Gij dwaas 1 I Eerst vrije verkiezingen in Duitsland, dan wordt de blokkade opgeheven Hollands roem «■■li TWEEHONDERD ENGELSEN KOMEN NAAR MIDDELBURG Kapitein Carlsen liep met zijn „Flying Enterprise II" Rotterdams haven binnen Lading van „Rose Mary" moet nog een maand in Aden blijven PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 7sjoeikof verwerpt de geallieerde protesten Ergste doorn in het oog van de Rus is de Conventie van Bonn Harvard lesvliegtuig neergestort Anna Pauker definitief ia ongenade? Goese burgerzinlening is sociaal onrechtvaardig „Ik heb slechts gemeend mijn plicht te hebben gedaan en ook niet meer dan dat" De gang van zaken bij het E.TJL Commissie Nationale schroot- campagne geïnstalleerd Nieuwdorp. heeft de pu- gehad ten ge- v van gemeen- is ten behoeve badmeester te Uitgave stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, by geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289, Kantoren Vlissingen: Lammens1 traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dljkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2201 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 20 JUNI 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp* J. Huijssen, Terneuzen; Ds 3. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuictema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 4.17 u., onder 21.07 u. Maan op 2.50 u., onder 21.07 u. Hoogwater Zaterdag 21 Juni: Vlissingen: 1.06 u. 1.74 m., 13.35 u 1.87 m. Terneuzen: 1.34 u. 1.94 m., 14.04 u. 2.07 m. Wemeldinge: 2.45 u. 1.49 m., 15.17 u. 1.63 m. Zierikzee: 2.31 u. 1.25 m., 15.03 u. 1.38 m. rRIJHEID het is de droom, die leeft in ieder mensenhart. Zij die in gevangenissen zitten of gezeten heb ben of die het concentratiekamp heb ben meegemaakt, die weten, die heb ben in zich gevoeld dat niets zo erg is als dat gemis aan vrijheid. Die tralies, die prikkeldraadomheiningen, een ob sessie zijn ze voor ieder die daar ge voelig voor is. Omdat ze als het ware de slavernij en de machteloosheid symboliseren. Maar ook buiten de gevangenis leeft die vrijheidsdroom, bij hoog en bij laag. De groot-industrieel, die schijn baar wel meester is over zijn tijd hoe graag zou hij vrij zijn van de zorg en de verantwoordelijkheid, die zijn bedrijf en de mensen die er werken, op hem leggen. Bij tijd en wijle droomt hij niet minder van die vrijheid, dan zijn arbeider, die elke dag weer op nieuw door de fabrieksfluit tot zijn taak wordt geroepen en die dat geluid soms haten kan. En zelfs de leegloper, de nietsnut droomt nog die droom van vrijheid omdat hij zich toch altijd nog gebonden voelt, al was het maar aan het willen-niets-doen! Nu weet ieder dat er geen volkomen vrijheid bestaat. Dat de mens gebonden is aan het stof en dat de individu met ketens vastgebonden is aan de gemeen schap. Maar de vrijheid van de enke ling binnen het raam van die gemeen schap moet toch wel het hoogste, het kostbaarste zijn dat de mens op aarde bezitten kan! N DE BIJBEL staat iets geschreven over die vrijheidsdroom, een gelijke nis. Het is het verhaal van de man, die goederen had opgelegd voor vele jaren en die in die wonderlijke dialoog met zijn ziel zichzelf trachtte te overtuigen, dat hij nu werkelijk vrij was. Vrij van het werken, want de schuren waren immers gevuld voor vele jaren: hij kon eten, drinken, vrolijk zijn, precies zo als hij dat zelf verkoos. En dan komt in die gelijkenis plotseling het wrange slot: „Gij dwaas! In deze nacht zal men Uw ziel van U eisen!" God grijpt in en dan blijkt ineens, dat die man hele maal niet vrij was: hij had vergeten, dat er een band was tussen hem, het schepsel, en God, zijn schepper. Dat die vrijheidsdroom weinig meer was dan een uiting van menselijke hoog moedswaanzin! DE AANHEF van artikel 4 van het beginselprogram van de Volkspar tij voor Vrijheid en Democratie luidt aldus: „De vrijheid van de mens, naar zijn aard bestemd om als vrije per soonlijkheid in gemeenschap te leven, beschouwt de Partij als het kostbaar ste goed!" Wie deze zin goed in zich opneemt, hoort weer die Goddelijke stem: „Gij dwaas!" Want in deze zin nen ligt immers weer het oude geschil verborgen: de mens, geschapen tot Gods eer en tot verheerlijking van Zijn naam of de mens gelijk aan God. De mens vrij, maar gebonden aan God óf de mens vrij als God. In het paradijs heeft de mens gekozen: vrij als God wilde hij zijn en hij werd een slaaf, gebonden aan de hellevorst die hem tot de leugen had verleid. Natuurlijk staat er in dat beginsel program nog meer. „De Partij is diep overtuigd", zo begint artikel 3, „dat de grondslagen der Nederlandse bescha ving wortelen in het Christendom". En in het verdere programma laat men overal duidelijk uitkomen, dat men vooral ge-_n inbreuk wil maken op de vrijheid om God te dienen, om de kin deren naar een Christelijke school te storen, om zich te organiseren in Christelijke organisaties, enz., enz. Het is alles vrijheid, blijheid. Ieder moet maar zien hoe hij leven wil, als hij de normen van de gemeenschap maar niet overtreedt! IT AN EEN CHRISTEN, als hij straks zijn stem gaat uitbrengen, niet zijn vertrouwen schenken aan Mr Oud, aan die Volkspartij voor Vrijheid en Democratie? Als hij immers van één ding zeker kan zijn dan is het dat zijn vrijheid, zijn „recht" om als mens te leven, zoals hij wil, door die partij verdedigd zal worden (voor zover het althans in het vermogen van die partij ligt! De V.V.D.-er, Mr Stikker, schijnt er toch niet genoeg aan gedacht te hebben, dat de Ambonezen b.v. ook hun recht op vrijheid hadden en nog hebben!). Maar er is toch één ding waar die partij geen aandacht aan schenkt: aan Gods vrijheid! Aan Gods recht op de mensheid als gemeenschap en op de individuele mens. Als men de beginselprogramma's van de Christe lijke partijen naleest dan vindt men daarin de erkenning van God als sou- verein en de belijdenis dat de overheid dienaresse Gods is. Bij de V.V.D. niets van dit alles. De mens staat op de voor grond en de vrijheid van de mens gebondenheid, het dienaarschap van God, daar wil men niets van weten! Nu heeft de V.V.D. daarop ook een antwoord en Mr Oud heeft het in zijn verdedigen van zijn „derde macht"- streven herhaaldelijk geuit: „Wij stre ven toch dezelfde staatkundige begin selen na? U en wij zijn tegen het staatssocialisme, tegen overheidsdwang, tegen de Rooms-rode machtspolitiek! wat doet het er toe of U uit een an der geestelijk beginsel tot dezelfde con clusie komt als wij als de conclusie maar gelijk is, dan zijn wij wapen broeders!" En Mr Oud kan dit zeggen, omdat zijn partijbeginsel haast evenzo luidt! Het is een drogredenering. „Ik tal vijandschap zetten!" heeft het ge klonken in het paradijs en die vijand schap zal er zijn zo lang deze wereld zal bestaan. En dan kan het slangen zaad soms schijnen samen te gaan met het vrouwenzaad, maar altijd weer zal het punt van scheiding komen: daar waar gekozen moet worden: tussen de hiens en tussen God. Tussen de gebon denheid aan God, die tot het leven leidt en de vrijheid van de mens, die ten verderve voert. En als gij twijfelt ?j ëij kiezen zult, denk dan aan die Goddelijke uitroep: „Gij dwaas!" Gisteren is de tweede in deze week een aanzienlijke groep krijgs- i»v:?1H€nerl hit de Sowjet-Unie naar West-Duitsland teruggekeerd. Generaal Tsjoeikof, chef van de Russische controlecommissie in Duitsland, heeft gisteren een protest der Westelijke geallieerden van 29 Mei tegen de Oost-Duitse veiligheidsmaatregelen langs de grens tussen Oost- en West- Duitsland verworpen. In een schrijven aan de waarnemende Amerikaanse Hoge Commissaris, Reber, beschuldigt hij de drie Westelijke mogendheden van het afwijzen van Oost-Duitse voorstellen voor vrije verkiezingen in geheel Duitsland. De Westelijke mogendheden hadden de overeenkomsten tussen de Grote Vier geschonden door de Conventie van Bonn te tekenen met de wraak gierige regering-Adenauer. Met betrekking tot een Westelijk protest tegen de sluiting van verschei dene interzonale grensposten voor het weg- en spoorwegverkeer zegt gene raal Tsjoeikof, dat deze maatregel ge rechtvaardigd is, omdat het betrokken verkeer minimaal was. Wegens her stellingswerkzaamheden waren enkele grensovergangen gesloten. Het verkeer tussen West-Berlijn en West-Duitsland had hoegenaamd geen hinder onder vonden van het omleiden langs andere grensovergangen, in tegendeel, het was de laatste tijd zelfs toegenomen. Een uitgebreid netwerk van centra voor het zenden van spionnen, terro risten en smokkelaars naar Oost-Duits- land werd aan de West-Duitse zijde ge organiseerd. Onder deze omstandighe den was de Oost-Duitse regering ge- PROCES TE POESAN TEGEN SAMENZWEERDERS. Het proces voor een militaire recht bank te Poesan tegen 14 Zuid-Kore- aanse parlementsleden, die beschuldigd worden van samenzwering met de com munisten ter omverwerping van de re gering van Syngman Rhee, is gisteren begonnen. Vertegenwoordigers van de commissie der V.N., de Amerikaanse ambassade en de legaties van Frank rijk en. Engeland waren aanwezig, maar verslaggevers en het publiek werden niet toegelaten. Dit zou ge daan zijn om te voorkomen, dat nog voortvluchtige verdachten kennis ne men van de door de regering aange voerde bewijzen. Het proces is tot 21 Juni verdaagd, om de beschuldigden de gelegenheid te geven een antwoord op te stellen tegen de aanklacht. Leerling-vlieger vond de dood. Een Harvard Iestoestel van de voort gezette vliegersopleiding, gevestigd op de vliegbasis Gilze-Rijen, is gisternacht tij dens een oefenvlucht verongelukt. De 21-jarige reserve-korporaal leerling vlieger P. J. Verwoerd uit Waddinxveen kwam hierbij om het leven. Het ongeluk gebeurde omstreeks twee uur tijdens een nachtelijke oefening. De vlieger was bezig met een start en lan dingsoefening. Aan de rand van het vliegveld Gilze-Rijen, langs de rijksweg TilburgBreda op korte afstand van enige woonhuizen, stortte het toestel neer. Het brandde geheel uit. Voordat het toestel neerstortte, tracht te de leerling-vlieger zich met zijn pa rachute te redden. Op 300 meter hoogte sprong hij uit de Harvard doch de pa rachute, die slechts gedeeltelijk open ging, heeft deze val niet kunnen breken. Kennan ontmoet Acheson. De Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Kennan, is per vliegtuig uit Moskou naar Londen vertrokken. Het toestel zal ook te Berlijn landen. Ken nan zal te Londen beraadslagen met de Amerikaanse minister van buitenland se zaken Acheson. Braakman wordt voor de scheep vaart afgesloten. De werkzaamheden tot inpoldering van de Braakman is nu zover voort geschreden dat, blijkens een bekend making van de algemene dienst van de Rijkswaterstaat, op 25 Juni a.s. alle schepen moeten zijn verdwenen uit het vaarwater bezuiden de afsluitdijk, met inbegrip van de havens en havenska nalen van Philippine en Isabellasluis. dwongen speciale maatregelen te ne men om de belangen van haar bevol king, vooral na de ondertekening van de Conventie van Bonn, te bescher men. Generaal Tsjoeikof verklaart ten slotte, dat deze maatregelen zullen worden opgeheven zodra er een rege ling kan worden getroffen voor vrije verkiezingen in geheel Duitsland. „Klasse-vijand en saboteuse". De rechtse „Neue Wiener Tageszel- tung" heeft Donderdag gemeld, dat de Roemeense vrouwelijke minister van buitenlandse zaken, Anna Pauker, die kortgeleden door de Roemeense com munistische partijleiding is aangevallen wegens het vertonen van „afwijkingen van de partijlijn naar rechts en links", naar Moskou zou zijn ontboden. Het blad meldt, dat vluchtelingen, die zo juist uit Boekarest te Wenen zQn aangekomen,hebben medegedeeld, dat Anna Pauker naar Moskou is ontboden, onmiddellijk nadat een haar veroorde lend bericht in het blad van Komlnform was verschenen. Daarna volgde 'n peri ode van tien dagen, waarin geen enkele aanval op haar werd gedaan. Klaarblij kelijk is toen haar zaak te Moskou on derzocht. Doch thans heeft het centrale comité van de Roemeense communistische par tij via Radlo-Boekarest opnieuw een aanval op minister Pauker gedaan; zij werd een „klasse-vijand, verraadster en saboteuse" genoemd. De „Neue Wiene* Tageszeitung" trekt hieruit de conclu sie, dat Anna Pauker haar zaak te Mos kou heeft verloren en dat thans „hef laatste stadium ls aangebroken, name lijk dat van zuivering, proces en veroor deling". De commissie van Buitenlandse be trekkingen van de West-Duitse Bonds raad heeft eenstemmig een resolutie goedgekeurd, waarin zij de Raad com petent acht de Conventies van Bonn en het verdrag voor een Europees Leger te behandelen, ondanks alle voor de commissie aangevoerde argumenten. Raad van Overleg der Vakcen» tralen meent» „Al delen B. en W. mede, dat zij en kele aanvragen van gegadigden heb ben geweigerd, omdat deze personen economisch niet of niet voldoende aan Goes zijn verbonden, toch is naar on ze mening het gevaar niet denkbeel dig, dat personen een woning verkrij gen, die nog niet aan de benrt zouden komen, indien hun aanvragen uitslui tend aan de urgentie getoetst zouden worden. Zfj komen wellicht alleen eer der aan de beurt, omdat zij in staat zijn f 1000 te storten. Het moeilijke werk van de woonruimte-commissie, die aan B. en W. advies uitbrengt over de urgentie van de aanvragen, zou hierdoor worden doorkruist. Dit alles achten wij sociaal onrechtvaardig. Ook betreuren wij het, indien voor derge lijke gevallen geld uit de Overheidskas (Rijkspremie enz.) zou worden ge bruikt. Wij gevoelen ons gedrongen het bo venstaande te uwer kennis te brengen, teneinde U in de gelegenheid te stel len dit in uw overwegingen te betrek ken en, zo mogelijk, sociale onrecht vaardigheid te voorkomen." Aldus een gedeelte van het schrijven van de Raad van Overleg uit de plaat selijke Vakcentralen te Goes, naar aan leiding van de door de Gemeenteraad te behandelen voorstel van B. en W. betreffende de aanbieding van twee geldleningen door de Stichting „Goese Burgerzin". In het schrijven wordt nog naar voren gebracht, dat de Raad van Overleg, die aanvankelijk in de Stich ting vertegenwoordigd was, niet langer haar medewerking kon verlenen, aan gezien de gekozen werkwijze onsociale consequenties met zich mee zou bren gen. Noord-Oost Polder gaat 10-jarig bestaan vieren. Het 10-jarig bestaan van de Noord oostpolder van 2 tot en met 5 Juli a.s. zal op feestelijke wijze herdacht wor den. Er zal een openluchtspel „Dè acht ste dag", geschreven door Maurits Dekker, onder regie van Ad. Hooy- kaas worden opgevoerd. Het spel zal de poldergeschiedenis tot uitdrukking brengen. Een tentoonstelling, ondergebracht in zeven grote tenten, zal een beeld geven van het leven in de Noordoost polder. Op 4 Juli zal een concours hippique worden gehouden. Het Nederlandse rijkskabelschip „Poolster" en het Deense kabelschip „Eduard Svenson" werken nabij de Ierse kust gezamenlijk aan de vernieuwing voor het eerst sinds twintig jaar van de eerste vijf mijl van drie Trans Atlantische kabels en van twee kabels naar Ponzanco en Cornwall. Onze foto toont de „Poolster" aan de Zuid-Oostkust van Ierland. Op de achter grond Valentia. Inzet: kapitein Neutegem uit Amsterdam. GROOTS SPORTFESTIJN VAN 25 JULI TOT 2 AUGUSTUS. Het aantal sportslui dat van Engelse zijde aan de sportuitwisseling van Fol kestone met Middelburg zal deelne men beloopt thans reeds ruim 200. Het aantal vorige jaar bedroeg 160. Het programma begint na het tweedaags bezoek, dat de promotor van de uitwis seling te Middelburg, de heer D. Huys se, aan Folkestone bracht, vaster vorm te krijgen. De heer Huysse heeft het program ma in Folkestone uitvoerig besproken en heeft uit Engeland de lijst meege bracht van die clubs, die de Middel burgers in de week van 25 Juli tot 2 Augustus tegenover zich zullen krij gen. Daar zijn dan o.m. Folkestone Warden's Tennisclub, Folkestone en District Tabletennisclub (de tafelten nissers). Voor de voetbalmatch komt een geselecteerd elftal mee, samenge steld uit de plaatselijke clubs, die in de Engelse League voetballen. Dit team speelde vorige maand reeds tijdens een tournee in Nederland tegen enkele eer ste klasse-clubs. Een athletiekploeg is gevormd uit de Folkestone Hythe Dis trict Sportsclub, terwijl voor de hoc- key-ontmoeting een Mixed team naar Middelburg komt. Verder zal een bijzondere sportont- moeting plaats vinden met een spel, dat in Engeland onder „bowls" bekend is. De Sandgates Hengelclub zal met de HET IS EN HEL OM EEN HELD TE ZIJN. POLITIEKE ONRUST IN PERZIË. Gisteren is de behandeling van de zaak betreffende de lading Perzische olie aan boord van de in de haven van Aden liggende tankboot „Rose Mary" voortgezet. De behandeling geschiedt voor het Gerechtshof van Aden. Ook voor gisteren is het rechterlijke bevel, waarin vervoer van de lading buiten de haven van Aden wordt verboden, gehandhaafd. nister van Buitenlandse Zaken, Eden, Het aanhouden van de met Perzische olie geladen „Rose Mary" in de haven van Aden heeft in geheel Perzië ge voelens van teleurstelling en wrok ver wekt. Alle Donderdag verschenen Per zische ochtendbladen protesteren er in krachtige bewoordingen tegen. Zij zijn van mening, dat het Gerechtshof van Aden, dat de aanhouding beval, moet worden beschouwd als een instrument van het Britse imperialisme. In politieke kringen te Teheran is men van mening dat het optreden te gen de „Rose Mary" andere eventuele kopers van de Perzische olie er moge lijk van zal weerhouden transacties af te sluiten. De rederij van de „Rose Mary" heeft medegedeeld dat de tanker de haven van Aden is binnengelopen voor hel ondergaan van herstellingen. Nader wordt gemeld, dat rechter Campbell van het hooggerechtshof te Aden heeft beslist, dat de lading van de „Rose Mary" nog een maand in Aden moet blijven. In het Lagerhuis heeft de Britse mi- Kapitein Henrik Kurt Carlsen is eindelijk na zijn opzienbarend avontuur in Rotterdam aangekomen. Eindelijk, want in deze haven, die hij sinds 1929 bezoekt, kwam hij de laatste drie jaren om de zes weken met zijn „Flying Enterprise". ,,'t Was het beste schip van de wereld", verzekerde ons de kleine Deen, die beseheiden gaat antwoorden op de hem door de journalisten te stellen vragen en in het geheel niet de indruk maakt, dat hij groots gaat op zijn daad, eerder, dat hij moe is van de nasleep, die hem te lang duurt. „Ik heb gemeend slechts mijn plicht te hebben gedaan, maar ook niet meer dan dat, mijn vrouw heeft dat volkomen begrepen. Zij heeft mij gelijk ge geven en ik ben daar dankbaar voor. Zeker, een zeeman is ook echtgenoot, maar zijn vrouw is feen zeemansvrouw en weet dat er dingen kunnen zijn, die zwaarder wegen op een bepaald moment dan het echtelijk leven, al is dit ook een zeer hoog goed." Al die drukte na de veertien nach ten, die hij op het scheef liggende wrak doorbracht, is hem erger geweest dan het hele avontuur zelf, zegt hij. Reeds heeft hij achttien onderscheidingen ge kregen, acht Franse, zes Amerikaanse, een Belgische, twee Engelse en een Deense. Gisteravond is Carlsen per speciaal vliegtuig naar Kopenhagen vertrok ken, omdat hy geridderd is in de orde van de Deense vlag. Dit brengt, zegt hij, uiteraard mee, dat de Deense ko ning hem de eer zal aandoen hem te willen ontvangen. Hij vreest dat hij buiten deze ontvangst, die hij buiten gewoon op prijs stelt, wel weer het slachtoffer zal worden, d.w.z. enige huldigingen zal moeten ondergaan, Maar gelukkig roept zijn plicht hem spoedig naar zijn schip terug. Hoe het ook zij, hij is in ieder geval verheugd in Kopenhagen ook zijn ouders te zul len ontmoeten. Rustig bergt hij nu ai zijn onderscheidingen, die hij op ver zoek van zijn maatschappij heeft laten zien, weer in de blauwe tas van de Pan American World Airways. Of kapitein Carlsen een tweede maal precies eender zou handelen als hij nu gedaan heeft? Deze vraag, die wij hem stellen, brengt hem kennelijk even in een moeilijk parket en hij zegt aan vankelijk wel te kunnen antwoorden, maar het liever niet te doen. Even la ter laat hij zich toch nog ontvallen: Voor het schip wel, voor de emotie niet. Over het werk van de sleepboten heeft hij niets dan lof. Men heeft wer kelijk al het mogelijke gedaan om de „Flying Enterprise" te Dergen, maar Donderdag verklaard, dat de kapitein van de „Rose Mary" geweigerd had zijn lading aan een vertegenwoordiger van Anglo Iranian over te dragen voor dat het hof in Aden maatregelen had genomen. Desgevraagd zei Eden, dat de R.A.F. tijdens de reis van het schip geen ogenblik in verbinding was ge weest met de „Rose Mary". Op de vraag waarom het schip naar Aden was gegaan antwoordde Eden onder hilariteit: „Dat zou ik niet weten". Truman weet nog niet hoe de staking aan te pakken. President Truman heeft verklaard, dat hij nog overweegt, of hij tegen de staking van de zeshonderdduizend staalarbeiders de Taft-Hartley-wet in werking zal stellen. Truman achtte het mogelijk, dat de staalarbeiders eenvou dig zouden weigeren te gehoorzamen, wanneer het Gerechtshof hun bevel gaf op grond van deze wet tachtig da gen niet te staken. het heeft nu eenmaal niet zo mogen zijn. Nog even komt Kurt Carlsen nog voor de dag met zoals hij het uitdrukte het enige artikel, dat hij ooit geschre ven had. Het stond in een Amerikaans tijdschrift en droeg tot titel: „It 's a hell to be a hero". Het is een hel om held te zijn. Maar dat hadden andere mensen er van gemaakt. Commissie betreurt de wijze waarop twee personeelsleden werden ontslagen. De commissie van onderzoek bij de gang van zaken bij het E.TJ. heeft de Provinciale Staten verslag uitgebracht van haar werkzaamheden. De commis sie is er van overtuigd, dat een goed werkend E.T.I. voor Zeeland van groot belang is, maar zij is niet bevredigd door de wijze, waarop zij haar taak moest vervuilen. Zij betreurt het, dat er onvoldoende contact is geweest met het bestuur van het E.T.I., daar dit bestuur slechts con tact met de commissie wilde hebben via het college van G.S. Over de positie van de directeur van de P.P.D., ir. M. de Vink, in het E.T.I., zegt de commissie kort te kunnen zijn aangezien ir. de Vink niet meer op treedt als gedelegeerd lid van het D.B. Deze kwestie is door het besluit van de minister van Economische Zaken achterhaald. Hierdoor is achteraf ge bleken, dat juist de keuze van de di recteur van de P.P.D. voor deze taak inderdaad aanleiding kan geven tot moeilijkheden. Voorts is de commissie tot de overtuiging gekomen, dat het E T. I. inderdaad moest bezuinigen en dat een blijvende bezuiniging alleen kon worden verkregen door inkrim ping van het apparaat. Zij betreurt echter de wijze, waarop aan het tweetal personeelsleden ont slag is gegeven en tevens, dat hierdoor de indruk kan worden gewekt, dat de ze personeelsleden onbekwaam voor hun taak waren. Een indrnk, waarvan de commissie geenszins de bevestiging heeft gekregen. werphengel trachten aan de zee een visje te verschalken en de Lifeguard club uit Dover komt mee om de Mid delburgse zwemmers partij te geven. Tenslotte wordt, indien de technische middelen aanwezig zijn een cricket demonstratie gegeven. Een aantal Mid delburgers, die uit andere delen van het land, waar deze zomersport popu lair is, in de loop der tijden naar de Zeeuwse hoofdstad zijn komen wonen, zullen tegen de ploeg uit Folkestone uitkomen. Er komt iemand van de Ned. Cricketbond naar Middelburg om het publiek tekst en uitleg te geven. VOLKSDANSEN. Het zal op Zaterdag 26 Juli a.s. een enorme drukte worden op de Middel burgse Markt. In de avonduren zullen daar de 25 dames en heren sterke dansgroep „Miss Trudy Noon's Full Troupe of Highland Dancers", begeleid door 5 Schotse pijper's, Schotse dan- sen uitvoeren. De Hythe Country Folk Dancers zijn eveneens present om dan sen uit het Engelse graafschap Kent op te voeren. Dit alles belooft een uniek feest te worden. „Medioburgum" zal Zeeuwse reien uitvoeren. Beide groepen treden eveneens op tijdens de grote gala-avond, die wordt belegd in het Schuttershof. Voorts is er een grote avond, n.l. de afscheidsavond, waar de Moderne Dansgroep uit Fol kestone zal prijsdansen met de groep van de heer Constandse uit Den Haag. Het gezelschap komt via Dover en Oostende naar Middelburg. Vanuit Vlissingen v/orden de bussen begeleid door een kleine escorte van motoren van „Scheldegouwen" en de „Dolfijn". De Engelsen brengen een boodschap mee van de burgemeester van Folkes tone voor de Commissaris der Konin gin. Middelburgse athleten brengen vanaf „Lommerrijk" aan de Nieuwe Vlissingseweg in estafette de bood schap naar de woning van Jhr. de Ca- sembroot. Voorts vernamen we nog, dat ds E. Sneller, die dan Ned. Herv. predikant te Middelburg is, de Engelse kerk dienst zal leiden op Zondag 27 Juli a.s. Om geld bijeen te krijgen zal op Zater dag 5 Juli een motorpolowedstrijd wor den gespeeld op Modderoord. Zweedse vloot en luchtmacht zal schieten als het nodig is. De Zweedse vloot en luchtmacht zal schieten, indien zij op of boven de Oostzee wordt aangevallen, aldus heeft een woordvoerder van de staf ver klaard. „Op grond van de bepalingen voor vredestijd zullen SJweedse oor logsschepen of militaire vliegtuigen, die in internationale wateren worden blootgesteld aan een gewelddaad soorten beschietingen die met ken nelijk vijandelijke bedoeling door b.v. bombarderen of verschillende vreemde militaire vliegtuigen wordt verricht, zichzelf met geweld van wa penen verdedigen", aldus deze woord voerder. In het Tropisch Instituut te Amster dam is Woensdag de Commissie Nationale Schrootcampagne geïnstalleerd door ir. A. H. Ingen Housz, president-directeur der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken. Voorzitter van deze commissie is de heer P. R. Bentz van den Berg, directeur der Hoogovens. Sprekend over het doel van de campagne, vertelde hij o.m., dat de schrootopbrengst in ons land tot dusver voldoende is geweest. De staalproductie wordt echter in de loop van dit jaar aan merkelijk verhoogd. Komt er niet meer schroot, dan betekent dit dat de additi onele benodigde grondstof alleen ruw- ijzer kan zijn. Dit zou twee nadelige gevolgen hebben, n.l. ten eerste een ver hoging van de kostprijs en derhalve van de verkoopprijs van staal en ten tweede een vermindering van de ruwijzerexport en dus vermindering van de deviezen- opbrengst. DE BILT ZEGT: Droog en iets warmer. Droog weer met nu en dan zon. Overwegend matige Westelijke wind. Iets warmer dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1