wij trachten de intensiviteit van de aanslag van het oesterbroed te voorspellen aan de hand van het onderzoek van water monsters. „Dit verklaarde dr P. Kor ringa, bioloog van het Rijks-instituut voor visserij-onderzoek te Amsterdam. „Gezien het grote aantal moeder oesters en de goede gezondheid van deze oesters", aldus dr Korringa, ver wachten wij een ruime productie van oesterlarven, zodat slechts een abnor maal koude zomer tot teleurstelling zou leiden". Dit althans wat betreft de pannen. I'D® ervaringen opgedaan in 1951 nebben ons geleerd dat ook bij een poot aantal rijpe larven de aanslag op schelpen onbevredigend kan zijn". et grote maximum in de larven-pro- auctie verwacht dr Korringa omstreeks Juli. Bij het onderzoek van de eerste monsters is echter reeds gebleken, dat net daaraan voorafgaand maximum F1 Srote betekenis is, zodat nu reeds ®mge honderden jonge larven in het water worden aangetroffen, net watertemperatuur is echter nog j ge kant en de larven zullen n« 1? slechts traag ontwikkelen, j ®erstkomende tien dagen verwacht ar korringa nog geen aanslag. Geslaagd, ■ls.üü d®,Rijks"universiteit te Utrecht oensdag voor het candidaats- A a'bos 08 ®odgeleerdkeid' de heer rrtTZ .Aai? de rijksuniversiteit te eandl' SAaaSde Woensdag (Van onze correspondent) In de kringen van de Chr. Boeren- en Tuindersbond, inzonderheid bij de Drentsche afdeling van deze organisatie, heerst grote teleurstel ling over de wijze, waarop minister Mansholt heeft gehandeld met be trekking tot de aanvraag tot het stichten van een christelijke lagere landbouwschool te Meppel. vragen alleen maar een christelijke school voor de kinderen der leden van onze organisatie. In heel de Zuid- Westhoek van Drente is zo'n school niet. Deze eis kan toch niet onbillijk ge noemd worden. De afdeling van het D.L.G. te Meppel heeft geen enkel bezwaar tegen een C.B.T.B.-school in deze stad; dit blijkt ook wel uit de handtekeningen van D.L.G.-leden uit Meppel, Nijeveen en Wanneperveen. Van bovenaf is echter verzet geko men en het moet betreurd worden, dat minister Mansholt bij zijn over wegingen dit verzet in de kaart heeft gespeeld. kandidaatsexamen J- A. Don voor het theologie de heer te Middelburg. De zaak is deze. Indertijd vroeg de Drentse C.B.T.B. subsidie aan "voor de stichting van een christelijke lagere landbouwschool te Koekange en te Nijeveen. Het subsidie voor Koekange werd verleend. Evenwel bedacht men zich later. De gewijzigde omstandig heden in het agrarisch bedrijf maak ten het niet wenselijk om zowel te Koekange als te Nijeveen een school te stichten. Beter kan men in Meppel, dat tussen beide dorpen gelegen is. een onderwijs-inrichting van deze aard hebben. Daarom ging men niet over tot het stichten van de school te Koe kange maar men diende een aanvraag in om subsidie voor de school te Meppel. Intussen diende ook het Drents Landbouw Genootschap een dergelijk verzoek in voor schoolstichting te Meppel. Het D.L.G. wilde eveneens een school voor onderwijs op chris telijke grondslag. Thans heeft de C.B.T.B. bericht ontvangen van minister Mansholt, dat hij geen subsidie wenst te geven voor een chr. lagere landbouwschool te Meppel, welke van de C.B.T.B. uit gaat. Wél Is hij bereid subsidie te verlenen voor een school, uitgaande van een stichting, waarin zowel de C.B.T.B. als het D.L.G. zitting heeft, aangezien beide organisaties toch een christelijke school willen hebben. GEEN GELIJKSTELLING. Mr W. Rip, algemeen secretaris van de C.B.T.B., deelde ons mede, dat het lager landbouwonderwijs niet wette lijk geregeld is. Daarom kan men geen aanspraak maken op rechten. Voor de oorlog had er een billijke verdeling plaats van scholen over de verschillende bevolkingsgroepen. Men kon toen spreken van gelijkstelling. Tijdens en na de oorlog kwam daar de klad in en momenteel is het zo, dat de C.B.T.B. een heel eind achter aan komt met scholen. Van gelijk stelling is geen sprake. De door minister Mansholt aange wezen oplossing kan niet aanvaard worden. Hoe zal men nu een christe lijke school hebben naar de gang bare opvatting wanneer leden van een neutrale en van een christelijke organisatie haar moeten besturen? De heer Th. Brouwer te Assen, voor zitter van de Drentse C.B.T.B., die ons hieromtrent inlichtte, verklaar de, dat besprekingen tussen de twee organisaties over de bedoeling van een christelijke school in het zand verliepen. Het mooiste is, dat vele leden van het D.L.G., die voorstanders zijn van het christelijk onderwijs, hun hand tekening hebben gezet op een adres aan de minister, waarin zij ook vroe gen om een chr, lagere landbouw school te Meppel, uitgaande van de C.B.T.B. Zij menen, niettegenstaande zij op maatschappelijk gebied neutraal georganiseerd zijn, dat de C.B.T.B. het christelijk landbouwonderwijs moet verzorgen. Hier, aldus de heer Brouwer, tast de minister het vrije recht der christelijke organisatie aan. Hij mag alleen beoordelen of de te stichten school aan de voorwaarden inzake leerlingental enz. voldoet. Maar het is de minister niet geoorloofd te bepalen welk karakter het onder wijs zal hebben. POSITIEF. Wij keren ons allerminst tegen de vestiging van een landbouwschool uit gaande van het D.L.G., zei de heer Brouwer. Wij willen positief zijn en Amerika heeft het Russische voorstel aanvaard tot teruggave van 186 schepen, die in de laatste wereldoorlog op grond van de leen- en pachtwet aan de Sowjet- Unie zijn geleverd. Ingezonden Mededeling (adv.). Speciale aanbieding Zuiver kamgaren - Nieuwe dessins vanaf f 89.50 TERHORST Bergen op Zoom ^ending Geref. Kerken. Tweetal te Vleuten-De Meeren, O. Jager, cand. te Delft en A. Nagelkerke, cand. te Wolfaartsdijk. Aangenomen naar Mariënberg, J. Metse, cand. te Oostkapelle, die be dankte voor IJlst, Appelscha, Pingjum- Zurich en voor Murmerwoude; naar Hornhuizen-Kloosterburen, T. Sietse- ma, cand. te Tjuchem-Meedhuizen, die bedankte voor Ten Post. Geref. Kerken (art. 31). Aangenomen naar Zwijndrecht, W. v. d. Lingen te Alkmaar, die bedankte voor Eindhoven en voor IJsselmuiden- Grafhorst. Chr. Geref. Kerken. Bedankt voor Haarlem-C., M. Baan te Dordrecht. Ds G. van Heijningen te Wolfaartsdijk 70 jaar. Ds G, van Heijningen, emiritus pre dikant van de Geref. Kerk te Wolp- haartsdijk hoopt vandaag zijn 70ste Vier jaardag te vieren. Ds van Heijningen is naar art. 8 van de K.O. tot het predikambt gekomen. Zijn eerste gemeente was Teraar, waar hij 30 September 1923 bevestigd werd. 11 Mei 1930 vertrok ds van Heijningen naar Wolphaartsdijk. Deze gemeente heeft hij gediend tot zijn emeritaat, dat hem 1 October 1949 om gezond heidsredenen werd verleend. Na zijn emeritaat bleef hij zich in Wolphaarts dijk vestigen. In deze gemeente is hij op verschillend terrein een vooraan staand man geweest. Zo was hij o.a. secretaris van de afdeling Wolphaarts dijk van het Ned. Bijbelgenootschap; voorzitter van de plaatselijke afdeling van de vereniging tot geestelijke ver zorging van krankzinnigen en zenuw zieken in Zeeland. In de classis Goes, bekleedde hij ook tal van functies. Wij noemen actuarius, kerkvisitatie, deputaat voor art. 11 en 13 K.O., voor de Evangelisatie in de provincie Zee land en voor de geestelijke verzorging van de verstrooiden in Indonesië. Ds van Heijningen was voorts de stu wende kracht voor de oprichting van een plaatselijke ouder-vereniging. Ook heeft hij de Gereformeerde Mannen- vereniging en het Gereformeerde Jeugdverband opgericht. Geref. Kerk van Duisburg-Ruhrort vierde gouden jubileum. De Geref. kerk van Duisburg-Ruhrort (D.) heeft onder grote belangstelling haar gouden jubileum gevierd in de grote feestelijk versierde zaal van het Evang. Gemeindehaus. Een schare van ruim 250 personen, o.w. tal van gasten en officiële genodigden, vulde de zaal. De bijeenkomst stona onder leiding van ds C. Maan, die een begroetings woord sprak in twee talen en een kort overzicht gaf van de merkwaardige his torie der kerk van Ruhrort, die driemaal opnieuw moest beginnen. Ds J. Douma, em. pred. te Arnhem, hield de feestrede over Ps. 106. Na een gemeenschappelijke koffiemaaltijd voerden niet minder dan vijftien sprekers het woord. Ds C. Lugtig- heid te Zwolle sprak namens deputaten een slotwoord, waarna ds A. J. Boss van Leidschendam mededeling deed van een jubileumgave aan de kerken in Neder land, die meer dan ƒ3000 bedraagt. Ou derling-evangelist C. J. Dekker van Maasbracht deelde mee, dat de schippers een feestgave van 500 bijeengebracht hebben. De kerk telt momenteel 350 zie len, o.a. ongeveer 70 schippers en 154 belijdende leden. Schouwse zendingsdag der Chr. Geref. Kerken. Dinsdag 24 Juni a.s. zal weer een Schouwse Zendingsdag worden gehouden, uitgaande van de Chr. Geref. Kerk. Mevrouw Douairière E. W. v. Citters de Velder van Noorden te Noordgouwe heeft daartoe een terrein op haar huiten- plaats welwillend ter beschikking gesteld. Niet minder dan vier sprekers hopen het woord te voeren, te weten ds S. v. d. Molen te Aalsmeer, ds D. Slagboom te Middelburg, ds K. J. van Smeden te Utrecht en ds J. de Vuijst te Vlissingen. Bij ongunstig weer wordt de samen komst in de „Nieuwe Graanbeurs" te Zierikzee gehouden. Treffende herdenking van wijlen Prof. Holwerda (Van een speciale verslaggever.) „Iedere diaconale conferentie is een geschenk van God, maar over de zestigste ligt toch wel een bijzondere glans. Maar ook is dit glanzende jubi leum in zwart gevat. Wij hadden ons verheugd op de aanwezigheid van prof. Holwerda, maar God nam hem van ons weg." Dit zei de heer J. H. Veenkamp te Amersfoort, voorzitter van het comité der centrale diaconale conferentie der Geref. Kerken art. 31 K.O., welke Woensdag in de Nieuwe kerk te Kampen werd gehouden. De heer Veenkamp herinnerde er echter ook aan, dat Gods goedertierenheid nimmer van de zijnen zal wijken. Daar mede moeten zij het doen en daarmee kunnen zij het ook doen. Adviseurs Zelfcritiek van communistische leiders in Frankrijk. Leiders van de Franse communisti sche partij hebben zichzelf gisteren be schuldigd van sectarische afdwalingen en verklaard, dat er een diepe stroom bestaat, die er toe neigt de partij van haar ware weg af te leiden. Dit wordt meegedeeld in een rapport van Etienne Fajon, lid van het politieke bureau, dat in het communistische blad „l'Hu- manité" is gepubliceerd. der conferentie waren prof. C. Veenhof en ds Vink. Het fi- nanciëel jaarverslag van de heer A. Schilstra maakte melding van een batig saldo van f 932.52. Vervolgens kwam in bespreking een zaak betreffende de voogdij van dia conieën over hulpbehoevende kinde ren, waarvan publicatie vooralsnog praematuur werd geacht. Nadat ds Vink advies had gegeven op verschil lende vrageiï van diaconieën bood prof. Veenhof de voorzitter het ge denkschrift „Om wel te* doen" aan, waarin hij een bijdrage heeft geschre ven. Hij herinnerde er nog aan, dat wijlen prof. Holwerda had toegezegd ook een bijdrage te zullen leveren, welke belofte door zijn plotselinge dood niet kon worden ingelost. „DIENEN". In de middagvergadering refereerde prof. Veenhof over het onderwerp „Dienen". Het dienen moet een grote plaats innemen in de kerk. God schenkt al Zijn genadegaven om daar mede de broeders en zusters te die nen. In het werk van de ambtsdra gers concretiseert zich dit dienen. Ook de Mozaïsche wetten spreken van het dienen, doch het was in de Farizese opvattingen bedorven. Daar bij kwam infiltratie van de Griekse levensopvatting, dat wie diende min derwaardig was. Ook in de christe- In September zullen op de Noorde lijke flank van Europa grootscheepse oefeningen worden gehouden, waaraan meer dan 150 schepen en honderden vliegtuigen van acht N.A.V.O.-landen (Canada, Denemarken, Frankrijk, Ne derland, Noorwegen, Portugal, Enge land en Amerika) zullen deelnemen. De oefeningen beginnen 13 September en zullen 13 dagen duren. Admiraal Sir Patrick Brind, de Brit se opperbevelhebber van de geallieer de strijdkrachten in Noord-Europa, zal de manoeuvres leiden. Zijn hoofdkwar tier is in Oslo. Het zal de eerste gecom bineerde oefening zijn waarbij de twee opperbevelhebbers van de N.A.V.O. betrokken zijn. De troepen van admi raal M. C. Cormick, opperbevelhebber der Noord-Atlantische strijdkrachten in het gebied van de Atlantische Oce aan, zullen die van Generaal Ridgway, de geallieerde opperbevelhebber in Europa, helpen bij het bestrijden van een theoretische aanvaj op de Noorde lijke flank van Europa. en over de grenzen In het Noorden van Australië verbran den de boeren dagelijks honderden stuks vee, die van honger zijn omgekomen als gevolg van de droogte. Men verwacht niet eerder regen dan in November. In Zuid-Oost Australië daarentegen sterft het vee door een teveel aan water. Daar hebben buiten haar oevers getreden ri vieren grote gebieden tot binnenzeeën herschapen. Vee is verdronken, gewassen zijn vernield en duizenden mensen zijn dakloos. De Fordfabrieken te Detroit gaan als gevolg van de staalschaarste in de meeste afdelingen een vierdaagse werkweek in voeren. Door deze maatregel wil men een algehele sluiting van het bedrijf uitstel- len. in de Argentijnse stad La Plata (een kwart millioen inwoners) is een staking begonnen, die is uitgeroepen als „daad van verzoening" jegens Eva Peron, de echtgenote van de president. Men acht Eva Peron beledigd door het feit, dat een plaatselijke voetbalclub 2.000 exem plaren van een boek van haar hand, een autobiographie, in een vochtige kelder had laten beschimmelen. Elf bestuurs leden van de club zijn nu afgetreden. lijke kerk van voor de Reformatie was deze Griekse gedachte door gedrongen. Men streefde naar het verkrijgen van de zaligheid en drong daarbij het dienen in een hoek. Na Calvijn kreeg men een „redelijke godsdienst", een koude godsdienst, die uitliep op het liberalisme en op het individualisme, dat culmineert in het communisme. Een tegenhanger, de piëtistische stromingen, zoekt het ge loof en de zaligheid in een individu eel beleven. In beide categorieën wordt het waarachtige geloof in Gods genade aan de mensen en Zijn op dracht tot de broederdienst tekort ge daan. BROEDERS EN ZUSTERS IN DE VADER. Daartegenover stelde prof. Veenhof, dat niemand de Vader kent of hij kent ook zijn broeders en zusters in die Vader. Daarom kan men elkander ook slechts als broeders dienen in de Kerk van Christus, waarin de broe ders van de éne Vader, met als oud ste broeder Christus, vergaderd zijn. De Kerk, niet et.n „zichtbare" of „on zichtbare", maar het volk Gods, is het lichaam van Christus. Het is een tem pel, waarin de gelovigen de functie van stenen vervullen. Dit is het ver band tussen de gelovigen onderling. Zij horen allen bijeen. De Kerk is zichtbaar in de wereld, ook al is zij niet te overzien. Als de Schrift spreekt van Christus' Kerk, dan is zij altijd zichtbaar, concreet. Voor de christelijke „dienst" is ook een zichtbare kerk nodig. Sprekende over het karakter van het dienen kwam prof. Veenhof op het dienen door Christus. „Ik ben in uw midden als dienende." Christus is Gods Die naar geworden en daarom onze Die naar. Daarmede doorbrak Hij alle wereldse verhoudingen. Hij is geen philantroop, die zich genadig uit een hoge post tot ons neerbuigt. Hij werd onze Slaaf. Daarin hébben wij Chris tus' navolgers te zijn. Petrus ver maant eerst tot gebed, dan richt hij de blik op de broeders en vermaant tot liefde. Dan tenslotte zegt hij: dient elkander. Het is mijn vaste overtuiging, aldus prof. Veenhof, dat wij er in onze kerken nog ver van af zijn. Wij zullen weer moeten Jeren ieder aller slaaf te zijn. Ingezonden Mededeling (adv wriLL.M GOUDEK PGDRTE MIDDELBURG TEL: 2769 Oriënteringsrit „De Zeeuwen" Motorclub „De Zeeuwen" hield een oriënteringsrit over een afstand van 95 km door Walcheren en Zuid-Beveland. De uitslag was als volgt: 1 A. de Vis ser, 2. A. Kodde, 3. Jos. Markusse, 4. A. Bouwenens, 5. A. Lavën, 6. I. Melse, 7. J. Moens, 8. J. Melse, 9. I. Ovaa, 10. W. Flipse, 11. C. Ringelberg, 12. A. Houter man, 13. R. Joosse, 14. W. Janse, 15. P. Kodde, 16. N. de Klerk, 17. L. Lous, 18. J. J. van Damme, 19. F. de Visser. Anti-revolutionaire gemeentebestuurders bijeen (Van onze speciale verslaggever). Op het congres van de Vereniging van Burgemeesters, Wethouders en Ge meentesecretarissen „Groen van Prinsterer", Woensdag en Donderdag op „De Witte Hel" te Huls ter Heide gehouden, heeft de voorzitter, burgemeester J. C. Haspels te Bussum, een overzicht gegeven van het binnenlands beleid in het afgelopen jaar in betrekking tot het gemeentebestuur. Daarin stond h\j langdurig stil by wat hy noemde de „cronique scandaleuse" van het rentegamma. De heer Haspels herinnerde aan de maatregel der regering om geen wo- nlngbouwvoorschotten meer te ver strekken. Toen daarby de els kwam, dat investering alleen kon worden aanvaard wanneer beschikt werd over middelen op lange termijn, is zich gaan ontwik kelen een wedloop om kapitaalmiddelen, welke aan de toeschouwers stellig niet iets fraais te zien gaf. Daarna kreeg men de situatie, dat een centraal gezag een rentegamma van 4 pet. handhaafde, tot plotseling een centraal gelelde nationale woningbouw lening 4J4 pet rente bood, nadat bur gerzinleningen waren geplaatst tegen 4 pet. Anderzijds zag men lagere publiek rechtelijke lichamen, die bij het aangaan van geldleningen de meest gevarieerde manipulaties bedachten, teneinde offi cieel aan het rentegamma te voldoen, soms om het vervolgens nlet-offlcleel te ontduiken. Sommige colleges van Gedeputeerde Staten, overigens trouwe wachters op de muren van het rentegamma, hebben via Naamloze Vennootschappen de uit gifte van 414 pet. obligaties bevorderd. De aldus verkregen jniddelen werden onder de voorwaarden van het rente gamma doorgegeven en het daardoor voor de N.V. ontstane verlies wordt door de in de N.V. deelnemende publiek rechtelijke lichamen gedekt. De minister van Binnenlandse Zaken heeft zich echter gekeerd tegen het ge bruik maken van deze nooduitgang in de muur van het rentegamma door Ged. Staten. Wanneer wy bedenken, tot welk een rqkdom van originaliteit het in het af gelopen jaar stimuleerde, aldus de heer Haspels, dan mag men met grote ver wachtingen in de toekomst blikken en uitzien naar nieuwe vondsten en nieuwe nooduitgangen. Ik meen zo besloot de voorzitter zijn betoog over dit punt dat wy de ze „ontwikkeling" niet alleen moeten betreuren, doch vooral er niet aan moe ten meedoen. Belangrijk is de vraag of het tot nog toe gevolgde „officiële sy steem" moet voortbestaan. Daarbij ware te overwegen, welk een indruk de rentegamma manoeuvres der lagere publiekrechtelijke organen dus van sommige provinciale en van sommige gemeentebesturen op de bestuurders hebben gemaakt. INMENGING ONGEWENST. Tot de onopgeloste vraagstukken van de 'laatste Kabinetsperiode behoort ook het politievraagstuk. Na zeven jaar ls het nog niet gelukt het Polltiebesluit- 1945 de wereld uit te krijgen. Een beter geluid liet de heer Haspels horen t.a.v. het brandweervraagstuk, Hij noemde dit vrijwel het enige pro bleem op bestuurlijk gebied, dat uit de zo zeer gevulde ijskast kon worden ge red. Het is opgelost. De gemeenten zijn behoed voor inmenging van hoger ge zag bq de benoeming van de brand weercommandant en zijn plaatsvervan ger. Er doen zich echter nog verschillende gevallen van inmenging bij benoemin gen voor, o.a. by de politie en by de controle op de gemeentefinanciën. Het is jammer, zei de heer Haspels, dat elk jaar weer de noodzaak aanwezig is u op te wekken tot verweer tegen deze en soortgelijke pogingen, die by welslagen de zelfstandigheid der gemeente aan tasten. Behalve over het heden, bezon men zich op het congres van de A.R. magi straten ook op het verleden. Dit gebeurde tijdens en na een refe raat van prof. dr L. W. G. Scholten te Utrecht over: „De gemeente in de liberale jaren van 1891 tot 1901". De hooggeleerde spreker gaf een breedvoerige beschouwing over de be ginselen en de politiek van liberale staatslieden als Van Houten, Kappeyne, Cort van der Linden en Levy, die elk hun eigen gedachten over de gemeente lijke autonomie hadden, gedachten, wel ke In menig geval weinig overeenstem den met de principla van hun grote voorman Thorbecke ten opzichte van de gemeente. Tegen deze achtergrond schetste prof. Scholten het optreden van Kuyper. Op de tweede congresdag refereerde de burgemeester van Den Ham, de heer G. Bramer, over: „Samenwerking van gemeentebesturen" en besprak men een rapport over gezondheidsdiensten ten plattelande. MIDDELBURG. 18 Juni. Aardappelen: aanvoer 32 ton. Bonken 16—18; Grote 14 16; Drielingen 1315; Kriel 6—14. Fruit Madame Moutöt 45—64; Jecunda 45—67; Climax 60—64; Dutch Evern 454D; Frambozenaardbeien 79—90; Tomaten 46 —83; Perziken 4—19; Rode bessen p. doos 6—8; Rode bessen p. kg 24—51; Meiker sen 36; Hollander 60; Saint Remy grof 3038. Groenten: Sla 2—11; Bloemkool A 22—35; id. B 12—23; id. C 8—14;. Kom kommers A 2225; id. B 1623; ia. C 14 —0; Bospeen 16—35; Boskroot 3—9; Snij- biet 19—24; Saxa's 1.05—1.06; Zilveruien 16; Andijvie 12—38; Tuinbonen 34—44; Rabarber 4—15; Doperwten 40—64; Peu len 1.52; Postelein 21—37; Spinazie 36— 41; Spitskool 11—15; Savoyekool 4—13; Snijbonen 60—1.17; Dubbele Princessen 1.04—1.20. MIDDELBURG, 19 Juni. Morgenveiling. Madam Moutot 45-62; Jecunda 4663; Madam Rouge 47—48; Oberschlesien 46— 50; Rode bessen 33—41 per kg; Tomaten 40—85. SINT ANNALAND. .Aardappelveiling van 19 Juni. Eerstelingen: gewone 13; drielingen 11.69; kriel 10.14; Doré 12.98 13.18; bonken 14.20. Aanvoer 10.000 kg. CUES, 19 Juni 1952. Grote veiling: Kruisbessen 9.7012; Jecunda v/h vat 63.5065.20; Madam Moutot v/h vat 60.95. Kleine veiling: Aardbeien A 6267; id. B 4558; Frambozen A 87120; idem B 5098; Rode bessen 2565; Hollanders 45—59; Meikersen 28—40; Earley Rivers 4352; Rode kersen 1936; Brusselse br. 3344, per 100 kg.; Perziken 1019, per 100 stuks. KAPELLE, 19 Juni. Grote veiling: Kruisbessen 1111.50; Aardbeien: Ma dame Moutöt 57.9060.10; Jucunda 62.5062.70, alles per 100 kg. Kleine veiling: Kersen: Early Rivers 2753; Hollanders 4563; Meikersen 2944; Vroege v. Werder 2444; Markiezen 4360; Elton 32; Suikerkersen 37; Vroege Witte 19; Diversen: Frambozen 122—154; Jhr. v. Tets 31—60; Fay's Prolific 3056; Aardbeien 4561; Gol den. Delicious 5059. KRABBENDIJKE, 19 Juni. Kruis bessen 10.70; Madame Moutöt 54.40; Jecunda 60.20; Rode bessen: Jhr. van Tets 51—62; Prolific 31—40. Alles per 100 kg. THOLEN, 19 Juni. Aardappelveiling. Bonken 15; Gewone 14.1114.54; Poter» 13.74; Kriel 12.50. Aanvoer 26 ton. EIER VEILING. MIDDELBURG, 19 Juni. Sortering 1, minimumprijs voor pluimveehouders f2.53 per kg. Winkelprijs per 100 stuks klasse 0 f21; klasse 1 f20; klasse 2 f 19; klasse 3 f 18; klasse 4 f 17. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Benschop, G. C. Seve- rijn te Hoogeveen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 5