ADENAUER WIL DE SAARKWESTIE OPNIEUW AAN DE ORDE STELLEN Honderden Christenvrouwen te Goes en Domburg bijeen Zweden wijst Russisch protest van de hand Inspecteur der Nationale Reserve nam afscheid van Zeeland SNIPPER A'n t Vj NIEUWS''' Dc „Rose Mary' liep Aden binnen De Regering moet de hoogste waakzaamheid betrachten iPROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Geen voldoende vrijheidsrechten Oppositie in de Bondsdag wil spoedig uitspraak over de grondwettelijkheid van de herbewapening Wetsontwerp buitengewone bevoegdheden burgerlijk gezag met critiek aanvaard Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammenctraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen DJjkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2200 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per mjn. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 19 JUNI 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHE1DE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 4.17 u., onder 21.06 u. Maan op 2.12 u., onder 20.06 u. Hoogwater Vrijdag 20 Juni: Vlissingen: 0.19 u. 1.59 m., 12.50 u. 1.80 m. Terneuzen: 0.48 u. 1.80 m., 13.18 u. 2.00 m. Wemeldinget 1.54 u. 1.41 m., 14.28 u. 1.62 m. Zierikzee: 1.38 u. 1.19 m., 14.13 u. 1.38 m. Dr Adenauer heeft gisteren in de West-Duitse Bondsdag medegedeeld, dat hij de Saarkwestie opnieuw in het ministerscomité van de Raad van Europa aan de orde zal stellen, wanneer er in de Franse houding geen verandering komt. De kanselier zei, dat hy reeds aan minister Schuman en aan de voorzitter van het ministerscomité heeft medegedeeld, dat de beweegredenen, die hem er enkele maanden geleden toe hadden gebracht zijn Saarmemorandum niet bekend te maken, inmiddels zijn weggevallen. Het memorandum wil aantonen, dat de politieke verhoudingen in het Saar- gebied niet in overeenstemming zijn met de vrijheidsrechten, die de Saar- regering in de Europese Conventie betreffende de rechten van de mens heeft gegarandeerd. De 144 oppositieleden van de Bonds dag, die het West-Duitse Constitutio nele Gerechtshof om een uitspraak hebben verzocht omtrent de grond wettelijkheid van een Duitse herbewa pening, hebben het Gerechtshof op 'n desbetreffend verzoek geantwoord, dat zij aandringen op een spoedige behan deling van de zaak, zonder uitstel tot na het beantwoorden van een vraag van president Heuss hieromtrent, die het Hof om een „deskundige mening" heeft verzocht. De groep is ook niet geneigd zelf genoegen te nemen met het antwoord aan Heuss en haar verzoek te laten vervallen. 500 mensen zijn tot dusverre over land naar het Westen gevlucht sedert de afgesloten grens van Oost-Duits- de volkspolitie met de verscherpte grenscontrole begonnen is, zo heeft dr Adenauer gisteren in de Bondsdag verklaard. Volgens Adenauer zijn vele vluchte lingen geholpen door leden der Ooste- Conferentie der Westelijke Grote Drie te Londen. Men verwacht, dat het Verre Oos ten, in het bijzonder Korea en Indo- China, het belangrijkste onderwerp zal zijn van de conferentie der minis ters van Buitenlandse Zaken der Wes telijke „Grote Drie", die op 27 Juni in Londen wordt geopend. De drie ministers zullen vermoedelijk ook in Londen het definitieve ontwerp van het Westelijke antwoord op de jongste Russische nota over Duitsland bespre ken. lijke volkspolitie, die zelf mede ge vlucht waren. Wij zijn deze dappere mannen dank schuldig. Hij zeide, voorts, dat de Oostelijke politie by de verdrijving van mensen uit de grens strook de grofste middelen had ge bruikt om het verzet te breken. Zo waren mensen geboeid weggevoerd en gezinnen uit elkaar gerukt. Amerikaans vliegtuig vloog buiten de luchtcorridor. De Amerikaanse autoriteiten in Ber lijn hebben gisteren toegegeven, dat een Amerikaans vliegtuig de voor schriften voor het vliegverkeer in de corridors tussen Berlijn en West- Duitsland op 21 Mei heeft overtreden. In een schrijven aan de Russische staf chef generaal-majoor Troessof zegt de Amerikaanse commandant in Berlijn, dat een Amerikaans vliegtuig van het type C-47 per ongeluk buiten de cor ridor is geraakt. lillKllliilllllllllllllllllllllBlllllllllllMlIIII COMPLOT TEGEN ZUID-KOREAANSE REGE RING ONTDEKT. De leiding der Zuid-Koreaanse na tionale politie heeft gisteren te Poe- san medegedeeld, dat een professor en twintig studenten van de nationale universiteit te Seoel zijn gearresteerd. Zij worden verdacht van medeplich tigheid aan een samenzwering, die ten doel had de Zuid-Koreaanse regering omver te werpen. De arrestaties wer den uitgevoerd tijdens een bijeen komst te Poesan van vertegenwoordi gers der vier voornaamste Zuid-Ko reaanse hogescholen. Het complot was gericht tegen het communisme en de corrupte regering. In een schriftelijke verklaring aan de pers beschuldigen de studenten pre sident Syngman Rhee er van, dat zijn troepen honderden onschuldige bur gers hebben terecht gesteld, toen Se oel op de Noordelijken werd heroverd. Reden voor deze massa-executies zou zijn geweest de vrees, dat de betrok kenen wellicht voor de communisti sche denkbeelden zouden zijn gewon nen. In Parijs is meegedeeld, dat de re gering definitief een besluit heeft ge nomen tegen het verbieden van de Franse communistische partij. Alle communisten, die de Franse wetten schonden, zouden evenwel vervolgd worden. MIJNRAMP IN BELGIË. Dinsdag heeft zich in de steenkolen mijn van Monceau-Fontaine bij Char leroi een ontploffing voorgedaan. Vier mijnwerkers, allen Italianen, werden gedood. Zes andere worden vermist. Vier der Italiaanse mijnwerkers, die door de ontploffing werden ingesloten en waarvan werd aangenomen dat zij om het leven waren gekomen, zijn ge vonden. Zij waren nog in leven. Het zoeken naar de zes vermisten wordt voortgezet. De nog niet geïdentificeerde lijken van drie mijnwerkers zijn geborgen. Koning Boudewijn heeft de gouver neur van Henegouwen telegrafisch op dracht gegeven zijn deelneming over te brengen aan de nabestaanden der slachtoffers. DEENSE JAGERS MOGEN TERUGSCHIETEN ALS ZE WORDEN AANGEVALLEN. Woensdagavond heeft Zweden geantwoord op het Russische protest van Dinsdag, dat een Catalina Maandag boven Russisch gebied gevlogen en gevuurd heeft op Russische vliegtuigen. Het Zweedse antwoord werd over handigd aan de Russische ambassadeur inStockholm. Het Zweedse antwoord wyst het Russische protest af en zegt, dat twee Zweedse vliegtuigen beide van het type Catalina, bestemd voor reddings doeleinden zich Maandagochtend boven de Oostzee in het gebied tén Noord-Oosten van Gottland ten Zuiden van de Aaland-eilanden en ten Westen van Dagoe hebben bevonden. Beide toestellen waren volkomen on bewapend en geen van beide waren ook maar een ogenblik dichter dan 15 zeemyi by Russisch grondgebied. De Zweedse regering wijst ten stel ligste de beschudigingen, die in de nota van de Russische regering zijn gedaan, van de hand. Het antwoord is, naar in een com munique van het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt gezegd, aan de Russische ambassadeur Rodinof overhandigd door de Zweedse deskun dige voor aangelegenheden de V.N. be treffende, Hammerskjioeld. Na afloop woonde deze een conferentie bij van de leiders van alle politieke partijen, uitgezonderd de communisten, welke DE ZEEUWEN KRIJGEN EEN EIGEN DRUMBAND. De Inspecteur der Nationale Reserve, Kolonel Th. Stoltz, die zoals bekend per 1 Juli de dienst met pensioen zal verlaten, heeft Woensdag op het bureau van het district Zeeland der Nationale Reserve te Goes afscheid genomen van de Staf, officieren, onderofficieren en manschappen. Tal van genodigden hebben dit afscheid bijgewoond; terwijl ieder verband een afge vaardigde had gezonden. De kolonel, die vergezeld was van zijn echtgenote, werd welkom gehe ten door de districtscommandant, Overste W. K. de Feyter, die de schei dende Inspecteur dankte voor zijn steun, die hij steeds bij de werving heeft geboden. Namens de staf van het District bood hij mevr. Stoltz bloe men aan. In zijn dankwoorden sprak kolonel Stoltz er zijn blijdschap over uit dat hij thans van de verscheidene distric ten op deze wijze afscheid mocht ne men. Want daar ontmoet hij de vrij willigers. Vrijwilligers, die, zoals hij zei, in een ander licht staan, dan de beroepsvrijwilligers. Zij immers be staan uit louter offervaardigheid en bereidheid. Nu dit afscheid was geko men was hij blij te kunnen consta teren, dat het bij de N.R. in stijgende lijn gaat. De hoeveelheid en de aard der werkzaamheden, de sympathie voor deze tak van dienst en het aantal vrij willigers neemt nog steeds toe. Nu de kolonel Van Hinten zijn taak zal over nemen, vroeg hij ook deze dezelfde steun te verlenen, zoals hij heeft ver kregen. „Blijft streven naar een eer lijke, trouwe en betrouwbare N.R.", zo besloot hij zijn toespraak. EEN DRUMBAND. Nog enkele sprekers hebben hierna het woord gevoerd. De secretaris van S.W.G. in Zeeland, de heer P. de Kam, dankte eveneens voor de geboden steun. „Wat het aantal vrijwilligers betreft, zijn we nog niet waar we zijn moeten, aldus spr., maar het aantal aanmeldingen stijgt." Hij deelde voorts nog mede, dat het District Zeeland binnen niet al te lange tijd in het bezit zal zyn van een e'gen drumband, bestaande uit 18 man. Deze band, die in Vlissingen standplaats zal hebben, zal symbolisch worden overgedragen. Namens Zeeuwsch-Vlaanderen voer de tenslotte burgemeester C. J. van "dotegem van Hontenisse het woord. Nadat men nog enige tijd gezellig bijeen was geweest, heeft kol. Stoltz van ieder persoonlijk met een hand druk afscheid genomen. Een gezelschap van 24 zeelieden, soldaten en geleerden bereidt zich voor op een verkenning van de ijs vlakten van Noord-Groenland, welke twee jaar zal duren. De autofabrie- ken in de Verenigde Staten zullen in de loop van de volgende week waar schijnlijk beginnen de productie te staken, wanneer de staking in de staalindustrie dan nog niet zal zijn beëindigd. In de afgelopen week heeft de opsporingsdienst van P.T.T. in samenwerking met de politie, weer 10 clandestiene zenders opgespoord en in beslag genomen, en wel 1 in Mus- selkanaal, Almelo, Hoogeveen, De- demsvaart en Den Haag, 2 in Emmen en 3 in Dordrecht. Gistermiddag om kwart over vier vertrok uit Rotter dam naar Canada het emigrantenschip „Groote Beer", met aan boord onge veer 750 emigranten, onder wie 275 kinderen beneden de 12 jaar, alsmede 18 zuigelingen. John Lewis, leider van het Amerikaanse Mijnwerkers- verbond, heeft Phillip Murray, leider van de Unie van Staalarbeiders, een boodschap gezonden, waarin hij de volledige steun van zijn verbond aan de stakende staalarbeiders toezegt. De Italiaanse Nationale Vergadering heeft een wetsontwerp van de rege ring-de Gasperi aanyaard, dat de re gering volmachten geeft, na gerechte lijke toestemming, neo-fascistische or ganisaties te ontbinden en haar eigen dommen de confiskeren. Op de hoek AmstelUtrechtsedwarsstraat te Am sterdam heeft zich gisteren een ver keersongeluk met dodelijke afloop voorgedaan. Een 21-jarige bestuurder van een bakfiets werd aangereden door een bestelauto en is aan zijn ver wondingen overleden. door premier Erlander was belegd. Premier Erlander van Zweden heeft gisteren verklaard, dat het Russische protest het standpunt van Zweden niet heeft gewijzigd. Het feit, dat Vrijdag een Zweeds vliegtuig tengevolge van een dikke mist onopzettelijk boven Russisch grondgebied heeft gevlogen, kan niet als voorwendsel worden aan vaard voor het neerschieten van een ander toestel op Maandag, aldus de premier. Het Deense ministerie van Defensie heeft de Deense militaire vliegeniers order gegeven te schieten, indien zij worden aangevallen. Zij behoeven in een dergelijk geval niet eerst instruc ties af te wachten. AVOND-VIERDAAGSE IN ZEELAND BEGONNEN! GOES. Gisteravond is de Avond-Vierdaagse in Zeeland begonnen. In Goes start ten 110 deelnemers, onder wie ook de leerlingen van het Chr. Lyceum en de leden van de Chr. Wandelvereni ging O.K.K., die reeds Maandagavond zijn begonnen omdat zij Vrijdag en Zaterdag verhinderd waren. Het parcours op de eerste avond ging over 's-Heer Hendrikskinderen; de tweede avond loopt men over Wil- helminadorp en door de Goese Polder; de derde avond over de 's-Gravenpol- derse weg door de Poel terug en de vierde dag Zaterdagmiddag loopt men over Kloetinge en via de 's-Gra- venpolderse weg weer naar Goes. Het was een vrolijke boel gisteravond op de Grote Markt, waar de deelnemers er was geen enkele uitvaller ar riveerden. Ook de Nationale Reserve loopt weer mee. Zij zijn echter gestart in Kloosterzande. MIDDELBURG. Gisteravond is ook te Middelburg de Avond-Vierdaagse met tientallen deel nemers begonnen. Dinsdagavond had den zij, die Zaterdag de 20 km. niet kunnen lopen, dit parcours al afge legd. „Medioburgum" heeft, zoals an dere jaren, weer voortreffelijk voor de organisatie gezorgd. Behoudens een aantal individuele deelnemers nemen leden van sport en gymnastiekverenigingen van heel Walcheren aan de mars deel. De C.O. A.K. en de Nat. Reserve zijn eveneens vertegenwoordigd. De drumband van dc C.O.A.K. zorgde gisteravond voor de muzikale noot door de troep op te wachten en naar de kazerne te bren gen. Het C.N.V. en het Internationaal Arbeidsbureau. Van de zijde van het C.N.V. vernemen wij, dat dezer dagen in Genève bespre kingen hebben plaatsgehad ter oplossing van de moeilijkheden, welke het vorig jaar zijn ontstaan in verband met het niet verkiezen van een man der Chr. vak beweging tot lid van de Raad van Be heer van het Internationaal Arbeidsbu reau. Tussen de drie vakcentralen in Neder land bestaat thans overeenstemming over een methode tot oplossing van deze kwes tie. Het is in Genève evenwel nog niet gelukt met de vakcentralen van België en Frankrijk tot een volledig accoord te komen. De besprekingen worden echter binnenkort voortgezet Bogoljubow overleden. Een van de bekendste schaak-groot- meesters van de oude garde, Efim Bo goljubow, is in zijn woning te Triberg in het Zwarte Woud op 65-jarige leef tijd aan een hartverlamming overle den. Bogoljubow, die van geboorte een Rus was, maar later de Duitse natio naliteit verwierf, behaalde zijn groot ste successen tussen 1925 en 1935. Duitse vonnissen op Nederlandse strafregisters? Het Eerste Kamerlid de heer Mole naar (V.V.D.) heeft de minister van Justitie gevraagd of het waar is, dat aan oud-illegalen, die b.v. thans willen emigreren, de daarvoor benodigde pa pieren worden geweigerd, omdat zij geen „schoon strafblad" hebben, of schoon de in de oorlog aan betrok kene opgelegde straf deze eerder tot aanbeveling dan tot schande moest strekken? De olie mocht niet aan „vreemden" worden verkocht. De 632 ton metende tankboot „Rose Mary" is Dinsdagavond met duizend ton Perzische olie aan. boord, die be stemd was voor Zwitserland, via Italië de haven van Aden binnengelopen. De Terista Maatschappij, de eigenaar van het schip, had de gezagvoerder op dracht gegeven een Britse haven bin nen te lopen, in strijd met het con tract van graaf Ettore Delia Noncu van de Italiaanse Oliemaatschappij, die de „Rose Mary" had gecharterd voor drie reizen. Vertegenwoordigers van Anglo Iranian Oil Company waren aan de kade toen de „Rose Mary" binnen liep. Zij hebben na aankomst dadelijk een uitspraak van het opperste Gerechts hof te Aden uitgelokt, welke bepaal de dat de olie niet buiten het Engels protectoraat mocht worden gebracht. RODE KRUIS WEER ƒ300.- RIJKER. Dokters en predikanten deelden de goals (1—1). Geneesheren en predikanten van Z.- Beveland hebben gisteravond voor het Rode Kruis bijna 300 gulden bij elkaar gevoetbald op het Goese sportterrein, hetgeen voor een door-de-weekse- avond niet gek genoemd mag worden. Erg veel spanning leverde deze „operatie" niet op en pas in de twee de helft gelukte het de heren doktoren een doelpunt te plaatsen. Dat ging zo: Er ontstond voor het doel van de pre dikanten een kleine chaos, waarin de bal bedenkelijk dicht de doellijn na derde. Een der predikanten bukte fluks en in plaats de bal weg te schop pen raapte hij het leder triomfantelijk met de handen op. Dat mag niet en het werd dus een strafschop. Dr Scherphuis, gevreesd door zijn harde schoten, hij is specialist! legde de bal gereed. Wat ieder vreesde ge beurde niet. Hij wenkte dokter Doele- man, die derhalve manhaftig achter het leder plaats nam, vuurde en een meesterlijk schot vlak onder de lat plaatste. Hy stond erzelf beteuterd van te kijken. Ds Klijn van Heinkens- zand zorgde voor de gelijkmaker. In één wilde run zoog hij de bal tot voor het doel mee, schopte, kreeg de terug kaatsende bal in de maag en rolde met leer-en-al de doktersgoal binnen. De eer was gered en met een 11 gelijk spel eindigde deze wedstrijd. De Nederlandse regering heeft be sloten met de Fokker-fabrieken in on derhandeling te treden over de aan koop van 20 lesstraalvliegtuigen van het type S-14, ten behoeve van de Nederlandse luchtmacht. Het Canadese Lagerhuis heeft het wets ontwerp betreffende uitbreiding van de defensie-garanties van het Noord-Atlan tisch verdrag tot West-Duitsland be krachtigd en naar de Senaat gezonden. Woensdagochtend moest de sinds ongeveer vier weken in gijzeling zijnde journalist A. H. Hommerson voor de Amsterdamse Rechtbank In raadkamer verschynen in verband met een verzoek van de Officier van Justitie aan de rechtbank tot opheffing van de gyzeling. De rechtbank zou in deze Woensdagmiddag een beslissing nemen. Na het aanhoren van het verzoek van de Officier van Justitie verliet de heer Hommerson tezamen met zyn moeder en zijn echtgenote in opgewekte stemming het Paleis van Justitie. De rechtbank heeft evenwel het verzoek tot opheffing der gyzeling afge wezen, zodat de heer Hommerson opnieuw In het Huis van Bewaring werd ingesloten. DE HEER ALGRA IN DE EERSTE KAMER. (Van onze parlementaire redacteur.) Het burgerlijk gezag krijgt buitengewone bevoegdheden in geval de rechtsorde en het volksbestaan worden bedreigd. Naast de Staat van Oorlog en Beleg krijgen we nu ook de toestand van verhoogde waakzaamheid en de burgerlijke uitzonderingstoestand. Over dit wetsontwerp is destijds in de Tweede Kamer heel wat te doen geweest. Maar ook aan de overzijde van het Binnenhof liet men zich gisteren niet onbetuigd, toen Minister Beel het fiat der senatoren vroeg. Op tal van punten waren er bedenkingen en natuurlijk gebruikten de communisten deze gelegenheid om de propaganda- kraan wyd open te draaien en om op ergerlijke wijze valse voorlichting te geven. Het stond wel vast dat het voorstel aangenomen zou worden, dit geschiedde met 282 stemmen. Onbegrijpelijk was het dat de heer Wendelaar (V.V.D.) grote bezwaren maakte tegen de instelling van inter neringskampen. Hij had geen vertrou wen in de Nederlandse bewakers, daar hij vreesde dat zij in bijzondere tijden van bevoegdheden misbruik zouden maken. Bovendien vond hij de vergro ting van de macht van de Binnenland se Veiligheidsdienst ook een moeilijk punt, zodat hij kon concluderen dat het ontwerp „hem zwaar op de maag lag". De heer Algra (A.R.) hielp hem uit de droom. Natuurlijk is het niet prettig als men interneringskampen moet oprichten. In 1940 is de militaire leiding beslist te slap opgetreden. De geest van de redevoering van de heer Wendelaar was de A.R. afgevaardigde slecht be vallen. Waarom moet men op zo'n wijze steun verlenen aan de commu nistische propaganda? En dit terwijl het interneringskamp geen nieuw fa cet is? Een regering, die niet de hoog ste waakzaamheid betracht is schuldig aan ernstige plichtsverzaking. In te genstelling met de S.D.A.P. van voor de oorlog, die ronduit voor haar plan nen uitkwam, hebben we nu te maken met een partij die door en door revo- lutionnair is, maar die dat zelf ontkent en zich voordoet als een pasgeboren kind. Het doel van het ontwerp is dan ook volkomen gerechtvaardigd. Wel had de heer Algra nog enkele bezwa ren, bijv. ten aanzien van het centra listisch streven in de wet en het ont breken van een gewijzigde oorlogswet. Minister Beel beloofde echter dat deze wet zou worden aangepast aan de nieuwe oorlogswet. Nog tal van strijd punten zullen dan bekeken kunnen worden. Einde volgende maand zal de herziene oorlogswet gereed zijn. LANDDAG VAN DE N.C.V.B. GEWEST ZEELAND. Honderden vrouwen, leden van de Ned. Christen Vrouwenbond, gewest Zeeland, hebben gistermiddag in de duinen by Domburg psalmen en gezan gen gezongen met begeleiding van het kerkorgel van de Grote Kerk te Goes. Dank zij de techniek der geluidsopname was dit mogelijk en het was alsof de tijd van de hagepreken was weergekeerd. In de morgenuren waren de honderden in de Grote Kerk te Goes bijeen om te luisteren naar een magistrale en boeiende rede van de Utrechtse hoogleraar Prof. Dr A. H. Edrikoort, die sprak over: „Het raadsel van het Godsbestuur". In de kerk sprak de presidente van denken oplost, niet mag worden ge- het Gewest, mevr. J. de JongBikker uit Middelburg een openingswoord, waarbij zij o.m. mej. Donner, de ere presidente, en de afgevaardigden van de nieuwe afdelingen Anna Jacobapol- der en Rilland-Bath verwelkomde. Vooraf had zij na het uitspreken van de Geloofsbelijdenis en het gebed, voorgelezen 1 Joh. 5 vers 112. Naar aanleiding van dit schriftgedeelte merkte mevr. de Jong op, dat men met God nooit bedrogen uitkomt. Zij wees er op, dat de kracht van de N.C.V.B. ligt in de eenheid in Christus de Heer. REDE PROF. EDELKOORT. Prof. Edelkoort vroeg zich eerst af, of deze moeilijke tijden wel in over eenstemming zijn te brengen met het Godsbestuur. De vraag dringt zich op, aldus de hoogleraar, heeft deze wereld nog zin, heeft ons leven nog zin? Hij betoogde, dat vroeger deze vragen eveneens werden gesteld, ook in de Bijbel (Abraham en Ps. 73). De die pere oorzaak van het raadsel is, aldus prof. Edelkoort, dat wy de vergelding missen. Er is geen verschil tussen wat God doet voor hen, die zijn naam be lijden en hen, die dit niet doen. Vervolgens wees hy er op, dat een antwoord, dat het raadsel voor het geven. Want, zo riep de hoogleraar uit wie is de mens, dat hy God ter ver antwoording zou gaan roepen. God is Immers aan niemand verantwoording schuldig, laat staan aan een van Zijn schepselen. Wanneer de mens toch probeert het raadsel op te lossen, dan is dat zonde. Er is nog iets anders, dan het ver standelijk denken, zo vervolgde prof. Edelkoort, dat is het geloof. Hij zei, dat de Christenen het met de zonde veel te gemakkelijk nemen en zo nauw niet kijken. Het raadsel, aldus de hoogleraar, is nu niet langer, waar om gaat het zo slecht in deze wereld, maar waarom is er nog zoveel genade? Men mag de deugden Gods niet tegen elkaar uitspelen. Prof. Edelkoort be sloot zyn rede met te wijzen op het kruis van Golgotha, waar gerechtig heid en liefde één harmonisch geheel vormen en op het komende konink rijk van God, waarheen Hij deze we reld leidt. Nadat mevr. Kousemaker enige liederen had gezongen, werd de koffiemaaltijd genuttigd, waarna men met 28 extra bussen via Vlissingen naar Domburg reed. Op de „Hoge Hil" te Domburg deel de mevr. de Jong na aankomst mede, MIDDELBURG SCHONK ƒ3000 AAN HET RODE KRUIS. In de koffiekamer van het P.Z.E.M.- gebouw is gisteren de slotavond ge houden van de Rode Kruisactie 1952. De voorzitter van het actie-comité, ir. T. Michielsen, maakte de uitslag van de inzameling bekend en overhandig de het „document" daarvan, dat een bedrag van f 3020.73 beliep, aan da voorzitter van de afd. Middelburg e.o. van het Rode Kruis, mr. W. H. Ver maas. Ir. Michielsen dankte alle mede werkenden voor hun ijver, enthousias me, plichtsbesef en verantwoordelijk heidsgevoel. Mr Vermaas sprak ook hartelijke dankwoorden en herinnerde er nog aan, dat de helft van het opgehaalde be drag hier blijft voor de inrichting van het rampendepót. De andere helft gaat naar het hoofdbestuur van het Rode Kruis, maar aangezien dit het geld voor materialen voor het rampendepót zal besteden, komt toch het gehele be drag aan Middelburg ten goede. De heer C. W. Visser, de leider van de propaganda-actie, gaf nog een aan tal bijzonderheden over de inzameling. Hij vertelde, dat er 69 collectanten en coleetrices waren geweest en dat de collecte bij de terreinritten in Vrou wenpolder ruim f370 had opgebracht. Daarna werd de film „Wat Leni Rosner beleefde" vertoond, een mooi filmwerk, dat op uitstekende wijze de nood en de ellende van de in de oor log van huis verdreven kinderen weer geeft, maar ook de prachtige taak van het Rode Kruis bij de leniging van deze nood. DE BILT ZEGT: Opnieuw iets koeler. Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele regen- of onweersbuien. Matig tijdelijk vrij krachtige wind tus sen Zuidwest en Noordwest. Iets koe ler. dat een telegram met beste wensen was gezonden aan mevr. Langkamp, de gewezen secretaresse, die sinds eni ge tijd ziek is. Voorts was een tele gram gezonden aan H. M. de Konin gin. Hierna was er samenzang o.l.v. me vrouw Kousemaker. Mevr. J. Bogaards-Loen, de vice- presidente hield eerr rede getiteld: „Ia ons leven belangrijk?" Zij zei, dat ve len zeggen, dat het leven onbelangrijk is, anderen beweren, dat het wel be langrijk is. Zij ging na wat de Bijbel hierover zegt (Prediker). Ze zei, dat de mens zijn positie op de aarde veel te belangrijk vindt. Anderzijds wees zij er op, dat God met ieder mens een bedoeling heeft. De aarde, zo zei mevr. Bogaards, is een wachtkamer en geen salon met fauteuilles. Zij wekte da vrouwen op haar taak in gezin en maatschappij te verstaan. Nadat men opnieuw enkele liederen had gezongen sprak mevr. J. Ligthart Schenk-van Zytveldt een slotwoord.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1