ZEELAND DOOR WATER EN VUUR Zware bewaking begeleidde Ridgway bij komst in Italië In Artis komt de „droppel sloot water" tot leven Engelse telefonist gearresteerd, verdacht van spionnage Duizenden politiemannen patrouilleerden in de stad Ned. Lhr. Ver. van Hoger Personeel treedt toe tot C.N.V. Burgemeester voor de klas Doden en gewonden bij ontploffingen te Poesan MARNIX D'HONTENISSE Russisch diplomaat het Het botert niet tussen Bergen op Zoom en b rist tien Leraren bij V» H. M. 0. sturen minister telegram Almelose aardappeltelers in conflict met de P. D. HIER KERK Evangelisch-Luthersche Synode VEILINGBERICHTEN i - tKnidny 17 Jwii 1552 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Na vondst van bussen explosief De N.A.V.O.-opperbevelhebber, Generaal Ridgway, is gisteren op het vliegveld Ciampino bij Rome aangekomen voor zijn eerste bezoek aan Italië. Hjj werd met veel ceremoniëel begroet en reed vervolgens naar Rome. Aan weerskanten van de weg stond een haag van politie. Duizenden politiemannen patrouilleerden in de stad voor het geval de communisten hun campagne tegen de generaal in daden zouden omzetten. De generaal werd door een aantal ministers en de militaire leiders ver welkomd. Hij zal later confereren met de minister van Defensie Pacciar- (Ji en de minister' voor. de Begroting Pella. Vandaag zal hij president Ainaudi en premier De Gasperi be zoeken. Om een eventuele actie van de communisten te voorkomen, werd generaal Ridgway .door motorpolitie door stille straten geleid. Politie met tommyguns en geweren had op da ken post gevat. Het hotel aan het Piazzi di Spagna, waar de generaal logeert, wordt streng bewaakt. Alle straten, die er heen leiden, zijn ge blokkeerd. Voordien heeft de politie huiszoe king verricht in kantoren van de communistische party in het noorde lijk deel van Rome, nadat zy aan de rand van de stad een bus explosieve stoffen had gevonden en vyf perso nen in de nabyheid had aangehouden. De huiszoeking leverde slechts wat propagandamateriaal op, zo deelde de politie mede. Een politiepatrouille verraste de vijf mannen op een verkeersweg na bij een grot, waar de bus gevonden werd. De mannen werden naar een politiebureau gebracht, doch later weer vrijgelaten. Toen de politie ech ter bij een zorgvuldige doorzoeking van de grot 16 detonators vond, be sloot zij de vijf weer te arresteren. De vorig jaar gestichte Ned. Chr. Ver. van Hoger Personeel heeft in haar eerste Jaarvergadering op „Woudschoten" be sloten tot aansluiting bij het Chr. Natio naal Vakverbond. Dit geschiedde echter niet eerder dan nadat voor- en tegenstanders van dit be sluit uitvoerig hun standpunt hadden toe gelicht. Aangezien het hoger personeel in som mige opzichten dichter dij oe werxgevers dan bij de werknemers staat, nam de Vereniging tevens het besluit om zich voorlopig voor ae tijd van twee jaar als buitengewoon lid aan te melden bij het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers. De heer H. M. Punt te Voorburg, voor zitter, sprak zijn voldoening uit over de totstandkoming van de Vereniging in het voorbije jaar.' Weliswaar had dit veel eerder moeten geschieden, maar het ho ger personeel was toch nog niet te laat met het vormen van een eigen Christel, organisatie. De groei der Ver. heeft wel bewezen, dat er plaats was voor de nieuwe organi satie. Sedert haar ontstaan verdubbelde het ledental. In een raad van overleg werkt de Ver. samen met de r.k. en neu trale organisaties voor hoger personeel. De heer Punt maakte duidelijk, dat de Ver. niet in de eerste plaats wil strijden voor sociale zekerheid, maar voor sociale gerechtigheid. Hij oefende critiek op het feit, dat menige vakorganisatie de zaken omdraait. Wie zich allereerst inspant voor materiële belangenbehartiging, kweekt de kruideniersmentaliteit, aldus de heer Punt De heer S. van Popta te Beverwijk, secretaris, trad in deze vergadering als zodanig af. In zijn plaats koos men ir. R. Rutgers te Zaandam. De heren H. Munnik te Hengelo en A. F. Ploeger te Arnhem werden opnieuw in het bestuur benoemd. Na de afhandeling der huishoudelijke zaken luisterde de vergadering naar een rede van prof. dr. G. Brillenburg Wurth te Kampen over „Verantwoordelijke Maatschappij". Twee hunner zijn tot dusver in ver zekerde bewaring gesteld. In Florence, Bari en Viterno zijn gisteren weer verscheidene tientallen personen aangehouden wegens het aanbrengen van aanplakbiljetten te gen Generaal Ridgway. Het commu nistische partijblad „Unita" stond vandaag vol artikelen, tekeningen en foto's tegen de generaal. (Van onze correspondent.) Dat burgemeesters in de klas zitten is niets ongewoons meer. De laatste jaren ziet men telkens foto's in de krant van glunderen de burgervaders, die een school in hun gemeente openen en dan even plaats nemen in de bank. Maar een burgemeester vóór de klas, dat komt minder vaak voor. Men heeft het dezer dagen kun nen zien te Mijdrecht, waar bur gemeester J. van der Haar als do cent optrad. Op verzoek van de schoolhoofden en met toestem ming van de inspecteur van het lager onderwijs gaf hij n.l. aan enige scholen in die gemeente voor de leerlingen der hoogste klassen een tweetal lessen over de organisatie van het staats-, provinciaal- en gemeentebestuur. Jl Ingezonden Mededeling (adv.). V.N. munitieopslagplaats de lucht in In een grote munitieopslagplaats van de V. Naties, 20 km van Poesan, is gis teren brand uitgebroken. Enorme ont ploffingen deden Poesan vier uur na het uitbreken van de brand nog schud den. Volgens de eerste berichten ls een Koreaans burger gedood. Een Ameri kaanse officier en zeven manschappen werden gewond en .vier Amerikaanse militairen worden vermist. Met Amerikaanse vrachtauto's zijn de burgers uit een nabijgelegen dorp ge ëvacueerd. Er zijn minstens acht zware en 13 lichtere ontploffingen geweest. Met man en macht is men bezig de brand te blussen. Er bestaat nog gevaar voor nieuwe explosies. Gistermiddag deed opnieuw een zware ontploffing Poesan schudden. Ameri kaanse troepen bestrijden samen met al het beschikbare brandweerpersoneel het vuur. Van (water)vlo tot olifant Ruim dertigduizend deelnemers voor Avondvierdaagse Het aantal inschrijvingen voor de Avondvierdaagse van de Ned. Wan delsportbond heeft de 30.000 bereikt. De deelnemers zullen in zestig plaat sen van ons land Woensdagavond star ten. De topplaatsen zijn Amsterdam met 5500 deelnemers en Utrecht met 4000, In Artis gaat men, om het populair uit te drukken, van een vlo een olifant ma ken. Het publiek zal binnenkort om streeks begin Juli kleine levende or ganismen in reusachtige vergrotingen op matglazen platen kunnen zien rondschar relen. De geheimzinnige „droppel slootwater" heeft sinds Antonie van Leeuwenhoek nog niets van zijn geheimzinnige aan trekkingskracht verloren en het zal dan ook voorlopig een dergelijke druppel zijn, waarop Artis' microwereld zich zal con centreren. Deze idee is niet nieuw. Reeds in 1938 bestonden plannen om het publiek iets te laten zien van het leven van lagere en daarmee ook van microscopisch kleine dieren. Sinds enkele weken wordt met man en macht gewerkt aan een speciale afdeling in een grote ruimte onder het faunamuseum. In ongeveer een dozijn projecties zal men vele van de zich daarin bevindende diertjes in hun dagelijkse bedrijvigheid kunnen observeren, 'n dozijn projecties, waarin uitsluitend het leven in een mi nuscuul waterdruppeltje wordt behandeld. In ruim vijftigvoudige vergrotingen kunnen de diertjes, die met het blote oog zfjn te onderscheiden, als daphnia's (watervlooien), cyclops, de larven van verschillende insecten enz. worden be keken. De kleinere, voor het menselijk oog nauwelijks of in 't geheel niet zichtbare wezentjes als raderdiertjes, of eenceUigen als vorticella of klokdiertjes, stentor of trompetdiertjes, paramaecium of pantof feldiertjes zullen honderd tot honderd twintig maal vergroot op het „witte doek" verschijnen. De assistent-biologen De Jong en Ren senbrink zijn al vele maanden bezig met de voorbereidingen van deze micro-ten toonstelling. Ontelbaar is het aantal ex perimenten, dat aan de inrichting is voor afgegaan en nog vooraf gaat. Immers de projectie-apparaten voor deze levende wereld moesten voor het grootste deel in Artis zelf worden ontwikkeld waarbij koeling en zuurstofvoorziening van de druppel water belangrijke en nauwelijks te overkomen hinderpalen waren. Deze moeilijkheden zijn thans echter nagenoeg geheel opgelost. Een overzichtelijke en voor ieder te begrijpen tekst, aangevuld met vele tekeningen, zal voor verduide lijking van de beelden zorgen. 92. Denk jij, dat mijn vrouw en mijn kinderen mij een ogenblik uit de gedachten zijn? Waar zie je me voor aan? Ik bid God iedere dag, of Hij om mijn vrouw en kinderen denken wil. Moet jij me komen wijzen op mijn roeping als huisvader? Is het niet genoeg als satan mij mijn vrouw en kinderen telkens voor ogen stelt? Moet jij nog naast hem komen staan? Ontzet keek Beekman zijn collega aan. Wat bedoel je? bracht hij er eindelijk uit. Dat jij precies hetzelfde zegt als satan mij toefluistert. Het is zo eenvoudig wat water door de wijn te doen en het is zo verleidelijk ook nog vroom te redeneren op de koop toe. Ik ken al die argumenten zo goed: we kunnen immers toch nog wel het volle Evangelie brengen. De kerk hoeft niet aan politiek te doen, mag het zelfs niet. Het is nu een tijd voor verootmoediging en niet voor strijdxk weet het allemaal net zo goed als jij. Maar ik heb er geen rust bij. Ik geloof niet, dat we vandaag het volle Evangelie kunnen brengen, als we zwijgen over de leugen van het nationaal socialisme, waardoor men tracht ons volk te vergfitigen. De Kerk stat niet in een slop, maar langs de hoofdweg, ieder moet het getuigenis der Kerk, die de Profetie heeft, kunnen horen. Anders is de Kerk geen Kerk mifer. En dat is geen politiek, dat is Evan gelieverkondiging. En wat die verootmoediging betreft: ik walg van die valse tegenstelling, die jullie scheppen om er zonder kleerscheuren af te komen. Het is vroom gedaas, waar je je ontrouw achter verbergt. Verootmoedging be rekent bekering, dus trouw worden, juist nu. Dat jij over verootmoeding praat zonder die trouw te erkennen is het sterkste bewijs, dat jij helemaal niet aan de verootmoedi ging toe bent. Vroeger had je een groot woord, sprak je op de jaarfeesten der jeugdverenigingen en hield je de Jeugd de eisen voor: op elk terrein des levens soldaat te syn voor Koning Jezus! We kennen dat allemaal met het grote applaus op de koop toe, dat je kreeg. Maar nu durf j? v.an de kansel te zeggen: we moeten het niet al te tra- r® opnemen, dat de jeugdorganisaties verboden zijn, de mk heeft zovele eeuwen zonder jeugdverenigingen ge- 3n V n kweekte allemaal maar uithuizigheid man e nebben je goed ingelicht, collega, stotterde Beek- ~7 Jjouw eigen jeugd is mij dat komen vertellen en v»r w. wezen vragen, wat ze er mee aan moet. Zo haii o i 36 ze van koers gebracht met je gedaas. Je bent ■g. bang om trouw te zijn. Beekman en daarom praat jij over verootmoediging, omdat je denkt op die manier je ontrouw te camoufleren. Mensen als jij komen ongedeerd uit de storm, die God over de wereld brengt, te voorschijn. Straks, wanneer de zon weer schijnt, loop jij met een dikke oranje-roset op je revers over de straat en neem je de uit nodigingen weer graag aan om als feestredenaar op te treden en de jeugd op te wekken toch vooral nuttige leden te worden van Kerk, STAAT en MAATSCHAPPIJ onder het vaandel Pro Rege! Beekman was opgestaan. Ik geloof, dat ik hier niet veel meer behoef te zeggen, zuchtte hij. Wat my betreft niet. Het zal een kwestie van bekering moeten zyn, antwoordde Versendaal. Ik meende het goed, ik dacht, dat ik je moest waar schuwen. Ja, en de rollen zijn omgekeerd, ik heb jóu gewaar schuwd. Niet ik, maar jy bent op de gevaarlijke weg, collega. De jeugd let op ons. We zullen nu met ons vlees en bloed moeten waarmaken, wat we vroeger zo goedkoop beleden hebben. Dat is nu eenmaal het lot van de Kerk, het lot van jou en van mij als dienaren van het Woord, dat in alle tijden hetzelfde blijft. Beekman zuchtte opnieuw. Zijn ogen keken zoekend door het studeervertrek van zijn collega. Hij zag er geslagen en ongelukkig uit. Versendaal had medelijden met hem. De man had tegen woordig een ongelukkig leven. Hy wrong zich in alle bochten om er tussen door te glippen, maar het ging niet zonder verlies van zelfrespect en het respect van zyn gemeente tevens. Toen hy de deur uitging zuchtte Beekman nogmaals: ik meende het goed, collega.... Versendaal gaf geen antwoord. Wat gezegd moest worden was gezegd Toen hy hem de voordeur uitliet, merkte hy het tot een gewoonte geworden gebaar van Beekman om naar alle windstreken uit te zien naar vliegtuigen, eer hy op de fiets stapte. Een paar weken later werd Versendaal gedagvaard om voor de Gestapo te Middelburg te verschijnen. Man, daar komt hetzei zyn vrouw. Misschien. Ik ben er klaar voor. We zijn in Gods hand, vrouw. Je weet, wat we in de laatste tyd samen bepraat hebben? We houden ons daar aan. Er is geen andere weg, zei hij bedaard. (Wordt vervolgd.) Koning Talal wil zich niet onder behandeling laten stellen De Jordaanse minister van weder opbouw Anastas Bey Hanania is per vliegtuig te Genève aangekomen en onmiddellijk per auto van daar ver trokken naar Lausanne, waar hij Koning Talal zal bezoeken. Naar verluidt heeft de minister een aantal nieuwe voorstellen van zijn regering bij zich. Talals jongere broer Emir Naif, was eerder te Lausanne aangekomen. Naar verluidt wilde de Emir de koning bewegen zich in een kliniek onder behandeling te stellen, doch deze be spreking zou ten mislukking zijn ge worden. De Emir is gisteren naar Genéve gegaan, waar hij een onderhoud had met de Britse consul-generaal. Emir Naif verklaarde indertijd bij zijn vertrek uit Beiroet: „Wij moeten onze familie herenigen. Mijn doel is voorkomen, dat de manoeuvres, ge richt op het scheiden van mijn broe der en mij, slagen. Ik zal mij ter beschikking van mijn broeder stellen en hem naar Amman vergezellen als hij dat nodig oordeelt". Scotland Yard sloeg toe land uit Op het Engelse ministerie van bui tenlandse zaken is een spionnagegeval ontdekt. Scotland Yard heeft een 24- jarige telefonist van dit ministerie, Wiiliam. Marshall, gearresteerd. Mars hall zou, aldus de Vlkskrt, beiangryke inlichtingen hebben gegeven aan Pavel Koeznetsof, de tweede secretaris van de Russische ambassade in Londen. Marshall, een rustige lange jonge man, werd reeds geruime tijd ver dacht en Scotland Yard schaduwde hem. Hij werd gegrepen, toen hij een park uitliep, waar hij geruime tijd met een man had staan praten, die, naar het schijnt, een lid was van de Russische ambassade. De man beriep zich op zijn diploma tieke onschendbaarheid en werd daar om niet gearresteerd. Marshall werkte sinds November 1948 op de telefooncentrale van het mi nisterie van buitenlandse zaken. Hij gaf onder meer boodschappen door naar Engelse ambassadeurs en gezanten in het buitenland. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken deelde mede, dat het feit, dat Marshall belast was met het opnemen en verzenden van code telegrammen niet noodzakelijker wijze betekent, dat hij de officiële co des kende. Normale boodschappen zijn reeds in code gesteld als zij aan de telegrafisten worden overhandigd. De tweede secretaris van de Russi sche ambassade, Pavel Koeznetsof, de centrale figuur in de spionnagezaak- Marshall, kon niet in Londen worden gevonden. Ook zijn vrouw en zijn zoontje verdwenen. Zijn huis, dichtby de ambassade, was verlaten en pak- materiaal wees er op, dat de bewo ners hun koffers hadden gepakt. Men neemt aan, dat de Koeznetsofs zich reeds op weg naar Moskou bevinden. Verscheidene Londense Zondagsbla den zijn van mening, dat hy is ver trokken samen mei» de scheidende Russische ambassadeur Zaroebin. Deze Verschil van mening over verplaat- Hgd is en waar zeer veel waardevol sing van een woonwagenkamp Tussen Bergen op Zoom en Halste ren botert het op het ogenblik niet erg. De oorzaak daarvan is gelegen in het verschil van mening over de verplaatsing van het woonwagen kamp. Dit kamp, dat aan de Balse- baan te Bergen op Zoom ligt, wil de gemeente al jaren verplaatsen, omdat het de omgeving (nu nieuwe wijken) ernstig ontsiert. Kortgeleden werd voor dit doel een stuk grond, de zgn. Kortjan, aan de grens van Bergen op Zoom en Halste ren aangekocht. De raad verleende een crediet van f50.000 voor de inrichting van het nieuwe kamp. Het grootste bezwaar van Halsteren tegen de plannen is, dat het kamp aan drie zyden omsloten is door het grond gebied van deze gemeente. De weg er heen is door geen enkele wagen te be- ryden. Bovendien heeft Bergen op Zoom nooit naar deze grond omgeke ken. Het was altijd een binnenweg speciaal voor de tuinders. Nu gaat Bergen op Zoom de weg pas bestraten. Ais het kamp er straks eenmaal is, hebben de omwonenden, allen inwo ners van Halsteren, de meeste last van de kampbewoners te verwachten, waar nog bijkomt, dat de bewaking in han den zal zyn van de B. o. Zoomse po litie, die van de stad uit een lange tocht moet ondernemen om het kamp te bereiken. Een Plastic-fabriek, die hier geves- Ongerust over de salariërings- kwestie Het bestuur van de Raad van Lera ren bij het Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs heeft een tele gram aan de raad van ministers gezon den, waarin de aandacht wordt geves tigd op de stagnatie van het overleg aangaande de salariëring. „Het niet op nieuw bijeenkomen, ondanks herhaalde toezeggingen, van de regeringsdelegatie met de vertegenwoordigers der leraren organisaties dreigt", aldus het telegram „het vertrouwen der betrokken docen ten in de bedoelingen der regering dus danig te ondermijnen, dat een tweede vergadering nog vóór de vacantle drin gend noodzakelijk ls". Congres Unie van waterschapsbonden bestaat 25 jaar. Dit jaar bestaat de Unie van Water schapsbonden 25 jaar. Het ls vanzelf sprekend, dat de Unie hiervan een ma nifestatie van groeiende kracht en sa menwerking wil maken met haar 1500 bonden. Op 8 October a.s. zal ln het Kurhaus te Scheveningen een congres worden gehouden. Op 9 October zal een excursie worden gemaakt naar de zeewering van Delf land en de gemalen, terwijl vermoede lijk een tuinbouwveiling in het West- land zal worden bezocht. Evenals voor het congres in Amster dam bestaat ook nu ln Zeeland grote belangstelling voor dit congres. Volwassene en vier kinderen bij auto-ongeval gewond Ter hoogte van de Kattenberg in de rijksweg Winterswijk-Groenlo is een auto met één volwassene en vijf kin deren tegen een boom gereden. De be stuurder en zijn dochtertje, alsmede het 5-jarig dochtertje en een 11-jarig zoontje van kennissen en een 10-ja rige vriendin, allen uit Ruurlo, werden zo zwaar gewond, dat zij naar het zie kenhuis in Winterswyk moesten wor den overgebracht. Een zesde inzitten de, een 11-jarig zoontje van m fa milie uit Hengelo (G.), dat te Ruurlo logeerde, kwam met de schrik vrij. Hoewel de slachtoffers allen ernstige kneuzingen opliepen, is hun toestand niet levensgevaarlijk. materiaal e.d. aanwezig is, heeft het gemeentebestuur van Halsteren reeds medegedeeld, dat, indien het kamp wordt verplaatst, het bedryf naar een andere gemeente zal worden overge bracht. Halsteren heeft nu een protest naar Ged. Staten gezonden en de gemeente zal al het mogelijke doen om het plan van Bergen op Zoom geen doorgang te doen vinden. In Almelo hebben zich ongeveer 75 aardappeltelers verzet tegen een maat regel van de Plantenziektenkundige Dienst, die hun, in het belang van de bestrijding der aardappelmoeheid, heeft gelast de aardappelen op hun percelen te trekken. De aardappeltelers protesteerden, weigerden de aardappels te trekken, ook toen de politie hun dit gelastte. Zij hebben zich na overleg met het college van B. en W. te Almelo tot de minister van Landbouw gewend om bemiddeling in het geschil. Ook de af deling van de P.v.d.A. te Almelo richtte een telegram tot de minister, waarin werd verzocht het uittrekken van de aardappelen onverwijld te doen stopzetten, daar de wijze waarop dit geschiedt in strijd zou zyn met recht en billijkheid. Nadat de aardappel telers namelijk weigerachtig bleven, zijn werklieden in opdracht van de Plantenziektekundige dienst aan het einde van de vorige week met het trekken van de aardappelen begonnen. De minister heeft spoedig op deze verzoeken gereageerd en meegedeeld, dat de P.D. opdracht is gegeven de maatregelen voorlopig op te schorten. Voorts is de minister bereid een de putatie van belanghebbenden in audiëntie te ontvangen. Het gijzelaarschap gesymboliseerd In Bloemendaal is een straat, ge naamd: Gestelse straatje. Aan een van de huizen in die straat wordt een gevelsteen aangebracht, die het gijze laarschap symboliseert, zulks ter her innering aan de gijzelaarsgemeenschap in St. Michielsgestel 1941. De gevel steen zal Zaterdagmiddag 28 Juni om vier uur worden onthuld door burge meester jhr mr C. J. A. den Tex. De onthulling zal worden bijgewoond door vroegere bewoners van ,,'t Straatje" in St. Michielsgestel. Na af loop gaan de aanwezigen naar het openluchttheater in Bloemendaal voor een verder samenzijn. en over de grenzen Bij K.B. zijn mejuffrouw mr J. F. van Hasselt, thans rechter-plaatsver- vanger in de Arrondissements-recht- bank te Amsterdam en mejuffrouw mr C. A. M. van den Dungen, advocaat en procureur te Eindhoven en kanton- rechter-plaatsvervanger te Eindhoven, benoemd tot rechter. Voor het studiejaar 19521953 is be noemd tot rector-magnificus van de Ne derlandse economische hogeschool prof. dr J. H. Kernkamp en tot secretaris van de senat Prof. Dr B. Schendstok. Egypte is bezig een politiestrijdmacht van 5000 man te organiseren voor de handhaving van orde en veiligheid in de hoofdstad. De strijdmacht zal van de modernste wapens en uitrusting, door Amerika op grond van een on langs gesloten overeenkomst te leve ren, voorzien worden. Te Stockholm is gisteren een proces begonnen tegen zeven communisten, die worden beschuldigd van spionnage voor de Sowjet-Unie. Drie hunner, Enbom, Gjerswold en Wlckstroem, worden van „grove spionnage" beschuldigd, die met levenslange dwangarbeid kan worden gestraft. De vier anderen staan we gens medeplichtigheid terecht. voer met de Russische boot „Bolostrof" af naar Leningrad. Volgens de „Sun day Graphic" stond Koeznetsof bij de afvaart met een Russische secretaresse aan de reling van het schip, een sigaret te roken en te lachen. In diplomatieke kringen wijst men er op, dat het vaste Russische practijk is diplomatieke ver tegenwoordigers die in het buitenland in een moeilijke positie zijn geraakt, onmiddellijk terug te roepen. Volgens de officiële acte van be schuldiging, die werd voorgelezen in een kleine rechtszaal in Londen, hot ft Marshall „op verschillende data en plaatsen met een doel, in strijd met de veiligheid van de belangen van de staat, aan een ander persoon, te weten Pavel Koeznetsof, tweede secretaris van de Sovjet Ambassade, inlichtingen verstrekt, die geacht worden voor een vijand van nut te zijn, te kunnen zijn of bedoeld te zijn hem nuttig te zijn, rechtstreeks of onrechtstri ïks, zulks in strijd met sectie 1(C) van de wet inzake officiële geheimen van 1911." Marshall ontkende het ten laste ge legde. incline) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Emmererfscheidenveen, J. C. de Bruine, cand. te Hengelo. Aangenomen naar Dordrecht, K. H. L. van Selms te Silvolde. Bedankt voor Huizen, L. Trouwborst te Monster; voor Oud-Alblas, G. C. Roosendaal te Lienden. Geref. Kerken. Beroepen te Zonnemair 3, A. Nagel- kerke, cand. te Wolfaartsdijk; te Urk (2 vac.), W. Diepersloot te Franeker en A. G. Kornet te Castricum; te Nu- mansdorp, Q. Jager, cand. te Delft; te Oudega en te Westeremden, A. Vos, cand. te Voorburg. Aangenomen naar Renkum-Heel- sum, J. Brouwer te Middelstum. Bedankt voor Marrum, J. P. Schou ten te Niezijl. Geref. Kerken (art. 31). Bedankt voor Oosterbeek-Wolfheze, B. v. Riet te Pieterburen. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Kampen, M. W. v. Nieu- wenhuyze te Den Haag. Dezer dagen kwam de Evangelisch- Luthersche Synode in 147ste vergade ring bijeen, nadat op de 9de gene rale kerkelijke vergadering van ker- keraadsleden en predikanten was ge houden. De 35 leden kozen ds J. P. van Heest tot voorzitter, de heer L. F. Pont tot vice-voorzitter en dr C. Riemers tot plaatsvervangend voorzitter, Ds mr D. G. Hoevers werd als lid der Synodale commissie herkozen. De heer C. P. J. Bik en C. H. Beek werden herkozen als leden van de pensioen raad. De vergadering stond lange tijd stil bij de bespreking en beoordeling van de gestes en het beleid der Synodale commissie over 1951. Zij hechtte haar goedkeuring aan dit beleid en even eens aan het gevoerde beheer der fi nanciële commissie. Aan de opleiding van enige niet- academici schonk de vergadering ruime aandacht. De volgende Synod» zal een voorstel van regeling te de zer zake te beoordelen krijgen. Een nieuwe gezangenbundel voor de gehele kerk werd tegen de synode van 1953 in uitzicht gesteld. Aan verdere uitbouw van de kerk orde kon men nog niet toekomen, daar aan de voorbesprekingen van de her eniging met de Hersteld-Luthersen veel tijd ten koste was gelegd. Ker keraden van Zwolle en Deventer zal gevraagd worden de Lutheranen in Twenthe op te zoeken. ROTTERDAM. Veemarkt van 16 Juni. Aanvoer in totaaal 1447. Vette koeien en ossen 887. Varkens 560. Vette koeien 2.85- 3.00; 2.65-2.80; 2.45-2.65. Varkens (lev. gew.) 2.20; 2.17; 2.15. ROTTERDAM. Graanbeurs van 16 Juni. Binnenlandse granen (officieuze noterin gen per 100 kg franco Rotterdam). Tarwe naar kwaliteit onveranderd f 25.50-f 27; Voedergranen bij matige vraag en weinig aanbod prijshoudend zomergerst f 34.50 -f 36.75; Haver f 28.50-f 30.75; Rogge f 30.50-f 31.50. THOLEN. Aardappelveiling van 16 Juni. Gewone 15.4315; Poters 13.5013.09; Kriel 12.20; Bonken 14.00. Alles per 100 kg. Aanvoer 11 ton. KAPELLE, 16 Juni. Grote veiling: Kruisbessen 13.7017.80; Aardbeien: Madame Moutöt 56.9058.60; Jueunda 59.1061.90, alles per 100 kg. KRABBENDIJKE, 16 Juni. Kruis bessen 15.20; Aardbeien: Madam Mou töt 56.80; Jueunda 61.20; Dutch Evern 46; Rode bessen: Prolific 4849; Jhr. v. Tets 4173. Alles per 100 kg. MIDDELBURG, 16 Juni. Aardappe len, aanvoer 15 ton: Bonken 2224; Groten 1921; Drielingen 1719; Kriel 1016; Fruit: Madame Moutöt 4565; Madame Lefébre 45—63; Dutch Evern 4559; Jueunda 5665; Climax 61; Framboos aardbei 8998; Jonathan grof 64; Rode bessen 6772; Kaserzi- ken 820; Tomaten 4198; Groenten: Sla 29; Bloemkool A 1034; idem B 11—22; idem C 8—16; idem D 8—25; Komkommers A 2228; idem B 19 25; idem C 1521; idem krom kg. 20 24; Boskroten 412; Bospeen 1736; Bossjalotten 1220; Zilveruien 22; Ra barber 917; Spinazie 3137; Dop erwten 4760; Pootuien 1023; Spits kool 1015; Savoyekool 917; Tuin bonen 3242; Postelein 26-39; An dijvie 1232; Dubb. bonen 100150; Stamsnij bonen 69100; Stoksnij bonen 104—118; Snijbiet 35—37; Wagenaars 107—109; Saxa's 109—141; Sjalotten kg 17—22. VISMIJN. VEERE, 16 Juni. 807 kg. export garnalen 60; 2468 kg. handels garnalen 40—53; 267 kg. schar 36—45; 334 kg. bot 31—42; 58.5 kg. tong 88—133; 159 kg rog 1628; 31 kg. ongesorteerde vis 2699; 3.3. kg visiever 1684; 2 kg. griet 111115; 1.5 kg. kreeft 289.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3